HET 30-JARlG FEEST VAN DEN K.O.O.S. SIERKUNST Fa.M.R.N. OOSTERVEEN Sport VOOR ONZE HUISVROUWEN Langestraat 42 - Tel. 77 DE DO X ONDERNEEMT WEER PROEFVLUCHTEN BRAND VERWOEST ZAKENWIJK EEN WONINGBOUW IN HET PEKINGB0SCH DE VRIJE MIDDAG VOOR DE KAPPERS De heer Schlosser spreekt voor het kapperspersoneel OPENING VAN HET WAPENFEEST De eerste uitslagen UTRECHTSCHE WEG KOFFIETAFEL Roereieren MIDDAGTAFEL. Koude varkensrollade Knol raap Havermout!» BUKKEN HEIDEHONIG 1 K.G. f 1.25 per blik. Zeer voordeelig, prima kwaliteit. Zaterdag de eerste étappe naar Brazilië? Lissabon, 26 Jan. (V.D.) De Duitsche Dornier vliegboot Do X, die sedert Novem ber 1930. toen een der vleugels door brand werd beschadigd, voor Lissabon op de Taag ligt, is thans weer geheel gerepareerd en heeft gisteren een geslaagde proefvlucht gemaakt. De vliegboot zal in den loop van de week nog cenige malen proefvliegen en het ligt in het voornemen van kapitein Christiansen alle voorbereidingen te tref fen om Zaterdag a.s. te starten voor de eerste étappe van do vlucht naar Brazilië. Sparta'IV 9 18 4810 The Rising H. II 11 9 2 18 28—11 Leerdam II 9 5 O ■•-» 18 27—16 Velox III S 5 3 10 32—14 Hercules If 9 4 1 4 0 28—35 Coal II 11 3 2 6 8 18—38 C.V.V. Ill 5 O 1 2 5 18—16 Vriendenscli. Ill 10 1 0 3 9—11 L.S.V. II 10 1 1 7—56 Tenslotte de vierde klasse; de wedstrijd Elinkwijk tegen Wilh. Vooruit ging niet door wegens terreinafkeuring. Kampong herstelde zich niet doch ver loor op Welgelegen tegen Laren 1—2 dus op 't kantje af. Ook Quick liet zich de beide punten ontnemen door een i3 nederlaag tegen S.D.Z. De volgorde is liicr: Tot dusver 5 dooden geborgen. New-York, 26 Jan. (V.D.) Naar gemeld vnrdt beeft te Buena Ventura in den Zuid- Amerikaanschen staat Columbia, een ge weldige brand het. grootste gedeelte van de zakenwijk verwoest. Verscheidene bankge bouwen en het kantoor der douane werden in asch gelegd. Het blusschingswerk wordt door den den geborgen. De brand is overgeslagen op de havenemplacemcnten, met inbegrip van schepen en dokken. DC KEUZE-COMMISSIE. In de gehouden vergadering van de tech nische commissie werd de keuze-comuussie, die speciaal bolast i6 met liet samens ellen van het Ned. elftal en evontueci andeie of- ficicele bondselftallen, als volgt samenge steld: H. W. H. Herberts, voorzitter; K. J J. Lotsy en E. G. Mundt, leden. Spkr. RESERVE-ELFTALLEN Laren Quick (A.) Elinkwijk A.P.W.C. Wilh. Vooruit S.D.Z. Kampong T.D.O. Soest Victoria IN DEN K.N.V.B. Een overzicht. De afgeloopen Zondag is er ook in de re- serve-afdeelingen flink gevoetbald, de vel den waren over bet algemeen vrij goed be speelbaar en slechts een enkele wedstrijd moest worden afgolast. Het spant in dc meeste afdeelingen nog aardig om de laat ste plaats doch de beslissingen naderen zoo zoetjes aan. In de tweede klasse van afdoe- ling I behaalde H.V.C. II op Velox II een zeer verdienstelijk resultaat. Dc thuisclub moest met een gelijk spel (44) genoegen «storm en het gebrek aan wal er ten zeerste nemen. Zeeburgia II liet zich in het geheel belemmerd. Tot dusverre zijn er vijf doo- j niet van de wijs brongen, Hilversum III een 61 nederlaag tcruggc behoort ook al tot de elf een kans op de laatste plaats ITALIAANSCHE OFFICIEREN ALS ^INSTRUCTEURS DOOR BULGARIJE GEVRAAGD. I Italië zal hieraan voldoen. Londen, 26 Jan. (II.N). Volgens een be- .üicht aan de bladen uit Sofia moet de Bul- gaarsche regeering de Italiaansche regcc- ring hebben gevraagd Italiaansche officie ren als instructeurs naar Bulgarije te aftil den, aan welk verzoek door de Italiaansche regcering zal worden voldaan. In verhand hiermede wordt er aan herinnerd, dat zich reeds een missie van Italiaansche r,?arinc- officieren in Turkije bevindt en een missie van gendarmerie-officieren in Griekenland In de landen der kleine entente daarentegen bevinden zich uitsluitend missies van Fran- sche officieren. DE ARGENTIJNSCHE REGEERING WIL HET PEIL DER PRIJZEN VERLAGEN. Buenos Aires, 26 Jan. (H.N.). De Ar- gentijnsche regeering heeft voor haar actie, om tot een algemeene verlaging van het peil der prijzen te geraken, een algemeene loonsvermindering van 4 gelast en tc-1 vens aangekondigd, dat zij dagelijks 350.000 pond brood tegen verlaagde prijzen voor dc onbemiddelde bevolking vaiv de stad be schikbaar zal stellen. Het ligt in de bedoe ling ook dc prijzen der andere levensmidde- len te verlagen. Hiervoor zal een crediet worden aangevraagd. Men verwacht echter, dat deze aanvraag in dc Kamer op verzet zal stuiten. EEN EIGENAARDIG RAADSBESLUIT. Werklooze reisgeld verstrekt om den toestand in Rusland te leeren kennen. Zella-M eblis, 25 Jan. fV.D.) In de laatste zitting van den gemeenteraad vani Zella-Mehlis dienden de nationaal-socialis- tische raadsleden een voorstel in, om drie werkloozen communisten reisgeld te ver schaffen naar de Russische grens, opdat zij zich zouden kunnen overtuigen, of de toe standen in de sovjet-unie zoo ideaal waren, als zij zich hadden voorgesteld. Aangezien ook de communistische raadsfractie voor het voorstel der nazi's stemden, kreeg dit1 voorstel een meerderheid, zoodat da drie werkloozen thans op kosten der gemeente een reis naar Rusland zullen ondernemen. Dr. MAUDSLEY OVERLEDEN L o n d e n, 24 Jan. (V.D.) Dr. Maudsley, archaeoloog en ontdekkingsreiziger, bekend door zijn onderzoekingen naar de Maya's en Azteken in Mexico en Centraal-Amerika, is gisteren overledon. werd met zonden en tallen die hebben. De Volewijckers II konden het in de Cu- lemborgsche klei ook al niet bolwerken tegen de Vriendenschaar-reserves, da thuis club won met 32. Do stand luidt: Zeeburgia II 12 10 1 1 21 55—10 13 9 o 2 20 47—21 13 7 5 1 19 57—20 14 5 4 5" 14 47—39 14 5 2 7 12 34—41 13 5 1 7 11 31—40 13 4 1 8 9 41—64 14 4 1 9 9 22—54 -15 3 3 9 9 38—66 11 3 2' 6 8- 33—39 't Gooi II Velox II de Volewijcker U.V.V. II Rapiditas II Hilversum III Baarn II H.V.G.'-II Vriendenschaar II 11 Hercules III kreeg in eigen huis klop van U.V.V. HI n.l. met 26 en staat thans gevaarlijk dicht bij de laatste plaats. Én Kampong II behaalde een benauw de 12 overwinning op Voorwaarts II met de groenzwarten die vaak met in vallers moet spelen vlot liet ook al niet best. 't Gooi III won met 20 van B.F.C. II, de positie van Zeist II is nog steeds goed, paarswit wordt vrij zeker kam pioen. De stand is hier: Zeist 11 12 9 2 1 20 48-22 't Gooi III 12 5 4 3 14 30—23 Rapiditas III 10 6 1 3 13 35—19 U.V.V. III 12 5 3 4 13 30—21 D.O.S. II 12 6 1 5 13 27—36 Kampong II 10 5 1 4 11 23—24 B.F.C. II 13 5 1 7 11 2834 Voorwaarts II 15 4 O 9 10 2645 Hercules III 11 3 1 7 7 26—45 Allen Weerb. II 11 3 8 6 2431 In de derde klasse vail afdceling II deed Velox III uitstekend werk, behaalde een 0—1 zege op Vriendenschaar III. Sparta IV bleef ongeslagen door een 0—4 overwinning op The Rising Hope II en C.V.V. III sloeg Coal II met 82. De stand is als volgt: 13 li 10 11 10 8 10 8 12 10 8 1 8 1 8 6 3 3 G 5 1 3 2 1 3 1 2 1 >9—31 5036 51—13 3120 31—21 34—22 33—24 14-24 21—59 9—71 Politle-voetbal. AMERSFOORT—ALKMAAR. Dc aangekondigde voetbal-wedstrijden tusschen de politie-elftallen van Amersfoort en Alkmaar is tot '.ateren datum uitgesteld grond te aanvaarden voor de verbetering van genoemde hoeken. Ten slotte wordt nog voorgesteld de aan te leggen wegen de namen te geven van Da Costalaan, Bilderdijklaan en de Genestet- laan. UTR. STED. ORCHEST. Een omzetting. Het U. S. O. schrijft ons: Door bijzondere omstandigheden zien wij ons genoodzaakt, dc Weensche avond, die oorspronkelijk was vastgesteld op 28 Jan. a.s., te verzetten naar Woensdag 4 Februari. De violiste, Jelly d'Aranyi, die als soliste op dezen avond zu medewerken, heeft dit concert wegens eerder vertrek naar Ame rika, moeten afzeggen. In haar plaats zal Jo Vincent haar medewerking op dit con cert vcrleencn, en een Aria uit Figaro's Hochzeit en twee liederen van Schubert zingen. Programma. van liet zeventiende Abonnementsconcert op Woensdag 28 Jan. a.s., onder leiding van Adolf Kienzl, Gen. Musikdirektor v. h. Stadt- theater tc Mainz. Wolgang Amade Mozart. 1. Ouverture tot do. Opera buffa Nozze di Figaro", K. V. 492. 2. Symphonic in g. K. V. 550. Pauze. P. I. Tjsaikofski. S. Symphonie No. IV in f., Op. 36. B' en W. stellen voor de inges diende plannen goed te keuren Baarn. Ten aanzien van de terreinen, genaamd het voormalige Pek.'ngbosch, wel ke onlangs werden aangokocht door de N.V Bouw- en Handelmaatschappij „Egnal III' te Arasterdam, kunnen wij het volgende mededeeien. De directie van die Maatschappij heeft den gemeenteraad thans verzocht goedkeu ring ie willen hechten aan den dooi* haar voorgenomen aanleg van wegen in het voor malige Pekingbosch, onder aanbieding van de aan te leggen wegen met ondergrond en van cenige stukjes grond ter afronding van de hoeken KettingwegNicolaas Beets- laan, Vondellaan—Nicolaas Bcctslaan en ter verbieeding. vanJS gedeelten van dc Ni colaas Beetslaan. Burgemeester cn Wethouders overwegen thans: dat dit plan van wegenaanleg eenigszins afwijkt van op het uitbreidingsplan voor liet voormalige Pekingbosch geprojecteerde we gen; dat adressante te kénnen beeft gegeven spoedig met den aanleg der wegen on de bebouwing dér daaraan gelegen terreinen te willen aanvangen; dat liet, mede ter verkrijging van werk verruiming, van het hoogste belang moet worden geacht een spoedige uitvoering der plannen mogelijk te maken; dat het daarom wehschelijk.is, in afwach ting van de totstandkoming van dc herzie ning van liet voor dit terrein geldende uit breidingsplan, waarmede geruimen tijd ge moeid zal zijn, hot gedane verzoek in te willigen cn het aanbod to aanvaarden. Op grond van deze overwegingen stellen B. én W. dan ook voor goedkeuring te ver- leenen aan den door genoemde maatschap pij voorgenomen wegenaanleg. De wegon moetan een breedte hebben van 4.5 Meter, terwijl op de bermen groene beuken moeten worden geplant. Tevens stellen zij voor die aan te leggen wegen in eigendom, -beheer en onderhoud der gemeente te nemén en de strookjes „Le BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat aan het Stadhuis is aangeplakt een publicatie inzake een ver zoek van Th. van Ramsclaar om drankver lof in bet perceel Nieuwstraat 8. Zijn er georganiseerde patroons van hun eenmaal ingenomen stand: punt afgeweken Gisteravond had in de bovenzaal van de Sociëteit Concordia eciï vergadering plaats van de pla&teelijhp,-afdeling-vair- den Ne derlandschen Bond van Kappeiöporsoneel Welke geleid werd door den lieer Burema, De heer H. Schlosser, secretaris van den porsoneeisbond te Amsterdam trad de zen avond als ©preker op en gaf hierbij een uiteenzetting van het belang van patroons en personeel bij ecu wettelijk gevegelden uniformen vrijen middag. Deze woordvoer der vond het heel natuurlijk, dat er op een actie een reactie volgt. Eigenaardig is het echter, dat pas na het nemen van het be sluit een actie wordt gevoerd door de te genstanders welke men niei beter dan als (Schandalig kan kwallficeoren. Van de tegenstanders der door den raad voorgestelde vrijen middag, was er niet eon aanwezig. Spreker ging vervolgens na hoe de orga nisatie ertoe gekomen is, de actie voor een vrijen middag aan te pakken. Het werktij denbesluit van Januari 1930 heeft groote beroering in dc gelederen der kappers te weeg gebracht. Hij herinnerde aan den tijd dat de kap pers oen werkweek van gemiddeld 120 uur hadden, dat er een storm opging als er een actie gevoerd werd voor sluiting om 9 uur 's avond6. In die dagen waren de argumen ten tegen den verkorten werktijd precies dezelfde als thans. Na veel moeite was SCHERMEN DE POSTVLUCHTEN. De P.H.-A.G.R, Aneta Vaz Dias meldt. Bij de K.L.M, Groote marsch door de Residentie 's-Gravenhage, 20 Jan. Ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van den Kon. Onderofficieren Schermbond (K.O.O.S.) is deze week een wapen feest georganiseerd, bericht ingekomen dat de P.H.-A.G.R. om I waaraan, in verband met dit jubileum ver- 5.50 uur uit Bagdad is vertrokken en om 10.20 in Bushir is geland. Vandaar vertrok het om 10.50 en landde om 16 uur in Djask. Alles is wel aan boord, morgen wordt de reis voortgezet. Het achtste retourvliegtuig Aneta-Vaz Di&6 meldt, dat bij de K.L.M. bericht ie binnengekomen, dat het achtste retourvloegtuig om 5.28 uur uit Calcutta is vertrokken en te 10.05 uur te Alahabad is aangekomen; te 11 uur uit Alahabad ver trok en te 16.15 uur te Jodphur is gearri veerd. schillende feestelijkheden zijn verbonden. Het wapenfeest werd vandaag begonnen met een intocht van de deelnemers aan dc verschillende wedstrijden in de residentie. Tegen twaalf uur verzamelden zich de reeds aanwezige onderofficieren aan het Staatsspoorstation, van waar de marsch door. de stad. een aanvang zou nemen. Ér waren ongeveer 400 deelnemers, waar onder ook eenige buitenlandsche onderoffi cieren. Er worden nog verschillende gasten uit het buitenland verwacht voor de ko mende wedstrijddagen. 1 De Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van kapelmeester Biudel. was even eens op het Stationsplein present en stel de zich aan het hoofd van den stoet op. Achter het muziekkorps kwam dc vaa.li- delwacht van de huzaren, vervolgens het bestuur van K.O.O.S., de regclingscommis- sie en enkele buitenlandsche 6chentf"rs en daarachter de verschillende afdeelingen in colonnes mot vieren. Onder de opwekkende tonen van de mu ziek trok de 6toet van het Stationsplein, onder groote belangstelling van het pu bliek, over de Heeitehgracht naar het Plein, waar voorbij het departement van defensie werd gedefileerd. Op het bordes van het departementsgebouw bevonden zich de secretaris-generaal mr. Wollman, die tij dens de buitenlandsche reis vaü minister Decker, deze aan het departement ver vangt; de luitenant-kolonel baron van Voorst tot Voonst on de landmacht-adju dant van den minister, de kapitein van Weel. Over den Stafwcg, het Buitenhof, den Kneuterdijk cn Heulstraat werd na het défilé naar het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde gemarcheerd. H.M. de Koningin met Prinses Juliana hadden voor een der venster van het Pa leis plaats genomen om vandaar het voor bijtrokken van den stoet gade te slaan. De Koninklijke Militaire Kapel stelde zich te» zijde van het standbeeld op, terwijl de voorzitter van de iu-bileerende verecniging, de heer P. J. Berlemon, op het voorplein van het Paleis had plaats genomen. Na het défilé dat slechts korten tijd in beslag ham, vervolgde de stoet zijn weg door de Parkstraat naar het Lange Voor hout, waar voorbij de bureaux van den Ge neralen Staf in het gebouw van het voor malig departement van marine gemar cheerd werd. De commandant van het veld leger, luitenant-generaal Insinger, met zijn adjudant, kwam eenige oogenblikken naar buiten toon de onderofficierenstoet langs trok. Vervolgens werd gemarcheerd naar het Paleis van do Koningin-Moeder. Ook hier stelde de Kon. Mil. Kapel zich ter zijde op on begeloidde door vroolijke marsohmuziek het défilé dat door de Koningin-Moeder van uit een der vertrekken van haar Paleis werd gadegeslagen. Langs den Denneweg begaf de stoet zich ten 6lotte naar den Dierentuin, waar dc officieelo opening van de feestelijkheden door don bondsvoorzitter plaats had. Nadat de heer Chr. Sluyter, voorzitter der commissie van voorbereiding, een kort woord van welkom had gesproken, was hot woord aan den heer Berlemon. Deze wees op den geslaagden intocht, welke door de onderofficieren was gehou den en waarvan het défilé voor de vorste lijke personen het hoofdmoment vormde. Spr. bracht dank aan de Koningin, Ko ningin-Moeder en Prinses en stelde een drie-werf hoera in op de Koninklijke Fa milie. Vorvolgens deelde de heer Berlemon nog mede, dat H M. de Koningin-Moeder hem ontboden had en 'op belangstellende wijze naar den bond en de schermsport had goïn- formeerd. Met de beste wenechen voor het slagen van dit wapenfeest besloot spr. Daarna werd met de wedstrijden begon nen, Gedurende de maand Jan. op alle stoffen 10 korting TEL. 1235 practiscb iedere zaak in Amsterdam vrij willig om 9 uur gesloten, doch van blij ven- den aard vva6 dit niet, er was een wette lijke regeling noodig. Dc Zondagesluiting gaf dezelfde historie tc zien. Spreker geeft toe dat het heeren kappers vak is achteruitgegaan, doch dit is niet een gevolg van de vroegere sluiting en Zon- dagssluiting; de hoofdoorzaak moet imen zoeken in de uitvinding van de veiligheids- scheermessen. Tot heden is de actie voor vervroegde sluiting cn Zondagsrust in samenwerking met de patroons gevoerd. In bet kappers- bedrijf werken verreweg de meeste pa troons mèt de bedienden mee in de zaak; een werktijdvermindering is dus ook in het belang van de patroons, die in tal van dingen dezelfde verhoudingen doormaakt als de bediende. Spreker staat op het stand punt dat er t.o.v. den halven vrijen dag te •reinig zekerheid bestaat. Er moet een vrij- n middag zijn; als het een vrijen morgen is blijft men een goed deel daarvan op bed liggen cn dat is niet de bedoeling van den wetgever geweest, die dezen middag be doeld heeft als compen©atie voor den vrij en Zaterdagmiddag welke reeds 20 jaar in andere bedrijven bestaat Er moet een uni forme regeling zijn voor het geheels land; met dezo zienswijze heeft de leiding van don patroonsbond zich ac-coord verklaard. De gemeenten moeten dan ieder voor zich* zelf bepalen op welken middag de kappers zaken gesloten zullen zijn. In tal van ge meenten hebben de patroonsbonden adres sen aan den raad gezonden met bet ver zoek den vrijen middag wettelijk vast te stellen. In Amersfoort heeft het echter lang geduurd voor er een dergelijk verzoek kwam, ©preker is zelf met een lijst naar de patroons gegaan waarop een concept-ver zoek aan den raad was vermeld. In Juli j.l. word dit adres verzonden, onderteekond door 37 patro.ons. Spreker noemde het een zeer treurig verschijnsel, dat in Amersfoort zoo weinig kappers precies weten wat zij willen. Spreker heeft respect voor de 11 pa- Iroons die niet geteekend hebben cn daar door steeds zichzelf gebleven zijn. Met na druk wees de heer Schlosser erop dat het niet gaat om een balven vrijen dag doch al leen om een vrijen middag, welke alleen te verkrijgen is met behulp van een raads besluit. Bij een bespreking ten 6tadhuize waren de patroons- en de bediendenorganisatie eensgezind. Nu de beslissing eenmaal ge vallen is behoort men zich erbij neer te leggen, aangezien er ruimschoots gelegen heid geweest is om zich vóór de betreffen de raadszitting tegen een wettelijke rege ling te verklaren. Met nadruk wees spre ker erop, dat het. een zeer onorganisatori sche daad is dat enkelen, die zich eerst vóór wettelijke regeling verklaren, later weer gaan verzoeken om een ander besluit, zulke menschen behooren aiiet in een orga nisatie! Dc bewering, dat men niet wist wat er op de lijst stond kan spreker niet aanvaar den, aangezien op de meest loyale wijze met deze lijsten is gewerkt. Spreker ont kent ten stelligste dat de patroonsorgani satie die van de bedienden onder den arm heeft genomen. Dc vier onderteekenaars van het ingezonden 6tuk in het A.D. heb ben volgens spreker leugens verkocht. In zijn verdere betoog vestigde de heer Schlosser er de aandacht op, dat men, in dien er een wettelijke regeling is onmoge lijk schade kan creëeren. De meesten der collega's durven geen eigen meening te uiten en dat is juist een bedroevend verschijnsel. Een eigen mee- ning, beleefd verkondigt, zal respect af dwingen en ons bedrijf omhoog brengen. Tenslotte wekte spreker de niet-georgani- seerde leden op om lid te worden dor or ganisatie. Discussie. De heer K r a m e r, voorzitter van de plaatselijke af deeling va.n den patroons bond ontkende bij de discussie dat er wei nig actie uitgaat van den patroonsbond. Deze organisatie heeft wel degelijk een ac tie op louw gezet, doch deze is mislukt door de weinige medewerking der patroons alhier. De patroonsvoreeniging kan niet di© icden roveeren welke van standpunt veran derd zijn, aangezien de personeelsbond bui ten het bestuur van den patroonsbond om maar de patroons is gegaan. Anders was het geweest, als Dedoelde heeren hun hand- teekening* hadden gegeven op advies van het bestuur der plaatselijke afdeeling van den patroonsbond. De heer Schlosser wees erop, dat hij heeft betoogd, dat indien bij de patroonsorgani satie leden waren als bedooeld in zijn rode, deze uit die organisatie behoorden te wor den geroyeerd. Over den patroonsbond heeft de heer Schlosser ndet geoordeeld. De beer Schlosser deelde voorts nog anede, dat hem uit zeer betrouwbare bron is ter oore gekomen, dat het adres van de tegen standers van den wettelijk vastgestelden vrijen middag door Ged. Staten voor ken nisgeving is aangenomen, zoodat de vrijs middag er toch komt. Ook de naleving van het werktijdenbesluit zal na de invoering van den wettolijken vrijen middag beter door de arbeids-inspectie worden gecontro leerd. Iedere werknemer is vrij zijn klach ten in te brengen bij zijn bestuur, dat alle klachten onderzoekt en ter kennis van de bevoegde autoriteiten brengt - -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 2