AMERSFOORTSCH DAGBLAD B1NNSINILAINID De Verdwenen Delera Dinsdag 25 November 1930 „DE EEMLAINDER" 29e Jaargang No. 126 GELDSCHIETERSBEDRIJF Ingrypende wijzigingen EEN KAPEL IN ORANJE NASSAU'S OORD De plechtige opening BERUCHTE INBREKERS UITGEBROKEN FEUILLETON Het wetsvoorstel Van den Bergh c.s. Aan de Memorie van Antwoord van den heer van den Bergh c.s. in zake hun, reeds in hot zittingsjaar 1928—1929, bij de 'Tweede Kamer ingediend voorstel van wet betreffende wettelijke regeling van het geldschictersbedrijf is het volgende ont leend: De voorstellers zijn overtuigd dat de in het voorstel van wet ontworpen regeling in staat zal zijn de woekerpraktijken op doel treffende wijze tegen te gaan. De voorstellers willen intusschen geens zins beweren, dat het ontwerp alle denkba re en niet-denkbare vormen van ontduiking uitsluit. Dwang tot het (te duur) koopen van .voorwerpen, aan het sluiten van de over eenkomst voorafgaande, zal moeilijk kun nen worden achterhaald. Persoonlijk zouden de voorstellers er geen bezwaar in hebben gezien, indien aan het commerciële particuliere geldschieterswe zen een einde zou zijn gemaakt. Zij meen den echter verstandig te handelen door hun wetsvoorstel niet zóó ingrijpend te maken. Met het beloog van verscheidene leden, dat het bij maatregelen als deze niet kon blijven, kunnen de voorstellers zich ver eenigen Ook naar hun meonin'g is het volkscredict nog onvoldoende georgani seerd. De voorstellers erkennen, dat de bepalin gen in het oorspronkelijk voorstel van wet opgenomen betreffende de voorwaarden, waaraan het geldschietersbedrijf zich zal hebben te onderwerpen, in sommige, niet onbelangrijke opzichten te knellend waren. Het betreft hier in hoofdzaak een drietal punten, waarop het oorspronkelijk voorstel thans wordt gewijzigd. In de eerste plaats wordt het afzonderlijk in rekening bren gen van informatiekösten thans toegelaten, mits deze kosten worden gelimiteerd tot een bij algemeenen maatregel van bestuur te bepalen bedrag. In de tweede plaats is het verbod van het nemen van interest bij voor uitbetaling geschrapt. En ten slotte is do maximumgrens van 12 pet. interest, welke bij gemeentelijke verordening nog zou kun nen worden verlaagd, uit het ontwerp ver dwenen. In de plaats daarvan is thans art. 31 opgenomen: bij algemeenen maatreg il van bestuur zullen vuor de vele, zeer ver schillende mogelijkheden rentemaxima wor den vastgesteld. Volgens het tweede lid zul len deze maxima zoodanig worden vastge steld, dat zij „het behalen van een redelijke winst bij degelijk beheer" naar het oordcel der Kroon, mogelijk maken. Voorts wordt opgemerkt, dat het voorstel pand niet uitsluit. De voorstellers hebben welbewust dit stelsel gekozen omdat uit sluiting van pand naar hun oordeel geen enkelen zin zou hebben. Inderdaad is woe ker meer te vreezen zonder dan met pand. Bij nota van wijziging is verder nog aan het eerste lid van art. 2 een volzin toege voegd, luidende: „Onder het uitleenen van geldsommen wordt begrepen het onmid dellijk of middelijk ter beschikking stellen van geldsommen of geldswaarden aan per sonen, die zich verplichten gelijke of groo- tere geldsommen of geldswaarden terug te geven." Deze toevoeging Is opgenomen, om ook de z.g. „spaarzegclkassen" en de instellin gen, die aan haar klanten chèqueboekjes verstrekken als geldschieters in dm zin der wet te beschouwen, aangezien bij de belang rijke uitbreiding van het .bedrijf van deze nieuwe instellingen woekerpraktijken stel lig zijn te Vreezen. De voorstellers achten het opnemen van een rechtstreeksche of indirecte verplich ting tot het oprichten van gemeentelijke geldschietbanken niet gewenscht. Terecht was in het Voorl. Verslag opge merkt, dat de bepaling, dat aan minderjari gen geen geldsommen mogen worden uit geleend, van weinig praktische beteekenis is, daar minderjarigen zich ingevolge het Burg. Wetboek op hun onbekwaamheid kunnen beroepen en het geleende geld slechts zouden behoeven terug te. geven, voor zoover kan worden aangetoond, dat zij door de leening zijn gebaat. In verband hiermede is deze bepaling uit het ontwerp geschrapt. Naar aanleiding van een door sommige leden gemaakte opmerking hebben de voor stellers het verbod geldsommen aan dron ken personen uit te ïcenen ook ten aanzien van gemeentelijke geldschietbanken opge nomen. Verder is nog een nieuwe bepaling opge nomen, volgens welke de akte moot worden onderteekend in de gemeente, waar de geld- schietbank is gevestigd. Is de geldschieter verhinderd bij de onderteekening persoon lijk aanwezig te zijn, dan kan hij bij nota- rieele akte een ander tot onderteekening machtigen. Tenslotte wordt voorgesteld een commis sie in te stellen uit ten minste 5 door de Kroon te benoemen personen, welke aan de regeering voorlichting geeft omtrent alle met het geldschietbedrijf in verband staan de onderwerpen. EANDENPECH VAN DE KONINK LIJKE AUTO. Gedwongen oponthoud van H.M. in Leiden. Leiden, 24 Nov. Hedenmorgen heeft de auto van Hare Majesteit dc Koningin die van Den Haag op weg was naar het Loo op dc Breestraat te Leiden bandenpech gekre gen. Er moest een reservewiel worden inge zet, zoodat Hare Majesteit ongeveer 15 mi nuten oponthoud had. Het spreekt vanzelf, dat een groot aantal nieuwsgierigen toe stroomde, om van dit onverwachte bezoek getuige te zijn. Hare Majesteit verborg zich echter bijna den geheelen tijd achter haar bont, om aan de lens van oen camera maar te ontgaan. Toen het euvel was hersteld, zette Hare Majesteit, het publiek hartelijk, groetend, Haar reis voort. SCHIP IN NOOD. Te Lemmer binnengebracht. Lemmer, 21 Nov. Men heeft hier noodseinen ontvangen van een tot dusver onbekend schip, dat bij de Lemsterhaven in nood verkeert. De motorreddingsboot „Hilda" en eenige Lemstervisschcrs zijn van Lemmer ter assistentie vertrokken. Nader wordt gemeld, dat het schip dooi de motorreddingsboot „Hilda", geassisteerd door een motorvlet, met averij is binnenge bracht. Het bleek te zijn het ijzeren tjalk schip „Broedertrouw", schipper Jan Har ders, en gedomicilieerd te Leeuwarden. Het schip was op weg van Kampen naar Lem mer met een lading veekoeken aan boord en werd door den storm overvallen. Behal ve de schipper bevonden zich nog aan boord diens vrouw en drie kinderen. VACATURE HOOGE RAAD. De aanbevelingslijst. De Hooge Raad heeft aan de Tweede Ka mer een lijst van aanbeveling van zes can- didaten toegezonden met betrekking op do vacature, ontstaan door het overlijden van mr. J. V. van Dijck. Deze lijst van aanbeveling luidt als volgt: lo. dr. W. A. J. M. Fick, rechter in de rechtbank te 's-Gravenhage; 2o. dr. Charles van Oppen, advocaat en procureur te Maastricht; 3o. dr. L. A. Nijpels, advocaat en procu reur te 's-Gravenhage; 4o. dr. J. A. F. van Aspcren, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage; 5o. dr. J. E. van der Meulen, rechter in de rechtbank te Utrecht; 6o. dr. G. A. Servatius, vice-president dei- rechtbank te Amsterdam. Zoowel voor den Protestantschen als den Katholieken eeredienst Wageningen. Maandagmiddag is op het Sanatorium Oranje Nassau's Ooord bij Renkum de kapel ten gebruike voor den Protestantschen en den Roomsch Katho lieken eeredienst in gebruik genomen, in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin- Moeder, de Stichteres van het sanatorium. De kapel is ontworpen door het Bureau Ed. Cuypers, architecten Bij lord en Van Gijn te Amsterdam en uitgevoerd door den aannemer H. J. Mekking te Bennekom. Voor dc R.-K. wordt de preekstoel weg geschoven. zoodat het altaar in zijn geheel zichtbaar is. Voor de Protestanten wordt het altaar afgesloten door een rolluik met een zwart gordijn, waarvoor dan de preek stoel wordt geplaatst Rechts van het altaar is een vertrek voor den R.K. geestelijke, met biechtgelegenheid, links bevindt zich het vertrek voor den Prot. geestelijke. De kapel biedt zitplaatsen voor 120 per sonen, terwijl er nog 30 stoelen kunnen worden bijgezet. Op het koor, waar ook het orgel en een piano zijn geplaatst, kunnen nog 30 personen plaats vinden. Ook het Kerstfeest wordt voortaan in de kapel gevierd. Er is een installatie aangebracht, waar door alle bodpatienten, thans 220, in het sanatorium door een koptclephoon do plechtigheden in de kapel kunnen volgen. Het lu'rden bij den aanvang van den eeredienst geschiedt electrisch In de hal, voor de kapel, is een gedenksteen geplaatst, met volgend opschrift In tegenwoordigheid van Hare Majesteit Emma, Koningin Moe der der Nederlanden, is deze kapel in ge bruik genomen op 24 November 1930 Hier onder de namen van Commissarissen van 0. N. O H. M. de Koningin-Moeder, die te 2.01 te Ede aankwam, begaf zich per auto over Wageningen naar O. N O Haar gevolg be stond uit de hofdames Jkvr. Van de Poll en Baronesse Schimmelpcnninck van der Oye en kamerheer Baron Bentinck van Schoonheeten Zij werd aan den ingang van het sana torium ontvangen door den geneesheer-di recteur dr. F. L. Oudendal en de adjunct- directrice Zuster Paldormans, en bij den ingang van de kapel door II.II. Commissa rissen van O.N.O. Terwijl H M. de kapel binnentrad, zong een koor van zusters van het sanatorium, met orgelbegeleidngi O Heer, die daar des Hemel's tenten spreidt, uit Valerius' Ge- dcnckklank. Jhr. C. S. Sixma baron van Heemstra, voorzitter van den Raad van Commissaris sen van O. N. O., was dankbaar enkele woorden te mogen spreken, omdat op de zen dag een lang gekoesterde wensch van H. M. in vervulling is gegaan. De kapel zou reeds lang zijn verrezen, ware het niet, dat de zeer moeilijke jaren, in het bijzonder tij dens en na den oorlog, een vroegere tot standkoming hebben belet. Het Bouwfonds was, mede dank zij de giften van H. M. en meerdere belangstellenden, het vorige jaar sterk genoeg om den bouw te bekostigen Spr. herinnerde er aan, dat op 16 Mei jl door het dochtertje van den geneesheer- directeur den eersten steen is gelegd. Even als het indertijd Uwer Majesteit's verlan gen was, dat het sanatorium Oranje Nas sau's Oord door U gesticht, mede met een gift van het dankbaar Nederland zonder onderscheid van kerkgenootschap, toegan kelijk zoude zijn voor Iedereen, zoo was het thans Uwer Majestèits wensch, dat deze kapel zoude zijn één kapel voor Pro testant en Katholiek. En zoo is dan nu de kapel verrezen als 6ymbool van geloof en vertrouwen, van christelijke liefde en verdraagzaamheid, een blijvende herinnering te meer aan Uwe Majesteit, de Stichtster van dit huis. Vervolgens spraken nog ds. Snethlagc, pastoor Wolters en dr. Oudendal. Terwijl II. M. do kapel verliet, speelde het orgel het Largo van Handel. Hierna werd in de dames convcrsatiezaal waar vroeger de kerkdiensten zijn gehou den, thee aangeboden, terwijl de kapel in orde wérd gemaakt, zooals de R.K. eere dienst dat verlangt. Met de aanwezige R.K. geestelijken en mr Sinnighe Bergman, commissaris van O. N. O, heeft vervolgens II. M. het altaar bezichtigd. Vervolgens begaf Zij zich per auto naar Ede en vandaar met den trein van 4.49 naar Den Ilaag terug. Uit het politiebureau te Tubbergen Tubbergen, 24 Nov. In den nacht van Zaterdag op Zoudag zijn de 22-jarigo Joh. van Engelen en de 17-jarige ITendr. Gerrits, beiden woonwagenbewoners, uit het politie bureau te Tubbergen ontvlucht. Deze beide personen zijn beruchte inbrekers en waren in arrest gesteld in verband met een nach telijken overval. Deze heeft ongeveer veertien dagen gele den te Den Ilam plaats gehad. Beide verdachten waren van Den Ham naar Tubbergen overgebracht in verband met den diefstal die in den nacht van 3 op 4 September j.l. te Tubbergen liecft plaats gehad en waarvan zij verdacht werden. Dc ontvluchting heeft plaats gehad met behulp van buiten af. Zij waren opgesloten in twee cellen achter de politiewoning. Een deur geeft toegang tot een gang aan welks beide einden de cellen zijn geplaatst. De deur naar dezen gang was van buiten af ver moedelijk met een looper geopend. In den gang hingen dc sleutels van de cellen, zoo dat het heel gemakkelijk ging, toen men eenmaal in de gang was, dc gevangenen te bevrijden. Dc vluchtelingen hebben vóór zij vertrok ken zoowel de celdeuren als de gangdeur weer gesloten. Heden zouden de beido ver dachten ter beschikking van do justitie te Almelo worden gesteld, doch toen men gis terochtend in de cellen kwam waren de vo gels gevlogen. INBRAKEN IN ROTTERDAM-ZUID. Een respectabele waschlijst. Rotterdam, 24 Nov. Den laatstcn tijd worden er veel meer misdaden op den Lin ker Maasoever hier ter stede gepleegd dan vroeger. Onlangs is daar een brutale roof overval gepleegd, waarvan men den dader nog steeds niet heeft kunnen vinden en herhaaldelijk worden er heele series inbra ken gepleegd, waarvan men maar al te vaak nooit meer iets hoor.t. Do plannen voor een tweede afdeelingsbureau aldaar blijven maar steeds plannen en van dc stichting van een tweede commissariaat aan dien oever komt in het geheel niets. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er weer eenige malen ingebroken. In de eerste plaats hebben dieven een bezoek gebracht aan een houthandel aan de Bricl- sehelaan. Daar hebben zij alles overhoop gehaald en doorzocht. De brandkast is te vergeefs aangeboord. Vermist werden een olicjas en een beitel en het is merkwaardig dat deze voorwerpen zijn teruggevonden op het terrein van een andere inbraak, waar dus waarschijnlijk dezelfde dieven in den zelfden nacht ook nog zijn geweest, of schoon deze beide terreinen zeker twintig minuten loopen van elkaar verwijderd zijn Deze tweede inbraak is gepleegd in het pa- illioon van den Volksbond aan het Afri- kaanderplein, waar een partij chocolade, kauwgummi en sigaretten wordt vermist. Voorts is er in gebroken in de leegstaan de pastorie van de Xcd. ITerv. kerk aan den Dordtschcn straatweg, waar eenige kleeden en een looper zijn ontvreemd. En ten slotte BRIEFJE VAN SINT NICOLAAS Als ik goed ben ingelicht Lieve Nederlanders, Stroomen in Uw rijke land, Zakken „waterlanders" 'k Iloord' in Spanje van de „sof" Die er heerscht in zaken. Daarom wil ik U per brief, Voor 'k de reis ga maken, Mededeelen, beste lui, Dat ik ditmaal Spanje, Eens verlaat zonder cadeaux, Appels van oranje. Dus gansch „leeg" naar Holland kom Ik wil eens probecren Thans te koopen in Uw land Wat ik ga offreeren. Ik besteed mijn duiten dus. Waar mijn vrenden wonen „ga zoodoende Amersfoort Ware vriendschap toonen. 'k Wil malaise in Uw stad Graag helpen vermind'ren Daarom zijn van heden ook Voor mij stoute kind'ren Die nog elders koopen gaan Zulken mogen vreezen Voor de roetzak van vriend Piet Die zal ze genezen Wie dus mij als vriend verwacht En graag wil voorkomen, Dat hij in de vieze zak Eens wordt meegenomen. Koopt alleen in eigen stad Wat hij mocht verlangen En laat eigen stadgenoot Dus zijn duiten vangen 'h ITeb gehoord in Amersfoort Is de zaak in orde Zoodat alles goed, goedkoop, Er gekocht kan worden. Daarom eisch ik ook van U Als een vriend'lijk haasje: Koopt alleen in Amersfoort!!! Groetend, Sinterklaasje. (Alle recht voorbehouden). GROEGROE. zijn uit een auto van een bode een partij sigaren ter waarde van eenige honderden guldens en een jekker gestolen. In dienzelfden nacht hebben dieven ook' een bezoek gebracht aan een pand in de Havenstraat op den Rechter Oever, waar zij op de eerste verdieping een jas stalen, terwijl zij op de tweede étage in de woning van den metaalschavcr H. een bedrag van 125 wagnamen. In al deze inbraken heeft dc politie nog'geen spoor gevonden. MOTORRIJDER TEGEN AUTO GEBOTST. Wassenaar, 23 Nov. Hedenmorgen had op den Rijksstraatweg nabij de Eiken laan te Wassenaar een ernstige aanrijding met doodelijken afloop plaats tusschen een personenauto bestuurd door den genees heer S. uit den Haag en een motorrijwiel bereden door den heer Slats te Wassenaar. Dr. S. welke met matige snelheid uit de Eikenlaan kwam, wilde de richting naar Den Haag inslaan, toen links van hem do motorrijder met een snelheid van ongeveer 75 K.M. per uur kwam aanstormen. Hoe wel dr. S. probeerde nog voor den motor rijder langs te rijden, kon hij een aanrijding niet meer voorkomen. De heer Slats die den auto blijkbaar in het geheel niet heeft gezien, reed er met onverminderde snel heid tegen aan. Zwaar gewond aan het hoofd o.a. met doorgesneden halsslagader en schedelbreuk werd de heer Slats opge nomen en naar het R.K. ziekenhuis in Den Haag vervoerd, alwaar hij even later aan zijn bekomen verwondingen is overleden. De auto en het motorrijwiel welke beide zwaar beschadigd werden, zijn door de politie in beslag genomen. Voor zoover uit liet ingesteld onderzoek blijkt, treft den automobilist geen schuld. (Ct.). De werkelijke gehoorzaamheid is die, welke men vrijwillig krijgt. Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 36 Op een stoel staande kon ik gemakkelijk door het bovenraam een blik slaan in de zit kamer. Aanvankelijk dacht ik, dat er nie mand in de kamer was. Daarop zag ik even wel Louis uit het voorportaal komen, uit de richting van Felicia's kamer. Ilij ging naar het midden van de zitkamer en bleef daar wachten. Hij had een donker jacket aan en er was op zijn gelaat niet6 te bespeu ren van de vriendelijke uitdrukking, welke zijn patroons zoo innemend vonden. Hij stond daar met gefronste wenkbrauwen, sa mengeperste lippen en zijn oogen tuurden overal scherp heen. Hij scheen ongeduldig te wachtenop wien of op wat? Tenslot te maakte hij een licht gebaar en keek vol verwachting naar de geopende deur van de zitkamer. Voor do eerste maal maakte zich een ontzettende angst van mij meester. Het k06tte mij moeite te blijven staan en met beide handen moest ik mij aan don rand van de deur vastklemmen, terwijl het hart mij in het lichaam bonsde. Als dat eens waar was! Een oogenblik dreigde een zachte kreet aan mijn lippen te ontglippen en mot de uiterste inspanning slechts hield ik dezen terug Mijn oogen schoten vuur en het was me alsof er een nevel voor hing. Ik kon niets andes zien dan Felicia, die in een och tendjapon en met loshangend haar in de zitkamer binnenkwam. Op dat oogenblik viel het niet op, dat zij de oogen van angst wijd opengesperd had en dat zij binnentrad alsof zij moest gehoorzamen aan 't bevel van haar meester. Ik was zoozeer verblind, dat ik slechts met de uiterste moeite weer stand bood ze beiden te betrappen. „Louis, doen wij wel verstandig", fluis terde zij. „Er zijn oogenblikken", antwoordde hij, eveneens fluisterend, „dat men alles moet wagen! Luister, Felicia". ,,Nu „Over ongeveer een half uur zult ge een zacht geklop hooren op de buitendeur. Let. daar niet verder op. Ik zal opendoen. Het zal iemand zijn, die uw oom wil spreken. Wij zullen een onderhoud in de zitkamer hebben. Ik hoop, dat er niets gebeurt, maar als ge iets van slagen of getwist hoort, let er dan maar niet op. Blijf in uw kamer tot alles weer rustig is. Wanneer het zaak je in orde is, zal ik vervolgens driemaal op uw deur kloppen. Het is mogelijk, dat ik uw hulp noodig heb". „Best. antwoordde zij. „Maar als u niet klopt Hij stelde haar een reepje papier ter hand, zeggende „U heeft een telefoon in uw kamer Bel het nummer op, dat hier opgeschreven staat en herhaal eenvoudig de woorden, die ik er bij heb gevoegd ..Louis", vroeg zij nu, terwijl zij wees in de richting van de kamer, waarin, ik mij bevond, „mag ik eventjes naar binnen „Neen", antwoordde hij kortaf, „dat zou niet verstandig zijn." ,,Het lijkt zoo onvriendelijk van hem weg te blijven gedurende al den tijd, dat hij ziek is „Ik wist niet, dat u zooveel van hem hield Een oogenblik zwegen zij. Daarna hoorde ik haar weer iets zeggen en haar stem had iets ondervragends in haar toon. „Louis, wiens stok is dit Ik ging op mijn tecnen staan. Op de ta fel, waarnaast Louis stond, lag een dikke rotting, dien ik onmiddellijk herkende. „Die is van mij", antwoordde Louis norsch. „Weet je dat wel zeker „Kapitein Rotherby heeft er precies zoo een", verklaarde zij. „Ik heb dat in den trein al opgemerkt." „Och ze komen zooveel voor', antwoord de Louis. ,,fn ieder geval is deze mijn eigen dom. Ssst Zij schenen beide een oogenblik aandach tig te luisteren. Daarop weer Louis in de richting van de deur en fluisterde,.Ga dadelijk naar uw kamer, onmiddellijk en doe de deur op slot." Zij sloop weg. Toen zij niet meer in de kamer was, kon ik alles beter onderschei den en duidelijk hoorde ik nu een zacht kloppen op de buitendeur. HOOFDSTUK XX. Louis verdween voor enkele oogenblik ken uit de kamer. Ik hoorde de buitendeur zacht open en dicht doen. Daarop ver scheen hij weer in de kamer, gevolgd dooi den man, die op het Charing Cross Station vlak naast ons had gestaan. De laatste sloeg een haastigen blik om zich heen en scheen teleurgesteld, toen hij niemand an ders zag dan Louis. „Ik had gehoord, dat de heer Delora hier was", zeide hij. „De heer Deiora is in zijn slaapkamer'*, antwoordde Louis. „Hij is hier en is bereid u te ontvangen Maar de dokter heeft het ten stelligste verboden en ik heb de op dracht gekregen u te waarschuwen hem niet op te winden U moet langzaam spre ken en het is best mogelijk, dat u alles tweemaal zal moeten zeggen, wat u hem wil doen begrijpen." De ander keek hem eenigszins verwon derd aan, terwijl hij uitriep ,,Ik heb u bepaald vroeger ergens ont moet I" „Best mogelijk. Ik ben ook kellner in het café hier beneden, maar ik ben uit Zuid- Amerika afkomstig en als de heer Delora hier komt, is hij altijd even vriendelijk voor mij. Nu hij ziek is, ben ik meesten tijds hier te vinden om voor hem te zor gen." De ander schudde peinzend het hoofd en vroeg ten slotte „Hoe is uw naam .Louis", was het kalme antwoord. „Nu dan, vriend Louis, begrijp me wel. Ik ben hier niet gekomen om me te laten verlakken of om je een gelegenheid te ge ven me een staaltje te geven van je talent van liegen. Ik ben hier gekomen om den heer Delora te ontmoeten en als hij hier is zal en moet ik hem spreken. Is hij niet hier, nu, dan kom ik later wel terug. Er zal te Londen geen plek gevonden kunnen worden, waar men den man voor mij ver borgen kan houden fiDe heer Delora gevoelt niet de minste neiging zich voor iemand ter wereld schuil te houden", verzekerde Louis kalm. „Dat is een bewering, welke ik zoo vrij ben in twijfel te trekken", verklaarde de bezoeker beslist. „Als dat de deur van zijn slaapkamer is, ga ik er binnen." Hij wees naar de deur. door welker bo venraam ik do dingen in de zitkamer volg de. Louis ging een eindje op zij. „Dat is inderdaad d© kamer van den heer Delora", zeide hij zacht. „Misschien is het echter wel verstandig, dat ik eerst eens ga zien of hij wel wakker is." „Doe geen moeite, als hij slaapt zal ik hem wel wakker maken. En is hij wakker, dan zal hij wel bemerken, dat hij mij niet langer kan ontsnappen." Hij draaide Louis den rug toe en reeds strekte hij de hand uit naar de kruk van de deur van mijn kamer, toen ik plotseling Louis de rotting zag opnemen en hem bo ven het hoofd van den ander zag opheffen. Hij stond reeds gereed voor den slag, een slag, die elk levend wezen als een os zou geveld hebben, toen ik van den stoel sprong en de deur openrukte. „Pas op!" was het eenige wat ik kon uit roepen. De onbekende sprong op zijde. Verschrikt door mijn uitroep, verloor Louis zijn tegen woordigheid van geest en de slag trof een tafeltje en verbrijzelde dit, zoodat de splin ters naar aile kanten vlogen. De beide man nen keken mij met grenzelooze verbazing aan. Ik ging de zitkamer binnen, roepende: „Louis, je bent een lafaard!" ib':l' (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5