DE EEMLANDEB Zaterdag 9 Augustus 1930 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 29e Jaargang No. 35 FiLMA DUIM BURGER ARNHEMSCHE WEG 2 DAMES MODEZAAK Noodlottige Overvloed Buitsnlandsch Overziet?! fortmann en hehenkamp verstelbare tuinstoelen, tuinparasols, Restaurant Lunch Amersfoortsche Sohsolvereenig; Aanmelding van Leerlingen. BUITENLAMP KONING CAROL'S AVONTUUR Fa. L. J. Luycx en Zn. RICO. AMERSFOORTSCIi DAGBLAD ABOMMtNlSPRIJS pet 3 niaandeD voor Amersfoort f 2.10. per maand 0.75, per week (met gratis verzekering tegeo ongelukken I f 0.171/». Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.-% Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 IILEFOON INTERC JIJ PRIJS OER AOVERTENTIEN I-*-*» f 1.05 met Inbegrip van een bewijsnutnmff - elke regel meer f0.25Liefdadigheids-advertentie* voord* helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 50 cent, elk* regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. Bewijsnummer extw f 0.05 REUZE UITVERKOOP door H. G. CANNEGIETER. Wanneer men in den vollen zomer door de rijpende velden loopt, kan men wonder lijk aangegrepen worden dpor en gevoel van erkentelijkheid. Dan wordt men ont vankelijk voor de stemming, waarin de oude volken hun goden dankoffers brachten voor den groei van het graan; dan begrijpt men de beteekenis van de bid- en dankda gen voor het gewas; dan ervaart men den zin van de liederen der dichters, die zich verlustigen in de weelde en den overdaad van de natuur. Men moet, al is het nog slechts in zeer geringe mate, zooals wij tijdens de mobiii- satiejaren, den angst ondervonden heb ben van dreigenden hongersnood, om iets te beseffen van den zegen, welke een goede oogst voor het meiisehdom is. Wat is er ge zwoegd en gezweet voor de grondstoffen van het dagelijksch brood! En wat is de uitkomst van dezen harden arbeid van wisselvallige oorzaken afhankelijk. Onze kere factoren als het weer bepalen het wel slagen. Is 't niet begrijpelijk, dat. de groote godsdienstige feesten der menschheid voor 't meerendeel oorspronkelijk oogstfeesten geweest zijn? Met een bitter gevoel zullen ditmaal na denkende mensehen door de bloeiende vel den loopen. Het rijpende koren zal hen her inneren aan de klacht, welke hen van t voorjaar bedroefd en verbijsterd heeft. Nog klinkt zij hun als een vloek in de ooren, de verzuchting over de overvloedige oog sten, welke de prijzen hebben doen dalen en de producten onverkoopbaar hebben ge maakt. Weer staan ze in al hun afschu welijkheid voor hen, de berichten, dat men de groote hoeveelheden, welke ongebruikt overbleven, heeft weggeworpen of heeft ver brand. I-Iet is of de wuivende korenaren ditmaal een trieste melodie ruischen. ,.Als ge naar het koren luistert", heeft de vrome dorps priester Guido Gezellc destijds: gezongen. Geen taal vond hij zoo zoet om, te hooren, als 't fijn ge lisp el-van die dunne halmen, die den landman 't leven winnen. En hij bad: „Laat de zonne uw' lenden laven, eof»tjes, en de zomerwind!" Moeten wij nu bidden, dat de oogst moge mislukken, opdat, de prijzen weder omhoog zullen gaan? Zou het niet God verzoeken wezen? Kort is het nog slechts geleien, dat men elkaar bang maakte met de vrees voor oer bevolking. In honderd jaar is de bevolking der aarde bijna vcrdrievuldigd. Kr zou, vreesde men, binnenkort geen voedsel meer wezen voor die steeds toenemende men- schenwereld. En nu blijkt er overvloed te zijn. De mensch heeft een nieuwe wijze van be bouwen geleerd. Chemie en techniek, die op alle gebied de productie tot in 't fabelach tige hebben vermeerderd, hebben ook den landbouw haar diensten bewezen. Zij zijn het toovermiddcl gebleken, dat den mensch uit. zijn benardheid verlossen kaïi. En deze nieuwe weldaden ontvangt men meteen verzuchting! Met een klacht over overvloed! Hoe verbijsterend klinkt het! Maar is, hetgeen zich ten opzichte van het koren openbaart, niet eveneens op te merken bij alle overige stoffelijke en ook geestelijke levensbehoeften? De onlangs overleden pro fessor Hevmans heeft de moderne cuituur vergeleken bij een Sinterklaasavond, waar op de kinderen met zulk een overdaad aan geschenken verwend worden, dat ze niet weten, wat ze er mee moeten beginnen. Ja, als zulke kinderen staan wij, moderne menachen, op dit oogenblik in het leven. Onze akkers, onze fabrieken, onze studeer kamers en laboratoria, de werkplaatsen van onze dichters, wijsgeeren en uitvinders, de gelegenheid tot ontspanning en vermaak, de verkeersmiddelen, de scholen, alles staat op zijn weelderigst in bloei. En wij weten geen weg met den overvloed, die ons in den schoot valt. Wij staan als pruilende kinderen bij hun stapels speelgoed op den Sinterklaasavond en wij trappen den boel uit louter brood dronkenheid stuk; wij vernielen de voor raden en staken de voortbrenging, om de gezegende schaarschte terug te doen kee- ren, waarbij wij ons zooveel gelukkiger voel den dan bij onzen overvloed. „Als gij naar het koren luistert Arme, dwaze, onmondige menschheid, wat ruischt het koren u een droef en een ern stig lied toe. Hoeveel moet ge nog leeren en hoeveel nog lijden, voordat gij het ver stand en de gezindheid zult hebben verwor ven om uw overvloed waardig te zijn. (Nadruk verboden). Jhaotische toestand in China. Hankau verkeert ernstig in gevaar. Voor den zooveelsten keer heerschen er !n China weer zeer verwarde toestanden tn de positie der Nankingsche regeering, die zich gaarne als de centrale regeer ing beschouwt, is dan ook verre van aange naam. Zij zit lang niet vast in het zadel en dit is zoowel te wijten aan de omstandig heid, dat de Noordelijke generaals een grootscheepsche actie op touw hebben ge zet als aan het feit, dat een communistische opstand van zeer ernstigen aard is uitge broken. De Noordelijken, die Nanking de macht betwisten, zijn geenszins te onderschatten tegenstanders en in den loop der gevechten, die den laatslen tijd hebben plaats gehad, wisten zij menig succes te boeken. Doch in China, waar de omkooperij schering en in slag is, wisselen de krijgskansen voortdu rend en zoo kan het dan ook gebeuren, dat het nationalistische leger, d. w. z. het leger van Nanking, thans in staat is een over winning te melden, die waarlijk niet ge ring is. De regeringstroepen zouden den Noordelijken in llocnan een geduchte ne derlaag hebben toegebracht en de offi'cieele Nankingsche berichten gewagen dan ook van een geweldige buit aan wapenen en munitie, terwijl enkele tienduizenden ge vangenen zouden zijn gemaakt. Aan de des betreffende berichten wordt nog toege voegd: „De Noordelijken trekken in groote wanorde terug.' Dat ziet er allemaal heel fraai voor Nan king uit, maar de berichten, die zich met de Chineesche krijgsoperaties bezighouden, munten niet steeds uit door betrouwbaar heid, zoodat ook nu w^er de verklaarbare twijfel .rijst, of Nanking wel inderdaad de zege heeft behaald, althans in den omvang, zooals die in de berichten wordt aangege ven. Overigens zou Tsjang Kai Tsjek, den Nankingschcn leider, een dergelijk succes wel te pas komen, want hij heeft ook ont zettend veel te stellen met de communis ten, die een ernstigen opstand in het leven hebben geroepen. In groote deelen van het Chineesche rijk treken zij moordend en plunderend rond en een tijdlang is Tsjang- tsja in hun bezit geweest, waar zij een bloedbad hebben aangericht en ook overi gens als barbaren hebben huisgehouden. Inmiddels is Tsjangtsja weer op de rooden heroverd, maar de macht van deze laatslen, die talrijk zijn en blijkbaar over ferme wa- penvoorraden beschikken, is nog geenszins vernietigd. Er bestaat, groot gevaar, dat zij thans Hankau hetzelfde lot a'ls- Tsjangtsja zullen laten ondergaan. Alle telegrammen, die de positie van Hankau schetsen, gewagen dan ook van een kritieken toestand. De buitenlandsche mogendheden volgen met zeer veel aan dacht den loop der gebeurtenissen, want in Hankau hebben zij groote belangen en daar kan lijf en goed der vreemdelingen be dreigd worden. De vraag, die meermalen wordt gesteld, luidt: is de regeering te Nanking bij machte de veiligheid der vreemdelingen in Hankau te verzekeren? Kr zijn al berichten gelanceerd, hierop neerkomende, dat Nanking den mogendhe den zou hebben meegedeeld de veiligheid barer burgers en het bezit van dezen niet te kunnen waarborgen, maar vanuit de verte kan de juistheid daarvan niet wor den beoordeeld; zooveel is zeker, dat de po sitie der centrale regeering wel buitenge woon geschokt, zou moeten zijn, wanneer zij openlijk tegenover het buitenland haar, volslagen onmacht zou erkennen en feitelijk langestraat 63 - - tel. 3- f 1.88 - f 2.65 - f 3.65 - 4.65. nieuwe uitvoeringen, vanaf f 5.90 gooosssosssaosoooaesooooaoooag 5 Huize „de Stichlsche Heuvel Amersfoortsche Berg Tel. 1290 Tel. 1290 I D1MANCHE 10 AOÜT 1930 Ilors (Tocuvre varié Maison Real Turtle en lasse Marmitonne de la Rpgence Noisette de Veau Printanière Selection du Vallé d'auge Corbeille de Primeurs Lunch-The-Diner Concert. Soirée dansante „TH E MO UNT Ml NSTRELLS Grands et Petits Salons pour Diners, fétes. Noces et receptions aan rle vreemdelingen toestaan zich zelf maar met behulp van soldaten en oorlogs schepen te redden. Engeland, Japan, en Amerika, het zekere voor het onzekere kiezend, hebben in de meeste gevallen er tot dusver wel-is-waar van afgezien gewapenderhand in te grijpen, maar niettemin oorlogsschepen en man schappen naar de bedreigde streken gezon den om bij de hand te zijn, als de nood aan den man mocht komen. Hoe dit zij: Tsjang Kai Tsjek verkeert in een hachelijke positie en men mag be nieuwd zijn, of zijn talenten en tact in staat zullen zijn de beide gevaren, waar voor zijn regeering zich ziet geplaatst, te bezweren. (Cursus 19301931) voor: Ie. de KLEUTERKLASSE. 2ede LAGERE OPLEIDINGSSCHOOL voor H .B .S Gymnasium - Handelsschool (van de 33 leerlingen slaagden dit jaar 30) Behalve in de eerste klasse kunnen nog enkele leer lingen worden geplaatst in de klassen 2 en 3. Voor de klassen 4, 5 en 6 kunnen alleen in bijzondere gevallen nieuwe leerlingen worden aangenomen. 3e. de HOOGERE MEISJESSCHOOL voor voortgezet onderwijs In alle klassen is plaatsing nog mogelijk (leeftijd 12-17 jaar). De aanmelding kan geschieden bij het Hoofd der school, Oldenbarneveldtlaan 23, of bij den Secretaris JPhKORT HALS ALTES Utrechtscheweg 80, die desgewenscht gaarne bereid zijn, inlichtingen te verstrekken. De man die de zaak betaalde De „Kath. Wereldpost" schrijft: De man, die het avontuur van koning Carol'van Roemenie heeft gefinancierd, is eindelijk ontdekt. Nu klinken de berichten daaromtrent wel erg onwaarschijnlijk, maar zo worden toch geloofwaardiger, als men wat meer weet. van den geldmagnaat Mar- quet, den Belgischen groot-industrieel, die den staatsgreep van Carol mogelijk heeft gemaakt. 'I Is nu eenmaal een man, die een zwak heeft voor romantische avonturen en dat is geen wonder: z'n eigen leven heeft zich afgerold als 'n film Marquet is z'n carrière begonnen als huis knecht in 'n obscuur hotelletje in Parijs. Dus was 't voor hem een promotie, toen hij vatenwass.cher werd. In de stationswacht kamer van Namen, waar hij daarna een baantje kreeg, hield hij het niet lang uit Hij verstond de kunst, relaties aan te knoo- pen met mcnschcn van de mecst-uiteenloo- pende maatschappelijke kringen. Na een jaar of wat, toen hij van alles en nog wat aan de hand had gehad, bleek hij toch zoo veel te hebben overgespaard, dat hij de Kurzaal te Oostende kon pachten. En op den huidigen dag vraagt niemand meer naar het verleden van den hotelkoning Marquet, die de eigenaar is van de grootste hotel paleizen in West-Europa, zooals 't luxe hotel „Negres.co" te Nizza en 't beroemde ..Claridge' te Parijs. Van koning Leopold van België kocht hij het kasteel „Chateau d'Ardênrie" en sedert kort is hij in 't bezit van de meeste aandeel en der groote Bel gische automobielfabrieken Maar voor Marquets daadwerkelijke hulp heeft koning Carol moeten beloven dat er in dc to.okomsl in Roemenie voor Marquet flinke zaken te doen zullen zijn BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Voorstellen van de Kamers van Koophandel. Londen, 8 Aug. (Vad.) De Bond van I'.ngelsche Kamers van Koophandel beeft in \erband met het sterk toegenomen aantal werkloozcn, dat, zooals gemeld, hot einde van de vorige maand wederom de twee mil- lioen heeft overschreden, aan de Britschc regeering ingrijpende voorstellen gedaan. Dc Kamers van Koophandel verklaren, dat de moeilijke toestand in de Engelsche industrie niet alleen het gevolg is van den wereld oorlog, doch ook van het feit dat dc Engel sche handel een groot deel zijner markten ■n het buitenland aan andere landen hecfi moeten afstaan. Zij verlangen groote spaar zaamheid bij de uitvoering van openbare werken en stellen voor, steun te verlecnen aan die jongemannen, die bereid zijn naar andere deelen van het Britsche rijk te erni- greerén. Verder wordt dc regeeriiig aanbevolen, dc bevoegdheden van de arbeidersvakbon den te beperken, daar deze er in vele geval len de oorzaak van varen, dat de productie kosten vermeerderden. Ook is het volgens dc Kamers van Koophandel noodig, dat de wet tot bescherming der industrie wordt uitgebreid. SABOTAGE BIJ DEN RUSSISCHEN LANDBOUW. Gelden ter bestrijding uitgetrok ken. B e r 1 ij n 8 Aug. (IT. N.) Volgens een be richt van het Russische tclegraafagentschan heeft de raad van volkscommissarissen zich in zijn laatste zitting bezig gehouden met liet toenemende aantal gevallen van sabo tage, in het bijzonder in de landbouwbedrij ven, waar telkens tractors beschadigd wor den. De raad besloot in de begrooting voor het volgende jaar een bijzondere post op te nemen tot bescherming van den arbeid. Voorloopig zal daarvoor een bedrag van 20 milliocn roebel worden uitgetrokken met het doel, den landarbeid in de coöperatieve bedrijven en de stations, waar de tractors worden bewaard, le beschermen. VERVOLGING VAN EEN MACHINIST. P a r ij s8 Aug. (V. D.) Bij het onder zoek naar de oorzaak van de ontsporing van den trein Parijs—Nantes bij Maisons-Laf- fitte is gebleken, dat de machinist de regle menten overtreden heeft; o. a. heeft hij ge reden rnet een grooterc dan de daar ter plaatse voorgeschreven snelheid. Tegen don machinist is dan ook een vervolging inge steld. WEERBERICHT. Hoogste Barometerstand: 770.S La Coruna. Laagste Barometerstand: 735.3 te Vcstmanoer. Verwachting: Zwakke tot matige W tot Z. wind, gedeeltelijk bewolkt weinig, of geen regen, iets wanner. VERKEERSGEBOD. Rijdt bezadigd en verstandig Als ge tuft door 'n drukke straat Als ge al te hard gaat rijdent Komt ge absoluut te laat! LANGESTRAAT 49-51. Tel. 190. Het best verkoopbare artikel wat we ooit nahielden is ons geplatteerd ondergoed Onderjurken f2.90 - Directoire f 1.90 Souple en sterk - Mooie kleuren. MINISTERCRISIS IN CHILI. Nieuwo studentenonlusten. Londen, S Aug. (V. D.) Uit Santiago wordt gemeld, dat de minister van binnen- landsche zaken en de minister van finan ciën van Chili ontslag uit hun functie heb ben genomen. Beide ministerzetels zouden inmiddels echter reeds weer bezet zijn. Te gelijkertijd met de ministercrisis zouden ook nieuwe studentenonlusten hebben plaats ge vonden, die echter niets met de minislercri- sis hadden uitgestaan. In verband met eenige straatbetoogingen van studenten te Santiago heeft de regeering besloten de uni versiteit aldaar tijdelijk te sluiten. EEN DRAMATISCHE ZET VAN SIDKY PASJA VOORSPELD. Zal hij een referendum uitschrijven? Lon den, 8 A u g. Volgens den correspon dent van de Daily Express le Cairo, bestaat er reden oni aan te nemen, dat Sidky Pasja een ernstigen en dramatischcn zet beoogt om op een geschikt oogenblik dc kwestie van het Engelsch-Egyptische verdrag op te lossen. Een van de redenen, waarom do Britsche regeering tegenover Sidky gereser veerd optreedt, is, dat onder zijn dictatuur de kans op een overeenkomst tusschen de twee landen van de baan is. Groot-Britan- niö immers, heeft niets aan een tractaat dat niet de meerderheid van het Egyptische volk achter zich heeft. Het zou nu, volgens t Vad., Sidky's plan zijn, om over het trac taat een referendum uit te schrijven en op die wijze de leiders van de Wafd aan hun woord houden, dat de Egyptische kiezers best in staat zijn om over een kwestie van. den eersten rang een politiek oordeel tc vel len. Zou liet referendum vóór de overeen komst uitvallen, dan zou de .overeenkomst dus gesloten kunnen worden en de con stitutioneel kwestie een intern Egyptisch vraagstuk geworden zijn, waarmede Groot- Britannie niets te maken heeft. Het spreekt vanzelf, dat dit plan in Egypte een groote jiolitieke onrust zou verwekken. WOLDEMARAS IN BALLINGSCHAP. K o f n o, 7 Aug. (V.D.) Door de voortdu rende bewaking van Woldemaras' kuis werd het geheele dorp, waar hij als ban neling woont, dee nachts uit den slaap ge houden. vooral doordat dc honden onop houdelijk aansloegen. De bewoners hebben zich nu tot den districtschef gewend met een verzoek om hierin verandering te bren gen. Dit verzoek is ingewilligd en Wolde-. maras is aanzegging gedaan te verhuizen. Na eenige mislukte pogingen heeft Wolde maras ten slotte moeten besluiten om de indertijd hem aangeboden gastvrijheid van graaf Choeselle te aanvaarden. Zijn bewa king wordt in tusschen even schern voort gezet.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 1