Snort-, middag- en avondjaponnen. Ais de storm raast Maandag 3 November 1330 AM EDSFOOKTSC1H DAGBLAD .DE EEMLANDEft' 29e Jaargang No. 107 LUCHTVAART De Do X niet opgestegen Willem Greenhuizen Om de levensverzekering JUWELIER DE POSTVLUCHTEN BINNENLAND ÉN u .V. COMPAGNIE LYONNAISE Een duivelsche toeleg EEN RIMBOE-AVONTUUR TE ROTTERDAM Na het drukkersconflict De aandrang uit Rotterdam FEUILLETON De Verdwenen Delera In verband met de slechte weerberichten is de vlucht uitgesteld Friedrichshafen. 2 November. (V.D.) De tegen heden vastgestelde vlucht van de Do. X naar Amsterdam, moest ten gevolge van den storm aan de Engelsche kust en boven Nederland, op advies van het offi- cieclc meterologisch station worden uitge steld. In tegenstelling met andersluidende ge ruchten wordt medegedeeld, dat do vlucht naar Amsterdam niet beschouwd moet wor den als de start voor een vlucht naar Ame rika, aangezien deze tocht te Lissabon zal aanvangen. Tevoren zullen nog eenige. de monstratievluchten worden uitgevoerd. De viiëgboot blijft gereed tot het vertrek, dat plaats zal hebben zoodra betere weersom standigheden zulks zullen toelaten. ?o vlucht wegens de slechte Weerberichten uitgesteld. Altenrhein, 2 Nov. (V.D.) In verband met do ongunstig luidende weerberichten i6 thans besloten, dat de Duitsche Dornier vliegboot Do. X morgen, Maandag, niet naar Amsterdam zal vertrekken. Indien het weer boven West-Europa gunstiger wordt, zal Maandagavond of Dinsdagmorgen over wogen worden, of de start kan plaats vin den. Het persbureau Vaz Dias verneemt voorts, (lat alle6 reeds hedenmorgen gereed was voor het vertrek van de reuzenvliegboot, dat dr. Dornier, die na het vertrek van de Do. X per trein naar Amsterdam komt, zelfs reeds afscheid van de bemanning en passagiers had genomen, toen de eerste on gunstige weerberichten binnenkwamen. Bo ven het Kanaal bedroeg de windsnelheid 11, wat een krachtigen storm betcckent. Bovendien werden stormen verwacht uit de richting van Ierland, en werd uit West- Duitschland en uit Nederland eveneens slecht weer gemeld Besloten werd toen, om ook Maandag in geen geval te vertrek ken, en af to wachten, of de weervoorspel lingen voor Dinsdag gunstiger zouden lui den. Gedipl. horlogermaker Tel. 852. Langestraat 43 Gevestigd 1885 Het vierde vliegtuig ie Cairo Aneta-Vaa Dios meldt d.d. 1 Nov., dat bij do K.L.M. bericht is binnengekomen, dat het vierde postvliegtuig hedenmorgen om 6.35 uur uit Sofia is vertrokken en om 9.35 uur te Athene landde. Alles is wel aan boord. Morgen wordt de vlucht voortgezet Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat het vierde postvliegtuig de P.H.-A.E.Z. Zon dagmorgen om 6.30 uit Athene is vertrok ken en om 13.37 te Cairo is gearriveerd. Al les is wel aan boord. Heden Maandag wordt de reis voortgezet 's-Gravenhage, 1 Nov. Bij de K. L. M. is bericht binnengekomen, dat het tweede retourvliegtuig hedenmorgen tc 5.35 uit Me- dan is vertrokken en te 13 05 uur te Bang kok is geland. Alles is wel aan boord. Mor gen wordt de reis voortgezet Twee torenkranen omgewaaid DE VLUCHT VAN DEN HEEK VAN TYEN, Het persbureau Vaz Dias meldt uit Ko- nia, in Turksch Klcin-Azic, dat de beer Van Tyen, met zijn Pander-vliegtuig „De Adelaar" na een verblijf van ongeveer een week to Stamboel heden (Zondag) zijn reis heeft voortgezet. Hij vertrok te 9.04 uur uit Stamboel en landde juist 5 uur later, te 11.04 uur tc Konia. OSCAR GARDEN TE BATAVIA. Batavia, 2 November (Aneta Vaz Dias). De in Schotland geboren Australiër, Oscar Gaden, die 16 October j.l. voor Croydon voor een solovlucht naar Australië, in zijn vlieg- luig Kiaora, welk woord geluk beteekent, vertrok, is heden op het vliegveld van Ba tavia, Tjilitan, geland. Amsterdam, 2 Nov. De storm, die he denmiddag, gepaard met hevige regenvla gen, over de stad gierde, heeft ernstige schade toegebracht bij de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij aan don Cornc- lis Douwesweg. Te ongeveer drie uur, toen de wind op zijn hevig6t was, zijn hij deze maatschappij twee torenkranen voor den wind bezweken. Zij kwamen terecht op het terrein der maatschappij, zonder verder schade aan te richten. Deze kranen worden o.m. gebruikt om bij den scheepsbouw, de groote. ijzeren platen op. to hijschen en op hun plaatsen te brongen. Zij zijn ongeveer 35 Meter hoog. Onder grooi geweld kwa men zij op het terrein terecht. Voor zoover wij weten heeft dc storm geen andere ern stige ongelukken aangericht. FABRIEKSBRAND. Lage Zwaluw e, 2 Nov In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is do electrische vlasfabriek van A. Domenie aan ,de Blauwe Sluis alhier geheel door brand vernield. De geheele inventaris, alsmede een groote hoe veelheid vlas ging verloren. De brandweer van Zevenbergschehoek kon tegen het vuur niets uitrichten. De fabriek was laag verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. UTRECHTSCHHWEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT Een leidekker gearresteerd onder verdenking zijn knecht te hebben gedood Op 29 Maart van het vorige jaar geschied de op het Ambonplein in Amsterdam-Oost een ontzettend ongeluk: in don toren van >le kerk aldaar viel een leidekker uit de nok in een der ommegangen. De brandweer kwam er aan te pas om het vreeselijit ver minkte lichaam van den man naar den be gancn grond te transporteeren en weldra gaf het slachtoffer den geest. Aanvankelijk dacht men aan niets anders dan aan een verschr.kkolijk ongeval, doch langzamerhand zoo meldt het Ilbld. begonnen er vreemde geruchten omtrent de droeve gebeurtenis te loopen en kwamen er speciaal ten aanzien van den patroon van den vcrongelukien leidekker zeer be zwarende omstandight den aan het licht. Zoo bleek o.a. dat die patroon op hot ioven van zijn om hot leven gekomen knecht een levensverzekering van vijftigduizend gulden hacl gesloten, welk bedrag hem dan ook na het sterfgeval werd uitbetaald. Toen nu de patroon een nieuw'cn knecht in dierst nam, stelde hij pogingen in het werk om op hot leven van dezen man een verzekering van eenige honderdduizenden guldens af te sluiten. Deze poging mislukte, een en ander kwam de justitie ter oore en zij droeg den commissaris van politie van hot bureau- Linnaeusstraat, den heer J. Reyinga, op, terzake een onderzoek in te stellen. Dc com missaris verzekerde zich ten deze de hulp van de centrale recherche cn een uitgebreid onderzoek werd hier cn in Den Haag, waar de leidekker-patroon woont, begonnen. Eerst een dezer dagen dus ruim anderhalf jaar nadat hot geval op het Ambonplein plaats reep kon de politic tot een tweetal arres taties overgaan, n.l. van den patroon en één van zijn knechts. Een reeks getuigen werd deze week ter parkette door den subst. Of ficier van justitie mr. J. Versteeg gehoord Zaterdag heeft ten slotte de aangehouden knecht zeer bezwarende verklaringen afge- egcl tegen zijn patroon, die zich op den be- wusten 29en Maart 1929 tezamen met den verongelukten leidekker in den kerktoren moet hebben bevonden. Wolk afschuwelijk drama zich daar in dien hoogen toren heeft afgespeeld, men kan 't slechts bevroeden Inmiddels is op last van den rechter-com- missaris de aanvankelijk aangehouden knecht in vrijheid en de gearresteerde pa troon in verzekerde bewaring gesteld. Het getuigenverhoor wordt dc volgende week nog voortgezet, meer en meer hoopt zich het bezwarend materiaal tegen den patroon op, zoodat verwacht mag worden, dat de strafzaak binnen niet te langen tijd naar de openbare zitting kan worden verwezen. OP EEN TREIN GESCHOTEN. Dezer dagen, toen de personentrein uit Zwolle omstreeks 4 uur n.m. de buurtschap Wijnvoorden onder Wij he passeerde, is er op dien trein geschoten. De kogel drong in de cabine van de locomotief, zonder echter iemand te wonden. De marechaussee stelt een onderzoek in. DE STAKING TE GELDERMALSEN. Het afgebroken huis van een werkwillige. Dezer dagen plaatsten wij een bericht van het persbureau Vaz Dias, toegezonden dooi de directie van de N.V. Vereenigde Neder landsche Chamottefabrieken, waarin werd medegedeeld, dat de stakers een huis van een werkwillige rnet den grond gelijk had den gemaakt. Het Volk" verklaart thans positief, dat de stakers liet huis niet hebben gesloopt, evenwel zonder een andere lezing te geven van hetgeen zou zijn voorgevallen. Op workwilligen geschoten. Men schrijft uit Geldermalsen aan de N. R. Ct.: In verband met de staking op de Chamot- tenfabriek alhier, worden dagelijks dc werk lieden uit de naburige gemconton, met dc A.T.O.-bussen, onder politiegcleide, gehaald en thuis gebracht. Vrijdagavond reden op den Burenschen dijk wederom genoemde autobussen, toen van den overkant van de Linge revolverschoten werden gelost. De be geleidende rijkspolitie maakte van haar ka rabijnen gebruik en schoot terug. Van beide kanten werd niemand getroffen. De slangdie een warm bed opzocht Rotterdam, 31 Oct. Een bewoonster van dc Aelbrachtskade alhier heeft gister middag een ontdekking gedaan, welke me nigeen do stuipen op het lijf gejaagd zou hebben, een ontdekking, die men in de rim boe voor mogelijk, in Europa voor onwaar schijnlijk cn in een stad als Rotterdam voor totaal uitgesloten zou achten. De juffrouw kwam in haar slaapkamer, sloeg het dek weg en wat lag daar rustig ineengekronkeld te slapen? Do scherpzinnige lezer zal uit onze inleiding al reeds hebben begrepen, dat het niet haar schoothondje of haar poes en ook zeker niet haar echtvriend was, die daar een middaguiltje knapte. De juf frouw sloeg aan het gillen, het dek dicht, de deur open cn op de vlucht Een buurman schoot to hulp en stelde in de slaapkamer ecn onderzoek in. En in liet bed vond hij, sluimerendeen slang, een hcusche ringslang. Kordaat greep hij het serpent bij kop en staart en in den looppas bracht hij het reptiel naar het politiebureau aan dc Voorstraat, waar men clen arrestant die overigens geheel ongevaarlijk is ook lie ver niet wilde houden. Men heeft dc Rot- terdamsche Diergaarde opgebeld, die zich over het diertje heeft ontfermd. Hoe de slang in de slaapkamer is geko men, is niet bekend. Zou het dier ontsnapt zijn uit liet tentoonstellingsscliip Klein Ar- tis, dat in dc nabijheid heeft gelegen, zou het een wraakneming of een plagerijtje kun nen zijn? De politic stelt een onderzoek in. (N.R.Ct.) KOORTS AAN BOORD. Rotterdam, 2 Nov. Lloydstelegram- men hebben meegedeeld, dat zich op liet s.s. Maas, dat te Las Palmas van Koalack is aangekomen, een zeventien gevallen van koorts hebben voorgedaan, waardoor- dc kapitein en een groot deel van de beman ning ongesteld zijn en het schip de reis niet heeft kunnen voortzetten. Bij onderzoek bij de fa. Vinke te dezer stede, die de reederij is van dit schip, is ons gebleken dat liet hier geen speciale ziektegevallen betreft, maar de gewone koortsen die aan de West kust van Afrika herhaaldelijk voorkomen en welke binnen eenigo dagen ophouden. Het schip is voorloopig te Las Palmas blij ven liggen, doch geen der patiënten is nam een ziekenhuis vervoerd. Men verwacht dat het binnen enkele dagen de reis naar Ilavre zal kunnen voortzetten. FELLE BRAND. Groningen, 2 Nov Hedenavond om half negen is een felle brand ontstaan in de bakkerij van den heer R. Pijl te Zeven huizen, gemeente Leek. De oorzaak van ien brand is onbekend. Bakkerij en woonhuis zijn een prooi der vlammen geworden. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verzekering dekt de schade. Linksche socialisten bij een niet'georganiseer den drukker De N.R.C. bevat een hoofdartikel, hou dende eenige nabeschouwingen over het Conflict in de typografie. Daarin wordt o.m. gewezen op het gevaar van dc toene ming van vrije niet tot de collectieve or ganisatie toegetreden, ondernemingen, dio bij voortduring aan cle door de collectieve overeenkomst gebonden werkgevers en werknemers concurrentie aandoen. Voor do georganiseerde werkgevers is dit niet aan genaam, doch aan den andoren kant mag niet worden vergeten, dat in het voortbe staan van zulke vrije ondernemingen een be langrijke waarborg voor het publiek is ge legen tegen prijsopdrijving. Dat dit laatste geen fictie is, zegt het blad, blijkt wel zeer sprekend hieruit, dat geen minder dan do linker flank van do S.D.A.P. voor de uit gave van haar weekblad bij een niet-geor- ganiseerden werkgever tor markt is ge gaan, omdat, zij, naar zij zelf verklaarde, er voor paste, ..een hongeren prijs voor het drukken van „De Socialist" te betalen, dan noodzakelijk was". De hceren zullen wol blij geweest zijn, dat het instituut der bin- dcndvcrklaring van do collectieve arbeids overeenkomst nog geen ingang gevonden heeft! Het blad vertelt voorts van een bedrijf to Rotterdam, waar reeds tientallen van jar ren, en lang voor er van collectieve orga nisatie sprake was, aan een geheel van arbeidsvoorwaarden gebouwd is. dat bet zonlicht verdragen kan. In loonregeling, pensioenregeling, weduwenverzorging, ziek teregeling, vacantietoelage, werktijdrege ling is daar een complex tot 6tand ge bracht, waartegenover met de eischcn der werknemersorganisaties als toetssteen, eeno staking als doelloos, en mitsdien als ecu groot onrecht niet 6lechts tegen den werk gever, maar ook tegenover do arbeiders zou moeten .gebrandmerkt zijn. Wij verklappen voor ingewijden geen ge heim, zoo schrijft de N.R.Ct. verder, maar hot mag wel eens openlijk worden gezegd, dat de ernstige bedenking, die door do werknemers in het bedoelde bedrijf tegen het stakingsplan is geopperd, hoogstwaar schijnlijk don bcslisscndcn stoot heeft go- geven, om den werknemersbesturen te Am sterdam het zeer groote risico te doen be grijpen, dat zij met dc doorvoering van de staking op zich zouden gaan nemen. De staking zou niet slechts de marginale be drijven tot uittreding uit de organisatie hebben gedwongen, maar met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid de heele organisatie tegen den grond hebben gesla gen, en het werk van 17 jaren hebben ver nietigd. Dank zij de gelukkige omstandig heid, dat ten slotte de Rotterdamsche werk nemers de eenzijdige beschouwingswijze der hoofdbestuurders te Amsterdam prijs gaven, en oog kregen voor het ruimere be- drijfssolidariteitsbeginsel, dat de collec tieve organisatie mede behcerschen moet, konden zij zich tegen de voorgenomen sta king schrap zetten en kon dc vrede wor den geteekend. NIEUWE SLEEPBOOTDIENST TE AMSTERDAM Amsterdam, 31 Oct. Naar wij verne men is de firma Wm. H. Müller en Co„ welke sinds kart optreedt als directrice van den Koninklijken Hollandschen Lloyd, op liet oogenblik in de hoofdstad bezig met het koopen van een aantal sleepbooten. Het ligt n.l. in de bedoeling van (leze firma, te Am sterdam een sleepbootdienst te openen, waarvan het gebied der werkzaamhedeo ook het Noordzeekanaal tot IJmuidcn zal omvatten. Hij, die over een krachtig denken be schikt, heeft de meeste kans van slagen. Door E. PHILLIPS OPPENHF.IM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 17 Ik flapte toevallig in dezen trein en al heb ik tot u het woord gericht, zooals ik tot iedcren anderen mede reiziger zou hebben gedaan, zoo ontken ik ten stelligste, dat, er iets onbehoor lijks was gelegen noch in wat, ik zei, noch in den toon waarop ik 't zeide. Wa-* ten 6lote het feit betreft, dat u de?.3 coupé werd aangewezen, laat ik u verzekeren dat ik den conducteur een fooi hacl gege ven in de hoop, dat hij mij geen?gezelschap zou bezorgen en ho?wel ik niet wil bewe ren, dat uw aanwezigheid mij onwelkom is, vast staat, dat, ik er niet op had aan gestuurd." Zij zweeg een oogenblik, terwijl zij mij aandachtig bekeek. Mijn woorden schenen baar tot eenig nadenken te hebben ge bracht. „Mag ik u nog iets vragen?'V zeide zij. zich een eind voorover buigend „Was het werkelijk voor den eersten keer, dat u het Café des Deux Epingles bezocht?" „Inderdaad wa6 het mijn eerste .bezoek. Toevallig had ik dien avond Louis ontmoet. Iiij wist, dat ik mij verveelde en hij nam mij daarheen mede." „Dat was in de opéra en daarna heeft u hem gevraagd, wie wij waren." „Dat ontken ik niet, maar ik kan moei lijk inzien, dat daarin ook maar iets on bescheidens is gelegen. Daarna hebben wij een tijdje staan praten en deelde ik hem mede, dat ik alleen te Parijs was en dat ik mij verveelde. Juist omdat ik alleen was, wandelden wij samen vertier op." Op haar gelaat kon ik zien, dat zij niet wist wat zij er van moést denken. Haar oogen schenen weer naar da mijne te zoe ken, alsof zij zich zekerheid wilde ver schaffen, dat ik dc waarheid sprak. „Ik begrijp er niets meer van", zeide zij. „U beweert dus. dat u niets meer van Loui6 afweet dan dat hij rnaitre d'hotel is en dat u deze week bij toeval een bezoek aan Parijs hebt gebracht?" „Zoo is het." Plotseling scheen een gedachte bij haar op te komen. Zij leunde weer achterover en het was alsof ik de herinnering aan het drama in het Café des Deux Epingles weer bij haar zag opleven. „Maar het is me onmogelijk dat alles van u te gcloovcn!" riep zij uit „Ik heb toch met eigen oogen gezien, dat u dien man te lijf ging! Het was afschuwelijk! Ik heb nog nooit zoo iets bijgewoond! U was een wild dier gelijk! Ik heb gehoord, dat hij er ernstig aan toe is. Is dat .vaar?" ..Ik geloof het ook", antwoordde ik. „het spijt mij te moeten zeggen, dat ik het zelfs hoop." „En u is op vrije voeten gebleven! U maakt zelfs niet den indruk, dat u op de vlucht i6 gagaan om uw leven te redden. En toch beweert u, dat u niet behoort tot die.... dieH „Die wat?" vroeg ik haastig. „Tot de vaste bezoekers van het Café des Deux Epingles", vervolgde zij langzaam, „tot hen die gaarne gebruik maken van de bijzondere bascherming, welke enkelen, die achter de schermen zitten, kunnen ver- leencn aan hun vrienden." Ik knikte ontkennend en antwoordde: „Ik weet niets meer van de inrichting be halve wat ik bij mijn kort bezoek heb ge zien. Ik vveat niet6 anders van Louis, dan dat hij maitre d'hotel is van het restau rant, dat ik bij voorkeur bezoek Ik weet niets af van het publiek van het Café des» Deux Epingles. En u behoorde daartoe. Ik kan u verzekeren, dat toen ik met Louis dat restaurant binnenging, ik geen flauw vermoeden had den man te zullen ont moeten, dien ik te lijf ben gagaan." „Wie is u?" vroeg zij plotseling. Ik reikte haar mijn kaartje en zij las et met eenige verbazing mijn naam op. De slaper tegenover haar maakte een onrusti ge beweging. Zij verfrommelde het kaartjb in haar handen cn bleef enkele oogcnblik- ken in diepe gedachten verzonken. „U is dus een Engclschman?" vroeg zq na een korte poos. „Om u te dienen." „Ik ken niet veal Engelschen", zeide zQ. „ik heb meestentijds in Frankrijk vertoefo, op het land in de buurt van Bordeaux en ook te Parijs. Maar ik ben nog nooit een Engelschman als u tegengekomen. Ik Koe& naar u, toen de men in de zaal verscue«n en ik zag, hoe u opstond en hera aanv.Au Zij rilde en ik boog mij weder naar hae toe, zeggende: „lk wil toch niet, dat u een slechter ia* druk van mij krijgt dan ik verdien. U ge voelt medelijden met den man dien ik tegen den grond heb geslagen en u ziet ml' aan als een soort dilettant-moordenaar. Da' spijt me werkelijk en ik verzeker u op inijr eerewoord, dat als ooit een mensch ter wereld den dood verdiend heeft, dan is hi' het." „Uit uw hand?" „Uit mijn hand", antwoordde ik met he slistheid. „Ik persoonlijk sia er misschien buiten, maar ik heb een broederHoor mij aan, mademoiselle", vervolgde ik „Mijn broeder is gebrekkig. Hij werd van zijn paard geworpen, toen hij als jager- meester deelnam aan een vossenjacht en hij heeft daarna nooit meer kunnen loopen. Hij was gehuwd met een vrouw die hij lief had, een arm meisje, waaraan hij een plaat* in zijn kring had gegeven. Zij had hem lief en zij had er volkomen vrede mee haar leven aan hem te wijden, toen hij invaliedt *vas geworden. Toen verscheen die man op het tooneel, van wiens afstraffing u getuig« is geweest. Ik moet u verzekeren, dat het toeval in de zaak geen rol speelde. Hij spande al zijn krachten in om haar liefde te winnen. Ik weet niet in hoever hij daarin is geslaagd. Ik kan alleen zeggen, lat zij met hem uit het huis van mijn broeder verdween. De verleider was op dat oogen blik zijn gast, was reeds zijn gast toen hd zijn plan vormde." De oogen van het meisje schoten vuur Zelfs bij het schemerige licht van de coupé kon ik zien, hoe haar oogen schitterden „U heeft goed gehandeld'" riep zij uit „Ik zwijg daarover verder. Wie den hulpe- looze onrecht aandoet verdient gestraft te, worden. Maar wat ik nog niet begrijp is' dill bet is mij niet duidelijk, waarom die^ menschen uit het Café des Deux Epinglc* u hun bescherming willen verleenen, als u niet tot de hunnen behoort, als u ze alleen hoogst oppervlakkig kent. Die lui zijn geen philanthropen. Op een goeden dag zulle* zij bij u om betaling komen aankloppen: Ik haalde de schouders op en antwoord de: „Ik heb nooit geweigerd te betalen wat ik werkelijk schuldig bon. Als een hunner bij mij aanklopt met een rekening, dan ver zeker ik u dat betaling zal volgen." „U is er dus wel zeker van, dat u rtiet reeds in hun dienst is?" vroeg >U, „wel heel zeker?" „Hoe bedoelt u dat?" „U maakt op mij den indruk van een fatsoenlijk mau te zijn. Misschien is u dat ook. Misschien heb ik u ten onrechte ver dacht. Maar ik wil u wat vragen. Ilceffc een hunner u verzocht ons te bespionnee- ren, mijn oom en mij?" „Neen, op mijn eerevvoord!" antwoordde 'k plechtig. (Wordt vervolgd). VROOM DREESMANN Langestraat. Gestikte 2 pers. Satinet dekens in zeer mooie kleurstellingen 8.90, 6.75. Dezelfde in 1 pers. maat 5.90, 5.40.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5