St.EMILION STARTERBATTERIJ UTr:STr:17 Tekltf VERHOOGING GEDISTILLEERDACCIJNS voor Chevrolet, Ford, Opel, Essex enz. vflfWW® EINDHOVEN KRIJGT MIJNGAS Op verwerping aangedrongen Een dronken chauffeur te Rotterdam Twee gewonden De aansluiting tot stand gekomen Aanslag in een auto Verdachte en slachtoffer ontkennen De Fa. M. R. N. Oosterveen Prijscourant °-T (ombütthee) t f'ft riljObUUiaill N. T. (Namidt.) -1.90 ■BERBEB8HH E- F- (China Congo) - 2.1o Imperial f 2.50 Fijne Ceylon - 2.10 Wij vestigen Uw aandacht op een nieuw type 85 A.U. waarvan de prijs slechts f30.— bedraagt Repareeren en laden. Handel rabat. G.J.VAN HARTEN, Lange Beekstraat37-39 Tel. 317 HUMORHOEKJE 1 Per f leech f 1.40. Per anker f 56 1924 Toename van geheime stokerijen en smokkelhandel gevreesd Een adres der Centr. Vereen, voor den Gedistilleerdhandel De Centrale Vereeniging voor den Gedis tilleerdhandel, waarvan deel uitmaken de vereeniging „Do Vereenigde Distallateurs", Nederlandsche Vereeniging van Distalla teurs en Likeurstokers, Nederlandsche Bond van Grossiers in Gedistilleerd, Nederland sche Bond van Koffiehuis-, Restauranthou ders en Slijters, Nederlandsche Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante Bedrijven (Horecaf), R.-K. Nat. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthou ders, Nieuwe Nederlandsche Bond van Kof fiehuishouders. Friesche Bond van Hotel-, Café- en Societeithouders en de Nederland sche Bond van Slijters in Gedistilleerd „Ver gunning B'\ heeft zich tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van het Wetsont werp tot verhooging van den accijns op ge distilleerd, waarvan zij met groote bezorgd heid heeft kennis genomen. Geen overleg gepleegd. Als grief wordt naar voren gebracht, dat van de zijde van de regcering geen poging is gedaan om eenig overleg met den Ge distilleerdhandel te plegen. Hoezeer overleg in het algemeen belang gewenscht is, leert de geschiedenis van de accijnsverhooging in 1920, toen Z. Ex. minis ter De Vries bij zijn voorstel om het ac cijnsbedrag (zonder opcenten) te brengen van f 150 op f 300 in de memorie van toe lichting neerschreef: ,de vermeerdering in ontvangst op 10 A 15 millioen gulden te schatten". De zekere meerdere opbrengst is echter in een mindere opbrengst van 7 millioen, alzoo een verschil van 17 22 millioen, verkeerd. De geheime stakerijen. Uitbreiding van het ambtenaarskorps heeft niet kunnen verhinderen, dat het aan tal ontdekte, hetgeen in de praktijk slechts een gering percentage beteekent van het aantal aanwezige geheime stokerijen, vol gens opgave van de regeering, in de jaren 1923 49, 1924 40, 1925 67, 1926 57, 1927 55 be droeg. De mecning, dat voor fraude uit het bui tenland geen vrees behoefde te bestaan, is door do feiten zeer positief gelogenstraft. Het aantal geconstateerde gevallen van ge distilleerd-fraude bedroeg in 1925 514, en 1926 951 en in 1927 1203. Alhoewel de Centrale Vereeniging met groote instemming in de memorie van toe lichting heeft gelezen: „De accijnsverlaging heeft veroorzaakt dat thans alleen nog op legale wijze verkregen gedistilleerd in con sumptie wordt gebracht zonder dat vermeer dering van het alcoholgebruik daarvan het gevolg is geweest", moeten zij den minister de illusie ontnemen, dat deze gezonde toe standen zich zullen bestendigen. In België toch bedraagt de accijns omge rekend in guldens thans f225 per H.L. ad 100 In Duitschland wordt de Trinkbranttwein door het Monopolamt beschikbaar gesteld tegen rond ƒ360 per H.L. ad 100 (In dit bedrag is het gedistilleerd begrepen). Dit wetsontwerp bedoelt den accijns in Nederland te brengen op f 440 per H.L. ad 100 De smokkelhandel Wordt het ontwerp tot wet verheven, dan is de vereeniging vast overtuigd, dat het psychologisch moment voor den smokke laar is aangebroken om gezien deze ver schillen wederom tot den smokkelhandel over te gaan. In dit verband is een verhoo ging van f 44 per H.L. ad 100 van zeer groot gewicht. Natuurlijk zullen zich dan de funeste ge volgen over het geheele accijnsbedrag doen gelden en worden de 37 millioen, die de schatkist thans reeds ontvangt, in groot ge vaar gebracht. Ook de financieele beschouwingen van Z. Ex. den minister kunnen den toets der cri- tiek niet doorstaan. In zijn rede, gehouden op 8 Dec. 1926 deelde de minister mede, dat zijn ambtenaren hadden geraamd na tuurlijk eenigszins speculatief dat bij ac- mijnsverlaging van ƒ300 op ƒ200 het verlies aan accijns het eerste jaar op 6 millioen werd geschat, hetwelk dan in volgende ja ren ruim zou worden ingehaald. De accijns i3 niet gebracht van 300 op 200. maar op f 180, en moet dus deze 6 millioen met V* worden vermeerderd, maakt f7,200,000. 45 millioen minus f 7,200,000 is 37,800,000, welk cijfer het in de memorie van toelich ting genoemde bedrag van f 37 millioen zeer sterk benadert. Bovendien wil het de vereeniging voor komen dat, waar in de jaren 1924 tot 1929 er overschotten op den gewonen dienst zijn ge weest tot een totaalbedrag van bijna f 300 millioen, nog daargelaten de overschotten ▼an het Lecningfonds, het voorbarig moet heeten om thans terstond weer over te gaan tot een belastingverhooging nu Z. Ex. de minister een mindere opbrengst van 9 millioen raamt. Het Nederlandsche product getroffen. Met klem wordt er op gewezen, dat deze regeeringsmaatregel het in Nederland gefa briceerde gedistilleerd zwaar treft, terwijl geïmporteerde alcoholhoudende dranken als Port, Samoswijnen, enz. niet of slechts in zeer geringe mate worden belast, met als natuurlijk gevolg vermeerdering van het gebruik van importartikclen ten koste van het verbruik van het Nederlandsche fabri kaat. In deze zorgelijke tijden, waarin het Ne derlandsche product ongetwijfeld althans van de regeeringszijde zou mogen rekenen op welwillendheid en steun, treft een derge lijke indirecte bescherming van het buiten land de belanghebbenden wel zeer gevoelig Tenslotte meent adressante het ten zeer ste en ten sterkste te moeten bereuren dat waar, mede in het algemeen sociaal belang, door haar zeer omvangrijke werkzaamhe den de toestand van orde en rust in deze nog altijd moeilijke branche was ingetreden en de ook van gezaghebbende zijde gevrees de chaos, in Maart 1929 werd voorkomen, thans rauwelijks weer wordt ingegrepen op gevaar af dat hetgeen de laatste twee jaar met zorg en moeite is tot stand gekomen, wordt ondermijnd. De Centrale Vereeniging verzoekt de Ka mer het wetsontwerp niet aan te nemen. H\j veroorzaakte eenige aanrijdingen Rotterdam, 1 Oct. Vanavond om 8 uur heeft een dronken auto-bestuurder een reeks aanrijdingen veroorzaakt, waarbij twee personen werden gewond. Hij reed om streeks half acht op de Waalhaven bij 't vliegveld in do richting van de stad. Eerst botste hij tegen een lantaarnpaal op, welke brak, daarna is hij door den schok naar rechts gevlogen, waardoor hij een andere auto in de flank reed. Door deze aanrijding veranderde hij opnieuw van richting en ging daarbij links het rijwielpad op. Hier reed op dat oogenblik de ongeveer 50-jarige gemeenteopzichter H. J. R. Deze man werd tegen den grond geslingerd en liep een zeer ernstige hoofdwonde op, bene vens een hersenschudding. De hoofdhuid werd hem vrijwel afgeschaafd. Hij is per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht, waar hij in uiterst zorgwekkenden toestand ter ver pleging werd opgenomen. Ondertusschen was de chauffeur, de 32- jarige J. V., met groote snelheid doorgere den. Zijn wagen was zwaar beschadigd, zóó zelfs, dat het water uit de radiateur weg stroomde. Hierdoor moest hij met zijn auto op do Brielsche Laan stoppen. Hier werd hij aangehouden door de politie, die daarbij constateerde, dat hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. Zijn auto werd in beslag genomen en de man zelf werd in ver zekerde bewaring gesteld. Het bleek dat in zijn auto de 29-parige varensgezel A. R. uit de le Diergaardestraat zat, die bij de aan rijding een hoofdwonde had opgcloopen. Ook deze man werd naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd en aldaar verbonden. De tweede auto, bestuurd door den chauf feur A. K., werd slechts licht beschadigd. Eindhoven, 1 Oct. Gistermiddag is hier met eenige officisele plechtigheid in tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr. dr. A. B. van Ryckevorsel, prof. Iterson van de Mijndirectie, den griffier der Staten en Statenleden, Burgemeester, Wethouders en Raadsleden van Eindhoven, de aansluiting plaats gehad van het buizennet der ge meentelijke gasfabriek met de leiding van het gas, afkomstig uit de Limburgsche Staatsmijnen. Hat woord werd hierbij ge voerd door den burgemeester van Eindho ven, den heer Verdijk, die de geschiedenis naging van de thans gesloten fabriek. Na beëindiging zijner rede legde de burge meester het bedrijf stil, door de laatste gas- oven zelf te dooven. Hierop begaf het gezelschap zich naar het nieuwe gebouw, waar de nieuws in richting werd geopend. Hier werd even eens het woord gevoerd door burgemees ter Verdijk, waarna de Commissaris der Koningin d3 leiding opendraaide. Hij hield daarna een rede, waarin hij wees op de in- dustrieele toekomst van Zuid-Nederland en de verbinding van het Zuid-Limburgsche industriebekken over het Peelgebied m?.t het Eindhovcnsche indu6trie-gebied. Prof. Iterson wees op oen nieuwe moge lijkheid van electriciteitsvoorziening uit de mijnstreek en huldigde de voortvarendheid an het gemeentebestuur van Eindhoven, dat de eerste aansluiting met de „mijn- begassing" in Noord-Brabant heeft tot 6tand gebracht. Dr. Oosterholt, directeur der gasfabriek, gaf enkelo toelichtingen op de installatie van het „Duitsch Ferngasbedrijf". Hierna begaf het gezelschap zich naar Hotel Royal, waar een feestelijk diner plaats had. De Commissaris der Koningin deelde nog m3de, dat ook 's Hertogenbosch reeds een contract voor de raijnbegasslng heeft gesloten. RADIODISTRIBUTIE. Een vereeniging van leiders. 's-Gravenhage, 1 Oct. Gemeld wordt, dat in beginsel is besloten tot oprichting over te gaan van eene vereeniging van lei ders van gemeentelijke radio-distributiebe drijven. Het doel van deze vereeniging zal zijn technische en statistische gegevens on der de leden uit te wisselen en aangelegen heden van algemeenen aard en van gemeen schappelijk belang te behandelen, teneinde de leden in staat te stellen hun gemeente besturen zoo volledig mogelijk te kunnen adviseeren en door overleg de aan hen toe vertrouwde belangen op zoo goed mogelijke wijze te kunnen behartigen. Aan de directie van den gemeentelijken telefoondienst van 'sGravenhage is verzocht zich voorloopig met de leiding te willen be lasten. HET SMALDEEL „AUSTRALIË". Te Melbourne aangekomen Het departement van defensie heeft tele grafisch bericht ontvangen, da, het smal deel Australië op zijn vtagvertc on-rcis 26 dezer to Melbourne is aangekomen. digen toe©tand uit een oogpunt van natuur schoon wen6chelijk moet worden geacht. Het betreft een complex, waarin het kasteel „Hackfort" is gelegen, h2t land goed „Groot en Klein Starink"; het land goed genaamd „Het Groote Veld" en- de on roerende goederen gelegen ten Oosten van de Bramel". Bij d3zelfde beschikking hebben voor noemde bewindslieden hunne goedkeuring gehecht aan een regeling, waar bij boven bedoelde bezittingen voor het publiek toe gankelijk zijn gesteld m3t uitzondering van de onmiddellijke onigeving van het kasteel. Het voornaamste dezer complexen, liet landgoed „Heokfort", waarop zich een his torisch kasteel bevindt, is wijd en zijd ver maard om zijn landschapsschoon. Ook de overige complexen dragen in hooge mate bij tot de schoonheid van den Gelderschen Achterhoek. De eigenaar 6telde reeds eige ner beweging al deze bezittingen voor na tuurminnaars toegankelijk. Door de boven omschreven ministerisele beschikking heeft deze regeling thans een officieel karakter gekregen. BESTRIJDING VAN DE IEPZIEKTE. Een aanschrijving van den Mi nister van Binnenl. Zaken. De Minister van Binncnlandsche Zaken en Landbouw, heeft er de aandacht van alls gebruiksgerechtigden van iepen op gewe zen, dat het is gebleken, dat de iepen- sprintkevers een groote rol 6pelen bij de verspreiding van da iepziekte, zoodat het noodig i6 deze kevers en hun larven te bestrijden door veiling van stervende of reeds gestorven iepen en het onmiddellijk onschadelijk maken van de schors. Belang hebbenden worden er op geweezen, dat thans gemakkelijker dan wanneer de hoo rnen bladerloos zijn, kan worden uitge maakt welke iepen stervend of reeds gestor ven zijn en verzoekt hun die boomen ten spoedigste van een merkteeken te voorzien en ze vóór 1 Februari 1931 te doen velleti en de schors onschadelijk te doen maken door deze dadelijk na de velling te ver branden of, al dan niet met den stam, ge durende ten minsto drie maanden onder water gedompeld te houden. Gebruiksgerechtigden van iepen wórden voor het verkrijgen van inlichtingen ver wezen naar de directie van het Staats- boschbeheer te Utrecht en naar de inspectie van den Plantenziektekundigen dienst te Wageningen, terwijl do aandacht van pu- bliekrechtslijke lichamen, alsmede vereent- gingen en stichtingen van algemeen nut er op gevestigd wordt, dat het bepaalde in het 3e lid van art. 7 van de Boschwet 1922 luidende: „Van het voornemen om te vel len of te dunnen, moet ten minste één maand voor de velling of dunning schrif telijk worden kennis gegeven aan 't hoofd van het Staatsbo6chboheer", ook geldt voor de voorgenomen velling van doode of ster vende boomen. A. P. F. M. VAN HASSELT, t Te Bergen op Zoom i6 'in den ouderdom van 68 jaar overleden de heer A. P. F. M. van Hasselt, oud-wethouder der ge meente en ridder in de orde van Oranje- Nassau. De overledene werd in September 1887 benoemd tot. lid van den gemeente raad. In 1891 werd hij benoemd tot wethou der der gemeente, welke functie hij gedu rende 31 jaar vervulde. Gedurende de oor logsjaren wa6 de heer Van Hasselt ook re- geeringscommissari6. ^PAKHUIS EN DUBBEL WOONHUIS UITGEBRAND. Scheemda, 1 Oct. Gistermiddag heeft alhier een ernstige brand gewoed. Door on bekende oorzaak was brand ont6taan in het pakhuis van den heer W. Haan aan de Haven. Het vuur vond gretig voedsel in de groote voorraad hooi en breidde zich zoo snel uit, dat aan blusschen niet viel te denken. Het pakhuis brandde geheel uit, evenals de aangrenzende dubbele behui zing, welke door twee dames werd be woond. Een aantal varkens kwam mede in de vlammen om. OFFICIEELE OPENSTELLING VAN LANDGOEDEREN. Ingevolge de Natnnrschoonwet. Bij gemeenschappelijke beschikking van den Minister va Binnenlandsche Zaken en Landbouw en die van Financiën, zijn eeni ge zeer uitgestrekte &n voor een belangrijk deel met b06ch bezette terreinen, gelegen onder d3 gemeenten Vorden en Warns veld en toebehoorende aan B. F. W. baron van Westerholt van Hackfort te Hackfort/Vor- den, aangemerkt als een landgoed in den zin van artikel 1 der Natuunschoonwet 1928, hetgeen beteekent, dat hst voortbe staan van die goederen in den tegenwoor- Telefoon 77 heeft de alleen verkoop van onze heerlijke thee ENAK -SEKALI «felange's volgens o.s Ceylon Pecco - 1.90 Britsch-Ind. Pecco - 1.80 Java Assam thee f 1.80 Java Grove thee -1.70 Java Gebr. thee - 1.60 Aanbevelend: HOLLANDSCHE THEEVERBRUIK VEREENIGING AMSTERDAM OPQERIOHT 1881 Rotterdam, 1 Oct. (V.D.). Hedennacht heeft een chauffeur een 2-4-jaricrcn stoker G. de H. naar diens woning in de Olmen- daal vervoerd. De H was in gezelschap van mcj. P. D. uit de Heemstraat te Katen- drecht. Toen de chauffeur aan de woning was aangekomen en de deur geopend werd, zag hij dat de H. een terugtrekkende beweging maakte, terwijl hij een dolk in de hand had. De juffrouw had een erge wond aan d® hiel. De chauffeur heeft de politic gewaar schuwd die den stoker heeft gearresteerd. Deze ontkent gestoken te hebben terwijl de juffrouw zijn ontkenning ondersteunt, doch een fantastisch verhaal geeft over een aan slag die elders op haar gepleegd zou zijn. De dader is in bewaring gesteld. Het mes is niet teruggevonden. EEN AUTO IN DEN GROENBURGWAL. Amsterdam, 1 Oct. Een reiziger in ma nufacturen uit Rotterdam had hedenmor gen zijn auto aan den kant van den Groen burgwal geparkeerd. De straat is daar eenigszins hellend naar de gracht toe- Ver moedelijk is de rem niet goed vastgezet, want er kwam beweging in den wagen en achteruit reed hij de gracht in. De brandweer werd gewaarschuwd en deze kwam met haar kleinen reddingswa gen. Deze was echter van te geringe capa citeit om de auto te lichten. De hulp van particulieren of van de Stadsreiniging zal worden ingeroepen om den wagen uit do gracht te hijschen. DE KARAKORUM-EXPEDITIE.. De heer Ph. C. de Visser spreekt voor de radio in Nederl. Indië. Donderdag 2 dezer zal de bekende Kara- korum-reiziger, de heer Phr. C. Visser, die thans in Nederlandsch-Indië vertoeft voor de microfoon spreken over zijn jongste Ka- rakorum-expeditie. De uitzending vindt plaats door den In- dischen korte-golfzendcr P.L.E. op golf- lente 15.93 M. van 13—13.30 uur, Amster- damsche zomertijd. W. A. J. VAN DER HURK. f 's-G raven h ago, 1 October. In 91- jarigen ouderdom is gisteren alhier over leden do heer W. A. J. van der Hurk, gep. majoor der infanterie. In 188S, op 50-jarigen leeftijd, verliet majoor Van der Hurk den militairen dienst met pensioen. Zijn stoffelijk overschot zal Vrijdag le 12 uur worden tcraardebcsteld op de Tweede Algemecne Begraafplaats te Utrecht. VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN SEPTEMBER 1930. Mededeeling van het Kon. Ned. Met. In stituut te Do Bilt Gemiddeld over do vijf hoofdstations was de ochtendtcmpcratuur 1 graad boven nor maal, in do drio dekaden respectievelijk A, 1 en 1 graad. De grootste afwijkingen kwa men voor op den 24sten met 5A graad bo ven en den 27sten met 2 graden beneden normaal. De gemiddeldo maximumtempe ratuur was 1 graad beneden, het gemiddel de minimum twee graden boven normaal Dc neerslag was over het geheele land boven normaal in Gelderland ongeveer 20 pel., in Zuid Holland 90 tot 100 pet. in het overige deel van het land 40 tot 70 pet. bo ven normaal. Te de Bilt werden 96 uren zonneschijn waargenomen tegen 14S normaal. DS. LANDWEHR. Onthulling van een monument Rotterdam, 30 September. Hedenmid dag i6 op Crooswijk een eenvoudige mo derne gedenksteen onthuld ter nagedachte nis van den onlangs ontslapen prsdikant der Gercf. Kerk, ds. J. H. Landwehr. Deze steen die opgericht is door den steenhou wer Schol6 en ontworpen is door den heer A. van der Kraan, architect alhier, is na mens het comité van aanbieding aan de fa milie aangeboden door den heer F. C. Meijs- ter, die in een korte rede daarbij de ver diensten van den overledene In het licht heeft gesteld. Het is niet om hem te eeren, zoo zei eprsker, maar om zijn nagedachte nis levendig te houden, dat wij dezen 6teen hebben opgericht. Een zoon van den overleden voorganger dr. Landwehr heeft namens de familie een woord van dank gesproken. Eenige belang stellenden hebben de plechtigheid bijge woond. ALBATROS GEVANGEN. Te Steenbergen heeft men een totaal uit- geputten Albatros gevangen. De zeldzame vogel had een vlucht van niet minder dan anderhalven meter. -i—'«f 4 fvt T"- t>> Dienstbode: „Juffrouw Elsie Is met een anderen meneer uitgegaan, meneer, maar ze laat U vragen of U mij naar de stad wilt rijden, om wat boodschappen voor haar to doen," (London Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6