AMCDSFDOiaSCR DAI®IAD BINNENLAND De Verdwenen Delcra Zaterdag 8 November 1930 •DC EEMLANDEft" 29e Jaargang No. 112 TWEEDE BLAD Invoer van Deensch vee? Het afsluiten van provincies DE BOEKENDAG OP 15 NOVEMBER Een etalagewedstrijd te Amsterdam WIJ ALLEEN IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. Invoer van vee in België Verbod opgeheven met 16 Nov. a.s. ETAGE UITGEBRAND FEUILLETON Klachten over het beleid, inzake veeuitvoer en vervoer: verboden De Tijd-correspondent te Deventer ver neemt uit kringen van belanghebbenden bij den veehandel en de veefokkerij ernstige klachten aangaande het beleid der veteri naire autoriteiten bij de mond- en klauw zeer bestrijding en de daartoe genomen maatregelen tot afsluiting van bepaalde landsdeelen, tengevolge waarvan vooral in het oosten des lands zoowel door de vee houder^ als door de veehandelaren een niet te berekenen enorme schade wordt ge leden, onnoodig. Wat het mond- en klauwzeer betreft, wees men ons er op, dat in de jongste ziektepe riode Friesland, dat geen vee-invoer heeft, langdurig met het doorzieken heeft gesuk keld. Zuid-Holland echter, dat juist veel vee uit Friesland invoert en dus een sterke besmettingskans liad, maakte, zeker juist door snelle verspreiding der ziekte, zeer spoedig het doorziekingsproces moe en was er toen ook af. In Gelderland en Overijsel heeft men eerst al geleden door de vervoerverboden tusschen de provincies onderling en daarop werd men nog getroffen door de afsluiting van de drie zuidelijke provincies voor vee- invoer. Het doel moest zijn, deze provincies voor de ziektebesmetting tebehoeden, doch men kon zeer goed nagaan, dat de invoer met consent en ook de smokkelarij de af sluiting nutteloos zou maken. Daar komt dan nog bij de schade, welke zoowel elders in den lande als in do zuide lijke provincies door bepaalde groepen van belanghebbenden werd en wordt geleden. Immers, in het Oosten des lands vooral, waar de veeafzet voornamelijk in gericht op Limburg en Noord-Brabant, liep het vee geweldig in prijs terug, van 50 tot 30 per dier. Op de jongste Koudemarkt te De venter moet de schade, daardoor geleden, zeker 100.000 hebben bedragen, om niet te spreken van de latere markten te Deven ter, Zwolle, Zutphen en. elders. Deze schad-e werd in de eerste plaats geleden door de boeren, die den herfstafzet van het vee iiiet kunnen missen en voor wie een mindere ontvangst van '1000 of meer funest is ten aanzien van hun bestaansmogelijkheid. An derzijds leden de veehandelaren groote ver liezen, orndat zij het in voorkoop geaccep teerde vee moeten ontvangen en betalen, hoewel zij te voren weten, er groote som men op te zullen verliezen. Doch ook de Limburgsche en Brabantsche boeren lijden er schade door, voor zoover zij het in het Oosten des lands afgezet vee behoeven. Door het invoerverbod aldaar loopen er de prij zen abnormaal op. De eenigen, die dezen toestand toejuichen, zijn de groote Lim burgsche en Brabantsche boeren, die nu kans zien, extra geld te verdienen, doordat zij iu het eigen vee duur kunnen afzetten hetzij in de eigen provincies, hetzij aan den welig tierenden smokkelhandel naar Bel gië. Het gevolg van deze politiek der afslui ting van de zuidelijke provincies is verder, dat België, op het in ons land zelf hard ge- Blagen alarm, de grenzen voor ons vee heeft gesloten. Men lieeft hier door onver standige bestrijdingsmaatregelen in België den indruk gevestigd, alsof de toestand in ons land aangaande de gezondheid van den veestapel buitengewoon gevaarlijk zou zijn. Veel beter ware het geweest, de besmetting haar natuurlijk verloop te laten of zich te bepalen tot het afsluiten van gemeenten, waar de ziekte bijzonder sterk optrad. Zeeland lijdt intueschen ook een geweldi ge schade, omdat de bouwboeren daar nu blijven zitten met groote graanvoorraden en anders duur vee moeten aankoopen in de eigen provincie, omdat deze van invoer is verstoken. Alleen hebben de groote fok kers aldaar er weer voordeel aan, tot scha de van het algemeen belang. Tegelijkertijd doet zich nog een ander schadelijk verschijnsel voor. Men laat n.l. den invoer van Deensch vee cn vleesch vrij toe, waardoor de hier toch al overvoerde markt nog meer wordt getroffen. Ook in Denemarken moet men in den herfst zich van vee ontdoen en het tamme Nederland laat dien invoer stil toe, ondanks de daar door geleden verliezen. Ontkend wordt, dat de schuld bij België ligt. Bovendien, zoo zeide men, gaat geen roodbont vee van hier naar België. Seder den oorlog wil men in België het roodbonte vee niet meer. Aanvankelijk niet, omdat daar het roodbonte vee als „Duitsch" werd gekenmerkt, later niet meer, omdat men zich nu eenmaal bij het zwartbonte hield. Ter gelegenheid van het 50:jarig bestaan van den Ned. Uitgeversbond. Namens de commissie, welke de herden king voorbereidt van het 50-jarig jubileum van den Ned. Uitgeversbond wordt mede gedeeld, dat de boekhandel zich levendig interesseert voor het slagen van den Ne- derlandschen Boekendag op 15 November a.6. In vele, groote en kleine, plaatsen zullen dien dag lezingen worden gehou den, (o.a, te Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Zeist, Naaldwijk, Hilversum, Winterswijk, Zwolle, Tiel, Emmen, Lochern, Amstelveen, Breda, Rotterdam, Leeuwarden, Meppol, Bo degraven, Zaandam, Zutfen, Brcsketis, Tholen). Te Amsterdam hebben de boekverkoopers een étalagewedstrijd georganiseerd. Daar zal de bekende jeugdschrijver J. B. Schuil voor een gehoor van 1500 genoodigden, jongens en meisjes, spreken in het gebouw der Amsterdam6che Jongemannenvereeni- ging. Te Haarlem spreekt mevr. Kooy van Zeggelen. OPLICHTING MET WAARDELOOS BANKPAPIER. Zwitser te Roosendaal gearresteerd. Woensdagmiddag heeft te Roosendaal een Zwitser door met waardeloos bankpapier to betalen, op een tweetal plaatsen getracht geld los te maken. In hotel Goderie bestelde hij kamers en presenteerde een bankbiljet van honderd mark, waarop hij geld terug ontving. Achteraf bleek den hotelhouder, dat de man hem een vooroorlagsch bank biljet in de handen had gestopt, waarom hij de marechaussee waarschuwde. Deze wist den man spoedig op het station te arresteeren. Het bleek, dat hij op dezelfde manier ook bij den hotelhouder Merks aan het werk was geweest. Ook van dezen had hij door het in betaling geven van een bank biljet van honderd mark geld weten los te krijgen. Het grootste deel bleek nog in zijn bezit. m Amersfoort koopen persoonlijk alle vlschsoorten in de Rijksvisohhallen te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de billijkstc prijzen en de noodzakelijke kwaliteits controle! Thuisbezorgen zonder verhooging. Alléén: Utr.straat 40 Tel. 92 Amersfoort Hoofdkantoor IJmuiden Opgericht 1 Mei 1909 Steeds voorhanden: Tahbot-tong, Kabeljauw, Schelvisoh, Schol, Bot enz. Visclïconserven. Warme Croquetten en Visohkoekjes, Heerlijke gebakken Visch, gemarineerde Haring, Rolmops. ONEERLIJK WINKELBEDIENDE. Door do politie achterhaald. 's-Gravenhage, 6 Nov. In een kle dingmagazijn liier ter stede werden in de laatste maanden telkens heerencostuums en andere kleedingstukken vermist. Het vermoeden rees, dat de bediende, die in den winkel met den verkoop was belast, aan deze diefstallen schuldig, althans mede plichtig was. Bij onderzoek werd dit ver moeden bewaarheid de bediende n.l., dc 24-jarige J. V., had namelijk een afspraak met twee kennissen, den 29-jarigen J. B. en den 31-jarigen M. T.' gemaakt, die af en toe z.g. als client in den winkel kwamen en dan uit handen van V. een of meer costuums ontvingen of door hem in de gelegenheid werden gesteld, deze kleedingartikelcn weg te nemen. Op hun beurt hadden zij vermoedelijk weer een afspraak met een opkooper, dio de costumes in ontvangst nam om ze te gelde te maken. Een tijdlang, n.m.l. eenigc maanden, was dit spelletje goed gegaan, doch gisteren ge lukte het den politie deze diefstallen op te helderen. Tot arrestatie zoowel van J. V. en zijn beide handlangers B. en T., als van den van heling verdachten opkooper, J K., bij wien een negental door den patroon her kende costuums in beslag zijn genomen, werd overgegaan. Daar intusschen het aantal uit het maga zijn vermiste costuums nogal aanmerkelijk veel grooter dan de in beslag genomen ne gen stuks bedraagt, wordt het onderzoek voortgezet. HET S.S. TJERIMAI. Rotterdam, 5 Nov. Naar de Rotter- clamsche Lloyd mededeelt, zal" het s.s. Tje rïmai in het voorjaar van 1931 een touris- tenreis gaan maken naar de Middellandsche Zee. De reis zal precies een maand duren. Op 26 Mei vertrekt de Tjerimai van Rotterdam en op 26 Juni moet het schip weer hier te ug zijn. Men heeft een voorloopig vaarplan samengesteld cn daaruit blijkt, dat de vol gende havens zullen worden aangedaan van Rotterdam gaat het naar Gibraltar, Tu nis, Napels, Sicilië en Egypte en vandaar terugkomend zal Palestina, Athene, Malta en Lalage worden aangeloopen. Het s.s. Tjerimai zal het volgend jaar door den Rotterdamschen Lloyd uit de geregelde vaart op Batavia genomen worden. Waar het schip nog in alle opzichten deugdelijk is, heeft de directie gemeend deze plezierreis te moeten organiseeren. Er zal voor deze reis slechts één, n.l. eerste, klasse beslaan Het schip zal er speciaal voor worden inge- icht en een aantal tweede klasse hutten zullen tot eerste worden verbouwd. De Tje rimai keert volgend jaar op S Mei van zijn latste reis naar Batavia terug cn vanaf dien dag lot den 26sten zullen de noodige toebe- eidselen voor de vacanticrcis worden ge troffen. Het juiste aantal passagiers, dat deze reis kan meemaken, staat nog niet vast, maar vermoedelijk zullen het er een 160 zijn. Alleen bij strenge contróle:maatrege len. Vierdaagsche quarantaine verlangd. Uit Brussel wordt 6 Nov. aan do Tel. ge meld: Wij hebben reeds gemeld, dat do Belgi sche veeartsenijkundigen dienst verscherp te maatregelen voor de contrólc op den in voer van Nederlandsch vee voorbereidt en dan den minister van Landbouw zal voor stellen het invoerverbod op te heffen, al thans voor diverse invoerstations. Deze voorbereiding is, naar wij van den Belgischen veeartsenijkundigen dienst ver nemen, thans zoover gevorderd, dat over een paar dagen het ministerieel besluit zal wor den gepubliceerd, waarbij de invoer wordt toegestaan met ingang van 16 No vember e.k., behalve langs de grenssta tions Achcl, Arendonck, Strijbcek cn Meer- sel. Als beschermingsmaatregelen worden ech ter dc volgende voorwaarden gesteld: Het Nederlandsche vee moet gedurende minstens vier etmalen vóór den uitvoer een quarantaine ondergaan onder toezicht van een Nederlandsch veterinair inspecteur, die een attest moet afgeven, dat het gecontro leerde vee niet aan blaar lijdt. De quaran taine moet'geschieden in stallen, die door den Nederlandschen veterinairen dienst worden aangewezen, of wel in de hoeve van herkomst van het vee zelf, indien in de ge meente cn de omliggende dorpen sinds minstens een maand geen klauwzeer meer is voorgekomen. Bij aanvang van de vier daagsche quarantaine moeten de dieren aan het rechteroor gemerkt worden, waarvan in het certificaat van den veterinairen dienst melding moet worden gemaakt. De controle door den Nederlandschen veterinairen dienst moet tevens uitgebreid worden tot het vervoer naar de grenssta tions, zoodanig, dat onderweg alle mogelijk heid van besmetting is uitgesloten. Door een achteloos weggen worpen lucifer HULDE AAN MINISTER DONNER. De Kamer verwacht veel van hem. Blijkens liet voorloopig verslag der Twee de Kamer over hoofdstuk Justitie der Rijks- begrooting 1931 brengen vele leden den minister buide voor zijn werk en zijn boleid en zij spreken de hoop uit, dat de Kamer ook in dit parlementaire jaar belangrijken wetgevenden arbeid op justitieel gebied met dezen bewindsman zal kunnen behandelen. Amsterdam, 7 Nov. Hedenmiddag te ongeveer vijf uur werd de brandweer ge alarmeerd voor een brand, welke was uit gebroken op de derde verdieping van per ceel Kromboosloot 6 bij de Nieuw markt, welke verdieping werd bewoond door het echtpaar S. F. Steenman. Toen de brand weer arriveerde baande zich een dichte rook een weg naar buiten. De bewoners waren niet thuis. De vrouw des huizes had naar zij later verklaarde te twee uur het huis verlaten. Kort tevoren had zij een lucifer gebruikt, om een gascomfor aan te steken. Zij acht liet niet uitgesloten, dat zij dc bran dende lucifer op den grond heeft laton val len. Met drie stralen, die langs do trappen ge leid werden, tastte dc brandweer die werkte onder leiding van hoofdbrandmeestcr Bru- nct te Rochcbrune, het vuur aan, dat bin nen een half uur bedwongen was. Do derde etage bestaande uit een achter kamertje, een keukentje, cn een alcoofje, is geheel uitgebrand, terwijl ook, daar het vuur door den zolder was geslagen, con deel van de vliering is uitgebrand. Er loopt een verzekering van f 2000. Do benedenverdiepingen kregen water schade. Er was op straat veel belangstelling voor het geval. f UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. besluiten enz. uit de Staatscourant van hedon- avond. benoemd tot notaris te Apeldoorn B. van Drimmelen, candidaat-notaris aldaar; te Gorssel A. dc Neeling, thans notaris te Mid delburg; te Amsterdam J. Th. A. Hermans, candidaat-notaris te Amsterdam; te Henge lo (Gld.) P. H. Danser, candidaat-notaris te Rotterdam; te Beverwijk J. H. Bremmers, candidaat-notaris en inspecteur dor re- gistratic en domeinen te Groningen; bij beschikking van den minister van Staat, minister van Binnenlandscho Zaken en Landbouw is voor het tijdvak van 12 November 1930 tot 1 November 1931 be noemd tot leeraar aan de Rijkslandbouw- winterschool te Emmen Ir. G. A. Thijm to Zevenbergen. Benoemd tot burgemeester van Krabben- dijke Jhr. mr. G. A. Striok van Linschotcn. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Haarlem, 7 November. De 14-j. C. R. 'van Erpers Royaards wonende te Heem stede, fietste gisterenmiddag met eenigc vriendjes achter een autobus op den Wa genweg te Haarlem, in de richting Heem stede, zonder op het verkeer te letten stak hij den weg over. Achter hem aan naderde een auto, bestuurd door Dr. Siemens, secre taris van de universiteit te Weenen. Deze remde krachtig, doch kon geen aanrijding voorkomen. De jongens is door den auto gegrepen en overreden. Met een schedelbreuk en eenige wonden aan het hood is hij naar het Dia- conessenhuis overgebracht waar hij kort na aankomst is overleden. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Eenige leden der Tweede Kamer mce- nen, naar het Voorloopig Verslag over do Justitiebegrootlng zegt. te weten, dat in het (faillissement der Veendammor Hypo theekbank de salarissen voor ieder der cu ratoren bij de eerste uitdeelingslijat door de rechtbank te Amsterdam zijn bepaald op 65.000. terwijl er nog meer uitdeelings- lijsten te wachten zijn. Deze leden stellen er prij6 op het oordeel van den minister over dc aan curatoren toegekende salaris sen te vernemen. Uw hart is nooit ledig: als er geen engel in woont, neemt de duivel er zijn intrek. Door E. PHILLIPS OPPENHE1M. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. Zij deed haar hoed af en legde deze met een gebaar van verademing op tafel. „Ga als het u belieft een oogenblik zit ten," zeide zij, „ik moet eens even naden ken." Zij zette zich op dc sofa en bleef met het gelaat in de handen als in gepeins verdiept zitten. Daar ik gevoelde, dat zij behoefte aan stilte had, zeide ik geen woord. Eenige oogenblikkcn gingen aldus voorbij, toen de stilte plotseling werd verbroken door het gerinkel van de telefoon. Zij liet haar han den zakken en keek mij met geopenden mond en wijd opengesperde oogen aan. Ik deed een schrede naar het toestel, maar zij wenkte mij te blijven staan. „Wacht even, laat mij nadenken!" Zij was opgestaan en wij keken elkaar over de tafel aan, met de telefoon tusschen ons. „Is u van plan te luisteren?" vroeg ik. „Ik ben zoo bang!" antwoordde zij. „Ik weet niet wat er gaat gebeuren. Ik ben bang! Neemt u den hoorn en zeg mij wie er aan het toestel is." »Wilt u dat bepaald wetend „Dadelijk! Anders zijn ze misschien weer weg." Het toestel belde nogmaals en ik nam den hoorn ter hand, met de vraag: „Met wien spreek ik?" „Is dit het apartement van den heer Delora?" was de wedervraag. „Ja, wat wenscht u?" „Ik wensch juffrouw Felicia Delora aan het toestel te hebben?" „Wien kan ik zeggen?" „Dat doet er niet, toe," was het antwoord. „Wees zoo vriendelijk haar te vragen aan het toestel te komen juffrouw Felicia Delora." Ik nam den hoorn van het oor cn wendde mij tot haar: „Daar is iemand, die u spreken wil." „Wie is het'? Wil hij zijn naam niet zeg gen? Herkende u dan de stem?" Ik aarzelde even alvorens ik zeide: „Ik ben er niet zeker van, maar de stem leek op die van uw oom." Zij nam nu den hoorn ter hand. Wat er hierna gebeurde tusschen haar en den per soon aan 't andere einde van 't toestel kan ik natuurlijk niet navertellen. Alles wat ik weet was, dat zij met korte tusschenpoo- zen zeide: „Ja! Neen! Ja! Dat beloof ik!" Daarop legde zij den hoorn weer neder en keek mij aan, terwijl zij verklaarde: „Het geheim is opgelost. Mijn oom heeft een paar vrienden ontmoet en is een kor ten tijd in hun gezelschap gebleven om eenige zaken te bespreken. Het spijt mij erg, dat ik u zooveel last heb bezorgd. Ik behoef me niet langer dngerust te maken Alles is opgehelderd." Ik boog en richtte mijn schreden naar de deur, doch achtte mij verplicht tot de ver klaring: „Zoo ik u nog op de een of andere wijze van dienst kan zijn..." „Dan zal ik het u zeker vragen", ant woordde zij, mij ernstig aanziende. ,Dat meen ik werkelijk." „Het nummer van mijn kamer is 198", vervolgde ik. „Ik heb mijn kamers t vee verdiepingen hooger dan u. Vergeet niet mijn hulp in te roepen, wanneer u een vriend noodig heeft." „Ik zal het werkelijk niet vergeten", ant woordde zij vriendelijk Als in een plotselinge opwelling slak zij mij haar hand toe, een kleine, blanke hand met tamelijk lange vingers, die ongewoon keurig waren gemanicuurd. Zij droeg 6lechts een enkelen ring, waarin een prachtige, ongeslepen smaragd was gezet ik drukte haar vingers even en bracht ze naar mijn lippen. „Ik ben altijd gaarne tot uw dienst', ver klaarde ik rustig, „hoe veel of hoe weinig u mij ook gelieft mede te deelen. Wel te rusten." Ik begaf mij naar mijn kamers en knapte mij wat op. Vervolgens ging ik naar berio- den en liet mij vvat avondeten brengen .Louis is nog niet terug, wel?" zeide ik terloops tot den kellner die mij bediende „Nog niet, mijnheer. Wij verwachten hem morgen, in den loop van den ochtend. Is mijnheer ook te Parijs geweest?" Ik knikte bevestigend en ging niet ver eer op het onderwerp door. Toen ik een half uur later naar mijn kamers terug keerde, bleef ik even een praatje maken met den portier. „Mijnheer Delora is nog niet verschenen, mijnheer", begon hij. „Neen", antwoordde ik, „er schijnt een kleine vergissing in het spel te zijn. Ik meen dat bij met zijn nicht heeft getele feneerd." De portier keek mij een beetje verbaasd aan en zeide: „Het is toch wel curieus, mijnheer, maar er schijnen heel wat menschen te zijn, die den heer Delora willen spreken. In de laat ste dagen hebben wij zeker wel een dozijn aanvragen gehad om hem te spreken en alle aanvragers hebben geweigerd hun naam op te geven." „Zakenvrienden misschien", antwoordde ik. „De heer Delora is overgekomen, denk ik ,om met zijn kenniséen hier goede vrien den te blijven." De portier liet een bescheiden doch ge heimzinnig kuchje hooren en volstond met de opmerking: „Dat zal wel zoo zijn, mijn heer." Ik vervolgde mijn weg naar mijn kamers, daar ik er niet op gesteld was het gesprek voort te zetten. Toch gevoelde ik, dat er iets achter dat alles stak. Ashley wist of \crmoedde iets, dat hij mij zeker met een kleine aanmoediging mijnerzijds zou heb ben medegedeeld. Na nog een laatste siga rel te hebben aangestoken, probeerde ik de zaak voor mijzelve tot klaarheid te bren gen. In de eerste plaats was ik in aanra king gekomen met deze menschen, dieniets merkwaardigs vertoonden behalve de uit gesproken vreemde nationaliteit van den man en de goede smaak en de schoonheid van het meisje. Ik had ze gezien in een hoogst fat soenlijke omgeving te Parijs en vervol gens in een restaurant, dat, naar Louis ronduit had erkend, de verzamelplaats was van menschen, die een leven leiden waaraan een luchtje was. Ik was tegelijk met hen naar Engeland overgestoken en zoo hun aanwezigheid in den trein niet de verklaring was, waarom Louis mij zoo over haast had laten vertrekken, dan moest het hem toch een voldoening geweest zijn te gelooven, dat ik misschien met hen in ken nis zou komen. Gedurende de gansche reis had geen van beiden ook maar de geringste poging gedaan om met mij kennis te ma ken. Dat dit tenslotte niettemin had plaats gehad, was ongetwijfeld alleen aan het toe val toe te schrijven. Ik twijfelde geen oogenblik dat het meisje aanvankelijk zeer verstoord op mij was geweest. Het was even zeker, dat haar oom geen oogenblik van een wensch had doen blijken om met mij kennis te maken. Ik moest weer den ken aan zijn wonderlijke ongerustheid, toen wij Londen naderden, zijn geprevelde verontschuldiging van zijn zeeziekte en zijn eenigszins zonderling gedrag om zijn nicht je alleen aan mij toe te vertrouwen, hoe wel ik een volslagen vreemdeling voor hem was, terwijl hij zich haastte naar een botaL waar hij zich ten slotte niet eens had ver toond. Was hij inderdaad de man die per telefoon met het meisje had gesproken, dan wist zij vermoedelijk meer van deaaak of dan ik. Waarschijnlijk had hij haai' een uitleg van zijn afwezigheid gegeven, maar dan had hij toch ongetwijfeld aan haar ge heimhouding opgelegd. Wat was de betee- kenis van het geheimzinnig gedoe? Waar voor was hij bevreesd? Wie was die jonge man, die na zijn vertrek op het Charing Cross Station van zoo groote belangstel ling voor zijn nicht en mij blijk had ge geven? Was het misschien iemand, dien hij wenschte te ontloopen? Een detective, of een verklikker misschien? Het raadsel was niet gemakkelijk op te lossen. (Wordt yeryplgd)".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5