AM EDSFOOMS CH DAGBLAD UTf:STr:17 Tel:lA5 St.EMILION Vrijdag 31 October 1930 ~DE EEMLAiNDER' 29e Jaargang No. 105 VIERDE BLAD DE AARDBEVING IN ITALIË Poincrré waarschuwt voor 't Russische gevaar „EUROPA'S DEMOCRATIE IN GEVAAR" Strüd tegen het chauvinisme noodzakelijk geacht DE RAMP VAN HET LUCHT SCHIP Niet veel meer dan een experiment Vermindering van de bewapening LUCHTVAART Het vierde postvliegtuig naar Indië Scherpe kritiek op dit feit in een rjjksdagcommissie DE DO X MAAKT EEN GROOTE REIS ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT Zwitsersch vliegtuig doet een noodlanding Reeds vijf en twintig dooden en negentig gewonden R o m e, 3 0 O c t. (V. D.) Volgens dc laatste berichten over de aardbeving in Midden Italië waren er tot dusverre 25 dooden en 'J0 gewonden. Deze getallen zijn ochter voor uitbreiding vatbaar. Bevestigd wordt, dat de haard van de aardbeving bij Senigallia moet liggen, waar ongeveer 30 personen ge dood werden en aanzienlijke materieelc schade werd aangericht. De aardbeving werd in tal van provincies waargenomen en zij was bizonder hevig in dc provincies An- conat Posaro en Macerata. Afgezien van de groote schade zijn er in Ancona 2 dooden en 50 gewonden en in dc gemeente Cassaro 1 doode en 2 gewonden. Te. Fnrnctto werden twee personen gedood. In niet minder dan 13 andere plaatsen in dc provincie Ancona werd schade aange richt. Troepen en milizia zijn voor het redding- werk gerequireerd. Er wordt reeds aan het herstel van de beschadigde telefoon- en te legraafverbindingen gewerkt. Het spoorweg verkeer is nergens gestagneerd. Wèl werd er door verzakking der rails nabij Senigallia en Montcmarciano vertraging veroorzaakt. Ook te Triest en Xapels werd de aanbeving waargenomen; hier werd echter geen scha de veroorzaakt, doch ontstond wel een pa niek. Reeds 100 gewonden. Rome, 30 Oct. (V.D.) In het ziekenhuis van Ancona werden tot hedenavond 'ast meer dan 100 gewonden opgenomen. Het militair hospitaal moest ontruimd worden, daar het door de aardbeving beschadigd was. De zieken werden in tonten onderge bracht. De gebouwen van het provinciaal bestuur, het paleis van justitie en tal van kerken werden eveneens beschadigd, even als de bureelen van dp „Corriere Adriati- co". Ernstig geteisterd werd de gemeente Fornetto, waar de meeste groote gebouwen schade hebben geleden. De pier in de haven vertoont tal van scheuren. Een Ameri- kaansch stoomschip werd door de zeebe ving, die op de aardschokken volgde, tegen de kade geworpen. Vliegtuigen maken ver kenningsvluchten boven de geteisterde ge bieden. Mussolini laat zich voortdurend op de hoDgte houden van het verloop der ber gingswerkzaamheden. Duitschland handlanger van de bolsjewisten? P a r ij s3 0 Oct. (V. D.) In de Excelsior van heden publiceert Poincaré zijn veer- tiendaagsche artikel, dat zich ditmaal bezig houdt met de noodzakelijkheid van het tot stand komen van de Vercenigde Staten van Europa, tegen „het Russisch gevaar". Poin caré betreurt, dat de Europeesche staten, in plaats van zich tegen dit gevaar te ver eenigen, steeds meer uiteenvallen en dat sommigen hunner zelfs in Rusland gebruik maken van de gelegenheid, om hun ge heime plannen er te verwezenlijken. De sta ten, die zulks doen, zullen echter het eerste slachtoffer zijn en zij zullen ook de rest van de menschheid mee in den afgrond sleepen. Alle teekenen wijzen er op, dat Rusland hard bezig is met oorlogsvoorbereiding en iri samenwerking met Duitschland in snel tempo werkt aan het vervaardigen van oor logsmateriaal. Reeds thans duikt op den achtergrond de schaduw op van een econo misch Duitsch protectoraat, dat zich met behulp van het Amerikaanscho kapitaal over geheel Rusland zal uitstrekken. Duitschland heeft dit protectoraat ge- wenscht, al slaat het nog, tengevolge van dc weliswaar overdreven, doch niettemin inderdaad bestaande economische crisis, ver van de verwezenlijking ervan. DE OPSTAND OP FORMOSA. Japansch ultimatum. T o k i o, 3 0 October. (V. D.) Het Japan- schc ministerie van oorlog heeft twee batte rijen geschut naar Formosa gezonden. De Japansche opperbevelhebber op Formosa heeft opdracht gekregen don opstandelin gen een ultimatum te zenden, om zich bin nen 48 uur door de Japansche troepen te laten ontwapenen. Indien zij zich hieraan niet onderwerpen, zullen de Japansche troe pen opdracht krijgen om zulks met geweld te doen. De Japansche pers verlangt van de regeering maatregelen om den opstand on middellijk krachtig neer te slaan. COMMUNISTISCHE CENTRALE ONTDEKT. In de nabijheid van Parijs. Parijs, 3 0 Oct. (V. D.) In de nabijheid van een Parijsche voorstad werd op straat een Italiaan aangetroffen, die een ernstige schotwond aan het hoofd had. Bij zijn ver hoor wist men slechts uit hem te krijgen, dat hij door een tweetal zijner landgenno- ten overvallen was. Dc politie vermoedde, Per flo9ch f 1.40. Per anker f St 1924 dat het hier een politieken aanslag gold. Zij steldo een uitgebreid onderzoek in en wist in een blijkbaar onbewoonde villa te Sar- trouville een communistische propaganda- ccntrale te ontdekken. Er werd een groote hoeveelheid docurnentenmaterlaal aange troffen, o. a. tallooze valsche Identiteitspa pieren, en leerboeken over klassestrijd en burgeroorlog. In den kelder werd een pas gedolven graf aangetroffen, dat waar schijnlijk bestemd was voor den gelukkig slechts gewonden Italiaan. Men neemt aan, dat deze lid is van de communistische or ganisatie en dat men zich van hein heeft willen ontdoen. Zoodra zijn gezondheidstoe stand dit mogelijk maakt, hoopt de politie nadere bijzonderheden van hem te verne men. Rijksdagpresident Loebe hangt een somber beeld op Warschau, 29 Oct (V. D.) Dc Woens dagavonduitgave van de te Kraknu vcrscbij nende Illuslrowany Kurjer publiceert, tege lijk met het te Parijs verschijnend tijdschrift Inter-Europa, een interview met den presi dent van den Duitschen rijksdag, den so ciaal-democratischen afgevaardigde Loeb* Loebe sprak over den dreigenden toestand, waarin de democratie zich in Duitschland bevindt en verklaarde, dat de strijd thans niet alleen meer gaat om de reJding van de Duitsche democratie maar om de toekomst van dc democratie in geheel Europa, waar voor spoedig het beslissende uur zal slaan. Wanneer de democratie niet sterk genoeg is om verzoening en vrede tc bereiken, dan worden deze laatste ten zeerste in ere vaar gebracht ioor de j-anijui, die m ï.n la naar een dictatuur streven Reeds thans moet men met alle, zelfs buiten-parlemen taire middelen, de golf van chauvinisme bestrijden ter bescherming van dc republi- keinschc grondwet in Duitschland. Onder buiten-parlementaire middelen ver staat Locbo o.a. de rijksweer, waarvan hij eenigszins aarzelend aanneemt, dat zij de grondwet trouw is. De Duitsche sociaal-de mocratie kan in samenwerking met een democratische regeering slechts zoolang re- gperen, tot de verhoudingen liaar dwingan haar grondbeginselen te wijzigen of zelfs op te geven en een politiek te gaan volgen, die m normale tijden niet mogelijk zou zijn. Niettemin gelooft Loebe, dat het Werk, bet- welk de democratie zoowel aan deze als aan gene zijde van de grens heeft verricht, on der geen enkele omstandigheid door ocnig gevaar of door een onverstandig nationalis me vernield zal kunnen worden. Met vol doening begroet Loebe de houding der Fran- sclie radicalen te Grenoble. Ondanks de golf van chauvinisme, die over Europa waart, zal de sociaal-democratie haar verzoenings politiek blijven handhaven. De mogolijkhcid van een openlijken opstand in Duitschland acht de rijksdagpresident niet uitgesloten, doch de sociaal-democratie in Duitschland zal alles doen om een dergelijke beweging geen basis te verschaffen. WATERRAMP SILEZIË. Dijkdoorbraken bij Odorfnrst. Bruenn, 29 Oct. (V. D.) In Silezië stijgt het water in do rivieren steeds hoo- ger. Op vele plaatsen is het water boven den hoogen stand gestegen. Hedenmorgen vroeg is het water door de dijken gebroken bij Oderfurst, achter de slikstoffabrieken. Militairen zijn ter assistentie derwaarts ge zonden. De Oder stijgt ononderbroken met een tempo van 10 c.M. per uur. Geen bevredigende proefvluchten Londen, 29 Oct. (V. D.) De tweede dag van het onderzoek naar de oorzaken van het vergaan van het luchtschip R 101 heeft o.m de mededeeling opgeleverd, dat de proeftochten van de R 101 op 1 en 2 October niet bevredigend vefloopen zijn. Een motor moest wegens lekkage van een olietank spoedig na het vertrek worden afgezet, ter wijl een andere niet op volle snelheid kon loopen. Men heeft na dc verbouwing nim mer experimenten verricht met de olieenel- hcid en bovendien werd de tocht met 16 uren bekort, hoewel nadrukkelijk was vast gesteld, dat de proeftocht 24 uur zou duren an een bevredigend verloop zou hebben. Voorts zouden de voorbereidingen voor het vertrek van de R 101 naar Indie in zekeren zin onder pressie van wijlen den Minister van Luchtvaart Lord Thomson tot stand ge komen zijn. De rapporten en berekeningen van den deskundige Prof Cairstow toonen aan, dat hij van de gewijzigde stabiliteit en gewichtsverhoudingen aan boord niet vol komen op de hoogte is geweest. De Attorney-General verklaarde, dat niet alleen de zware motoren de draagkracht van 't luchtschip hebben beïnvloed, doch dat ook het staartstuk van het schip en de voorsteven bezwaard zijn geweest. De voorzitter wees op het ontbreken van documenten betreffende den proeftocht. In aansluiting hieraan stelde de Attorney- General vast, dat het luchtschip nog niet veel meer dan een experiment heeft uitge voerd. Uit de verklaringen van den intusschen overleden Church blijkt, dat deze het bevel tot het uitwerpen van een halve ton water- ballast niet meer heeft kunnon uitvoeren, daar op hetzelfde oogenblik de ramp plaats had. Deskundigen zijn van oordeel, dat de schecpsconstructie in de lucht geen schade kan hebben geleden, en dat het dalen van den voorsteven het luchtschip in een hoek van zeker 25 graden op de horizontale rich ting heeft gebracht Blijkens een rapport van Stimpsons, den directeur van de Meteorologische Afdoe line van het Ministerie van Luchtvaart heeft de hoogtemeter op het moment van de ramp goed gefunctionneerd. BLOEDIG DRAMA IN EEN BOSCH. Saarbrücken, 2 9 Oct. (V. I>.) In bet bosch bij Fischbach werden hedenochtend een mijnwerker, diens vrouw en beide zoons van 6 en 9 jaar dood aangetroffen. Alle vier iijken vertoonden schotwonden. Dc man had Maandag met zijn gezin zijn woning ver laten en men heeft hem sindsdien niet meer teruggezien. Aangenomen wordt, dat hij oeret zijn vrouw en kinderen en daarna zich zelf van het leven heeft beroofd. HET NIEUWE BEWIND IN AMERIKA. Washington, 29 Oct. Stimson ver klaarde, dat hij de kwestie der erkenning \an de nieuwe Braziliaansche regeering nog met bespreken kan, daar hij nog niet over voldoende inlichtingen beschikt. Nog twee slachtoffers van de beschieting dor Baden. Hamburg, 29 Oct. Naar de Ham burg—Amerika-Lijn mededeelt, zijn de ma chinist Ahrberg en de matroos Ostcrkamp die bij de beschieting van de Baden ernstig gewond werden, in het ziekenhuis aan hun verwondingen bezweken. EEN VOORGENOMEN TOCHT NAAR DE STRATOSFEER. Volgens do Bayerische Staats-Ztg. wordt sedert eenigen tijd in alle stilte gewerkt aan het plan om een tocht naar dc strato sfeer (die bij 10,000 Mi begint) te doen. Bij de ballonfabrick Riedinger to Augs burg, aldus de N.R.Ct., is een ballon be steld, waarmee een jong luchtvaarder uit Münchcn, William Markgraf, in het begin van December wil opstijgen tot een hoogte van 14,000 A 16,000 M. Het doel van den tocht is dc practische mogelijkheid van een parachutesprong uit een dergelijke hoogte aan to toonen. Aan clen ballon zal een ton met oen schuifdeur worden bevestigd, van waaruit do sprong zal worden gewaagd. Markgraf zal een hoogtemeter van het Meteorologisch instituut en een filmtoestel meenemen. Het wereldrecord van oen parachute sprong staat thans op 8000 M. Alleen Duitschland moet de vers plichting eenzijdig nakomen 191 K.G. post en 34 K.G. lading aan boord Berlijn, 29 Oct. (V.D.j De rijksdagcora- n.issie van buitenlandsche zaken heeft he den het volgende voorstel van den afge vaardigde Dauch (D. Volkspartij), voorzien van een amendemont van afgevaardigde graaf Wcstarp (Volksconservatief), aange nomen: Do commissie van buitenlandsche zaken beeft van het rapport van don rijksminister van buitenlandsche zaken betreffende den tegenwoordigen stand van het vraagstuk der algemeene ontwapening, inzonderheid wat betreft het resultaat van de besprekln gen van de Assemblée van dit jaar inzake deze kwestie, met groote belangstelling ken nis genomtn. Zij moet constateeren, dat de bemoeiingen voor de algemeene ontwape ning tot dusverre gecnerlei pr&ctisch resul taat hebben gehad. De staten, die bij de vervulling van hun juridische en moreöle plichten, tot ontwape ning reeds jaren ten achter zijn, konden bij de besprekingen te Genève niet ge noopt worden toet een beslissing, waardoor de onverwijlde bijeenroeping van de eerste algemeene ontwapeningskwestie gewaar borgd wordt. Duitschland staat thans voor het feit, dat het dc hem opgelegde verplichting tot ont wapening tot het uiterste heeft moeten na komen, doch dat het van de reeds lang ge leden bij verdrag in uitzicht gestelde tegen prestaties verstoken blijft. Daarbij valt in vele landen nog een ver sterking der bewapening te aanschouwen De buitenlandsche commissie is van oordeel dat deze toestand in scherp contrast is met het beginsel van gelljkgerechtigheid en dat dit een ernstige bedreiging vormt voor de veiligheid van Duitschland en tevens voor den wereldvrede. De commissie vor- wacht van de rijksregeering, dat zij met alle ten dienste staande middelen zal stro ven naar een spoedige verandering van de zen gevaarlijken toestand. De aanneming van dit voorstel geschiedde met de stemmen van de voorstellers, natio- naal-socialisten, christelijk-socialen, cen trum, Beiersche Volkspartij, en landvolk partij. Tegen stemden sociaal-democraten en communisten, terwijl de Duitsch-natio- nalen zich van stemming onthielden. EEN GESCHIEDENIS VAN HET „VOLKSBEGEHREN". Twee journalisten wegens be- leediging gevonnist. Berlijn, 29 Oct. (V. D.) Het Schepen- gerecht Berlijn-Centrum heeft heden vonnis gewezen in de zaak tegen den redacteur van de „Tag" Fleming cn den eersten luite nant b.d. Schwendy, hoofdredacteur van de Deutsche Zcitung, die terecht hadden ge staan wegens openbare beleediging. Zij wer den veroordeeld tot 150 Mark boete, subs. 15 dagen hechtenis. Zij werden ervan beschuldigd door publi catie van een waarschijnlijk door Hugcn- berg geschreven artikel, kort na het einde van het „Volksbegehren" inzake dc verwer ping van het Young-plan den rijksminister van binnenlandsche zaken, alsmede de land6regeering van Schaumburg-Lippe te hebben beleedigd. Dr. Hugenberg was niet verschenen, daar hij wegens ziekte op het oogenblik in Beie ren een nakuur ondergaat. I HET HOOGE WATER IN DUITSCHLAND Ernstige dijkdoorbraak. Bruenn, 29 Oct. (V.D.) In Silezië stijgt het water in de rivieren steeds hooger. Op vele plaatsen is het water boven den hoog- sten stad gestegen. Hedenmorgen vroeg is het water door de dijken gebroken bij Oder furst, achter de stikstoffabrieken. Militai ien zijn ter assistentie derwaarts gezonden De Oder stijgt ononderbroken met een tem po van 10 c.M. per uur. Kottbus, 29 Oct Tc Sprcmberg is het wator schrikbarend gestegen. In den cfgeloopen nacht trad de Spree buiten haar oevers en zette tal van straten onder water. In de lager gelegen huizen aan dc Spree reikt het water tot dc eerste verdieping. De hoogste waterstaand van 1927 is reeds overschreden. Om de geweldige watermassa af te voe ren, heeft men hedenmorgen den Spreedijk iusschen Spremberg en Cantsdorf doorge stoken. Om vier uur in den namiddag stel de men vast, dat het water zakte. VERLAGING VAN DE LOONEN IN DE BELGISCHE METAALNIJVERHEID? Brussel, 29 Oct. Wegens de tegen woordige moeilijkheden hebben dc werk gevers in de metaalindustrie de gemengde nationale commissie verzocht dc loonon met 5 pet te mogen verlagen. VIJF MILLIOEN WERKLOOZEN. New-York, 3 0 Oct. (H. N.) Groen, de voorzitter van den Amerikaanschen vak- vcrccnigingsbond, heeft verklaard, dat het aantal wcrkloozen in de Ver. Staten dezen winter tot ver boven de 5 millioen zal stij gen, zoodat, indien men de gezinsleden mee rekent bijna een zesde van de Amerikaan sche bevolking door de werkloosheid zal worden getroffen. MAJOOR FRANCO TOT TWEE MAANDEN VEROORDEELD Madrid, 29 Oct. (V.DDc bekende ma joor Franco is wegens een nieuw artikel over de Spaanschc militaire aviatiek weder om veroordeeld tot 2 maanden gevangenis straf. BLOEDIGE VERKIEZINGSBOTSINGEN. Innsbrück, 3 0 Oct (V. D.) Gister avond ontstond na afloop van een sociaal democratische vergadering to Hoctting een ernstige vechtpartij met leden, die terug keerden van een christelijk-sociale vergade ring. Er vielen eenigc schoten, waardoor drie personen gewond werden, terwijl ver scheidene deelnemers aan de vechtpartij messteken hebben opgeloopen. Do gendar merie moest met de blanke bajonet een ein de aan de vechtpartij maken. Verscheidene personen werden gearresteerd. Hedenmorgen in dc vroegte te het 4o postvliegtuig voor Indiö do P.H.A.E.Z. van Schiphol naar Nedorlandsch-Indië vertrok ken. Nu de postvliegtuigen in gcregeldcn dienst om de veertien dagen do reis naar het Oosten aanvaardon, Is het dus volstrekt geen gebeurtenis meer, die In verhouding meer belangstelling trekt dan het vertrek naar een stoomschip naar Indië. Alleen r*e familieleden en eenlgo vrienden van de vertrekkendon, in dit geval dus alleen van do bemanning, waren dan ook hclenmor- gen op Schiphol aanwezig om afscheid te nomen. Zoo als altijd was ook de directour van de K.L.M., de heer Plcsman, presmt om da vliegers een goedo reis te vonschon. Te 6.23 uur startte de P.HAE.Z, die uls bemanning aan boord hoeft de vliegers Frljns en Both en de mecanicien Brüme- steyn. Dit vliegtuig heeft 191 K.G. post en 34 K.G. lading mede. Arasterdam, 29 October. Het 4e post vliegtuig de P.H.A.E.Z, dat hedenmorgen te 6.23 van Schiphol vertrok, i6 te 12.10 uur te Dresden geland. Alles ls wel aan boord. Nader wordt gemeld, dat dc slechte weersgesteldheid, die, nadat het Ertsge bergte was gepasseerd, optrad, den vliegers heeft doon besluiten den tocht niet verlor voort te zetten en te Dresden te landen. Zondag de eerste vlucht naar Amsterdam Uit Berlijn wordt gemeld, dat het vlieg- schip DO X volgens nadere berichten ver moedelijk Zondag a.s. 2 November van Altenrhein uit voor de eerste étappe naar Amsterdam zal vertrekken. Het zal bij deze vlucht in het algemeen den loop van den Rijn volgen, waarhij liet niei is uitgesloten, dat het op het eerste ge deelte der étappe om technische redenen, en om tijd te winnen, den weg zal bekorten, ten einde den vliegtijd van 5 6 uur zoo mogelijk nog te verminderen. Aan de vlucht naar Engeland zal, naar wordt vernomen, ook door dr. Dornier en zijn vrouw worden deelgenomen. Behalve den heer Maurice Dornier, zul len aan de vlucht naar Amerika voor de Hearstpers ook lady Drummond Hay, als mede de heer Von Wiegand deelnemen. Men rekent, dat het vertrek van Lissabon naar de Azoren op 12 November zal plaats hebben. Drie dooden en twee gewonden Londen, 30 Oct. (V. D.) Een toestel van de Imperial Airways op weg van Le Bourget naar Croydon is heden, tengevolge van den dikken mist, in een veld ongeveer 10 mijlen van Boulogne gelegen, neergestort. Een passagier en twee employés der maatschappij werden gedood, terwijl de bei de andere passagiers werden gewond. De passagiers ongedeerd, de bemanning licht gewond Essen, 30 Oct (V.D.) Het verkeersvliejt- tuig C.H. 161, een driemotorige Fakker van de Zwitserache Balair. die te ongeveer half tien van Schiphol vertrok met aan boord een bemanning, bestaande uit den piloot Bcrchthold, den tweeden piloot Sterle on den marconist Wagner en met als passa giers aan boord twee Hollandsche heeren uit Der. Haag en oen Engelschman, moest tengevolge van den dichten mist hedenmor gen tegen half twaalf nabij Essen een noodlanding maken. Door den nevel ge dwongen, daalde het toestel op een stuk land, waarbij één der vleugels het dak van een schuur raakte, waardoor het toestel, dat in de nabijheid van Meisenburg was neergekomen, beschadigd werd De passa-* giers bleven ongedeerd, maar ±t beman ning liep lichte verwondingen op. Bercht» hold werd gekwetst aan den schouder, Sterle brak een arm, terwijl dc marconist Wagner vrij ernstige snijwonden opliep* DE MISS COLUMBIA OVER ONS LAND. Londen, 2 9 Oct. (H. N.) De Mis Co lumbia, waarmede Harold Boyd en Harry Connor onlangs de vlucht over den Oceaan maakten, zal morgen van Croydon vertrek ken voor een vlucht over Europa. Deze gaat over Keulen naar Berlijn en vervolgens naar Friedrichshafen, Arasterdam en naar Croy don terug.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 11