HAWEKO A. V. D. WEG AMEasFoomrsciH dagwad Ic.dejagerI NIEUW PARIJS Fa. B. KRAAL l AVONDKLEEDING. EET-, ONTBIJT- EN THEESERVIEZEN Zijn Laatste Wensch Zaterdag 24 Januari 1931 .DE EEMLANDER" 29e Jaargang No. 175 TWEEDE BLAD TOEZICHT OP HET NOTARISAMBT De kwestie van de honoraria ^LANGESTRAAT19 GROOTE SORTEERING Pullovers, Truien, Vesten EEN HEYERMANSSCHENKING DIKKE WOLLEN SOKKEN LANGESTRAAT 26 Kinder- en Da mes- taschjes Portemonnaie's Lijstenmakerij en Kunsthandel 3. RUITENBERG Hzn.1 DAMES- en HEERENKLEEDING UNIFORMEN WAT DE VOLKSTELLING UITWEES Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp, houdende voorzieningen door wijziging van de wet op het notarisambt, tot meerderen waarborg voor hen, die be langen toevertrouwen aan notarissen, wordt er op gewezen, dat dit ont werp voor een goed deel strekt ora het door de Kamer van Toezicht uit te oefenen toezicht meer doeltreffend te doen zijn. Aan een notaris zal ongevraagd ver lof kunnen worden gegeven, de Kamers zullen getuigen kunnen hooren en in do tuchtmaatregelen wordt eenige wijziging gebracht. Daarnaast i6 het echter noodig, dat opgelegd wordt de vendichting om be hoorlijk boek te houden en dat enkele be paalde handelingen den notarissen verbo den worden. Bij déconfitures, welke zich hebben voorgedaan, is bijna steeds geble ken, dat niet behoorlijk werd bock gehou den. Door te verklaren, dat bij art. 73a de bedoeling voorzit den notarissen het optre den als kassier te verbieden, komt slechts het eerste gedeelte van dat artikel tot zijn recht. Daarnaast wordt hun verboden als borg of anderszins in te staan voor schul den van anderen. Het instaan voor schul den van familieleden kan even riskant zijn als het instaan voor andere schulden. Nadere overweging van de kwestie van het honorarium heeft den minister van Justitie geleid tot het voorstel om zeker heidshalve art. 50d aan te vullen met een bepaling, kraohtens welke de voorzitter van de Kamer van Toezicht, indien noodig, een regeling omtrent het honorarium treft. De tarieven der notarissen zijn ter spra ke gebracht. Gewezen is op een rapport van het Kon. Ned. Landbouwcomité. Dat ook een ander geluid mogelijk is, blijkt uit de daarop gevolgde brochure van de Broeder schap der Notarissen in Nederland, getiteld „Het notariaat en de notarissen". Deze or ganisatie heeft een taricvencommissie in gesteld, welke streeft naar wegneming van niet gemotiveerde verschillen in de tarie ven, terwijl ook, waar mogelijk, verlaging wordt voorbereid. Wat in het bijzonder de statuten van naamlooze vennootschappen aangaat, wor de niet uit het oog verloren, dat de wet, door een notarieele acte te eischen, den notaris zekere verantwoordelijkheid oplegt, zoodat hij deze statuten, ook al zijn zij door een ander ontworpen, niet zoo maar kan overnemen. Nog sluit de minister zioh aan bij de zienswijze, dat naar geldend recht vrouwen niet benoembaar zijn tot notaris. Deze kwestie staat echter geheel buiten dit wetsontwerp. De minister deelt intusschcn niet de zienswijze van sommige leden, dat daarom spoedig tot een nadere herziening van de wet op het notarisambt zou moe ten worden overgegaan, waarvan dan de strekking zou zijn de vervulling van den -door deze leden gekoesterden wënsch. De memorie gaat vergezeld van een nota van wijziging. RAPPORT OVER HET VLIEGTUIG ONGELUK IN KENT. Een tot nu toe onbekend ver schijnsel do oorzaak. Lonilcn, 23 Jan. (V.D.) Thans ie het rapport bekend gemaakt van de subcom missie der Luchtvaartcommissie inzake vliegtuigongevallen van het departement van Luchtvaart, inzake de vliegramp, wel ke op 21 Juli j.l. in het graafschap Kent plaats vond met een Junkers eendekker, bij welke ramp passagiers en bemanning den dood vonden. Het rapport komt tot het resultaat, dat als oorzaak van de ramp met groote waar schijnlijkheid kan worden aangenomen, dat een tot nu toe nog niet bekend verschijn sel in liet staartdeel van het vliegtuig is opgetreden, welk verschijnsel in het rap port als „buffeting" gekenschetst wordt. De bijzonderheden van dit zeer interes sante rapport zullen ook in andere landen dienen te worden onderzocht. Ook andere theorieën over de mogelijke oorzaken van het ongeval zijn opgeworpen, doch alle moesten als niet-steekhoudend worden verworpen. De onderzoekingen hebben eerder aange toond, doch noch in het materiaal, noch in de constructie van het vliegtuig of de mon tage hiervan de oorzaak van de ramp moet worden gezocht. Sportkousen, Slobkousen, Handschoenen met bont of wol. Sokken. Zijn handschriften aan de gemeente Den Haag geschonken 's-Gravenhage, 23 Jan. B. 011 W. dee- len den gemeenteraad mede, dat mevr. A Heiiermans-Jurgens, de weduwe van den grooten schrijver Herman Heijermans, door tusschenkomst van den gemeente-archiva ris aan de gemeente, ten behoeve van de letterkundige verzameling, ten geschenke heeft aangeboden alle handschriften van wijlen haar echtgenoot, voorzoover die bij zijn overlijden nog in zijn bezit waren. Deze handschriften waren ruim vier jaar gele den reeds als bruikleen in de verzameling opgenomen. De schenking omvat de oorspronkelijke manuscripten van alle groote stukken van Heijermans, als: Op Hoop van Zegen, Scha kels. Ghetto, Eva Bonheur en vele andere, in totaal 25, terwijl ook het regieboek van „Op Hoop van Zegen" door Heijermans als directeur der Tooneelverecniging jarenlang gebruikt en van tal van aanteckeningen voorzien, daartoe behoort. Met den gemeente-archivaris zijn B. cn W. van meening, dat deze schenking met bijzondere erkentelijkheid behoort te wor den aanvaard. Utrechtschesiraai Tel. 63S BOERDERIJ AFGEBRAND. Roermond, 23 Jan. öi6leravoild om streeks acht uur brak een felle brand uit In de boerderij van de weduwe Stiffanie te Merum gem. Herten. Aangewakkerd door den feilen Z.-VV. wind, breidde het vuur zich verbazend snel uit. De boerderij en de stallen brandden dan ook tot den grond toe af. De 85-jarige bedlegerige weduwe kon met moeite uit het brandende perceel wor den gered. Het grootste deci van den in boedel alsmede do in de boerderij aanwe zige voorraden stroo, graan en veldvruch ten gingen verloren. Vérezekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbe kend. PANAIT ISTRATI. Een bloedige lezing. De bekende Roemeensche schrijver Pa- nait Istrati heeft te Jassy een lezing gehou den, die bloedig is geëindigd. Zij was, naar het Iibld. bericht, eenigen rcchts-radicalen studenten niet naar den zin. Zij begonnen te protesteeren en raakten even later hand gemeen met de in grooten getale aanwezige communisten. Op een gegeven oogertblik klonken revolverschoten. Een toehoorder werd zwaar, verschillende anderen licht ge wond. De lezing moest worden afgebroken, en Panait Istrati zelf onder bescherming der politie naar huis gebracht worden. Arith. weg 32 Tal. 1069 Onze collectie lijsten munt uit door mooie profielen van elke omlijsting BILLIJKE PRIJZEN Utr. straat 26 - Tel. 243 LAKGESTR. 35 TEL. 308 Een boerenknecht die verduister ringen had gepleegd Weosperkarspol, 23 Jan. Bij de dezer dagen gehouden volkstelling viel het den teller, die belast was met het ophalen van de telkaarten in de gemeente VVees- perkarspel, op, dat ten huize van den vee houder V. aan den Klompweg aldaar, een boerenknecht, die zeide J. Dijkstra te hee- ten, zich bij het opgeven van dien naam vrij zonderling gedroeg, zoodat de teller argwaan kreeg, dat hier iets niet in den haak was, en dat misschien een onjuiste naam opgegeven werd. De politie werd in het geval gemengd, maar tegenover den ge meenteveldwachter gaf de knecht wederom denzelfden naam op als aan den teller. Bezoek van rijks- en gemeentepolitie te za- men leverde al niet veel meer resultaat op. Doch inmiddels was in de Politiebladen aanhouding gevraagd van een zekeren H. van Dijk, die ontvlucht was uit een gevan genis in Duitschland, waar hij straf moest ondergaan wegens oplichting. Uit die ge vangenis was v. D. in 1929 ontvlucht. Hij is toen naar Nederland gekomen, maar maak te zich in de gemeente Herwen en Aard wederom aan oplichting schuldig. Daarna maakte v. D. de gemeente Velp—Rheden onveilig en pleegde hetzelfde misdrijf, waarna hij, steeds als boerenknecht, naar Ransdorp vertrok. Hij deed zich bij verschil lende gelegenheden voor als iemand, dio wel over middelen beschikte, maar het boe renbedrijf wilde leeren. Ruim 3 maanden geleden, zoo meldt de Gooi- en Eemlander, verhuurde hij zich als knecht bij den veehouder V. in de Klomp te Wcesperkarspel. Na het bezoek van do politie begon hij echter lont tc ruiken cn vond hij het maar veiliger, er van door te gaan. Daags nadat de rijks- en gemeente politie zich bij den vorengenoemden vee houder vervoegd hadden, pakte v. D., alias Dijkstra, in den vroegen ochtend zijn bie zen. Per fiets reed hij naar Amsterdam. Hij had toen laarzen aan en een paar klompen aan de fiets hangen; hij bedacht evenwel, dat hij bij het doorgeven van 'zijn signale ment spoedig kon worden aangehouden, zoodat hij onderweg van schoeisel veran derde. Van Amsterdam heeft hij zich eerst wkeer naar den boer in Ransdorp begeven, waar hij vroeger in betrekking was geweest, en vandaar verhuurde hij zich bij een boer in de gemeente Graft nabij de Rijp (N.-H.). Inmiddels was bij den veehouder V. te Karspel een schrijven ingekomen van ccn boerenknecht, die van v. D. gehoord had, dat bij V. een arbeider gebruikt kon wor den. Hierdoor kwam men op het spoor, dat v. D. zich in Graft moest bevinden. Intusschcn had ook de Weesper politie zich met het geval bemoeid, daar v. D. zich schuldig had gemaakt aan oplichting van den winkelier B. te Weesp voor een pak kleeren. Dc boerenknecht werd dus ten slotte wegens oplichting in 3 gemeenten vervolgd. Aan de hand van de hekomen aanwijzingen, begaf de chef der Weesper politie met een gemeente-veldwachter van Weesperkarspel, zich naar het opgegeven adres in Graft, waar men v. D. rustig in de huiskamer van den boer vond zitten. Hij werd onmiddellijk in verzekerde bewaring genomen en eerst naar Weesp overge bracht. Vandaar werd hij voor den commis saris van politie te Velp—Rheden geleid, om gehoord te worden. Daarna werd de man, die zooveel op zijn boekje had, weer naar Weesp teruggebracht, vanwaar hij, onder behoorlijk politiegeleide, deze week ter be schikking van den Officier van Justitie te Amsterdam werd gesteld. DE ZAAK BORREN. Een afgewezen gratieverzoek. 's-G ravenhage, 23 Januari. Naar wij van de eerste onderteekenaars vernemen, heeft H. M. de Koningin afwijzend beschikt op het door derden ingediende gratieverzoek ten behoeve van kapitein A. F. Borren, die door het Hoog Militair Gerechtshof in ver band met den bekenden overval op Curacao is veroordeeld tot één dag gevangenisstraf. Zooals men weet, had kapitein Borren zelf geweigerd een gratieverzoek in te dienon. DIEFSTAL VAN JUWEELEN. Gepleegd te Antworpen. Amsterdam, 23 Jan. Een 22-jange kellner bracht op 6 October een bezoek aan een vrouw op het Oudckerksplein te Am sterdam. Tijdons dat bezoek liet hij haar ccn verzameling juweclen zien, die hij naar zijn zoggen gestolen had en waarvan hij haar een deel ten geschenke aanbood. Zij weigerde hot gestolen goed aan te nemen. De man beschuldigde haar toen plotse ling, dat zij zijn horloge had gestolen. Hij haalde alles in de woning overhoop, stuk drie gulden, die hij de vrouw had gegeven weer bij zich en ook drie rijksdaalders die dc vrouw hem aanbood om hem maar weg te krijgen nam hij aan. Hij vruchttc en wil de op het Damrak op een tram springen, toen een agent hem arresteerde op aanwij zing van de vrouw. De juweclen in 's mans bezit gevonden, bleken daags te voren ten nadeelc van een vrouw in Antwerpen to zijn gestolen. De Rechtbank veroordeelde verdachte we gens juwcclendiefstal in Antwerpen tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den. Van den diefstal op het Oudekerks- plein werd hij vrij gesproken. Ook het O.M. had VA jaar geèischt, doch achtte beide diefstallen bewezen. MR. SAVELBERG. Ernstig ongesteld. Naar wij vernomen is de toestand van den onlangs benoemden vice-president van den Hoogen Raad, mr. Savclbcrg, die reeds geruimen tijd ziek is, hard achteruitgaande en thans hoogst zorgelijk. DE OPPER-SILEZISCHE KWESTIE. Tweede rapport-ontwerp door Duitschland verworpen. Gen ve, 2 3 Jan. (V- D.) Naar in wel ingelichte kringen verluidt, is het heden avond aan de Duitsche delegatie toegezon den tweede rapport-ontwerp aan den Vol kenbondsraad inzake de Opper-Silezisclie kwestie door deze delegatie verworpen. De reden hiervan zou zijn, dat met dc Duitsche eischen geen voldoende rekening gehouden is en dat het in dit ontwerp aan de Poolschc regeering werd overgelaten om zonder eenige contróle de noodige maat regelen te nemen. HET TIENDE POSTVLIEGTUIG Te Athene. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat het tiende post vliegtuig naar Ned.-Indië, de P.H.A.G.R., heden om 8.12 van Boedapest is gestart en om 16.55 te Athene is aangekomen. Alles is wel aan boord. Morgen wordt dc reis voortgezet. PROVINCIALE STATEN-VERKIEZINGEN. Wij verne>mon, dat dc verkiezing van leden voor de Provinciale Staten van Noord- Brabant zal plaats hebben op Woensdag 15 April a.s. DROGIST - LANGESTRAAT 23 Tel. 217 ZIEKENVERPLEGINGSARTIKELEN Wijs niet af clan troost der menschen, maar weo U, als gij uw vrede van hen ver re a*ht. („Ueber den Tod hinans"). Roman van ANNY VON PANHUYS. Uit het Duitsch door W. H. C BOULLAARD. 16 „Prosit, Walter!" klonk 't toen door el kaar, terwijl men hem toedronk. Kort daarop stond men van tafel op en begaf zich naar de kamer, die naast de eet kamer lag, en waar liqueur en sigaretten gereed stonden. Else plaatste zich naast Walter. „Dat verschrikkelijke tegenover elkaar zitten is nu gedaan, Walter; zoo is 't toch veel ge noeglijker." De witte japon, dien ze vandaag droeg, stond haar prachtig en Walter keek met een gelukkigen glimlach naar het bekoor lijke schepseltje, dat naast hem zat. „Nu is, geloof ik, 't goede oogenbük aan gebroken", begon de professor, „om nader het een cn ander omtrent jullie engagement af te 6preken." „Voor de kennisgevingen en de verzen ding er van, zorg ik", stelde mevrouw Ber- ner voor, „daar de publiek-making Zater dag, tegelijk met het jubileum plants vindt, behoeven de kennisgevingen eeral; Zondag te voren te worden vei zonden. „Zeker, Magda/', knikte haar man, „zulke dingen regel jij 't best, tijd is er genoeg." „Nog een volle week", riep Else uit, „van daag precies over acht dagen. Lieve hemel, wat een tijd nog! Ik verheug er me ont zaglijk op, tegelijk met vader feestnummer te zijn", jubelde zij. Een zacht vermanend „Else" van haar moeder had de bedoeling haar er aan te herinneren, dat men zich niet zoo tempe ramentvol mocht verheugen. Zernikow was van plan den volgenden avond weer te vertrekken, om dan niet vóór den voormiddag van den grooten dag terug te keeren. Ook hierover sprak men en daar er voor het oogenbük niets meer të bespre ken was, stond de jonge ingenieur op om heen te gaan, ook omdat 't tamelijk laat geworden was. Morgen, den ganschen Zon dag, zou men nog bij elkaar zijn, zoodat er nog tijd genoeg was om iets te bespreken, in geval dat noodig was. Berner zou zijn toekomstigen schoonzoon naar het hotel brengen en van deze ge legenheid gebruik maken hem in 't ver trouwen te nemen. Hij had niemand anders piet wien hij kon spreken over hetgeen hij dag cn nacht als een zware la6t, die hem dreigde dood tc drukken, f'joeg. De spook gestalte van den ouden Thomas liep op klaarlichten dag naast hem cn zat als een booze geest op zijn borst als hij laat ging slapen. En zijn zenuwen worstelden met het spook van den waanzin, die de armen naar hem uitstrekte hij moest en zou met iemand over dat alles spreken. Aan vankelijk zeiden de beide heeren weinig tot elkaar, ieder was te veel met zijn eigen ge dachten bezig. De hemel was geheel donker en slechts een paat* sterretjes, die men niet eens dui delijk zag, flikkerden als Iantaarntjes, die reeds door het geringste zuchtje gedoofd zouden worden. Eindelijk vatte de professor moed, hoe wel hij nog niet goed wist hoe te beginnen. Nu eens dacht hij dat het eigenlijk al te laat was, dan weer vreesde hij niet zoo spoedig weer de gelegenheid te hebben weer met Walter alleen te zijn. Hij moest cn zou den last van zijn gemoed afwente len. Hij begon wat langzamer te loopen, om tijd te winnen voor hetgeen hij te zeggen had. Zachtjes en een beetje schuchter be gon hij „Beste Walter, ik zou je zoo graag eens iets vertellen", hij bleef steken „over iets wat mij verontrust, met je pra ten." Verbaasd luisterde de jonge man toe, en zich los makend van de gedachte aan Else, die hem bezig hield, zei hij: „Wat kan er zijn, dat u verontrust en waarover u met mij wilt spreken? Als het betreft wat Else mee ten huwelijk krijgt of zoo iets, dan be hoeven wij daarover werkelijk niet te de- batteeren, want ik verdien genoeg om een vrouw behoorlijk te onderhouden en bezit bovendien een klein vermogen; dat heb ik u immers indertijd in Nauheim reeds uit eengezet, toen ik mijn omstandigheden uit legde." Berner liet hem uitspreken: „Het gaat niet om geld, noch om Else", en diep adem halend vervolgde hij: „Waarover ik graag met je wilde spreken, betreft mij persoon lijk, mij." Bij het schijnsel van een straatlantaarn, die 'zij passeerden, zag de ingenieur hoe buitengewoon ernstig het gezicht van den professor stond en bedroefd tevens. „En waarom ik juist met jou daarover wilde sprekenBerner'B stem werd dringer- der, „wel, omdat ik in Gods wilde wereld niemand ken met wien ik daarover praten kan. Vrouw cn dochter mag ik niet be angstigen en al die andere menschen die zouden me uitlachen en bespotten." „Spreek dan, vader, ik wil graag en aan dachtig naar u luisteren", was het ant woord. Het was de eerste maal, dat Walter den professor „vader" noemde, heel rustig en of het vanzelfsprekend was gleed het woord hem van de lippen, en als iets vanzelfspre kends en weldadigs tevens ving Berner's oor het op. „Wat ik je ook moge mededeelen, Walter, lach niet en trek mijn woorden niet in twijfel", achtte de professor noodig aan zijn verhaal te doen voorafgaan. Toen vertelde hij hem de sage van den ouden baron Thomas, vertelde wat von Weiden op het bal van Dinsdag gezegd had, wat hij in den nacht met eigen oogen zag, dat hij later getracht had die verschijning met een hal lucinatie te verklaren, maar dat een toe valige ontmoeting met von Weiden hem het geloof daarin helaas weer had heno men, omdat deze hem zei, dat ook anderen den ouden Thomas dienzelfden nacht had den gezien. „Natuurlijk liet ik tegenover von Weiden niet doorschemeren, dat ik de spookver schijning zelf ook' zag, maar nergens vind ik nu vrede meer; de gestalte van den ouden Thomas is sieeds om mij heen, altijd meen ik hem te zien, zie ik hoe hij mij wenkt, en toch zeg ik tot mijzelf, dat het niet moge lijk is, dat die oude man uit zijn graf is verrezen, om mij op mijn dood voor te be reiden. Een normaal stel hersens moet aan mijn verstand twijfelen en toch bezweer ik, dat ik den ouden Thomaa heb gezien, zoo duidelijk als ik jou nu zie." Berner bleef midden op straat staan cn Walters arm omklemmend herhaalde hij; „zoo duidelijk als ik jou nu zie." Zernikow had den professor met geen enkel woord in de rede gevallen, maar 't was hem of er een ijzige wind ora hem woei. Wat hij zooeven vernomen had, ver schrikte hem tot het diepste van zijn ziel en snel overwoog hij, hoe zich tegenover den krankzinnige te gedragen. Met krank zinnigen diende men voorzichtig te zijn, dat had hij ergens gelezen of gehoord want dat die arme man geestesziek was, daaraan was niet te twijfelen. De professor scheen Walters gedachten te hebben geraden, want plotseling liet hij diens arm los en voortloopende zei hij droe vig: „Ik had eigenlijk wel kunnen denken, hoe je mijn verhaal zoudt opnemen; had ik daarom maar liever gezwegen." „O, ik geloof elk woord", stotterde Walter en overlegde nog steeds wat hij moest zeg gen en doen, „ik weet niet alleen niet „Och, geef je geen moeite Walter, want je gelooft er geen syllabe van. Het spijt me. want ik had hoop, dat jij op je jonge schouders iets van mijn drukkenden last had kunnen overnemen." Berustend zei hij dit. „Je houdt mij voor krankzinnig, dat begrijp ik best, maar ik herhaal: den ouden Thomas heb ik werkelijk gezien. Ik ben ook niet meer bang voor den dood. neen, pu niet meer; op al mijn zaken heb ik owe gesteld, opdat hij elk oogenbük kan komen. Zie je, Walter, daarom wilde ik, niettegen staande mijn vrouw er anders over dacht, dat nu reeds het engagement van jou en Else publiek werd."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5