1 SclioterrriarT i St. EM I LEON DE MOORD TE WADDINXVEEN if# I Mr UTF:STR:17 Tel:!^ Vijftien jaar geëischt „Het aantal moorden wordt steeds grooter" WIJNKOOP NAAR CAN0SSA Hy wilde ook wel eens weelde kennen Het geld was nog in zijn bezit TRAWLERBEKLEMDONDER DE HEMBRUG Het spoorwegverkeer geen vertraging DE P0STVLUCHT NAAR INDIE HUMORKOEKJE 'kb ,4 Per flesch f 1.40. Per anker f56 1924 De zaak opnieuw in behan deling voor het Amsfer- demsche Hof 'Amsterdam, 30 Sept. Op 10 Aug. van het vorig jaar werd het rustige dorpje Waddinxveen in opschudding gebracht door een moord. De 36-jarige houtbewerker A.K. vermoordde zijn buurman met een scheer mes. K. had ruzie met zijn buurman Schotman over een heg, die voor een gedeelte over het terrein van K. hing. De houtbewerker had de heg voor een gedeelte afgeknipt, Schotman was hier zeer verontwaardigd over en diende een aanklacht tegen K. in wegens vernieling. De veete tusschen de beide buren werd hierdoor nog verscherpt. K. werd door den politierechter te Rotter dam tot 15 boete veroordeeld. Dit proces lokte wederom nieuwe ruzies uit. K. schold zij" buurman Sch. en diens vrouw voor meineedigen uit. Op 10 Augustus te omstreeks half zes wachtte Z. zijn buurman Schotman op voor do woning op de brug. Toen Sch naar huis kwam viel K. hem met een scheermes, dat hij geopend in den zak droeg, aan en bracht Sch. meerdere ernstige wonden aan den hals toe, waardoor deze kort na den overval overleed. Op li Februari j.l. stond K. terecht voor do Rotterddmsche rechtbank en werd we gens moord veroordeeiu tot een gevange nisstraf van acht jaren. In hooger beroep veroordeelde het Hof in Den Haag ver dacht op 23 April tot twaalf jaren gevan genisstraf. In cassatie verwees de Hooge Raad de zaak naar het Amsterdamsche Hof. Heden had K. zich voor het Amsterdam sche Gerechtshof te verantwoorden wegens moord, subs, doodslag, subs, zware mis handeling, of mishandeling den dood ten gevolge hebbende. De publieko tribune was geheel met bc langstellcnden gevuld. Het Hof was als volgt samengesteld: Mr. Jolles, president, Mrs. Wiarda en Jo- rissen, raadsheeren, Mr. Harinxma thoo JSlooten, advocaat-generaal. Van de zijde van het O. M. waren negen getuigen gedagvaard, de verdediger Mr. F. Eikelenboom had één getuige a décharge doen dagvaarden. De verdachte nam uiterlijk zeer kalm in de beklaagdenbank plaats. President mr. Jolles (tot verd.) Waarom bent U van het Rotlerdamscho vonnis in hooger beroep gegaan? Verd.: De Officier ging in hooger beroep, toen ben ik ook maar in hooger beroep go- gaan. Pres.: U blijft bij Uw vroeger afgelegde .verklaringen Verdachte: Ja, maar ik weet niet precies meer hoe het alles is toegegaan. Pres.: U gebruikte dien bewusten dag .veel drank, niettwaar Verd.: Ongeveer een half flesckjc „Arae- rikaantjes". Als getuige werd o.m. gehoord de burgc meester van Waddinxveen. de heer Troost. Getuige verklaarde, dat verdachte naar aan leiding van de klacht va nSchotman be treffende beleediging, tegen hem had ge- zogd: „Als het zaakjo doorgaat, gebeuren er ongelukken". De burgemeester had vroeger nooit klach ten over verdachte gehad, wel wist hij, dat dikwijls ruzie was, vooral tusschen do .vrouwen. Oe veldwachter, als getuige gehoord, had den lOen Augustus nog met verdachte ge sproken, die toen, omstreeks 3 uur, reeds drank had gebruikt. Uitvoerig ondervroeg mr. Jolles verdachte over het dnnken van de „Araerikaantjes". Verdachte dronk over het algemeen weinig, doch hij had do „Amerikaantjes" gedron ken, om, zooals hij verklaarde, makkelijker te spreken. De veldwachter deelde nog mede, tot ver dachte gezegd te hebben, dat Schotman wel een schikking over dc heg wilde. Verdachte had toen gezegd: „als het niet goedschiks gaat, dan maar kwaadschiks x Toen getuige verdachte arresteerde, had Vleze gezegd. „Het moest zeker zoo gebeuren het zal me wel vijf of zes jaar kosten' President (tot verd.): U stond Schotman voor zijn woning op te wachten, niet waar? U zei nog tegen een van de kinderen „Waar blijft je vader toch?" Verdachte zwijgt. Een tragisch moment vormde het verhoor van de weduwe van den verelagene, die tij dens haar verklaringen herhaaldelijk :n tranen uitbarstte. Get. vartelde, hoe K. eeni- gen tijd voor de woning had 6taan wach ten, hij had haar toen uitgescholden en ge roepen: „waar blijft je man, ik moet hem spreken." Get. had haar man laten waar schuwen. hij werkte in de nabijheid cn kwam even later thuis. Op het bruggetje voor het huis hadden de beide mannen el kaar ontmoet. Ik riep m'n man nog een waarschuwing toe en rende het huis uit om hem te helpen, maar toen was het al ge beurd, m'n man deed nog een stap voor waarts en viel toen met doorgesneden hals in het wat sr. Een psychiater als get desk. gehoord noemde verd. toerekenbaar. De daad zou gepleegd zijn onder den invloed van alco hol en geprikkelde zenuwen. Nadat nog ecnige getuigen waren ge boord, die bij hun reeds vroeger afgelegde verklaringen bleven, was het woord aan den advocnat-gencroal. Requisitoir. De advocaat-generaal Mr. Harinxma Thoo Slooten achtte het primair ten laste geleg de, de moord, wettig en overtuigend bewe zen. Verd. had een wrok tegen den vensla- gene, hij had drank gebruikt K. wachtte zijn slachtoffer op. urenlang heeft hij voor diens huis gestaan. De opzot om te dooden was bij verd. aanwezig, wat blijkt uit de plaats waar de snede is toegebracht en 'ie kracht waarmede hot zeer gevaarlijke wa pen werd gehanteerd. Spr. achtte de voor bedachten rade bewezen naar aanleiding van de verschillende uitingen van verd. Geen twistgesprek ging aan de moord vooraf, zoodat van drift op dat oogenblik geen sprake was. Wat de 6trafmaat betreft, merkte spr. op, dat de door de Rotlerdamscho rechtbank opgelegde straf, hem in geen enkel opzicht voldoet. De straf moet ook afschrikken, het aantal moorden wordt steeds grooter, gis teren w»rd weder een verschrikkelijke moord in Rotterdam gepleegd. De advocaat-generaal ei6chte tenslotte vernietiging van het vonnis der Rotterdam- sche rechtbank cn opnieuw rechtdoende verd.'a veroordecling wegens moord tot een gevangenisstraf van vijftien jaren. Verd. bleef volkomen kalm, op de publie ke tribune ontstond eenige beroering. Hierop werd gepauzeerd. Amsterdam, 30 Sept. Na do pauze was het woord aan den verdediger, mr. F. Eikelenboom uit Rotterdam, voor het hou den van zijn pleidooi. Het be\vij6 voor voorbedachten rede is door Rechtbank en Hof geheel anders g2- con6trueercl. aldus PI. Het is zeer moeilijk uit te maken, met welke intentie verd. heeft gehandeld Er moet een causaal ver band zijn tusschen voorbedachten rade en opzet. Wij dienen da vraag te beantwoor den: „Wat heeft verd. K. gewild?" Uitvoerig ging PI. de verschillende uitin gen van verd. door den advocaat-gene raal als bewijsgronden voor den voorge dachten rade gebruikt na. PI. achtte het onaanneembaar, dat verd. zich moed indronk, met het oogmerk zijn buurman te vermoorden. Waarschijnlijker is het, aldus PI., dat verd. met Sch. wilde gaan praten. Uit geen enkele uiting van verd. blijkt, dat hij het plan had een moord te plegen. Op 8 Aug. was verd. nog naar Rotterdam geweest, om te appelleeren tegen het vonnis van den politierechter, dus toen was er nog geen sprako van moordplannen Plaats cn uur van het misdrijf, gepleegd in tegenwoordigheid van getuigen, wijzen er reeds op, dat van voorbedachten rade niet gesproken kan worden. Hoogstens kon er 6prake zijn van een plan om te mis handelen. Een aantoonbaar bewijs van op zet is er niet. dit. is noch te vinden in het scheermes noch in do kracht waarmee verd. zijn daad pleegde, noch in de plaats waar de wonde werd toegebracht Hier is vol gens PI. sprake van eenvoudige mishande ling met doodelijken afloop. Het bewijs, dat verd. het scheermes bij zich droeg om den moord te plegen, is niet geleverd. Verd. was gewoon het mes bij zich te dragen. PI achtte het onjuist en in strijd met de wet, dat de advocaat-generaal een lioo- gere straf heeft geëischt dan waartoe verd. door het Hof in den Haag was veroordeeld. De 6trafmaat noch de qualificatio zal gehandhaafd kunnen worden. Na re- en dupliek werd de uitspraak op 14 October bepaald. OPIUM GEVONDEN. Amsterdam, 30 Sept. Drie Chinee- sche stakers, die zich door de poort van de Stoomvaart-Mij. Nederland naar hun ver blijf wilden begeven, werden door de con tróle aangehouden. Op ieder hunner werd een voorraad van 3 kilo opium gevonden. Zij zijn achter slot en grendel gezet Bij hun verhoor hebben zij de gebruikelijke verklaring afgelegd, dat zij de opium te Marseille hadden opgekocht en voor eigen gebruik wilden aanwenden. Het drietal zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. DE MOORD TE BENNEKOM. Donderdag 30 October a.s. zal in hooger beroep voor het gerechtshof te Arnhem worden behandeld de zaak tegen Jan Hoek, beschuldigd van den bekenden moord te Bennekom, die door de rechtbank te Arn hem tot levenslangen gevangenisstraf was veroordeeld. TWEEDE KAMER Hij verklaart een verkeerde politiek te hebben gevoerd De Voorzitter deelt mede, dat de cen trale afdeeling besloten heeft om aan de lijst van in de afdeelingen te onderzoeken ontwerpen toe te voegen de ontwerpen tot toekenning van kasvoorschotten aan de Koninklijke Hollandsche Lloyd en tot het aangaan van een geldlecning ten laste van Nederlands ch-Indié. Spreker deelde voorts mede, dat benoemd zijn tot voorzitters van de commissie voor privaat- cn strafrecht do heer Heemskerk; tot voorzitter van de commissie voor de Staatsuitgaven do heer van Vuuren en tot voorzitter van de commissie voor de water- staatsaangelegcnhedcn de heer Bogaerdt. De heer W ij n k o o p legt een verklaring af, «m zegt, dat hij de politiek der C.P. II. volledig onder schrijft. Hij betoogt, dat dc strijd togen deze partij gevoerd, was een gevolg van verkeerde politiële van spr?ker. Zoo doende voerde hij ook in het parle ment een tactiek, die naar het refor misme leidde. De C. P.H. heeft op alle punten gelijk gekr*- gen. Op deze gron den ie sprekers partij ontbonden en heeft hij gecapituleerd. Hij verzocht den voorzit ter er nota van te nemen, dat hij voortaan optreedt als lid dsr fractio van de C.P.H. Do vergadering wordt gesloten. WIJNKOOP. Bekentenis van den dader van den moord te Rotterdam Rotterdam, 30 Sept. Nadat gisteravond dc 22-jarige G. Maliepaard in den Bosch was aangehouden is hij naar Oss overgebracht Hij gaf direct toe Maliepaard te zijn. En een koffertje, dat hij dien dag bleek gekocht te hebben, werden de nog niet geopende geldkistjes gevonden, alsmede de bebloede bijl. Hij gaf eindelijk toe de kistjes to heb ben gestolen bij zijn broer in Rotterdam cn met den bijl diens vrouw te hebben neerge slagen. Hij wist niet of zij dood was. Als motief gaf hij op dat hij ook wel eens weelde wilde kennen. Het schijnt, dat na den moord op de vrouw hij ook nog een bijzondere wraak heeft willen nemen, hetgeen tot uiting is gekomen in dc gruwelijke messteek in den mond, welke hij na den moord heeft toege bracht. Vanmorgen is do verdachte naar Rotter dam gebracht en daar heeft hij zijn bekente nis herhaald. Hij zcidc naar Rotterdam te zijn gekomen met het doel zijn broer te be stelen. Zaterdag en Zondag heeft hij daar over nagedacht, Maandag de daad uitge voerd. Hij heeft een nieuwe bijl gekocht. Van het oogenblik dat de vrouw, die met haar kind op den arm gereed stond om uit te gaan, zich even voorover boog heeft hij gebruik gemaakt om op de vrouw met. den bijl los tc slaan. Het kind is op den grond gevallen en bleef daardoor ongedeerd. Ver volgens heeft hij haar als uiting van zijn wraakgevoelens het broodmos in den mond gestoken, daarna met dc bijl do schrijftafel geforceerd en de geldkistjes meegenomen De politie had naar aanwijzingen uit Oss reeds een sterk spoor in de richting van G. gevonden. Hij was n.l. dien middag gezien bij zijn schoonouders. Hij was zeer nerveus en keek herhaaldelijk in den spcgel blijk baar om te onderzoeken of hij met bloed be vlekt was. Nog cenigo andere uitingen we zen op iets geheimzinnigs. In het pand van den moord is een broeks- knoop gevonden, dien mankeert aan de broek van den dader. Hij bleef nog zeer kalm. Ilij zal waarschijnlijk Donderdag naar het huis van bewaring worden overgebracht DE DOODSLAG TE STRAMPROY. Verdachte tot vier jaar ver oordeeld. Roermond, 30 Sept. Hedenmorgen ver oordeelde de rechtbank alhier den slager H. II. uit Straniproy, die destijds zooals he kend naar aanleiding van een kwestio over een kip den zoon van den landbouwer Don ders een doodclijke steek toebracht en ook den vader van het slachtoffer zwaar ver wondde, tot vier jaar gevangenisstraf. Do ei9cli van het O.M. was acht jaar. WEGEN EN TOLLEN. Het Tweede Kamerlid I. H. J. Vos heeft aan den minister van waterstaat de volgen- do vragen gesteld: le. Is het den minister bekend, dat het feit, dat de adviezen der Rijkswegencommis sie niet worden overgelegd aan de Kamers der Siatcn-Generaal, nadeden met zich mee brengt? 2e. Acht do minister het niet gewenscht, die adviezen tot haar recht te doen komen door de instelling van een Wegcnraad, die de Rijkswcgencommissio en de Wegencom missie van den Rijkswaterstaat zal vervan gen cn waardoor dus één advies zal worden uitgebracht? 3e. Is het den minister bekend, dat dc Tollencommissie nog niet tot activiteit is gekomen, ten gevolge van de omstandigheid, dat, ondanks den vastgestelden begrootings- post, de minister van fihancién geen gelden ter beschikking stelt van genoemde com missie? 4e. Wil de minister zorg dragen, dat de werkzaamheden der Tollencommissie voort gang kunnen hebben? De brug kan niet worden opengedraaid Amsterdam, 30 Sept. Hedenavond om ongeveer half negen is de stoomtrawler „Zuidpool" Ym. 46, die van Amsterdam kwam, beklemd geraakt onder de Hem- brug met zijn voorsteven, zoodat do brug niet kan opengedraaid worden. Matsriaal van de Droogdok Maatschappij is onderweg ter assistentie. Omtrent eventueel aango- brachte schade is niets bekend. Nader kan nog worden medegedeeld, -lat de ijzeren voormast van d?n trawler ge deeltelijk bij de botsing met de brug is verwrongen. Het personeel der Amsterdam sche Droogdok Maattschappij zal door het afbranden van deze mast trachten het vaartuig van de brug los te maken Het spoorwegverkeer ondervindt geen vertraging, wanneer echter het ongeval niet spoedig verholpen wordt, zal het scheep vaartverkeer wel vertraging ondervinden. HOOGE RAAD VAN ARBEID. De voorzitter herkozen. In een gisteren gehouden vergadering van den Hoogen Raad van Arbeid worden de aftredende voorzitter prof. dr. W. H. Nolens on de beide plaatsvervangende voorzitters ir. J. A. Kalff en E. Kuppers bij acclamatie herkozen. In deze vergadering heeft de Raad zijn adres vastgesteld omtrent het bij den Raad aanhangig gemaakte voor-ontwerp van een algemeenc maatregel van bestuur als bedoeld in artikel 22 van de Ziektewet. Een groote meerderheid van den Raad (27 -7) achten een regeling in den geest van dit voorontwerp wcnschelijk In het advies zijn de argumenten vin dc meerderheid en minderheid opgenomen De vergadering werd door den minister van Arbeid, Handel cn Nijverheid bijge woond. WAGEN DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Ongoval op oen onbewaakten overweg. Hedenmorgen te 10.40 uur werd op den onbewaakten overweg bij wachtpost 83, tus schen Meppel en Nijeveen, een vierwielige zoogenaamde varkensbrik door trein 15.19, die te 10.36 uur van Msppel naar Leeuwar den was vertrokken, aangereden en totaal verbrijzeld. De bestuurder, de 77-jarige landbouwer Harn Snijder uit Oost-Einde, gemeente Ruinerwold, cn zijn acht-jarige kleinzoon Jan Snijder, werden van den wa gen geslingerd. De jongen bleef ongedeerd. De oude man kreeg vrij ernstige verwon dingen. Hij is naar het ziekenhuis te Mep pel overgebracht. Zijn toestand is niet le vensgevaarlijk KASSIER-GENERAAL NEDERLAND- SCHE BANK. Amsterdam, 30 Sept. De heer mr. L. van Regtcren Altena treedt per 1 October a.£. als kassier-generaal dsr Nederlandsche Bank af. Tot zijn opvolger i6 benoemd de heer mr. S. K. Thoden van Velzen. Tot be heerder van het kantoor Heerengracht is benoemd de hoer B. Meesters. Het vliegtuig te Allahabad aangekomen Bij da Iv.L.M. is bericht ingekomen, dat het postvliegtuig voor Indic, de P.H.— A.G.R. om 6.03 uit Karachi is vertrokken en om 15.38 te Allahabad is gearriveerd. Al les is wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. OPIUM-SMOKKELENDE CHINEEZEN AANGEHOUDEN. Een voorraad van 3 K.G. in be slag genomen. Amsterdam, 30 Sept. Drie Chincescho stokers, die zich door dc poort van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" naar hun verblijven wilden begeven, worden door de conlróle aangehouden, aangezien zij er voor hun doen nogal „gevuld" uitzagen. Bij fouilleering werd op ieder der Chinco- zen een voorraad van 3 K.G. opium gevon den. De politie van het bureau Kattenburg heeft de smokkelaars, nadat tegen hen pro ces-verbaal was opgemaakt wegens over treding van dc Opiumwet, achter slot en grendel gezet. Bij hun verhoor hebben zij de gebruikelijke verklaring afgelegd, dat zij de opium te Marseille bij wijze van afwisseling wordt ook wel eens Hamburg genoemd hadden opgekocht en dat zij het verdoovende middel voor eigen gebruik wil den aanwenden Het drietal zal ter beschik king van de justitie worden gesteld. FRAUDE DOOR EEN HAAGSCH ADVOCAAT. Voer zes maanden geschorst. De raad van toezicht cn discipline van de orde van advocaten bij den Iloogen Raad beeft mr. II. v., te 's-Gravenhaga, die on langs wegens verduistering is gearresteerd, geschorst voor den tijd van 6 maanden. VERGIFTIGE BESJES GEGETEN. Een kind overleden. Te Huizen (N.-H.) bobben een tweetal kin deren van 6 en 3 jaar zwarte besjes ge plukt en gegeten. Het waren dc vruchten van dc zwarte nachtschade. Het oudste kind is Zondagmiddag aan dc gevolgen overle den en het jongste is nog ernstig ziek. HENRY FORD. Zondag to Rotterdam- Naar vernomen wordt zal do heer Henry Ford van Vrijdag tot en met Zondag te Rot terdam vertoeven, waar hij rnet do hem ver gezellende personen zijn intrek zal nemen in het hotel Weimar. Do Amerikaansclïe automobielfabrikant, die op een vacantiereis is, komt. dan uit Keulen. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Een bonten brug nit den Rcmcinschen tijd? In het veen te Klazinaveen (Dr.) is 75 c.M. onder de oppervlakte gevonden een houten brug, lang ongeveer 30 M. en breed 60 c.M. Do brug dateert vermoedelijk uit den Ro- meinschcn tijd. VRAAGT UWtlMU0^ WINKELIER OF NV HUL5KO TZTTzoo AMERSFOORT Pensiongast„Hela luffrouw. als le mevrouw soms een erwt te kort komt lk heb er hier elf gekregen en de anderen hebben er maar tien." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6