DE STAATSBEGROOTING1931 VERSCHENEN PIANO'S VERHOOGING GEDISTILLEERD - ACCIJNS Economisch instituut voor den middenstand Firma R. VAN OEN BURG GELEIDELIJKE ONTWIKKELING VAN P.T.T. B@ldanopNjo.42 EEN WOLK HANGT OVER HET BUDGET Een nadeelig saldo van 9 millioen Rijkssubsidie aan orkesten F 20.000 uit 's Rijks kas HET POSTVERKEER IN OPGAANDE LIJN Verstrekkende telefoon plannen B. SCHOQLEMAN Hebt U een Taxi of Auto noodig? HET MERWEDEKANAAL WORDT VERBETERD De hoogconjunctuur is in haar tegendeel verkeerd Hedennacht ontvingen wij de nota betref fende den toestand van 's Rijks financiën, de milliocncnnota. Wij ontleenen daaraan het volgende: De cijfers van het dienstjaar 1931 zijn, wat den gewonen dienst betreft, de volgen de- De begrooting voor den gewonen dienst wijst aan. in uitgaven (512.543.307. in inkomsten 603.447.281,— zoodat cc» nadeelig saldo is geraamd van 9.096.0S6, De kafntaaldienst wijst voor 1931 een kapi" taal in uitgaven aan van 155.336.920,— en in ontvangsten van 53.859 115, zoodat het nadeelig saldo bedraagt 101.497.803,- Zooals uit deze cijfers blijkt, geeft de ge wone dienst een tekort van 9 096 086 en sluit de kapitaaldienst met een tekort ad 101.497.803, gevende voor den geheclen dienst een nadeelig saldo ad 110 593.891. Bij het tekort van ruim 9 millioen, dat op den gewonen dienst geraamd is, wordt opgemerkt, dat de Minister tijdens de jong ste bcgrootingsdiscussics in de Tweede Ka mer op 12 November 1919 heeft toegezegd te zullen overwegen of er reden is terug te koeren tot het vóóroorlogscho stelsel van de geraamde „besparingen" op de uitgaven. Dit punt werd door hem in die discussies ter sprake gebracht in verband met de kwestie der ovorschottcn. Hierover kan het volgende worden toege voegd: In de vóór-oorlogschc Millioenonno- ta's en ook nog gedurende den oorlog vindt men op één der laatste bladzijden ge regeld een zinsnede var. ongeveer dezen in houd: „Het becijferd tekort" (er werd meestal een tekort becijferd) „op den gewo nen dienst behoort nog to worden vermin derd met het bedrag, dat de werkelijke uit gaven vermoedelijk beneden de oorspronke lijk geraamde zullen blijven." In de Millioencnnota van September 1919 werd met het ramen \an een „besparing" opgehouden, omdat „de verwachting ten op zichte van de laatst afgesloten dienstjaren niet is verwezenlijkt." Sedert dien bleef het daarbij. De ten vorigen jaro toegezegde overweging heeft er nu toe geleid, dat de Minister, gezien ook de ondervinding der achterliggende jaren, geen bezwaar heeft, tot het voorheen gevolgde stelsel terug te keeren en dus ook op dit punt over te gaan tot „liquidatie van den oorlog". Bij do te genwoordige hoogte van het budget meent hij, dat alsdan een besparing van 3 mil lioen ware aan te nemen. Door het aanbrengen van deze correctie wordt het tekort op den gewonen dienst ver minderd tot een bedrag van ruim 6 mil lioen. Het ontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, dat tegelijk met deze begrooting wordt ingediend, zal. blij kens de daaraan toegevoegde M. v. T., een hoogere opbrengst leveren van ruim 4 millioen. Het geraamde tekort zou hierdoor dalen tot ongeveer 2 millioen. Do Minister meent, dat dit tekort voorshands geen aan leiding behoeft te geven tot het nemen van buitengewone maatregelen. De toestand van 's Rijks finan ciën. 'Als gewoonlijk worden eenige opmerkin gen omtrent den algemeenen toestand van 's Rijks financiën aan het voorafgaande toe gevoegd Zoowel licht- als schaduwzijden zijn daar bij naar voren te brengen. Een lichtzijde is, dat het bij deze begroo ting is mogen gelukken, de wet op de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten budgetair „onder dak' te bren gen, zonder dat lot verzwaring van lasten behoeft te worden overgegaan. Gelijk men weet, heeft de hoogconjunctuur van de laat ste jaren, in verbinding met een bepaalde financieele gestie, allengs de mogelijkheid geschapen tot het nemen van een reeks van noodige maatregelen, waardoor de budget balans aanmerkelijk werd verzwaard. De be doelde maatregelen zijn de volgende: millioen.r Verlaging successiebelasting 10 Verlaging inkomstenbelasting 20 Schrapping rijwielbelasting 6.5 Herstel invaliditeitsbijdrage 17.3 Spoorwegsaneering 5.5 Pensioensaneering 3.5 Herstel 7e leerplichtjaar 4 Herstel leerlingenschaal 3.5 Salarisherziening 7 Zuiderzee 5.3 Fin. verhoudingen 23 Tezamen 103 mill. De volkomen volledigheid der opsomming daargelaten, stemt het tot voldoening, dat van de bovenvermelde 106 millioen gulden thans de laatste aanzienlijke post zon der oplegging van nieuwe lasten in het bud get is verwerkt kunnen worden. Keft zeer ernstige schaduwzijde staal hier echter tegenover. DB GEER. Verhooging gedistilleerd accijns. Do Minister beschouwt als zoodanig uiter aard niet de omstandigheid, dat een voor stel tot verhooging van den gedistilleerd- accijns bij dit budget niet kan worden ge mist. Toch is die verhooging niet te be schouwen als een verzwaring van. lasten (evenmin als do verlaging oen verlichting van lasten wa9), maar als een maatregel om het destijds vooropgestelde doel beter to ver zekeren; handhaving zooveel doenlijk van de oude opbrengst, onder afsnijding van do fraude. Het normale accres zal stoppon. De wolk, die over het huidige budget hangt, ligt dan ook elders. Do hoogconjunc tuur van de jongstverloopen Jaren, waarvan hierboven sproke was. is in haar tegendeel verkeerd. Niet alleen zal het buitongewoon middelaccres, dat tot de straks vormelde reeks van maatregelen mede in staat stelde, een einde nemen, maar ook liet normale ac cres der middelen zal in de naasto toekomst stopstaan. Reeds dit stemt tot ornst, daar het normaio accres der uitgaven zich wèl zal blijven doen gevoelen. Nog bedenkelijker zal do toestand worden, indien de middolcn als totaal genomen in volstrekten zin terugloopen. Do mogelijkheid hiervan is al lerminst uitgesloten, al zal het niet terstond geschieden. De fiscale inkomsten verhouden zich in menig opzicht tot do welvaart, als hot dag licht tot de zon. Het tijdstip van ondergang der zon is niet het tijdstip, waarop de duis ternis intrcodt. Er is een periode van milde nawerking. Aldus is het ook. vooral onder een gedifferentieerd belastingstelsel als het onze, met de opbrengst van de middelen bij eon dalende conjunctuur. Maar op den duur zal, indien do depressie blijft aanhouden, aan een absolute teruggang van het totaal der middelen toch niet zijn Ie ontkomen. Daartegenover blijven dan anderzijds gelijk gezegd de uitgaven haar normaal accres behouden, reeds wegens den groei der bevolking. Naast het normale accres der uitgaven staan bovendien de nieüwe uitgaven, met name van socialen aard, welke, zooals ten vorige ja re werd medegedeeld, in het voor nemen liggen. Geen belastingverzwaring. Bclastingvcrzwaring bij een dalende con junctuur zou den toestand nog verergeren on wellicht zelfs do bronnen, waaruit dc middelen ton slotte moeten komon, voor een groot deel In gevaar brengen. En dit to oer, indien sommiger meening wordt bewaar heid, dat do huidige wereldcrisis ten slotte 2al blijken te moeten worden gezien als een verdere liquidatie van den oorlog in dien zin, dat de prijsdaling zich over do gohcele lijn zal uitstrekken en dat op een dichter b(j het vooroorlügscho niveau gelegen peil van prijzen cn loonon straks hot evenwicht zal worden hersteld. liet ligt voor de hand, dat bij oen dergelijke algerncone beweging naar beneden zich een voortgezette verlaging der belastingen moer passend zou aansluiten dan een nieuw-inge- ïuide verhooging daarvan. Geen moedeloosheid. De minister schrijft een cn ander niet om moedeloosheid te prediken. Hij is overtuigd, dat ook de moeilijkheden wuarvoor de hui dige crisis ons zal stellen, met vereende krachten zullen overwonnen worden. Hij schrijft het slechts, omdat het hem noodza kelijk voorkomt, dut regecring en Kamer zich gezamenlijk klaar rekenschap geven van do situatie, waarin wij ons bevinden, opdat zij haar gemeenschappelijk beleid daarnaar richten. Voor overmatige bezorgdheid is ook nog geen roden; voor verzorging des te meer. De regeering is cr diep van overtuigd cn doet een ernstig beroep op hon, op wier mo dewerking zij daarbij is aangewezen. Tenslotte doet de minister nog eenige mcdedeelingcn omirent den toestand der kas. 4400 voor het Uir. Sted. Orchest. Een leerstoel voor de musicologie te Utrecht Voor een sinds lang bepleite versterking van den gewonon Rijkssteun aan orkesten trekt de minister een verhooging van f 20,000 uit. Hij stelt zich voor hieruit te la ten ten goede komen aan het orkest te. Am sterdam f4000, 's-Giavonhage f3400, Utrecht f4-i00, Arnhem f 3600, Groningon f2600. Er heeft totnogtoe aan geen der Neder- landschc universiteiten een leerstoel voor de musicologie bestaan, zoodat do Neder- landschc muziekwetenschap voor de vor ming van haar beoefenaars op het buiten land aangewezen was Op initiatief van de Mij. tot bevordering der Toonkunst is hier in thans verandering gekomen; deze maat schappij is aangewezen als bevoegd om aan dc Utrechtschc universiteit een bizonderen leerstoel te vestigen voor de theorie cn de geschiedenis der muziek en zij heeft daar voor een hoogleeraar benoemd. In verbanJ hiermede wordt voorgesteld het subsidie te verhoogen met f 1300. Een bedrag van ƒ10,000 is uitgetrokken voor het verleencn \an opdrachten ann hedendaagsche kunste naars. Het subsidie voor het Alg. Ned, Ver bond is van 10,000 op 13,000 gebracht. Do post „subsidies ann letterkundigen is met 72000 verhoogd. Eon bedrag van ƒ3000 is uitgetrokken als subsidie voor een expeditie van do Lcidscho sterrowacht naar Middcn- Afrika, welke plaat9 heeft voor een funda menteel onderzoek botreffende do nauwkeu rige plaatsbepaling van de vaste sterren. Binnenkort zal tot de oprichting kunnen worden overgegaan Het overleg, dat de minister sedert zijn optreden met middenstandskringen heeft gepleegd en doen plegen, heeft geleid tot. overcenstomming terzake van de wonsche- lijkhoid van de oprichting eener 6tichting, ten doel bobbende het bevorderen van on derzoekingen in het belang van don han- deldrijvendcn on industrieclen midden stand. De hieromtrent, gehouden besprokin gen zijn thans zoover gevorderd, dat, naar veiavacht mag worden, binnenkort zal kunnen worden overgegaan lot de oprich ting van zulk een stichting, welke den naam zal dragen van „Economisch Insti tuut voor den Middenstand"; deze oprich ting zal geschieden, zoodra redelijke ze kerheid zal zijn vorkregen, dat de benoo- digdo geldmiddelen zullen worden beschik baar gesteld; definitief kunnen aan den an deren kant die geldmiddelen niet worden gevraagd noch toegezegd, alvorens dc stichting is opgericht. Er wordt derhalve nog overleg gepleegd omtrent een voldoen de voorloopige toezegging. De bedoeling is, dat tenminste ƒ20.000 door belanghebben den bij midden6tandsaangelegenhedcn, zoo als b.v. Kamers van Koophandel, zullen worden bijeengebracht, terwijl dan uit 's Rijks schatkist eveneens een bedrag van ƒ20.000 zal worden beschikbaar gesteld. Betere merken: G. ADAMf 275,- OBERBACH - 300,- ADALBERT- 390,- BLÜTHNER 450— GROTRIAN- STEBNWEG - 500,- ALB. FAHR- 600,- enz. enz. Vraagt volledige prijslijsten. Pianohandel van 1887: Kortegolfverbinding met Zuid Amerika voor 1931 in bedrijf Blijkens de toelichting tot de ingediende bogrooting van het Staatsbedrijf der Poste rijen, Telegrafie cn Telefonie voor het dienstjaar 1931, houdt dc geleidelijke ont wikkeling van het bedrijf op bevredigende wijze aan. De nauwe betrekking, die er bestaat tus schen samenleving en bedrijf, doet dit laat ste onderhevig zijn aan de economische wis selingen, welke zich in dc maatschappij voordoen. Naast een zoo zuiver mogelijk in zicht in de behoeften van het publiek is voor de bedrijfsleiding daarom noodzakelijk den cconomischen toestand van het bedrijf zoo nauwkeurig mogelijk te kennen en zooveel mogelijk een inzicht te hebben' in het ver band, dat cr tusschen den ontwikkelings gang van het bedrijf en dien der algemeenc economische verhoudingen bestaat. Daarom is er, nu de boekhouding geheel gereorgani seerd is, een aanvang gemaakt met het dienstig maken harer gegevens aan hét ver krijgen van een zoo volledig mogelijk inzicht in den toestand van het bedrijf. Verder is de bestudeering van conjunc tuur-vraagstukken ter hand genomen. Deze werkzaamheden zijn, naast andere, opgedra gen aan een nieuwe afdeeling: „Economi sche zaken'. Posterijen. Hot postverkeer, zoowel in bet binnenland als met het buitenland, beweegt zich nage noeg over de gehecle linie in opgaande lijn. Het streven blijft gericht op verdere ver laging der postlaricvcn. Evenwel is. in ver band met den algemeenen cconomischen toestand, voorzichtigheid ton deze meer dan ooit geboden. Het aantal huis aan huis te hestellen on geadresseerde stukken gaf in 1929, vergele ken bij 192S, een stijging van meer dan 50 pet. te zien. Het toenemend gebruik dat van deze wijze van bestelling wordt gemaakt, doet verwachten dat ook in 1931 hot aantal dezer stukken weder zal toenemen, waartoe mede zal bijdragen de propaganda, welke ook voor dit onderdeel van den dienst wordt gevoerd. Draadtelegrafic. Hoewel het totaal aantal per draadtelc- grafie behandelde telegrammen in 1929 we der vrij belangrijk is afgenomen, kan toch in zoo\erre eenige vooruitgang bij vorige jaren worden geconstateerd, dat. zoowel het binnenlandsch als het buiten-Europeeseh verkeer, alsmede het aantal transit-tele- grammen, een stijging te zien geeft Vooral de stijging van het aantal binnen- landsche telegrammen stemt, na de voort durende daling van de laatste jaren, tot te vredenheid. Het toenemend gebruik van den telefoon dienst en do uitbreiding van het verkeer per radio met Europeesche landen, doen veronderstellen, dat de daling in het aantal draadtelegrammen in het Europeesch ver keer de- eerstkomende jaren nog zal blijven aanhouden. Ten einde de uitkomsten van dit dienst onderdeel toch zoo gunstig mogelijk te doen zijn, wordt ernaar gestreefd om daar, waar mogelijk, op de exploitatie-uitgaven te be zuinigen, ook door de technische appara tuur zooveel mogelijk aan de behoefte aan te passen en deze zoo intensief mogelijk te. gebruiken. Radiotelegraiie. Vermits \an het telegrafisch verkeer tus schen Nederland en Nederlandsch-Indn.' thans in den regel alle voor radio-oversei- ning beschikbare telegrammen over de ra dioverbinding AmsterdamBandoeng wor den geleid, mag voor het oogenblik uit deze verbinding geen noemenswaardige verdere aanwas der opbrengst worden verwacht. Het radioverkeer met Noord-Amerika is nog voor verdere ontwikkeling vatbaar: voorts laat het zich aanzien, dat dc voorgenomen kortegolfverbinding met Zuid-Amerika i (Buenos Aires) vóór 1931 in bedrijf zal ko men. Draadtelefonie. Do toeneming van het verkeer door do verandering van het interlocaal tarief voor verschillende afstanden, welke voor alle be trokkenen een verlaging beteekent, wos in de eerste maanden van 1930 geringer dan werd verwacht, echter teekent zich allengs een goleidelijke stijging af. De opbrengst van dit onderdeel bleef vooralsnog bene den de raming. Een nieuwe opbouw van het telefoonsys teem voor ons land wordt mogelijk cn noo- dig geacht. Het plan bestaat om het grond gebied in een aantal voorloopig bepaald op 22 districten te verdeelen cn binnzn deze districten zoowel hel locaal als het in terlocaal verkeer geheel langs automati- schen weg. d.w.z zonder tusschenkoni6t van tclefoonbeambten, af te wikkelen. Het in terlocaal verkeer tusschen aangeslotenen in verschillende districten zal geconcentreerd over de hoofdplaatsen der districten worden geleid en waarschijnlijk ook voor een deel automatisch geschieden. De uitvoering van het plan zal naar schatting 13 k 15 jaren in beslag nemen. Onder de kapitaals-uitga ven van deze begrooting is deswege een be drag van ƒ800.000 opgenomen. Radiotelefonie. Radio-telefoni6ch wereldverkeer is thans mogelijk met Australië (via Londen), de Vcreenigde Staten van Amerika (via Lon den), Argentinië (via Berlijn en Parijs), Bra zilië (via Berlijn), Cuba (via Londen), Mexi co (via Londen) cn Ned.-Indie. In voorbereiding is de opening van ver keer met Siam (via Berlijn) en Saigon (via Parijs). Behalve Nederland telefonceren via Am sterdam met Ncd.-Indië: België, Denemar ken. Frankrijk, Groot-Brilannië, terwijl met administraties van de overige staten in Europa in overleg is getreden over het openen van telefonische gemeenschap met Ned.-Indië. Voorts werd een begin gemaakt met verkeer tusschen Nederland en op reis zijnde schepen met tusschenkomst van ra diostations in het buitenland; voorloopig werd verkeer geopend met de schepen van de White Star Line, varende tusschen En- eland en Amerika. Ook verkeer met sche pen door middel van Nederlandsche radio stations is in voorbereiding. Zoo zal het binnenkort mogelijk zijn, zij het \oor!oopig proefsgewijze, met de schepen der Mij. Zee land op hun vaart tusschen Nederland en Engeland telefoongesprekken te voeren. VAN PERSEIJNSTRAAT 19 Telefoon 432 De verbinding van Amsterdam met den Bovenrijn Op de waterstaatsbegrooting wordt een bedrag van 400,000 anngovraagd, waar- moe do verbetering van den Neder Rijn tot voorbij Arnhem kan worden voortgezet Voorts wordt ƒ1,250,000 (ten laste van 1051 en 1932) uitgetrokken voor verbetering van den Waterweg. Hot plan bestaat uit het \cr- flauwen dor sterk gebogen rivicrgodeclten door inkorting cn verlenging van lage dam men, gepaard gaando met eenige verrui ming in het bizonder in de bochten. Do kosten zijn geraamd op 1,250,000 cn zul len ten lusle \an 19(51 on 1932 kunnen ko men. Voor eerstgenoemd jaar is f 900,000 uitgetrokken. De werken zijn zoodanig ont worpen, dat zij geheel passen in het kader van ccn eventueel later uit te voeren groote ïivieromlegging. Vorbotering van de boordvoor- zieningen van het Merwodcka- nnal. Do boordvoorzicnlngcn van het Mcrwedc- kanaal verkeeren over grooto lengte in een slechten staat, waardoor de oevers instor ten on het kanaal wordt verondiept. Het zal noodig zijn in do eerstvolgende jaren daaraan belangrijke bedragen ten koste te leggen. Het gedeelte in Utrecht vereischt over 50 K.M. lengte geheele vernieuwing, waarvan de helft betreft vakken, welke bij verbree ding van het kanaal niet zullen worden te ruggelegd. De kosten hiervan zijn op fG25,000 te stellen. Hiervan wordt een eer ste gedeelte ad 7 90 000 aangevraagd. Voorts wordt aangevraagd ƒ8300 voor de verbetering van de steigers van liet veer tusschen Vreeswijk cn Vianen. Amsterdam—Bovonrijn. Aanleg van een scheepvaartverbinding van Amstordam met den Boven-Rijn ten be hoeve van de Rijnvaart en verbetering van den vaarweg naor Vreeswijk ten behoove van de binnenscheepvaart. Zoodra liet wets ontwerp tot wet zul zijn verheven, wordt de voorbereiding voor do uitvoering zoo krachtig mogelijk Ier hand genomen Ten einde alsdan geen tijd verloren to laten gaan hetgeen het geval zou kunnen zijn, indien voor het beschikbaar stellen van do noo'dige fondsen eorst nog een supplctoiro bogrooting behoorde te worden ingediend worden reeds thans gelden voor dit werk aangevraagd. Zoolang vorenbedoeld wetsontwerp niet is aangenomen, zal van die gelden geen ge bruik worden gemaakt. STAATSMUNTBEDRIJF. Voor Nederland valt te rekenen op de aanmunting van ƒ30,000.000 aan guldens. 1,500,000 aan 25 cent-stukken, 1,000,000 aan 10 centstukken, 300,000 aan 5 centstuk ken ƒ200,000 aan centen. Voor Indic zal worden aangemaakt 7.000,000 aan rijksdaalders, ƒ9,000,000 ann uldens cn 7 4,000,000 aan halve guldens. Het voordcclig winstsaldo wordt geraamd op 7 605,120, waarvan volgens do voor het eerst voor 1929 aangenomen maatstaf 7 151,280 ten goede komt aan do Nederland sche en 7 453,840 aan de Indische geldmid delen. VESTINGSTELSEL. In het wetsontwerp worden alleen gelden aangevraagd, noodig voor noodzakelijk on derhoud van het bestaande en voor eenige onvermijdelijke voorzieningen. O.a. is uit getrokken 1000 als derde termijn voor de verbetering der camouflage op permanente verdedigingswerken cn ƒ28,500 als derde termijn voor de verbouwing cn uitbreiding \an het telefoonnet in de verdedigingsstel lingen. tezamen vormende dc \esting Hol land. Dc middelen over 1931 kunnen ge raamd worden op ƒ43,750. KUSTVERDEDIGING. In afwachting van de voorstellen inzake de \erdere verbetering van de kustverdedi ging wordt als 18e termijn \oor de werken, genoemd in de wet houdende instelling van een fonds lot verbetering van de kustver dediging op deze begrooting ƒ9000 geraamd. 7 8000 is noodig om het geleverde materiaal en de reeds gemaakte werken te doen on derhouden. Het vermoedelijk batig slot en de toeval lige baten, bedoeld in art. 2 van het wets ontwerp, worden geraamd op 1,245,500.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 7