nr Tweed-Japonnen in groote verscheidenheid. ADVIEZEN VOOR BELEGGING. Willem Groenhuizen Vrijdag 10 October 1930 AMERSFOORT® ClH PAGBtAD -DE EEN.. 29e Jaargang No. 87 TWEEDE BLAD BINNENLAND Het petitionnement Misleiding der massa DE 298 M. GOLF WORDT STORINGVRIJ ÉN.V\ COMPAGNIE LYONNAISE JL NTVIhIMIDDENSIANDS - BANKTE E AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMER5FOO Prof. Dr. WOERDEMAN Zyn levensloop JUWELIER Regeling van de ziekenfondsen Derde nota van wijzigingen Tentoonstelling te Luik FEUILLETON De Louteringkuur TV Veel papier zonder gewicht De T ij cl schrijft Do secretaris van de S.D.A.P. deelt in „Het Volk" mode, dat het petitionnement togen hot vlootplan Dinsdag a.a. des morgens half elf den voorzitter der Tweede Kamer zal worden aangeboden. Mr. Van Schalk heeft zich bereid verklaard de delegatie op dien dag en op dat uur te ontvangen. Tot nu toe zijn ruim l.iOO.OOO handteeke- ningen binnen en er zijn nog ettelijke lijsten in omloop, zoodat het ander-half millioen wel zal worden bereikt. In organisatorisch opzicht is dit petition nement een prestatie, die er mag zijn. Wie met dergelijke dingen ooit to maken heeft gehad, weet, dat het geen kleinigheid is om zooveel handteekeningen in iets meer dan eon maand tijd te verzamelen. Het partij secretariaat hoeft dan ook weer eens het bewijs geleverd, dat in do roode partij de organisatiemachine gesmeerd loopt. Do S.D.A.P. is de best georganiseerde politieke partij in Nederland. AUcö klopt er precies, juist gelijk bij militaire manoeuvres Onze Marxisten hebben ook in dat opzicht iets van de Duitsche menschendressuur ge leerd het massale, het verdwijnen der per soonlijkheid in de naamloosheid van het getal, het georganiseerd optreden, het col lectief gehoorzamen aan één commando, dat van ver achter het politiok gevechtefront door een veilig opgeborgen generalen staf wordt gegeven, het vormt alles samen een prachtig voorbeeld van militaire organi satie en tucht. Hiermede is echter al het goedo gezegd dat er van dit potionnement te zeggen valt Wat wil de delegatie, die Dinsdag a.s deze papiermassa naar Den Haag brengt, hiermede aantoonen Het is ons nog steeds een raadsel. Dat er onder do kiesgerechtigden alléén ruim elf hond ~d duizend voorstan ders van nationale ontwapening zijn, was bekend. Do officieele stembusuitslag van verleden jaar hoeft dit feit in do nationale statistiek vastgelegd. De kiesge» echtigden. dat zijn de vrouwen en mannen boven de 23 jaar. Voegt men daarbij de opgescho ten jongens en raeis:es van 18 jaar af, die óók mochten meeteekenen. dan kon een ieder narekenen, da*, do S.D.A.P. zelfs de handteekningen van Duitsche meisjes kan missen, om bij een goede organisatie meer dan anderhalf millioen krabbeltjes op hel geduldige papier te verzamelen. Het eindcijfer zegt derhalve niets. Maar wat op dit petionnement vooraf den stempel der politieke mislukking drukte is de onjuiste voorstelPng, waarop de geheele actie is gebaseerd, de bewering n.l., dat onzf Regeering door de geleidclijko vernieuwing en bescheiden aanvulling van onze zeer be perkte zeemacht clenwereldvrede in ge vaar zou brengen. Men heeft den menschen wijs gemaakt dat wie voor vrede on togen oorlog is, dit petitionnement moest teekenen. Als de eeuwige vrede zóó gemakkelijk te verkrlj gen is, wie 2ou er 1an niet moedoen Tien duizenden hebben op dio manier laten vangon. Zij deden het gebaar, dat hun werd gevraagd. Het was e ulag in de lucht, die langs den Minister heengaat. Overigors. ook de sociaaldemocraten weten wel, dat het pronken met handteeko ningen, welke op d i e wijze zijn verkregen, in de Tweede Kar er weinig indruk kan maken Wanneer do openbare behaalde ling van do aanvullende begrooting voor twee nieuwe schepen begint, zullen de hee ren Albarda c.s. mosten komen met argu meuten, d'.i hout snijden en niet met looze praatjes. Van de k acht der argumenten zal het resultaat der eindstemming afhangen Do papierma sa, die naar Leo Haag wordt get ran. porteeri, legt geen gram go wicht in de weegschaal van bewuste, zelf standige, verantwoordelijke wolgevers. Stappen bij de administratie van het Zweedsche station Fallun Naar hot Vod verneemt, hoeft het hoofd bestuur onzer P.T.T. zich gewond tot do administratie van het Zweedsche station Wallun, waarin men een der ergste stoor ders op onze omroepgolf van 208 M. heeft te zien," met verzoek deze golf ingevolge do bepalingen van Praag voor onzen omroep vrij te geven. De Zweedsche administratie hoeft go- antwoord, de tha: gebruikte golf zoodania te zullen verschuiven, dat wij er geen laat van zullen ondervinden. Ook de buitcnlandsche tclegrafiestations (vooral Franschc). dio op onze 258 Meter golf storen, zijn in dien geest geschreven. UIT DE STAATSCOURANT. Op verzoek eervol ontslagen, te rekenen van 1 September 1930, Dr. G. Korthoff, als bacterioloog aan het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid. Op verzoek met 1 Januari 1531 corvol ont slagen uit den Rijksdienst G. den Hartogh. als hoofdinspecteur der directe belastingen te 's-Gravonhage e- is hij benoomd tot rid der in de orde van den Nederlandschen Xeeuw. Benoemd met 1 October 1930 tot referen daris der P. T. T., de referendaris 2e klasse der P. T. T., P. van Weest. JONGEN VERMIST. Oosterliout, 9 Oct. Gistermiddag om streeks half zeven heeft zekoro Joh. var. Engelen een 12 jarige scholier inwonende bij zijn pleegouders genaamd J. van Enge len alhier, de ouderlijke woning verlaten en is tot op heden daarin niet teruggekeerd. De politie heeft een onderzoek ingesteld GRONDVERZAKKING TENGEVOLGE DER VELE REGENS, De directie der trammaatschapplj hoeft na do ontsporing bij Princenhage, op dracht gegeven, over het baanvak Breda- Oudenbosch langzaam to rijden. Tengevolge van den voortdurenden re genval vreest men, dat do baan, welke hier en daar reeds lager ligt dan het wognivc- au, nog verder zal verzakken. UTRECHTSCHSWEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT TELEFOON 304 en 697 POSTREKENING 28860 DIRECTIE: A. H. PASTENS De nieuwbenoemde hoogleeraar aan de Amsierdamsche U niversiieit Prof. dr. M. W W. Woerdeman, do pas benoemde hooglecraar aan Je Gemeente lijke L'Divorsitoit te Amsterdam, word bij K. B. van 11 Mol 1926 benoemd tot opvol ger van prof van Wyhe als hoogleeraar in de geneeskunde om les te geven in de ont leedkunde aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen en op 9 October van dat jaar hield hij zijn inaugureele rede over de morpho logic in nieuwe banen Prof. Woerdeman werd 10 April 1892 te Zaandam geboren: waar hij de H B.S. be zocht. In 1900 werd hij student aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam, in 1913 werd zijn antwoord op een door do Hollandscho Maatschappij van Weten schappen over „de vergelijkende anatomie" en embryologie van de tanden on het gebit van rcptiolcn" uitgeschreven prijsvraag met goud bekroond PROF, WOERDEMAN. Van 19171925 was hij assistent in de histologie en microscopische anatomie bij prof. van Rees In 1921 promoveerde hij tot doctor in dc geneeskunde op een proef schrift. Over den fibrillairen bouw van cenige cellen en weefsels" Vervolgens werd hij privaat-docent aan do Gemeontelijke Universiteit te Amster dam. Tijdens de ziekte van prof Bolk nam hij eeriigc maanden zijn colleges waar. Tal rijke malen is prof. Waerdeman in het bui tonland werkzaam geweest: in 1920 bij prof. Braus te Ho:dclberg, in 1922 bij Prof. Elliot Smith in het Anatomisch Instituut te Lon den. vervolgens te WOrzburg bij Prof. Schloip cn tc Freiburg bij Prof Spemann; In 1923 en 1924 bij Petrorfi en Schaxcl te Jona. In 1921 word prof. Woerdeman be noemd tot buitengewoon hoogleeroar in de histologie te Amsterdam. Reeds zijn meer dan 35 wetenschappelijke werken van zijn band verschenen. Tel. 852. Gevestigd 1885 Vertrouwenshuis Op het wetsontwerp tot regeling der zio- kenfondsen is bi) de Tweede Kamer een derde nota van wijzigingen ingediend. Do bedoeling daarvan is, blijkens dc toelich ting, de Ziekenfondswet, nu de Ziektewet in werking is getreden, te bezien in ver band met dio wet. Daarnaast zijn nog en kelo andcro wijzigingen aangebracht. De gelegenheid zegt de Regeering do ziekenverzorging te verbeteren, dio zich thans voordoet, mag niet verzuimd wor den. Wanneer ook al een oogenblik de go dachto is gegaan in do richting van een golijko verdeeling der ziekenfondspremie de regeering zou daarvan voorzien een zéér laag peil der ziekenverzorging hoofdzaak was toch de wensch, dat het door dc Ziektewet beschikbaar geld ten goede zou komen aan de ziekenverzorging der verzekerde arbeiders door de zieken fondsen en dat het beschikbare geld zou zijn een tegmoetkoming in de premie, die do verzekerde arbeiders aan de Ziekon fondsen betalen. De bedoeling van den wetgever zal het best tot haar recht komen als die in groo te lijnon aldus verwezenlijkt wordt- Eener- zijds cn primair strekke dc uitkeering tot verlaging van de premie, die de verzekerde arbeider voor de normale ziektoverzorging zou moeten betalen. Anderzijds worde zij besteed om de ziekenverzorging voor hem op eenigszins hooger peil te brengen. Bij een uitvoering op dezen grondslag mag in ieder geval verwacht worden, dat het zie kenfondswezen in quantiteit cn qualiteit belangrijke vorderingen zal maken. Het toezicht op de handelingen der aan de fondsen verbonden geneeskundigen enz. wordt opgedragen aan contrólccommissios. Voorts wordt ingesteld een centrale com missie voor het ziekenfondswezen met een advieeerende taak. LAFFE DIERENMISHANDELING. Na afloop van den fakkeloptocht te Oost burg op 5 Sept. j.l. heeft een der fakkeldra gers, de vier en veertig-Jarige A. K., schoenmaker te Oostburg, een kat met een brandende fakkel in brand gestoken. Het diertjo werd afgemaakt cn bleek over het geheele lichaam brandwonden te hebben bekomen. Wegens dierenmishandeling had K. zich thans voor den politierechter tc verant woorden, die verdachte tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeelde. NOEW VAN RIEMSDIEK KUMPI Jan cïle kump met zion gezelschap 'n Aovond vour ous „Dagblad" hier! 't Wördt, door kun lo vast op rèk'nen Weer een aovond vol pleizier! 't Veurig jaor was hior do zaole Wol töt tweemaol toe propvol! En wat hebben wie elachen Um dio Jan van Riomsdiek-lol! 'k Wil oo daorum noo gaon rao'er Slaot 't niet. över disso keer Wont wat Jan met zien gezelschap Brengt, dat gif geen eene woer! 't „Dagblad" dat verkocht al kaartjes Wees der as do kippon biej Anders krieg ie dor geen eono Ook al staoj vrög in de riej! Zórg veural op tied te wozen Béter effekes te vrög. Wan to late, want noc bint er Nog vour clko rang genog! Vroag maor es an al dio menschen Dio er't laatste zin e-wcat, Wat zo zeggen van dien aovond Van Van Ricmsdiek en do rest! 'k Weet wol, aj dat heb eheurd, dan Vlieg io naor het „Dagblad" hen En ie nerat dnn plaotsbowiezen Zoo dat io verzekert ben Daj doez' amusanto novend, Bint in „Amicitia" Waor io dan kunt profitecren Kost'UJk, zonder wederga, Van wat 't „Dagblad" oc gaot geven En wat daor Van Ricmsdiek dut G'leuf mie, beste Koientrckkers Dat een elk dat beuren mut GROEGROF. (Alle rechten voorbehouden). Bekroningen van Neder: landsche deelnemers Tot dc bckroondo inzendingon van Nc- derlandsche deelnemers op dc Intornntio- nalo Tentoonstelling Luik 1930 bohooren o.m.: Klasse 20. Aan do Rijks Universiteiten to Utrecht, Leiden, Amsterdam on Groningen, de Technlscho Hoogeschool tc Dolft, do I^andbouwhoogeachool to Wageningcn en den Geologischcn Dlonst te Haarlem is iodcr een Grand Prix toegekend. In Klnsso 52 verwierf de N.V Systeem Coq te Utrecht, oen diplome d'Honncur. LUCHTVLOOT VOOR HET ROODE KRUIS. Brussel, 9 Oct. (H. N.) Volgens een op de conferentie van het Roode Kruis ge nomen besluit zal een luchtvloot ten be hoeve van het Internationale Roode Kruis worden gesticht, welke bij oorlogen z«xnvel te land als ter zee ter beschikking van het Roode Kruis zal staan. HOLLANDSCHE WAFELEN LETTERBANKET STOKBANKET. Alle werkelijkheid kan liegen, terwijl het Ideaal staande blijft- KURTH. door CISSY VAN MARXVELDT. 62 Trix sloeg theatraal op haar bonst. „Kan ik nóg niet. Vanmiddag wordt do laatste acte afgespeeld." „Nu, ik ben zeer benieuwd „Frank zal mij weer als zijn onschuldig veroordeeld lom aan zijn hart drukken." „Ik hoop het," zei Mary. „En ik zal vanavond een Oudejaans-ivond- epeech houden, dio klinkt als een klok." „Als jo nog langer in deze kamer blijft, Ral jo dat vermoedelijk niet." „Ik ben immuun voor verkoudh.^.t Yfcmr ik ga wel mee naar beneden. AI huiver ik terug van de sfeer." ..Die sfeer is eerder luidruchtig dan hui veringwekkend," zei Mary. „Hoor je de kin deren?" „Ja sjoelbak cn ping-pong in volle fleur. Ik hoop niet, dat Kees een plng-poag bal tegen de neus van de K. V. S. mikt. Dan is mijn leed niet ta overzien. „Frank is er toch ook bij." „Ja, dat wel. Maar do v r v stelt niij aansprakelijk voor alle wandaden van mijn bloeien. Moet je maar eens opletten." „Hang toch niet zoo ver over de leuning, ■waarschuwde Mary. „Stal jo voor, dat ik naar beneden sloeg, pal op de schoot van de K. V. S. Zou ze me koesteren?" „Ongetwijfeld. Ze zou je zoenen Ga r.u maar mee." In de hall schaakten Frank on Rainier. Pieter Bron sjoelbakte met Kees o.i speelde ping-pong mat Jen en Dolly. Menoer van Rees was gaan wendelen," zei juffrouw Mandersloot zacht. „Stel je voor, in zulk hondeweer." De K. V. S. troonde in de eene hoik niet Pa. In do andere hoek zaten intiem te za- men Jacquelientje en Reigersberg. Jacque- licntjo omknelde „Het land van de midder nachtzon Reigersbarg peinsde en rookte. „We zullen ons maor in de hoak van de dametjes Mandersloot gaan opbergen," zei Trix. ,,Suu6 zit daar warempel te lachen. Huib is natuurlijk bezig. Ik ja pju nituw kleerhanger-omhulsel ontwerpen." „En ik moet zien, dat ik mijn nvond- taschjo vandaag afkrijg.' Jacquelientje keek op van haar boek. „Ik vind hot zoo Interessant," 'luisterde ze. Zc fluisterde aldoor. Niemand behoefde te hooren. wat ze zai. En als zo fluisterde was het net of zo iets heel intiems met hem besprak. „Prettig," zei Reigersberg. Ze bladerde ar even in. „Maar ik denk niet. dat ik het uitkrijg." „Dan neem je 't maar mee" ..En u haalt het terug?" Hij zuchtte bijna ongeduldlcr. Wat ver veelde ze hem. Onuitsprekelijk. „Best mogelijk." „Zeg meneer Reigorsberg, luister eens." „Ik luister." f „Zuilen we vanmiddag een thé-dansant arrangeeren?" „Ik ben geloof ik le lui om te dansen. En ik ben hier voor mijn ru6t." „Houdt u dan niet van dansen?' „Nee, niet bar." „Hè, dat meent u niet." „Ik zeg nooit dingen, die ik niet. meen." „Maar u doet toch vanmiddag mee?" „Natuurlijk. Ik zal wel eens een enkele keer meespringen." „Ik zag, dat u laatst zoo aardig danste met mevrouw Reyland. Wilt u mij dat stap je ook ieeren?" ,,'t Is doodeenvoudig. Ik kan 't je zoo wel uitleggen." „Hè nee, dan begrijp ik het niet," „Nu vanmiddag dan." „Ja héérlijk. Zeg meneer van Ampe- ren," riep Jacquelientje. Rcinier keek even verstoord op. Suus zag zijn blik. Ze had kunnon jubelen. „Ja, wat is er?" „Wees vanmiddag een engel en speel voor ons. We gaan een thé-dansant arrangee ren." „Wie wij?" zei Reinicr. „Jij cn meneer Reigersberg?" „Hè flauw wij allemaal." „Nu, waarom moet ik dan spelen?" „Hè toe. u speelt zoo verrukkelijk maat vast" „Ik wil ook we) dansen." zei Rcinier cn boog zich over het schaakspel. „Ik zal wel 6pelen," riep Huib „De kruis polka en de polka mazurka, f) mijn lieve zwartkop, voel eens hoe mijn hart klopt. Innemende woorden.' vond Huib Jacquelientje lachte overdadig. „O, dat zal geestig zijn Doet u 't Maatje, dan kunt u ook nog meedansen Kent u de polka mazurka, men co: Reigersberg?" Vooii gekend." „Dan zal ik hem u lecrcn. Mag ik?" „Och, dat leer ik toch nooit." „O Jawel, 't Is heusch geestig om die ouwerwetscho dansen te huppelen." Ze verhief haar stem. „Dus u doet het meneer van Son?" Huib. die verstrooid een stuk kleerhanger van. Trix om zijn vinger zat te winden, vroeg natuurlijk: „Wat moet ik doen?" „Ouderwetachc dansen spelen vanmid dag." ,,'t Spijt me wet Hermientje. maar ik ken geen noot muziek," zei Huib. „Anders grèog „Flauw. Hè. waarom plaagt u me zoo?" „Ja," zei Huib, „wat zal ik ja daarvan zeggen. Om te beginnen... Maar Mary schopte t«vgcn Huib's schoen Als Huib begon uit te pakken, kon hij de scherpste dingen bij wijze van scherts eruit flappen. „Ik mag het niet zeggen van mijn vrouw", zei Huib. „Zc schopt me. Nu. vanmiddag bij de thé-dansant zal ik het jo wel in je oor fluisteren, hoor." „Graag." „Ik heb eens aan groot dicsr geze ten begon Trix. „Dat weten we al," viel Huib in. „Toon schopte je de verkeerde man. Je dacht, dat het Frank was." „Maar wij weten het niet." zet Juffrouw Mandersloot. „Vertel het eene Trix." „Och. hij heeft alles al verklapt." Trix sloeg Iluib met een groen-oranje slinger, waarin eens de naakte kleeronhanger zou kruipen, waarover haar avondcape hing. „Wat wordt dat?" vroeg Huib. „Een das voor jou. Sprekende kleuren vin je niet?" „Vin jo 'm niet te opzichtig?" „Heelemaal niet. Hij kteurt je prachtig." „Heb je toen werkelijk een verkeerde man geschopt?" vroeg Suus. „Welnee," zei Huib. „Jè," zei Trix, „dat heb ik. En hij begon me terug to trappen, 't Was te zot!" „En hoe merkto je dan. dat het Frank niet was?" „Dat heb ik heelemaal niet gemerkt. Ik leefde in de zoete waan. dat het Frank wel was. Maar bij het naar huis rijden zei Frank nuchter, dat hij nergens van wist. „Dat zei Frank cr maar om." plaagde Huib. „Ja, jij weet het, Mary, waarom sjoelbakt die man niet." „Vraag het die man zelf." „Ik hing liever," zei Huib. Jacquelientje fluisterde: „Vindt u me vrouw Rcvland niet erg druk. Zo is zoo luidruchtig," (Wordt vervolgd). HUISHOUDWEEK VROOM DREESMANN Langesiraat. Hulskamer garnituur bestaande uit 2 fauteuils en 4 stoelen be kleed met prima kunstleer f 36.- Bekleed mei mooie moquette f 45.-.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5