St.EMILION Proefvaart Marnix van St. Aldegonde Onlusten onder de stoepiers Opruiing en mishandeling INDUSTRIEELE PRODUCTEN UIT DUITSCHLAND Geen leges voor een openbare collecte 1./. SCl CK tt I tj.i: vtfwiw m LTR:STF:17 Tel:ft5 VALSCHE AANGIFTE BIJ DE R.V.B. HUMORHOEKJE Nieuwste aanwinst 'dee Mij Nederland 'Amsterdam. 9 September. Dc nieuw- ste aanwinst van dc vloot der Stoomvaart maatschappij Nederland, het motormail schip „Marnix van St. Aldegonde", een zus terschip van de Johan van Oldenbarne- velt" lag hedenavond gemeerd aan de eta- 3)li66ementen van de maatschappij aan dc Sumatrakade. Gereed voor de eerste ken nismaking met de Noordzee in den vorm .van een driedaagschcn, technischen proef tocht. Woensdag, Donderdag en een ge deelte van Vrijdag zal het 6chip op zee moeten toonen waartoe het in staat is. Dc heide enorme Dieselmotoren van het be roemde Sulzertype, elk van 7000 A.P.K. wel ke het schip voortbewegen zullen, evenals de hulpwerktuigen het stuurgerij en ande re vitale technische installaties terdege worden beproefd. Met dat al is deze korte reis voor de journalisten, die haar mede- maken, interessanter dan een officieele proeftocht, welke zich in hoofdzaak bepaalt tot culinaire prt/cinemingen en tafel- speeches, ofschoon deze laatste als uiting van wedcrzijdsche waardeering ongetwij feld een bijzondere waarde hebben. Dat echter in de komende dagen het pak van den arbeid triompheeren zal over het officieele costuum is op te merken uit de functies van de genoodigden \au deze tocht. Het embarkement had op verzoek van de Directie der Mij. Nederland heden avond tusschcn 9 en 11 uur plaats, aange zien het vertrek naar zee in den vroegen ochtend van Woensdag zal plaats hebben. Vele vooraanstaande figuren uit de scheep vaart- cn de schecpsbouwwereld. machine bouwkundigen, leiders van grooto installa- teursondernemingen, hoofden van firma's, die de inrichting gedeeltelijk hebben gele verde veel gezagvoerders, hoofd-machinis- icn. hoofd-ambtenaren. passage-agenten en employes van de Maatschappij Neder land waren aanwezig. Wat offi cials betreft merkten we o.a. op de heeren M. C. Koning en A. F. Bronsing, directeu ren van de stoomvaartmaatschappij Neder land, 11. II. IToyer en jr. T. Ruijs, directeu ren van de Rott. Lloyd, A. C. Metselaar en jr. W. J. Muller, vertegenwoordigers van de directie der Koninklijke Paketvaartmaat- sehappij, Prof. mr. B. M. Taverne, waarne mend vobrzitter van den Raad van de Scheepvaart, de heeren D. en H. Goedkoop, 'directeuren van do Nederlandschc Scheeps bouwmaatschappij en ii. Ch. II. Penning, onder-directeur van die maatschappij, li. 'M. van Unen, directeur van Werkspoor, C. van der Boom en J. den Hollander, inspec teurs van de scheepvaart, B. Brutel dc la Rivière. namens de havenarbcidsinspeatic, Air. J. Smit Azn. en ii. II. G. Wesscling na mens de Kon. Mij. de Schelde. C. A. Poot en H, van Zuylen namens rle directie van de tfava-China-Japan lijn. Van kwart voor negen tol kwart voor elf Onderhielden de motorbootcn een kwartier- dienst vanaf de steiger der Nooi d-IIolland- sche tram aan het Stationsplein naar de Alarnix, welke hoog en zwart uit het water oprees. Te elf uur waren alle genoodigden aan boord, waar verder nog voor het mid dernachtelijk uur oude vriendschapsban- 'ilen bevestigd werden cn nieuwe aange knoopt. De eerste reis, nog uitsluitend be- 'doeld als experiment, is bij het verschijnen Van' dit bericht begonnen. Als straks in .volle zee de vlag der Nederlanden omhoog zal gaan ten teeken, dat de reederij het Schip heeft vanvaard, zullen de kopstukken van drie belangrijke Nederlandsche bedrij ven dat moment met groote voldoening gadeslaan. De Mij. Nederland zelf zal een schip bezitten, dat in fraaiheid en geriefe lijkheid voor geen ander ter wereld behoeft onder te doen. De Nederlandsche Scheeeps- bouwmaatschappij zal de vreugde smaken, 'dat zij zich op de eervolste wijze van een moeilijke opdracht gekweten heeft, terwijl 'de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen, wel ke de motoren bouwde, bewezen zal hebben 'dat. ook op dit gebied van technisch kunnen 'de naam van ons land met eere kan wor den genoemd. Moge zoo het resultaat zijn van dezen tocht. In de samenstelling van deze commissie is een wijziging gekomen, doordat dc heer D. Hans wegens drukke bezigheden daarin geen zitting kon nemen. In diens plaats is tot lid benoemd mr. J. J. Belinfante. Dc secretaris der partij, mr J. Rutgers, woon de evenals alle leden der commissie, de vergadofing hij. Uitvoerig werden door de verschillende leden hun inzichten omtrent de perspropa- ganda uiteengezet en ten 6lotte werd dooi de commissie een program voor haar ver deren arbeid vastgesteld. Als vice-voorzitter werd aangewezen het hoofdbestuurslid mr. M. II. de Boer. De Witte de Withstraat te Den Haag het tooneel van den strijd INDISCHE VLINDERS. Amsterdam, 8 September. Door mevrouw de weduwe P. J. v. d. Bergh te ;Velp is aan de gemeente vsor het Zoolo gisch Museum aangeboden, de door haar cchtgonoot nagelaten bekende verzameling van ongeveer 30.000 Indische vlinders. B. en W. stellen dpn Raad voor deze schenking, waarvan zij zoowel als Curato ren der Universiteit met waardeering ken nis hebben genomen, te aanvaarden. NED. VER. TOT BESTRIJDING DER GESLACHTSZIEKTEN. 's-Gravenhage. 8 September. De Nederlandsche Vereeniging tot bestrijding der Geslachtsziekten heeft op 20 September Q.6. in Pulchri Studio, alhier, des namid dags te drie uur eene openbare vergadering belegd, waar Prof. Dr. Th. M. van Leeuwen zal mleiden een bespreking over het onder werp: Sexueelo Voorlichting. Op deze bijeenkomst zal tevens eene klei ne expositie worden gehouden van litera tuur op het gebied van dc sexueele voor lichting. LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND. Perspropaganda. 's-Gravenhage, 9 September. De 'door het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond in zijn laatste vergadering benoemde perscommissie kwam dezer dagen voor de eorste maal bijeen en werd door den voorzitter, mr. A. N. .Mole naar, geïnstalleerd. Hei Vaderland schrijft: Met de vrouw kwam de tweedracht in huis. Dat geldt gelukkig niet/van elk huis, maar het geldt, wel van het huis der gebroe ders S., die meer dan tien jaar geleden uit Galicie naar Nederland kwamen cn in den Haag, Witte de Withstraat, een zaak in hee- renkleeding openden. Zoolang zij ongehuwd waren, ging alles in pais en vree. Zij maak ten naam in zeker deel van den Haag door hun kleeding, bij anderen waren zij be kend om hun eigenaardige wijze van zaken doen. Zij werkten n.l. met z.g. „stoepiers", winkelbedienden op straat. Wie ook maar met een half oog naar de mooie etalage keek, werd door den man op de stoep aan geklampt cn meegenomen naar de etalage. Eenmaal daar, was men ook spoedig binnen en wie binnen was had keus to over cn kwam vrijwel zonder uitzondering met een pakje of een jas naar buiten, want de ge broeders S. zijn soepele cn vlotte zakenmen- schcn. Maar toen zij huwden met vrouwen uit hun land, was het gedaan met de eendracht in huis. Het gevolg was, dat Chaim en Jan- kiel van elkaar gingen. Chaim bleef in het oude huis. Jankicl lichtte een paar deuren verder een gelijke zaak in. De strijd begint. Met stoepiers. Maar in den winter van 1929 schijnt Jankiel lot straffere middelen te heb ben willen overgaan. Hij zou een stcvigen jongen 23 gld. hebben gegeven, om zijn broer Chaim eans met zijn vuisten te be werken. Maar toen Jankiel den avond, dat geslagen zou worden, zijn rnanneljo naging om te zien of hij zijn opdracht wel naar be- hooren uitvoerde, werd hij teleurgesteld. De stevige jongen sprak den broer wel aan, maar tot klappen kwam het niet. De man zei, dat hij zich bedacht had. Het baantje leek hem te riskant. Hij moet de 25 gld. hebben teruggeven. Toen heeft Jankiel S. een zakje peper genomen en dat zijn broer Chaim in het gelaat geworpen. Jankiel S. is deswege veroordeeld tot een geldboete. Een poosje is het goed gegaan. Maar on langs heeft Jankiel S. een tweede zaak in de Witte de Withstraat geopend, aan de an dere zijde van zijn broers zaak, zóó, dat Chaim nu ingesloten zit tusschcn twee za ken van Jankicl. Jankiel nam niet alleen winkelbedienden op do stoep aan, maar ook een stevigen jongen, om zijn huizen te be waken, naar het heet. Maar booze tongen beweren, dat die stevige handen eigenlijk betaald worden om op een ander hoofd neer te dalen. Maar do eerste bewaker hield zich blijkbaar te kalm en booze tongen beweren alweer, dat dit zijn oorzaak heeft in het feit, dat deze jongen niet alleen flink maar ook link is. Zijn handen, die aan den eenen kant door geld bezwaard schijnen te wor den om neer te dalen op de hoofden van anderen, schijnen toch teruggehouden te worden door geld van weer een ander. Maar hoe dan ook: Jankiel heeft onlangs een tweeden bewaker aangenomen en die is agressiever. In 24 uur tijd heeft de politie drie maal processen-verbaal tegen hem op gemaakt wegens mishandeling. En aange zien nit het getuigenverhoor bleek, dat Jan kiel zich aan opruiing zou hebben schuldig gemaakt, volgde ook proces-verbaal tegen hern. En met de verbalen gingen de vech tersbaas en de heer Jankiel S. naar de Jus titie. Bij de anders winkeliers in de straat ging een zucht van verlichting op. Hèhè, einde lijk zouden rust cn vrede weerkeeren in de Witte de Withstraat. De onrustzaaiers za ten veilig achter slot en grMaar nog was men niet heelemaal gewend aan de rust of... de heide heeren keerden triomfante lijk terug naar de Witte de Withstraat. De ruzie kan weer beginnen. En men vraagt zich af, of het niet beter zou zijn, wanneer vrouwe Justitia haar blinddoek eens af deed en zag. hoe een straat op stelten wordt gezet en een slechten naam krijgt. Waar moet dit naar toe en hoe staat het toch met de toepassing der Vreemdelingenwet? De regeering zal bij aankoop zich la ten leiden door Overwegingen op de zaak zelf betrekking hebbende De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft op de vragen van den heer van den Heuvel, betreffende het ne men van maatregelen tot het niet meer be trekken van industrieele producten uit lan den, welke in bijzondere mate door hooge invoerrechten den uitvoer hier tc lande be moeilijken, met name tegenover do Duit- sche producten, geantwoord: Voor zoover de Rcgecring industrieele pro ducten uit het buitenland moet betrekken, omdat dc Nederlandschc industrie deze niet leveren kan, zal zij zich bij de keuzo van le veranciers slechts laten leiden door over wegingen, op de zaak zelf betrekking heb bende. Wilde' zij bij het plaatsen van be stellingen rekening houden met de invoer rechten, waardoor ook de Nederlandsche ar tikelen in andere landen getroffen worden, dan zou zij handelen in strijd mot den geest der meestbegunstigingsclausule, welke in al de door Nederland gesloten handelsver dragen is neergelegd en welke zij wenscht hoog te houden. ONDER COMMUNISTEN. Een bond van oppositioneele communisten. Naar aanleiding van het royement, van het Zaandamsche communistische raadslid F. Bosman uit de z.gn. Comm. Partij Hol land (C.P.H.), sectie der Moscovitische In ternationale, verneemt Het Volk. dat de ge- heele afdeeling Zaandam zich thans heeft losgemaakt uit het partijverband. In een druk bezochte ledenvergadering werd met algemeene stemmen besloten zich aan te sluiten hij den bond van „oppositio neele communisten", welke bond op 1 Sep tember j l. te Amsterdam schijnt te zijn op gericht. c Vragen van den heer Drop beantwoord Dc heer Drop had den minister de vol- endc vragen gesteld: I. Is het den minister bekend, dat som mige gemeentebesturen op grond van be palingen uit gemeentelijke verordeningen leges heffen ook bij het afgeven van bericht, dat een openbare collecte kan worden ge houden? II. Is de minister niet van oordeel, dat, indien oen bericht, als in do eerste vraag be doeld, wordt afgegeven overeenkomstig art. 15 der Armenwet aan vereenigingen, ge plaatst op de lijst van vereenigingen van weldadigheid, liet heffen van leges uit kracht van art. 85 der Armenwet niet ge oorloofd is? III. Is dc Minister bereid om. indien vraag II bevestigend wordt beantwoord, van zijn gevoelen tegenover gemeentebesturen en Gedeputeerde Staten der provincies te doen blijken, zoodat de,bedoelde bepalingen of niet meer in do gemeentelijke verorde ningen worden opgenomen, of niet meer worden' goedgekeurd? Thans antwoordt minister Ruys de Bee- rcnbrouck: Vragen I en II worden bevestigend be antwoord. Naar aanleiding van vraag III kan wor den medegedeeld, dat de ondergeteekendc aan Gedep. Staten der onderscheidene provinciën liccft verzocht, de aandacht van de gemeentebesturen voor zooveel noodig te vestigen op hot bepaalde bij art. 85 juncto art. 15 der Armenwet. SODALITAS MEDICORUM. Het ontzetten van de huidige trustee. De commissie uit de obligatiehouders van Sodalitas Medicorum verzoekt plaatsing van het \olgende: In opdracht van vele obligaticliouders, op de vergadering van (j dezer te 's Gravcnliage gehouden, aanwezig, welke van oordeel wa ren, dat liet aanbod uil Hongarije dient Ie worden aanvaard, doch daf om tot een juis te doorvoering dezer transactie te geraken, de huidige trustee dient lo worden ontzet en door een andere vervangen, roept dc commissie uit obligatiehouders allen, die hiertoe willen medewerken, dringend op zulks in verband met een op Zaterdag 13 dezer hiertoe te beleggen vergadering; ten spoedigste kenbaar te maken aan den voor zitter der commissie, jhr. mr. J. M. M van Asch van Wijck, Parkstraat 77, 's-Graven- hage, die nadere inlichtingen verstrekt. TWEE KINDEREN UIT DE TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. Betrekkelijk good afgeloopeu. A m s t e r d a m, 9 Sept. Te ongeveer half 11 zijn hedenmorgen in de Lamierstraat, twee meisjes resp. 2 en 3 jaar oud uit de 2e verdieping ecner woning op straat ge- billen. Het ongeval geschiedde kort nadat de moeder der beide kinderen naar beneden was gegaan om den vuilnisemmer huiten te zetten. De deur van de achterkamer, waarin de kinderen aan het spelen waren had zij af gesloten, doch de kleinen wisten haar open te maken. In het voorkamertje gingen zij toen uit het raam hangen met gemeld ge volg. Spoedig was dc G.G. en G.D. gewaar schuwd, die de kleinen per auto naar het ziekenhuis vervoerde. Behalve ecnige kneuzingen hebben de kinderen door den val een lichte hersen schudding gekregen. Het ongeluk venvekto in dc buurt grooto consternatie. DE AVONDPOST. D. Hans benoemd tot hoofd redacteur. Naar wij vernemen is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot hoofdredac teur van De Avondpost de heer D. Hans, journalist te 's Gravenhagc. 1924 Per flesch f 1.40. Per anker f56 A. M. REENS OVERLEDEN De schutter, die op klompen kwam Een merkwaardige man Op bijna zestigjarigen leeftijd. aldu6 meldt „Het Volk", is te Amsterdam A. M. Recns overleden, na een langdurig lijden. „Een 35 a 40 jaar geleden heeft Reens korten tijd het middelpunt gevormd van wat toen als dc socialistische beweging in de hoofdstad bekend stond. Hij sprak een enkele maal in openbare vergaderin gen, maar was, hoewel goed van den long- riem gesneden, niet genoeg onderlegd om lang te boeien cn heeft als zoodanig dan ook nimmer triomfen gevierd. Zijn groote bekendheid en zijn populariteit in zijn kring verwierf hij door de eigenaardige vormen, waarin zijn geest van verzet tegen dc hecrscliende machten zich uitte. Zoo baarde hij groot opzien door ai6 schutter ter oefening te verschijnen op klompen. De schutters kregen de uniform uitgereikt, maar moesten zelf voor hun schoeisel zor gen en daar omtrent den aard van het schoeisel niets was voorgeschreven, kon Reens, zonder de voorschriften te overtre den, doen gelijk hij deed. De strekking der vertooning bedoelde te zijn oen revolution- nair protest tegen het militarisme, maar vergeten werd daarbij niet alleen, dat. do al lang verouderde en ten doode opgeschre ven schutterij in haar onbenulligheid zoo veel protest niet waard was, doch ook, dat aan het protest alle crust ontbrak, en het in zijn lachwekkendheid het niet verder dan tot een vermakelijk relletje bracht. Een andere bezigheid, waarvan Recns veel werk maakte, was liet doen misluk ken van openbare verkoopingen van den inboedel van personen wegens belasting- of huurschuld. Reens trok er dan met een aantal volgelingen heen. doch was dc ecni ge bieder cn kocht den inboedel voor een paar centen, zoodat de deurwaarder zijn doel niet bereikte. Al licel spoedig echter werd deze methode misbruikt door lieden, dje geenszins uit armoede hun schuld lie ten oploopen. Daarenboven wist men wel dra maatregelen -tc treffen, om de verkoo pingen toch te doen slagen. 'Zoo verliep ook deze rumoerige actie al gauw in het zand. Daarna vernam men ook van Recns wei nig meer. Hij bestuurde een cafc en hotel aan het Rembrandtplein. waar de oude ge trouwen bleven verkeeren. maar met do ar beidersbeweging had hij weinig of niets meer uitstaande. Persoonlijk was Reens een aardige kerel en een braaf menscli, maar zijn als socia listisch bedoelde actie had geen waarde. Hij beschikte over een behoorlijke dosis volks humor. maar zijn optreden was te weinig gefundeerd om iets blijvends tc bewerken. Boven het vroolijke. echt-Anrusterdamsche „standje" kwam hij nimmer uit Wij kunnen bovenstaande bizonderheden van Het- Volk nog aanvullen met to ver melden dat Reens op later leeftijd is terug gekomen van de „dwalingen zijns weegs", waarvan hij uiting gaf door een brochure „Ik beweer", die sterk anti-socialistische tendenzen had. DE A.S. LEGEROEFENINGEN. Ook do Koloniale Resorve zal er aan deelnemen. Gelijk bekend, zullen op 23 en 24 Septem ber a.s. in de omgeving van Ede, onder lei ding van den commandant van het Veld- .eger, groote legeroefcningen gehouden wor den. Naar het Hbld. verneemt, zal aan deze oefeningen ook worden deelgenomen door een detachement van de Koloniale Reser ve tc Nijmegen, ter sterkte van 4 officieren en 150 onderofficieren cn manschappen. Op 25 en 26 September d.a.v. zal dit detache ment, waarhij ook de muztok is ingedeeld een rnarschoefening maken In de streek ge- legen tusschen Amersfoort. Hilversum, en Utrecht. In genoemde plaatsen zal worden overnacht. Op 27 September keert het de tachement per spoor naar Nijmegen terug. De oefeningen zullen worden bijgewoond door den commandant van de Koloniale Re serve, luitenant-kolonel J. J. Barendsen. Veertien dagen gevangenisstraf geëischt Amsterdam, 9 September. Voor het Gerechtsof stond heden in hooger beroep terecht de timmerman J. van M. die door den politierechter to Utrecht op 27 Decem ber j.l. wegens het doen van valsche aan gifte betrffende een hem overkomen onge val was veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. Verdachte had hij het loggen van een vloer, zijn duim geblesseerd, ingevolge be paling van de ongevallenwet kreeg verdacht te een uitkeering daar hij opgegeven had, dat hij van 6—14 Augustus niet had kunnen werken. Het bleek echter, dat hij van 8 tot 14 Augustus wel had gewerkt. Verdachte gaf voor het Hof toe, eenigo dagen, de data wist hij niet meer, te heb ben gewerkt. De Procurcur-Gcncraal Mr Bauduin acht tc het feit ernstig, doch dc in Utrecht op gelegde straf vel zeer zwaar. Spr. eischte li dagen gevangenisstraf. De verdediger Mr. J. K. M. Kathuizen pleitte een voorwaardelijke veroordeeling, mede met liet oog op verdachte's gezond heidstoestand en zijn groot gezin. Verdachte is een goed vakman en hij zou na een on voorwaardelijke veroordeeling werkloos worden. Uitspraak 23 September. RUIM 15.000 NUTTELOOS UITGEGEVEN. 10.000 lampen vernield. De directie van het clectriciteitsbedrijf te Rotterdam deelt mede. dat in het jaar 1929 aldaar bijna 10.000 lampen in de straatlan taarns zijn vernield. Dit heeft- de gemeen schap ruim 15.000 gekost. Er zijn ver scheidene lantaarnpalen, waarvan de lamp per jaar 10 tot 15 maal wordt vernield; er ie er zelfs één. welke 26 maal van een nieuwe lamp moest worden voorzien. Hoewel de daders zoo nu en dan door de politie worden betrapt, is het uit den aord der zaak onmogelijk te verwachten dat dergelijk vandalisme door do politie kan worden voorkomen. Hier ligt een taak voor ouders en onderwijzers om de belang stelling der jeugd op nuttige bezigheid te riohten. DE KERKDIEFSTAL TE UDEN. De dader aangehouden. De dief van de sieraden uit de kapel van Onze Lieve Vrouw ter Linde te Uden is ge arresteerd. meldt de „Msb.". Het is een 35-jarige chauffeur <jn monteur uit Til burg Hij werd aangehouden in oen loge* meent, te 's-IIertogonbosch. Enkele der ge stolen kettingen had hij te Vught voor 30 verkocht. Hij kocht daarvan zelf een ring en horloge. De politie heeft alles in beslag genomen. Meisje „Spreekt uw dochter vreemde talen 1 Mpvrouw Pasrijk „Niet erg best, maar ze kan „ja" zeggen ln vier talen, voor het geval een aanzienlijk buitenlander haar ten huwelijk vraagt." (Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6