DE BRUG BIJ KEIZERSVEER ROOKTAFELS A. H. van N1EUWKEEK HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE Voor beide partüen groote schade Mooi stuk bruggenbouw Bewjjs van durf en energie Kellogg in den Haag Geen w0/. ^oorWybe/f/ Misdadigersbende ontdekt met koper en houten bladen met coro- mandel inlegwerk, modernste model len voor de laagste prijzen. Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 HUMORHOEKJE Een onderhoud mei den directeur van de N.V. de Arbeiderspers De heer J. G. v. d. Veen, directeur van de N.V. De Arbeiderspers, geeft in een persgc- sprek, dat een der redacteuren van Het Volk met hem gehad heeft, zijn meening over het dreigend conflict in de typografie en wat daarmede samenhangt weer. Hij stelt op den voorgrond, dat de arbei ders ongetwijfeld niet geneigd zullen zijn tot uitstel, dat verdere onderhandelingen mogelijk zou maken. Hij voorziet van een staking voor beide partijen groote schade; met name voor de dagbladen, die de te mis sen advertentie- en abonnementsgelden niet zullen kunnen inhalen, en dit geldt ook voor Het Volk en De Voorwaarts, die vnml. op wcekbetaling leveren. Voor de werknemers zal het vrijwel ze kere gevolg, aldus de heer v. d. Veen, het uiteenvallen van de bedrijfsorganisatie zijn, die den gezellen groote voordeden heeft gebracht in den vorm van een goede rechts positie, een pensioenregeling en andere so ciale bepalingen. Het hier bedoelde gevaar acht hij zeer groot, omdat de vele ongeor ganiseerde bedrijven zullen trachten van de staking te profiteeren, en talrijke in de fe deratie georganiseerde boekdrukkers gaar ne de kans zullen aangrijpen om van haar vrij te worden met betrekking tot de druk- prijzen en ook de arbeidsvoorwaarden. Die kleine werkgevers zullen niet inzien, dat zij het nooit zullen kunnen volhouden tegen de technisch goed ingerichte groote bedrijven, die dan gelegenheid krijgen tot een onverbiddelijke concurrentiestrijd. De heer v. d. Veen vond de eischen der arbeiders in hoofdzaak niet onbillijk, al er kent hij, dat de arbeidstijdverkorting in het bijzonder voor do ochtendbladen groote moeilijkheden zal medebrengen. Overigens meent hij, dat het bedrijf wel wat verbete ring van de arbeidsvoorwaarden kan dra gen. L» Tenslotte zegt de heer v. d. Veen, dat bij do Arbeiderspers do eischen der werkne mers reeds voor een belangrijk gedeelte zijn ingewilligd. De beperking van den dag- cn den Zaterdagarbeid brengt voor haar de groote moeilijkheden, maar hij vertrouwt, dat men daarmede rekening zal willen hou den. Zij is bereid tot tegemoetkoming aan de eischen der typografen, maar de weg tot liet voeren van individuecle onderhandelin gen is haar door het besluit der arbei dersbonden afgesloten. Men schrijft uit Amsterdam aan de N.R. Crt.: In zake het dreigende conflict in hert boek' drukkers- cn krantopbedrijf verklaart men van werknemerszijde, dat men daar er zich over zou verheugen, als het nog tot een op lossing van de moeilijkheden kwam, voor dat de staking, die in het tegenwoordige stadium onafwendbaar lijkt, en ongeveer 14.000 werklieden zou omvatten, een feit wordt. Men beroept zich daar voor de inwilli ging van de looneischen ook op de con- tractucelc bepaling, dat, als blijkt, dat het bedrijf dc verhoogde looncn niet zou kun nen dragen, de looncommissie nog altijd een uitspraak zal kunnen doen, dat dc mi- Tiimumloonen voor dc typografen weer ge nivelleerd moeten worden met die in ande re vakken. De dagblad-directeuren bijeen. Amsterdam, 20 Oct. Dc Vcreeniging van Dagbladdirecteuren „Dc Nederlandschc Dagbladpers'', hedenmiddag in vrijwel vol tallige vergadering te Amsterdam bijeen, ter bespreking van het dreigend conflict in de typografie, heeft eenstemmig heslotcn niet toe te geven aan ongemotiveerde t-ischen der werknemersbonden. Uitgebreide maatregelen van verweer zijn in voorbereiding, waarmede de vergadering zich met algemeene stemmen vcreenigdo. Geen erkenning van royement. De Federatie van Werkgeversorganisaticn in het Boekdrukkorsbedrijf deelt ons mede, dat zij, in antwoord op vele vragen van haar leden besloten heeft, vast te^ stellen, dat eventueel royement door werknemersbon den, van werknemers, die bij de aangekon digde, onverdedigbare staking blijven wer ken of gaan werken, nimmer door haar zal worden erkend. De werkwillige werknemers zullen hun volle rechten blijven behouden. Een interessante en onge-- kende wijze van vervoer Een van de groote vraagstukken bij het wegenprobloem in Nederland is zeker het bruggenvraagstuk. Reikhalzend wordt uit gezien naar een betere verbinding met het Zuiden des lands. Maar al te zeer wordt het gemis aan een aantal bruggen over de groote stroomen gevoeld. Zoo kon 't zelfs voorkomen, dat gedurende den laatsten strengen winter, iemand, die met zijn auto naar Brabant moest, toen 't ijs nog niet sterk genoeg was om zijn wagen te dragen, gebruik maakte van de brug hij Wcsel. In ons eigen land zag hij geen kans om aan de andere zijde van dc rivier te komen. Langzaam, maar zeker gaan deze mis standen verdwijnen. In de Troonrede bij dc opening der Statcn-Generaal is nog gezegd dat op den bruggenbouw dc blijvende aan dacht is gevestigd. Nu moge het menie automobilist te langzaam gaan, een feit is het, dat de voorbereiding tot oplossing van hot bruggenvraagstuk zich reeds in een ver gevorderd stadium bevindt. Dézer dagen nadert een schakel in het verkeer naar het Zuiden haar voltooiing. Een schakel is het «dechts, omdat het een der drie ijzeren vakwerkbruggen van de Bergsche Maas bij Keizersveer in de nabij heid van Goertruidcnberg. Niet allocn het ontwerpen van deze brug is een prachtig staaltje van Hollandsch in genleurswerk, ook de bouw levert een bewijs van wat de Hollandscho industrie vermag. Elk der drie spanningen van deze brug heeft een lengte van 90 meter, hart op hart der opleggingen cn een afstand der hoofd liggers van 10.40 meter, terwijl de totair breedte met de trottoirs, welke buiten de hoofdliggers uitsteken 15.50 M. bedraagt, waarvan 814 M. rijdek binnen de hoofdlig gers en 2 M. trottoir aan beide zijden er buiten. Het gewicht van elke brug, dus zon der betondek, bedraagt ca. 930.00J K.G. De onderkant der middelste spanning zal op circa 10.20 M. boven N.A.P. komen te liggen, terwijl do hoogte der hoofdliggerc 13.50 M. bedraagt, zocdat het hoogste punt 23.70 M boven N.A.P. komt te liggen. Het merkwaardige bij den bouw \an deze bogen is, dat er op gerekend is, da. de brug gen geheel gemonteerd vervoerd worden. Dit wordt een staaltje van sleepwe k dat nu niet zoo heel vaak in Holland, zelfs in het buitenland niet zal voorkomen. Van de bouwplaats, hot terrein der firma Penn en Bauduin te Dordrecht, gelegen bij de splitsing van Dortsche Kil en Oude Maas, is slechts een weg mogelijk, n.l. via Dordt- sche Kil, Hollandsch Diep, Amer, en Berg sche Maas naar Keizersveer. Op dezen weg doet zich echter een niet onbelangrijke hin dernis voor, n.1. de draaibrug in de groote brug met veertien spanningen aan den Moerdijk, welke een doorvaart-wijdte heeft aan beide zijden van den pijler der draai brug, ongeveer gelijk aan de totale breedte van de tc vervoeren brug. Het bijzondere van het vervoer is hierin gelegen, dat do brug op de groote hoogte, waarop zii te Kei zersveer zal komen te liggen, vervoerd zal worden. Hierdoor maakt het tevens mogelijk dc draaibrug bij den Moerdijk te passoeren De brug zal daartoe geplaatst worden op twep elevatorbakkcn, waarop ijzeren hulpcon structies in poortvorm ,zijn aangebracht terwijl de bakken zoover uit elkaar geplaatst worden dat over de geopende draaibrug heen gevaren kan worden met gebruik making van de beide doorvaartopeningen. Dit ver uit elkaar plaatsen der bakken heeft bovendien het bijzondere voordeel, dat het geheel niettegenstaande de groote hoogte zeer stabiel wordt, en dus de veiligheid van het vervoer wordt bevorderd. Voor het plaatsen van de brug op de bakken kan wegens het groote gewicht der brug niet van drijvende hijschbokkcn ge bruik worden gemaakt. Hijschbokken van zulk een capaciteit zijn in ons land niet aanwezig. Dit geschiedt nu echter op de navolgende wijze. In de rivier zijn twee steigers uitgebouwd, waarop zware draag- balken rusten, waarover de brug met be hulp van hydraulische vijzels vjorgescho- ven wordt, tot zij boven de rivier ligt, waar na de bakken onder do brug kunnen va ren. Het omhoog brengen der bruggen ge schiedt met behulp van de getijde bewe ging van eb en vloed in combinatie met hot vol en leeg pompen der bakken. Na aankomst te Keizersveer zal de brug bij hoog water boven dc pijlers vnren, om daarna bij zakkend water op de opleggin gen te worden geplaatst. Het vei^oer zal geschieden door de N.V. Vlo Wit's\^ierging- en Transportbedrijf te Rotterdam, die indertijd ook de brug over 'de Eendracht naar het eiland Tholen heeft vervoerd. Zij zal daarbij 4 krachtige slcep- ibooten gebruiken, henevens een directie boot. Do brug, die ontworpen is door het Brug- genbureau van den Rijkswaterstaat, wordt in samenwerking gemaakt door de N.V. P:etterij v.h. L. J. Enthoven en Cie te tfelft, N.V. Kloos Zonen's Constructiewerkplaat sen te Kinderdijk en de firma Penn Bau duin te Dordrecht, welke elk een deel van de ijzerconstructie vervaardigen, terwijl in dit geval de eerstgenoemde als hoofdaan nemer optreedt. Dc montage, het heffen en op de bakken brengen, geschiedt door de firma Penn Bauduin, die ook het plan voor het ver voer ontwierp. Dc eerste brug, welke nu voor het vervoer gereed ligt, werd binnen 3 maanden gemonteerd. Voor deze mon- tagc werd gebruik gemaakt van een mon tagekraan van 15 ton hefvermogen en een arm van 35 meter, rijdende op een zware onderheide, gewapend bctonfundeering, ter wijl ook de brug op onderheide helmhlok- ken gebouwd word op een terrein, dat nog dit voorjaar daarvoor in gereedheid werd gebracht en voorzlon werd van een stalen damwand. Aan hulpconstructies op de bakken en voor de afschuifbaan werd ruim 300.000 Kg. ijzer verwerkt. Do negen draagbalken, waarop de brug tijdens het vervoer komt te rusten, hebben alleen al oen gewicht van ruim 60.000 K.G. Zij zijn van het zwaarste profiel, dat gewalst wordt en 21 M. lang. Niet onaardig is voorts nog te weten, dat er in de brug bijna 200.000 klinknagels wer den verwerkt. Als bijzonderheden vermelden wij nog, dat de brug bij de Moerdijk alleen bij hoog water gepasseerd kan worden, waarbij nog een seinpaal en een gedeelte van een brug wachtershuisje afgebroken moet. worden. Ten slotte zij nog vermeld, dat het trans port in zijn geheel voor meer dan een mil- lioen verzekerd is. Indien het werk even vlot verloopt als tot heden toe, en de weersomstandigheden het toelaten, bestaat de mogelijkheid, dat de brug Zaterdag 25 October van het ter rein der firma Penn en Bauduin zal ver trekken, Zondagmorgen zeer vroeg, over de openstaande Moerdijkbrug zal varen, om vervolgens Maandag op dc pijlers te wor den geplaatst. De twee andere spanningen zullen vol gend jaar op dezelfde wijze gemonteerd en vervoerd worden. Het is zeer zeker oen „werkje", dat in breeden kring de aandacht zal trekken. Wat het ook verdient. Zijn oordeel over den economischen wereldtoestand. Onderhoud met journalisten 's-G ravcnlugc, 20 Oct. Gisterochtend, met de Statendam, is in ons land aangeko men de nieuwe rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie, oud-staats secretaris van buitcnlandschc zaken der Vcrccnigde Staten Kellogg. Dc heer Kellogg met zijn echtgenoote werd te Rotterdam afgehaald door eenige leden van het Amerikaanschc gezantschap en vertrok per auto naar de residentie. Hij nam zijn intrek in Hotel des Indcs. In den loop van den middag heeft dc heer Kellogg enkele Nederlandsche journa listen ontvangen in zijn appartementen Naar zijn meening gevraagd over den hui- digen economischen toestand, zeide de heer Kellogg, dat de geheele wereld ongetwijfeld 'eed aan een ernstige depressie. Ook in de Vereenigdc Staten is deze economische de pressie in vollen gang en daar hoofdzake lijk van industrieelen cn landbouwkundi gen aard. Deze algemeene economische achteruit gang veroorzaakt natuurlijk agitatie. Duitschland is daar wel een typisch voor beeld van. Toch meende do heer Kellogg, dat men zich daar niet te zeer ongerust over behoefdo te maken. Sprekende over dc pogingen tot bevorde ring van don wereldvrede zeide de heer Kellogg, dat hij dienaangaande een optimist was. „Voor pessimisme", zoo zeide de staats man, „is werkelijk geen reden en mag ook geen plaats zijn. De wereld gaat gelukkig vooruit en niet achteruit. Het is slechts de kwestie of de staatslieden cn do volken zich willen wijden aan den vrede. Wanneer de volken zeggen: Wij wcnschen vrede, dan hebben zij den vrede ook. Wat uw land betreft, Holland heeft altijd een belangrijke plaats in de wereld inge nomen. Holland heeft handel, industrie en boven alles een machtig koloniaal rijk. De heer Kellogg hoopte, dat ons land, dat naar zijn meoning minder door de ma laise geleden heeft dan de meeste andere landen, zich voorspoedig zou mogen ont wikkelen. Met enkele vriendelijke woorden voor ons volk en land besloot Kellogg het onderhoud. Zooals men weet komt de heer Kellogg in de plaats van Hughes als rechter in het Permanente Hof. Do eerste zaak aan wel ker behandeling hij deel zou nemen is die van het land van Gex. Hoewel hij de stuk ken reeds bestudeerd heeft, kon hij uiter aard zich over deze kwestie niet uitlaten. N.V. PHILIPS' GLOEILAMPEN FABRIEKEN. Een obllgatleleening ten laste der vennootschap. Dc geruchten, die er den laatstert tijd gc- loopen hebben over een nieuwe uitgifte van Philip's Gloeilampenfabrieken, hebben thans bevestiging gevonden in den oproep tot het houden van een buitengewone algemeene vergadering ten kantore der vennootschap op 3 November o.s. Als eenige punt van be handeling vermeldt n.l. de agenda: Het verleencn van machtiging aan do directie tot het aangaan van een obligatie- leening ten laste der vennootschap. HULPKRETEN IN DEN NACHT. Een echtelijk onderhond. Rotterdam, 20 October. Vannacht werd dc politie opgebeld door een bewoner van den Essenburgsingel dat hij uit den pol der Blijdorp het geroep „Hulp, hulp!" eenige malen had gehoord. Mij meende, dat er een misdaad was geschied. Onmiddellijk werden Een cUs verwent Uw Kat. Neem WyberL Hel beate afweermiddel tegen verkoudheid en besmetting. door do politie alle maatregelen genomen, die noodig waren om een dader van een eventueelen misdaad te kunnen arrestce- ren. De geheele polder werd afgezet en toen men de zekerheid had, dat er niemand zou kunnen ontkomen werd een onderzoek in gesteld. Na lang zoeken, waarbij eenige menschen, die zich .'n het nachtelijk duister ophielden, werden aangehouden cn gefouil leerd, bleek dat het hulpgeroep was geko men van een vrouw, die in een huis aan den Stationssingel woont en door haar man in de echtelijke woing ernstig was mishandeld Zij had toen om hulp geroepen. Dc politie trok toen haar bewaking weer in en de rust keerde weer. Als eigenaardig voorbeeld van dc animo siteit tusschen do politie en de particuliere nachtveiligheidsdiensten deed zich hierbij dc omstandigheid voor, dat de kreten oo/f waren gehoord, door een nachtwaker, die onmiddellijk had ontdekt wat de oorzaak was, maar bij later onderzoek zijn mond ge houden had, omdat hem niets word ge vraagd Het arbeidsveldder bende strekte zich tot in Rotten dam uit Arrestaties te Aken en te Keulen Onder den titel „Een moderne Bokkenrij- dersbendo" meldt do Limb. Ko.: In den aanvang der maand September werd te Aken gearresteerd een gevaarlijke misdadigersbende, die ale operatieterrein Noord-Duitschland en het aangrenzende Holland had gekozen. Gedurende de maand September konden reeds 70 misdrijven worden opgehelderd. Uit alle deelen van het rijk bevinden zich nu te Aken Krimi- nalbeambten, die aan dc opheldering van nog andere misdrijven werken. Voor en kele dagen vertoefden rechercheure uit Bochum in Aken. Uit het onderhoek bleek, dat een roofmoord zich uitstrekt tot Rot terdam. De misdadigers werden door dc maréchaussée achtervolgd tot in Aken. Eenigen hunner wérden gearresteerd. On der hen bevindt zich do 19-jarige Waiter Leese uit Bochum Door zijn aanhouding kwam de heclc serie misdrijven aan het licht. Leese zelf heeft reeds 104 diefstallen met braak en beroovingen bekend. Tot de gepleegde misdaden behooren o.a. de inval in een bank te Hervo Sodingen, op 23 No- vmber 1928, toen den bandieten 2970 mark in handen viel. Twee der bandieten waren gemaskerd. Een uur na dit misdrijf plun derde Leese zelf de stationskas tc Bochum Nord. In Mei van dit jaar werd in de pasto rie te Bardenberg hij Kerkrade ingebroken. De dieven maakten van hun revolvers ge bruik. Im Hamburg drong Leese in een sigaren zaak om de cassa te stelen. De eigenares zat slapend in den winkel, L. nam een si garenkistje en toen de vrouw wakker weri, vroeg L. een aalmoes en vertrok. L. had een goeden greep gedaan, want, in het kistje bevonden zich 1100 Mark. Leese heeft zich ook langen tijd in Nederland opge houden. Hem wordt ten laste gelegd te za- raen cn in vereeniging met collega-roovers te Rotterdam, een Sakser, die uit Amerika was teruggekeerd, vermoord cn van 17.000 gulden te hebben beroofd Op de vraag waar het lijk gebleven is antwoordde Leese lachend: Zoek maar rus tig dc Maas af. In Viersen stal Leese uit een juweliers winkel zaken ter waarde van 27.000 Mark. Hij deed korten tijd na den diefstal het ge- stolcno van de hand. Van Viersen begaf L. zich naar Bochum en Aken. Alles geschied de binnen de 24 uren. Ook zijn een groot aantal» helers, te Aken en Keulen wonende, gearresteerd. De bende had ook relaties met den be- ruchtcn Slowinka uit Keulen. In het Münstorland heeft de bende een stationehcambte vermoord. De misdadigers bende, welker practijken die der bokken rijders evenaren, had vooral een zwak voor juwelierszaken, pastorieën en eenzaam ge legen boerenhofsteden. In het land van Aken heeft de bende ook zeer veel misdaden gepleegd. BIN LUCHTPOST PER „GRAF ZEPPELIN". Maatregelen der P.T.T. Door de P.T.T.-administratie zijn maatre gelen getroffen ten einde met het lucht schip Graf Zeppelin, dal binnenkort do voorgenomen, doch eenige malen uitgestel de tocht boven ons land zal maken, lucht postcorrespondentie te doen vervoeren. Verzonden kunnen worden niet-aangetce- kende briefkaarten en brieven tot een ge wicht van 20 gram, voor elke gewenschte bestemming. Op de correspondentie moet het volledig adres van den afzender ver meld worden, een luchtpostetiket worden geplakt cn de aanwezing: „Mit Luftschiff Graf Zeppelin" gesteld worden. Het lucht recht, dat verschuldigd is boven het gewo ne port, bedraagt voor briefkaarten 60 cent cn voor brieven 1.20 per stuk. De correspondentie zal voorzien worden van een afdruk van een bijzondcren stem pel. Ten minste in de groote bedrijven; ook de dagbladen gaat het naar zijn zienswijze niet slecht. Do groote bedrijven gaan thans reed9 in vele gevallen boven de minima uil. Hij is van oordeel, dat voornamelijk de dwergbedrijven, die de meerderheid vormen in de Federatie, onder de werkgevers den toon aangeven, omdat de nieuwe lasten daarop het zwaarst zullen drukken. Verder twijfelt hij er niet. aan, of met de werk nemers zal te praten zijn over de eischen in zake verkorting van den arbeidstijd; en zij willen de gevraagde loonsverhooging over eenige jaren verdeelen. Het verschil tusschen de beide standpunten ziet de heer v. d. Veen reeds zóó gering worden, dat hij het een dwaasheid acht, er een algemeen conflict door te laten ontstaan, waarvoor de verantwoordelijkheid, zoo zegt hij, dan in de plaats op de werkgevers valt. Verdere stappep, zoo zegt hij verder, tot toenadering zullen van de werkgevers moe ten uitgaan, in de eerste plaats van de groote, die de leiding in dc Federatie in handen moeten nemen, inplaats van ge duwd te worden. Niet de arbeiders, maar de kleine werkgevers zijn hun eigenlijke vij anden, dezen zullen hen tijdens het conflict in den rug aanvallen cn daarna ten scherp ste tegenstand bieden tegen herstel van ta rieven en goede bcdrijfstoestanden. LUITENANT-KOLONEL VAN TOORNENEÜRG. Op 69-jarigca leeftijd te 's-Gravenhage overleden. 's-Gravenhage, 20 Oct Te dezer ste de is op 69-jarigen leeftijd overleden de gep. luitenant-kolonel der artillerie A. van Toorncnburg. Dc thans ontslapene werd in 1S82 be noemd tot tweedo luitenant en drie jaar later bevorderd lot eerete luitenant. In 189S volgde zijne bevordering lot kapitein der artillerie, in welken rang hij van 1904 lot 1910 als magazijn-meester was. Daarna werd hij in dezelfde hoedanigheid naar Delft overgeplaatst In 1912 werd kapitein Toornenburg be noemd tot majoor-magazijn-meester en in 1917 tot luitenant-kolonel magazijnmeester. Op 1 Augustus 1920 werd hem eervol ont slag uit den militairen dienst verleend. Dc overledene wa6 officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden en drager van het ondenscheidingsteeken voor langdurigen Nederlandschcn dienst als of ficier. De teraardebestelling zal plaats hebbon op Donderdag a.s. op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Vertrek vanaf het 6lerfhuis, Lijsterbesstraat 187, te elf uur. De automobilist, na de aanrijding ,,'t Spijt me heel erg. maar eh, Ik geloof dat de beste dingen in het leven bij eh ongeluk worden ontdekt." (London Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 6