Zaterdag 17 Januari 1931 29e Jaargang No. 169 DERDE BLAD „DOOR DEN HEMEL EN DOOR DE ZEE" EEN NIEUWE DICTATUUR IN SPANJE? DE VERDWENEN DIAMANTEN EINDE DER STAKING IN ZUID-WALES NOG STEEDS BEROERING IN BURMA OPWINDING TE BOMBAY EN ALLAHABAD Italië opgetogen over de ge? slaagde eskadervluchf Rio de Janeiro, 16 Jan. (V.D). De laatste etappe van de oceaanvlucht Italië Brazilië heeft het Italiaanschc Vliegtuig- eskader onder leiding van den Italiaanschcn luchtvaartminisler generaal Balbo afge legd met een snelheid van gemiddeld 192 K.M. per uur. De vliegtuigen, die in zee hadden moeten landen voor de aankomst, te Bahia, lagen reeds in de haven van Rio de Janeiro gemeerd. Onmiddellijk na het dalen van het eska der begaf de Braziliaansche minister van marine zich aan boord van het commando vliegtuig, waar hij generaal Balbo Vgroette De in de haven voor anker liggende sche pen begroetten het eskader met saluutsal- vo's Rome, 16 Jan. (V.D). Na ontvangst van het bericht van de aankomst van het es kader te Rio de Janeiro zond Mussolini een uitvoerig telegram aan generaal Balbo Mussolini heeft, verder aan Balbo persoon lijk een kameraadschappelijken enthousias ten groet gebracht en den minister van ma rine opdracht gegeven uitdrukking te geven aan zijn vreugde over de uitstekende sa menwerking tusschen marine-en luchtvaart dienst. Het correspondentieblad der fascis tische partij, dat in den afgeloopen nacht verscheen, bevat behalve de dagorder van den duce een boodschap van den secreta ris der fascistische partij aan de Oceaan vliegers, getiteld „Door de zee en door den hemel'', waarin o.a. wordt gezegd, dat het vernieuwde Italië aan Latijnsch Amerika uit Rome de groeten en sympathie van de gemeenschappelijke moeder heeft overge bracht. R o ra c, 16 Januari (V.D.). Na ontvangst van het bericht van de aankomst van het eskader te Rio de Janeiro zond Mussolini een uitvoerig telegram aan generaal Balbo, waarin hij o.a. schrijft: „Verzamel de manschappen en lees hun de volgende dagorder voor: Met het arri- veeren te Rio de Janeiro is de laatste étappe van uw vlucht en do armee uw groote onder neming beëindigd. Gij begrijpt, waarom ik uw aankomst aan het doel heb afgewacht, eer ik u mijn lof voor deze vlucht, die door mij is gewild en door u zoo schitterend is uitgevoerd, overzend. Zoolang niet alles be ëindigd is, is niets beëindigd. Mijn gedach ten gelden in de eerste plaats de vijf kame raden, die te Bolama gevallen zijn. Italië eert hen, als waren zij in het gevecht ge vallen. Deze slachtoffers hebben bewezen, dat de Oceaanvlucht het riskeeren van doo- delijke gevaren eischt. De vlucht Italië Brazilië heeft geen precedent in de geschie denis van het vliégwezen. Zij heeft bewezen, wat het Italiaansche vliegwözèn in het jaar 9 van de fascistische tijdrekening zoowel ten aanzien van de menschen als van de machines beteekent, De geheel op zichzelf staande beteekenis van deze vlucht wordt algemeen erkend zoowei door staatshoofden als door lan-den en door volken. De opgeto genheid over uw vlucht is van den eenen tot den anderen horizont gegaan. Voor de eer ste maal is de ongehoorde afstand van den Oceaan door een vlicgtuigeskader overwon nen. Dat is het feit, dat in de geschiedenis verankerd zal blijven. Aan dit feil zijn uw namen onverbrekelijk verbonden. In afwach ting van nog grootere prestaties van het vlicgwezen in het jaar 10 der revolutie is Italic trotsch op u, oceaanvliegers. U hebt het Italiaanschc vliegwezen op de dagor der der wereld doen vermelden cn u voor het vaderland verdienstelijk gemaakt." Parijs, 15 Januari. Na den ministerraad heeft de Spaansche regeering verklaard, dat zij alle machtsmiddelen bij mogelijke pogin gen, om de openbare orde te verstoren, in werking zal stellen. Tevens wordt bericht, dat gisteren te Ma drid geruchten do ronde deden over de vor ming van een nieuwe uitzonderingsregee- ring in den vorm van de dictatuur van wij len Primo de Rivera. Deze regeering zou zich ten doel stellen een einde te maken aan de revolutionaire propaganda in Spanje. Verscheidene vooraanstaande aristocraten zouden een uit den veldtocht in Marokko bekenden generaal hebben verzocht hen met de uitvoering van deze plannen te helpen. Deze zou echter geweigerd hebben met ver wijzing naar de militaire discipline. VOORBEREIDING DER SPAANSCHE VERKIEZINGEN. Parijs16 Jan. (H. N.) De Spaansche regeering heeft volgens een bericht uit Ma drid gisteren met. de leiders der politieke partijen beraadslaagd over de voorbereiding van de nieuwe verkiezingen. Men ziet hier in een aanwijzing, dat het de wensch der rcgecring is om door hot bijeenroepen van het. parlement weer tot normale constitu tioneels toestanden te gerakon. Het is des ondanks twijfelachtig, of onder de tegen woordige politieke omstandigheden in Spanje verkiezingen mogelijk zijn. daar de linkschc partijen niet bereid zijn aan de verkiezingen deel to nemen. ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE BIARRITZ? P a r ij s, 16 Jan. (II. N.) Naar het Petit Journal meldt, overweegt men in de kringen van den Volkenbond de ontwapeningscon ferentie in 1932 in de badjilaats Biarritz te houden, waar rnen over voldoende hotelge legenheid beschikt en bovendien het kli maat bizonder gunstig is. Op onverklaarbare wijze uit de safe gestolen Omtrent het venvijnen te Antwerpen van de diamanten ter waarde van 100.000 van een Amsterdamschen handelaar, deelt het Hbl. van Antwerpen het volgende mede: De politie der 6e wijk ontving gisteren het bezoek van een Amsterdamschen diamant handelaar, Stern gehcetcn, die zeer goed is 'gekend in de diamantwereld en vooral te Antwerpen, waar hij regelmatig op bezoek kwam om zaakjes te doeu. De man kwam zijn noodklagen, daar te zijnen nadeele voor meer dan anderhalf raillioen diamanten verdwenen waren. De man gaf over de geheimzinnige ver dwijning dier kostbare edelgesteenten, dc volgende bijzonderheden. Hij was, zooals het steeds in zijn gewoon te lag, met den nachttrein uit Amsterdam toegekomen en had zijn intrek genomen in een der groote hotels van het Statiekwar tier, waar hij règelmatig gaat vernachten en waar hij steeds bij zijn aankomst uit voor zichtigheid de diamanten, die hij steeds op zich heeft, in de „safe" of brandkast van het hotel neerlegt in een der kastjes van de brandkast, waarvan hij dan den sleutel met zich neemt. Den volgenden morgen had hij de diamanten, of betér gezegd, het om slag waarin 32 partijtjes diamanten staken, er weer uitgenomen en was er mede naar de Diamantbeurs gegaan, om ze te verhan delen. Toen hij de steenen aan een kooper wilde toonen, stelde hij vast, dat het eerste pakje dat hij opende, ledig was en kwam vervolgens tot dc ontnuchterende vaststel ling, dat alle pakjes waren geledigd De verdwenen diamanten hadden een waarde van de kleinigheid van 100.000 gul den. Het zonderlinge is wol, dat de pakjes dia manten genummerd waren van 1 tot 32 en dat de pakjes nog in dezelfde volgorde sta ken. Alleen het laatste pakje, dragende het nummer 32, ontbrak. Men zou dus tot de onbegrijpelijke veronderstelling moeten ko men, dat dc kerel .over heel wat tijd moet beschikt hebben, om achtereenvolgens allo pakjes te openen, en het pakje 32 leeg te schudden cn al de pakjes ook weer zorg vuldig op te vouwen, terwijl het toch een voudiger ware, den ganschcn boel in den zak te steken, thuis leeg te maken cn dc papiertjes eenvoudig in de stoof te verbran den. Niets zegt, dat dé diamantenhandelaar Stern, wel met de diamanten in Antwerpen is toegekomen. Als bijzonderheid kunnen we er nog bij voegen, dat de handelaar tegen diefstal is verzekerd. De politie heeft dadelijk een onderzoek be gonnen, doch geen uitleg kan gevonden worden, hoe de diamanten uit de safe van het hotel zouden kunnen verdwenen zijn. CRISISGERUCHTEN IN ROEMENIE. Boekarest, 15 Jan. In politieke krin gen verluidt, dat de volgende week vermoe delijk een crisis zal uitbreken. Tusschen re geering en koning Carol moeten namelijk ernstige rneeningsverschillcn zijn ontstaan, daar de koning verschillende verantwoor delijke posten door persoonlijkheden wil doen bezetten, die niet tot de nationale boerenpartij behooren. In regeeringskringen ontmoeten deze plannen hoe langer hoe meer verzet. Men wacht met ongeduld op den voor de volgende week aangekondigde»! terugkeer van den minister van buitenlandsche za ken, Mironessu, die zich op het oogenblik in Geneve bevindt. Er is reeds een overeenkomst geteekend Londen, 15 Jan. Donderdagmiddag is men tot een voorloopige regeling van het geschil in de mijnen van Zuid-Walcs ge komen. waarvan de goedkeuring Zaterdag te Cardiff zal worden aanbevolen aan de conferentie van vertegenwoordigers der mijnwerkers. Officieel werdt bevestigd, dat een overeen komst, die een einde maakt aan het mijn- geschil in Zuid Wales, onderteeekend is. Indien de overeenkomst goedgekeurd wordt door de conferentie van gedelegeer den to Cardiff op 17 dezer, zullen 170.000 mijnwerkers algemeen het werk hervatten op 19 dezer. De regeling voorziet o.a., dat het werk hervat zal worden tegen de loonen van Nov. j.l. en dat de werkdag der arbeiders onder den grond eiken werkdag TA uur zal bedragen. De minimum-duur van het accoord be draagt 3 jaar. Londen, 16 Jan. (V.D.) Nu met betrek king tot het geschil in de koleninlustris in Zuid-Wales een voorlooDigo overeen komst is geteekend, zal het van de beslis singen der arbeiders en de vakverecnigin- gen afhangen, of de overeenkomst morgen al of niet definitief wordt aangenomen. Inmiddels is het geenszins zeker, dat de arbeiders met het bereikte accoord zullen instemmen. GOUDVONDST OP CUBA? H a v a n n a, 15 Januari. Er gaan hier ge ruchten, dat in de bergen der provincie Oricnte goud zou gijn ontdekt. Met honder den trekken dc menschen derwaarts. BOTSING IN DEN UNDERGROUND. New-Vork, 16 Jan (V.D.) Vanmiddag zijn in de zakenwijk twee treinen van de ondcrgrondsche in botsing geweest. Er wer den 17 personen ge'wond. Het verkeer was verscheidene uren gestagneerd. Londen, 16 Jan. (V.D.) De opstanderin- gen in Burma overvielen twee dorpen, die door hen in brand werden gestoken, omd&i de bevolking ervan loyaal tegenover de re geering stond. Vele dorpsbewoners werden gedood of gevaarlijk gewond. Engelscho mi litaire politie vc/volgt dc opstandelingen. De Pundsjab-tropce zijn naar hun front terug getrokken, nadat ook de andore troe pen eenigen tijd geleden terug getrokken zijn. De autoriteiten zijn van meening, dat de aanwezige poli tietroepen voldoende zijn voor het onderdrukken van den opstand. De lciedr der opstandelingen, de „Gouden Kraai", die aanspraken maakte op het ko ningschap, zou volgens Engclsche berichten gevangen genomen zijn Te Bombay hecrscht groote opwinding in verband met de algemeene „hartal", die te gen Vrijdag is afgekondigd. Het verkeer zal volkomen stil liggen en al le winkels zullen gesloten zijn. De hartal is bedoeld als een „dag der martelaren van Sjolapoer". Zooals men weet, z'jn onlangs vier rebel len, die aan de onlusten te Sjolapoer hadden deelgenomen, opgehangen. Naar aanleiding van deze terechtstelling is het ook to Alla habad tot ernstige botsingen gekomen. Het gelukte de politie niet de betoogers tc ver spreiden. Zij maakte tenslotte van haar vuurwapens gebruik, waardoor ongeveer 150 personen gewond wferden. GRIEPEPIDEMIE TE NEW-YORK EN IN ENGELAND. Te New York heerscht een vrij ernstige griep. Alle hospitalen liggen vol patiënten en in het Bcllevue-ziekenhuis moest men zelfs tot noodmaatregelen zijn toevlucht ne men en matrassen op den grond leggen, teneinde meer zieken te kunnen opncinon. De ziqjctc vindt vooral haar slachtoffers onder de werkloozen, wier weerstandsver mogen, tengevolge van de ontberingen, is verzwakt. Londen, 15 Januari. (H.N). In Engeland heerscht in sterke mate dc griep, dc laatsto li dagen zijn 200 personen aan de griep overleden. TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. New-York, 16 Jan. (H.N.) Blijkens een opgaaf van het ministerie van arbeid is de werkloosheid in de Verecnigde Staten in do maand December met 1 pCt. toegenomen. De arbeidersorganisaties dringen in verband met de steeds toenemende werklDoshcid op invoering van een verzekering daartegen aan. XIX. Men deed ons, echter met alle mogelijke kieschheid, verscheidene vragen, die wij alle gul, maar met gepaste welvoegclijk- Iieid beantwoorden. Er werd koffij en likeu ren gepresenteerd, waarvan wij ook een be tamelijk gebruik maakte. Nadat alias af geloopen was, vroeg de gouverneur ons eindelijk, wat onze begeerte was. lik gaf hem ons geval rondborstig en naar waar heid te kennen, cr bij voegende dat drie onzer kameraden nog op dc straat zaten te wachten. Oogenblikkelijk gaf hij aan een zijner ondergeschikten last, om met ons t.e gaan en te zorgen, dat wij onderdak kwamen en den bewoner van het huis bij hem te brengen. Met. warme dankbaarheid voor de genoteno weldaden, namen wij af scheid van dezen edelen man, die toonde een waar menschenvricnd tc zijn en een echt 'krijgsmanshart te bezitten, die in den overwonnenen en gevangenen niet den vijand, maar den ongelukkige ziet; cn wie alle haat en wrok vergetende, hem met liefderijke toegenegenheid tegemoet komt, zelf6 strekte de brave man zijne edelmoe digheid zoo verre uit, dat hij mij en mijnen kameraad, gedurende de 5 dagen, die wij hier vertoefden, dagelijks aan zijne tafel noodiigde. Deze gouverneur was een Lijf- lander van geboorte en had weleer Frank rijk en Holland doorreisd. Welk een hemelsbreed onderscheid tus schen dezen man en den brutalen stadhou der van Wologda! Hieruit ziet men duide lijk welke de voordeelen van eene beschaaf de opvoeding zijn en dat vooral het reizen den mensch veredelt, althans wanneer hij op de regtc wijze reist en met eenen geest van opmerking is bezield. Dan leert hij de deugden en gebreken van andere volken kennen en tracht zich de eerste eigen te maken en de laatste te vermijden. Alle vooroordeel en, nationale trots en nationale haat verdwijnen dan en hij leert in eiken wiensch van welken stand of volk ook zijnen broeder kennen, hem beminnen en in het ongeluk steunen. Dan laat ik tot ons zelve terug keren. Onze vriendelijke huisbaas moest ons dus nolens volens in huis nemen cn dus kwamen wij eindelijk onder dak. Het duur de ook niet lang of dc vriend kwam van zijne wandeling naar den gouvereur terug, doch hij was daar lang zoo vriendelijk niet ontvangen als wij, want zijne excellentie had hem een gevoelige vermaning laten geven, om hem tc leeren naderhand wat beleefder te zijn jegens vreemdelingen. Men ziet dus dat de gouverneur wel met men schen wist om tc gaan en het suum cuique ieder het zijne te geven) zeer goed ver stond. De vent was dan ook, zoo als men begrijpen kan, tegen ons zoo vriendelijk al*> een .oorwurm, want hij heeft zekerlijk de stokslagen, waarop hij bij den gouverneur onthaald was, op onze rekening gesteld. Over het geheel heb ik ook bemerkt, dat rnen in Rusland den stok als het krachtig ste argument beschouwt, om oenen mensch tot reden tc brengen, en mogelijk zijn de Russen, althans liet gemeen onder hen, voor geen andere argumenten vatbaar, dan voor dit argumentum ad hominem; dat zeker wat apodictisch is. Nadat wij 5 dagen te Waika hadden door- gebragt, werden wi- "erder getransporteerd en kwamen den lc "September te Kasah. Dit is de derde stad van het rijk (na Mos kou en Petersburg), gelegen aan de rivier de Wolga. Zij heeft 46 a 48.000 inwoners, waaronder vele Duitschers en andere na tiën zijn. De stad is in tweeën verdeeld, namelijk de Russische stad, die op den berg ligt, en de Tartaarsche, welke zich langs de rivier uitstrekt, en dit is de eigenlijke oude 6tad, welke voorheen tot Azië behoorde, en de hoofdstad van het voormalige rijk van Ka- san uitmaakt Het Russische gedeelte be staat meest uit houten huizen, doch do Tartaren hebben alle steenen woningen, welke ook veel zindelijker zijn dan die der Grieken. De Tartaren zijn goede menschen, doch zij ikunnen zich niet best met de Russen vereenigen, en men kan duidelijk merken, dat zij het juk hunner overheerschere met weerzin dragen. Zekerlijk zal het verschil van godsdienst hiervoor ook veel toe doen, want zij zijn alle Mohammedanen. Zij heb ben hier verscheidene moskeeën. Driemaal daags klimmen hunne priesters op den to ren, cn roepen de gemeente tot het gebed op, door haar de vier winden te roepen: Alia! alia! alia! Men vind hier (de moskeeën er onder ge rekend) 57 kerken van allerlei gezindheden, waaronder ook eene Lutherschc, in welke ik in het Hoogduitsoh heb hooren prediken. In de Russische stad zag ik ook een soort van cornedic, of schouwburg, staande op eene hoogte, en van zware balken gemaakt. Voo- dezelve stond een bToote lang'* paal, waaraan hoepels waren, aan welke glazen klokken hingen, met houten klepels, die door den wind bewogen, een mclankoliek geluid geven voor des nachts. Wij werden hier, als naar gewoonte, in eenen afgelegen hoek der stad bij gemeene lieden ingekwartierd. Ik kwam bij eene arme vrouw die met spinnen de kost ver diende, zoodat het hier niet was: veel ge schreeuw en weinig wol (zooals de Duivel zeide toen hij eon varken schoor) maar: veel wol en weinig te eten. Blote plank-en waren, zooals meest, overal mijn leeger- stede, en mijne schapenpels mijn deksel. Daar mijne schoenen hoog nodig hadden om gerepareerd te worden, ging dk des an deren daags uit, om eenen schoenmaker op te zoeken, hetwelk mij boven verwach ting gelukte, want in een schoonmakers winkel komende, sprak de baas mij in het Hoogduitsoh aan, en toen ik hem in de zelfde taal antwoorde, nam hij mij de schoenen af, en wierp ze zijnen knecht toe, met last aan dezelve om dadelijk aan het werk te gaan. Vervolgens verzogt hij mij om binnen te komen en plaats te nemen. Hij vroeg mij waar ik gevangen genomen en wat landsman ik was. Dit zeide ik hem, en toen hij hoorde dat ik een Hollander was, kwam cr oen straal van vergenoegen op zijn gelaat. Hij »-iep met. drift zijne vrouw, die ook eene Duit- sche was, en stelde mij aan haar voor. Ook liet hij mij dadelijk een glas brandewijn en brood en boter geven, hetwelk door mij gretig aangenomen, zooals door hun aan mij gul toegediend werd. Al etende en drinkende verhaalde ik hem mijne lotgevallen, die mij in dezen veldtogt overkomen waren, cn ik kon duidelijk mer ken dat hij deel in mijn lot nam. Na mij .hier terdege verkwikt te hebben, nam ik met dankzegging afscheid van de zen braven Duitscher, doch ik moest hem beloven des anderen daags weder te zullen komen, als wanneer mijne schoenen klaar zouden zijn. Vrolijk en weltevreden keerde ik naar mijne armoedige woning terug, al waar ik eenigen van mijn kamoraden vond. Ik verhaalde hun het onthaal dat ik geno ten had, waarvan hun de tanden waterden. Hartelijk gunde ik hun ook zulk een bui tenkansje, want ik ondervond hoe lekker het smaakt, als is hot maar boter en brood, wanneer men langen tijd zulke schrale kost gegeten heeft als ons dagelijkscfli deel was. Des anderen daags begaf ik mij weder naar mijnen schoenmaker om mijne echoe nen te halen. Ik werd weder op dezelfde hartelijke wijze bij hem onthaald en voor het maken van mijne echoenen begeerde hij geen geld van mij; hetwelk mij niet kwalijk te pas kwam, want het is ligt te berekenen dat mijn financieele omstandig heden niet brillant waren. Ik bedankte hem dus voor zijne, vriendelijkheid, en daar het vooruit te zien was, dat wij hier eeni gen tijd zouden blijven, zoo verzocht de goede man mij hem dagelijks te bezoeken» hetwelk ik ook getrouwelijk deed. Op zekeren dag zeide rnijn schoenmaker mij -dat er eene strafoefening zoude ge schieden met de knoet. Mij vragende of ik lust had om dezelve eens te zien, schoon ik nu weinig lust heb om strafoefeningen bij te wonen, zoo lokte het enge— van mijne nieuwsgierigheid toch uit om dezelve eens tc gaan zien. Ik zal daarvan dus zoo nauwkeurig mo gelijk een beschrijving geven. Op den grond ligt een kruis van zware planken, hetwelk in zijn doorenede 8 a 9 voeten heeft; op dezelfs midden is eene overhellend staande platte balk geplaatst van eene manslengte, in welks boveneinde eene opening is, evö**- als die van eenen laarzentrekker (de tegen woordigheid van mijnen schoenmaker deed mij die vergelijking maken.) Hierin wordt de -kin van den misdadiger geplaatst, en hem een touw om den hals gedaan, welks einde aan ringen, die onder aan het kruis zijn, worden vastgemaakt. Met zijne han den omarmt hij den balk en deze worden met touwen tezamen gebonden, welke ins- gelijk door ringen worden gehaald en door twee man vastgehouden teneinde zijne njg meer of minder te doen spannen, naarmate degene, die de executie verricht, zulks goedvindt. De voeten zijn eveneens aan de opstaande paal vastgemaakt,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9