AH ÊDSFOORFSCH DAGBLAD OPRUIMING BINNENLAND Willem Groenhuizen De Verdwenen Oelora Woensdag 17 December 1930 ~DE EEMLANDER' 29e Jaargang No, 145 WEER EEN PUBLIEKE ZONDAAR JUWELIER DE ONDERHANDELINGEN MET DUITSCHLAND ÉN.V. COMPAGNIE LYONNAISE INTERNATIONAAL P00LJAAR VRIJZ. CHR. STUDENTENBOND PROFESSOR CASIMIR GEHULDIGD Een auto als geschenk FEUILLETON De iyrannie van den haat Uit het orgaan der „Nederlandsche" sov jetvolgelingen, „De Tribune", is de volgende „critische" raededecling geknipt. BEGRAFENIS VAN EEN NUL Een woord van critiek. Woensdagavond werd Lonnekers bur gemeester. de heer Stroink, begraven. Een poppekost als elke burgerlijke plech tigheid, was ook deze. Zoover we kon den nagaan waren alle hoogere ambte naren, klerken, raadsleden, wethouders en politiecorps aanwezig. Het zwakst was vertegenwoordigd het lagere perso neel in gemeentedienst, dit waren ar beiders, die noodgedwongen kwamen en huichelaars. Hoogstens een 25-tal van deze waren er, dit nog wel, terwijl alle arbeiders vrij-af hadden gekregen, om deel te nemen. Het gros, en dat zijn er heel wat, achtte 't beneden hun klasse- eer. om aan deze comedie deel te ne men. Een man, die een absoluut tegen stander der arbeidersklasse was, kon den zij geen eer bewijzen. Daarom spijt het ons, dat we een openlijk woord van critiek moeten laten liooren tegen de houding van ons com munistisch raadslid p.g. Krommendijk, die deel nam aan deze comedie als ver tegenwoordiger van onze partij. De ar beiders, werkzaam bij de gemeente, die nog wel extra vrij-af kregen, begrepen beter hun klassestandpunt dan hij als leider, door zonder eenig advies weg te blijven van deze huichelarij. Dit deed ons hart deugd. Arcor 47. Noot van de Redactie. Wij zijn liet volkomen met dc critiek van Arcor 47 op pg. Krommendijk eens. Zijn houding zal in de afdeeling ter discussie worden gesteld. Commentaar is bij dit droevig stukje pro za eigenlijk overbodig zoo teekent de Maasbode aan. Het getuigt van een menta liteit, die zelfs den dood niet schijnt te eer biedigen, als het er om gaat den tegenstan der met zijn feilen haat te achtervolgen. Wie daarvoor terugdeinst, wordt zonder pardon voor de vierschaar gesleept. Een lieflijk toekomstbeeld van den heil staat, dien Moskou voorbereidt. Tel. S52. Langestraat 43. De voorraad tafelzilver is rijk. taald. V. had later de 53 cent, die hij door deze „valschheid in geschrifte" ten onrech te in ontvangst had genomen, gerestitueerd. De man voerde als verdediging aan, dat hij het „onbewust had veranderd". De officier van justitie mr. E. Overbosch, rekening houdende met verd.'s ouderdom en de geringheid van het bedrag, vorderde een geldboete van f 25.subs. 10 dagen hechtenis. De uitspraak werd vastgesteld op 29 De cembcr. Een commissie ingesteld door Minister Beelaerts In verband met de binnenkort te Genève aanvangende onderhandelingen met Duitschland tusschen vertegenwoordigers der Duitsche en Nederlandsche regeeringen heeft minister Beelaerts onder voorzitter schap van den heer Colijn en ondervoor zilterschap van Dr Nederbragt, chef der economische afdeeling aan het ministerie van buitenlandschc zaken, een commissie samengesteld die gisteren aan laa.stbedoeld departement een eerste bespreking hield. In de commissie zittenvoor mini-ter Verschuur Ir. Kalff en Mr. Steenberghe; voor minister Ruijs de Beerenbrouck Dr. Mans- holt, chef van den buitenlandschcn land bouw voorlichtingsdienst cn Ir. Bonthuis, rijksluinbouwconsulent, cn voor minister De Geer L. Meijers, chef der afdeeling invoer en accijnzen aan Financiën. De heer Wolff, consul-generaal te Berlijn en chef der handclsafdeeling aan dc Neder landsche legatie aldaar, neemt eveneens aan de besprekingen deel. Secretaris' der commissie is Mr. C. J. M. Scliaepman. postwissel vervalscht. Voor ...53 cent. Amsterdam, 15 Dcc. Voor de Vijfde Kamer der Rechtbank had zich heden te verantwoorden de 63-jarige ii. J. V., we gens valschheid in geschrifte. Verd. had op 3 Januari j.l. een postwissel ontvangen groot f 17.17. Hij moest echter van den afzender f 17.70 ontvangen, het ge tal dat dan ook op de strook vermeld stond. Verd. had op eigen initiatief het getal op den wissel maar veranderd in f 17.70. Bij een postagentschaphouder in de nabijheid van zijn woning was hem het geld uilbe- HET SUBSIDIE AAN DE K. L. M. De luchtdiensten een militaire reserve? Blijkens het verslag der Tweede Kamer over een suppletoire begrooting van Water staat 1929 hebben enkele leden zich met be- zorghcid afgevraagd hoe liet verder zal gaan nu dc K.L.M. ook de route naar Indiö be vliegt en ze vroegen of deze vliegdiensten wellicht op den tegenwoordigen voet in stand worden gehouden met de bedoeling er een militaire reserve in te hebben, die in oorlogstijd gebruikt kan worden. GEEN SALARISVERLAGING VOOR DE AMSTERDAMSCHE BANKBEDIENDEN. Aan Het. Volk wordt gemeld, dat in een Vrijdag gehouden vergadering van de Am- sterdarnsche Bankiersvereeniging een voor stel van dr. Van Aalst om met 1 Januari de salarissen van de bedienden op de banken collectief te verlagen, na uitvoerige bespre king is verworpen. UTRECHTSCKEWEG 10 TEL. 17S AMERSFOORT W& Nederland's deelneming zeer noodzakelijk. 1932—'33. Inzameling gelden voor vesti ging magnetisch station in Oost- Groenland. Men verzoekt ons het volgende te mel den: In 1932—33 zal het 50 jaar geleden zijn, dat een 12-tal landen expedities uitrustten naar de Poolstreken (10 naar de Noordpool en 2 naar de Zuidpool) om gedurende een jaar naar een vooruitberaamd plan meteoro logische en magnetische waarnemingen te verrichten in het belang van wetenschap en praktijk. Zooals men weet, behoorde Nederland tot de landen, die medewerkten in dat jaar en heeft het besluit tot onze medewerking, on der Buys Ballot's invloed genomen, zelfs den doorslag gegeven tot het doorgaan van het plan. In September 1929 heeft de conferentie van directeuren van meteorologische dien sten te Kopenhagen het initiatief genomen tot het organiseeren van een tweede inter nationaal pcoljaar 1932'33, waaraan, naar reeds thans vaststaat, zal worden meege werkt, door Canada, Groot-Brittannio, Dene marken, Duitschland, Finland, Noorwegen en Sovjet-Rusland en waarschijnlijk ook door dc Verecnigdc Staten van Noord Amerika en door Frankrijk, terwijl uit vele andere landen reeds betuigingen van sympathie zijn ontvangen. In dit plan is ook een aandeel van Nederland opgenomen en wel de vestiging van een magnetisch station in Augmagssalik, in Oo6t-Groenland. Een commissie heeft zich overtuigd, om te trachten de gelden daar voor (40.000 A 50.000) bijeen te brengen, terwijl op de Rijksbegrooting 10.000 is uit getrokken, om het Meteorologisch Instituut in staat te stellen, de benoodigde instrumen ten aan te schaffen en aan de nieuwe expe ditie in bruikleen te geven. Penningmeester van deze commissie, wier plan wordt aan bevolen door de autoriteiten o.w. de minis ter van Waterstaat, is dr. T. van Lohuizen, van Boctzclaerlaan 94, te den Ilaag, giro 13754. De Ned. Commissie- voor het internatio nale pool jaar heeft te den Haag een pers conferentie gehouden-in het natuiirkundc- lokaal van de H.B.S. aan de Stadhouders laan. waar prof. dr. E. van Everdingcn cn dr. T. Lohui ze n^gepleit hebben voor de noodzakelijkheid van Nederlands deel neming aan het Internationale Pooljaar. Eerste spreker was Prof. van Ever- dingen die in dc nieuwste poolkaarten ver toonde (land- cn zeekaart) cn vertelde, hoe veel het vliegen de laatste 5 jaar tot kennis van de Polen heeft bijgebracht. Een boekje i6 daarvan verschenen. Spr. wees op het belang van de meteoro logie bij kennis van de Polen, cn hij liet aan lichtbeelden zien, hoeveel de meteorologie van het Poolonderzoek profiteerde. (Ken nis omtrent het onweer en aardmagnetis me enz.). Verder herinnerde hij aan 't Pool onderzoek 50 jaar geleden, en noemde de toen door 12 deelnemende landen opgerichte waarnemingsstation. Hij sprak de hoop uit, dat het aantal stations bij het onder zoek 1932'33 nog zeer zal worden uitge breid. Spr. stond stil bij de magnetische waarne mingen. De tweede expeditie zal vooral de hoogere luchtlagen onderzoeken en vooral de koude luchtlagen boven Groenland. De laag ligt niet zoo heel hoog en het onder zoek is betrekkelijk gemakkelijk. Het onder zoek zal ongeveer een jaar ongeveer ver gen. Het onderzoek der koude luchtlaag wordt van groote belang geacht voor de weerkunde. Spr. verwacht van het nieuwe onderzoek veel belangrijke gegevens dan het voorgaan de mocht opleveren en kwam op de n o o d- zakelijkheid van Nederlandsche deelneming. Wij moeten, meent hij, on ze wetenschappelijke plaats in d« wereld handhaven en wij kunnen het, ja wij zijn het aan Groot-Nederland verplicht. Spr. zou willen, dat Nederland 5 stations inrichtte. De malaise mag zeker geen hinderpaal zijn. Als wij niet meedoen, gaat het plan toch door maar zonder Nederland. Er moet dadelijk begonnen worden aan het bijeenbrengen van de benoodigde 50.000. Ieder helpc, elke bijdrage is wel kom, het gaat om een nationaal belang van groote beteekenis. Dr. Lohuizen gaf foto's van Pool- licht, dat in de verschillende vormen op treedt (als licht, mist, draperie, kroonvorm, stervorm enz.) cn wees op zekere periodie ken samenhang tusschen Noorderlicht, mag netische storing en zonnevlek. Na de beide hoeren heeft ook nog dr. W. v. Bemmelen, oud-directeur van het Kon. Magnetisch cn Meteorologisch Obser vatorium te Batavia op deelneming van Ne derland aangedrongen. Hij vertelde van het groote nut, dat men te Batavia van de Expeditie 1882'83 had getrokken. Er be staat ongetwijfeld verband tusschen de Po len en den Acquator. Dr van Bommclen zou 't zoo jammer vinden, als Nederland zijn taak in deze tot den Aequator beperkte. Verder bleek nog, dat Duitschland reeds 450.000 M. voor het doel heeft afgezonderd en dat Sovjet-Rusland ook de grootste offers brengt. Men hoop veel nut te trekken van den vliegdienst en het ideaai zou zijn, als Nederland ook aan dc internationale lucht vloot, welke ter verkenning gaat, een of meer vliegtuigen kon toevoegen. Bij zijn aftreden als rector van hel Nederlandsch Lyceum. 's-Gravenliage, 1G Dec. Professor Ca- 6imir heeft heden dn een plechtige bijeen komst zijn ambt van rector aan het Neder landsch Lyceum neergelegd. De bijeen komst werd o.a. bijgewoond door den ver tegenwoordiger van den minister van on derwijs, den administrateur den heer De Boer, het voltallig curatorium, den inspec teur der gymnasia en den inspecteur van het middelbaar onderwijs, onderscheidene hooglecraren uit Leiden, Amsterdam en Groningen, rectoren van verschillende lycea en gymnasia, vele andere onderwijs- au tori tei ten en verdere belangstellenden, onder wie oud-minister De Visser. Verschil lende toespraken werden er gehouden; mr. J. Limburg, president-curator van het Ly ceum, huldigde Prof. Casimir als eersten rector van het eerste Nederlandsch Ly ceum; de vertegenwoordiger van den mi nister van onderwijs hracht den vertrek- kenden rector hulde als geestelijk vader der lycea. Voorts voerden het woord: dr. Coops, inspecteur van het M.O., dr. Gun ning, rector van het Amsterdarnsch Ly ceum en dc Leidsche hoogleeraar dr. Mul ler. Mej. Ahn 6prak namens het leeraren- eorps. Mr. Sanders namen6 de oud-leer lingen en de heer J. Dutilh namens de leerlingen. Uit naam van laatstgenoemden werd als geschenk aangeboden een auto met een som voor de onderhoudskosten; het curatorium schonk een zilveren thee servies en het leerarencorps hood een ge schilderd portret van Prof. Casimir aan. Deze sprak ten slotte woorden van dank. Lustrumconferentie t* Arnhem. PERSONALIA. De heer T. Dijkema, Hoofd v. School L le Winterswijk is benoemd tot Hoofd der Graaf van Burenschool te Deventer, oplei- dingsschool-H. B. S. en Gymn. Arnhem. 15 Dec. In tegenwoordigheid van 450 belangstellenden is Zaterdag hi. het derde lustrum van den V.C/S.B. gco* pend door den heer J. M. van Veen, deu huldigen bondspraeses, die in sobere wools den aan het groote verlies herinnerde, dat ook den V.C.S.B. heeft getroffen door het heengaan van Prof. dr. II. T. de Graaf. Op do rede van den voorzitter volgdo een lezing van den heer H. Fabcr over „Vijf tien jaar V.C.S.B.." Spreker ging daarin do ontwikkeling van den V.C.S.B. na en wees erop, dat deze zich in den loop der jaren steeds meer bewust is geworden van eigen taak en plaats, zoowel in het studenten leven als in het geheel van het Vrijzinnig Protestantisme en daarmee in de cultuur van onze dagen. Het directe belang van den V.C.S.B. in het studentenleven is, dat hij onomwonden de religie in de studentenwereld poneert, dat hij er wordt geaccepteerd en er een eervolle plaats bekleedt. Zaterdagavond werd „Kinderen van dezen tijd" van Hen* nette Roland Holst opgevoerd, waarover elders in ons blad wordt besproken. Zondag was dc middag gewijd aan mu ziek en gezellig samenzijn, terwijl door den voorzitter van de oud-ledenorganisatie van den V.C.S.B. werd aangeboden aan den V.C.S.B. een voorzittershamer en een tege moetkoming in de kosten van het lustrum spel onder dc verzekering dat do O.L.O. den V.C.S.B. dankbaar is voor den staat, waarin bij den Bond na vijf jaren terug vindt. De avond bracht een lezing van dr. J. X dc Koning over „de N.C.S.B. en de cultuur/' Geloof en cultuur (aldu6 spr., hangen nauw 6amcn. Wanneer wij als geloovigo menschen willen staan in de cultuur dan hebben wij te wagen wat God in do we reld tot ons zegt. Als God tot deze wereld spreekt, dan is het in de ziel van een mcnsch. Krachtens ons geloof moeten wij willen openen groeiruimtc voor de men- schelijke ziel. Dat is do voorwaarde voor het doen afglanzen van het Koninkrijk Gods op aarde. De heer J. M. van Veen sloot de bijeen komst met de woorden: De opzet van dszd conferentie is geweest een eenheid te bren gen Over de vraag waarom het ging in alle onderdeden. Het eindresultaat in dieperën zin kan- niet worden nagegaan, maar wan neer do openheid en bereidheid lot luis teren cn houwen, die deze dagen kenmerk te ook in de dagen en jaren, die komea gaan, dan zal het goed zijn. (Tel.) DE POSTVLUCHTEN. Het 5e retourvliegtuig. Bij de K.L.M. is radiografisch bericht ont vangen, dat het 5e retourvliegtuig 14.55 uur plaatselijke tijd, te Djask is aangekomen. Te Athene gearriveerd, Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij do K.L.M. bericht is binnengekomen, dat het zevende postvliegtuig, dc P.H.A.E.O., te 9.10 uur van Sofia is vertrokken en te 17.05 uur te Athe ne is gearriveerd, na te Larissa wegen het slechte weer een tusschenlanding te hebben gemaakt. Alles is wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. MR. VAN DOORNE EN DE A.V.R.O. Men verzoekt ons te melden dat de Ra diobode van Vrijdag as. een uitvoerige weerlegging zal bevaittcn van de bewerin gen van Mr. J. H. van Doorne inzake zijn conflict met de A.V.R.O. DE KONINKLIJKE FAMILIE. 'sGravenhage, 16 Dec. H. M. de Ko- niftc'in en H. K. H. Prinses Juliana zijn hedenochtend voor korten tijd per auto uit Den Haag naar het Loo vertrokken. Zij worden beiden voor Kerstmis in dc Residen tie terug verwacht; de Koningin Maandag 22 dezer, de Prinses Dinsdag 23 dezer. Macht is een kroon op het hoofd, maar een kogel aan het been. Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 55 „ïk zal toch trachten er achter le komen", [verzekerde mijn vriend. „Ik ook", voegde ik er aan toe. „Laten we samen gaan lunchen. Is er misschen een flinke jongen, die ons dadelijk zal kun nen waarschuwen, zoodra iemand de kamer verlaat?" „Mijnheer Sinclair zal daar wel voor zor gen", zeide de directeur met een glimlachje, terwijl hij naar mijn nieuwen vriend wees. „Ifc meng mij &iar liefst nM in." Sinclair ging de deur uit en toen hij na fwe-a minuten terugkeerde, zei hij met een triomfantelijken blik: „Ik heb 3en jongen als schildwacht voor de deur geplaatst. Als iemand de kamer verlaat, hooren wij het dadelijk." Wij gingen naar het restaurant en bestel den een lunch. Na een half uur verscheen er '2en kleine jongen en zeide tot Sinclair: „Er i6 een lunch besteld in de kamer en ik heb gedacht, dat het wol goed was u dat even mede te deelen." „Voor hoeveel personen?/' rvroeg Sinclair haastig. „Voor vier menschen, mijnheer. Ik denk, dat de twee klerken naar hui6 gaan. De deur ging open en ik zag, dat zij hun hoed al hadden opgezet." „Ga maar weer terug", beval Sinclair, en laat het ons dadelijk weten, als -er iets bij zonders gebeurt. Haast onmiddellijk daarop kwam de jon gen terug met de boodschap: „De klerken zijn weg, mijnheel, en de andere vier zullen somen lunchen." „Hebben de klerken de plannen weer mee genomen?" \Toeg ik. „Neen, zij hebben twee portefeuilles ach tergelaten." Wij lunchten verder en keerden terug naar de bar. Meer dan twee uur duurde het voor er weer iets gebeurde, maar toen 6toof de jongen weer binnen: „Mijnheer Halliday heeft om zijn auto ge telefoneerd en is daar net vertrokken. De twee heeren uit Londen hebben ook hun auto besteld en als ik het goed heb waar genomen, dan denkt de heer Dickinson er over met hen mede te gaan. Hij heeft ten minste naar huis getelefoneerd om een va lies." Mijn vriend en ik namen met een hand druk afscheid van elkaar; ik verliet ijlings het hotel en keerde terug naar Kings Arms, waar wij onzen intrek hadden genomen. Tot mijn geluk trof ik Jack aan, die jui6t ge luncht had. „Zeg, beste kerel", riep ik, „laten we nu dadelijk vertrekken." „Best", antwoordde hij, „we zullen den chauffeur laten komen." Wij trokken onze jassen aan en gingen naar den hoofdingang. Plotseling trok ik Jaok achteruit en verborg me zelve aohter een pilaar, Een groote reisauto was eten hoek omgereden en reeJ nu door onze 6traat. Daarin waren dne oprsonen g-ezeten, de Chinee60he gezant, Delora en de heer, die met hen uit het kantoor van Halliday was gekomen. „Is dat de richting naar Londen?" vroeg ik den portier. „Het is de weg. die naar den grooten weg leidt", antwoordde hij, „een goede tweehon derd -3n zestig mijl." Zij sloegen een hoek om en verdwenen. Onze eigen auto reed jui6t voor. Ik wendde mij tot Jack met de woorden: „Laten wij een paar minuten wachten en zeg aan den chauffeur, dat hij die auto niet mag inha len!" Jack keek mij rnet eenige verbazing aan. Hij was van nature niet erg nieuwsgierig, maar nu begraep hij toch niet recht, hoe hij het had. „Wat ben je een geheimzinnig heer ge worden, Austen!" riep hij uit. „Wat betee- kent dat allemaal?" „Dat zal ik je later wel een6 vertellen", antwoordde ik, terwijl wij het ons gemak kelijk in de auto maakten, „misschien wel in de eerstvolgende wen." HOOFDSTUK XXXII. Wij keerden een paar minuten na tienen op Feitham terug, terwijl wij ndets hadden gezien van de auto, die enkele minuten vóór ons Newcastle had verlaten. Onderweg hadden we eenige malen er naar geïnfor meerd en er een en ander van gehoord, maar we konden niet ontdekken, dat ze ook maar één enkel oogenblik had gestopt. Blijkbaar was er, zonder dat men zich den tijd gomde om even te 6toppen, ten einde nu6t of eenige verf^issfihing te nemen, met de grootste snelheid doorgereden en men vertelde ons, dat er een paar maal proces verbaal tegen hen wa6 opgemaakt. Jack. die enorm veel plezier in de heele onder neming had, zat gedurende de laatste mij len geregeld met zijn horloge in de hand cn maakte allerlei samengestelde berekenin gen betreffende de gemiddelde 6nelhei-d en andere bijzonderheden, van belang voorden bezitter van een kraobtig3 auto. Men be groette ons natuurlijk bij onze aankomst met allerlei vragen omtrent onzen tocht, maar wij weigerden ook maar iets te ant woorden vóór we ons middagmaal achter den rug hadden. Maar we zaten nauwelijks aan tafel, of de huismeester kwam binnen gesneld met de boodschap: „Mijnheer, uw broer belt uit Londen op en hij wil u persoonlijk spreken. De tele foon in de studeerkamer is aangesloten." Ik ging er heen en nam den hoorn zon der nieuwsgierigheid ter hand. Ralph wa6 in de laatste dagen wat zenuw achtig en ik vermoedde, dat hij mij iet6 wilda mededeelen omtrent de jacht. Maar reeds zijn eerste woorden bewezen mij, dat ik mij had vergist. „Ben jij daar, Au6ten?" vroeg hij. „Ja, in eigen persoon, maar hoe gaat het met je?" „O, met mij best, zelfs beter dan te voren. Maar waar ben je den heelen dag geweest? Ik helf wel vier maal opgebeld." „Ik heb met Jaok een autorit gemaakt en wij zijn een tamelijk eind wag geweest. Moet je mij hebben?" „Ja! Ik heb van Dicky een wonderlijk te legram gekregen, dat ik niet kan begrij pen. Het spijt me, dat ik je lastig moet val len, maar ik zou het wel prettig vinden, als je morgen met den eersten trein naar Lon den ging. Het is iels, dat betrekking heeft op die Delora'6." „Alle duivels! Ik kom, hoor, Ralph! Ilc laat me per auto naar Norwich brengen, dan kan ik den trein van acht uur pakken. Kun je me niet even aangeven, waarom hét gaat „Ik geloof niet, dat dit kan per telefoon", verklaarde Ralph na een oogenblik aarze- lens. „Wees nu niet zoo mal antwoordde ik. „Ik stel er werkelijk ontzettend groot be lang in." ,/t Is een wonderlijke geschiedenis, maar ik vertel het je toch liever pas morgen. Ik zal mijn auto naar het Liverpool Street Station zenden, dan kun je direct naar mij toekomen." ,,'t Gaat Dicky toch goed vroeg ik. „Ja, best hoor! Hoe gaat het met de jacht?" „Prachtig! Heggs zendt je toch dagelijks een opgave van den buit?" „Zeker. Er schijnt dit jaar een overvloed van fazanten te zijn. Nu, tot morgen dan, Austen Tot morgen Wel te ru**en Ik hing den hoorn weer op en keerde te rug naar mijn middagmaal. Maar ik ge voelde, dat ik steeds meer in raadsels wan delde. 'Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1930 | | pagina 5