stadsnieuws ALS HET BIER IS IN DEN MAN fa.M.R.N.0ÖSÏIËRVEEN Feng Yoe Hsiang geeft het op Zijn ircepen ontruimen hun stellingen Geval van dronkenschap te Soest Wielrijder die zich door een vrachtauto laat voorttrekken WEIHAIWE1 AAN CHINA OVERGEDRAGEN VOOR ONZE HUISVROUWEN Langestraat 42 Tel. 77 SPORT AGENDA UIT DEN ONTREK WEG MET DE TOLLEN Adres aan de Kroon KANTONGERECHT. ITALIA ANSCHE DIPLOMATEN MOGEN NIET TROUWEN MET VREEMDELNGEN Rome, 30 September. Volgens de Popo io di Roma heeft Grandi bij het bureau der kamer een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk het den diplomatiekcn en consu- lairen ambtenaren verboden wordt met bui tenlandsche vrouwen in het huwelijk te treden. Autobestuurder, die bier gedronken had, rijdt nabij Spakenburg met zijn auto in een sloot Nanking, 30 September. Volgens een telegrafische mededecling van Tsjang Kai Tsjck, het hoofd der nationale regeering en oppercommandant der nationalistische strijdkrachten, heeft Feng Yoe Hsiang, één van de leiders de Noord-Chineescho coalitie, besloten deze den rug toe te keer en. Zijn troepen zullen de stellingen, die zij aan den Loenghai-spoorweg innemen, ontruimen. De commandant van deze legerafdceling zal vertegenwoordigers zenden, die met Tsjang Kai Tsjek over de capituaticvoor- waarden zullen onderhandelen. Indirect het werk van Lord Balfour L on dan, 1 Oct. (V.D.) Heden zal het territorium van Wei-hai-Wei, dat geduren de 32 jaren door Engeland bezet was, offi cieel aan China worden teruggegeven. Deze teruggave is een uitvloeisel van de door wijlen Lord Balfour getroffen overeenkomst op de Wü6hingtonsche conferentie van 1922. Doordat de Pcking-regeering een jaar later omver werd geworpen, kon de ovèraen- komst niet eerder dan thans worden uitge voerd. Naméns dé bevolking van Wei-hal- Wei werd de laatste dagen den Britschan autoriteiten door verschillende instanties dank gebracht, omdat het Britsch gezag tij dens de troebelen van de laatste jaren den vreda en de welvaart van Wei-hai-Wei als haven heeft weten te handhaven. DE BESTRIJDING VAN DEN DRANKSMOKKEL. Bouw van snelvarende schepen. New York, 1 Oct. (V.D.) Het marine-' departement te Washington heeft goedge- keurd den bouw van zes schepen, elk kos- tende 40.000 dollar, ten dienste van den prohibitiedienst. De 6Chepen zullen zoo worden gebouwd, dat zij een groote snel- j heid kunnen bereiken, teneinde den kust- dienst te kunnen assisleercn bij het inhalen j van vluchtende schepen van dranksmokke- laars, die thans met hun snelvarende vaar- tuigen maar al te vaak weten te ontsnap pen. soms met kostbare ladingen gesmok- kelde alcohol aan boord. UIT DE ONDERWERELD VAN CHICAGO. Twee belangrijke aanhoudingen, j Chicago, 1 Oct. (V DTe Wisconsin is j gearresteerd een zekere Daniel Stanton, 'n I luitenant van den beruchten Al Capone j Stanton wordt beschuldigd van den moord op Jack Zuta, een beruchte figuur in de onderwereld van Chicago, wiens plotseling einde daar veel beroering heeft gewekt. Voorts werd een andere „gangster" gear resteerd. eveneens een beruchte helper van Al Caponp. Jack Guzika die er van beschul digd werd een valsche aangifte te hebben gedaan van zijn inkomen on daardoor de i inkomstenbelasting voor 348 090 dollar te hebben ontdoken BRAND IN EF.N DEPOT VAN ESSENCES. P a r ij s, 1 Oct. (V. D.) Te Sermaizc-les- Bains heeft, volgens een bericht uit Cha- löns-sur-Marnc, een brand gewoed in een depot wan twintigduizend liter essence. Eén der arbeiders, die bij het depot werkzaam was, heeft een ontploffing veroorzaakt. De man is bij den brand, die ontstond, omge komen. DE VODDENRAPER VAN PARIJS. Opvoering in Amicitia. Maandag- en Dinsdagavond zal in de schouwburgzaal van Amicitia het bekende tooneelspel „De Voddenraper van Parijs" worden opgevoerd. Het is vooral Piet Köhlcr die in het gezelschap De Comedian- ten door zijn vertolking van „De vodden raper" do aandacht trekt. Voor verdere bi- zonderlieden verwijzen wij naar de elders in dit blad geplaatste advertentie. Een bewoner van Soest had zich gister morgen voor het kantongerecht te verant woorden voor dronkenschap. De man was volgens zijn verklaring echter heelemaal niet beschonken geweest. „Werkelijk waar, ik liep altijd waggelend en als je m'n fiets ziet rijden, zou je haast zeggen dat die óók dronken was." Zóó was de verdediging van den verbaliseerde. Een tweetal getuigen, die 's avonds in een café te Soest hadden ge zeten waren als getuige A décharge gedag vaard. Deeen vertelde dat verdachte in het café was binnengekomen nadat hij het proces-verbaal had gekregen en wel om do bezoekers aldaar te laten oordeelcn of hij al dan niet dronken was. De conclusie van dezen getuige, die verdachte alleen het café had zien binnenkomen, was, dat de man niet dronken was.' De tweede getuige kwam eveneens verklaren dat de verdachte niet dronken was geweest. De ambtenaar van het O.M., rar. Zijlstra, dacht er echter anders over. Hij herinner de er in zijn requisitoir aan, dat verdachte reeds eerder was veroordeeld terzake dron kenschap en eischte ditmaal een geldboete van 15 subs. 10 dagen heohtenis. De ver dachte deelde meteen maar mede, dat hij daar geen genoegen moe kon nemen. De kantonrechter, mr. van Son. veroordeelde hem overeenkomstig den eisch. Duidelijke taal.... Wij zijn er zoo langzamerhand aan ge wend, dat verschillende verdachten zich voor den kantonrechter uitdrukken op een wijze, zooals men dit nu niet gewend is in geciviliseerde kringen. Maar dan heeft men vaak te doen met typen, die hun gcheele leven geen andere taal dan de hunne heb ben gehoord. Wanneer men echter een kor poraal der maréchaussée'6 als getuige voor het hekje ziet staan, een man die altijd op voortreffelijke wijze zijn plicht doet, een man die angstvallig waakt voor iedere wetsovertreding en zorgt dat alles zéér model gaat, dén mag men ook verwachten, dat door zoo'n getuige duidelijke maar be hoorlijke taal wordt gesproken De uitdruk king, die deze getuige deed. was alleszins duidelijk, maar of rij nu aanspraak mag maken op het praed.caat behoorlijk betwij felen wij ten zeerste. Men zegt tenminste voor den kantonrechter gewoonlijk niet dat een verdachte bekend staat om „zijn groote bek", zooals bedoelde korporaal gisteren deed! Enfin, de zaak waar het eigenlijk om ging was het vasthouden van een vracht auto door een wielrijder, die voor deze wetsovertreding bij Woudenberg was be keurd. De verdachte ontkende dit ten stel ligste, daar hij achter de auto had gereden. De verbalisant, een wachtmeester der maré- chauesée's, had het absoluut niet kunnen zien want deze stond recht6 van den weg, terwijl verdachte uit tegenovergestelde richting achter de auto kwam aanrijden. Getuige bleef bij zijn eerste verklaring. De tweede getuige, een korporaal der maréchaussée'6, had het echter reeds op een afstand van 2 A 300 meter gezien; om toch vooral maar zeker te zijn heeft hij nog onder de auto doorgekeken om te con- stateeren of verdachte ook op zijn pedalen trapte, hetgeen echter niet het geval bleek te zijn. Verdachte, die er rnet nadruk op wees dat getuigen geen waarheid spraken hoewel zij onder eede stonden, herinnerde er nog aan dat de verbalisant de situatie zóó goed had opgenomen, dat hij niet eens gezien heeft wat voor auto het was. In het proces ver baal stond u.l. „een vierwielig motorrijtuig" terwijl verdachte inderdaad gereden heeft achter een ze6wielige vrachtauto. De getuigen bleven volhouden, dat ver dachte zich aan de vrachtauto had vastge houden. De ambtenaar van het O.M. eischte 5 boete subs. 2 dagen hechtenis; de kanton rechter veroordeelde den wielrijder tot 4 boete subs. 2 dagen hechtenis. tvvse jaar geleden, ook reeds voor eenzelfde geval veroordeeld. Than6 was hij echter wel in etaat geweest om den wagen te besturen; hij had alleen tusschcn Arnhem en Wageningon een fle6clije bier gekocht omdat het zoo snik heet was. Hij gaf toe, dat zijn medepassa gier hem in Wageningen had aangeraden om voorzichtig te rijden, doch dii was niet speciaal voor dit gevalbew eerde verdachte, maar dat deed bedoelde passagier steeds, omdat hij een beetje bang was De bedoelde passagier zeide, dat hij aan verdachte's houding wèl had gezien dat hij een glaasje bier op had, dooh indien hij had gedacht dat deze geen aulo meer kon besturen, zou hij niet meegereden hebben. Op de vraag van verdachte's verdediger, Mr. Sieburgh uit Utrecht, of het ongeval ook zou hebben plaats gehad als verdachte géén bier had gedronken, antwoordde ge tuige ontkennend. Verdachte beweerde dat hij naar de zee had gezien en daardoor onvoldoende aan dacht aan den weg had geschonken. Drie getuigen verklaarden echter dat men op de plaats van hét ongeval de zee niet kan zien, hoogstens de. masten der zeil schepen, waarop verdachte antwoordde, dat hij naar de zeilen der schepen had gezien. Een dezer getuigen, die met zijn fiets op den weg had gereden waar het ongeluk gebeurd is, zeide, dat hij de auto over den weg had zien slingeren, reden waarom hij dan ook maar van zijn fiets geslapt is, terwijl de tweede passagier verklaarde, dat verdachte tusschcn Arnhem en Wageningen nog twee biertjes had genomen. De ambtenaar van het O.M. wees er in zijn requisitoir op, dat gevallen als dit her haaldelijk voorkomen. Deze verdachte, die \oor twee jaar voor eenzelfde geval J 15. boete heeft gehad, heeft dit blijkbaar niet voldoende gevonden. Het had hem ervan moeten weerhouden om alcoholhoudende dranken te gebruiken onder het rijden. De verklaringen der getuigen hebben voor spr. het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Aangezien het thans de tweede maal is, dat verdachte terecht staat eischte de ambtenaar 14 dagen principale hechte nis en ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van twee jaar. Verdediging. Mr. Sieburgh merkte in zijn pleidooi op, dat elk spoor voor het bewijs voor het feit, dat het ongeluk een gevolg is van het ge bruik van ftlcoholhoudcnden drank ont breekt. Pleiter, gaf toe, dat dc eerste getuige welwillend is geweest, doch deze heeft ver dachte nóch verlicht, nóch verzwaard. De getuigenis van den anderen 1i-jarigen pas sagier achtte mr. Sieburgh van geen waar de, aangezien deze jodgeman op iedere vraag maar knikt. Gezien de schade aan de auto schatte pleiter de snelheid waarmede gereden is op 30 10 K.M. De verdachte heeft den geheelcp weg zeer goed gereden en zelfs de bochten goed genomen. Het on geval is te wijten aan verdachte's onoplet tendheid; het zou evchgoed gebeurd zijn indien verdachte kwast had gedronken. Pleiter vestigde er voorls nog de aandacht op, dat men een recidive-geval in geen ge val te berde mag brengen vóór het feit zelr vaststaat. Voorts wses mr. Sieburgh er nog op dat het hier ook weer is „Wee dengene die vóór een ongeval een glas hier heeft gebruikt" aangezien verdachte ten hoogste drie glazen hier heeft gebruikt en dan nog met groote tusschcnpoozen. Pleiter wees er tenslotte nog op dat intrekking van het rij bewijs voor verdachte hetzelfde is als een faillietverklaring, daar hij met zijn auto zijn kost verdient. De kantonrechter bepaalde dot Woensdag a.s. schriftelijk vonnis zal worden gewezen. Van een warmen dag en een dorstig autobestuurder. Een vischhandelaar uit Spakenburg was op 4 Augustus, een der weinige warme da gen van dezen zomer, met zijn vrachtauto van Araham naar Spakenburg gereden. In Wageningen zou hij een anderen vischhan delaar uit zijn dorp als passagier meene men, hetgeen ook inderdaad is geschied. Zoo ging het tweetal, bonevens een jongen uit Vecnendaal op weg naar de visschersplaats aan de Zuiderzee. De reis verliep zeer vlot, totdat vlak bij Spakenburg een grintkull aan den kant van den weg een hindernis bleek te zijn. De auto reed erin, ging voorts over den weg om tenslotte in een polder sloot aan den anderen kant van den weg te belanden. Tegen den bestuurder werd proces ver baal opgemaakt omdat hij den auto had bestuurd terwijl hij onder zoodanigen in vloed van alcoholhoudendcn drank verkeer de, dat hij niet in staat kon worden ge acht een auto te besturen. Verdachte was sche chauffeur liet een anderen veewagen komen om do dieren in over te laden. Deze verhuizing ging echter ook weer niet zonder ecnig gerucht. Het „koor" in den vrachtwagen verbeeldde zich zeker dat do cantato was ingeslagen, want wij kregen een reprise van dezelve, doch bijna één octaaf hooger dan de eerste. Toen zijn wij maar weg gegaan, want 's mcnschcn trommelvlies is op' alles afgestemd, belial- o op do krijschende geluiden van omge slagen varkens dio op weg zijn naar het abattoir NUTSSPAARBANK Overzicht over Septcmbor. Ingelegd in 13.556 posten 595.364.79. Terugbetaald in 4.341 posten 5S9.913.S5 Meer ingelegd dan terugbe taald 5.450.94 Nieuwe boekjes uitgegeven 218 Aantal afbetaaldo boekjes 106 Gespaard in busjes 3.007.87 (In het aantal "nieuwe boekjes zijn be grepen z.g. babybookjes, waarop do Spaar bank een eersten inleg van 1.plaatste.) TOONEEL. De zes abonnemcnts-tooneelvoorstcllingen die het bestuur van „Amicitia' reeds eeni- ge jaren geeft, zullen ook dit jaar doorgaan. Donderdag 16 October zal de eerste .voor stelling plaats vinden, de N.V. Ver. RoUor- damsch Hofstadtoonccl komt dan met een blijspel van Ludwig Hirschfcld: „Een vrouw zooals ieder zoekt", waarin o.m. Fie Carelsen, Jan van Ees en Louis Gimber op zullen treden. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: Johannes IIendrikus van Hoeij- en cn Everdina Schut; Willem Hemmes en Catharinn Elisabeth Weenink. Matthias Müllor cn Ilermina Willemina Wolmers; Cornells Hendriküs Jan van Rossum cn Aartje Snijders. Dames, die steeds elders kochten Koopen thans steeds bij ons Nadat zij ons slechts ééns bezochten. WolSiandcl SE CONCURRENT- LANGESTRAAT 81 AMERSFOORT GIBBBBCISflBIBIR 45iste STAATSLOTERIJ. Vijfde of laatste klasse. Derde week. Trekking van 1 Oct. 1930 (979 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort, Brècstraat 26, •zijn aan de navolgende nummers to beurt gevallen: Prijzen van 70, 8726 cn 18200. KOFFIETAFEL* Huns pek. MIDDAGTAFEL; Gehakt, Rolletjes witte kool. Gestoofde peren. Speculaas van de navolgende Firma's PAUL C. KAISER, VERKADE, BALLINTIJN Groote zoowel als luxe blikken KNORCANTATE IN MAJEUR Varkens die in den bocht over hellen. Het in de oorlogsjaren zoo populair ge worden liedje van de wagen die vol gela den was met oude vertegenwoordigsters der zwakke soxe schoot ons hedenmorgen weer te binnen toen wij nabij den spoorwegover gang aan den Arnhenischeweg een zoswieli- ge vrachtwagen, die vol geladen was met gemeste varkens, gekanteld op een trottoir zagen liggen. De geheele lading die er zoo wel kostelijk al? kostbaar uitzag, lag even eens door elkaar op de stoep. Had de chauffeur den bocht niet goed ge nomen? Ja, dit wèl, maar dc varkens had den tc veel racc-aspiratics. Dc knor-solisten waanden zich op een rdce voor motoren met zijspan op het eiland Man en gingen geheel overhellen in dc bocht. Hun illusie was echter te groot geweest, want in wer kelijkheid zaten zij maar in een doodgewo ne zcswieler, die evengoed en beter! door den bocht gaat als men rustig blijft zitten. Enfin, de dieren „hingen" in de bocht om even later in de bocht te liggen.", De heele wagen sloeg om doordat zij allen naar één kant gingen overhellen. De illusie van de motorraces moest nu plaats maken voor een concert in majeur. Een hevige knor- cantate werd in alle toonaarden gezongen. Het zou voor Saint-Saëns om te smullen zijn geweest indien hij dit had kunnen hooren voor hij zijn „carnaval des animaux" com poneerde. De chauffeur kroop rustig en ongedeerd uit zijn cabine. Hij zal wellicht nog even gedacht hebben aan het bekende liedje cn met cm variatie1 daarop hebben gerepe teerd: „Nooit van mijn levensdagen Vetgemeste varkens op mij.i wagen Daar stond hij nou met auto en inhoud. Buziou zou kalmweg gezegd hebben „En fin, Soit Maar de minder humoristische dan practi- D age 1 ij ks: City-theater, Wesleingel 7. Cinema. Royal, Langestraat. Museum Flehite, We6tsingel. (Uitgezon derd deó Zondags). Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. Theosofische Bibliotheek. Gabouw Theos Ver. Regcnteeselaan, Dinsdags van 2 tot 3 uur. Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal en Bibliotheek), Muurhuizen 9. R. K. Leeszaal, Nieuwstrèat 24. Vredesbibliothcck, Arnh. weg 50. Theetuin „AmeisI Berg' van 11—18 uur concert. Huize „de Stichtsche Heuvel" van 20—23 uur soirée dansante. Prince66-roocu. Zondag, middag- en avondconcert. 2 Oct Amicitia. Cabaret Kees Pruis. 3, 4 en 5 Oct. Amicitia Bioscoop. 4 Oct. De Valk, uitvoering Sociëteit de Eensgezindheid. 4—19 October. „De PothPopper, en ma rionetten-tentoonstelling Harry van Tus senbroek (dagelijks 10—5 uur). 0 en 7 Oct. Amicitia. Piet Kohier in: „Vod denraper van Parijs". 10 Oct. Amicitia. „Flierefluiters Opont houd" 10 Oct. De Valk, bioscoopavond Metaal- bewerkersbond. 11, 12 cn 13 Oct. Amicitia; bioscoop. 15 Oct Amicitia: optreden van Jan van Riemsdijk. 16 Oct. Amicitia: eerste abonneraents voorstelling Hofstad Tooneel 16 Oct. Gam. Markthal Openingsavond Volksuniversiteit. Amersf. Orkestvereni ging; Kommer Kleijn, 8 uur. 18 Oct. A. B v. L. O. terrein. Nationale Veldloop. IS Oct Amicitia: feestavond politiever ecniging 18 Oct. De Valk Gymnastiek-uitvoering. 19 Oct. Concordia. Joodschc ver. „Nut en Genoegen". Lezing Z. Mossel, Amsterdam: „Iets uit de Geschiedenis der Russische Joden". 8 uur. 21 Oct. Remonstrant*cho Kerk, Ned. Prot Bond, lezing Tany de Ridder. 23 Oct. Amicitia: Cabaret Lou Bandy. 25, 26, 27 Oct. Amicitia: bioscoop. 29 Oct. Amicitia: Vergadering Ned Spaar bank Bureau. 7 Nov. Remonstrantsche kerk, 25 jarig bestaan Ned. Prot. Bond, spreker: Dr. Mie dema. 8 Nov. De Valk; uitvoering der P.T.T. vereeniging 15 Nov. De Valk: Uitvoering Handelsver- eeniging „Herme6". UTRECHT. 3 en 4 Oct-obér. Stadsschouwburg. Revue: „Laat maar waaien". 8 uur. DE VOORZITTERSVACATURE IN HET K. N. V. B.-BESTUUR. De heer Lotsy stelt zich niet beschikbaar. De heer K. J. J. Lolsy schrijft het vol gende aan di Tel.: Ter voorkoming van misverstand zou 't mij zeer aangenaam zijn. indien u zoudt willen pubjicceren, dat ik tegenover dr. Van Prooye geen candidatuur als voorzit* ter wcnsch te aanvaarden Mijn candidatuur als bestuurslid van den K. N. V. B. blijft) natuurlijk ten volle ge* handhaaf cL De obstakels op den weg S'Graveland'Hilver: sum-Soestdijk Hilversum. De A.N.W.B. cn K.N.A.C. hebben zich met een adres gericht tot H.M. de Koningin met het eerbiedig verzoek, do tarieven voor de tollen vaji tien weg 's Gra- velandHilversumSoestdijk niet opnieuw goed te keuren, waardoor, onafhankelijk van de al of niet verkregen overeenstem mingen van dc betrokken instanties, dezo weg na 31 December 1930 tolvrij zal zijn. In dezen weg komen eenige tollen voor, waarvan concessionaris zijn de „Commis sarissen van administratie der associatie", terwijl hiervoor altijd durende concessio werd verleend bij Koninklijk Besluit van Juli 1826, terwijl bij Koninklijk Besluit van October 1826 do betrekkelijke toltarieven werden vastgesteld. Op 1 September j 1. had de bekrachtiging van de toltarieven op nieuw moeten plaats hebben, maar bij wijze van tijdelijkcn maatregel is bij Koninklijk Besluit het tot dusver geldend toltarief voor den geheelen weg tot 31 December e.k. ge handhaafd. Adressanten teekencn verder aan, dat de onderhandelingen tusschcn de betrokken instanties over de opheffing van deze tol len zeer langdurig schijnen te zijn cn to zullen worden, en zelfs, in verband met moeilijkheden betreffende onderhoudsplicht na de opheffing, dreigen te zullen vastloo- pen; het weigeren van de goedkeuring van de toltarieven zal de eenigo oplossing kun nen zijn om tot spoedige opheffing van dezo tollen te geraken, hetgeen mogelijk is, ook al zijn de daarbij betrokken partijen nog altijd niet tot overeenstemming gekomen. Ten slotte wijzen zij er op in hun adres, dat het in hooge mate wcnschclijk is, dat, in dien spoedige opheffing van een of meer van de voor het verkeer zoo hinderlijke en voor het motorverkeer (dat op andere wijze reeds naar vermogen is belast) zoo onbil lijke tollen, op welke wijze ook mogelijk is, daartoe ook worde overgegaan. OMREKENINGSKOERSEN. Ocf. lot. Niet Off. Not. 1 Oct. 2 Oct. 12 uur Londen 12.041/, 12.05 Berlijn53 98 59.06 darijs9.78 9.73 V2 Brussel 34.58 34.60 Zw tserland 48.11 48.13 Weenen35.02 35.02 Kopenhagen66 35 66 35 Oslo66.33 66.34 Stockholm66.60 66.61 New-York. 2.47.92 2.48.—

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 3