ScliotermeriA&i-, sgtmmi St.EMIL.ION UTR:SrR:17Tel:l<>5 DE TOPPRESTATIES VAN DIT SEIZOEN A. H. van NIEUW KERK 27 records verbeterd Nieuwe Uitgaven Theemeubelen - Theedressoirs en Theekasten in diverse uitvoeringen Beekensteinschelaan Beekstraat TeS. 543 HUMORHOEKJE 'AT H LET 1 EK Mej- Schuurman, Berger en Cub: bels spannen hierbij de kroon. Reden tot tevredenheid Zooals reeds meerdere malen tot uiting is gekomen, heeft de athletiek een bijzon der gunstig seizoen achter den rug. Eén van de feiten, waaruit de vooruitgang der athletiek in Nederland wel het zuiverst .valt op te maken, zijn de prestaties. Welnu, de verbetering van 27 Nederland- sche records, w.o. 6 door dames en 21 door heeren, benevens de officieuze verbetering van 4 top-prestaties, schetst op overduide lijke wijze, dat het peil der Nederiandsclic athletiek dit jaar in niet geringe mate ge stegen is. Het is verheugend, dit te kunnen con- stateeren, vooral als hiertegenover de re sultaten der andere takken van sport woe den gesteld, welke mcerendeels achteruit gingen. In het leveren van top-prestaties hebben in het afgeloopen athletiek-seizoecn mej. Schuurman, Berger en Gubbels de kroon gespannen. Mej. Schuurman uit het be scheiden dorpje Rottevalle in Friesland werd eerst laat in het seizoen „ontdekt", doch nam niettemin de verbetering van 3 Ncderlandsche records voor haar rekening. Berger, de jeugdige Amsterdamsche sprin ter, bracht er eveneens 3 om hals, terwijl de glimlachende Rotterdamsche snehvan- delaar Cor Gubbels liefst 8 records nekte. Niet alleen het aantal records van dit 'drietal athletcn spant de kroon, doch ook in kwaliteit zijn de nieuwe records van dien aard, dat zij op de lijst der wereld records g^en „slecht figuur" zullen slaan. Mej. schuurman evenaarde zelfs een we reldrecord, n.I. dat van de 100 meter hard- loopen. Wij mogen ook de slanke Zwollenaar Pe ters, onze hink-stap-sprong-man en tien se- rieuzen polsstokspringer v. d. Zee noemen, wiens prestaties op de internationale ath- letiekmarkt a pari staan. De dames-rccords. Van de 6 dames-records, welke in den afgeloopen zomer verbeterd werden, nam mej. Schuurman er 3 voor haar rekening. De merkwaardige resultaten van de jeug dige Friezin na haar sensationeele ontdek king behaald, teekent een natuurtalent. Hoe is het anders verklaarbaar, dat zij, na slechts enkele wedstrijden te hebben gc- loopen, waarbij alle techniekstijl, start, finish haar totaal vreemd bleken een we reldrecord evenaart, een prestatie, waartoe anderen nooit zullen komen, ondunks jaren en jaren serieuze training? Mej. SCHUURMAN. Het eerste record, dat zij om hals bracht, was dat van de 80 meter hardloopen. Sinds 1923 bijzonder lang in verband met de groote vooruitgang der dames-athletiek in de laatste jaren hield mej. R. Franken dit met 10.5 sec. Dat mej. Schuurman er slechts 0.1 sec. afhaalde, mag vrij zeker op het slechte weer, dat op 24 Augustus de wedstrijden van Te Werve te Rijswijk min der goed deden slagen, geschoven worden. Een week later toondo liet Rottevalschc meisje haar volle snelheid op de dames- kampioenschappen te Amsterdam. Zij liep toen de 100 meter in 12 sec., waarbij zij liet wereldrecord evenaarde en het Nedcrland- sche record op dien afstand van 12.7 sec. ten name van mej. ter Horst zeer aanzien lijk verbeterde, terwijl zij de 200 me*er in 25.6 sec. aflegde. Het record van dezen af stand stond op naam van mej. Groo*6 met 26.6 sec., zoodat het met 1 sec. precies werd ^verbeterd. Op dien zelfden dag bracht mej. Wevers haar eigen record discuswerpen van 31.71 meter op 33.86 meter, terwijl mej. Munni- kes het record kogelstooten op 9.66 V* meter bracht. Het record op dit nummer werd reeds eerder en eenige malen verbeterd. Het stond tot 1 Juni op 8.S4 meter op naam van mej. Munnikc6, die het op dien datum tot 8.90 meter verbeterde. Op 19 Juni stootte mej. de Koek, evenals mej. Munnikos lid van de A.T.B. 9.58 meter op de kampioen schappen van Amsterdam, waarvoor mej. Munnikes dispensatie had. De revanche op 31 Aug. bracht een zege voor mej. Munni kes met bovengemelde record-vcrbotcring, waardoor het record op dit nummer in een seizoen met 0.82meter de hoogte in ging. Voorts werd door de Hygiëa-ploeg. het es tafette-record 4 X 100 meter van 53.2 op 53.1 sec. gebracht, nadat vele pogingen van de Haagsche meisjes voordien mislukten. Dit zijn nu de 6 record-verbeteringen, welke door de Hollandsche meisjes werden gepleegd. Zij geven o.i. de overtuiging, dat do vooruitgang der dames-athletiek in do laatste jaren ook dit jaar werd bestendigd. De Rotterdamsche snelwandelaar is in het afgeloopen seizoen buitengewoon op dreef geweest. Hij verbcterdo niet minder dan 8 records, waarbij 'nïj naast een uitste kenden en zuiveren 6tijl ook een buitenge wone snelheid aan den dag legde. Jam mer is het, dat het snelwandelen geen in ternationale sport meer is, althans officieel niet meer en een vergelijking met de we reldrecords geen zin meer'heeft. Gabrlël Samara, door E. Phil lips Oppenheim. Uitg. A. W. Bruna en Zn.'s U. M. Utrecht. Samara is de president van de Russische republiek, die het land van de sovjet regee ring heeft bevrijd en door zijn wijze maat regelen voorspoed en welvaart heeft ge bracht in Rusland. Hij heft zelfs het ver- banningsbesluit der monarchisten op, die nu 1924 Per flesch f 1.40. Per anker 156 De records van Berger. En nu do heeren. Het spreekt haast ais vanzelf, dat wij eerst ae door Berger, onzen nationale sportkampioen, gemaakte re cords onder de loupe nemen. Evenais mej. Schuurman bezit ook de snelie Amsterdam mer natuurlijken aanleg voor den sprint al heeft de ontwikkeling van dezen aan leg wat langer geduurd. Op 15 Juni tijdens CHR. BERGER. de A^V.A.C.-wedstrijden te Amsterdam bracht Berger het eerste record op zijn naam. Dc 200 meter ging toen in 21.1 sec. (wereldrecord 20.6 sec.), waarmede van der Bcrgc's- record op dien afstand met niet minder dan 0.9 sec. werd verbeterd. Op 3 Augustus ging tc Groningen het 100 yards record er aan. Berger legde dezen afstand in 9.7 sec. (wereldrecord 9.5 sec.) af cn ver beterde het record van Broos van 1925 met 0.2 sec. Het derde record dat Borger dit sei zoen op zijn naam bracht, was op de 100 meter. In Hilversum liep hij de 100 in 10.5 sec. (wereldrecord 10.4 sec.) waardoor hij den naam van Van den Berge van de Hol landsche record-lijst afvoerde, daar dit re cord met 10.6 sec. op naam van den Rot terdammer 6tond. Wij hebben achter de nieuwe records van Berger de officieele wereldrecords geno teerd, waaruit blijkt, dat Berger op do 10 meter in vergelijking met de wereldprcs- taties ook in het buitenland bleek dit iets sneller is. Zeer waarschijnlijk mag dit op rekening van den jeugdigen leeftijd van den Hollandsclien kampioen geschoven worden, die nog niet in de kracht van zijn leeftijd is. Bergers record kunnen echter de toets der vergelijking met de wereldre cords glansrijk doorstaan. Op de 1500 M. gelukte het Hoogewerff eindelijk om het record van Jan Zecgers te verbeteren. Hij deed ai eerder ecnige pogin gen daartoe; die mislukten tengevolge van het feit, dat hij niet ai tijd serieus oefende. Hoogewerff is n.I. een verwoede vogel-lief hebber, die vele uren in de duinen van IJmuiden slijt en dan wel eens het trainen verzaakt. O. i. bezit Hoogewerff in vol doende mate de capaciteiten om een scherp 1500 M. record te vestigen. Op 14 Septem ber liep hij tc Amsterdam 4 min. 8.6 sec., dit is 2 sec. sneller dan het bestaande record van Zcegers, doch onze mecning is, dat hij nog sneller kan na een langdurige en serieuze voorbereiding. Wij zullen Hoo gewerff echter niet meer op de Hoiland- sche athletickveldcn aan het werk kunnen zien. want binnenkort vertrekt hij naar Indië. Zecgers heeft weer wat „oud-roest" opge ruimd. Op 16 Fcbr. liep hij te Amsterdam dc 9 K.M. in 30 min. 51 sec., oud record 32 min. 32.4 sec. gemaakt in 1915 en op 9 Juni ver beterde hij de records 6 K M. cn 4 Eng. mijl (6436 M.). Op eerstgenoemden afstand maak te hij den tijd van 19 min. 46.2 sec., terwijl het oude record sinds 1909 op naam van Busscr met 20 min. 9.6 sec. stond; op de 4 mijl noteerde men 21 min. 7.4 sec, waar mede Wakker's record van1906 met 24 min. 14.8 sec. eindelijk van onze record- lijst zal worden afgevoerd. Het nieuwe nummer op het athletiok- programma de 200 M. horden kreeg een vrij scherp record. Op 11 Mei liep üc Pro Patriaan van Uitert dezen afstand in 28.9 sec., doch op 15 Juni deed Prins cr in de hoofdstad 26.9 sec. over, welke tijd thans als het officieele record geldt. W. PETERS. Wij laten hieronder de S recordsverbete ringen van Gubbels volgen: 3 Aug. 1500 M. in 6 min. 2.9 sec.; oud- record Gubbels 6 min. 12.1 sec.; 17 Aug. 3 K.M. in 13 min. 29.8 sec.; oud record Gubbels 13 min. 51.2 sec.; 24 Aug. 4000 M. in 18 min. 36 2 3ec.; oud record Gubbels 18 min. 17.1 sec.; 5000 M. in 23 min. 6.8 sec.; oud-record Gubbels 23 min. 25.2 sec.; 31 Augustus 1000 M. in 3 min. 55.2 sec.; oud-record Gubbels 4 min. 4.4 sec.; 28 Sept. 10 K.M. in~47 min. 19.9 sec.; oud- record Gubbels 48 min. 17.6 sec.; 5 Oct. 20 K.M. in 1 uur 42 min. 22.5 sec.; oud-record Ekkers 1 uur 45 min. 11.4 so.c.; 25 K.M. in 2 uur 8 min. 15.1 sec., oud record Gubbels 2 uur 9 min. 53.2 sec. Men bemerkt, Gubbels is van alle „mark ten thuis", vandaag 1000 M., morgen bij wijze van spreken 25 K.M. En alle tijden zijn even fraai. Dit seizoen werden ook drie estafette- records verbeterd. De Haarlem-ploeg hoe zou het ook anders kunnen nam deze voor haar rekening. De 4 X 100 M., eveneens op naam van Haarlem staande met 42.8 sec., werd op 15 Juni van dit jaar lot 42.6 sec. terugge bracht. Op 31 Aug. gingen er twee records aan. De 3 X 1000 M. werd op dien dag in 8 min. 6.2 sec. afgelegd, een verbetering van Haarlem's eigen records van 1.6 sec., ter wijl de Olympische estafette (800—400— 200—100 M.j, welks record met 3 min. 42.6 sec. op naam van do A.V. „1923" stond, door „Haarlem" werd verbeterd tot 3 min. 37.2 sec. De nieuwe spring-records. Opmerkelijk is het. dat het record op polsstokhoog6pringcn zoo beduidend is ver beterd. Op 1 Juni bereikte Van der Zee te Haarlem 3.62 M, op 28 Juli te Amsterdam 3.81 Vi M. en op 17 Aug. te Hilversum 3.86 M„ waardoor het oude record van Pasma in totaal met 25J4 c.M. werd verbeterd. Een kranige prestatie van den Haarlem mer Van der Zee. Het laatste officieele record, doch zeker niet het minste welke wij hier resumeeren, is van den slanken Zwollenaar Wim Pe ters. Hij bracht zijn eigen record op hink- stap-sprong van 15.105 M. op 15.26 M. tij dens de kampioenschappen op 2 Augustus te Groningen. Niet alle nieuwe records zijn als officieel erkend. De drie laatst genoteerde wandel- records van Gubbels, de 100 M. van Berger en do 1500 M. van Hoogewerff, benevens de 4 X 100 M. zijn als zoodanig nog niet er kend. Wij meenen echter, dat dc record-com missie der K. N A. U. ook tegen dc erken ning van deze records geen bezwaren zal hebben, daar zij onder normale omstandig heden cn met inachtneming \an de regle mentaire bepalingen werden gemaakt. Wat de officieusc records betreft, hier over nog in kort liet volgende. Peters bereikte dit 6eizocn op hink-stap- sprong 15.30 M. en sprong ver 7.33 M. De Eindhovenschc reus Kamerbeek stootte de kogel 13.27 M., d. i. VA c.M. boven zijn record, terwijl de Amsterdammer Versteeg ecnige seconden onder het 10 K.M. record liep, doch later hij dc officieele pogingen echter faalde. Ook do Haarlem-ploeg bleef 3 sec. onder het Nederlandseh record op de 10 X 100 M. estafette. Al met. al mogen de Nederlandsche thleten en de IC. N. A. U. met deze record- verbeteringen in alle opzichten bijzonder tevreden zijn. Zij gaven een uitstekend beeld van dc vooruitgang der Nederland sche athletiek. Gubbsls* record-jaar. Jij en Ik, door Edith Werken dam. Uitg. N.V. Querido's U. M. Amsterdam. Et dans ce liore je fus comrae Jésus: Pai par le seule vointé de mon amour; d'une histoirc banale, un rêve sublime. Ondertcckend met de initialen E. W. lij ken ons deze woorden zooveel als het motto voor dit boek. Maar wij vreezen dat de „rêve sublime" door weinigen zal worden doorvoeld cn dat het banale ten slotte domineert. Het uitzeggen der liefde van Ilja en Cyril, altijd aangenomen, dat een werkelijk groot en machtig gevoel van liefde hen doortrilt, wat echter uit niets blijkt, daar het in hoofdzaak de zinnelijke genieting is, welke hen aan trekt, zou zeker van waarde kunnen zijn, als het essentieele der liefde gevoelens meer was gedetermineerd in de reine sfeer van geheel niet gevende zielen. Maar waar het begin en het eind de zinnelijkheid is, kun nen wc ons een scheppingsdrang niet inden ken, welke zoo iets publiek domein maakt. uit Amerika weer naar het vaderland terug- keeren. Door een toeval is een van hen bij Samara in dienst getreden als typiste. Deze, Catherine Borans, is in werkelijkheid prin ses Catherina Helena Zygaff en de verloof de van Nicholas Imanoff, die als toekomstig tsaar van Rusland wordt beschouwd. Cathe rine leert Samara kennen en hoogachten, zoodat ze weigert eenig geheim aan de monarchisten te verraden. Hun voortduren de propaganda heeft onrust in het land ge bracht, welke nog grooter wordt door Sama ra's demobilisatie plannen. Als man van den vrede wcnscht Samara niet dat Russen tegen elkaar in 't vuur zullen komen en daarom laat hij het volk kiezen tusschen republiek en monarchie. De meerderheid voor de mo narchie is overweldigend. Nicholas Imanoff wordt tsaar. Maar Catherine is niet aan zijn zijde. Zij heeft versmaad kiezerin van Duitschland te worden en wil ook niet tsarin van Rusland zijn. Zij gaat tot Samara, die haar liefheeft en met hem trekt ze naar de villa in de buurt van Monaca, die Sama ra indertijd gekocht had. Uit dit verhaal spreekt een eigenaardige visie op de toekomst van Europa. Of deze in vervulling zal gaan? Wie zal het durven beslissen. Maar Oppenheim schetst dat fan tastisch komende met een zwier cn zerker- heid, of hij die toekomst al doorleefd heeft. De Prins van Astrakan, door F. de Sinclair. Uitg. A. W. Bruna en Zn.'s U. M. Utrecht, De prins van Astrakan, die als Boris VIII spoedig vorst van Palonië zal zijn, opgevoed in een kring van vleiers, is zich gaan inbeel den, dat hij ook werkelijk al de eigenschap pen bezit, welke zijn hovelingen hem toe schrijven. Zijn gouverneur prof. Tali wil hem van zijn eigenwaan genezen, en maakt nu het plan, dat Boris voor hij den troon bestijgt, zich eenigen tijd ongemerkt te mid den van zijn onderdanen zal bewegen, ten einde de wcnschen en nooden van het Volk, maar ook zijn geestesgesteldheid te kunnen bestudeeren. Als het geval verloopt, zooals Tali zich voorstelt, dan zal het niet het volk zijn, dat Boris zal lecren kennen, maar zich zelf. Als graaf Malta gaat de Prins op reis, vergezeld van prof. Tali cn ritmeester Wla- dimir, die veel op Boris lijkt. In Munchen wordt Wladirnir graaf Malta en Boris ver trekt als Hans Marody naar Balto. Van af zijn aankomst aldaar krijgt Boris ccn anderen kijk op dc menschen cn op zich zelf. Hij doorleeft grappige én 'vreemde avon turen en veel spoediger dan Tali had ge dacht wordt het objectieve inzicht geboren; Prins Boris wordt een man. Een verhaal, dat we met het meeste ge noegen hebben gelezen en waarin heel wat gezonde humor tintelt. Sinclair is hierin op zijn best cn heeft het hofleven en de evolu tie van Prins Boris met veel flair beschre ven. Do moord in hot slop, door Fokko Bos. Uitg. A. W. Bruna en Zn.'s U. M. Utrecht. Wie ecnige vervelende uren moet verdrij ven en zoekende naar amusementslectuur, dit boek in handen neemt, zal bedrogen uit komen, altijd nog aangenomen, dat hij het tot het einde kan uitlezen. Afgaande op den titel, zou men een dier sensatie-romans ver moeden, welke hoe griezelig ook vaak, door knappen bouw en handige uitwerking niet nalaten van 't begin tot 't eind te boeien. Maar daarvan is in dit boek niets te vin den. Op allesbehalve interessante wijze wordt ons verteld hoo het hoofd van het bloeiende handelshuis Elbrink, bij een moord uit noodweer, dus eigenlijk geen moord, wordt betrokken en hoe die geschie denis hem in den dood drijft, aan den voor avond van het 260 jarig bestaan der firma. Dit, doorweven met eenige melo-dramatische liefdesgeschiedenissen, wordt dan nog op vrij taaie wijze verteld, zoodat er eenige moed toebehoort tot het einde door te lezen. De Qnlntcncirkel, door Wil lem Pijper. Uitg. N. V. Em. Querido's U. M. Amsterdam. De schrijver, die een eerste plaats in neemt onder de moderne componisten, be spreekt in een vijftiental opstellen ecnige onderwerpen uit het muziekleven, terwijl hij het werk van de meest op den voorgrond tredende modernen aan een critische be schouwing onderwerpt. Daarbij blijkt bij het instrument der taal tevens goed te beheer* schen; scherp omjijnd, in streng logisch ver band geeft hij zijn gedachten, welke van be lang zijn voor allen, die zich voor dc toon kunst interessceren. Het boekje bevat dc volgende opstellen: De antimuzikaliteit van den Hollander; I.udwig von Beethoven; Pause del Silenzio; Mechanische Muziek en virtuozendom; Al- phons Diepenbrock: Het Neoclassicisme; Beethoven en de Jazz; Tristan in 1926; Mu ziekleven cn Concertpraktijk; Igor Stravins ky; Darius Milhaud; Bartók en het Neo- Bcethovenisme; Arthur Honegger; Moderne Muziek. Do vierde verzoeking, door Edgar Wallace. Uitg. Ned. Uitg. Maatschap, Amsterdam. Salvani Festini, die onder verdenking staat connecties te hebben met „de Roode Hand" schiet zich dood als prof. Tillizini een huiszoeking bij hem doet. Dc jongste zoon volgt dc voetsporen van zijn vader, dc oudste volgt Tillizini onder diens naam als professor in de anthropologie te Florence op. Na jaren, als de Roode Hand uit Amerika is verdreven, duikt dc bende onder leiding van Festini in Engeland op. De misdaden nemen hand over hand toe cn de Engelsche regeering ropet de hulp in van Tillizini Ju* nisi ter opsporing van dc bende. Ilun groot- sten slag zullen ze slaan als een medaillon regeering roept de hulp in van Tillizini Ju- Vinci. Want jn dat medaillon zit een be schrijving van de pestziekte of vierde bezoe king die Italië teisterde. En door vermenging inn zes chemicaliën, die in de Britsche Pharmacopee te vinden zijn, kan een gas worden verkregen, dat de ziekte veroor zaakt. Sir Ralph Morte Mannery bezit het medaillon, maar zijn vrouw spant samen met Festini zoodat deze het medaillon krijgt, en nu eischt de Roode Hand van de regeering 10 millioen pond, onder bedreiging anders de pestziekte te zullen veroorzaken. Hoe Tillizini het ten slotte verijdelt, wordt op hoogst spannende wijze beschreven. Liefhebbers van sensatie vinden hierin iets van hun gading terwijl het romantisch tin tje de leesbaarheid niet weinig bevordert. Jonge moeder„De hulsbaas is hier geweest, ik heb hem de huur gegeven en baby laten zien Vader van een luidruchtige baby „Ik had liever ge had dat Je hem de huur had laten zien en de baby ge geven hadtt." (Passing Show),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 8