AMEEBFOOEÏSCH DAGBLAD Sport-, middag- en avondjaponnen. Middenstands Willem Groenhuizen De Verdwenen Delora Vrijdag 7 November 1930 -DE EEMlANDEft* 29e Jaargang No 111 BINNENLAND De viersporenkwestie „Piet Paaltjes-litteratuur" NV AMERSFOC MIDDENSIAND5-BANKy°°| AMERSFOORT EN OMSTREKEN TEGzW HET COMPROMIS DE MOORD TE BENNEKOM Een gefantaseerd verhaal N.V. COMPAGNIE LYONNAISE J* Tegen verhooging van den gedistilleerd acdjns Fraude gevreesd FEUILLETON Een nieuwe beschouwing van J. Hoste in „Het Laatste Nieuws" Het Laatste Nieuws heeft nogmaals een beschouwing van J. Hoste Jr. over de vier eporenkwestie waaraan het volgende is ontleend. „Wanneer van officieele zij 1c in ons blad iets verschijnt, dan wordt het uit drukkelijk vermeld, en zoo is in t onder havig geval van regeeringswegc in de Bel gische bladen de volgende logenstraffing verschenen, die uitging van het kabinet van den eersten minister en die wij hier in herinnering brengen: „Het is juist dat nieuwe spoorlijnen in de omstreken van Antwerpen worden aan gelegd, doch deze zijn enkel bestemd vrur het verkeer der haven De lijnen worden niet naar Esschen aangelegd, doch enkel rond de haven, in de buurt van Austruwoel uitsluitend ten behoeve der Antwerpsche haven De uitgaven van het ministerie van landsverdediging zullen misschien ver hoogd worden, doch dan zal die verhoo ging in do begrooting van 1$31 aangegeven worden en moet zij door de Kamer worden aangenomen". Wat trouwens nopens het baanvak Ant werpen—Esschen, bevestigd wordt door de volgende verklaring van het Antwerpsche „Handelsblad" ingezonden door den heer J. De Weerdt, burgemeetster van Eekoren: „Wat gebeurt er ton Noorden van Ant werpen, achter Eekeren-om, anders dan het verwezenlijken der verbinding van het groote goederenslation Antwerpcn-Noord (veertigduizend wagons) met het beslaande spoor naar Holland en het binnenland? Tien sporen geven uitvveg van dit groot station naar het binnenland. Is bat dan te verwonderen, dat het baanvak Eekeren— Antwerpen en enkel dit op vier sporen ge bracht wordt? Die plans zijn van over jaar en dag gekend, en hangen overal tentoon. Versterkingen onder Oorderen, Hoeve nen, Hoogboom, versterkingen in t nieuwe havengebied van Antwerpen, dit alles moe ten wij vernemen door het .Dagblad van Noord-Brabant" Hoe zijn wij toch slechL thuis in onze eigene streek, die daarvan niets zien of weten. Zouden sommige IIoI- landsche bladen niet best doen hunne ko lommen te sluiten voor die Piet Paaltjes literatuur, die hun van uit den aktivisti- schen hoek wordt toegestuurd, of beter die bewaren \oor 1 April?" Wij zijn trouwens ivertuigd, dat de z.g. „onthullingen" over het baanvak Antwer pen—Esschen ln Nederland nooit zoo ge makkelijk ingang zouden gevonden hebben, indien er geen Franscli—Belcri6ch militair akkoord had bestaan waartegen hier des tijds de bezwaren werden ontwikkeld, on der meer op grond zelfs van de belangen der Belgische landsverdediging Bedoeld akkoord blijft hij onze Noorder buren argwaan opwekken, al werd het ook door vurige internationalisten zooals den socialistisclien leider Vandervelde onder bun hoede genomen, en al heeft het 6edert TELEFOON 304 en 697 POSTREKENING 28S60 DIRECTIE: fl. H. MARTENS Locarno merkelijk van zijn eenzijdige be- teekenis verloren. Hier hebben wij echter een andere zijde van het vraagstuk aangeraakt, en wij ho pen er op terug te komen, orn het met de noodigo onbevangenheid grondiger te be handelen. De openbare meening hecht ove rigens; bij dc steeds dreigende verwikke lingen, een groot belang aan de interna tionale verhoudingen, waarop de onder handelingen. die op G November te Genève aanvangen, een nieuw schril licht kunnen werpen; hot onmogelijke dient gedaan, op dat Europa uit den doolhof van argwaan en tegenstrijdige belangen eerake." Van een aanranding die geen aanranding was. Wederom levenslang geëischt legen Jan Hoek Donderdagmiddag 2 uur werd voor het Arnhemsche Gerechtshof voortgezet de zaak van Jan Hoek, die in hooger beroep was gekomen van het vonnis van de Arn hemsche rechtbank, waarbij hij tot levens lange gevangenisstraf werd veroordeeld wegens doodslag op mej. Koperberg. De zaak was geschorst om nog 5 nieuwe ge tuigen te hooren De advocaat-generaal Mr. Van Kleffens eischte in zijn requisitoir in verband met artikel 289 van het W. v. S. (doodslag, voor afgegaan door een ander strafbaar feit met het oog daardoor straffeloosheid to ver krijgen) bevestiging van het vonnis en ver oordeeling tot levenslange gevangenisstraf Hierna heeft de verdediger van verdach-o mr. Mater zijn pleidooi gehouden. Uitspraak over 14 dagen. EEN WELSPREKEND PROTEST. Het zetfoutcndyiveltje van de Kruining- sche Courant, het weekblad voor Zuid-Bcve- land en Walcheren, heeft een lezer tot een heftig verontwaardigden protestbrief ge prikkeld, waarvan de inhoud, woordelijk weergegeven, als volgt luidt: „Mehcer dc havctentie die Ik bij u geblaas heb staa fol foute en me, ncev zeg dat es, gecnen teeke op se plaas staa. Als uwes niet beter dan drukken, waarom drukt uwes dan." DE VORST VAN GELEEN. Naar het Hbld. verneemt, heeft mr. Frans Leufkens, zich noemende Vorst van Geleen n Duilschland een rechtsgeding aanhangig gemaakt ter verkrijging van het Vorsten dom Wachtendonck. Apeldoorn, 6 Nov. Van politioneel: zijde wordt ons in verband met de aanran ding in „Het Leesten" te Apeldoorn het na volgende medegedeeld Het vermoeden der Apeldoornsche re chcrche, dut de voorstelling van zaken dou het aangerande meisje gegeven, niet over cenkomstig de waarheid was, is gebleken juist te zijn. Er kan hier namelijk niet van aanranding gesproken worden. De man, di«- haar den tewusten avond achterop reed, wa.» niet zonder haar voorkennis daar, doch had den vorigen avond met haar afgesproken haar claar ongeveer in de buurt te zuilen ontmoeten. Uit vrijen wil is zij met hern op stap gegaan, bedreigingen zijn er dus niel geuit, totdat zij op „Het Leesten' terecht kwamen. Hier ontstond tenslotte onecnig hcid tusschcn het paar, wat tot eenigt strubbelingen aanleiding gaf. Tengevolge hiervan is de man in do dun ternis verdwenen. Het nachtelijk uur, de onbekendheid met het terrein en de omstandigheid dat zij een schoen was kwijt geiaakt, deden haar be sluiten in den omtrek te blijven. Zij is ver volgens in de heide in slaap gevallen. Uit schaamte over het voorgevallene en om een verklaring te kunnen geven ovei haar wegblijven uit haar dienst, had zij aan vankclijk een andere lezing van het ge beurde gegeven. Door het naar voren brengen door dfr Recherche van tal van feiten, tegenstrijdig heden en onjuistheden die het onderzoek aan het licht bracht, bekende zij tenslotte de ware toedracht. UTRECHTSCHSWEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT HET ONTBREKEN VAN GELUIDS FILMS IN DE NEDERLANDSCHE TAAL. Een adres van den Dietschen Bond. Het Bestuur van den Dietschen BonJ heeft in een adres aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de aandacht gevestigd op den abnormalen cn ongewcnschten toestand, welke ontstaan is doordat het Nerlerlandsche volk slechts ge luidsfilms in vreemde talen te hooren krijgt. Adressant acht dezen toestand in strijd met een gezond volksleven, een toe stand. die dc belangen van de Nederland- sche beschaving cn taal schaadt cn die het zelfbewustzijn von liet Nederlandsche volk verslapt, maar die vooral betreurenswaar dig moet worden geacht omilat Nederland thans in gebreke blijft zijn taak te vervul len, het Nederlandsche woord, de Neder landsche beschaving ook cp deze zoo krach tige en doeltreffende wijze to brengen tot lien, die Nederlandsch spreken cn verstaan buiten het Rijk in Europa. Den Minister wordt verzocht middelen te beramen om dezen abnormalen toestand ten goede to wijzigen. Eenige middelen worden in het adres aangegeven. Hei district DoetinchemAVinterswijk der patroons!ederatie wijst de overeenkomst in de typo grafie af Amsterdam, 5 November. Het dis trict Doctinchcm-Winterswijk van de Fede ratie der Werkgeversorganisaties in het Bockdrukkersbedrijf heeft de volgende mo tie aangenomen: „Het district Doctinchem-Winterswijk, 3 November in vergadering bijeen, gevoelt zich ten zeerste teleurgesteld over het com promis in zake een nieuwe C.A.O., èn het voorgestelde in punt G der agenda alge- meenc vergadering, verhooging der con tributie met 1 per gezel, in een tijdvak, dat het ongeoorloofd is de bedrijven nog meer te bezwaren besluit met algemeeno stemmen adhacsie tc betuigen met do motie-Roermond-Venlo, en dit ter kennis to brengen van het alge meen hoofdbestuur en dc leden; en gaat over tot de orde van den dag. De motie-Roormond-Venlo luidt als volgt. „Het district Roermond Venlo, in druk bezochte vergadering op 25 October 1930 te Venlo bijeen, diep teleurgesteld over het voorgestelde compromis in zake een nieu we C.A.O.: overwegende, dat noch billijkheid een verhooging der loonen eischt, noch de toe stand der bedrijven een verzwaring der las ten toelaat dat ons door dc Federatie wel steeds zwaarder lasten worden opgelegd, doch niet do weg gewezen tot een gecvcnrcdigde meerdere opbrengst dat 't velen reeds thans moeilijk is zich slaande tc houden tegenover het ongeor ganisccrdc bedrijf, dat in dc toekomst nog meer zal opbloeien; dat de middelmatige en kleinere drukke rijen doodgedrukt worden tusschen het groot- en dagbladbedrijf cenerzijds en het ongeorganiseerde bedrijf anderzijds dat op dezen weg voortgaande, het lid maatschap der Federatie ondragelijk wordt besluit zich tc verzetten tegen het voor gestelde compromis en eventueel die stap pen te zullen doen, welke noodig zijn tot bescherming van eigen bedrijf; deze motie ter kennis te brengen van hel hoofdbestuur, de districtsbcsturen cn te pu bliccercn in het „Drukkersweekblad"." 3C0-JARIG BESTAAN PLATEELBAKKERIJ EN PIJPENFABRIEK. 4 December zal het-309 jnren-geledcn zijn. dat de Ivora werken Plateelbakkerij en Pij pen fabriek te Gouda werd opgericht. De zaak 16 gedurende die drie eeuwen steeds in het bezit geweest van dezelfdo famil'e Tot voor een kort aanta! jaren werden uit sluitend do bekende Goudsche pijpen ver vaardigd, doch Sedert hoeft men zich toe gelegd op de fabricatie van aardewerk en maakt men nu vrijwel uitsluitend Gouda- Plateel. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. Woensdagavond is in de clcctrische cen- 'rale te Nijmegen dc 45-jarige P. A. Vermeu len, die niet twee bankwerkers opdracht had gekregen tot het repareeren van een kettingrooster, door een drijfriem gegrepen, waardoor hem de klecren van het lichaam werden gerukt on hijzelf zware kneuzingen en verwondingen bekwam. Dc man is per ziekenauto overgebracht naar hot St. Ca nisius ziekenhuis. Zijn toestand is levensge vaarlijk. BRANDSTICHTING. Amsterdam. 6 Nov. Het nader on derzoek naar de oorzaak van den brand in het schemerlampenhuis op den N.V.-Voor burgwal heeft de politie aanleiding gegeven de eigenaar van deze zaak voorloopig aan te houden. Lansestraat 43. Gedipl. horlogemaker le klasse. Reparatieinrichting aan huls. Tel. 852. Een adres van de Rotterdam sche Kamer van Koop: handel De Rolterdamschc Kamer van Koophan del en Fabrieken heeft in een adres aan do Tweede Kamer betoogd, dat de voorgcstcldo vorhooging van den accijns op het gedistil leerd volgens deskundige kringen de fraude zal doen herleven. De kwade ondervinding, die met het stre ven tot opschroeven van doze heffing is op gedaan, maant tot voorzichtigheid, te meer omdat in dezo dagen van werkeloosheid menigeen verlangend uitziet naar bijver dienste of een nieuwe bron van inkomsten. Reeds uit fiscaal oogpunt is het voorstel daarom niet onbedenkelijk. Zeis als de bona fide distilleerderijen haar omzet kunnen handhaven, blijven be zwaren bestaan. De verhooging komt neer O]) nog iets minder dan een cent per gla9. De caféhouders moeten hun prijzen op een rond bedrag houden. Het gevolg zal dus waarschijnlijk zijn, dat hoogere heffing zal moeten worden gedragen door de distilleer derijen en degenen, die haar producten tot dc verbruikers brengen. Bij den tegenwoor- digen toestand van het bedrijfsleven weegt de vermindering van de winsten, welke hierdoor dreigt, zwaar. Mocht dc handel toch trachten do verhooging op de verbrui kers te verhalen, dan zal dc uit de gegeven cijfers blijkende tendenz tot afneming van het verbruik worden verscherpt cn daardoor zoowel de betrokken taak van bedrijf als dc schatkist worden benadeeld. Dit laatste kan toch nooit de bedoeling zijn van den Minis ter, die wel verre van het verbruik te wil len drukken, naar een hoogere bate daar uit streeft. De Kamer van Koophandel verzoekt daar om deze belasting en de daardoor getroffen bedrijven voor het oogenblik met rust tc laten. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN ALSDORF. Mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond, heeft 500 geschonken voor dc nagelaten betrekkingen der slachtoffers n de mijnen te Alsdorf. Bij het provinciaal comité zijn, zoo wordt uit Kerkrade gemeld, reeds dui zenden guldons binnengekomen. DE AARDAPPELMEEL-INDUSTRIE. Naar wij vernemen heeft het wetsontwerp betreffende steun aan de aardappelindus trie het departement verlaten. Ie KWALITEIT BANKET VRUCHTENBORSTPLAAT MET ANNANAS en ROOMBORSTPLAAT Het ware bezit van een overtuiging moet blijken uit den overtuigingsmoed. Door E. PHILLIPS OPPENHF.1M. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KF.LLER. De klerk schudde ontkennend het hoofd en verklaarde: „Ik weet positief zeker, kapitein Rothcr- by, dat mijnheer Delora nog niet hier is geweest met verzoek hem zijn kamers te wijzen. Het is mogelijk, dat hij van de an dere zijde het hotel is binnengegaan en dat hij nu in de rookkamer of de American Bar zit, maar hier heb ik hem niet gezien." Er stond een sofa in de vestibule en juf frouw Delora liet zich daarop vallen. Ik zag, dat zij zeer bleek was geworden. „Laat een van de piccolo's even in het hotel rondvragen," vroeg ik den portier, „of de heer Delora in een der voorvertrekken is. Indien u mij vergunt u iets voor te stellen," zeide ik, mij tot haar wendend, dan geef ik u in overweging maar dadelijk naar boven te gaan. U zult dan wel be merken, dat de heer Dean zich vergist heeft en uw oom er reeds is." „Wel zeker!" verklaarde zij opstaande, „dat is een goed idee. Ik ga dadelijk. Heeft u er bezwaar tegen om met mij mede te gaan?.'' „Niet in liet minst!" haastte ik mij te antwoorden. Ik gebruikte nog een enkel oogenblik om te zeggen wat er met mijn bagage moest gebeuren en begaf mij toen met haar en den klerk in de lift. „Uw oom is toch niet ernstig ongesteld, hoop ik? vroeg de klerk haar. 0„ neen," antwoordde zij, „hij vind den overtocht alleen zeer onaangenaam cn hij is niet bijzonder sterk. Maar dat hij wer kelijk ernstig ziek zou zijn, geloof ik niet." „Het is nu twee jaar geleden, dat hij ons met zijn bezoek vereerde," ging de klerk door. Zij knikte. „Ja, toen is mijn oom alleen hierheen ge reisd. Ik ben hier voor de eerste maal. Ik ben r.cg nooit in Engeland geweest." De lift stopte en het meisje vroeg: „Op welke verdieping zijn we hier?" „De vijfde. We hebben daar een aantal keurige kamers gereserveerd, met net uit zicht dat uw oom wenschte." Wij gingen de gang door en hij deed een deur open, die toegang gaf tot een kleine hal, vanwaar men in de zitkamer kwam. De klerk maakte alle kamers open en zei- de: „U ziet, juffrouw Delora, dat, gelijk ik u reeds voorspelde, hier nog niemand is. De kamers van uw oom liggen rechts. De badkamer is links gelegen en verderop vindt u uw kamers." Zij wierp een blik in alle kamers, die in derdaad ledig waren. „De kamers zijn werkelijk keurig," ver klaarde zij, „maar ik begrijp er niets van, dat mijn oom er niet is." „Over een paar minuten zal hij wel ko men opdagen," stelde de klerk haar gerust. „Kan ik nog iets voor u doen, juffrouw? Zal ik het kamermeisje of een kellner voor u bestellen?" ,Necn, nog niet. Ik wil wachten tot mijn oom komt. Wilt u misschien beneden de boodschap afgeven, dat hij mij een zeer groot genoegen zal doen, wanneer hij bij zijn komst onmiddellijk naar boven gaat7" „Zeker, juffrouw," antwoordde de klerk, zich naar de deur begevend. Ik wilde met hem meegaan, maar zij hield mij terug, zeggende- „U zou mij een grooten dienst bewijzen, wanneer u nog niet wegging. Het is mis schien erg mal van mij, maar ik ben bang!" „Natuurlijk blijf ik," antwoordde ik, mij naast haar op de sofa zettend, „maa. lait ik u verzekeren, dat er geen enkele reden bestaat om u ongerust te maken. Er kan uw oom een ongelukje met zijn rijtuig zijn overkomen, of wel hij kan een vriend zijn tegengekomen, met wien hij een paar mi nuten heeft staan praten. In ieder "eval kunt u hem hier binnen korten tijd ver wachten Londen is geen stad van geheim zinnige gebeurtenissen gelijk Parijs Tus schen het Charing Cross station en het hotel Milan kan een mensch moelijk iets ernstigs overkomen." Zij boog zich voorover en verborg haar gelaat in de handen. „Neen, wat ik u bidden mag, doe dat nu niet," zeide ik. „Het is werkelijk waar wat ik zeg, er.is geen enkele reden om u ern stig ongerust te maken. Uw oom sprak er over om even bij een apotheker binnen te gaan. Denkelijk is men nu bezig zijn be stelling klaar te maken. Er kunnen aon- derderlei kleinigheden gebeuren, die ver hinderen dat uw oom direct naar zijn hotel ls gegaan." „Och, u weet het niet," prevelde zij tus schen haar vingers. HOOFDSTUK XI. Er viel niet aan tc twijfelen dat Delora was verdwenen. Ik volgde na een paar mi nuten den hotelknecht naar beneden en stelde een nauwkeurig onderzoek in alle vertrekken van het hotel in. Het duurde niet lang of ik had de absolute zekerheid, dat hij niet in het gebouw was en dat nie mand van het personeel hem had gezien Ik begaf mij zelfs naar den voortuin voor het hotel en keek zoekend het Strand af. Op den afstand van eenige honderden meters tusschen het station en de plek waar ik nu stond was er dus iets gebeurd, dat hem verhinderd had het hotel te bereiken. Het kon een klein ongeluk van niet de minste beteekenis geweest zijn, het kon wel iets zeer ernstigs geweest zijn, maar de moge lijkheid bestond ook, eelijk ik genoopt was zelf te erkennen, dat het nooit zijn plan was geweest naar het hotel te gaan Ik be gaf mij vervoleens weer naar de vertrekken «»p de vijfde verdieping, om aan juffrouw Delora verslag te doen van mijn bevindin gen. Ik trof haar kalmer aan dan ik had eedacht èn mindei zenuwachtig ook. In- tusschen betrok haar gelaat weer, toen ik haar verzekerde dat ik tot mijn spijt niets nieuw-9 kon mededeelen. ,,'t Is wel verdrietig het u te moeten me dedeelen, dat er geen twijfel meer ovei is, of tot op dit oogenblik is uw oom nog niet in het hotel geweest. Niettemin ben ik vol komen overtuigd, dat er geen reden is om zich ernstig ongerust te maken. Er kunnen zich velerlei kleinigheden hebben voorge daan, om hem een half uur vertraging te berokkenen." Zij keek naar den pendule en zei zacht: „Het is al meer dan «-en half uur." „Mag ik u eens vragen, zou u het niet goed vinden, als ik mij met de politie in verbinding stelde? Zij kan navraag doen bij alle ziekenhuizen en indien, wat ik nog steeds onwaarschijnlijk acht, uw oom een ongeluk mocht zijn overkomen, dan zouden wij er onmiddellijk van op de hoogte kun nen worden gesteld." Zij schudde heftig ontkennend het hoofd. Om de een of andere reden scheen het denkbeeld haar volstrekt niet toe te lachen. „Neen," verklaarde zij, „waarom zouden wij de hulp van de politic inroepen? Wat heeft die met mijn oom te maken? Ik beu overtuigd, dat hij dit zeer onaangenaam zou vinden." „Vermoedelijk is iets dergelijks wel nooit vroeger gebeurd?" vroeg ik. „Ik bedoel, dat hij u alleen liet zonder u vooruit te waar schuwen." „Niet onder dezelfde omstandigheden," verklaarde zij. „Maar het is wel feit, dat hij nu en dan op zonderlinge wijze is wegge bleven." „Voor langen tijd?" „Dat hangt er van af, maar in ieder ge val niet voor erg langen tijd." „Maar u kunt dat onmogelijk dikwijls hebben meegemaakt. Hij woont in Zuid- Amerika niet waar, en u is nooit buiten Frankrijk geweest." „Ja, dat is waar," gaf zij toe. „Ik meen tc hebben opgemerkt," ging ik peinzend voort, „dat hij zich niet op zijn gemak gevoelde toen wij Londen nader den." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5