MONSTERZAAL A. H. VAN NIEUWKERK Om onze Meubelen en Tapijten OP VOOR DE A.V.R.O. BROCHURE VAN EEN ORTH. PREDIKANT Negatieve winst van de N.C.R.V. meer overzichtelijk te doen uitkomen, hebben wij in onze fabriek een groote in gebruik genomen. Hier vindt U een zéér uitgebreide col- Sectie Meubelen, Tapijten, Linoleums, Tafel- en Divankleeden, zoowel in de betere ais de goedkoopere uitvoeringen U beleefd tot een bezoek uitnoodigend ELECTRISCHE MEUBELFABRIEK Beekensteinschelaan 10 Korte Beekstraat 6 Telefoon 543 UITVOERREGELING VAN MELKPRODUCTEN ENZ. Een wetsontwerp ingediend Havik 41 - Tel. 292 HUMORHOEKJE '0 99 De A.V.R.O. niet „liberaal" en de N.C.R.V. niet „Christelijk" ~3 Wij ontvingen een vlug6Chift van ds. M. ten Broek, Ned. Herv. predikant te Wes- teremden, dat gericht is aan alle Christe- non in Nederland en tot titel voert, „Op voor de A.V.R.O.". In zijn inleiding ver klaart deze orthodox Herv. predikant waar om hij zich in de radio-strijd geworpen heeft. De radio had hem geleerd anders denkenden meer te waardeeren en hem een hlik gegeven in kringen, waarvan hij als protestant door de opgerichte schotjes mij lenver gescheiden \va6. De hoop was in hem gegroeid, dat de radio ons tot elkaar zou brengen en ons zou leercn, dat wij lang niet zoover vanelkaar afstaan ate ge woonlijk beweerd wordt Daar kwam nu op eenmaal het zendtijd- hesiuit aan die verwachting een einde ma ken. Ds ten Broek zond na 15 Mei een pro- test in bij verschillcndo persorganen, dat van alle konten reacties uitlokte. Al dade lijk bleek hem, dat velo orthodox-protes tanten van harte met hem instemden en zich verblijdden met het feit, dat hij eens openlijk uitgesproken had, wat ook in hun harten leefde Naast den hoogen 6tapel van sympathiebetuigingen bewaart ds. ten Broek echter een klein stapeltje brieven van menschen, die zich „Christenen" noem den, en die hem uitmaakten voor al wat mooi en leelljk is. Hij heeft thans deze brochure geschreven niet voor do lasteraars, maar voor diege nen, die hem op waarlijk Christelijke wijze en in den geest der broederlijke liefde heb ben gevraagd, toe het toch mogelijk was, dat hij kon strijden voor de liberale ver eeniging en daarbij 6oms een klap kon toedienen aan de Nederlandsche Christe lijke radio-voreeniging. Om allo misverstand te voorkomen be gint hij met to zeggen, dat de A.V.R.O. niet Uboroal en de N.C.R.V. niet Christelijk is. Laatstgenoemde is Gereformeerd en Chris telijk aldus ds. ten Broek zijn begrip pen die elkander niet dekken. Deze algemecne stellingen, waarop hij zijn geschrift baseert, werkt den achrijvar aan citaten en feiten nader uit. Hij toont aan, dat de A.V.R.O ,elck wat wil6" wil geven, maar ook wel een iet6 geeft dat niet naar zijn smaak is. „Smaken verschillen nu eenmaal, en wat ik mooi en interre&ant vind, dat vindt een ander vaak leelijk en verve lend. Dat is nu eenmaal niet anders, en dat hindert toch ook niet Ik behoef immers niet te luisteren naar dingen, die voor mij geen belang hebben? De groote vraag is maar, of de A.V.R.O. dingen geeft, die door iedereen beluis terd kunnen worden, dingen waarmee zij niemand kwetst Slechte eenmial heaft iemand, die voor de A.V.R.O. op trad, mij persoonlijk geërgerd en mij gekwetst in mijn heiligsto gevoelens. Ik ben toen niet dadelijk weggeloopen of overgeloopen naar een andere ver- eeniging, maar ik heb mij tot den Di recteur van de A.V.R.O. gewend en hem mijn bezwaren voorgelegd. Per koerende post ontving ik bericht, dat men tot zijn spijt iets had laten pas- 6eeren, dat niet door den beugel kon, xnaar dat men in het vervolg alles zou doen om dergelijke uitingen te voorko men. De man, die het slippertje maak te, is na dien tijd niet weer voor de A.V.R.O. opgetreden en werkt tegen woordig voor de V A.R.A., waar hij in gezelschap van Teun den Klepperman precies op z'n plaata is. Dat een ver eeniging, die zoo snel gegroeid is als de A.V.R.O. en zulke geheel nieuwe paden moest betreden, wel eens fouten maakte, i9 t? begrijpen, maar het eert haar, dat zij dergelijke fouten ook on middellijk verbeteren wil. Zij wil nie mand kwetsen. Haar uitzendingen moeten werkelijk algemeen zijn, zoodat ieder ze beluisteren kan en er gacn dingen door den aether in onze huiskamers komen, die daar niet mo gen worden gehoord, ook niet ;n Chris telijke huiskamers." Intusschen ook de „Christelijke" om roepen hebben meermalen echrijvcr's ga- voelens gekwetst. Daarvan geeft hij eeni- ge frappante staaltjes. Vervolgans betoogt hij. dat sectarisme niet Christelijk is. Het Christendom leert, dat de Christenen zich niet van de werald mogen afscheiden. Vol gelingen van Christus moeten in de we reld blijven, en de wereld, door er in te blijven, beïnvloeden. Dan wijst de schrijver erop, dat de N. .C R. V., om de gehate A.V.R.O. met zijn drie dubbel gehate morgenwijding uit den weg te ruimen, een verbond sloot met de Room- schen en da Socialisten. „En wat Is de winst van de N. C. R. V. geweest? Die winst was erg ne gatief, want zij verloor een kleine 5000 leden en voor de hoogstaande niemand kwetsende uitzendingen van de A.V.R.O. bezorgde zij hat Neder landsche volk wat socialistische par- tij-propaganda en het geleuter van Teun den Klepperman en Oome Kees je. Zij nam het betere weg, om er het slechtere voor in de plaats te stellen. En nu moet men niet zeggen dat de N.C.R.V. niet verantwoordelijk is voor het gevallen zendtijdbesluit, doch dat daarvoor de Minister van Watarstaat de verantwoordelijkheid draagt Dit is een laffe uitvlucht, een wegkruipen achter den rug van een andar. Want do Minister van Waterstaat zou het beruchte zendtijdbesluit cn dat nog wel tegen bet advies van den Radio- raad nooit habben genomen, indien hij niet zeker geweten had, dat hij in do Volksvertegenwoordiging rekenen kon op den steun van de verbonden grootmachten: Anti-revolutionairen Roomechen, Socialisten en Chris- telijk-Hietorischen. Laatstgcnoamden schijnen thans hun dwaling in to zien. Er verschenen in de nieuwsbladen felle kritieken van hun kiezers en die hebben hun waar schijnlijk de oogen geopend. De kiezers konden dan blijk van hun afkeuring geven. Ik ben er trouwans van over tuigd, dat allo rechtsche partijen in dat geval 6chade zouden hebben gele don. Van verschillende zijden hoorde ik de opmerking maken: „Straks bij de verkiezingen rekenen wij wel af!" De radiostrijd heeft veler oogen ge opend voor den gevaarlijken weg, waarop een uitzinniga partijpolitiek ons gebracht heeft. Toen er allerwego in den lando een storm van veront waardiging opstak over het genomen zendtijdbesluit, heeft men elkandar trachten te troosten met de voorspel ling: ,,'t Is maar een etroovuur, dat weldra uitgedoofd is." Nu men echter ziet, dat het vuur blijft branden en dat menschen van allerlei richting en klaur zich achter do A.V.R.O. scha ren, kruipen velen in hun 6C.hulp. Ik heb in verschillende A.V.R.O.-protest- vergaderingen het woord mogen voe ren, en ik heb er mij over verwonderd dat ik in de plaatselijke actie-comités Christelijk-Hi8torischen, Rooraschcn, ja zelfs Socialisten ontmoette. Ook in verschillende Gereformeerde kringen is da verontwaardiging groot. Zelfs Goreformecrde predikanten voeren het woord in de A.V.R.O.-protestvergade ringen Neen, dat had men nooit kun nen denken. Ik vond in die vergade ringen niet allaen vogels van diverse pluimage, maar ik vond er het intel- lectueele deel van het Nederlandsche volk. Het i6 een opmerkelijk verschijn sel, dat er in de A.V.R O.-actie-comités zoovael intellectueelen zitten, men schen met een academischen graad. Dat geeft moed voor de toekomst. Want het bruut geweld van de massa mag misschien voor een oogenblik zegepra len, op den duur is de victorie toch aan bat intellect Vervolgens betoogt ds. Ten Broek, dat uit haar daden duidelijk blijkt, dat do N.C.R.V. geen Christelijke vereeniging is. Zij springt n.l. op zonderlinge wijze met de waarheid om. O.a. zendt zij allerlei muziek stukken van weraldsche allure uit onder een gecamoufleerden naam Ook signaleert hij een serie „listige leu gens" in een pamflet, dat door den pro- paganda-dienöt van de N.C R.V. verspreid wordt, een pamflet, dat ook door den heer Vogt in de Radio-bode's van 6 cn 20 Juni reeds werd bestreden. Dc schrijver eindigt zijn brochure aldus: „Kan een vereenigiDg, die zóó 6trijdt en zóó met opzettelijke onwaarheden warkt, nog Christelijk heeten? Dient een vereeniging, rlie het **echt heeft helpen verkrachten, nog dien God, die gezegd haeft, dat Hij het recht lief heeft? Al6 Christen voel ik mij in zulk pen ver eeniging niet op mijn plaats. Misschien heb ik sommigo dingen wat 6cherp gezegd. Het zij zoo! Christus was ook wel eens scherp tagenover Farizeeërs cn Schriftgeleerden, en ieder vogeltje zingt nu eenmaal zooals het gebekt is. Ik heb niet de gewoonte, een blad voor den mond ta nemen. Eén ding hoop ik, n.l. dat vele leden van de N.C.R.V. zullen inzien, dat zij, door lid van die vereeniging te blijven, ook de da den en woorden dier vereeniging voor bun rekening nemen. Zij moeten óf hun yareeniging reorgani- 9eeren en de leiding in andere handen ge ven, óf zij moeten voor hun lidmaatschap bedanken en zich aansluiten bij do A.V.R.O. de vereeniging, die waarlijk algemeen wil zijn, die „elck wat wils" wil gevan, die niemand wil kwetsen in zijn godsdienstige of politieke overtuiging. In die vereeniging kunnen zij werken als een zoutend zout cn een schijnend licht!" UIT HET SCHILDERSBEDRIJF Naar de „Vlkskr." verneemt, is zoowel door de arbeiders als door de werkgevers organisaties in het schildersbedrijf, de lan delijke collectievo arbeidsovereenkomst opgezegd. Partijen hebben bij de opzegging meegedeeld geneigd te zijn het contract te vernieuwen, waartoe in verband met gc- wenschte contractswijzigingen, onderhan delingen noodig zijn. HULDIGING H. J. DE GROOT. Inspocteur.generacl van hot nijverheidsonderwijs. Nu do heer H. J. de Groot, inspecteur- generaal van het nijverheidsonderwijs, met 1 November den dienst gaat verlaten, heeft zich een commissie gevormd, die hem op 30 dezer to 's-Gravcnhage zal huldigen. Dc minister van Onderwijs, heeft het cere-voorzitterschap aanvaard. De commis sie is verder samengesteld uit: dr. .T. Th. dc Visser, oud-minister van onderwijs, K. cn W., als voorzitter, jhr. mr. C. Feith, onder voorzitter, mr. S. J. Hogerzcil, penning- meest^ en J. van den Brink, secretaris. GENERAAL J. P. KOOLEKANS BEYNEN. f Te clen Haag i9, 7G jaar oud, overleden de gep. generaal-majoor der genie J. P. Koolemans Beynen. Hij was 13 Januari 1854 geboren, werd 7 Aug. 1872 cadet voor do genie en 28 Juli 1874 benoemd tot twee de luitenant bij het corps ingenieurs, mi neurs sappeurs. Na to zijn gedetacheerd bij de applicatieschool werd hij tot eerste-lui- lenant benoemd 10 Jan. 1878. Van zijn functie als adjudant werd hij bij de reorga nisatie van het wapen der genie ontheven 1 April 1881 en een maand later voor drie jaren gedetacheerd bij het N.-I. L. In 1882, 1883 en 1884 maakte hij de krijgsverrichtingen tegen Atjeh mede. Weer bij het leger hier te lande inge deeld, werd hij 19 Januari 1885 bevorderd tot kapitein, 20 Mei 1902 tot majoor, 15 Juni 1904 tot luit.-kolonel cn met 16 Maart 1905 benoemd tot commandant in het 3e geniecommandement. 1 November 1910 werd hij kolonel, com mandant van het reg. genietroepen cn 1 November 1912, op zijn aanvrage, eervol ontslagen. De rang van generaal-majoor werd hem verleend bij kon. besluit van 26 Augustus 1913. Generaal-majoor Koolemans Beynen droeg het eeretceken voor belangrijke krijgsver richtingen met gesp 18731885 (Atjeh) cn was officier in de orde van Oranje-Nassau Zijn begrafenis zal Woensdagmiddag 3 uur te Voorburg geschieden. DIEFSTAL EN HELING OP GROOTE SCHAAL Elf verdachten. Amsterdam, 4 Oct. Naar wij verne men is de politie van het bureau Warmoe- straat ean reeks van diefstallen op het spoor gekomen, in verband waarmede van daag niet minder dan elf verdachten aan het bureau zijn gehoord. Drie magazijnbedienden, die in dienst waren van een groothandel in koloniale waren, welke de beschikking heeft over enkele pakhuizen te dezer stede, hebben in een tijdperk van eenige maanden kans ge zien, een groote hoeveelheid goederen, die tezamen een vrij grooto waarde vertegen woordigen cn aan genoemden groothandel toebehoorden,- te stelen. Do goederen wer den ver beneden de waarde verkocht aan verschillende winkeliers to dezer stede. De drie dieven zullen Maanda'g a.s voor den Officier van Justitie worden geleid en dit zal eveneens gebeuren met één mede plichtige en zeven helers. PROF. SLEESWIJK TE NEW YORK. Gast van de Rotaryclub. Ten aanhoore van meer dan 400 leden van de New Yorksche Rotary Club, hield Prof. J. G. Sleeswijk een speech op Donder dag 25 September in het Cómmodore Hotel to New York. Deze wekelljksche bijeenkomst werd ge houden in de groote balzaal van het hotel en elk plaatsjo was bezet, door de tijdige aankondiging dat Prof. Sleeswijk zou spre ken. Zijn voordracht duurde ongeveer een half uur cn op een interessanto wijze bracht hij enkele minder bekende feiten ten gehoore, die met veel bijval door het Amerikaanscho publiek en het groot aantal Nederlanders ontvangen werden. Aanwezig waren o.a. Dr. Neil van Aken, Secretaris van The Netherlands Chamber of Commerce in New York, Inc., cn Antho ny l okker, Mr. Methoefer, Ncderlandsch consul, Mr. de Lanoy, president van de Nederlandsche Club en Mr. G. J. M. Si mons, vertegenwoordiger van de „Tele graaf". DOORVAARTHOOGTE EN -BREEDTE VAN BRUGGEN. Leiden, 6 October Naar het bureau van de Kamer van Koophandel van Rijn land te Leiden mededeelt wordt door den Rijkswaterstaat, de Provinciale Watersta ten van Zuid-IIolland, Noord-Holland en Utrecht, geconfereerd over de doorvaart- hoogte en doorvaartbreedte van de brug gen, enz. opdat er een eenheid komt in de verschillende vaarwegen cn deze goed op elkander aansluiten. Deze aangelegenheid is vooral thans van groot belang, nu door de uitvoering van het wegenplan verschillende nieuwe wegen worden aangelegd en bijgevolg tal van bruggen moeten worden gebouwd. Dit punt is ook in het bureau der Ka mer en in de commissie voor vervoer be sproken cn beide waren van meening, Jat aergelijk overleg nuttig cn noodzakelijk was. Eveneens echter waren beide van oor deel. dat daarmede groote belangen van handel en nijverheid gemoeid waren cn dat hier een taak lag voor de Kamers van Koophandel welke deze niet mochten ver- waarloozen. In overeenstemming met het advies der commissie voor vervoer, stelt het bureau dientengevolge aan de Kamer voor, om aan den Rijkswaterstaat en den Provincia len Waterstaat van Zuid-Holland nadere inlichtingen te vragen en inmiddels met dc Kamers van Koophandel uit deze drie pro vincies, overleg te plegen over wat de Ka mers ten deze te doen staat. INBRAKEN TE ROTTERDAM. Rotterdam, 6 October. Zooals den laatsten tijd in Rotterdam „meer cn meer gebruikelijk" gaat worden, zijn er in den nacht van Zaterdag op Zondag verschillen de inbraken gepleegd Bij de meesten kre gen de dieven niet meer dan kleinigheden en geldsbedragen onder de 100 in handen maar bij enkelen was de buit ook grooter. Zoo is uit de woning van do caféhoedster C. E. B.G., aan de Prins Hendrikkade uit een geldkistje een bedrag van bijna 300 gestolen. Terwijl uit de woning van M. H. aan de Schippersstraat een geldkistje werd gestolen waarin behalve eenige honderden guldens aan contanten een spaarbankboek je met ruim 1000 lag. Er zaten nog ver schillende waardevolle papieren in het kist je. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Grave, 5 Oct. Op den grootcn weg 's-Hertogenbosch—Grave is hedenmorgen een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een luxe auto reed door tot nu toe onopgehelderde oorzaak in volle vaart tegen een hoop steenen, die langs den weg lag opge stapeld Dc auto sloeg over den kop. De in zittenden, een heer cn dame, afkomstig uit Hoofdplaat, werden zwaar gewond en naar het ziekenhuis te Grave overgebracht. EEN BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR Dr. POSTHUMA Op voorstel van den raad van ministers heeft de koning van België dr. Posthuma, oud-minister cn voorzitter \an den nijver- heidsraad in zijn kwaliteit van commis saris-generaal van do Nederlandsche re geering op de tentoonstelling benoemd tot Grootofficier in de Kroonorde van België. Verhooging van het peil van onzen export Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den uitvoer van melkproducten en van gepasteuriseerde cn gesteriliseerde melk en room Bij algemöenen maatregel van bestuur van 18 Juli 1930 zijn regelen gesteld met betrekking tot den uitvoer van melkpro ducten en van gepasteuriseerde cn gesteri liseerde melk cn room Volgens art. 9 der Landbouwuitvoerwct 1929 dienen deze voorschriften te worden gevolgd door een regeling bij de wet. Het onderhavige ontwerp is bestemd daarin te voorzien. In kringen van producenten van de wai ren, welke onder deze uitvoerregeling vaii len, bestaat algemeen het verlangen om met steun van een rijksregeling te geraken tot verhooging van het peil van onzen uit voer, waartoe de groepen ieder voor zich niet in staat waren De gevaren aan welke onze export van do onderhavige artikelen blootstaat, zijn al dezelfde als welke onzen uitvoer in zijn geheel bedreigen: gebrek aan gemeenschapszin, bij enkelen in het binnenland, concurrentie van andere lan den op de wereldmarkt. De omstandigheden van den export van melkproducten en soortgelijke waar zijn niet van dien aard. dat van een nationaal merk de oplossing van de moeilijkheden kan worden verwacht. De productie is im mers niet in dien zin „nationaal', dat het Nederlandsch product als zoodanig yen apart karakter hoeft Daarom is veeleer gedacht aan een uitvoercontróle. welke „stilzwijgend" zou kunnen worden ge noemd, waarbij alleen waar met bepaalde eigenschappen de grens mag paeseeren, zonder dat deze eigenschappen uiterlijk als propagandamiddel worden gebruikt. Daar toe dient, in afwijking van het stelsel der Landbouwuitvoerwet 1929. een certificaten- stelsel, waarbij de bewijzen van geschikt heid in het land van herkomst achterblij ven. In verband met den moeilijk te beoor- deelen aard van het artikel cn de snelle wijzigingen, welke zoowel productie, die in dit geval de wetenschap op den voet volgt, als methodes van onderzoek kunnen onder gaan, is het bezwaarlijk, om de e.schen, aan de waar te stellen, in wetsvoorschrif ten vast te leggen. Do noodige soepelheid moet hier betracht worden, weshalve vast stelling van deze ei6chen ook thans bij al- gemeencn maatregel van bestuur zal bc- hooren te geschieden. Ook is het zoodoende mogelijk de eischcn in aantal uit te brei den, hetgeen toepassing van de zoo ge- wcnschte paedagogie. die in geleidelijkheid haar kracht moet zoeken, mogelijk maakt. Voorshands bepalen zich de eischen tot wering van vreemde vetten, herkomst, eventueel vetgehalte cn toevoeging van andere 9toffcn. Bovengenoemde maatregel bevat geen bepalingen omtrent de verpakking. Een maatregel, gegrond op de onderhavige vvetsvoordracht zal dit wel kunnen doen, hetgeen in verband met ingekomen be richten over toestanden op dc wereldmarkt van groot belang moet worden geacht. Do omschrijving van aru 1 is zóó ge steld. dat niet door het geven van een an deren naam aan het product de uitvoer regeling kan worden ontgaan Naast den doorvoer van builenlandsche waar, die ge heel ongemoeid is gelaten, is ook do we deruitvoer na invoer, mits met inachtne ming van enkele bepalingen ter voorko ming van misleiding, vrij. PRIMA ADVOCAAT, BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, VOOBURGH, MASSA's SCHILLETJE. alsmede de bokende „OUDE KLARE" merk „Ouwe Dnijs" f 3.25 per Liter. Verkrijgbaar L d. Slijterij ta Ccdistillcerd „Zeg ls, wat mot dat beteekenen „Hij mij smerige diefachtige Italiaan genoemd. Ik niet Italiaan, Ik Griek". CPassing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6