Koninginnedag in de hoofdstad het feest van Hulst Een der oudste steden van ons land Steun aan Zuiderzee- visschers „Wat nu: HET IS NOG NIET TE LAAT! Uitkeeringen aan oud gepensioneerden Op 1 September in werking ÊmTüfèA" Filmopnamen van de regenproeven Van den heer Veraart HUMORHOEKJE OVERAL GEZOCHT EN TOCH .V,V.'V .f !KP «•«'•"f"'* «.UW ««"IK- TT-'""' -S'T'' ZILVER.^ d®* GEKOCHT t welln'è^-zilver show rokin'io9-ut Amsterdam Een zestigtal muziek uitvoeringen Dirk van den F.lzas kende Hulst in 1180 de stads rechten toe UIT DS STAATSCOURANT. Bij K. B. rijn bonoemd tot vertegenwoor digers van do Nederlandsche regeering bij het in 1930 te Parag te houden tiende inter nationale penitentaire congres de heeren mr. J. P. de Meyere, directeur-generaal'van het gevangenis-, rijkstucht- en opvoedings wezen, P. J. R H. van Schaik. voorzitter van het centraal collego voor de reclassee- ring, prof. mr. J. S. van der Aa. vertegen woordiger der Nedcrlandsche regeering in de Commission Internationale Pénale et Amsterdam, 14 Aug. In aanslui ting op de reeds gegeven mededeelingen omtrent de 'e houden feestelijkheden op den len September e.k. ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin, heeft het bestuur van de Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak het plan opgevat om aan eenige duizenden kinderen als herinne ring aan dit feest een plaat aan te bicdon, voorstellende de beeltenis van H.M. de Ko ningin in kleurendruk uitgevoerd. Het aantal muziekcorpsen voor den feest dag werd inmiddels met nog eenige ver meerderd, zoodat nu pl.m. GO muzickuitvoo- slechts als gecamoufleerde regeeringson- derhandelingen kan zien. Ten aanzien van de verwachting, dat men door opzegging van het Duitsch-Finsche handelsverdrag de handen vrij zou krijgen ook in zake de invoerrechten op kaas, wijst het adres er met nadruk op, dat deze in voerrechten nog in vier andere handelsver dragen zijn vastgelegd en wel in verdra gen met landen, die tot de beste afnemers van producten der Duitsche industrie be- hooron ut; ^uniimshion internationale i'enate et - i Pénitcm.nrc en mr. H. J. Spit, O.-I. hoofd- zullen ^„1° n.if rinc n nimn is hprr k In verband met den tocht, welke H. M. de Koningin, Z.K.H. de Prinié en II.K.M. Prinses Juliana Zaterdag a.s. door Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen zullen maken, waar bij het bezoek aan Hulst een der hoogte punten zal vormen, is het wellicht dienstig om dc aanleiding tot de grootsche feeste lijkheden in deze gemeento in kort weer te geven. Op den 17dci) Januari 1169 was Dirk van den F.lzas. graaf van Vlaanderen, in het klooster te Waton gestorven en zijn zoon Philips, die leeds geruiracn tijd regent was geweest, volgde hem op. Na een strijd met Engeland te hebben uitgevochten, bes'epdcle de graaf eenige jaren aan het onderzoeken van bestaande instellingen en het uitvaardigen van nieu we wetten en keuren, die, naar de verze kering van de kroniekschrijvers, uit die dagen, rijpe vruchten afwierpen voor Vlaan deren. Nadat hij reeds in 1178 Gent allerlei rech ten had toegekend, kreeg Hulst, de stad rechten in September 1180 Inderdaad behoort Hulst tot de oud6te steden van ons land. Dat voorrecht deelt de oude stad met slechts 12 6tedcn. die voor de dertiende eeuw stadsrechten kre gen, als Arnomuiden. Biervliet, Deventer, Dordrecht, Groningen, 's Hertogenbosch, Maastricht, Nijmegen, Stavoren, Tiel, Utrocht en Zutphcn. Het verkrijgen van stadsrecht was van bcteekenis. Stadsrecht, zoo vertelt prof II. Brugmans, is niet een scherp to omlijnen begrip, maar het algemeene karakter van het begrip sluit zelfstandigheid in, meer of minder, van hooger hand, hetzij dat van den keizer of dat van den onmi Idellijken landsheer. Zelfstandigheid in bestuur, rechtspraak, financiën, ook op militair eco nomisch en sociaal gebied, was het ken merk van de stad. Die zelfstandigheid was oorspronkelijk gering, maar zij groeide spoedig en maakto ten slotte, de steden tot kweekplaatsen van autonomie niet al leen, maar ook van vrijheid cn gelijkheid Waarschijnlijk was het toekennen van stadrechten aan Hulst een uiting van vreugde vin rlen graaf van Vlaanderen over de groote onderscheidingen welke hij van de zijde van de koning van Frankrijk mocht ontvangen, voor wien hij als regent optrad. Hij mocht het koninklijke zwaard dragen en werd tevens graaf van Verma- dois. Ofschoon Hulst reeds in 1180 stadsrechten had gekregen, duurde het nog wel tot het begin van de vijftiende eeuw voor men er aan dacht de stad sterker cn in 6taat van verdediging te maken. Zooals alle steden ;n die dagen moest Hulst van wallen, muren, grachten worden voorzien, maar het duurde wel tot de tweede helft van de 15e eeuw voor Hulst een versterkte plaats kon wor den genoemd. Een begeerde plaats schein het wol; Vooral in den tachtigjarigen oorlog. Het jaar 1591 was voor den stadhouder, Prins Maurits, een tijdperk van triomfen. Zutphcn werd onverhoeds aansrevalbn en ingenomen Deventer volgde. En toen be raamde Maurits een nieuwe aanslag in Zeeland. Op een goeden dag verscheen hij aan het hoofd van vier duizend man. die in drie honderd vaartuigen over de Schelde wer den vervoerd, in het land van VVaes, ver meesterde verscheidene Spaansche schan sen on sloeg toen het beleg om Hulst De verraste bezetting, die zich door het door steken van den di.ik bij Calloo, van spoe- digen bijstand verstoken zag. trok, bij ver drag de stad uit, zoodra ze zag, dat het meens werd. want Maurits begon met de batterij tegen de «tad te richten. Hulst kwam in ons bezit, op den 24sten Septem ber 1591 Maar niet al te lang bleven wij in het bezit van de stad. In 159G moesten wij haar weer afstaan aan den aartshertog. Albert van Oostenrijk In den nacht van den lOdin Juli 1596 was kolonel La Barlotte. aan het hoofd van 1-503 man. over het kanaal ge komen, hetwelk Hulst ten zuiden van Vinanderen scheidde Hij nam een daar ge legen schans, die slechts door 30 man was bezet. Graaf George van Solms. wien het opperbevel van Hulst was toevertrouwd, vernam eerst door geweerschoten, den aan tocht van den vijand. Hij deed, dnnrop. da delijk een uitval maar werd teruggeslagen. De stad was zeer slecht versterkt. De Zeeu wen meenden met een hoogen muur en een gracht te kunnen volstaan. Hier had de zuiniging de wijsheid bedrogen. Niets werd nagelaten om Hulst te red den. Hot was, evenwel te vergeefsch Hulst gaf zich aan de Spanjaarden over op don 18dcn Augustus van laatstgenoemd jaar. 7>e Spanjaarden versterkten de plaats ge ducht. Hulst was in 't begin van de zeven tiende eeuw in een vesting herschapen. Het zou tot 1615 duren voor de Stnotschen de Spanjaarden Hulst weer konden ontnemen Korf voor don diod van Frederik Hendrik geschiedde het. Hulst kwam in ons bezit en is het ge bleven. Dat Hulst, trotsch op zijn geschiedenis fee6l viert, is begrijpelijk. ambtenaar met verlof, laatstelijk directeur der Justitie in Nederlandsch Oost-Indië. Een leerzame film, te Amsterdam gedraaid OM dat nog nimmer is bereikt. Voorlnopig kan worden medegedeeld dat inmiddels van B. cn VV. de goedkeuring werd ontvangen muziekuitvoeringen te ge ven op de navolgende plaatsen Vondelpark, Oosterpark, Jonas Daniël Meijerplein, van der Helstplein, Kwaker plein, Meorhuizenploin, Zaanhof, Wester- markt 'cn Roelof Hartplein. Vorder heeft de vereeniging in samenwer king met de directie van het Stadion ge meend de toegangsprijzen voor het feest in het Stadion eenigermate te moeten verla gen, zoodat het daardoor bijna in ieders be reik zal liggen de middagfeesten bij to wo nen. Amsterdam, li Aug De drooglegging van de Zuiderzee maakt 6neller vorderin gen dan mon gedacht hoeft Vooral die bo- volking welke haar bestaan tot nu toe heeft gevonden op de zee is over het alge meen van oordeel geweest, dat het wel niet zoo gauw zou gaan als men wist te vertel len. Zij hoeft zich daarop over het alge meen van het leggen van dijken weinig aangetrokken. Echter komt thans de vraag, vooral voor de nog jeugdige leden onder de bevolking „Wat nu?" Zij wordt echter niet aan haar lot overgelaten er» kan me dewerking verkrijgen om in de toekomst, zelfs in do allernaaste toekomst, langs an dere wegen in haar onderhoud te gaan voorzien. Daarvoor is opgericht de „Centra le Commissie voor de Zuiderzee steunwet". Deze commissie heeft gemeend ook niet te moeten wachlcn tot de bevolking tot haar kwam. Zij heeft een zeer ernstige poging gedaan om tot die bevolking 'e komen. Daarvoor heeft zij een film laten maken om daardoor te komen tot een geleidelijke afwikkeling van het Zuiderzee visschers- bedrijf. Deze film is heden voor het eerst hier Ier stede in het theater ..Tu6chinski" ver toond in tegenwoordigheid van de leden der generale commissie voor de Zuider zee steunwet en een aantal burgemeesters van Zuiderzee-gemeontcn Do aandacht wordt door deze film gevestigd op de ver schillende vormen, waarin de commissie in staat gesteld wordt door de Zuiderzee- steunwet om de belanghebbenden voort te helpen. Deze verschillende vormen zijn- te gemoetkoming in de kosten van opleiding tot een ambacht of nieuwen werkkring; hulp en voorlichting ter verkrijging van werk voor ouders en zooals de wet tot nu toe luidt voorlichting bij de keuzo van een beroep voor de kinderen: crediet voor vervorming of verplaatsing van be drijf cn tenslotte een geldelijke tegemoet koming dnar, waar niet door aanwending van eigen arbeidskracht voldoende midde len tot levensonderhoud kunnen worden verschaft. De film bpgint met een Inleiding, welke te zien geeft wat gaat verdwijnen: kijkjes langs de Zuiderzee cn op de visscherij Dan komen donkere wolken opzetten, dreigend met verstoring van het visschersbestaan: de droogmaking, baggermolens, het werk en een kaart van de Zuiderzee, waarop de afsluitdijk en de polders te voorschijn ko men. „Wat nu?" is de vraag voor den vis- scherman. Bij een aanplakbiljet van de 6tounwet staan eenige vieschers te praten Ze vinden dat ze nu maar een behoorlijke uitkeering moeten hebben Maar een jonge man meent, dat zooiets goed is voor hen. die te oud zijn om nog iets anders aan te pakken maar da: iemand met een paar 'linke han den aan het lijf zelf er wel zal komen, ze ker als bij daarbij op de h>:lp door middel van de Zir.derzecsteunwet kan rekenen. Op vele opleidingen wordt dan de aan dacht gevestigd. In de allereerste plaats op de zeevaartscholen voor de buiten en de binnenvaart, maar ook op datgene wat in de toekomst de Zuidcrzee-provincie zal noodig hebben: een landbouwende bevol king. Daarnaast wordt gewezen op am bachtscholen, leerlingstelsels en fabrieken. Hierdoor wordt aangetoond dat vele we gen openstaan voor den voormaligen vis- scher 'en hoo wellicht tot oen oplossing is to komen. Het ligt in de bedoeling do film te ver- toonon op de aanstaande Zuiderzee-vis- scherij-tenloonstelling te Enkhuizen on daarna in de voornaamste Zuiderzee-vis- schersplaatsen Beschouwingen van den heer E. Heldring in de Kölnis sche Zeitung De Duitsche handelspolitiek VERHOOOING VAN DEN BROODPRIJS TE AMSTERDAM. Amsterdam, 14 Aug. Dezer dagen werd in „Krnsnapolsky" een zeer druk be zochte vergadering van het Amsterdamscb Bakkersbedrijf gehouden. De graan- en meelprijzcn zijn zoo werd medegedeeld de laatste--maand geweldig gestegen cn zouden een belangrijke broodprijsverhoo- ging zeker wettigen. Echter werd besloten, om voor het oogen- blik den broodprijs slechts met 1 cent te verhoogen. Binnen enkele weken zou de toestand opnieuw onder het oog worden gezien. Deze broodprijsverhooging zal in gaan Maandag 18 Augustus. De heer E. Heldring, voorzitter van de Kamer van Koophandel, te Amsterdam, heeft, naar men aan de N.R.C. uit Duitsch' land seint, een uitvoerig artikel in de Köln. Ztg. geschreven over de kwestie van do No- derlandscho en de Duitsche handelspolitiek waarin hij inzonderheid dc positie van het vrijhandelsland Nederland in het bekende geschil nagaat De occonomischo positie van Nederland, aldus de schr. heeft meer malen dringende eischen tot het ingrijpon van staatswege naar voren doen komen. Als gevolg daarvan zal nu binnenkort ge tracht worden de moeilijkheden van de bectwortelsuiker-produccnten te verzachton /door het heffen van een invoerrecht van 2.10 per 100 K G consumptiesuiker. Ook al is men ervan overtuigd, dat een derge lijke zwenking van het beginsel van vrij handel naar dat der beschermende rechten onder geen omstandigheden ook niet onder de huidige met de welbegrepen belangen van de Nederlandsche industrie cn den Nederlnndschen landbouw in over eenstemming zou kunnen worden gebracht zco valt het gevaar toch niet te onder schatten, dat dc regcering en de volksver tegenwoordiging door de in opwinding ge raakte landbouwkringen kunnen worden meegesleept. De boyrottbeweging van den Algeinecnen Nederlandschen Zuivelbonrl te gen Duitsehland moet enkel als de actie van een speciale groep van het bedrijfsle ven worden beschouwd. De ernst van de oeconomische crisis in Duitsehland wordt in Nederland geenszins onderschat Daar om is het dringend gewenscht, dat men zich van den kant der beide landen niet in be schouwingen verdiept over de wijze waarop het eene land het andere de grootst moge lijke schade zou kunnen toebrengen, maar dat de beide regeeringen in dezen tijd, wel ke voor beide landen gelijke moeilijkheden meebrengt, nagaan op welke wijze do eigen belangen behartigd kunnen worden, zon der die van een buurstaat in het gedrang te brengen. Voor alles moet echter elko twijfel aan het onverkorte voortbestaan van het recht van meestbegunstiging worden weggenomen Daarbij zou men van Duitsche zijde kunnen overwegen of het in het welbegrepen eigen belang niet aanbevelenswaardig zou zijn den invloed van de vrijhondelsrichting in Nederland door een tegemoetkomende hou ding te steunen cn daordoor er toe bij te dragen, dat Nederland niet tot het protec tionisme overgaat. In vele landen is in dit opzicht niets meer te bereiken! Ten aan zien van Nederland is het, aldus schr., ook op het oogenblik nog niet te laat. Een aantal Duitsche kamers van koophandel verlangt ra tificatie van hst aanvullende verdrag met Finland. Men seint uit Essen aan de N.R.C.: De vereenigde kamers van koophandel van Bochum, Dortmund, Essen en Munster hebben een adres aan dc rijksregeering ge richt, waarin de regeering verzocht wordt in geen geval het Duitsch-Finsche han delsverdrag op te zeggen, doch in tegen deel het in November vorige jaar gesloten aanvullende verdrag (Zusatzabkommen) met Finland in zijn oorspronkelijken vorm te ratificeercn. Dit aanvullende verdrag le vert voor den Duitschen landbouw, gelijk bekend, een verhooging van het invoerrecht op boter van 29.50 tot 50 mark op. Do rijksregeering wordt in dit adres ver der opmerkzaam gemaakt op de bij de ka mers binnengekomen klachten van firma's, in het bijzonder uit de ijzer-, glas-, katoen cn chemische industrie, over den ongunsti ge invloed van de boycotbeweging in Ne derland. Hierbij wordt dan opgemerkt, dat de Nederlandsche afnemers zich vooral scherp richten tegen de particuliere on derhandelingen met Finland, welke men De Telegraaf meldt' - Op 1 September zal in werking treden het Kon. Besluit in zake nadere bestemming van de beziftin gen van het Kon. Nationaal Steuncomité. Behoudens het bepaalde in art 2 wordon uitkeeringen verleend tot een zoodanig be drag, dat de betrokkene 280% geniet van het hem vóór de wet van 29 Mei 1920 tos- komende pensioen. De bijslag wordt niet orleend, indien of voorzoover de uitkom sten daarvoor bedragen als hieronder aan gegeven zouden overschrijden. (Het ^orste geldt voor kleine, het tweede voor middel- groote en het derde voor groote gemeen ten): Dc bedragen zijn voor een bij familie in wonend persoon 600, 650, 700; voor een op zichzelf staand persoon 700, 750, 800; voor hoofd van een gezin van 2 per sonen 900, 975, 1050; voor een hoofd van een gezin van 3 personen 1000, 1075, 1150; voor hoofd van een gezin van 4 personen 1100, 1175, 1250; en voor een hoofd van een gezin van 5 personen 1200, 1275, f 1350. Voor eiken pereoon méér, waaruit het ge zin bestaat, worden de laatstgenoemde be dragen telkens met 100 verhoogd. Voor de toepassing der bepalingen komen in aanmerking inkomsten van den gepe.n sionneerde zelf: voor het geheel, cn van de(n) echtgenoot(e) van inwonende kindo ren of andere gezinsleden; voor do helft, met dien verstande, dot de wettelijke ou- derdoms- of invaliditcitsrente van den an deren echtgenoot steeds voor het geheel in aanmerking komt. Onder kleine gemeente wordt verstaan een gemeente met 10.000 inwoners of min der; middelgroot? gemeente: een gemeente met 10000 tot 100.000 inwoners, groote ge meente een gemeente met 100.000 inwoners of meer. Voor personen, bij de regeling van wier pensioen 20 of meer dlenstjaron zijn mede- gerekend, worden de uit het vorig artikel voortvloeiende grensgetallen verhoogd met pet., met dien verstande, dat voor elk dienstjaar dat boven de 24 uitgaat, dit per centage met 1 vermeerderd wordt. Het aldus verkregen grensgetal kan naar boven worden afgerond. In bijzondere gevallen kan zoowel ten voordeele als ten nadeele van de betrok kene van de vorige artikelen worden afge weken. Is de afwijking ten zijne nadeele, dan wordt de reden van do afwijking, wel ke b.v. kan bestaan in drankzucht of bekend slecht levensgedrag, in de beschikking ver meld. Mede kunnen in bijzondere omstan digheden uitkeeringen inééns worden toe gekend. Hij, die In aanmerking wenscht te komen voor toekenning van een bijslag of een uit keering uit do middelen der Stichting, is verplicht, zich met een verzoekschrift tot het Bestuur der Stichting te wenden en aan dat Bestuur of aan namens het Bestuur op tredende personen of organen alle gevraag de inlichtingen omtrent zijn inkomsten te verstrekken. Deze laatste verplichting geldt eveneens, als hem eenigerlei bijslag of uit keering is verleend. HU. die niet behoorlijk voldoet aan deze verplichting kan van verdere verstrekkin gen uit de middelen der Stichting geheel of gedeeltelijk worden buitengesloten. KONINGINNEDAG 1930 TE GORINCHEM. Een openluchtspel. Do 50ste verjaardag van H.M. de Konin gin zal le Gorlnchem op 2 September a.s. op grootsche wijze gevierd worden. et waar BtUlTZC Jtli, Kil HlBftl* WMUC; SMILDCr; RUNDVET IN ELK HUISGEZIN Een openluchtspel, getiteld „Oranje en Nederlandsamengesteld door den heken den heer don Ouden uit Den Haag, zal op dien dag onder zijn persoonlijke leiding worden vertolkt. Het geheele geslacht onzer Oranjes van Juliana van Stolberg af wordt hierin uitgebeeld; zeer bekende tooncelen als Inneming v. d. Briel, Beleg en Ontzet van Leiden, enz. komen hierin voor Voor een cn ander zijn niet minder dan 500 per sonen nocdig, terwij! voorts nog zullen me dewerken een groot strijkorkest, groots zang- en kinderkoren, 3 stedelijke muziek corpsen en gymnastiekvereenigingon. Groote Philips-loudspeaker6 zullen op hot terrein worden opgesteld, zoodat alles voor een ieder goed te volgen zal zijn. Het Bestuur der Oranjevcreeniging spaart moeite noch kosten om het geheel schitte rend te doen slagen en laat tribunes bou wen, plaats biedende aan meer dan 4000 toeschouwers. Dat dus op dion dag in Gorcum een bui tengewone feeststemming zal heerschen, vooral daar het bestuur ook zijn volle aan dacht heeft gegeven aan versiering, ver lichting. kinderspelen, muziek, enz. terwijl het geheel zal worden besloten met een prachtig vuurwerk, lijdt dus geen twijfel- Des avonds zal de verlichting door raiddel van groote schijnwerpers aan een cn anier nog grooter luister bijzetten Er wordt dan ook groote drukte ver wacht. Amsterdam, 14 Aug. Daar bij do 'natste proofnemingon van don heer Ver aart door vele hoogst betrouwbare perso nen belangrijke resultaten zijn waargeno men welke aan de aandacht van anderen ontgaan zijn, zal vnn do volgende vlucht welke Donderdag 28 Augustus tusschcn 5 cn 0 uur boven Scheveningon gehouden wordt, een filmopname worden gemaakt. Men wil op dezo wijze (lo belangstellenden in Nederland cn die in het buitenland, welke niet persoonlijk tegenwoordig kun nen zijn, overtuigen Bij de aanstaande vlucht zullen behalve de F IX cn de F VIII, welke Donderdag j.I. pl.m. 3000 K.G. onderkoeld ijs vervoerden, nog twee ando re toestellen van de K LM, waarschijnlijk van het type F VIII worden benut, zoo dat in totaal ongeveer 5000 K.G. onder koeld ijs zal worden meegevoerd. Ook dit maal verleent de Nederlandscho regcering weer belangrijken steun. Tenslotte zij erop gewezen, dat Is komon vast to staan, dat, toen de F IX en de F VIII op Donderdag 7 Augustus j.I. to circa i.50 uur via het Laakkwartier en Rijswijk naar Waalhaven terugvlogen, na het laat ste ijs te 4.45 uur te hebben uitgeworpen, tusschcn 4.55 cn 5.05 uur een der uit zee aandrijvende wolkengroepen zich boven Rijswijk heeft ontlast; de eerste cn de laatste op dien namiddag. Ook dit. laatsto ijs was op genoemd tijdstip op de wolken boven zee uitgestort. VORST EN VORSTIN VAN WALDECK-PYRMONT. Apeldoorn, 14 Aug. Dc Vorst en Voretin van Waldeck-Pyrmont, die met hun zoon Wilhelm thans de gasten zijn van H. M. de Koningin-Moeder, arriveerden he den voor een bezoek op Het Loo. vraagt uv^iu^ winkelier of nv hul5ko tcltzoo amer5foort De verstrooide professor, die nu eens niet zijn paraplule bad verge.en. (Huurmel).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6