BINN1NLANP IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. Auto in een vijver gestort Donderdag 28 Augustus 1930 AMERSFOORTSCH DAGB1AD -DE EEMLANDER' 29e Jaargang No. 51 TWEEDE BLAD Mr. J. k N. Patijn treedt af Na een 12-jarig burge meesterschap FEUILLETON De Louteringkyur Tramlawaai te Rotterdam is en blijft alleen gevestigd Utrechtschestraat 40 Telef. 92 IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. is en blijft alleen gevestigd Utrechtse bestraat 40 Telef. 92 EET MEER VISCH Drie dooden te betreuren Koninginnedag te Rotterdam TO' p!_ Roomtruffels Congolaise Koekjes SCHE ERLAWPJES 6.90, 6.50, 5.50, 2.90 MR. J. A. N. PATIJN. Burgemeester van 's-Gravenhage, die zijn mandaat als zoodanig niet wenseht her nieuwd te zien. 's-G raven li age, 27 Aug. Naar met de meeste stelligheid kan worden medege deeld, heeft thans de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. J. A. N. Patijn, wiens ambtsperiode op 30 September as. na een 12-jarig burgemeesterschap eindigt, ver zocht, niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te worden gebracht. De aftredende burgemeester van 's-Gra venhage, mr. J. A. N. Patijn, is thans 57 jaar oud. Hij studeerde to Leiden, waar hij in de rechten promoveerde op een proefschrift: „De bevordering der Zondagsrust." Na zijn promotie ging hij in diplomatie- ken dienst en was achtereenvolgens ge plaatst in Siam en Parijs. I-Iij maakte reizen naar Oost-Indie, Japan en Amerika. Nadat hij to 's-Gravenhage teruggekeerd was, werd hij chef van de afdeeling Ge meentebedrijven ter gemeente-secretarie. In dezen tijd valt de oprichting van de Ge meentelijke Arbeidsbeurs, waaraan de heer Patijn een werkzaam aandeel genomen heeft. Vervolgens werd hij referendaris aan de afdeeling Arbeid van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. In 1911 werd hij benoemd tot burgemees ter van Leeuwarden. Tot 1918 bleef hij in deze gemeente, in welk jaar hij benoemd werd tot burgemeester van Den Haag als opvolger van jhr. van Karnebeek. die hot burgemeesterschap verwisselde met bet mi nisterschap van Buitenlandschc Zaken. Het kenmerk van innerlijken vooruitgang f§, dat men het kruis leert dragen. door CISSY VAN MARXVELDT. 26 „Je hebt me nog geen antwoord gegeven, •*ank." Mwergelijk toch niet altijd. Je moet deze dingen op zichzelf boschouwen." „De uitkomst is precies hetzelfde." Voorbij de Koningin van Shebaniets laten merken. „Ik wil t er vanavond nog v el eens met je over hebben." „Graag" zei Trix. „Als je maar bedenkt, dat ik geen scène verkies." „O nee", zei Trix. „Maar dit wil ik je wel alvast zeggen Voorbij de Koningin van Sheba glim lachend. Ie bent prachtig op weg om je zelf gehaat te maken;" „Door wie gehaat?" „Dat weet jé wel" Trix zond een nietszeggende blik in de richting Landerman. Ze leunde haar hoofd tegen Frank's schouder. „Maar ik wil niet anders dan gehaat wor den'. zei Trix. ,Zoo veel interessanter cn rustiger, dan je bemind te weten. Dat zul je ook nog gaan ondervinden Frank." „Ik wil op deze manier niet verder met NEDERLAND IN DEN VREEMDE. Voordrachten van Nederlan ders te Praag. Op initiatief der Verecniging Nederland in den Vreemde zal de heer J. ter Haar Jr., lid van de Eerste Kamer op Zaterdag 20 September a.s. voor de Kamer van Koop handel te Praag spreken over: „De havens van Amsterdam, zee- en luchthavens, en op Maandag 22 September a.s. zal de heer mr. dr. W. M. Westerman, referendaris, chef der afdeeling kabinetzaken ter gemeente secretarie van 's-Gravenhage, voor dezelfde Kamer van Koophandel te Praag het woord voeren over: „De economische beleckenis van Nederlandsch-Indie", waarbij de rol prent „Nederlandsch-Indië in vogeMucht", eigendom der vereeniging, zal worden ver toond. Beide redevoeringen zijn georganiseerd in overleg met den gezant van Tsjecho-Slowa- kije te 's-Gravenhage en met den Neder- landscben gezant te Praag. j Vragen van een raadslid beantwoord Slecht materiaal Rotterdam, 27 Augustus. Het raads lid, de heer H. A. C. van der Kraan, heeft oenigen tijd geleden vragen gesteld aan B. en W. in verband met de ernstige klachten die er onder de bevolking waren gerezen over het lawaai van de tram. In het bijzon der werd cr door de bewoners van den Stationsweg geklaagd dat het geruisch van de nieuwe trams niet uit te houden was cn dat men tot laat in den nacht daardoor uit den slaap gehouden werd. B. en W. hebben den heer v. d. Kraan thans van antwoord gediend. Zij deelen hem mede dat zij den directeur van de tram om inlichtingen heb ben gevraagd die hen heeft meegedeeld dat dit lawaai te wijten was aan den slechten toestand waarin het materiaal van de tram verkeert. Dit materiaal iê niet voldoende onderhouden en heeft veel van slijtage te lijden gehad. De tijd had nog ontbroken om het oude materiaal te herstellen terwijl ook de herstellingen aan wissels en wegdek nog vele jaren zouden vorderen. B. en W. ach ten het, waar ieder jaar het euvel minder zal worden, niet gewenscht, om een onder zoek in te stellen en maatregelen te nemen. Er zal slechts een bemerking te maken zijn tegen dit antwoord: n.l. dat de bewo ners voornamelijk klagen over het lawaai dat de nieuwe tramwagens met hun dubbele trucks maken en men kan toch niet aanne men dat deze nieuwe tramwagens nu ook al versleten en op zijn. Ofschoon er over het algemeen wel over geklaagd wordt dat zij herhaaldelijk defect zijn en meer dan eens geruimen tijd uit dienst moeten worden genomen. DE KALI-VERSCHEPINGEN. Een definitieve overeenkomst zou zijn getroffen. Naar de „Ag. fin. et ec." meldt, hebben de onderhandelingen tusschen het Fransche ministerie van Buitcnlandsche Zaken eener en de Belgische regeering anderzijds aan gaande de kaliverschcpingen van de S. C. P. A. tot een definitieve overeenkomst ge leid. De Rotterdamsche haven zal volgens deze overeenkomst opslagplaatsen en verladings- inrichtingcn kunnen gaan bouwen, bere kend op een capaciteit van 150.000 ton. De Antwerpsche haven zal haar bestaande in stallaties met dezelfde groote kunnen uit breiden, garandeerend aan de S.C.P.A. ge lijke tarieven als door Rotterdam zijn toe gestaan. Eet meer Visch! PRIJZEN VOOR DEZE WEEK: KABELJAUW, niet uitgesneden 0 30 ct. per pond. dikke moten 0 40 a staartstuk 0 40 a BAKSCHOL, vanaf 0 0 vanaf 20 KOOKSCHOL, vanat 0 0 40 BAKSCHELVISCH, vanat 0 0 15 a it KOOKSCHELVISCH 0 0 30 TARBOT 0 0 75, 80 uitgesneden 0 0 100, 110 KOOKTONG 0 0 160. 170 BAKTONG 0 160, 170 Bevroren Zalm 175 Alle soorten versche Noord- en Zuiderzeeviscb. lederen dag verscbe aanvoer. Levende Zuiderzeebot, verscbe garnalen, zouteviscb. stokvisch. gerookte zalm enz. De meeste soorten viscbconserven. THUIS BEZORGEN ZONDER VERHOOGING. Onze overheerlijke gebakken viscb. Zaterdags, nam. steeds garnalen croquetten en vischkoekjes verkrijgbaar. Ernstig ongeluk bij Eist. Gisternacht omstreeks 3 uur heeft in de gemeente Eist een ontzettend ongeluk plaats gehad, waarbij drie perso nen om het leven zijn gekomen. Vijf aan nemers uit Arnhem kwamen uit de richting Nijmegen. Ter hoogte van de villa van den heer Baltus6en in de auto in een 6mallen bocht van den weg tegen een paal van de electrischc straatverlichting gebotst De auto sloeg van den weg en kwam in den vijver voor de villa van den heer Baltus- sen die VA M diep is. Ten gevolge van het lawaai dat door de botsing en het in den vijver storten ont stond kwamen de omwonenden toegesneld Het gelukte hun drie der inzittenden uit den auto te halen. Het waren de heeren C. T. J. C. Bolder, L. H. A. Hollander, L. Ra demaker, allen uit Arnhem. De bestuurder van de auto de heer C. A. Garritscn werd dood achter het stuurrad gevonden. Bij het optrekken van den wagen werd vervolgens nog het lijk gevonden van den heer W. S Horstink, die een diepe hoofdwonde had bekomen. De lijken werden naar de a'gemeene be graafplaats vervoerd. De drie geredden wer den naar hun woonplaats te Arnhem over gebracht. Tengevolge van de doorstane emo ties is de heer Rademaker in den afgeloopcn nacht nog overleden. De oorzaak van" het ongeval is vermoe delijk te wijten aan roekeloos snel rijden, hetgeen op deze betonnen weg zeer vaak voorkomt. EEN ESPERANTISTISCH WERELD REIZIGER. Amsterdam, 27 Aug. Wij hebben van daag bezoek gehad van een 25-jarig jong- rnensch, zekeren Albert Hill uit Northamp ton, die een bezoek brengt aan het vaste land en zich daarbij uitsluitend van de we reldhulptaal Esperanto bedient. Deze jon geman wijkt in zooverre van do meeste an dere wereldreizigers af, dat hij nu eens geen prentbriefkaarten verkoopt, doch zijn on kosten geheel uit eigen zak bestrijdt Daar hij vrijwel niet loopen kan beweegt hij zich in een invalidewagcntje voort cn brengt hier en daar bezoeken aan Esperantisten. Hij heeft op deze wijze reeds Den Haag, Delft, Leiden, Dordrecht en andere plaat sen bezocht. Zijn reis gaat van Amsterdam naar Zaandam, Velsen, Alkmaar, Bergen N.H cn Den Helder. DE VISSCHERIJ-TENTOONSTELLING TE ENKHUIZEN. Een druk bezoek. Enk huizen, 27 Aug. De belangstelling voor de Maandag geopende Zuiderzeevis- scherijtentoonstelling is zeer groot. Dank zij het mooie weer komen velen naar Enkhui zen. vooral ook uit Friesland. Gisteren be zochten ongeveer 7000 personen de tentoon stelling. Ook heden was er druk bezoek. Vrijdag wordt een Urkcr dag gehouden, en als het weer goed blijft verwacht men, dat dit een der drukste dagen van de ten toonstelling zal worden. je praten. Je doet maar zooals je het zelf het beste vindt." „Dat zal ik zeker." „Maar je hebt mij geen enkel verwijt te maken. Dat accepteer ik niet." Ze gleden weer langs de Landerman-hoek. Opeens lachte Trix. „Zeg Frank, is 't niet kostelijk? Nu denki de K. V. S. dat we de zoetste conversatie van de wereld voeren. Terwijl wo mekaar de ijselijkste waarheden naar het hoofd gooien." Frank zweeg. De diepe frons tusschen zijn wenkbrauwen. En de losse arm om haar heen. O, wat voelde ze zicii armzalig. Maar later, toen de pob'phone een Hawaiian klaagde, en Frank de euvele moed had gehad, de Koningin van Sheba rond haar forsche taille door de hall te draaien Jacquelientje smachtte in Rei- niers omarming zat ze naast Suus van Amperen en praatte opgewekt. Suus, in ccn van haar weinig fleurige jurken met het glanslooze haar en de rimpels langs de mondhoeken, hing diep weggedoken in haar stoel. Ze klapte een bock open en dicht. Huib, die ontdekt had, dat op de Ha waiian liefdezang een zeer verouderde polka te dansen was. huppelde zielsverge noegd met Mary rond. In 't voorbijgaan riep hij naar Trix „Dat is beter dan die malle fratsen van tegenwoordig." trix riep„Zoo'n polka staat je goed, Iluib." ,,'n Aardige man", vond Suus van Ampe ren. „Zoo vroïlijk." „Ja, een schat van een man", zei Trix gedachteloos. Suus draaide haar trouwring om en om. liet boek was van haar schoot gegleden. „Iloe vin jij" het was merkwaardig, hoe gauw jo mekaar tutoyeerde in dat inge sneeuwde landhuis ver van de wereld „hoe vin jij juffrouw Landerman zeg? Trix haalde haar schouders op. k Weet nog niet. Ze bergt veel mogelijkheden in zich, geloof ik." „Ik vind haar een onuitstaanbare dra&k", zei Suus heftig. Trix keek haast verschrikt. Zei dat de stille, teruggetrokken Suus van Amperen? Pasten die woorden niet veel beter hij haar onberedeneerde heftigheid? „Ja, ik meèn het," zei Suus dringend, alsof ze in Trix een afweer voelde. „Ik heb haar nog een week langer meegemaakt dan jullie. Ze is al onnatuur en aanstellerig heid wat er aan is." „Je grijpt me de woorden uit mijn hart", bekende Trix. „Ga maar door Suus. Ik leef met je mee." Suus ademde als verlicht. „Toen wij aan kwamen", zei ze, „waren zij een paar dagen te voren gekomen. Juffrouw van de Berg lichtte ons alvast in, dat de familie Lander man zoo exclusief was. Ook zoo plezierig om te hooren." Het sarcasme verwrong Suus' zachte mond. „Was die Jacquelientje maar exclusief", meende Trix. „Dan was 't zoo erg niet." Even glimlachte Suus wrang. „Nu ja, je weet wel zoo n beetje hoe ik ben. Ik zal me werkelijk nooit opdringen. Ik vond het allang goed." „En toen kwam Jacquelientje, en legde met een lief gebaar beslag op Reinier", zei Trix. „Is 't niet zoo?" „O, 't was gewoon onuitstaanbaarZe ging met ons wandelen, ze kwam gezellig bij ons zitten theedrinken, als ik eindelijk- dacht hem 's avonds voor mij alleen te héb- bon, en ze lachte en vleide en verwrong haar gezicht, en Reinier zei, dat hij haar een allerliefst, spontaan kind vond." „Merkwaardig, dat vinden alle mannen," zei Trix. Suus sloeg haar handen om de stoelleu ningen. „Ik heb ruet Reinier gepraat", zei ze. „Ik heb getracht hem bij te brengen, dat ze niet zoo lief en spontaan is, als hij dacht. Ik heb haar hooren snauwen tegen die goeiige vader van haar Maar denk je, lat ik wat heb bereikt?" „Nee, natuurlijk niet." „Toen kwam Pieter Bron, En daar dar telde ze op af als een losgelaten veulen. Ik zégende Piet Bron," zei Suus. „Maar die stond als een rots in de bran ding, is 't niet?" „Ja, dat is zoo n merkwaardig onverschil lig rnensch. Nee, op hem stootten haar aan vallige pijlen af." Suus' wangen gloeiden Ze zag er jong en opgewonden uit. „Ga door," verzocht Trix. „Nu, en toen kwamen jullie." „Ja," Trix zuchtte. „En het aanvalster- rein werd weer verplaatst.' „Wil je wel gelooven," zei Suus, „dat ik soms, als ze zoo van Frank naar Reinier dartelt, en dat naïeve gebaar heeft van alles te kunnen doen, omdat ze amper twintig is, dat ik dan soms een aanvechting krijg om haar door mekaar te sqjiudden en haar eens precies te zeggen, wat ik van haar denk?" Trix leefde mee. Ze had dit nooit van Suus gedacht. Suus, die zoo stil en bedeesd en grijze-muizig was. Crootsche plannen voor de verlichting van de rivier Medewerking der scheepvaart maatschappijen Rotterdam, 27 Augustus. -- Men heeft grootsche plannen voor de verlichting van de rivier op 1 September ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin. De opzet van deze plannen is zelfs zoo groot dat men verwacht dat men van ver In het land naar de Maasstad zal koinen om het ongewone schou,, qpël van een geilluminc-9r- de rivier in oogenschouw te nemen. Twee kilometer beneden de Willemsbruggen ver zal de rivier aan weerszijden worden ver licht, in het bijzonder de gebouwen aan den kant waarop men het schijn sel van schijnwerpers zal richten. Daarnaast zijn door de groote maatschappijen die aan weerskanten van de rivier zijn gelegen, tal van toezeggingen gedaan, om een zoo grootsch mogelijk karakter aan het geheel to geven. Er zijn er die illuminaties hebben aangebracht, die den schijn wekken van vuurwerk. Zoo zal men een visscher kunnen bewonderen cn oen Ilollandsch landschap, waarin natuurlijk de molen niet mankeert, terwijl de „Sibajak" van den Lloyd en do „Rotterdam" van do II.A.L. zullen worden verlicht. Verschillende andere schepen zul len in het zonnetje worden gezet, een graan elevator is verzilverd cn zal door schijnwer pers worden bestraald, terwijl tenslotte ccn rondvaart met verlichte schepen zal worden gedaan, waaraan voorloopig een vijf cn der tigtal schepen zullen deelnemen. Men verwacht van deze illuminatio, die de verlichting van 1923 verre zal overtreffen, buitengewoon veel. DE NIEUWE WATERWEI Het tienduizendste binnengekomen. schip Rotterdam, 27 Augustus. Vandaag is het tienduizendste schip van dit jaar den Nieuwen Waterweg binnengekomen; het ls het Duitscho s.s. Chios, dat met een lading stukgoed van den Levant komt. In verge lijking met het vorige jaar is dit schip een dag of vier eerder gekomen. De Rotterdam sche haven zal echter nog wel een maand op het tienduizendste schip dat daar bin nenkomt moeten wachten. DE GEMEENTE-SECRETARIS VAN AMSTERDAM. Het Hbl. verneemt, dat de heer J. J. Roo- vers, de hoog6t bekwame gemeentc-secreta* ris van Amsterdam, het \oornemen te ken nen heeft gegeven nog 6lechts één jaar in functie te blijven en ontslag te nemen tegen het tijdstip van het bijeenkomen van den nieuwen Raad, d. i. in September 1931. „Dat dacht je niet van me, is 't wel?* Suus raadde haar gedachten. „Neen, dat had ik werkelijk niet ver moed." „O, en wil jc wel gelooven, dat ik me naast haar éens zoo oud en onaantrekke lijk voel?" „Oud," smaalde Trix. „Wie is nu nog oud, in deze tijd van jazz en jongenskop?" „Ik ben acht cn dertig," zei Suus. „En ik voel me, oh, onmenschelijk oud. En zoo triest, zoo wanhopig alleen." Trix keek even steelsch naar het glans looze haar, naar de nu weer ingezakte hou ding. Maar de mond was zacht cn de oogen lief. Als Suus beter gekleed was cn zichzelf meer voelde, zou ze veel aantrekkelijker zijn. Ze zou het haar eens zeggen. Nu weer de zc af: „Kom, kom, wat overdrijf je." (Wordt vervolgd). VROOM DREESMANN Langestraat. Zeer aardige collectie net perkament en zijden kapjes

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5