„EEN LAMP" PHILIPS LAMP" JA Scnetemër i St. EMI LION SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN UTF:STP:17 Tel: 145 DRIE DOODEN EN ACHT GEWONDEN rracgf niet rraagt een en Uw stroom- rekening blijft laag! GEWETENSBEZWAREN BIJ VERKIEZINGEN 'Hl Personentrein uit Nieuw.eschans in botsing met een goede* renivëin Verkeerde wisselstand de oorzaak Groniiiise n. 26,dan. Hedenavond.om 7 uur is do .porsoncntroin uit Nieuw.e schans bij 'het binnenkomen op het station to Groningen in botsing gokomon ;met een goederentrein. De botsing was zoo ihcvigt dat -verscjiillende menschen in den perso nentrein werden igedood ol gewond. .Vnor- locpig meldt men drie dooden, twee zonar en zes licht gewonden. Verschillende reizigers moesten worden uitgezaagd, doordat de wagons gedeeltelijk In elkander gedrukt waren. 'De botsing' geschiedde op het emplacement 130 Heter voor het station. De .oorzaak moet worden gezocht in de eerste plaats in een vei'kecr-; de w.isselstand en in de tweede plaats door dat een verkeerd signaal op veilig was ge zet. De drio dooden zijn allen passagiers; Van 'de twee zwaar gewondon behoort één tot het personeel. De ander is'een passagier. Omtrent 'hst spoorwegongeluk, dat op het 'emplacement te Groningen heeft plaats .ge had, vernemen wij nog .xle 'volgende bizon jderheden. Een rangeerder van baanvak zeven, reed tegen zeven uur, door een onveilig signaal en kwam met .een paar wagons op baan vak no. 6 .terecht, waardoor de wissel werd, verschoven. Toen kwam uit i\"ieuweschans 'de trein binnen van 7.09 en door den '.ver keerden wissels.tand is deze trein op den' verkeerden rails terecht gekomen en .aan het einde van 'hut tweede perron van liet hoofdstation in botsing gekomen met oen zich aldaar bevindenden goederentrejr-i De botsing was- zeer hevig. Verschillende wagens werden uit de .rails gelicht. Twee van do .wagons van den per-1 sonentrein werdén een eind rmedegcslQurd en toen .tegen den goederenwagen gedrukt De goederenwagen .is omgekanteld. In tien porsonentrein bevondon zièh var- schillende passagiers, die allen aan bét achterste gedeelte den trein uitrenden onr te zien wat er gebeurd was. Het 'bééld üett de voorste wagen vertoon de, was ontzettend. Hieruit 'baalde en moest» men gedeeltelijk ook zagou, de lijken van drie reizigers en 5 gewonden, die allen zwa re kwetsuren 'hebben .qpgéloopen De namen cler drie .slachtoffers zijn: do heeren Boilograaf, wononde te Amsterdam;' .Diddcns, voormalig 'koster van de Martini .kerk, wonende :te Groningen en Van cler, Veen, aannemer, wonende aan liét duider-' .diep te Groningen. De Ireeren bevonden zich .in een .compartiment xler derde .klasse., Onmiddellijk was politie en brandweer .ter ;plaaLtse, -terwijl ook lret Parket zich op hot vOagcnblik van het verzonden van dit bericht, nog op hot terrain van Uc ramp. bevond. Op "bet viaduct, .een van de drukste ver keerswegen van Groningen, verzamelden zich den göheölen avond bonderden men schen die vandaar uit op bet in de diepte! .liggonde rangeerterrein een overzicht -had-' den van de ramp, dio daar had plaats ge-1 gr epen. Men is .onraLddellijkbegoimcnjnet.de wa gons weer overeind te zetten, -omdat het baanvak in de riolitingen Assen en Nieu- weschans hierdoor versperd werd. De snelheid van den binnenkomenden trein was op het moment 'iter 'botsing nog .vrij groot. br ontstond zulk een -geweldige druk, ge paard gaande met een hevigen knal, dat de postwagen volmaakt over den eersten wagen werd geschoven. Deze werd bijna geheel versplinterd. Alleen de eene zijkant bleef op zijn plaats. Jn de .postwagen was geen personeel aanwezig. F)e wagon kwam geheel onderstboven aan den kant te liggen. -De hout qn spLintprs wan- de -uit de rails-ge- Per flesch fl.40 Per anker 156. 1924 liöhtcn wagon lagen oVeral verspreid. Op hét lawaai kwam spoedig personeel aange rend zoodat reeds om half acht met het op niimingsw erk kon worden hegonnen. De trein die om half acht uit Groningen moest vertrekken kon niet afreizen en zelfs om negen uur kon nog niet worden gezegd wanneer deze trein zal kunnen vertrekken. Sedert December 1913, toen de ontzettende Sjioonvegcatastrophe bij Beilen plaats had, is het Noorden van ons land niet meer door can spoorwegongeluk, als hedenavond te Groningen heeft plaats gehad, getroffen. De gewonden konden dadelijk na het ongeluk behandeld worden en zijn naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Nader meldde men ons hedennacht nog: De groote Jumbo-machine, waartegen de personentrein is opgeloopcn, deed dienst om enkele wagons weg te halen. Deze machine werd bediend duor personeel uit Zwolle. De machine van den personentrein is geloopen op de machine van den goederentrein. Door de schok is de bagagewagen van den per sonentrein geschoven over den eersten per» sononwagon van dezen trein. Dit was een compartiment der tweede klasse. Doordat de personenwagen totaal is verwoest zijn alle passagiers, die hierin gezeten waren, gewond De namen der gewonden zijn dé hoeren R. Morecs, inspecteur vau een Le vensverzekeringsmaatschappij te Gronin gen, die oen beenbreuk bekwam, de heer Mnskens uit Rotterdam, J. R. Kamphuis te Groningen, de heer Th. Verlaan, directeur van de stoomtrammaatschappij te Winscho ten en R. Kley te Groningen. Bovendien werd de hoofdconducteur van clen personen trein de heer Meijer uit Leeuwarden ernstig gdkwwtst. Prof. Michael, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Groningen verleende o.m. ge naeskundi^e huip. De heer Boilograaf. uit Amsterdam, die tot de slachtoffers behoort, is, naar wij ver nomen. directeur \an de Uiige vers maat schappij Rembrandt te Utrecht. Groningen, 27 Jan. Wij vernamen he denmorgen dat de toestand van de in liet Academisch Ziekenhuis opgenomen gewon den van de spoorwegramp die gisteravond te Groningen heeft plaats gehad vrij goed is. De patiënten hebben een goeden nacht doorgebracht. Voor geen van lien bestaat levensgevaar. Te omstreeks middernacht waren de opruimingswerkzaamheden ge ëindigd. 'Zoowel de spoorwegen als de ju stitie stellen op liet oogenblik ccu onder zoek naar het ongeluk in. Wat de oorzaak van het ongeval betreft vernemen wij dat het gebeurde zich als volgt hoeft toegedragen: Een deel van een rangeertrein >vas door onveilig signaal gereden en terecht geko men op het spoor waarover de trein uit Nieuwe schans moest binnenkomen. De binnenkomende trein is op dit rangeer deel geloopeu. Van het personeel dat zich op het rangeer deel bevond werd niemand gewond. Overigens werd van het treinper soneel alleen de hoofdconducteur Meier van den binnenkomenden trein gewond. MISHANDELING VAN POLITIE AGENTEN. Een der aanvallers door een schot gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de Gronauschestraat te Enschede, in het hartje der stad, in rep en roer ge bracht door het geluid van drie, elkaar snel opvolgende revolverschoten, welke werden gelost docr een politicman, die ernstig werd mishandeld. Twee agenten van politie, die de ronde deden, ontmoetten in genoemde straat, nabij het kruispunt „De Klomp", de gebroeders Boogers, die burengerucht ver vetten, waarom zij door de agenten wer den gesommeerd door te loopen. Hieraan wilden zij echter niet voldoen en een van hen viel den agent van politie, Rosier aan, waarop deze zijn sabel trok. De aanvaller wist hem echter de sabel te ontnemen, waarop deze den agent met zijn eigen wa pen aanviel en hem ernstig aan het gelaat verwondde. Inmiddels wist de tweede agent den anderen persoon, met een revolver op ec-n afstand tc houden. De aangevallen agent, die hevig bloedde, trok ook zijn re volver en loste drie schoten; twee daarvan troffen B., die ineenzakte, in de horst. De getroffene werd onmiddellijk naar een zie kenhuis vervoerd, waar drie geneesheeren de kogels verwijderden Er bestaat kans. dat hij in leven blijft.' De 'agent bleek niet levensgevaarlijk te zijn gewond, maar zijn toestand was toch van dien aard, dat hij ook in een ziekenhuis moest Worden opgc nomen. (Hbld.) ERNSTIGE VECHTPARTIJ. V e n 1 o, 26 Jan. Bij een ernstige vechtpartij, welke Zondagavond aan de Havenkade te Venlo plaats had, werd een der vechters, de melkknecht S. v. d. Z. door een diepe mes steek in het onderlijf getroffen. In zeer zorg vvefckenden toestand werd de gewonde naar1 het R. K. Ziekenhuis vervoerd. De politie meent den dader op het spoor te zijn. De toestand van Van der Z. was heden morgen zeer zorgwekkend. Het standpunt der burgemeesters De minister van binncnlandsche zaken en landbouw heeft aan de commissarissen der Koningin geschreven: Uit de door u ingezonden opgaven is mij gebleken, dat naar aanleiding van de in 1929 gehouden stemming ter verkiezing van de leden der Tweede Kamer tegenover 546 burgemeesters gewetensbezwaren zijn aan gevoerd als reden van niet-voldoening aan de verplichting tot opkomst, bedoeld in ar tikel 72, tweede lid der Kieswet. Door 463 hunner werd bedoelde reden bij toepassing van artikel 149 dier wet, al geldig aange nomen. Verreweg het meerendeel der bur gemeesters huldigt het standpunt, hetwelk ten dezen door de regeering wordt ingeno men en harerzijds bij verschillende gelegen heden aan de burgemeesters werd aanbevo len. Evenwel hebben nog 83 bui-gemeestcrs bij de in 1929 gehouden verkiezingen ge meend, gewetensbezwaren niet als geldige reden tc mogen aanvaarden. Op deze laatste omstandigheid en de ver volging, waaraan de daarbij betrokken kie- zens hebben bloot gestaan, werd mijn aan dacht nog in het bijzonder gevestigd in de vergadering der Tweede Kamer van 2 De cember, waarbij mij tevens werd verzocht, een poging te doen. om bedoelde burgemees ters tot een andere meening te brengen. Ik kan daartoe gcreede aanleiding vinden. Het gaat hier toch niet alleen om de per soonlijke belangen der daarbij betrokkenen kiezers, doch ook om het algemeen belang, gelegen in een gelijko rechtsbedoeling op bedoeld punt voor alle kiezers. Met het oog op de in dit jaar te houden algemecne verkiezingen \oor do gemeente raden en de Provinciale Staten, zal de on- dcrw erpelijke aangelegenheid opnieuw en van hijzonder actueel belang worden. In verband met het bovenstaande heb ik de eer u te verzoeken, cte daarvoor in aan merking komende liurgemeesters namens mij uit te noodigen, nog eens ernstig te wil len overwegen, zich aan te sluiten bij het in dezen door do regeering en verreweg het meerendeel der meesters in den lande inge nomen standpunt. Ten zeerste zou ik het op prijs stelten, indien deze overweging hunnerzijds tot het zoo zeer vcnschelijke resultaat zoude leiden. INKRIMPING VAN DE ARBEIDSWEEK AAN DE VAN HOUTEN'S FABRIEKEN. Naar wij vernemen zal, te beginnen met de voIgcndG week, in do cacao- en in de chocoladefabriek der firma C. J. v Houten en Zn. te Weosp de productie op Zaterdag worden stopgezet, In de werkplaatsen zooals timmermanswerkplaats, smederij, enz. zal de gewone werkweek gehand haafd blijven. De gehuwde arbeiders in dc cacao- en chocoladefabrieken behouden hun volle loon; de ongeljuwden zullen het loon voor den Zaterdag moeten derven. (G. en E.) sdrimicï VRAAGT UwïhMjpVWINKELIER OF N.V HULSKO riSlbo AMERSFOORT 2XVII En nu brak eindelijk de voor mij eeuwig ïmvergetelijkc dag aan, waarop ik mijne vrienden, mijne wéldoeners voor altoos ver laten zoude. O, nimmer zullen de toneelen van dien dag uit mijn geheugen gaan. Ten 31 uren kwamen 5 kameraden aan, nog 2 Fransche officieren bij zich hebbende, welke zij toegestaan hadden om mede van onze partij te zijn. Zij werden -vergezeld van een onderofficier, wien de stadhouder ons tot geleide <*n bescherming had mede .gegeven, en die lot aan Riga bij ons bleef. Alles was tot hunne ontvangst greed, er stond eene welvoorziene tafel bereid, vaar wij gingen aanzitten en na ons behoorlijk ververscht te hebben, stonden wij op, om onze reis voort te zetten. Met onbcsclirijfclijke aan doening nam ik afscheid van mevrouw Mar- garof en hare kinderen, en ook zaj was aangedaan Nu stapten wij ten getale van 8 in onze kibatken en Stefan Nikitsch steeg te paard .om ons een eind weegs te vergezel len. Toen wij aan de rivier de Jek kwamen, welke 8 wersten vandaar stroomde, steeg ik uit mijne kibatkin. Thans was het oogenblik daar, dat wij van elkander afscheid moesten nemen. Zeven maanden lang hadden wij in de har telijkste, vertrouwelijkste vriendschap met elkander geleefd en waren elkander dier baar geworden en nu moesten wij elkander voor eeuwig vaarwel zeggen. Wij omhels den elkander en de tranen stroomden en een vaar eeuwig wel was alles wat onze beklemde tongen uitspreken konden. Ook den goeden Jacob zeide ik nog eenmaal vaarwel. O. hoe gaarne had ik dien braven jongen bij mij gehouden. Zoo heb ik u dan voor altijd verlaten, o, mijn onvergetelijke vriend en weldoener; *u, die zich mijner met eene zoo belangrijke rncnschenliefde aannaamt, die den ongeluk- kigen veriatenen, van alles beroofden, aan alles gebrek hebbenden, niet slechts huis veste! en van kleeren en spijs voorzaagt, maar mij ook met uwe onwaardeerbare vriendschap verccrdet. O, ik heb geene woorden om u de dankbare gevoelens van mijn hart uit te drukken! Hier op deze -wereld zulten wii eikanderen waarschijnlijk nimmer meerr ontmoeten, maar aan gene zj'de van het graf, in cte gewesten der on sterfelijk héld zullen wij élk and eren weder zien. Edele man, die hemel zegene u en uw geslacht, en dat het u wel gaan tot in leng te van dagen! Nu stapten wij op het vlot. het welk ons aan den anderen oever van de TÏvier bragt. Stefan beklom den top van conen nabij ge legen heuvel, van waar bij mij nog met zij ne zakdoek het laatste vaarwel toewuifde, en ik zag hem niet meer. Doch zijn aan denken zal eeuwig in mijn geheugen be waard Mijven. En vergde mijne regLcrhand zich zelve, eer ik hem en zijne weldader vergeten zoude 1 Nu reden wij met groote snelheid voor waarts. maar ik zag of hoorde niets mijne ziel was te zeer geschokt, van dat ik iets bulten mij acht zoude geven hebben. He dacht alleen aan het verte dene. Den 4den kwamen wij te Usa, de residentie van den gouverneur, wien wij over onze 190 roebels wilde spreken. Bij onze aankomst vernamen wij, dat zijne excellentie" op zijn buitengoed was, 18 wersten vandaar. Wij besloten dus oenen dag hier te vertoeven en inmiddels eene deputatie aan den gouverneur te zen den, teneinde de noodige inlichting omtrent deze zaak te erlangen. Hiertoe werd de lui tenant J. gecommitteerd. Deze vertrok ook 's anderen daags derwaarts, en vond den gou verneur werkelijk te huis. Hij werd dadelijk bij hem toegelaten en stelde zijne belangen voor. De gouverneur antwoordde hem, dat hij daar niets van kon zeggeu. dat hem zulk6 een order niet bekend was. doch dat hij «ene brief aan den vice-gouverneur zou de mecte geven, bij wien wij zouden verne men, hoe de zaak zat. Met dezen brief kwam J. in de slacl terug en in het vol vertrouwen dat alles wel zoude gaan, gaf hij dien aan den vice gouverneur over. Maar hoe ston den wij. .te kijken, toen hij in plaats van ons een goede tijding merle te brengen, ons mot grootste verbaasdheid kwam aanzeggen dal het zaak voor ons was, om zoo schielijk mogelijk do stad tc verlaten, terwijl wij an ders gevaar liepen, van achter het slot ge zet te worden. Mij waren ten hoogsten verontwaardigd over het laaghartig gedrag van dozen gouverneur, die niet alleen op schandelijke wijze liet vertrouwen van den edelen Alexander schond, door ons het geld te onthouden, hetwelk de menschlicvende vorst, tot onzen 'onderstand bestemd had. Want dat de kerel het in zijn zak gestoken of althans met den vice-gouverneur gedeeld heeft, is bij mij zeker, (laar ik weet dat of ficieTon, die in andere gouvernementen ge legen hadden, zulks gekregen hebben, maar die ons nog met ern geveinsd gelaat zulk een Unas-brief mede gaf. wat de inhoud naar van was, om ons ten spoedigste tc doen verkassen, was zonneklaar. Welk een contrast tusschcn dezen laaghartieen schurk en den edelen gouverneur van Wét- ku. Doch hier was geen pruttelen tegen. We begaven ons dus maar weer op reis, echter met voornomen om ons te Moscou over de ojnregtvaardige handelwijze van den gou verneur van Usa te beklagen, doch hoe wij daar ten haring voeren, zal men weldra zien. gen ook van post tot post, en dus elke 20 of 2o wersten nieuwe paarden. Er werd geen meer tijd toe gebezigd, dan maar éven noo- c!ig was om uit. en in te spannen. Het paard clat in den boom liep, had boven zijn hoofd oenen beugel, waai; aan een bel hing, aan het geluid daar van koude zij reeds van verre berekenen, lioe veel paarden er nodig waren. Mijn kameraad L. had van zijnen edelman in Poten een zoodanig rijtuig pre sent gekregen, dit hadden wij zooveel moge lijk tot gemak ingerigt, het zche was met matten overdekt, en wij konde van voren dicht maken. Den 14 kwamen wii te Kasan aan; hier hielden wij cencn rustdag en lictor er ijze- Na verscheidene Tartaarsche dorpen ge passeerd te. zijn, kwamen wij aan de stad Bougolma, waar ik reeds voorheen geweest was. Doch hoe zeer stond ik verbaasd, hier niets dan puinhoopen weder te vinden. De géheete stad die van hout was {zooals do meeste Russische landsteden) was door een feilen brand vernield. De ongelukkige be woners hadden zich hutten gemaakt op het open veld en sommigen woonden in linnen tenten. Daar wij voornemens geweest waren om hier nachtverblijf te houden, waren wij nu genoodzaakt nog 2-1 wersten verder te rijden, tot aan het Tartaarsche dorp Kara bas. Wij hadden alzoo in ruim 24 uren (want wij hadden nacht en dag doorgereisd) 244 wersten afgelegd, en dus kan men be grijpen of wij ook moede waren van het lange rijden. Men kan zich geen denkbeeld maken van zulk snel rijden, doch wij kre dus den 16dcn weder op weg. "Wij passeer den cte stad Nischnci Novogorad. Dezelve kwam mij zeer schoon voor en liet speet mij dus, dot ik geen tijd had om dezelve nauw keurig tc bezigtigen. Den Sisten kwamen wij in de stad Mourun.''Hier werd bet spreek woord weder bewaarheid, dat hergen en dalen elkander niet ontmoeten, maar men schen wel Toen wij aankwamen, wilden wij dadelijk paarden van den postmeester heb ben, docli liij verklaarden ons. die niet te kunnen geven. Daar wij echter verscheiden paarden op stal zagen staan, vroegen wij liem naar de reden van deze weigering. Hij zeide ons, dat deze paarden moesten dienen voor de rijtuigen van clen gouverneur van TU---4 T- MBmw. «rip ren banden om onze wielen leggen, welke door bet. gedurig schokken veel geleden hadden. Men kan ligt begrijpen, dat ik niet naliet rnen goeden schoenmaker weder te bezoeken. Ik trof hem benevens zijne vrouw in blakende welstand aan. Het deed hun een onbeschrijfelijk genoggen mij weder te zien. Zij boden mij alles aan. en ik kon niet genoeg na hunnen zin eten en .drinken. "Wij hadden onzen introk genomen in de Russi sche stad in een soort van logement. Ilier vonden wij JToogduilsche en Fransche cou ranten, welke door een van ons werden voorgelezen en daar uit bleek dat Stefan mij de Russische couranten naar waarheid vertaald had. Dit alles deed onze drift om voort te reizen nog vermeerderen. Wij begaven ons Watka. Hier hoorden wij nieuws van op en ik maakte mij met vriend S. gereed om hern to gaan zien. Hij was het inderdaad. Hij was op reis naar Petersburg en had zijne vrouw hij zich. Hij betuigde ons zijn ge noegen, dat hij ons zoo onverwacht aan trof. Hij vroeg ons, hoe wij hier gekomen waren en of wij "hier nog lang dachten te vertoeven. Wij zeiden hem dat wij gaarne dien dag weder wilden vertrekken, doch dat de postmeester ons paarden geweigerd had, voorgevende dat dit voor zijn excellentie bestemd waren. Ilij liet hierop den post meester bij zich komen, die ook spoedig in volle uniform vcrscheeD en hij gelaste hem, ons dadelijk paarden te geven. Dit geschied de, en nadat wij van den braven gouver neur afscheid genomen hadden, zetten wij onze reis voort over Wladimir naai' Moscou, waar wij den 26stcn aankwamen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6