I I.A.Sclclcii <r SLEMILION lTR:SfR:17Tel:lzt5 Nederlanders in Finland DE WINKELSLUITING Onze eieren-export naar Engeland Conferentie met Engelsche gedelegeerden SODALITAS MEDICORUM Het Hollandsch Diep kuiten de oevers De geheele hooi-oogst verloren HUMORHOEKJE Een bezoek aan het industrie centrum Tammerfors Dat het Nederlandsch Volkenbondsgezel schap hier in Tammerfors, het centrum van de belangrijke Finsche Industrie, bijzonder hartelijk zou worden verwelkomd, stond wel te voren vast. Tammerfors was nog geen eeuw geleden, een onaanzienlijke ne derzetting; dank zij den vooruitzienden blik van Alexander I is het in korten tijd, in het bijzonder dank zij de electrische kracht, die hier aanwezig is, tot een industrieel cen trum van den eersten rang geworden. De in- dustrleelen hadden hier de ontvangst op zich genomen. De reizigers kwamen van Drivesl, waar zij het bekende Volksinstituut en den botanischen tuin hadden bezichtigd. In auto's ging daarna de reis naar Tam merfors, een prachtige rit, midden door de Finsche bossohen en merennatuur. Te Man- gasala werd een bezoek gebracht aan een kamp van padvinders, die er in Finland ve le zijn. Hier werden over en weer hartelijke toespraken gewisseld, terwijl daarna Me vrouw Ahlstróm de reizigers ontving in haar domein ie Vaaksy waar ook alweer de natuurrijkdorn van Finland kon worden be wonderd. In den vroegen middag kwam men te Tammerfors aan. De industrieele vereeniging bood het reis gezelschap een lunch aan, waar do Voor zitter het woord voerde om de reizigers wel kom te heeten on do beteekenls van Finland uiteen te zetten, een rede, welke door don heer Sohokking namens het reisgezelschap werd beantwoord. In den middag bezichtig de men de stad en cnkole industrieelo in stellingen, waardoor men een goeden in druk kreeg van de ontwikkeling der indu strie. Des avonds bood de Gemeenteraad in het Volkshuis, prachtig gelegen op een eiland nabij de stad, den reizigers een groot diner aan. Hier werd, in antwoord op de hartelij ke begroeting van den Voorzitter, door don heer van der Manden, namens hen met waardeering gesproken over het bezoek van het Nederlandsch Volkenbondsgezelschap en de overtuiging geuit, dat dergelijke be zoeken voor de konnis van land en volk we derzijds van zoo groote beteekenis mogen worden geacht. De politieke toestand van Finland, hoe zeer deze begrijpelijker wijze aller aandacht heeft, doet aan dc vele zorgen, die men al- lerwage voor de reizigers heeft niet af. Overal heerschte ook de meest volkomen or en rust. wat er niet is, in beslag kan nemen. Ken kegelbal heeft een gat, waarin de kegelaar zijn duim steekt, voor hij den aanval op alle negen gaat ondernemen. Nu heeft een fabrikant kegelballen in den handel ge bracht met een gr~, dat in vorm :ets af wijkt van de oud« ballen, maar de ver- aardiger van de origineele kegelballen indt het onderscheid zoo miniem, dat hij, op grond van zijn octrooirechten, den nieu- den fabrikant heeft aangeklaagd, wegens oneerlijke concurrentie. Do politic kreeg toen de opdracht twee gaten, een van het oude en een van het nieuwe model in beslag te nemen. En toen zat men voor dc moeilijk heid. Als niet not toevallig een kegelaar zijn duim in het gat steeks, bevat het gat niets dan lucht. Men kon toch moeilijk den rech ter twee hoeveelheden lucht voorleggen en om de ballen was het niet te doen, want deze zijn nu eenmaal rond. Maar de politie is vindingrijk. Zij heeft de ballen midden door gezaagd en dc helften met de openin gen erin in beslag genomen. Misschien ziet de rechter er verder een gat in. (N.R.C.) CONCURRENTIE IN HET VREEMDE. LINGENVERKEER. Onder do gemeente Oosterhout (N.-Br) was op den verkeersweg naar Keizersveor door Bergen op Zoom een reclamevak aan gebracht: „Vestigt u te Bergen op Zoom". Enkele dagen daarna zagen de toeristen er met gelijke letters en in gelijke uitvoering onder vermeld: „Als er in Oosterhout geen plaats meer is". (N.R.CJ VERKEERSONGEVALLEN. Zondagavond is op den Rijksstraatweg te Sittard een motorrijder met een tamelijke vaart togen een fietser gereden. De duorijd ster werd van den motor geslingerd er bleef bewusteloos liggen, liet meisje had een ernstige hoofdwonde gekregen De fiet ser werd slechts licht verwond. De fiets is totaal vernield. Naderhand heeft do politie den motorrijder gearresteerd. Hij zou 011 der den invloed van sterken drank zijn ge woest Aan den Haaksbergerweg in de ge meente Lonneker is de motorrijder M., jui9t toen hij uit een zijweg kwam, tegen een passeerende auto aangereden. Hij en zijn duorijder R.. zijn zwaar gewond naar liet ziekenhuis tl Enschede overgebracht. De toestand van eerstgenoemde is zeer ernstig. De motorfiets werd vernield en de auto zvaar beschadigd. AFSCHAFFING VLEESCHACCIJNS EN BESTRIJDING VEEZIEKTE. Adres der Prov. Bonden van Melkveehouders. Door het Centraal Bestuur van di Pro vinciale Bonden van Melkveehouders is aan de Landbouw-Crissiscommissie een adres ge richt, waarin er o.m. op wordt gewezen, dat afschaffing van den vleeschaccijns bijna, of in het geheel geen voordeel zal brongen aan de vetweiders en/of mesters, wijl niet te verwachten is, dat daardoor de slachtvee- prijzen 10 pet. zullen stijgen, doch wel de prijzen in den détailhandel 10 pet. zullen dalen. De Nederlandsche vechoudoiij zal echter zéér gebaat zijn met een ernstige bestrijding van het mond- en klauwzeer, tuberculose, uierziekte en dergelijke, welke goed uitge voerd, kan leiden lot een algemeen vochou ders- en landsbelang. Hoewel de kosten daarvan, mede door het verstrekken van gratis serum, nog al hoog zullen zijn, meent het Centraal Bestuur toch dat daar het een zoo buitengewoon groot algemeen belang raakt, door de algemeene kas (Staatskas) de kosten gedragen moeten worden. Tenslotte wordt in ernstige overweging gegeven, niet over te gaan tot afschaffin; van den accijns, doch deze gelden in hun geheel aan te wenden tot bestrijding van bovenvermelde veeziekten EEN IN BESLAG GENOMEN GAT TE ROTTERDAM. Een gat, waarin men eerst geen gat zag. Een gat is een opening in een vaste stof, en dus eigenlijk is het iets wat er niet is, maar er had kunnen zijn. De politie, die zich zoo vaak'voor vreemde opdrachten ziet geplaatst, heeft dezer dagen de puzzle op te lossen gekregen, hoe men zoo iets, De Ned. R. K. Middenstand dringt aan op aanneming 'an het wetsontwerp Het volgend adres is gezonden aan de Eerste Kamer: „Het Hoofdbestuur van den Nod. R. K. Middenstandsbond stolt er prijs op, Iang9 dezen weg bij Uw college aan te dringen op aanvaarding van het wetsontwerp, regelen de de winkelsluiting, dat aan uw oordeel is onderworpen. Hoewel de economische positie van den landcldrij vunden middenstand geenszins van dien aard is, dat een beperking der be wegingsvrijheid van overheidswege in geen enkel opzicht bezwaren met zich mee zou brengen, doen toch naar ons oordeel de voordeelen van sociaal-cconomischen en godsdienstigen aard do balans met beslist heid overslaan ten gunste van de totstand koming van dit wetsontwerp. Hoewel het bestuur zou kunnen volstaan met te verwijzen naar de argumenten, welke de Regeering ter verdediging der regeling ter tafel heeft gebracht, en naar hetgeen voorstanders der regeling bij de openbare behandeling in de Tweede Kamer hebben gezegd, meent het goed te doen in het kort enkele dier voordcelen te memoreeren. 1. Vele winkeliers zullen een meer menschwaardig bestaan verkrijgen, wijl zij niet meer do gansche weck van "s morgens vroeg tot 's avonds laat de slaaf van hun zaak zijn. Meer tijd zal kunnen worden be steed aan het huisgezin en aan de opvoe ding der kinderen. Het gezinsleven,waar aan ook de vrouw, soms meer dan dc man, thans wordt onttrokken, zal tot grooter bloei kunnen komen. 2. De wet zal een einde maken aan de moeilijkheden, waarin het Werktijdenbesluit heeft gebracht do middenbedrijven, die slechts met veel moeite en kosten zich kun nen aanpassen aan het werktijdenbesluit. 3. De winkeliers zullen meer tijd te hun ner beschikking krijgen, welke zij kunnen benutten voor eigen ontwikkeling als zelf standig zakenman. De vrije tijd beteekent voor de betrokke nen, die hem wenschen te gebruiken, geen economisch verlies, doch winst. 4. Aan den ongewenschten toestand, dat in naburige gemeenten geheel afwijkende regelingen der winkelsluiting bestaan, wordt een einde gemaakt. Als principieele voorstanders der Zon dagssluiting zien wij alleen in de regeling van overheidswege de mogelijkheid om tot daadwerkelijke Zondagssluiting te komen, daar blijkens de ervaring langs vrijwilligen weg deze veelal niet is te verkijgen. De mogelijkheid van economisch nadeel in sommige gevallen raag o.i. geen motief zijn om Zondagssluiting, die om godsdien stige en sociale redenen zoozeer gewenscht is, niet in te voeren. Wij mogen ten slotte er op wijzen, dat blij kens dc ervaring met gemeentelijke winkel sluitingsverordeningen, de winkeliers, na kennismaking met deze regelingen, deze zeer wisten te waardeeren, cn putten uit de ze ervaring het vertrouwen, dat zulks ook met het aanhangige wetsontwerp het geval zal zijn." Consignatie handel door bindend handelsverdrag vervangen Onder voorzitterschap van den heer W. N. Giescn, te Apeldoorn. i6 te Amsterdam een vergadering gehouden van de Vereeni ging van Nederlandsche Eiercnexporteurs met de Dutch Egg Importers Association, uit Londen. Het doel der bijeenkomst was in de eer ste plaats te komen tot afschaffing van den consignatichandel op Londbn. Een oogonblik dreigden, volgens het ver slag in de Msb., de besprekingen te stran den op het feit, dat de Enge'sche gedele geerden dc te treffen maatregelen wensch- ten te beperken tot de provinciën Gelder land, Overijsel en Utrecht, terwijl de Ne derlanders een uniforme regeling voor het geheele land wenschinn. Tenslotte kwam een compromis tot stand in dier voege, dat, wanneer straks zal blijken, dat de Nederlandsche organisatie een voldoend percentage van den export (90 achter zich heeft, de Londenschc Federatie, waarin reeds 90 van den im port is georganiseerd, zich bereid ver klaart een bindende exportregeling met geheel Nederland aan te gaan. De grondslag dier regeling zal dan zijn, dat de leden der beide organisaties zich wederzijds verplichten met niet-ledcn geen zaken te doen. De consignatichandel zal worden vervangen door een bindend han delsverdrag met arbitrage samen te stel len door een gemengd Engelsch Holland- sche commissie Van KngeLsche zijde wer den in die commissie aangewezen dc hoe ren Tairfield, Themans en Zwanenberg. Dc Nederlandsche gedelegeerden zullen later worden aangewezen. BAZALTVERVOER VOOR DE ZUIDERZEE WERKEN. De Nederlandsche schippers gepasseerd. Het Tweede Kamerlid de heer Kersten heeft den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is den minister bekend, dat Hollan.lsche schippers klagen over passeer! ng en achter stelling bij Duitsche en Belgische schippers in zake het varen van bazalt voor de Zui derzeewerken? Is de minister bereid, het aantal vrach ten, door schippers van verschillende natio naliteit verricht, te publiceercn? Indien de Hol'.andsche schipper in dezen wordt achtergesteld, wil de minister dan be vorderen, dat voor dit Hollandsche werk aan Nederlandsche schippers het vervoer wordt opgedragen, of, zoo dit niet geheel mogelijk is, deze schippers bij voorkeur wor den gekozen? INBRAAK IN EEN STATION. De balt nlhlL Amsterdam, 14 Juli. In den afge- loopen nacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan het stationsgebouw aan de Hembrug. Alle kasten en laden werden overhoop gehaald doch er wordt niets vermist daar er nimmer geld in dit station bewaard I wordt. De politie stelt een onderzoek in. Por flesch f 1.40 Per anker f 56.- 1924 Een mededeeling van de commissie van onderzoek DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Erkentelijheld jegens de politie. Dr. E. Boltze, gezantschapsraad aan de Duitsche legatie, heeft namens de Duitsche regccring geschenken uitgereikt aan ccnige Ilaagschc politiemannen wegens door hen bewezen diensten tijdens dc Haagsche Con ferentie. De hoofdinspecteur, chef van den Vreem delingendienst, dc heer Ph. M. Lucas, de in specteur van den Vreemdelingendienst, de heer v. d. Wijk, de inspecteurs resp. van den justitieclen dienst on van de contróle, dc heeren Molso en Boudier, ontvingen ieder een zeer fraai geslepen zwaren kristal len inktkoker met zilveren deksel, met erop gegraveerd de naam van den overleden Duitschen minister van Buitenlansche Za ken, dr. Stresemann. De rechercheurs Kooistra en Klevcrding ontvingen om dezelfde reden een zilveren cigarcttenkokcr, ook met den naam erop van Stresemann. DE STAKING BIJ OOSTHOEK ZN. Zaterdag hebben zich weder een tweetal werkwilligen aangemeld bij dc N.V. Oost hoek en Zn. to Alphen a. d. Rijn, namelijk dc chauffeur cn een onderbaas. Waarschijnlijk in verband hiermede zijn des nacht9 bij een tweetal andere werkwil ligen de ruiten ingegooid. De daders zijn on bekend gebleven. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ WIERDEN 18-Jarige jongeman gedood. Men meldt uit Nijverdal. Zaterdagavond heeft nabij Wierden een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan een jonge man het levón heeft gekost, ter wijl een tweede persoon gewond werd. Omtrent do oorzaak van het ongeval ver nemen wij het volgende: Do vier inzittenden waren naar een ver gadering van architecten to Zwolle geweest. Met een matige vaart ongeveer 35 a 40 K.M. werd weer in do richting Hengelo gereden. Aan het stuur had de ongeveer 18-jarige B. plaats genomen. Deze had naar verluidt wel een zekere bekwaamheid van rijden doch was niet in het bezit van een rijbewijs, hetwelk de inzittende vader in zijn bezit had. Bij de Wierdensche Esch ge komen, slipte de auto door de gladheid van den weg. De wagen §choot naar de overzijde van den weg, kwam met een boom in hot sing, waarna de wagen om den boom heen- slingerde en weer met den kop in de rich ting Nijverdal kwam te staan. H. bekwam een gapende wonde aan het onderhoofd en gaf tevens bloed op. Hij werd per zieken auto naar het Ziekenhuis te I-Iengelo over gebracht en is daar zonder tot bewustzijn to zijn gekomen na korten tijd overleden. Zijn broer, die naast hem zat, kreeg alleen lichte verwondingen. De vernielde wagen werd later naar Hengelo overgebracht. Het was een zoo goed ais nieuwe wagen, ge merkt N.A.S.H. Vermoed wordt, dat door een verkeerde manoeuvre plotseling veel gas is gegeven, vandaar de geweldige bot sing. BRAND IN EEN LAMPEKAPPEN- PAKHUIS. Rotterdam, 14 Juli. Hedenavond kwart over twaalf is er brand uitgebroken in een pakhuis van lampekappen en electrische ar tikelen, toebehoorende aan den heer Jacques dc Rode. Het pand ligt aan de nauwe Korte Pannekoekstraat en komt met de zijkant uit op den nieuwen voghelensang. De brand is ontstaan in de benedenverdie ping en heeft zich voortgeplant door het kantoor en zich zoo naar boven verplaatst. De brandweer, direct gealarmeerd, was het vuur met drie stralen binnen een half uur meester. De eigenaar is verzekerd. 1 's-Gravenhage, 14 Juli. Namens de commissie van onderzoek uit obligatiehou- ders der Sodalitas-looning zijn wij gemach tigd, het volgende medo te dcelen: In de bladen van Zaterdag 12 dezer is ge publiceerd de afspraak, gemaakt tusschen do commissie van onderzoek en de N.V. Trustkantoor voor Belegging cn Adminis tratie, volgens welke do procuratie, tot dus ver staande op den heer I. Lcenes alleen, voor de toekomst zou worden uitgebreid tot den voorzitter van genoemdo commissie, jhr mr. J. M. M. van Asch vr.n Wijclc, met dien verstande, flat de een niet zonder den ander zou kunnen handelen. Bij schrijven van Zaterdag 12 Juli j.l. is evenwel bij den voorzitter der commissie van de zijde van het Trustkantoor bericht binnengekomen dat de getroffen overeen komst omtrent uitbreiding der procuratie van die zijde werd ingetrokken onder moti- veering, dat dit geschiedde in verband rnet de publicatie door de commissie van voren bedoeld verkregen resultaat. Do commissie, de wettigheid van deze een zijdige tenictdoening der getroffen overeen komst in het midden latende, heeft de op zegging aanvaard, daar zij de voor haar reeds tevoren bezwaarlijke samenwerking met het Trustkantoor na dit nieuwe feit ge heel onmogelijk acht. Van de aanvaarding der opzegging is mcdodccling gedaan aan het Trustkantoor. In verband met het bovenstaande en den geheelcn stand van zaken acht de commis sie het in het dringend belang van obligatie- houders, dat deze zooveel mogelijk tegen woordig zijn op dc aangekondigde Maan dag 21 dezer te "s Gi-j^.-enhage te houden vergadering van obligatiehouders, dan wel do commissie in den persoon van haar voor zitter jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck te 's-Gravenhago voor deze vergadering vol macht te geven door ten spoedigste te zijnen name hun obligaties te deponeeren bij de N.V. Nederlandsche Middenstandsbank, bij kantoor 's-Gravcnhage, Noordeinde 35. lende plaatsen, rezen do proefboortorenc uit den grond. Dag on nacht werd er gif- boord. Dc resultaten waren zoodanig, dat do Mij tot liet verrichten van Mijnbouwkunde,-c Werken in samenwerking met de ban kiersfirma Hope cn Co. opnieuw concessie aanvroeg. In Grocnlo hoorde men, dat dc boringen buitengewoon succesrijk waren geweest en dat op een gemakkelijker dan in Limburg te bereiken diepto kolen konden worden gevonden, die dc vergelijking met de beste buitenlandscho konden weerstaan. Dc concessie werd govraagd voor het Mjin- veld Gclria, groot 10,340 H. A., met Grocnlo tot centrum. Jaren lag dc conccssic-aau< a- go er. Maar nu is dan eindelijk dc conces- sic-vcrlcening afgekomen. Een polder bij Lage Zwaluwe overstroomd DE KOLENMIJNEN IN DEN ACHTERHOEK De concessie verleend. Men schrijft uit Groenlo: Eindelijk dan -- als oen zucht van ver lichting ging de tijding door Grocnlo is dc ontginningsconcessie voor steenkolen, zout, enz. door de regeering verleend aan dc maatschappij tot het verrichten van Mijn- Bouwkundige werken te I-Ieerlen c.s. En nu staat niets meer aan de stijging van hot stille stadje Grocnlo tot een drukke roe zemoezige mijnwerkersplaats in den weg. Behalve natuurlijk de oogcnblikkelijke eco nomische malaise. De concessie waarnaar men in Grocnlo en omstreken zoo reikhalzend uitzag, heeft ove rigens wel lang op zich laten wachten. Twin tig jaar geleden reeds werden te Winters wijk boringen verricht naar zout, kolen en olie. Deze boringen werden toen plotseling beëindigd. Jaren later werdon ze hervat en wol met een zoo gunstig resultaat, dat leder spoedig een mijnindustrie voor deze streken verwachtte. In dien tijd reeds vroeg de Mij tot het verrichten van Mijnbo'iwkund.gc werken te Heerlen een -onresjic voor dit mijnveld. Dc concessie werd toen echter ge weigerd. De Mij tot het verrichten van Mijnbouw- kundigc werken begon toen proefboringen tc verrichten in den onmiddellijken omtrek van Groenlo. Om Grocnlo, op drie verschil- Lage Zwaluwe, 14 Juli. Tengevolge van den zeer hoogen vloed is Zaterdagavond het water van het Hollandsch Diep alhier buiten zijn oevers getreden tengevolge waarvan de Kwi9tgeldpolder geheel over stroomde. Het rundvee moest met vereende krachten voor verdrinken worden gered. De vele in dien polder aanwezigen hooiber gen dreven weg tcngevolgo waarvan de ge heele hooioogst voor den pachter verloren ging. Toen de vloed zijn hoogtepunt had be reikt, stond het water in den polder tot een hoogte van ruim 1M M. EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. Eon schip onbeheerd in de haven van IJmuiden. De Duitsche sloomtreiler „Jade" van de Silesia-reederij, te Wesermiinde, welk vaartuig ccnige maanden geleden van Antwerpen komende de haven van IJmui den binnenliep om te bunkeren, ligt nog steeds onbeheerd in laatsgenocmde haven. Reeds kort na binnenkomst tc IJmuiden werd namer.s de equipage voor een loon- vordering beslag gelegd op het schip, waarna alle opvarenden naar Duitscliland vertrokken. Thans is andermaal op liet schip beslag gelegd, en wel namens een Duitsche f.rma, voor geleverde bunkerko len Het is niet onmogelijk, dat de treiler binnenkort verkocht zal worden, aange zien blijkt, dat de reeierij niet in staat is aan alle verplichtingen te voldoen. VERSTEKELINGEN. Mot het Engelsche stoomschip Cazanare zijn ie Rotterdam uit Santa Marta aange bracht 2 üuitschers, die de reis als verste keling hadden meegemaakt. Zij waren daar achtergebleven van het Du'tsche stoomschip President Gomez. Zij 7.ijn ter beschikking van den vreemdelingendienst gesteld. VRAAGT WINKELIER OF N.V. HULSKO telT2OO AMERSFOORT Moeder „Je hoeft heusch niet te beweren dat de mieren de jam hebben opgegeten. Er is geen enkele mier in het potje." Zoonlief „Da's gek. Ik heb er zelf een lucifersdoosje vol ingedaan." (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6