DE WERKVERSCHAFFING IN DEBAT DE ADELAAR SIERKUNST Te weinig gerekend met de crisis? UIT KN OMTREK BINNENLAND Fa. M.R.N. OOSTERVEEN Vreemdelingenverkeer AGENDA SPORT UTRECHTSCHE WEG VOOR ONZE HUISVROUWEN Langestraat 42 Tel. 77 Restaurant Princess Occasion Salonvleugel F. Thürmer Fa. R. VAN DEN BURG GEMEENTERAAD Ben W. willen dezen winter zoo: veel mogelijk werkverruiming toepassen. De woningnood in onze stad v. Ten aanzien van den post werkverschaf fing meenon verschillende leden, dat te weinig rekening is gehouden met de crisis. Als er meer geld noodig is, zuilen B. en W. wel verhooging voorstellen, maar de post wordt toch te laag geacht, ook al omdat er in den post Onvoorzien weinig muziek zit. Wc komen voor moeilijke tijden te staan, er zijn symptomen, welke er op wijzen, dat we dezen winter voor grootc werkloosheid komen te staan. Welke plannen hebben B. en W. voor de werkverschaffing, welke wer ken meenen zij te kunnen doen uitvoeren. B. en W. zeggen hierover niets in hun bo- grootingsbrief. Zien zij den toestand zoo weinig ernstig in? Naar de mecning van een dezer leden zullen buitengewoon groote moeilijkheden ontstaan, dio niet alleen de arbeiders zullen treffen. Toch mag voor de arbeiders geen werkloosheid en geen ar moede bestaan. Naar zijn meening zal dit schatten verslinden, maar die moeten er komen. Uit de omstandigheid, dat er op deze begrooting nog alleriei nuttige en noo- dige zaken ontbreken, meent Spr. dat B. en W. er nog niet zoo royaal bij zitten en vraagt hij daarom hoe kunnen dio voor be strijding der werkloosheid noodige bedra gen er komen? Weten B. en W. niet in deze begrooting, waar zooveel vrij hooge uitga ven in voorkomen, te besnoeien. Als cenige kleine aanwijzingen noemt Spr. de 5000 voor salarissen, die staan tegenover den post werkverschaffing ad 20.000. Dit sala risbedrag lijkt hem vrij hoog. Ook is het hem opgevallen, dat cr op de secretarie zoo veel hooge ambtenaren zitten. Kan het werk niet met een grooter aantal eenvoudige ambtenaren gedaan worden? Zijn ook de onderhoudsposten der scholen te hoog? B. en W. wijzen er op, dat de posten voor werkverschaffing en crisissteun steeds moeilijk te ramen zijn, omdat ze zoodanig van soms plotseling optredende tijdsom standigheden afhankelijk zijn, dat de uitga ven van vorige jaren geen richtsnoer meer kunnen zijn. Toen dan ook in dezen zomer de kenteekenen van een komende crisis zich vertoonden, hebben B. en W. niet geaar zeld zich te vereenigen met de verhooging van den post voor crisissteun op de begroo ting van het Burg. Armbestuur, ondanks dat de uitgaven van het voorgaande jaar minder waren dan de raming van 1930. Eveneens hebben zij den post voor werk verschaffing op hetzelfde bedrag uitgetrok ken, derhalve ruim 8000 hooger dan de uitgaven aanwezen. B. en W. hebben dus wel rekening gehouden met de crisis, ter wijl het bekend is, dat zij geen bezwaar hebben aanvulling van deze posten te vra gen, als de omstandigheden zulks noodig maken. Trouwens op geheel andere en veel betere wijze meenen B. en W. aan de in dezen winter te verwachten werkloosheid het hoofd te kunnen bieden en wel door zooveel mogelijk werkverruiming toe te passen. De voorstellen hiertoe zullen den Raad binnen kort bereiken. Hoe kunnen die voor bestrijding der werkloosheid noodige bodragen er komen? Voor zoover zulks werkverruiming betreft zullen de kosten drukken ten laste van de werken, die worden uitgevoerd; voor zoo ver werkverschaffing en crisissteun betreft, ten laste van den dienst 1930 voor het eerste deel van den winter en ten laste van 1931 voor het tweede deel. De dienst 1930 zal een extra last, ook al is deze aanmerkelijk zwaarder dan waarop is gerekend, kunnen dragen door de belangrijk hoogere op brengst van de inkomstenbelasting dan waarop werd gerekend. Mochten daarente gen de zwaarste lasten vallen in 1931, dan zullen B. en W., indien dit tot verhooging van de betrokken posten noodig mocht zijn, niet aarzelen voor te stellen de daartoe noo dige middelen te vinden door te beschikken over een deel van het batig saldo van den dienst 1930. Het komt B. en W. niet gewenscht voor op verschillende uitgaven te besnoeien. Het is mogelijk, dat niet alle posten tot de voorgedragen bedragen noodig zijn, maar juist daarin zit de ruimte in de begrooting, die noodig is om sommige tegenvallers te kunnen opvangen. De uitgetrokken post voor salarissen, met inbegrip van pensioen kosten rond 3800, is een gevolg van de splitsing van den jaarweddepost van de ge heelc afdeeling Maatsch. Werk over een drietal hoofdstukken. Ter secretarie wordt cr steeds op gelet, 'dat de bezetting in goede verhouding tot het werk staat. Mocht werkelijk in een en- ikcl geval eenvoudig werk door in verhou ding daarmede te hooge ambtenaren wor den verricht, dan wordt steeds door vaca tures daarin weder verbetering gebracht. Naar verlaging van onderhoudskosten van de scholen zal worden gestreefd. Ten aanzien van de arbeiderswoning bouw meenen eenige sprekers critiek op het beleid van B. en W. te moeten uiten. De woningnood is in deze gemeente nog nimmer overwonnen kunnen worden. Deze voorziening eischt zorg. Deze zorg is blijk baar bij het college niet aanwezig. Op dit terrein is het telkens een onmogelijk ge scharrel. Wie de gemeente kent, weet dat er groote behoefte is, maar ondanks dat, is er bij de uitvoering steeds weer stagna tie. Nu was het laatste argument weer, we moeten een onderzoek instellen, doch nu het onderzoek ingesteld is, blijkt dat de conclusie van het rapport voor B. en W. zoo weinig beteekent. Althans wordt nu den Raad niet voorgesteld het tekort aan woningen op te heffen, maar wordt dit ge halveerd. Zoo komen we nooit uit dezen toestand weg. Ook wordt opgemerkt, dat nu oen buitengewoon rapport over de woning toestand is verschenen, men zich had voor gesteld, dat uit den bcgroolingsbrief van de algeraeenc woningpolitick iets had moe ten blijken, doch B. en \V. zwijgen. Wel komt het collego na het ingesteld onder zoek met voorstellen, die niet met het rap port van den Directeur overeenstemmen. Dit wordt uit den booze geacht en een grief tegen B. en W. is, dat zij niet ronduit voor de zaken uitkomen. Door een der loden worden de volgende vragen gesteld: A. Achten B. en W. het een gezonden toestand wanneer cenige honderden bur gers geen of een ongeschikte woning heb ben? B. Vinden B. en W. het normaal wan neer b.v. valide geschoolde arbeiders een jaar of langer op een woning moeten wach ten? C. Wat is do oorzaak dat B. en W. op dezen onhoudbaren toestand zoo weinig daadkrachtig hebben gereageerd? Een ander lid verzoekt rekening te willon houden met de draagkracht der arbeiders als cr gebouwd wordt, waarop door nog een ander lid wordt opgemerkt, dat als met dit verzoek wordt bedoeld dat woningen moeten worden gebouwd, die sluitend moe ten kunnen worden geëxploiteerd, wc hier dan weder moderne krotten krijgen. Spre ker wijst daarbij cr op, dat het Grondbo- drljf in deze kwestie kan medewerken. Eerstgenoemde spreker bedoelt ook, dat. de grondpolitiek er op gericht moet zijn, dat grond voor zoodanigen prijs beschikbaar wordt gesteld, dat de woningen daardoor niot te duur worden. Bovendien moet de bouwverordening zoodanig worden gewij zigd, dat behoorlijke en toch goeclkoopo wo ningen gebouwd kunnen worden. In verband met het aangehaalde rapport betreffende de woningbehoefte spreekt een der leden zijn verbazing erover uit, dat ook gesproken wordt over krotwoningen in de Nieuwetraat. 't Woord krotwoning is af- stootend en spreker meent, dat de kwalifi catie met krotwoning van een knap wo ninkje zeker op ecne vergissing moet be rusten. Spreker acht het wenschelijk, dat die bcoordceling nog eens herzien wordt Ook de kwalificeering van de met rijks voorschot gebouwde woningen als gemeen te-krotwoningen acht hij onjuist Eon eigen onderzoek heeft tot andere inzichten ge leid. Een ander lid wijst erop dat verleden jaar voor het eerst de vraag naar waech- huizen is aangesneden. Gebleken is toen, dat B. en W. niet hebben begrepen wat toen bedoeld werd. Daarom zou de wethou der in andere plaatsen gaan zien om op de hoogte te komen. Hoe langer hoe meer wordt de noodzakelijkheid van deze hutzen gevoeld en in verschillende gemeenten is bij gebruik de groote wenschelijkheid ook wel gebleken. Gevraagd wordt daarom den Raad te willen inlichten over de resulta ten van het ingesteld onderzoek. Nog een ander lid wijst erop, dat de wo ningcomplexen in het Soest erkwartior een tiental jaren geleden zijn opgericht, mhar nog nooit zijn afgebouwd. Hij wijst daarbij op de z.g. sterwoningen, waar de toestand nog steeds niet af is. Welke bezwaren zijn cr tegen om die complexen te voltooien? Het antwoord van B. en W. hierop in ons nummer van morgen. (Wordt vervolgd). 'Adres aan den Raad in ver-. band met het afwijzend advies van B. en W, op de subsidie: aanvrage Zooals wij gisteren is ons blad hebben bericht hebben B. en W. afwijzend beschikt •op het verzoek van de Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer alhier, om het sub sidie te verhoogen. Het bestuur van V.V.V. heeft, zooals wij in de medcdeelingcn aan de leden lezen, een adres aan den raad ge zonden, waarin het te kennen geeft dat dank zij ook den. door den Raad over 1930 verleenden steun de vereeni ging het vrecmdelingenbezock aan Amere- foort wederom zoo krachtig als de midde len dit toelieten, heeft kunnen bevorderen; dat echter de ledenaanwas cn daar door de vermeerdering van het contributie bedrag ver ten achter gebleven is bij alle voorgaande jaren; dat het bestuur meent, dat zulks uitslui tend te wijten is aan het feit, dat de Raad zijn sedert 1924 ingenomen standpunt, heeft gewijzigd ten opzichte der subsidie over 1930; dat genoemd standpunt in 't algemeen in hield; een even groot bedrag aan Gemeente steun als door de leden aan contributie wordt bijeengebracht; dat dan ook een groote propagandistische waarde voor de ledenwerving uitging van onze leus: elke gecontribueerde rijksdaal der vloeit verdubbeld in onze kas: dat door weigering van den Raad om de maximum-subsidie voor 1930 evenals alle voorgaande jaren te verhoogen, ons dit pro pagandamiddel uit de hand viel met het bovengeschetst gevolg; dat het den Raad wel gebleken moet zijn,- dat hot vreemdelingenbez?:>ek aan Amers foort toeneemt; dat die toeneming niet alleen kan wor den afgeleid uit het snel vermeerderend aantal inlichtingen aan onze vereeniging door vreemdelingen gevraagd, doch ook uit de wijze, waarop bijna allo hotels en restaurants hier ter stodo hunne zaken hebben uitgebreid of verbouwd, dat van een bloeiend hotelwezen en een levendig vrcemdelingcnbczDek schier do go- heele winkelstand profiteert cn ook de ar beider werk vindt bij genoemde uitbreidin gen en verbouwingen; dat het vreemdelingenverkeer een ruim vloeiende en snel toenemende bron van in komsten en daardoor van welvaart vormt voor onze gemeente; dat deze welvaart zich sterk moet weer spiegelen in de toeneming der belasting opbrengst; dat het steeds moeilijker wordt, te con- currecren met andere gemeenten, waar de V.v.V.'s ook door belangrijken Gemeente steun (V.v.V.-Baarn ontvangst 6000. subsidie per jaar) in slaat zijn hare re clame-campagne uitstekend te verzorgen; dat ruimere steun niet slechts een Ge meentebelang is die steun vloeit (als be lasting) méérvoudig in de Gemeentekas te rug doch ook dringend noodig is om V.v.V. in staat te stellen haar taak naar behooren te doen vervullen (het personeel van het Verkeersbureau, dat :n verband met de aankomst van treinen tusschen den middag 6tecds geopend blijft, moc6t o.a. dit jaar worden uitgebreid mot een hulp-admi nistratrice); dat zooals U bekend is onze reke ning en verantwoording elk jaar van Ge meentewege wordt nagezien. Redenen, waarom voornoemd bestuur don Raad beleefd verzoekt het subsidie dat in 1930 geen verhooging onderging voor 1931 te brengen van 1500 op 1800. KADASTER. Overplaatsing. Blijkens een bericht in de Staatscourant van gisteren is bij beschikking van den minister van Financiën de bewaarder van de hypotheken, het kadaster cn de schecps- bewijzen, de heer J. H. Kaaskooper, ver plaatst van hot kantoor te Hoorn naar het kantoor te dezer stede. CITY THEATER. Intrede der geluidsfilm In onze stad. Blijkens een advertentie in dit blad zal het City Theater te dezer stede van 31 October af de geluidsfilm in zijn theater brengen. D a g e l Ij k s: City-theater, Weetsingel 7. Cinema Royal, Langestraat. Museum Flehite, Westsingel. (Uitgezon derd des Zondags). Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23 Theosofische Bibliotheek. Gabouw Theos Ver. Regcntesselaon, Dinsdags van 2 tot 3 uur. Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal en Bibliotheek), Muurhuizen 9. R. K. Leeszaal. Nieuw6traat 24. Vrede6bibliotheek. Arnh. weg 50 Princes6-room. Zondag, middag- cn avondconcert. 426 October „De Poth". Poppen cn ma rionetten-tentoonstelling Harry van Tus senbroek (dagelijks 105 uur). 21 Oct. de Valk Feestavond Sociëteit. 25 Oct. Amersf. Kunstkring Excursie naar Delft. 26 Oct. St. Aegten. Uitvoering R.K. Too- neelver. „Euripides". 8 uur. 27 Oct. Theosof. Loge. Bijeenkomst Spirit Ver. „Iiarmonia". 8 uur. 28 Oct. Amicitia. „Oost en West." Lezing prof. dr. A. Pulle 8 uur. 29 Oct. Amicitia. Vergadering Ned. Spaar bank Bureau. 30 Oct. de Valk V.A.R.A.-bijeenkomst. 30 Oct.: Amicitia. 't Nut Rythmische dan 6en van mej. Wessels uit den Haag. 8 uur 30 Oct. Geref. Kerk (Zuidsingel). Lezing dr. K. v. Dijk, den Haag- „Kind van zijn Tijd". 8 uur. 4 Nov. Hotel de Zwaan. Bond van Jonge Liberalen. Spreker dr. N. J. C. M. Kap- peijne van de Capello, Amsterdam. 8 uur 45—6 Nov. de Valk. Bazar Chr. Zang ver. ..Jubal". 4 Nov. Amicitia. Demonstratie Ncd. Ver. v. Huisvrouwen. 6 Nov. Pationaatsgejcuw ('t Zand) Licht beelden-avond Reddingswerk voor Alcoho listen in Nederland. 6 Nov.: Reraonstrantschc kerk, 25 jarig bestaan Ned. Piot. Bond, spreker: Dr. Mie- dema. 7 Nov. Amicitia, vertooning van Harry Tusscnbroek's poppen voor den Kunstkring. 8 Nov. De Valk: uitvoering der P.T.T. vereeniging 15 Nov. de Valk. Uitvoering Handclsver- eeniging „Hermes". 27 en 28 Nov. Amicitia. 't Nut. Tooncel- avond Bouwmeester Ensemble. 17 Nov. Amicitia. N.V. Het Schouwtoo- ncel „Haar andere Man" (abonnement). 18 Nov. Amicitia. Ned. Ver. v. Huisvrou wen. Lezing dr. v. Albarda. 18 Nov. Amicitia. Amersf. Kunstkring. 2e abonnementsconcert. Het Hollandsche Strijkkwartet. 17 Dec. Amicitia. „Jahn", Opererte, 7^ u. IS Dec. Amicitia. „Jahn", Operette. 7lA u. 19 Dec. Amicitia. Ncd. Ver. van Huis vrouwen. UTRECHT. Stadsschouwburg. 29 Oct. Cabaretgezelschap: „Der Blaue Vogel". 8% uur. 30 Oct. Fritz Hirsch Operette: „Wenn du einmal dein Herz verschenkst". IV? uur. Schaken. AMERSFOORT I—ZEIST I 3—7. Het tweede tiental zegovlert Gisteravond specldo Amersfoort I haar eersten competitie-wedstrijd tegen Zeist I. De bezoekende vereeniging bleek sterk in de meerderheid en won met 73. Voor Amersfoort wonnen do hoeren Wolf on van Dam, terwijl de heeron Bijl cn Polier remise maakten. Het tweede tiental had weinig moeite met de Studentenclub „Stukken en Schijven" uit Utrecht. Amersfoort won hier met 73. De winnende partijen werden gespeeld door de hoeren v. d. Linden, Helderman, Huis man, Erkclcns, Duyker cn Willing. De hee- ren van Dnorn cn Stenfcrt speelden remiso. GEMEENTERAAD VAN UTRECHT. In de Donderdagmiddag gehouden ge meenteraadszitting is aan B. en W. voor do aanschaffing van een aardappclschilmachi no ten behoove van den dienst schoolvoe- ding en -klceding een credict van 11116 verleend. Na eenige besprekingen werd besloten de behandeling van het voorstel van B. on W. tot inrichting van een gemeentelijk radio- distributiebedrijf een veertien dagen uit te stellen. Het in ons blad vermelde voorstel van B. cn W. tot beschikbaarstelling van een crediet voor de telling van onvolwaardige arbeidskrachten, werd z. h. s. goedgekeurd Besloten werd tot toelating als raadslid van den heer C. J. Jagers (s.-d.) als opvol ger van den heer Van Dijk. De door de rechtskundige commissie voor gestelde aanvulling van de verordening straatpolitie om den hinder van het geraas bij venten tegen to gaan, werd goedgekeurd Xaaar aanleiding van een verzoek van de afdeeling Utrecht van den Ncderl Bond van gepensionneerden houdende verzoek om verhooging van den bijslag op de pensioe nen, waarop B en W. den Raad voorstelden afwijzend te beschikken, werd na eenige be spreking met 18 tegen 17 stemmen besloten een door den heer Lousberg ingediend voor stel, waarbij B. en W. uitgenoodigd werden Dij den Raad een ontwcrp-rcgcling in te die nen, voor het verlccnen van een bijslag op de pensioenen, naar B. cn W. om bericht cn raad te zenden. B. en W. werden gemachtigd tot het voe ren van een rechtsgeding tegen de N.V. De Vecht. DE WEG VAN SOEST NAAR SOESTERBERG. In verband met den slechten toestand van dert straatweg van Soest naar Soester- berg hebben de A.X.W.B. cn de K.N.A.C. zich gewend tot B. en W. van Soest, met het verzoek spoedige verbetering van dezen weg te willen bevorderen. DE EEMBRUG TE BAARN. De Eembrug te Baarn is gesloten ver klaard voor motorrijtuigen en aanhang wagens, waarvan de wielbelasting het ge wicht van 1200 K.G. overschrijdt. DOOR DEN HOOFDONDERWIJZER MISHANDELD. Met een liniaal in den hals geslagen. P. J. B., hoofdonderwijzer, wonende tc Helden, stond voor het Bossche Gerechts hof terecht ter zake dat hij op 15 April tc Helden opzettelijk den leerling A. G. Peeters heeft mishandeld. De jongen kon de woorden Adriatischc Zee niet spellen en werd toen door den meester met een liniaal in den hals gesla gen. De jongen was met de striemen in den hals schreiend thuis gekomen. Dc leer ling was ook van dc school verwijderd cn met hem de jongens, die voor de rechtbank te Roermond tegen verdachte hadden ge tuigd. Verdachte onkendc de mishandeling en ook het feit, dat hij de leerlingen had heen gezonden. Ze hadden allen het vaccinatie bewijs gevraagd cn dus bleven ze uit eigen beweging thuis. De stiefmoeder van den jongen Peeters, als getuige gehoord, verklaarde, dat haar stiefzoontje zeer dikwijls door verdachte mishandeld werd, terwijl de jongen toch niet zoo ondeugend was, maar alleen wat moeilijk 6preken kon, zóó kon hij ook het woord Slowakije niet uitspreken. Tot dc jongens-getuigen had verdachte gezegd: Je moet maar een andere school zoeken. Eenige knapen werden als getuigen ge hoord cn verklaarden voor verschillende fouten van den hoofdonderwijzer klappen te hebben gekregen. De president vermaande verdachte in geen geval de leerlingen met een liniaal te slaan. Na getuigenverhoor verklaarde, de advo caat-generaal tot de overtuiging te zijn ge komen, dat verdachte werkelijk den leer ling heeft mishandeld. De eisch luidde vernietiging van het von nis der rechtbank te Roermond, die ver dachte had vrijgesproken, cn veroordeeling tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. „IVORY" EETSERVIEZEN mat en glanzend, goed van vorm en kleur Ontbijtbordon f 0.50. Koppen f 0.55 TEL. 1235 KOFFIETAFEL Spiegeleieren MIDDAGTAFEL Gestoofde Tarbot Worteltjes Vruchtcngties Buitenlandsche Kaas: CAMAMBERT, SERVAIS, GRUYERE, LIMBURGER, PRIMULA, KRaUTER KaSE. DE EERSTE HOFJACHT. In de bosschen van Gortel en Nlersen. Apeldoorn, 22 Oct Onder begunsti ging van prachtig najaarsweer had heden do eerste hofjacht op grof wild plaats, in de bosschen van Gortel en Nierscn. Tc negen uur begroetten do heeren ja gers, waarvan enkele ten paleizo over nachtten, elkaar voor het paleis en klok slag negen uur besteeg het gezelschap de zes hofautos cn vier particuliere cn reed men door het Koninklijk park naar het jachtterrein. Als jagermeester fungeert Jbr. A. J. B van Suchtelcn van- do Haerc, bijgestaan door den houtvester J. C. E, C. Mulder. Te paard regoldo op het terrein* dc jagermeester de uitzetting der poston. In jachtbrikkcn met vierspannon wer den do jagers van de ecno drift naar de andere gereden. In het jachthuis to Gortol werd geluncht. le étage Menu a f 2.- voor Zondag a.s Groentensoep Pastei Kalfsfricandeau met Doperwten Aardappelen Dessert Tel. 310 Langestraat 40 Amersfoort Telef. 224. Speciale aanbieding Chique Visch- graat dessins Chique Heeren-Ulsters f 29.- Ter overname een zeer goede SALONVLEUGEL in zwart gepoli toerde kast, fabrikaat Het instrument wordt met vijf Jaar garantie geleverd, desgewenscht op termijnbetaling. Arnh.straat. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not Niet Off. Not. 23 Oct. 2 i Oct 12 uur Londen12.06% 12.07 Berlijn 59.14 59.16'/, Parijs9.749.7%/ Brussel34.62 34.6!'/ Zurich 48 22 48.24 Weenen35.04 35.05 Kopenhagen66.43 66.4714 Oslo 60.43 66.47% Stockholm6.C7 66.70 New-York2.49.28 2.48'J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 3