Dinsdag 1,5 Juli 1930 GELIJKE PUBLICATIE WAS DE OPZET Maar Frankrijk was te vlug Limonade-vergiftiging -DE EEMLANDEft' DE WRAAK VAN DEN POELIER VAN DIJK KOMT PER BOOT TERUG 29e Jaargang No. 12 Nederland op een Russische expositie FEUILLETON Niet door msnschenhanden gebouwd Wolier» Bedkleedjes Het Nederlandsche antwoord op de nota van Briand Op de vragen van den heer Schaepman: 1. Heeft de Minister kennis genomen van de publicatie door het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken van het antwoord der Nederlandsche Regeering op het Pan-Europa-mcmoran- duni van Minister Briand 2. Vindt de Minister het een juisten gang van zaken, dat de Nederlandsche pers en dus ook het Nederlandsche volk via het Fransche Ministerie van Bui tenlandsche Zaken wordt ingelicht over daden van de eigen Regeering, te meer, waar het niet is aan te nemen, dat het Fransche Ministerie tot publicatie is overgegaan, zonder overleg te hebben gepleegd met de Nederlandsche Regee- ing en zonder van deze toestemming te hebben ontvangen 3. Is de Minister bereid maatregelen te nemen, opdat in gevallen, waarbij een vreemde Regeering overgaat tot publi catie van een nota of brief der Neder landsche Regeering, ten minste gelijk tijdige publicatie in de Nederlandsche pers verzekerd zij luidt het antwoord van den heer Beelaerts van Blokland, Minister van Buitenlandsche Zaken. 1. Ondergetcckende heeft kennis geno men van de publicatie in de Fransche dag bladen van het antwoord der Regeering op het Memorandum der Fransche Regeering inzake een Europeesche Federale TJnié. 2. Ondergeleekende is van oordeel, dat omtrent dit antwoord de pers gelijktijdig door de Nederlandsche en Fransche Regee ringen had behooren te worden ingelicht. Te dien einde had hij bij de toezending ^an het antwoord aan de Fransche Regeering verzocht, hem tijdig in te lichten omtrent haar voornemens te dien aanzien. L)c voor bereidingen tot gelijktijdige publicatie wa ren dezerzijds getroffen. De Fransche Re geering is evenwel, ten gevolge van een ad ministratief verzuim, dat zij betreurt, tot publicatie overgegaan zonder vooraf daar van de Nederlandsche Regeering in kennis te stellen. 3. Deze vraag vindt in het bovenstaande haar beantwoording. W. J. VAN HAREN NOMAN. t Oud-directeur van het Blauw hoedenveem. 's-Gr av en h ag e, li Juli. Gisteren is in den ouderdom \an 73 jaar hier ter slede overleden de heer W. J. van Haren Noman, oud-directeur van het Blauwhoedenveem en officier in de Orde \an Oranje-Nassau. De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Woensdag a s. te Wester- vcld, na aankomst van trein 11.46 uur. HET PLAN BRIAND. Het standpunt van den Nij- verheidsraad. De Nij verheidsraad heeft in zijne laatste vergadering uitvoerig van gedachten ge wisseld over het memorandum van Jen heer A. Briand tot het vormen van een Europeesche federale unie en naar aanlei ding daarvan op 25 Juni j.l. een schrijven tot de Nederlandsche Regeering gericht Hoezeer de Raad alles, wat de welvaart vqji Europa kan bevorderen ten zeerste tocjuu 'at meent hij, dat de denkbeelden van den heer Briand van weinig betcekcnis voor de ver wezenlijking van dit doel zullen zijn. De Raad geeft uiting aan zijn twijfel, of Europa wel een zoo krachtige eenheid mag worden genoemd, dat dit werelddeel zicli bij uitstek voor een organisatie als de heer Briand voor oogen staat, leent. Voorts heeft de Raad gemeend, tegen het behandelen van sociale en economische problcniort door .lie unie te moeten waarschuwen, vooreerst om dat hetzelfde doel reeds binnen het raam van den Volkenhond wordt beoogd en boven dien de conventies, die deze tot stand brengt toch ook mot door alle bij dien Bond aan gesloten Staten zijn geteekend. De Raad heeft de Regeering gevraagd, of zij den lijd niet gekomen acht, het initiatief te nemen tot een bespreking met een aantal staten, wier handelspolitieke inzichten met de Ne derlandsche overeenkomen, teneinde te overleggen, welke gezamenlijke houding deze staten in de onder auspiciën van den olkcnbond te houden besprekingen kun nen innemen. Minder plezierig einde van een uitstapje Laren (N.H.), 14 Juli. Het uitstapje, dat heden gemaakt werd door een 250-tal per sonen van de Hervormd Apostolische Ge meente te Amsterdam, naar Laren, heeft een minder prettig einde gehad. Toen het gezelschap n.l. met een aantal groot e auto bussen de terugreis wilde aanvaarden, kiaagden eenige kinderen en een aantal ouderen over misselijkheid. In minder dan geen tijd was een 25-tal personen onge steld. Men bracht hen in den zomenuin van Hotel Hamdorff onder. De ontboden geneesheer, de gemeentearts dr. Ho'tmann, was spoedig ter plaatse en constateerde een lichte vergiftiging bij de meeste perso nen. Vermoedelijk is deze vergiftiging veroorzaakt door limonade, welke liet ge zelschap van Amsterdam had meegeno men, en waarin zich te veel zuren bevon den. Gelukkig was een en ander niet van ernstigen aard cn later op den avond kon den de zieken weer per autobus naar Am sterdam worden leruggebracnt. STAATSCOURANT. Voornaamste Kon Besluiten er ti. uit de Staatcourant van hedenavond. Toegekend een zilveren eeremedaille Oranje Nassau-orde aan H. Roelink, fabri- cage-chef bij de firma J. Koning Gijn te Meppel. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is ingetrokken de verplaatsing van den essayeur van den waarborg der belas ting van gouden en zilveren werken, F. N. A. Schepp van het kantoor Schoonhoven naar het kantoor Amsterdam, is de ontvanger der Directe belastingen enz. B. Both, verplaatst van het kantoor der Directe belastingen enz. te Enschede naar het kantoor der Directe belastingen enz. te Deventer. NEDERLAND EN ROEMENIE De regeling der handelsbe trekkingen. De minister van Buitenl. Zaken h.eft aan de Tweede Kamer een afschrift gezonden van de nota's gewisseld tusschcn den Ne- dcrlandschen minister van Büitertl. Zaken en den Roemeenschen zaakgelastigde, waar bij is overeengekomen de voorloopige rege ling der handelsbetrekkingen tusschen Ne derland en Roemenie andermaal te verlengen voor den tijd van twee maanden, te weten tot 1 Sept. 1930. Een opeenstapeling van verschrikkingen Rotterdam, 13 Juli. Deze dagen i6de heer A. J. Kdie hier en in enkele andere plaatsen eigenaar is van verschillende af- betalingsmagazijnen, het slachtoffer ge worden van een even ongewone als hard nekkige wraakneming. De Msb. deelt daarover het volgende mede; Op een zijner reizen maakte hij kennis met een jonge dame, die bij den poelier F. B. in een woonschuit woonde De behandeling die zij bij dezen man ondervond scheen nogal te wenschen over te laten, en toen zij dit den heer K. mede deelde, stelde deze haar voor bij hem te komen. Hij zou haar wel helpen. De poelier bleek echter met dezen gang van zaken absoluut niet ingenomen te zijn en in een reeks van wraaknemingen uitte hij zijn misnoegen. Op een avond trof hij het tweetal in een café in de Rcchthuislaan. Er ontstond een hevige woordenwisseling, waarbij hij ten slotte het veld moest ruimen, niet echter dan nadat hij met een mes alle vier de banden van K.'s auto. die voor het café stond, had doorgesneden. Alleen voelde hij zich blijkbaar niet sterk genoeg in den strijd cn zocht en vond hij hulp bij zijn vriend J. W. Zij zonden een dreigbrief naar K. en toen daarop antwoord uitbleef, openden zij het offensief door op een avond alle ruiten van K's woning in te gooien. Den daarop volgenden avond werden de ruiten van K's filiaal aan de Polderlaan vernield. De filiaalhouder K die naar buiten was gegaan had een man weg zien loopen Even later zag hij dezen weer terug cn wees hem een agent aan. De man bleek echter een alibi te hebben en men moest hem weer loslaten. Toen, vlak nadat de ruiten van K's wo ning weer hersteld waren, een nieuwe aanslag daarop werd gepleegd, die even als den eersten volledig 6laagde, werd het den heer K. toch te machtig. Het personeel kreeg opdracht 's nachts do wacht te houden. Hetgeen een niet overbodige maatregel bleek, want Woens dagavond, omstreeks 11 uur. zag de hou der van hel filiaal aan de Polderlaan, die zich verdekt had opgesteld, iemand nade ren, dien hij onmiddellijk herkende als den mah, die hij de politie had aangewezen. Het bleek, dat het wel degelijk de bedrij ver van de ruitenvernielingen was geweest want ook nu legde de onbekende man, later bleek hij de helper van den poelier te zijn, twee groote straatkeien gereod, met de onmiskenbare bedoeling deze straks, als alles veilig was. al6 projectielen tc gebruiken. De filiaalhouder deed het verstandigste wat hij kon doen: hij haalde beide steenen weg en waarschuwde zijn patroon, den heer K. Deze trok er direct met zijn auto op uit om den vernieler op te zoeken, waarin hij al vrij spoedig slaagde. De helper van den poelier was juist be zig 'n straatklinker op te nemen, toen hij door den heer K. verrast werd. Er volgde een hevige worsteling, er werd zelfs „moord" geroepen. De filiaalhouder begreep, dat de vogel eindelijk gevangen was. Hij wapende zich met een flinken stoelpoot cn schoot zijn patroon te hulp. In een minimum van tijd lag de ruiten vernieler necrgeknuppeld en kon hij aan de politie worden overgeleverd. Blijkbaar hebben de wraakplannen van het tweetal zich nog veel verder uitge strekt. Gebleken is, dat de poelier ook on derzoek heeft gedaan naar de plaats van de filialen van den heer K. in Delft en Gorcum. De politie in deze plaatsen is ge waarschuwd om eventueele aanslagen te verijdelen. 0ndank6 het ingrijpen van de politie schijnen de poelier en zijn helper nog niet van hun wraakneming te hebben afgezien. Gisterenavond om 7 uur werd do Beijor- landsche laan plotseling in groote op schudding gebracht, doordat de helper daar met een hond verscheen, achtervolgd door K., die een revolver in de hand droeg. De hond bleek niet bepaald een «achoot- diertje te zijn, want hij droeg een s*evigon muilkorf. Toen de helper van den poelier den muilkorf afdeed, aarzelde K. niet lang maar schoot op den hond. Het gevolg was natuurlijk, dat het pu bliek in angst- geraakte en om do politie riep. Twee agenten hebben den helper, die met een ijzeren roe gewapend was, toen overmand en naar het politiebureau ge- hracht. Hopelijk heeft de wraakneming, die van een melo-drama nog wel eens een tragedie had kunnen worden, daarmee haar einde gekregen. Het werd in ieder geval wel tijd! LondenSchiphol doet hij vliegend De N.R.C. verneemt, dat de oceaanvlieger Van Dijk 19 dezer met do „Statendam" uil New-York vertrekt en zich te Plymouth zal ontschepen, teneinde vandaar, vergezeld van zijn vrouw naaj Londen te reizen. Vandaar zal hij per K.L.M vliegtuig naar het vliegveld Schiphol vertrekken, waar hij door allen, die in de vlucht over den Oceaan belangstellen, zal worden ont vangen. De regeling van deze ontvangst heeft de K.L.M. voorloopig op zich genomen. Ver moedelijk zal Van Dijk 27 Juli des namid dags aankomen; juiste dag en tijd zullen nog nader worden bekend gemaakt. HET BORSTBEELD VAN GENERAAL SNIJDERS. Geplaatst In het gebouw van den generaion staf. 's-G r a v e n h a g e, 12 Juli Hedenochtend heeft in tegenwoordigheid van den minister van Defensie de plechtige overdracht plaats gehad door generaal C. J. Snijders, oud-op perbevelhebber van Land- cn Zeemacht, van het hem in 1919 door een Commissie van Nederlandsche Staatsburgers, onder voor zitterschap van Jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman aangeboden borstbeeld. Dit borstbeeld is thalis geplaatst in dc vestibule van het gebouw van den Genera- len Staf te 's Gravcnhage. EEN BESCHONKEN AUTO BESTUURDER. Agenten springen op de tree plank. Amsterdam, 14 Juli. Eenige agenten zijn in het Bilderdijkpark op de treeplank gesprongen van een aldaar rijdende auto, ten einde den bestuurder, die onder den in vloed van sterke drank verkeerde, aan te houden. Deze bestuurder had daarna langs een hek van het Bilderdijkpark gereden, waarbij hij blijkbaar de bedoeling had dat de agenten beklemd zouden raken tusschen de auto en dat hek. Bedoelde bestuurder, een 28-jarig monteur, wonende te Leiden, is later naar het bureau overgebracht. TWIST TUSSCHEN STIEFBROERS. 'e-Gravenhage, 14 Juli. Bij een twist op het Calandplein tusschen twee stief broers is II. I. M. van de Soest dij ksche ka de door de R. uit de van der Venncstraat hedenavond 7 uur met een bierglas bloe dend verwond. Na aan den centralen post te zijn verbonden kon M. zich huiswaarts begeven. Inzendingen op een paeda* gogische tentoonstelling Van 15 Juli tot 15 Augustus wordt te Le ningrad eon internationale ïiacdagodische tentoonstelling gehouden. Het doel van deze tentoonstelling is: een overzichtelijk beeld te geven van de historische ontwikkeling, den huidigen stand en do vooruitzichten van het Lager Onderwijs. Presidente van het tentoonstollingscomité is Mevr. N. Krup6kaja; voorzitter van het bureau voor de buitenlandsche afdceling is de bekende paedagoog Prof. Pinkewitsch. Uit het programma citeeren wij de vol gende afdcclingen: 1. Verschillende soorten van scholen voor Lager Onderwijs cn do plaats van deze scholen in het onderwijssysteem van de verschillende landen 2. Bemoeiingen van particulieren en van organisaties met de school 3. Verplicht lager onderwijs. School districten; 4. De nationale en internationale gedachte op de school 5. Godsdienst op do school; 6. Coeducatie; 7. Leerprogramma's en onderwijsmethoden (Vakonderwijs, stads en dorpsscholen, gezondheidszorg, lichame lijke opvoeding, kunst op school) 8. De on derwijzers (samenstelling van het perso neel, materieele omstandigheden en rechts* positie, opleiding en examonoischcn, maat schappelijk werk, vakvereenigingen) 9. Het schoolgebouw cn zijn inrichting. Op verzoek van de Woks, de vereeniging te Moskou voor de cultureel© betrekkingen van de Sovjet-Unie met het buitenland, heeft het Genootschap „Nederland Nieuw Rusland" zich belast met het bijeenbrengen van een Nederlandsche inzending. Deze bestaat o.a. uit: De laatstverschenen jaarverslagen van het Ministerie van Onderwijs, rapporten van het Bureau voor Kinderbescherming, brochures over vacantiescholen. schoolbalen, school* artsen en verpleegsters, openluchtscholen, schoolvoeding en -kleeding, een aantal tijd schriften, waaronder het nummer van Volks ontwikkeling over Scholenbouw, het tijd* schrift voor Buitengewoon Onderwijs, enz. Van vele scholen zijn geïllustreerde pros- pectusschen en van alle groote uitgevers op dit gebied zijn de catalogi gezonden. Voorts is een overzichtelijke verzameling school boeken, in gebruik bij het openbaar en bij het bijzonder onderwijs, bijeengebracht cn eenige kinderlitteratuur. De Firma Nygh en Van Ditmar stond een complete collectio materiaal af, behoorende bij Je teekenme- thodc Bakhuizen van den Brink. Hierbij werden ter illustratie een serie kindertoe- keningen gevoegd. ITet Montessori-ondcr* wijs in Nederland is vertegenwoordigd door een zending van verschillende gemeentelijke en particuliere Montessorischolen (proeven van handenarbeid, teekeningen en school werk in verschillende vakken). Een afzonderlijke plaats neemt in de ver zameling leermiddelen van „De Werk plaats' te Bilthoven onder leiding van Kees Boeke. EEN VEEDIEF. Op de veemarkt Ie Nijmegen gearresteerd. Nijmegen, li Juli. Door de Nijmegen- sche recherche werd heden op de vee markt te Nijmegen aangehouden 'n zekere Kok, die zeide uit Alphen a. d. Rijn af komstig te zijn. Iljj verkocht op de markt een viertal koeien ver beneden marktprijs. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat Kok aan een chauffeur bevel had gegeven, onder een net vier koeien uit de wei te halen en in de vrachtauto naar Nijmegen te bren gen. Kok werd gearresteerd, beschuldigd van veediefstal. Hij blijkt uit Bussum af komstig té zijn en al verscheidene autorit ten gemaakt te hebben, zonder deze te be talen. Als een mensch niet iets bezit, dat hem dierbaarder is dan het leven, dan is zijn leven niet veel waard. SEUME. door DAVID LYALL. 76 „O, maar ik geloof niet. dat het zoo erg is. Zie je, hij houdt van haar, werkelijk, hij heeft haar lief; het is van zijn kant een huwelijk uit liefde, ofschoon de bewering wel wat belachelijk lijkt, dat een man als de heer Crcwe zou kunnen liefhebben. Heb je Alison dun gezien, toen je te Rochallan \Xas?" „Ja." „Waar heb je haar gezien? Heb je haar alleen gezien? Ileb je een bezoek in de pas torie gebracht, terwijl zij er waren?" „Neen, wij ontmoetten elkaar toevallig buiten in het bosch van Rochallan, Zondag na kerktijd." „Wandelden zij daar?" vroeg Tibbie een Ti&etje onbarmhartig; maar zij voelde zich enverzadelijk nieuwsgierig naar de bijzon derheden en daar Mackerrow eigener be weging oVer Alison was gaan spreken en zelfs haar nuwelijk op het tapijt had ge bracht, veronderstelde zij, dat het ihem niet moeilijk viel er over te spreken. „Zij kwam daar alleen en ik veronder stel, dat hij haar kwam zoeken", antwoord de hij ontwijkend. Toen vermoedde Tibbie, dat hij niet meer wcnschte te zeggen. „Zij heeft heel veel voor zijn familie kun nen doen, en zij aanbidden haar allen", zei zij een beetje gejaagd. „Ik ben met twee van zijn kinderen buitenslands geweest en Stephen, de eenige zoon, die zijn geiheele leven een invalide is geweest, is nu veel beter, dank zij de aandacht, die zij van het eerste oogenblik, dat zij in Old Hall kwam. aan hem schonk. Nu, wat scheelt, er aan?" Zij brak af, omdat zij teekenen van on rust bij haar metgezel meende te bemerken. „Ik dacht- alleen, dat je misschien lust zoudt hebben naar een theater te gaan; het is even over achten en dus nog niet te laat. Ik kan naar een der plaatsburcaux telefo- neeren." „Noen, liever niet, dank je. Ik ben een klein beetje moe. Maar ik kan naar mijn kamer gaan. Ik wil je niet vervelen en je bent heel erg goed voor mij geweest. Ik kan je niet zeggen, hoeveel pleizier het mij ge daan heeft, je zoo te zien en is het niet zon derling, dat wij dadelijk zoo vertrouwelijk konden praten, ofschoon ik toch nog maar een ding met lange beenen en vlechten was. toen je weg ging." „Tiet is in 'het geheel niet vreemd, het is heel goed", antwoordde Mackerow op een toon van de grootste \oldoen.-ng. „Luister eens is het beslist nodig, dat je morgen Londcr. verlaat? Verwacht je .zuster je?" „Neen", antwoordde Tibbie, na eenige aarzeling, „dat wil zeggen, niet precies morgen. Ik zou haar vanavond geschreven hebben en moet haar nu morgen telegra- feeren." „Wil je tot Vrijdag blijven, dan vertrek ik. Morgen zouden wij den dag ergens bui ten kunnen doorbrengen; wij zullen een riviertochtje maken of naar Oxford of Windsor gaan of waarheen je maar wilt maar zeg, dat je zult blijven." „O, maar!" zei Tibbie met verhoogde kleur, „zou dat eigenlijk niet een beetje zonderling zijn, voor jou en mij, Ardhie Mackerrow?" „Wat is er voor zonderlings aan? Het is niet meer dan je plicht tegenover een lands man, vooral als hij de meest eenzame op aarde is. Je bent mij iets verplicht terwille van den ouden tijd." „Ik zou het graag-doen zei Tibbie open hartig, „en ik zal het doen." Zij had een buitengewoon gevoel van te vredenheid en welbehagen, dat nog toenam in den loop van den volgenden dag, dien zij op (de rivier doorbradhten. Zij gingen met den trein naar Maidenhead, waar zij een boot namen, die Archie Mackerrow evenals alle jonge mannen van de Kyle, volkomen meester was. Het was een dag van vol komen geluk voor beiden. Maar meer dan eens vroeg Tibbie zich af, wat Alison zou zeggen, als zij hen kon zien. Den volgenden morgen om halfticn reed zij met hem naar het Waterloostation om hem uitgeleide te doen tot den boottrein. „Je zult mij na dit alles niet heelemaal vergeten, Tibbie? zei «hij, en wendde zich naar haar toe in het rijtuig, dat langzaam voortging in den langen stroom van voer tuigen, die zich naar het hoofdstation bc- woog. „De breedte der zee zal spoedig tusschcn ons zijn", antwoordde Tibbie. „Maar ik kan in elk -geval belooven, dat ik zal schrijven en je mijn boek zenden." „Dat is alles wat ik voorloopig verlangen mag. En je zult nooit volkomen beseffen kunnen, wat je deze beide dagen voor mij hebt gedaan. Missdhien later eens, indien je het mij mogelijk maakt en de hemel vriendelijk genoeg is, ons nog eens toe te staan samen te komen dan zal ik het je vertellen." „Je zoudt het kunnen schrijven", zei zij half fluisterend, terwijl zij recht voor zich keek; om de een of andere reden zag zij Ihem nu liever niet in het gelaat. „Neen, het is een van die dingen, die een man liever niet schrijft, maar alleen uit spreekt, als het uur komt en de vrouw." Tibbie vroeg niet, wat hij bedoelde, daar zij het op dat oogenblik hard genoeg te ver duren had, om de tranen te bedwingen, die in haar oogen opwelden, nu (het oogenblik van het laatst vaarwel naderde. Maar Ar chie Mackerrow had zijn laatste woord nog niet gesproken en zijn vrijpostigheid had dc uiterste grens van zijn durven nog niet bereikt. „Tibbie, zou je nietvroeg hij hij leunde uit -'het raampje, toen het groene vlaggetje werd gezwaaid „alleen om de lang vervlogen dagen zie eens, ik ben de eenige arme stakker in het station, die door niemand vaarwel gekust wordt." Tibbie hief haar hoofd op en zij kusten elkaar en toen zij heenging, liepen de tra nen haar langs de wangen. „In een boek zou niemand het gelooven, Tibbie Fleming", zei zij verwijtend tegen zichzelf. „Het doet mij leed voor hem. maar üct meest voor Ailie, die de kans had en ze voorbij liet gaan." Zij vertelde echter Ailie niet van dien kus; zij vertelde zelfs niet eerder, dat zij Archie Mackerrow had gezien, dan gerui- men tijd later, toen het gemakkelijk was er terloops over ie spreken en toen al het leed en de zorg in het tehuis van Alison haar een oogenblik tijd gaf om op adem te komen. HOOFDSTUK XXV. Het Voorhangsel scheurt. De zusters hadden elkaar in geen vier maanden ontmoet, en ofschoon zij brief wisseling hadden gehouden, was die toch eigenlijk niet van intiemen aarde geweest. Tibbi voelde een groote belangstelling, bijna grenzende aan een voorgevoel, toen do trein op den avond binnenreed cn zij naar Alison uitkeek, aar zij was er niet. In plaats daarvan zag zij, wat Jnet Aiken zou noemen een zeer vastberaden uitziende jon ge vrouw in een korten, wollen rok met lee- ren ceintuur en kale sporttrui het perron op en neer loopen met de handen in de zak ken van haar trui. (Wordt vervolgd). VROOM DREESMANN Langestraat. aan 2 kanten te gebruiken. Moderne dessins, f 4.90, f 5.50, f 6.75, f 11.50.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5