ALS AL HET WATER EENS WEG WAS Rijnaken die Fordjes worden De militaire positie van Belgie Mexicaansche oplichters voor de rechtbank INSTALLATIE VAN KELLOGG J^oüwëi'üks klaari f Overat Voet-afdrukken) J JA,.DATONTSIERT VREESELUKV /n AAR...., El GE.n schuld! f t JOHNSON'S V GEPREPAREERDE. VLOEI BARE. WAS Meer waard dan de prijs FONOERS Firma M.A. RAMSELAAR DE VOETBALWEDSTRIJD TE BLOKZIJL Henry Ford's meening inzake demping aan de praktijk getoetst Men kent de uiispraak van Henry Ford, toen hij hier onlangs 'n strook water van een paar honderd K. M. had gezien als mede 't z.i. langzame vervoer te water Dempen die zaak. Auto's en wegen." Het orgaan der schippersvcrecniging „Schuttevaer" heeft eens een berekening ge maakt van do onkosten, die de uitvoering van Ford's consigne zou meebrengen, als ook enkele cijfers gedeponeerd in verband met de eventueele toekomstige vervoerme- tbode per Fordauto. We ontleenen aan genoemd orgaan de volgende gegevens, de tegelijkertijd een ka- raktersliek beeld leveren van het enorm vervoer te water: „Wij hebben heel wat vaarwaters in on* land." „In de door hot Ministerie van Wa terstaat uitgegeven „Wegwijzer voor de Bin, nenvaart" worden 7498 K.M. beschreven. Daarbij zijn echter 155 K.M. rivier (waarvan 320 K.M. riviermond) en met permissie van den heer'Ford zouden we die wel ongedempt willen laten,' zoodat er voor dempen 6313 overblijft. Eigenlijk zijn we er daarmee nog niet, Want de landbouwvaarten, vee'nwijken en dergelijke zijn boven niet bijgeteld. Zij heb ben zeker een lengte van 1000 K.M. Daar zal heel wat zand voor noodig zijn! Wel is waar, hebben niet alle kanalen af metingen als b.v. het Merwedekanaal, maai we mogen toch wel op een gemiddelde breedte op kanaalpcil rekenen van 20 M. en op een diepte van 4 M. Per strekkende me ter zou dan 80 M3. zand noodig zijn, of .voor die 6313 K.M .505.000.000 M3. 't Is do vraag, waar men al dat zand moet krijgen. De geheele Veluwe en al onze dui nen zullen er wel aan gelooven moeten. Men krijgt daarenboven al die specie ook niet voor een vriendelijk gezicht. We zijn leek op dit gebied, maar laat ons zeggen voor 2.50 per M3., dan wordt dit liK mil liard gulden. Onze binnenschepen zijn dan ook niet meer noodig. Laat ons aannemen dat we 12.000 binnenschepen hebben met een bs middelde waarde van 8000.wc slaan er maar een slag naar dal vraagt ook weei- 100 millioen. Maar, dan komt er nog niets bij. Ford wil voor die gedempto vaarwaters breede, mo derne autowegen hebben en nu moeten we weer onze ondeskundigheid belijden 'dan kost dat toch 50 per strekkenden me ter of voor die 6113 K.M. 315.000.000. Dan zullen alle schippers, haven- en ka- liaalbeambten, sluis- en brugwachters ver dwijnen en die allen kunnen toch niet tot chauffeur promoveeren, die moeten ten 'deele ook schadeloos gesteld worden. Ver der krijgt men in den regel nog, overbouw. alles bij elkaar, zal men op een uitgave van 1.7 milliard gulden moeten rekenen. Rijnaken worden Fordjes. Doch" zelfs "daarmee zijn wc niet klaar. We moeten ook, nu de schepen weg zijn, daar voor andere vervoermiddelen, in de eerste plaats vrachtauto's hebben. Hoeveel zouden er noodig zijn? Dat wordt ,Weer een lastige berekening. Nemen we de cijfers voor Lobith het eerst. Daar is het vorig jaar gepasseerd .77.157.000 ton. Het vrachtvervoer staat op Zon- en Feest 'dagen geregeld stil, een vrachtauto moet, zoowel als een schip of spoorwagen, som» worden nagezien en gerepareerd, trekken we daarvoor te zamen 65 dagen af, dan blij ven er 300 werkdagen over. Een vervoer ,van ruim 77 millioen ton in het jaar, zou dan per dag ongeveer 257.000 ton bedragen, ,We moenen dat de nieuwste vrachtauto's ,van Ford 2 ton vervoeren, derhalve zouden voor dit vervoer 128.500 auto's noodig zijn of 64.250 in elke richting. Dat zouden heele slierten worden, als die achter elkaar reden! Wanneer de onderlin ge afstand 20 M. is en minder zal toch niet raadzaam zijn dan krijgen we een lengte van 1258 K.M. De afstand van Ze venaar naar Rotterdam is 12-4 K.M. Ging het heele vervoer per spoor met vol le treinen van 60 eenheden en wagons van 15 ton, dan had men 290 treinen noodig en zelfs met 20 tons wagons 220 treinen. Dit alles natuurlijk boven het bestaande ver voer. Of nemen we een ander punt. Door dc sluis te Utrecht in het Merweac-Kanaal pas seerden 21.951.000 ton of 73000 per werkdag. Hiervoor waren 36500 auto's noodig of m.a. w. aaneensluitende rijen van Utrecht naar Amsterdam ten van Amsterdam naar Utrecht. Het blad berekent dan het geheele ver voer te water en komt tot de slotsom dat noodig zouden zijn 218.750 vrachtauto's. Het orgaan vervolgt: Zoo'n 2 tons Ford met opbouw komt naar ons meegedeeld is, ongeveer op 2400 en zoo zullen die ook een uitgave van 525 mil lioen vragen. Maar afgezien van al die honderden mil- lioenen zien ook nog niet in, dat de auto's zooveel economischer zijn. Integendeel. Voor die 218.750 auto's, die elk 300 dagen per jaar bediening noodig, terwijl nu onze heele binnenvaart stellig niet meer dan 40.000 eischt, die ook nog gemiddeld niet zooveel verdienen als chauffeurs. Verder zijn de exploitatiekosten van der gelijke auto's toch met bediening, banden, benzine, onderhoud, wegenbelasting enz., minstens 12 ct. per K.M. Het vervoer van b.v. 2 ton suiker van Groningen naar Amsterdam (217 K.M.) zou dus '26 kosten welnu de vracht per schip is, tegenwoordig 2.25 per 2 ton. Van Ruhrort naar Rotterdam zal ruim 200 K.M. zijn. Het vervoer per ton zou dus op 12 komen de schepen werden te Ruhrort do vorige week bevracht voor 0.30 per ton. Het advies van den heer Ford, hoe goed natuurlijk bedoeld, zal vooreerst nog wel niet worden opgevolgd." Tweede lezing van den heer Th van Weideren baron Rengers. Leiden, 23 October 1930. In de tweede lezing, die de heer Th. van Weideren ba ron Rengers in het klein-auditorium van het Academiegebouw te Leiden gehouden heeft, werd de militaire positie van België behandeld. De spreker betoogde, dat Frankrijk's doel met het bewerken van de opheffing van de Belgische neutraliteit was geweest om de politieke associatie van België bij Frankrijk mogelijk te maken; langzamer hand zou dan deze in een nog nauwere verbinding moeten evolueeren. België bleek van het vooruitzicht niet gediend; noch van een economisch noch van een politiek verbond wilde het weten, alleen drong de vrees voor Duitschland het land een militaire conventie met Frank rijk aan te gaan (September 1920), nadat het de annexatie van Luxemburg bij Frankrijk had weten te voorkomen. Al was het Fransch-Belgisch militair ac- coord geteekend, dit betcekende nog niet dat er uitvoering aan werd gegeven. Bel gie wenschte zich niet eenzijdig met Frank rijk te verbinden en trachtte een parallel Icopend verbond met Engeland te sluiten. Dit is niet gelukt. Toen Duitschland in Februari 1925 het Rijnpact aanbood, zag België daarin de verwezenlijking van zijn verlangens, nl. een garantie zoowel van Frankrijk, als van Engeland en Duitschland. Nu kon Brussel ook gerust dc verdrags-herzicning met Ne derland weer opnemen. Locarno verloor echter spoedig een groot deel van zijn beteckenis door het tractaat van Berlijn (DuitschlandRusland) en het Nederlandsch-Belgisch verdrag werd ver worpen. Belgie werd daarop bereid, zij het mot een beklemd hart, om uitvoering te gaan geven aan de overeenkomst van militaire samenwerking met Frankrijk. Een nieuwe legerorganisatie werd in 1929 ingevoerd en sedert dat jaar is België bezig om zijn ver dedigingsstelsel „on fonction" met dat van Frankrijk in te richten. Van Bazel tot Maeseijck wordt de Fransch-Belgischo for- tificatielinio in gereedheid gebracht, waar van het kanaal Antwerpen—Luik een zeer belangrijk onderdeel vormt. Deze linie kan zoowel dienen voor de verdediging als voor uitvalsbasis, dus voor een strategie, die poogt den oorlog terstond buiten het Bel gisch grondgebied, dus in Rijnland of Ne derland te brengen. De uitvoering van de Fransch-Belgische militaire afspraken brengt voor Nederland gewichtige consequenties mee. Onder de aanwezigen was ook de minis ter van buitenlandsche zaken, jhr. Bee laerts van Blokland. VEENWERKERS ALS SEIZOEN ARBEIDERS. De heer Loerakker over de toe passing der Ziektewet. De heer Loerakker heeft aan den Minis ter van Arbeid. Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld Heeft de Minister kennis genomen van de uitspraak van d^n Raad van Beroep te Gro ningen. waarbij de beslissing van den Raad van Arbeid te Assen, dat onder bepaalde omstandigheden ook veenarbeiders als sei zoen-arbeiders kunnen worden beschouwd, bevestigd is? Acht de Minister het juist, dat blijkens bovenbedoelde beslissing alle arbeiders onder bepaalde omstandigheden als seizoen arbeiders, zooals bedoeld in het Koninklijk besluit van 27 Februari 1930 no. 51, kunnen worden beschouwd Indien deze vraag ontkennend moet wor den beantwoord, is de Minister dan niet van oordeel, dat omtrent deze aangelegen heid nadere regelen moeten worden-gesteld., ten einde een uniforme toepassing van de Ziektewet in deze te verzekeren? 11/aah aiüi om dhacut Eén gulden op de bank Is beter dan een daalder op zak NUTS SPAARBANK 31 October Wereldspaardag Een valsche cheque van 16000 dol lars aangeboden. Een betrapping op heeterdaad Amsterdam, 23 Oct. Voor de Vijfdo Kamer der Amsterdamsche rechtbank had zich heden een tweetal buitenlanders, de 32-jarige Leon. Vega Guorra, zich noemen de Antonio Rojas Vigil en de 30-jarige M. Salmeron Escudero, zich noemende Manuel Muriel Hernandez, resp. afkomstig uit Spanje en Mexico, te verantwoorden wo- gens oplichting. Op 3 Februari j.l. boden beide verdach ten een wissel aan ten bedrage van 16.000 dollar van de „Bank of Montreal" bij de firma Cook en Zn. aan den Vijgendam. Do bank was echter gewaarschuwd cn toen de valsche chèquc werd aangeboden, wer den de beide „hecren" door de politie ge arresteerd. Het bleek, dat de politie een goede vangst had gedaan. Escudero had reeds zeven jaar en vier maanden ter zake chèquevervalsching in dc gevangenis te Philadelphia doorgebracht en was eerst kort geleden in vrijheid gesteld. De beide gearresteerden werkten echter Holland niet als duo, doch maakten deel uit van een quartet. De twee andere leden van de bende, die geheel Zuid-Ame- rika onveilig maakte, zekeren Garcia en Faro, hadden lont geroken toen zij, op straat wachtende merkten dat het geld niet werd uitbetaald. Zij waren naar hun hotel in de Warmoesstraat teruggegaan, verbrandden enkelo papieren, en verlieten haastig Holland, om in Parijs een goed heenkomen te zoeken. Later werd ook dit tweetal in Mexico gearresteerd Do in Amsterdam gearresteerden hadden nog een aantal valsche chèques bij zich, be stemd om de Incasso Bank, Twcntsche Bank en Rotterdamschc Bank eenige dui zenden dollars te ontfutselen. Aanvankelijk hadden beide verdachten ontkend, zij zouden gewerkt hebben in op dracht van een zekeren Wilson. Volgens de dagvaarding zouden de ver dachten twee wissels van de Bank of Mon treal hebben aangeboden bij dt' firma Cook cn Zoon, terwijl zij wisten dat zoowol de chèque als de beide handteekeningen op deze cheques valsch waren Bij verzoek tot legitimatie toonden zij een valsche pas en poogden de bankiers te bewegen tot afgifte van de 16.000 dollar, een poging, die niet gelukte doordat het kantoor er van verwit tigd was, dat de wissel valsch was. Subs, was aan den tweeden verdachte medeplich tigheid aan dit feit ten laste gelegd, door opzettelijk in dc Engelsche taal uitbetaling te verzoeken in groot Hollandsch bankpa pier. Als tolk trad op de heer L. Emmeriks, vice-consul van Spanje. Verdachten, die gedetineerd waren, wer den verdedigd door mr. Huyer en mr. S. B tie Leeuw. Nadat de dagvaarding in het Hollandsch en het Spaansch was voorgelezen, werd als eerste getuige gehoord de heer C. J. van Leddcn-Hulsebosch, die de handteekenin- gen onder de chèques vergeleken had met dc echte handteekeningen van de hoeren Jos. H. Vigneau en Pardo van de Bank van Montreal. Get. verklaarde met zekerheid te kunnen zeggen, dat de handteekeningen valsch zijn. Get. zette de gronden van zijn conclusie uitvoerig uiteen. Hierop werd de verklaring van den hoer P. Th. Moes, kassier bij de Fa. Cook en Son, voorgelezen. Volgens hem werd de valsche chèquc aangeboden door Guerra, alias Vigil. De heer Mees was wegens uit- stedigheid niet ter zitting aanwezig. Verd. Vcga erkende de chèque te hebben aangeboden, hij had echter niet met den kassier gesproken, dit was de taak van verd. Escudero geweest. Zij gaven toe, oor spronkelijk met nog twee anderen, Garcia on Faro, in Amsterdam verblijf te hebben gehouden. In Mexico hadden zij elkaar lee ren kennen. Pres. mr. Meckmann: „Was er daar reeds afgesproken in Holland .valsche chèques aan te bieden? Verdachten ontkenden dat. Het plan van verdachten was oorspron kelijk een reisje door Europa te maken. Pres. mr. Meckmann (tot verd. Vega): Wist u dat dc chèque valsch wa3? Verd.: Neen, dat was mij onbekend. Pres.: Voor den rechter-commissaris be kende u volmondig. Verd. Vega Guerra gaf toe van een valsche pas gebruik te hebben gemaakt. Verd. bleef er echter bij, dat hij niet had geweten, dat dc chèque \alsch was, hij had in opdracht van iemand anders gehandeld Ook dc tweede verdachte ontkende op de zitting geweten te hebben, dat de chèque valsch was. Hij had het hooge bedrag niet gezien, anders zou hij wel hebben begrepen, dat het zaakje niet in orde was. Wel wist ook hij, dat hij van den valsche pas ge bruik maakte. De president: Voor den rechter-commis saris bekende u. De officier van justitie, mr. De Blécourt achtte het ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen. In Amerika zouden ver. dachten zeker uiterst, streng worden ge straft, daar het geheele geldverkeer op den wissel berust. Spreker eischtc tegen beiden een gevan genisstraf van vier jaren. De verdediger van verd. Vega Guerra, mr. S. B. de Leeuw drong aan op vrijspraak, subs, clementie. Mr. Huyer, de raadsman van verd. Escu dero Hernandez, sloot zich aan bij do woor- den van zijn collega en drong eveneens aan op clementie. Uitspraak 6 Nov. a.s* HET GOLFLENGTENVRAAGSTÜK. Proefnemingen met een 1083 Meter golf. Naar wij vernemen overweegt het bestuur van de P.T.T. de golflengte van 1071 Meter die op het oogenblik alleen gebruikt wordt voor de zakelijken omroep met eenige me ters te verhoogen. Deze verhooging ge schiedt in overleg met Oslo welk station te gelijk hare golflengte iets zal verlagen, waardoor de tusschen beide stations be staande afstand iets grooter wordt. In verband hiermede zal Vrijdagmiddag te 16.15 uur een proefuitzending plaats heb ben van het station Scheveningen op een golflengte van 1083 M. Deze uitzending zal worden gevolgd door het persbureau Vaz Dias. Dc directie van het persbureau ver zoekt rapport omtrent de ontvangst van de ze uitzending te zenden naar het persbu reau Vaz Dias, Amsterdam, afdeeling draad loos. Als rechter in het permanent Hof 's-Gravenhage, 23 Oct. Het Permanen te Hof van Internationale Justitie kwam heden in zijn 19e zitting bijeen ter voort zetting van de behandeling van de kwes tie tusschen Frankrijk cn Zwitserland, be treffende de vrije zone van Opper-Savoyc en het land van Gex. Zooals men zich herinnert, had het Hof bij beschikking van 19 Augustus 1919 beslist, dat artikel 435, 2e lid van het Verdrag van Versailles voor Zwitserland de bedoelde vrije zones niet heeft opgeheven, doch dat het Verdrag alleen aan Frankrijk en Zwit serland de regeling van het regime voor de ze streken heeft willen overlaten, door een overeenkomst, waardoor het Verdrag in gcon enkel opzicht den inhoud praejudeert en die toch, indien partijen zulks wenschen, al dan niet de afschaffing van het regime der vrije zones in 1815 en 1816 ingesteld, kan inhoud. KELLOGG. Beide partijen was een termijn toegekend tot 1 Mei 1930 om het over het nieuwe re gime van deze zones eens te worden. Aangezien deze echter niet tot overeen stemming waren gekomen, moest thans het Hof zelf, overeenkomstig het tusschen par tijen gesloten compromis, in deze tweede phase viln het proces, dit regime, na par tijen te hebben gehoord, zelf regelen. Een talrijk publick woonde deze zitting bij, die hoewel de aanvang op halfelf was gesteld, reeds om kwart over tien werd ge opend. De president van het Hof, de heer Anzilotte, deelde mede, dat drie leden van het Hof, die bij de oorspronkelijke behande ling van dc zaak daarvan deel uitmaakten, niet meer in staat waren de nieuwe behan deling bij te wonen. Daar het quorum dien tengevolge onvoldoende was geworden, moest het Ilof worden gcreconstituecrd. Hij stelde nu aan de agenten der partijen prof. Basdevant van Frankrijk, prof. Paul Logoz van Zwitserland, de vraag of zij de voortzetting van de procedure voor het Hof in zijn nieuwe samenstelling aanvaardden. Nadat de agenten deze vraag bevestigend hadden beantwoord ging de president over tot de installatie van den nieuw benoem den rechter Kellogg (Vereenigde Staten van Amerika). Hij bracht hem een woord van bijzondere hulde bij deze gelegenheid, verklarende, dat het overbodig was over zijn verdiensten hier uit te weiden, terwijl hij hem tevens dank zeide voor de zoo spontane wijze, waarop hij zich als rechter ter beschikking van het Hof had willen stellen. Terwijl allen zich van hun zetels verhie ven, legde de heer Kellogg daarop de voor geschreven plechtige verklaring af. Hierop ving dc raadsman der Fransche regeering, rar. Paul Boncour, zijn pleidooi aan. „DE NIEUWE BOERHAVE". Faillissement aangevraagd. 's-G ravenhage, 23 October. Op verzoek van een abonnó van het verzekeringsperio diek „De Vraagbaak" is, naar gemeld wordt, door mr. Jan Muller, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, heden het faillissement aangevraagd van de N.V. Ziekteverzekering Maatschappij „De Nieuwe Boerhave'', welke maatschappij in weerwil van herhaalde aanmaningen weigert een verschuldigde uitkeering aan een der verzekerden uit te betalen. Naar voorts vernomen wordt zijn reeds meerdere klachten bij de politie ingekomen van verzekerden, die in hetzelfde geval ver- keeren. 1 OF WEER fl P - GEEFT lAMERIKA'S BEROEMDE SATUfl-WASl "(VOOR ALLE SOQRTE.fi V/LOE.RE.N Eh MEUBELS)» gaaaibaabianag H Verkrijgbaar via Uw§ BOROGIST OF KRUIDtniERB 3QF HU'SHOUOEL'JK^GAZUflJ s.c.JOHrisóttssöri' SQOOOARatfoiKSj OO F holland OEN HAAG» KANTOOR JACOB H0PSTRAAT51 Beschermd tegen namaak door het octrooi 17201 Het ideaal voor iedere vrouw. steunt de buikspieren. geeft steun in den rug en verschuift niet. aanbevolen door h. h. doctoren Verkrijgbaar bij: LANGESTRAAT 48-50 Alleenverkoop voor Amersfoort en Omstreken. Vragen van den heer Van der Sluis naar aanleiding van de ongeregeldheden De lieer Van der Sluis heeft aan de Mi nisters van Binnenlandsche Zaken en Land bouw cn van Justitie de volgende vragen gesteld 1. Is het deri Ministers bekend, dat er Zondag 19 October 1930 te Blokzijl ernstige ongeregeldheden hebben plaats gevonden ter gelegenheid van een voetbalwedstrijd? 2. Zijn de Ministers bereid oen onderzoek in te stellen naar de oorzaken van bedoelde ongeregeldheden, alsmede naar de houding, die de politic hierbij heft aangenomen. 3. Zijn de Ministers bereid van de resul- tuten van dit onderzoek medcdeeling aan de Kamer te doen DE VACCINATIE. Verlenging van den geldig heidsduur der tijdelijke be palingen. Ingediend is een wetsontwerp tot verlen ging van den geldigheidsduur van de tijde lijke bepalingen betreffende de vaccinatie, en wel met twee jaar, namelijk tot 1 Januari 1933. Deze verlenging houdt verband met het advies van den hn 1 specteur voor de Volksgezondheid, om zooveel mogelijk vac cinatie in het eerste levensjaar te bevorde ren. Men kan evenwel nog niet zeggen, dat de moeilijkheden worden ontgaan, door vac cinatie in het eerste levensjaar. De ervaring van één jaar is daarvoor zeker to kort. Daarom is twee jaar voor dezen proeftijd te beschouwen, als een minimum, dat voldoen de kan blijken. Wordt echter inmiddels door de onderzoekers in binnen- en buitenland een oplossing gevonden, dan kan een voor stel tot intrekking van de tijdelijke bepalin gen worden overwogen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 2