DE EEMLANDEü de duïtsche econo mische crisis de r00de 0pmarsch in china de boycot van duitsche goederen japan opn::uw door een ramp bezocht hevige aardbeving bij de kaspische zee Dinsdag 5 Augustus 1930 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 29e Jaargang No. 31 Buitenlandsch Overzicht Plundering bedreigt Hankau Overstroomingen vergen vele menschenlevens Fa. L. J. Luycx en Zn. HANDWERKJES. fortmann en hehenkamp repareeren, bijvullen en vermaken van uw ma trassen in één dag. Een ramp die duizenden heeft getroffen AMEOSFOORTSCfi DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS pei 3 maanden voor Amersfoort t 2.10. per maand 1 0.75. per week (met grat|S verzekering tegen ongelukken) f 0.l7l/r Blnmnland franco per po» per 3 maande» I 3.-. Afionderlifke nummers f O.OS. POSTREKENING 47910 IILEfOON INTERC JIJ PRIJS DER ADVERTENTIEN 1w» een bewiisnumirt elke regel meer f0 25 Liefdadigheid*-MrtWMM war <3* helft van den prijs. Kleine Advertentién „KEITJES" bij voorwwMiLlng f ragda 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f I.—* Bewtlwemm» f O-Of De overzeesche politiek van Italië. De fascisten voor de vrijheid van Egypte. De gebeurtenissen, die zich in het verre en nabije Oosten afspelen, hebben zeer de aandacht der Italiaansche pers. Wanneer in China en Indie de toestand zeer gespan nen was, kon men dag na dag kolommen- lange berichten in de Italiaansche bladen lezen. De tijd, dat het fascistische Italië geestdriftig voor Europa opkwam en op de onvergeeflijke fouten wees, die de Euro- peesche volken, beïnvloed door de demo cratische beginselen, bij de behandeling der z.g. exotische volkeren zeer tot hun eigen nadeel begingen, is al lang voorbij. Europa is niet meer in staat iets te leeren, aldus het oordeel der fascisten, die het nimmer hebben kunnen verkroppen, dat Italië werd uitgesloten, wat het verwerven betreft van waarlijk belangrijke koloniën cn wien het evenmin aanstaat, dat enkele staten, Frankrijk b.v., de bruine, zwarte en gele bevolking der koloniën opvoedt voor den strijd tegen de „Latijnsche zuster.'' Het fascisme, door de feiten daartoe ge dwongen, is nu zelf overgegaan tot een „de mocratischc buitenlandsche politiek'. De immigratiegebieden worden Italië door de imperialistische mogendheden evenals de grondstof- en afzetmarkten, steeds meer versperd: alleen wanneer de exotische vol keren, die aan de heerschappij van impe rialistische staten zijn onderworpen, weer vrij worden, kan Italië hopen werkelijk weer de vorengenoemde markten te ver krijgen. Zoolang de imperialistische staten tegenover Italië hun houding niet veran deren en het niet met gelijke rechten in hun kring opnemen, heeft het zoowel in als buiten Europa belang bij de bevrijding der onderworpen volken. Toen eon blad in den tijd, dat Gandhi's beweging op de overwinning leek uit te loopen, dit voorstelde als een ernstig pres tigeverlies voor Europa, werd het onder handen genomen door andere kranten, dip erop wezen, dat Italië het aanzien van Europa heelemaal niet aanging en dat het slechts profiteeren kon van het 6ucces der beweging, die streeft naar onafhankelijk heid. Daarom heeft Italië, nadat liet nog in 1927 een verdrag* had gesloten met Enge land inzake de verdeeling van Abessynië, waarmee het zooveel strijd heeft, gevoerd, van een exp<ansiepolitiek in Ethiopië vol komen afgezien fn d» ir..--'- ten te verwerven van den nieuwen negus Ras Tafari, dien het hielp om aan de macht te komen. Op overeenkomstige wijze is Italië tegen over de Arabische staten te werk gegaan, met wie het eveneens handels- cn vriend schapsverdragen heeft gesloten. Ten op zichte van Indië heeft het Vaticaan, dat tegenwoordig op het gebied der buitenland sche politiek volkomen in het vaarwater van het fascistische Italië is geraakt, ver klaard, dat het heelemaal geen bezwaar had tegen de Indische nationale beweging, wanneer deze het Katholicisme vrijheid op het gebied van den godsdienst garandeer de. Met Engeland ligt Italië wegens Malta, dat in de Italiaansche schoolboeken reeds als een aanhangsel van Sicilië wordt be schouwd, openlijk overhoop, al wordt deze strijd voorloopig door het Vaticaan en de Katholieke kerk uitgevochten. Egypte is, afgezien van Albanië, heteeni- ge land aan de Middellandsche Zee. ten aanzien waarvan het een actieve handels balans heeft. In geen enkel ander gebied der Middellandsche Zee heeft het zoo'n tal rijke kolonie als in Egypte. Aan den ande ren kant is dit het buurland van het nog steeds niet volkomen onderworpen Cyre- naika en de Egyptische nationalisten heb ben den opstandelingen op de meest uiteen- loopenüe wijze telkens weer steun ver leend. Maar de bezorgdheid, dat een vrij Egypte gevaarlijk zou kunnen worden voor de Italiaansche kolonie, is thans op den achtergrond gedrongen. Italië kan er zich thans tegenover de Egyptische nationalisten op beroemen vijf tig jaar geleden de uitnoodiging van Engeland, om mee deel te hebben aan de bezetting van het Nijlland, van de hand te hebben gewezen. Het had den Engelschen alleen vazallcndicnsten bewezen, zooals in Chasalla, dat de Italianen bezet hebben gehouden cn dat zij na de herovering van den Soedan door Engeland weer hebben moeten ontruimen. Een volkomen vrij Egypte, dat niet meer rekening heeft te houden met de vier re serves, die de Egyptische onafhankelijkheid beperken Engelsche bezetting, heerschap pij over het Suezkanaal, heerschappij over den Soedan en handhaving der capitula ties), zal, naar de Romeinsche correspon dent der Köln. Ztg. opmerkt, stellig een voordeel voor Italië zijn. Als gevolg van de bevrijding van Egypte on van 't Suez kanaal zou Italië een uitgang krijgen naar de Middellandsche Zee. die het den weg naar het Oosten zou openen. Wanneer do capitulaties in Egypte zouden worden af geschaft en het zich kon vereenigen met de kalocngebieden van den Soedan, zou het Italiaansche kapitaal veel grooter mo gelijkheden krijgen om zich in onderne mingen te steken dan tegenwoordig, daar dank zij de capitulaties het Engelsche kapi taal cn dank zij de Engelsche heerschap pij over den Soedan de economische in vloed van Engeland overheerschend is, zoo dat er voor Italië nauwelijks een kans be staat. Wanneer de Italiaansche pers den Egyptischcn nationalisten den raad geeft den boog niet te strak te spannen, dan ge schiedt dit alleen om het succes der Egyp tische nationale beweging niet in gevaar te brengen. Want voor het fascistische Italië geldt het beginsel: „De vrije Middel landsche Zee voor de vrije Middellandsche Zee-volken", vooral daar Italië verreweg de sterkste van hen is en bijgevolg als primus inter pares de lakens zou kunnen uitdeelen. „De toestand niet zoo slecht als beweerd wordt' De regeringstroepen worden niet betrouwbaar geacht Uit Sjanghai wordt d.d 3 Aug aan de Courant gemeld: Het zakenleven in Hankau ligt stil. De militaire autoriteiten treffen zenuwachti ge voorbereidingen tegen het optrekken der communisten vanuit het Noorden en Wes ten, waar greote benden rooden verschei den dorpen in brand hebben gestoken. Ten zuiden van Hankau legeren de regec- ringstroepen, die eigenlijk naar Tsjangtsja gezonden moesten worden, doch die nu. met het oog op het gevaar, dat de stad zelf bedreigt, worden achtergehouden. Het geheele zuidelijke gedeelte der pro vincie I-Ioepeh is vol benden communisten en bandieten, die hun kans afwachten om de stad Hankau te plunderen. Bijzonder verontrustend is het feit, lat groepen sol daten in de laatste maanden voortdurend naar d? rooden zijn overgeliopen, met me deneming van hun wapenen en ammunitie cn vaak zelf met machinegeweren. liet. ge vaar is niet geheel denkbeeldig, dat voor de met de communistische propapanda doordrenkte troepen, wier soldij reeds ge- ruimen tijd achterstallig is, de verleiding te sterk wordt en dat zij naar de rooden zullen overloopen om hun aandeel te heb ben in de plundering Daar alle troepen voor den strijd, tegen plaatflélijke garnizoenen enorm verzwakt en wanneer de rooden geconcentreerd op-, trekken, zullen zij geheel Hoepeh gemak kelijk kunnen veroveren De regeering van Nanking heeft haar verontschuldigingen aangeboden aan de Ver. Staten en Japan voor de door hun on derdanen in Tsjangtsja geleden verliezen. Er zullen nu eischen tot schadevergoeding door beide regeeringon worden ingediend, doch het totale bedrag der Chineesche schulden voor onbetaalde goederen en aan gerichte schade is reeds zóó hoog, dat geen enkele Chineesche regeering dit ooit zal kunnen betalen De Noordelijke generaals en ook de lei ders van den linkrvleugel der Tvwomintang erkennen nadrukkelijk, dat het noodzake lijk is de communistische beweging te on derdrukken. Het is evenwel ternauwer nood tc verwachten, dat zij gemeene zaak met Nanking zullen maken, nu zij er in hun eigen strijd zoo goed voorstaan. Londen, 4 Aug. (H. N.) Volgens be richten uit Shanghai acht men daar een versterking van de buitenlandsche strijd krachten in dc Chineesche wateren in de kringen der buitenlanders noodig, daar de toestand voor de buitenlanders tengevolge van de plichten tusschen de Chineesche cen trale regeering, de Noordelijke generaals en de communisten zeer netelig begint te wor den. Men acht hot onvermijdelijk, dat de buitenlandsche handel nadeel zal lijden, evenals de buitenlanders zelf. indien het aantal buitenlandsche oorlogsschepen op dc Yangtse niet belangrijk versterkt wordt. Aangedrongen wordt ook op versterking van het garnizoen te Ilankow, dat door de communisten bedreigd wordt, door regee- ringstrocpen, omdat men daarvan grootere veiligheid voor de buitenlander^ verwacht, 'terwijl ook de betrekkingen tusschen de buitenlanders en toonaangevende Chinee sche kringen daardoor verbeterd zullen worden. In tegenstelling met andere berichten wordt uit Peking gemeld, dat Tsjangsja nog steeds door de communisten bezet wordt. Bij de beschieting van Tsjancsja door een Chineesche kanonneerboot zijn wel ver scheidene burgers gedood, doch dc commu nisten niet verdreven. Communistische troe pen hebben in de buurt van Tsjangsja op onbeschrijfelijke wijze huisgehouden Ge heele dorpen zijn geplunderd en platge brand. Congres van christelijke mijnwerkers Aken, 4 Aug. (II.X.) Op het congres der christelijke mijnwerkers van Duitêchland, dat te Aken wordt gehouden, heeft dc voorzitter Imbusoh het jaarverslag uitge bracht. Hij wees er daarin o.a. op, dot de groote economische crisis ook op den Duit- schen mijnbouw niet zonder invloed is gebleven. De economische toestand in Düitechland is volgens ïnibusch niet zoo slecht als beweerd wordt. Het aantal wer- keloozen in den Du'tschen mijnbouw i6 grooter dan eigenlijk noodig zou zijn. In verschillende gevallen is de rationalisee ring in een te snel tempo gegaan De vak- vereenigingsbeweging is juist in de tijden van een crisis proefhoudend gebleken. In de eerste helft van dit jaar zijn in het Roer gebied 50.000 en in Opper-Silezic 14.000 mijnwerkers ontslagen, terwijl nog verzoe ken voor nieuw ontslag zijn ingediend Bij de lage loonen in den mijnbouw kan er van loonsvermindering geen sprake zijn eri de vakvereenigingen zullen zich daarom met alle middelen tegen een loonsvermin dering verzetten Imbusch drong aan op een internationale overeenkomst tusschen werkgevers en mijnwerkers over produc tie, afzet, loon en arbeidstijd in den mijn bouw. de beroemdste koppen van Amerika zoo als de beide bovengenoemden en Lindbergh waren opgesteld. Eén van die vragen, dienende om de algemeene intelligentie van de candidaten te toetsen, was de vei gen de: De geëxamineerde moest veronderstellen, dat hij aan het hoofd stond van één of andere expeditie, die gestrand was in do woestijn, met nog net voldoende water en voedsel om drie menschen in staat te stel len de bewoonde wereld te bereiken. Het ging er nu om, wie dc leider zou redden, aangenomen, dat de expeditie verder uit de volgende personen bestond: Een groot ge leerde van 60 jaar, twee half-bloed gidsen, de vrouw van den geleerde, 39 jaar oud, heel bekend in de groote wereld. Haar zoontje van vier jaar, de verloofde van den leider en een jonge man van zijn eigen leeftijd, die veel beloofde voor de wetenschap. De meeste candidaten waren het in zoo verre eens, dat ze althans hun verloofde bij zich wilden houden in de woestijn om sa men te sterven. Met Engelsche blad, waar aan wij dit bericht onlleenen, verzuimt te vermelden hoe dc prijswinnaar de moeilijke vragen beantwoordde, maar wat zou uw keuze geweest zijn? Een adres van den Rijksbond der Duitsche industrie Berlijn, 4 Aug. (H. N.) De Rijksbond der Duitsche industrie heeft zich in een zegging van tïët uuirsxiprm stole uaïiue.-s- verdrag verklaard, waarbij erop gewezen wordt dat de verschillende handelsverdra gen onderling nauw samenhagen cn de op zegging van één verdrag de eerste stap zou zijn om alle verdragen aan het wankelen te brengen. In verband hiermede wordt ook gewezen op de dreigende teekenen van een boycotbeweging voor den Duitschen uitvoer in Nederland. De Bond constateert, dat na de mislukking van de particuliere overeen komsten met Finland, op welke overeen komsten in Nederland scherpe critiek is geoefend, iedere aanleiding voor een eco- nomischen strijd en een boycotbeweging in Nederland vervallen is. Van dc loyaliteit der economische kringen in Nederland, met wie de Duitsche industrie het geheel eens is over het beginsel van de meest nauwgezette vervulling van alle plichten, welke uit de handelsverdragen voortvloeien, moet der halve worden verwacht, dat terstond de te gen Duitschland gerichte beweging zal wor den gestaakt Uit politieke kringen tc Ber lijn wordt hieraan nog toegevoegd, dat de kwestie der Duitsch-Finsciic handelsver dragbetrekkingen op het oogenblik nog niet duidelijk is, ook nog niet in zooverre, dat op het oogenblik kan worden gesproken van een mislukking van de particuliere onderhandelingen met Finland. Deze kwes tie is nog hangende. In ieder geval heeft dc Rijksbond der Duitsche industrie hierin volkomen gelijk, dat zij protesteert tegen de in Nederland door belanghebbenden kunstmatig en op onjuiste beweringen verwekte boycot-be weging. Hoe verkeerd de betrokken kringen in Nederland daarbij te werk gaan, blijkt reeds hieruit, dat tot de boycot-beweging werd aangespoord voordat nog vaststond van welke inhoud de particuliere overeen komsten met Finland zijn en of deze wel in het geheel tot stand zullen komen. Londen, 4 Aug. (V.DOnmiddellijk na de hevige typhoon, die de Noordkust van Japan heeft geteisterd, volgden naar uit Tokio gemeld wordt, overstroomingen, dis in omvang alle dergelijke rampen, die Ja pan in de laatste jaren hebben getroffen, overtreffen. Minstens 50 personen zijn door het instorten van huizen, door aardver schuivingen of door verdrinken om het le ven gekomen. Dc voornaamstè spoorlijn op het eiland Hondo is op vele plaatsen ver broken. Te Osaka staan 10.000 huizen onder water, tc Tokio 4000 en de schade aan de tê„ vClde_.stflaö ii—i-rvrer-iu:-wir~ftv.. .cjwnt van Tokio in korten tijd ongeveer 5^ me ter gestegen. De voorsteden van Tokio zijn door de bewoners ontruimd. JEAN JAURES HERDACHT. Parijs, 4 Aug. (H. N.) De socialistische partij hield gisteren te Parijs een door on geveer vijfduizend personen bezochte ver gadering ter herdenking van den hij liet uitbreken van den wereldoorlog vermoorden Jean Jaurès. Ook talrijke buitenlandsche af gevaardigden waren tegenwoordig. Verschil lende sprekers voerden het woord, terwijl de arbeiderszangvereeniging uit Stuttgart verschillende liederen ten gehoore bracht. Na afloop van de bijeenkomst begaven de socialistische leiders zich naar het Pan théon, waar zij bij den urn van Jaurès een krans neerlegden. HET ETEN VAN VERGIFTIGE PADDESTOELEN. Vier personen ges*orven. Berlijn, 4 Aug. (H N.) Tc Pillau bij Koningsbergen in Pruisen zijn vier perso nen ten gevolge van het eten van vergif tigde paddestoelen gestorven, terwijl zes an dere personen ernstig ziek zijn geworden. SLACHTOFFER DER BERGSPORT. Munchcn, 4 Aug. (H. N.) Uit Bozen woidt gemold, dat bij het beklimmen van de Ortlerspitze een 24-jarige dame uit Dres den, die den tocht met een gids deed. door het scheuren van het touw in een afgrond is gestort. liet lijk kon nog niet worden ge borgen. WIE ZOUDT U GEKOZEN HEBBEN? De intelligentste jongen van Amerika, de toekomstige opvolger van zulke menschen als Edison en Ford, en gekozen uit 49 can didaten,. is een 17-jarige „boy", niet een ge zicht vol zomersproeten. Ilij heet Arthur Williams en is afkomstig uit East Provi dence (Rhode Island). Ilij werd nummer één op een examen, waarin de vragen door WILD-WEST TE BERLIJN. Een architect tweemaal overvallen. De architect Waldemar Dietrich uit Ad- Iershof is Zaterdagochtend nabij het Schlc- sische Bahnhof door vier mannen overval len en van 2000 mark beroofd. Volgens de Berliner Zeitung am Mittag is Dietrich Za terdagnacht voor den tweeden keer overval len, waarschijnlijk door dezelfde bandieten, dié hem te voren hadden geplunderd. Diet rich had 's avonds om 11 uur het politicbu reau, waar hij den geheelen avond over den aanval was verhoord, verlaten en was op weg naar het station Jannovvitzer Brücke: Op weg hierheen is hij naar een prachtige auto gelokt cn er in geduwd. Vier mannen hielden den architect met revolvers in be dwan* cn ontvoerden hem naar Kopenick. Tusschen Kopenick cn Adlershof werd Dietrich uit den wagen gezet en met be dreiging van den dood eischten dc bandie ten, dat bij vandaag op het politiebureau zou weigeren het proces-verbaal van de po litie to teekencn. Daarop lieten zij hem staan en reden naar Berlijn terug. Dietrich was door dezen twee den aanval zoo overstuur, dat hij vandaag weigerde zich naar het politicbureau te be geven. Met een politie-auto heeft men hem gehaald. Naar vandaag eerst bekend wordt, hebben Zaterdagmiddag drie vrouwen Dietrich na zijn aangifte op het politiebu reau. in de Fruchtstrasse aangehouden en hem verzocht zijn aanklacht in te trekken. Zij boden hem voor dezen dienst dc helft van het gestolen gclrl aan. Dietrich ging op dezen handel niet in. De vrouwen zijn in- tusschcn reeds gearresteerd. (N. R. Ct.) EEN NIEUWE AARDBEVING BIJ MELFI. Gelukkig niet ernstig. Rome, 4 Aug. (V. D.) Uit Potenza wordt gemeld, dat er gisteren te 12.10 uur te Melfi een nieuwe aardbeving is waargenomen, die zich golfsgewijze voortplantte, vanuit Rionero. Onder de bevolking, die uiteraard nog on der den indruk is van de laatste groote aardbeving, veroorzaakte deze nieuwe ge beurtenis natuurlijk dc noodigc consternn tie, die tegen den avond een weinig bedaar de. Te Rionero werd het stadhuis bescha digd. DR. GAAS OVERLEDEN. K a r Is r u h e, 2 Aug. (V.D.). Hedenmiddag is na een langdurig lijden te Karlsruhe in den ouderdom van 55 jaar overleden de voormalige rijksdagafgevaardigde dr. Lud- ;vig Haas, één der meest vooraanstaande leden van de Duitsche democratische party. De thans ontslapene was sedert 1912 lid van den rijksdag. WEERBERICHT. Hoogste Barometers tand: 764.3 te Jan Maycn. Laagste Barometerstand: 742.7 te Skudesnaes. Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht toenemende, Z. tot Z. W. wind, zwaar bewolkt met tij delijk opklarende, waar schijnlijk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. LAN3ESTRAAT 49-51. Tel. 190. Als het regent maakt U Wij brengen vele soorten Mandwerkgarens. langestraat 63 - - tel. 88 vraagt prijsopgave. n1 "-:J ™nC»ss.y van Marxvoldt Emmy Belin tante Belin/anteV feMMP Vijfhonderd dooden en 4000 gewonden B e r 1 ij n. 4 Aug. (V.D Naar de „Lokal- anzeiger" meldt, zouden er door de aard beving aan de Noordoostelijke kust van de Kaspische zee ongeveer 500 personen gedood en zeker 4000 gewond zijn. Twee steden en talrijke dorpen werden zwaar geteisterd De rivier de Oeral i6 Ibudten haar oevers getreden. Londen, 4 Aug. (H.NO Een hevige aard beving moet in het Zuiden van Rusland hebben gewoed, aan de Noord Oostelijke kust van de Kaspische Zee. Twee steden en verscheidene dorpen moeten verwoest zijn. In het Oeralgebicd moeten de rivieren bui ten haar oevers getreden zijn, waardoor een groote oppervlakte overstroomd is. Het juiste aantal slachtoffers, dat om het leven is gekomen, is nog niet bekend, het aan tal gewonden wordt op 5.000 geraamd. VERVROEGDE BELASTINGBETALING IN RUSLAND. B e r 1 ij i), 4 Au g. (H. N.) Volgen6 een be richt uit Moskou aan de bladen heeft de Russische volkscommissaris voor financiën een verordening uitgevaardigd, waarin aan gekondigd wordt, dat de regeering in ver band met den ernstigen financieelen en eco- nomischen toestand op een stipte en zelfs vervroegde betaling van de landbouwbelas- tingen moet aandringen. Alle ondergeschik te organen en de plaatsvervangende over heid hebben den plicht de krachtigste maat regelen te nemen, ten einde het binnenko men van de belastingen te bespoedigen. Men neemt aan, dat de bedoeling van deze ver ordening is een druk op de boeren te oefe nen, ten einde hen tot spoedige aflevering van graan to dwingen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 1