AM EOSFÖÖRTS CH DAGBLAD Onze BALANS OPRUIMING begint beden *0 Binnenland Willem Groenhuizen MIDDENSTANDS-GIRO Feoilletoe De Verdwenen Oelora Vrijdag 2 Januari 1931 -DE EEMLANDEft* 29e Jaarrang No. 156 TWEEDE BLAD Onteigening van „Warnsborn" en „Vijverberg" JUWELIER MR. B. C. J. LODER ÉN.V. COMPAGNIE LYONNAISE Jk BEGRAFENIS BARON RENGERS NVIwlMIDDENSlANDS. BANK^I AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT NEDERL. VEREEN GING VAN KERMiSVAKGENOOrEN hrmrmr I Geen genoegzame igrond om een eigenaar uit zijn eigendom te ontzetten? Voorloopig verslag der Eerste Kamer Verschenen iB het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot ver klaring van het algemeen nut der ont eigening van onroerend goed onder de ge meente Arnhem ter bewaring van natuur schoon, gevormd door bosschen en andere houtopstanden. Vrij algemeen stelde men het op prijs, dat de Regeering wederom heeft getoond het behoud van wat zij als natuurmonu menten beschouwt te willen bevorderen. Vele leden hadden echter weinig waardee ring voor het feit, dat de Regeering door hare motiveering van dit ontwerp tevens blijk geeft het recht van eigendom zoo weinig te eerbiedigen. Immers zij vraagt de onteigening van Warnsborn en Vijverberg ten behoeve van de stichting ..Het Gel- dersch Landschap", op geen enkelen an deren grond dan dat deze stichting den eigendom wenscht te verkrijgen, teneinde het natuurschoon te behouden en de eige naar dien niet wil afstaan op voorwaarden, die voor deze stichting aannemelijk zijn. Dit achtten vele leden geen genoegzamen grond om een eigenaar uit zijn eigendom te ontzetten, terwijl bovendien niet vast staat, dat de stichting financieel in do mo gelijkheid zal zijn de landgoederen te koo- pen. Twijfel is alleszins gerechtvaardigd of de stichting de door den rechter vast te stellen schadeloosstelling zal kunnen en willen betalen. Daarom te meer drongen deze teden bij de Regeering er nog op aan van haar te vernemen de beginselen krach tens welke zij zich bij de indiening van dit wetsontwerp liet leiden. Uitlatingen van den Minister in de Tweede Kamer gaven aanleiding tot het vermoeden, dat Rijk, Provincie en Gemeente zich, zoo noodig, er niet aan zullen onttrekken de stichting voor de betaling van den onteigeningsprijs finan cieel te steunen, maar gaarne wénsclften de leden, hier aan het woord, te vernemen of daarop inderdaad eenig vooruitzicht is en ook reeds eenige toezegging in die richting is gedaan. Ook waren er leden, die opmerkten, dat een stichting niet het aangowe/.en lichaam is voor'het bezit van natuurmonumenten, doch dat aanvragen om onteigening moeten uitgaan van publiekrechtelijke lichamen. Gevraagd werd waarom in dit voorstel een termijn binnen welken de vordering tot onteigening moet worden ingesteld, niet is opgenomen. Verscheidene leden vroegen zich af of ten aanzien van de beide betrokken land goederen inderdaad het natuurschoon wordt bedreigd en zoo ja of die schending dan het geheele landgoed of wel alleen het natuurschoon, gevormd door de bosschen en andere houtopstanden betreft. Verscheidene leden stelden tegenover de Tel. 852. Langestraat 43. De voorraad tafelzilver is rijk. rede van den heer van Rappard in de Twee de Kamer do verzekering van de eigenares, dat de mdedeeling als zou zij aan een architect hebben opgedragen een plan voor villabouw te ontwerpen, in strijd is met do waarheid. Sommige andere leden brachten der Re geering dank voor haar initiatief en meen den, dat de bezwaren tegen het wetsont werp eigenlijk gericht zijn tegen de Bosch- wet Het zou worden betreurd indien het ontwerp niet zóó tijdig werd aangenomen, dat middelerwijl het op de landgoederen gelegd kapverbod zou zijn vervallen, zoo dat daarmee bij de vaststelling der schade vergoeding geen rekening meer zou kunnen worden gehouden Tegen deze laatste beschouwing kwamen andere leden met klem op. Zij zagen daar in een zeer bedenkelijke verkrachting van het eigendomsrecht. Een Haagsche hulde bij zijn af treden uit het lnternatio naai Gerechtshof Aanbieding eener eere-plaquetle *e-G ravenhage, 31 December De ge meenteraad van 's-Gravenhage heeft beslo ten aan rar. B. C. J. Loder bij gelegenheid van zijn aftreden als rechter cn oud-presi dent van het Internationaal Gerechtshof toe te kennen de eere-plaquetlo. Heden hebben Burgemoester en Wethou ders te zijnen huize aan rar. Loder de hoogste onderscheiding, welke van gemeen tewege wordt toegekend, aangeboden. Bij die gelegenheid heeft de Burgemeester her innerd a»in hetgeen rar. Loder voor de ont wikkeling van het internationaal recht on voor het hier ter stede gevestigde Interna tionaal Gerechtshof heeft gedaan, terwijl in het bijzonder ook is gewezen op het feit, dat mr Loder. sedert 1914, bekleedt het voorzitterschap van het Scheidsgerecht van de Haagsche Tram. De plaquette, welke ontwnroen is door Th. Wijdeveld, is uitgevoerd in zilver. De faam kroont het spaarzaarp versierde vlak, waarop ter weerszijden het wapen van de gemeente 's-Gravenhage is aangebracht. \an de voorzijde zijn gegraveerd de woor den: „Het Gemeentebestuur van s-Graven hage aan Mr. B. C. J. Loder" cn aan de achterzijde* VIRO ERVDITISSIMO PRUDEXTISSIMO IVDICI CTVI OPTIME MER ITO DE RE PUBLICA JHR. MR W. H. DE SAVORNIN LOHMAN. 's-Gravenhage, 1 Januari. Naar wij vernemen, ziet de behandelende genees heer den toestand van Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman, den afgetreden presi dent van den Hoogen Raad, zeer ernstig in. UTRECHTSCKEWEG 10 TEL. 173 AMERSFOORT W& Dinsdagmiddag is in den grafkelder van de familie van Heemstra op het kerkhof te Oudwoude bijgezet het stoffelijk overschot van mr. W. B. R. van Weideren baron Rongers. Kamerheer i. b. d. van do Koning in en buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Stamboel. Op Fogelsanghstate te Veenklooster heeft men voor de familie en verdere genoodig- den een rouwdienst gehouden, waar ds. J. Suring, Ned. Herv. predikant te Oudwoude, woorden van troost sprak. Vervolgens hebben het woord gevoerd jhr. mr. S. Beelaerts van Blokland, minis ter van Buitenlandsche Zaten, de heer A. J. Looxuia van Weideren baron Rengers, broeder van den overledene (de oudste broeder, de heer Th. M. Th van \Veldercn baron Rengers was wegens ziekte verhin derd de teraardebestelling bij to wonen), mr. W. C. graaf van Rechteren Limpurg. gezantscbapsattaché te Conat&nUnopel. na mens de N'ederlandsche legatie in Turkijo en mr. August Philips als vriend cn club genoot van den overledenno. Omstreeks 2 uur kwam de 6toet op het kerkhof te Oudwoude aan. De baar werd, behalve door familie, gevolgd door mr. C W. H. baron van Imhoff, die in gala-uni form van Kamerheer i. .b. .d de Koningin vertegenwoordigde, den ministoi van Bui tenlandsche Zaken jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, den burgemeester ven Kol- lumerland en Nieuw Kruisland, den heer J. .T. Woldringh en door den consul-gene raai van Bulgarije rar A. E. van Saher, die in opdracht van den Bulgaarschen minis ter van buitenlandsche zaken optrad als vertegenwoordiger van dat land. Voorts waren tal van pachters van do fa milie van Weideren Rengers en van Heem stra cn vele vriepden van den overledene, zoowel uit Leeuwarden als uit andere plaatsen en belangstellenden uit den om trek tegenwoordig. Naar oude Friesche wij ze maakte onder het gelui van de klokken de stoet een rondgang om het kerkhof. Nadat de kist in de groevo was neergela ten legde mr G. H. W. baron van Imhoff namens de Koningin een krans op het gTal welke werd gevolgd door 20 andere, waar onder van de Koningin-Moeder, van de Le gatie te Constantinopel, van de Bulgaar- sche regeering, versierd met een lint in de Bulgaarscho kleuren, en van den schoon zoon van den overledene, jhr. A. N. H. Ge vers van Kethel en Spaland. De heer A. N N. Gevers van Spaland van Noordwykerhout dankte, mede namens zijn echtgenoote, schoonmoeder en schoonzuster, de Koningin en Haar vertegenwoordiger voor de betoonde belangstelling, jhr. Bee laerts van Blokland, den heer A. H. J- Looxma van Welderon baron Rongers, graaf van Rechteren Limpurg en mr. Au gust Philips voor de hartelijke woorden In het sterfhuis gesproken cn voorts allen die tegenwoordig waron vcor hun aanwezig heid. „Het uur is daar', aldus zei hij; „wij hadden gaarne onzen vader nog langen tijd in ons midden gehouden, doch hebben te berusten. Hij ruste zacht." Nadt de stoet onder klokgelui nog een ommegang om het kerkhof had gemaakt, was de plechtigheid ten einde. (Vaderland) BOTEKSPRITS SLAGROOMGEBAK v. CHOCOLADE SCHIJFJES. TELEFOON 304 en G97 POSTREKENING 28860 DIRECTIE: A. H. MARTENS De algemeene vergadering te Amsterdam. Amsterdam, 31 Dec. Onder voorzitter schap van den heer V. L. Fogorty uit Gro ningen, werd door de Nederlandsche Ver- eeniging van Kermlsvakgenooten „Ons Bo- lang" haar jaarvergadering gehouden to Amsterdam in Hotel „De Pool", Damrak. Gezien de belangrijkheid der te voeren besprekingen, alsmede de verschillendo voorstellen, was de vergadering zeer druk bezocht. Het jaarverslag van den algem. secretaris, de beer F. Gijesén uit Utrecht, bovatte eon overzicht van de werkzaamhe den in dit jaar uitgevoerd door het secre tariaat, Het ledental is met 34 exploitan ten toegenomen. Hot aantal officieele ker missen bedroeg 998, buiten de Lunaparken, Foest- en Sportweken, concoursen enz., waar kermisvermakelijkheden bij tegen woordig waren. Met vreugde werd gecon stateerd, dat een tiental gemeenten weder besloten tot het Invoeren der kermis on tal van feestweken georganiseerd waren, die alle een succes zijn geweest. Geconsta teerd werd, dat duizenden menschen, ex- ploitanton, personeel, musici, artisten door de kermis bun brood moeten verdienen. Het financieel verslag wees een batig saldo aan, hooger als voorafgaande jaren, gezien het zuinig beheer van den penning meester, den heer Chris de Haan uit Utrecht. Door den propagandist, den hoer P. Wog- man uit Utrecht, werd een Jaarverslag ge geven van zijn propagandistische» arbeid, welke geruimen tijd in beslag nam. De voorgestelde contributie-verhooging door het hoofdbestuur en enkele afdeelin- gen, werd door do algemeen heer&chende malaise-toesland ingetrokken, zoodat deze thans gebleven is als dit jaar. Uitvoerig werd besproken het hooge ge- varencijfer en de vermakelijkheidsbelas ting. liet bestuur werd opgedragen verschil lende stappen te doen tot verbetering dei- belangen van de kermisexploitanten, die helaas vele malen gekwalificeerd worden als een groep vormende „woonwagenbewo ners", terwijl bona-fide kermisexploitanten uitsluitend bestaan uit zckenmcnschen, die, naar den aard hunner inrichting, soms veel personeel in dienst hebben. Het nieuwe Bestuur werd als volgt sa mengesteld: Joh. Vet, Breda, Voorzitter; T. Gijseen, Utrecht, algem. «eer Chr. do Haan, Utrecht, penningmeester, vorder de heeren J. P. Huijgcns Roeis uit Bergen op Zoom, A. Sluis, Almelo: K. Appel, den Haag cn Ivinsbergen, Amsterdam. De afgetredene voorzitter W. L. Fogerty, alsmede hoofdbestuurslid M. Muller uit Rotterdam, werden door do vergadering dank gezegd voor hunne bewezen diensten aan den bond. De vergadering, welke twee dagen duur de, heeft belangrijke besluiten genomen. 9 uur ter mededeeling van het besluit der Contrale Afdeeling. De voorzitter i9 voornemens aan de Cen trale Afdeeling voor te stellen in de afdee- liugon te doen onderzoeken op Woensdag 7 Januari des voorm. te 11 uur met voortzet ting op volgende dagen de Rijksbegrooting voer 1931 en eenige andere ontwerpen, waar onder dat tot aanleg van een scheepvaart verbinding van Amsterdam met don Boven Rijn. EERSTE KAMER. 's-G ravenhage, 31 Dec. De Eerste Ka mer is bijeengeroepen in openbare vergade ring tegrn Dinsdag 6 Januari des avonds te DUIZENDEN CAMERA'S ALS GESCHENK. Voor de Nederlandsche kinderen, die in 1916 geboren zijn. Men schrijft ons: Welk kind heeft niet van harte gewenscht ook een foto-toestel te bezitten, wanneer het kiekjes zag, die familieloden of kennissen op wandelingen, uitstapjes of vacantlereisjes gemaakt hadden? Welk kind zou niet eveneens in de ge legenheid willen zijn om de herinnering aan al die aangeDarae oogenblikken. dio hot in zijn jeugd beleeft, door een foto voor de toekomst te bewaren? Het aanschouwen dier kiekjes tocb roept al 'het gebeurde weder in onze herinnering terug cn wij genieten opnieuw, als of wij al les nog eens mede maken. Wij zijn er van overtuigd, dat er talloozo kinderen zijn, wier vurige wenscli het is ook zoon foto-toestel te bezitten. Welnu, de Algemeene Bond tot beharti ging der belangen van den Ncderlandschea Fotohandel wil aan den wensch dier kin deren tegemoet komen. In Februari 1931, als deze Bond zijn vijf jarig bestaan herdenkt, zal hij ruizendoü camera's beschikbaar stellen om in het be gin der maand April 1931 ten gcschonkc te geven aan kinderen, die in 1916 geboren zijn. Nadere bijzonderheden zullen ton spoe digste worden bekend gemaakt OPHEFFING VAN DE VLAARDING- T SCHE TOLLEN. Het gemeentebestuur van Ylaardingen deelt mee, dat. dank zij de medewerking van den Minister van Waterstaat het Rijk besloten heeft de door de tollencomraissie vastgestelde schadevergoeding toe te staan, zoodat alle toMon zijn opgeheven. BOTERKOEKJES PETIT TOURS FIJNE BONBONS VAN RINGERS EN DROSTE. Het ware leven Is een licht, dat ook in den nacht des doods den fakkel der Hoop ontsteekt. Door E. PHILLIPS OPPENHE1M. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KKLLER. 66 r „Mijnheer!" riep hij uit De pas aangekomene keerde zich ora bij dien uitroep. Een kort oogenblik keek hij alsof hij niet wist wat er gebeurde en het leek wel alsof hij oude herinneringen bij zich voelde opkomen. „Ja, vriend", zeide hij tenslotte met een lachje, „ik herinner me je gezicht n el. Ben je hier al lang?" „Bijna tien jaar, mijnheer", was het ant woord. „Mag ik u maar voorgaan?" Louis bracht hen naai* een tafel, niet ver van do onze. De herinnering aan zijn ge laat, terwijl hij ze in de zaal voorging, zal wel nooit bij mij verdwijnen. Ik keek werk tuigelijk naar Delora. Hij zat met den rug naar den ingang van het restaurant en had blijkbaar niets gezien. Felicia daaren tegen zat alsof zij in een steenen beeld veranderd was. Ik zag hoe zij zich voorover boog en haar dischgenoot iets influisterde. Mijn overbuurman uitte een onmiddellijk ionderdruklcn zachten kreet van verbazing. «Maar daar sta ik toch verbaasd van!" bromde hij. „Wat een dwaasheid van dio J vrouw om hem hier ie brengen. Zij moest toch weten, dat Louis aan dit restaurant verbonden is!" „Wie is die heer dan?" Lamartine keok mij aan met ccn ver baasden blik on vroeg: „U wilt toch niet beweren, dat u dat niet zou kunnen nagaan?" „Neen, alleen zou ik kunnen vermoeden dat hij familie is van Delora. Maar in zoo korten tijd kan zijn broeder niet uit Zuid- Amerika zijn overgestoken." „Uw scherpzinnigheid laat u in den steek", merkte Lamartine met een glim lachje op. „Maar heb nog maar even geduld! Ik ben benieuwd naar wat er nu staat te gebeuren!" Delora was opgestaan. Hij zag er uit als of hem iets ontzettends was overkomen. Hij duwde een paar menschen, die zich naar hun tafel begaven, op zijde zonder zelfs een woord van verontschuldiging to uiten. I Hij kwam lang3 onze tafel, zonder zich zelfs bewust te zijn, dat wij daar zaten, j Hij liep recht op do tafel toe, waaraan do dame met de turkooizen met haar met gezel had plaats genomen, en ik zag, hoe hij een hand legde op den schouder van den heer. „Ferdinand!" hoorde ik hem zeggon. De dame boog zich naar voren alsof zij hem terug wilde duwen en op een paar passen afstand stond Lou's zijn oogen uit te kijken naar het schouwspel. „Ferdinand1" hoorde ik Delora nog eens zeggen, „wat kom jij hier doen? Wie is dio vrouw? Je weet toch ook wel, dat jo ge zondheid je verbiedt te reizen." De bejaarde heer keek hem met een blik aan alsof hij niet recht begreep wat de ander tegen hem zeide. Er sprak een zekere geestesafwezigheid uit zijn blik, welke moilijk was te verklaren. „Jij!" zeide hij zacht, alsof hij ontsteld was. „Maar we zijn hier toch niet te Pa rijs, Maurice?" Louis was wat dichterbij gekomen. De dame met de turkooizen was half opge staan. Haar oogen schoten vuur en zij keok alsof zij Delora zou vermoorden. „Je neemt hem niet mee!" sprak -zij. „Spreek geen woord met hen!" liet zij er op volgen, zicb tot haar geleider kcerend. „Je bent je leven niet zeker, behalve bij mij!" Delora keerde zich vertoornd tot haar met de woorden: „Mevrouw, deze heer is een bloedverwant van mij en ik weet dat hU ziek is. In ieder geval is hij niet in staat te reizen, zeker niet met u." Zij begon haar zelfbeheersching te verlie zen en ging hem met schelle stem te lijf. De gasten aan de nahurigo tafels begonnen belangstelling te krijgen voor het twistge sprek. „Wat blief?" riep zij- »Js hij niet veiliger bij mij dan bij Jou? Hoe is het Henri ver gaan? Henri was uit Parijs hierheen ge gaan. omdat hij cn ik cm den tuin waren geleid, en de arme Henri is vermoord." „En dit is dan zeker je wraak!" bromde Delora. „Ja, dit is mijn wraak en ik verzeker Je, dat ik me haar niet ontsnappen laat!" ant woordde zij. „Je zult het dezen middag wel ervaren!" Louis trad op de tafel toe en maakte een buiging voor den ouden heer, die nog steeds wezenloos naar Delora zal tc kijken. „Zal ik de lunch opdienen, mijnheer?" vroeg hij. Een kort oogenblik zei niemand een woord en ik meende te zien, hoe Louis en Delora een blik wisselden. Laatstgenoemde keerde zich schouderophalend om en zeido: „Ja, zoo aanstonds kunnen wc, vóór je heengaat, roet ons drieën de zaken bepra ten." De dame sloeg evenwel met de hand op de tafel en riep uit: „Er valt niets te bepraten. Het is mis lukt, dat mooie plannetje van jou! Zie, hij is zelf overgekomen en vanmiddag zullen we hen waarschuwen, die je hadt willen oplichten!" Nogmaals wisselden Louis on Delora een blik met elkander en nu was het mij dui delijk wat die blik inhield. Delora keerde naar zijn tafel terug en zette zich tegen over Felicia. Ik boog mij voorover naar Lamartine en zeide: „Lamartine, er kwam hier eens een heer, een vriend van die vrouw, Bartot goheet.cn, dineeren. Hij kreeg ongenoegen met Louis en het bleef bij dien cenen keer. HU heeft nooit weer ergens op aarde gedineerd. Lamartine was zeer ernstig gestemd en vroeg met gedempte stem: „Zou Louis het wagen zoover te gaan?" „Waarom niet? Zie, Louis heeft zijn oogen niet van ons af." Lamartine wilde opstaan, maar ik ver hinderde hem daarin, zeggende: „Neen! Dat is uw taak niet. Ik zal dat zaakje wel opknappen." Ik ging naar de tafel waar het tweetal was gezeten. Ik zag, hoe Delora vork pn mes nederlegde en onafgebroken zijn blik op mij gevestigd hield. Ik z&g ook, hoe Louis zijn lippen vertrok tot oen grijns cn hij schoof onhoorbaar naar de tafel, terwijl ik naderde. Ik stak mijn hand naar de dame uit, terwijl ik vroeg: „Ik hoop toch niet dat u mij vergeten is? Het doet mij groot genoegen u te Londen te zien." Zij drukte mijn hand, terwijl haar lippen den vrlendelljksteh glimlach lieten zien. Ik draaide mij een eindje om en keek Louis strak aan. Hem restte niet veel andei's als een paar schreden achteruit te gaan. „Mevrouw", zei ik, mij tot haar wendend, „hier heeft de heer Bartot zijn laatste mid dagmaal gebruikt Ik heb hooren fluiste* ren, dat het niet geraden is hier te komen dineeren, wanneer men geen goede maatjes met Louis is!" Even begreep zij de bedoeling van mijn woorden niet Daarop verdwoen de kleur van haar wangen en haar gelaat was als dat van een bejaarde vrouw. Vol vrees keek zij mij met verwilderde oogen aan, ter wijl zij vroeg: „Zou hij dat durven, denkt u?" „Het zou hem geen moeite kosten. Moer dan een dozijn van de kellners hier zijn handlangers van hem. Naar wat ik bij ge ruchte heb gehoord, vermoed ik dat uw be zoek aan dit restaurant in gezelschap van dezen heer een doel heeft in strijd met een of ander plan, door Louis met Delora ge smeed. Ik waarschuw u, dat indien zulks inderdaad het geval mocht zijn, het raad zaam zou wezen uw lunch ergens anders te gebruiken." fWordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5