AMERSFOOmSCH DAGDtAD VRIJGESTELDEN BUITEN DEN RAAD! s DEPOSITO'S Willem Groenhuizen Vrijdag 30 Januari 1931 29e Jaargang No. 180 HET BETOOG VAN PROF. LOBMAN 'NV mMIDDENSIANDS. BANK.v(D,g EEN STEMLUSTIGE RAAD HET SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN DE TOEPASSING VAN DE NATUURSCHOONWET Feuilleton Zijn Laatste Wensch ..DE EEMIANDER" EERSTE KAMER. Betere samenwerking van gemeenten De herziening der Gemeentewet Bij het ontwerp tot herziening der ge meentewet wijst de heer De V 1 ugt op de belangrijke uitbreiding van de taak van den Raad en B. en W. sedert de laatste decen nia- Spr. bepleit algeheele herziening der gemeentewet die aan nieuwe eischen be antwoordt.- Meer delegatie van bestuursbeleid aan B. en W. rnoet mogelijk gemaakt. De benoem baarheid der vrouw tot burgemeester had achterwege moeten blijven. Spreker be houdt zich zijn stem voor. De heer Van Lanschot juicht de par- tieele herziening toe. Het ontwerp bevat vele verbeteringen der bestaande wet, o a. samenwerking der gemeenten. Hoewel 't ontwerp diverse verbeteringen bevat, zal spreker'6 fractie tegen stemmen met bet oog op de daarin gebrachte be noembaarheid der vrouw tot burgemeester. Ook de heer D e V c c r zal op dezen grond tegenstemmen. Echter is de financieele regeling van die samenwerking in het ontwerp voor verschil lende .-uitleg vatbaar. De heer Kranenburg behandelt de individueele en collectieve verantwoorde lijkheid van B. en W. aan den Raad. Spr. lal voor stemmen. De heer de Savornin Lohman Juicht de regeling van de samenwerking dor gemeenten toe, evenals de delegatie van bestuursbevoegdheden. De heer De SavorninLohman (C.H.) vestigt er de aandacht op, dat dit ontwerp voornamelijk detailpunten behandelt. De Tweede Kamer heeft er acht dagen aan ge wijd, doch van de 350 kolommen in de Han delingen golden er slechts 11 de algemeene beschouwingen. In het ontwerp-Kan heeft de minister ver schillende veranderingen aangebracht, doch niet duidelijk is in hoeverre deze minister de veranderingen voor zijn verantwoorde Ujkhein neemt Bereikt is intusschen een hetere regeling van dc samenwerking van gemeenten, eren- als die van de delegatie van bestuursla- voegdbeden, de meer zelfstandige politie zorg enz. Spr. betreurt, dat de vrijgestelden niet buiten den Raad zullen worden gehouden Zij toch behooren daarin evenmin thuis als gemeenteambtenaren. Over het algemeen bevat het wetsontwerp goede bepalingen. Het zou z.i. dienen le wor den aangenomen, indien het niet enkele be palingen bevatte, waarmee spr. niet accoord kan gaan. Zoo de benoembaarheid van de vrouw tot burgemeester en tot gemeente secretaris. Spr. weet, dat de minister deze benoembaarheid niet heeft gewild, doch dat de Kamer deze heeft doorgedreven. Wan neer het nog alleen om de benoembaarheid der vrouw tot secretaris ging, dan zou spre kers fractie geen bezwaar hebben, maar voor het burgemeestersambt acht spr. de vrouw van nature ongeschikt. Waarom moet iets, dat altijd goed is ge gaan thans worden veranderd? Er zijn on der de mannen goede krachten te over voor bet burgemeesterschap. Sprekers fractie meent, -lat alleen om die bepaling het ont werp dient te worden verworpen. Het geldt bier niet een afwegen van voor en tegen, doch een principieele aangelegenheid, waar in sprekers fractie niet van haar standpunt kan afwijken. De heer De Veer (A.R.) sluit zich bij dit laatste oordeel aan en zal eveneens op dien grond tegenstemmen. De regeling der samenwerking van ge meenten dient te wordpn herzien met het oog op de gemeentelijke autonomie en de controle die thans niet voldoende zijn ver zekerd. Voorzichtigheid is hier geboden. Spr heeft herhaaldelijk vrijwillige samenwer king zien mislukken en hij vraagt zich af. hoe het dan wel zal gaan met de verplichte samenwerking. Hij denkt hier aan de lij densgeschiedenis van de waterleiding in Zeeuwsth-Vlaanderen. Bij een andere ge legenheid mislukte de samenwerking tus- schen Middelburg en Viissingen. Ook vraagt spr. zich af, of de voorgestelde delegatie van bestuursbevoegdheden wel in overeenstemming is met art. 192 der grond wet. De heer Wibaut (S.D.) mist in het ont werp elke poging tot aanpassing van ons gemeenterecht aan de ontwikkeling, die dc gemeente als orgaan van het openbare le ven doormaakt De tijd, dat de gemeente tot voornaamste en vrijwel eenige taak had het bijhouden van het register van den bur gerlijken stand is voorbij. Het is kortzichtig, bij een herziening al leen op hetgeen geschied is, het oog te rich ten. Spreker zou de gemeenplaats „gouver- ncr c'est prévoir*' willen bezigen en zegt. het ontwerp daarmee niet in overeenstem ming te achten. De gemeente is bezig het voornaamste orgaan te worden voor de be vordering van het openbare leven. Beter dan de Staat kan zij de behoeften van haar burgers beoordeeicn en bevredigen, en ook de bepaling van de grenzen, waar de be vrediging van behoeften individueel dan wel collectief dient te geschieden, kan gevoege lijk aan de gemeente worden overgelaten. Zoo heeft spr in Warschau, waar over het algemeen toch heusch geen bijzondere vooruitstrevende begrippen, naar Wester- schen maatstaf, heerschen, woningen voor ontoelaatbaren gezien, waarin de gemeente fraaie speelzalen voor de kinderen had in gericht Zij deed dat om te helpen voorko men, dat die kinderen ook ontoelaatbare burgers zouden worden. Spreker zal voor het ontwerp 6temmen, maar toch zal deze herziening moeten wor den beschouwd als een, die weldra zal moe ten worden gevolgd door een herziening die gericht is op de behoeften van de gemeen ten van morgen. Minister Ruys de Becrenbrouck sluit zich aan bij die leden, die de voor- en hadeelëh' overwegend concliidceren dat het ontwerp aan algemeene belangen tegemoet komt. Spr. zal morgen zijn redo voortzetten. Te i.40 wordt de vergadering verdaagd tot Vrijdagochtend elf uur. BELOONING VOOR TROUWEN DIENST. Woensdag had op de R.AJ.-tentoonstel- ling te Amsterdam een kleine plechtigheid plaats. Door den voorzitter der K.X.A.C. werd met een toepasselijk woord aan een veertigtal chauffeur» in dienst van leden der K.NA.C. een diploma en insigne voor 10-jarigen dienst bij denzelfden patroon uitgereikt, terwijl aan drie chauffeuns een diploma en het gouden insigne voor 25- jarigen dienst bij denzelfden patroon werd gesteld. GEHEIME BRANDERIJ ONTDEKT. Gisterenmiddag is docr ambtenaren der accijnzen te Rotterdam met assistentie der ambtenaren van de Belastingen te Voorburg in een perceel aan de Veldzichtkade 1 le Voorburg een geheime branderij ontdekt. De gebeele installatie is in beslag genomen en tegen een eigenaar is proces-verbaal opge maakt. TELEFOON S04 en C97 POSTREKENING 28S6U FF! AMF.R.SFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT directie: a. h. martens Langestraat 43. Gedlpl. horlogemaker le klasse. Reparatisinrichtlng aan huis. Tel. 852. Stemde iedereen op zichzelf? In den gemeenteraad van Muiden was aan de orde de benoeming van twee leden voor dc commissie voor maatschappelijken steun. Bij eerste stemming werd op ieder der zeven raadsleden één stem uitgebracht, het geen bij het aflezen dei* stemmen niet wei nig vroolijkheid verwekte. Wethouder Hottentot (schertsend1: „Ze heb ben natuurlijk aJlemaal op zichzelf ge stemd." (Gelach). De heer Pleit (Dem. Arb.) Dat is een af spraak. Ik wensch aan de stemming geen deel te nemen. Wethouder Hottentot (C.H.): Och, maar dat bestaat toch niet. De lieer v. Klooster (R.K.): Wat de heer Pleit van de anderen denkt, kunnen de an deren ook van hem denken. De voorzitter: Maar dat kan toch nooit een afspraak wezen. Stemt de heer Pleit dus blanco Dc heer Pleit antwoordt bevestigend. Bij tweede vrije stemming worden dus G stemmen uitbracht, welke weer verdeeld zijn over 6 raadsleden wethouder Beuke- bocm (R.K.' viel ditmaal er buiten. Na raadpleging van het reglement van orde zei de voorzitter, dat er nu een tus- schenstemming moest plaats hebben, om uit te maliën, wie voor herstemming in aan merking kwamen. Maarer waren geen leden, die meer stemmen op zich vereenigd hadden, dan een der andere. Het resultaat was derhalve, dat cr feitelijk een derde vrije stemming plaats had, waarbij alleen op den heer Beukeboom geen stem mocht worden uitgebracht. Alsnu werden uitge bracht op de heeren Willig en Schouten ieder 2 stemmen en op de heeren Dijkstra en Van Klooster 1 stem; 1 blanco. Toen kwam een hei-stemming tusschen de heeren Schouten en Willig. De heer Wil lig (c.-h.) kreeg 4 stemmen, de heer Schou ten (V.B.j 3 stemmen. (De heer Pleit stemde weer mee). Gekozen de lieer Willig, die echter ver klaarde de benoeming niet te willen aanne men. De Voorzitter: 't Is goed, dat 't nog vroeg is De heer Schouten vraagt, wie dc leden der commissie voor maatschappelijken steun zijn, waarop de voorzitter dc namen der leden noemt De stemming begint dan van voren af aan. De heer Schouten ver krijgt. 4 stemmen, de heer Dijkstra 2 de heer Van Klooster 1 stem. De heer Schouten is dus benoemd, dochverklaart de benoe ming niet aan te nemen. Wederom staat men voor een nieuwo stemming. Op den heer Dijkstra worden 4 stemmen uitgebracht, op de heeren Pleit, Hottentot en Van Klooster ieder 1 stem. Benoemd is dus de heer Dijkstra (V.B.) die verklaart de benoeming aan te nemen. De voorzitter: Ziezoo, we zijn op de helfL Alsnu heeft de stemming plaats voor het tweede lid vande bovengenoemde commis sie. Op den heer Van Klooster worden uit gebracht 4 stemmen, op den heer Hotten tot en op den beer Beukeboom 1 stem. Be noemd is de heer Van Klooster, die de be noeming aanneemt. (G. en Eeml.) Het officieele onderzoek Groningen, 29 Jan. De toestand van den lioofdconducteur Meyer te Huizura bij Leeuwarden is thans zoo goed, dat hij met eenige dagen het Academisch Ziekenhuis zal kunnen verlaten. De toestand van de andere gewonden is iets vooruitgaande. Groningen, 29 Jan. Naar wij ver nemen heeft Woensdag het officieele onder zoek plaats gehad naar den spoorwegramp van Maandagavond j.l. bij het viaduct, al hier. Jn de commissie van onderzoek hadden zitting Ir E. F, Baron van Haersolte, in specteur voor vervoer der Nederlandschc Spoorwegen. Ir. B. S. van Zanten inspec teur der Tractie, alhier en nog enkele an dere leden uit Utrecht Over de resultaten van dit onderzoek wordt het stilzwijgen be waard. Wel kunnen wij mertcdeelen, dat bij dit onderzoek verschil va in gevoelens bestaat omtrent de voor den ramp verant woordelijke personen. GENEESKUNDIGEN DIENST DER LANDMACHT. De studenten in de geneeskunde D. Pen- njnga, R. Buisman, P. A. M. Krijger en J. H. Buzagcr, allen van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. L. C. Breebaart, W. A. Kaitofen en L. G. Boet, allen van de Rijks Universiteit te Leiden, C. H. van der Linden, van dc Rijks Universiteit te Gro ningen, J. van den Hoorn. J. J. G. Teepen en J. D. Branger, allen van de Rijks Univer siteit te Utrecht, zijn te rekenen van 1 Jan. 1931. toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der Wet van 2 Augustus 1880 (Staatsblad No. 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, ccne benoeming aan te nemen tot officier van gezondheid der tweede klasse hij het personeel van den geneeskundigen dienst der Koninklijke landmacht. BEROOVING. Amsterdam, 29 Jan Fcn vreemdeling doet aangifte, dat hij op 27 Jan. j.l. in per ceel Noorderstraat 21boven. alwaar hij zich met oen vrouw had opgehouden, is be roofd van 600 In verband hiermede is een 30-jarige kleermaker, wonende in gemeld perceel, aangehouden. Op JDuinrellonder Wassenaar Geen toegang voor het publiek Amsterdam, 29 Januari. De minis ters van binnenlandfiche zaken en land bouw en van financiën hebben, na inge wonnen advies van den Boschraad. bij ge meentelijke beschikking aangemerkt als een landgoed in den zin van artikel 1 der Natuurschoon wet 1928. de onroerende goe deren, genaamd „DunreU"', gelogen onder de gemeente Wassenaar en toehehoorencle aan mevrouw C. R. D. E. Gravin van Zuij- len van Nijevelt geboren baronesse van Pailandt, wonende to Wassenaar. Van dezo aanwijzing zijn uitgezonderd eenige pcr- ceelen weiland aan den zuidkant van net terrein. De regcering hoeft door deze beslissing te kennen gegeven, dat zij het voortbestaan van bodoeld landgoed voor het behoud van het natuurschoon wensch olijk acht. De bezitting, waarvan het voor de toe passing der Natuurschoonwet erkendo ge deelte een oppervlakte heeft van ruim 100 hektaren, bestaat uit een landhuis, in de omgeving waarvan bijzonder mooi loofgc- boomte wordt aangetroffen en verder uit een met bosch bezet duinterrein. Uit een oogpunt van natuurschoon moet bet land goed voor deze streek inderdaad \an zeer grootc waarde worden geacht Dc beteekenis van de onderhavigo mi- nisterieele beschikking is gelegen in do verplichtingen, di© aan de eigenaresse in hot belang der gemeenschap worden opge legd tot behoud van het natuurschoon Deze verplichtingen hebben de strek king. dat het karakter van het landgoed onaangetast blijft cn dat hot behoorlijk wordt onderhouden. Verder moet do eige naresse van voorgenomen vellingen van op de terreinen aanwezige houtgewas ten minste één maand te voren kennis geven aan het daarvoor aangewezen rijksorgaan (het Staatsboschbeheer). Veilingen mogen niet plaats hebben, indien de minister van binnenlandsche zaken en landbouw ze strij dig acht met de belangen van het natuur schoon, terwijl aan door genoemden be windsman te verlecnen vergunningen tob velling voorwaarden kunnen worden ver bonden. welke de eigenaresse alsdan moet nakomen- Tegenover een en ander staan voor den eigenaar van een dergelijk landgoed oen aantal fiscale verlichtingen. Sommigo de zer voordeelcn verdubbelen, indien het landgoed tevens voor het publiek toegan kelijk wordt gesteld volgens een door do regeering goedgekeurde regeling, hetgeen hier echter niet het geval is. (Het Volk) TEGENSLAG TE MEYEL, Roermond, 29 Jan. De werkzaam heden aan den afsluitdam in de Noorder vaart te Meyel, zoo meldt de Tel., ongeveer 100 Meter boven de doorbraak, vorderden aanvankelijk goed. Gisteren echter is de nog niet geheel voltooide dam opnieuw weggeslagen. Men hoopt heden echter do afsluiting van het kanaal te kunnen vol tooien. vruchtenvla's slagroomvla's chocolade batons theekoekjes Zoek de waarheid zelf; dat is vruchtbaar der dan de onwaarheid van anderen in het Echt te stellen. („Uober den Tod hlnaus',)< Roman van ANNY VON PAXHUYS. Uit het Duitsch door W. H. C. BOULLAARD. 21 „En dubbel interessant is het, dat ik hel stuk schreef in Duitschland, waar het speelt Daardoor was ik in staat het land en de men- schen naar de natuur getrouw te schilde ren". zei de Ruyter. „Aan mijnheer von Wei den heb ik wegens zijn pos'tie tón het hof menig belangwekkend detail te danken. Hij gaf mij kijkjes op intieme, zij hei ook on 6chuldige dingen in den hofkring en ver telde hoe het aan zoo'n klein hof toeging Indien hij eens wist, waarvoor ik zijn klei- ttQ, vertrouwelijke mededeelingen noodig bad!" Vroolijk lachte de Ruyter en ook om Ada's mond vertoonde zich een glimlach. „Mijnheer von Weiden houdt u natuurlijk Ivoor een Nederlandsch schouwburgdirecteur in ruste, «üe wegens een erfenis \an een of ander Duitsch familieiid thans eenigen tijd in Duitschland woont" ■Ja, ik heb hem verteld, dat de erfenis kwestie van uit Nederland moeilijk gere geld zou kunnen worden. Als hij had gewe ten, dat ik een bekend Amster lamsch too heelspeler ben en hier een aanzienlijk ver mogen in baar geld heb, dan rou hij mij dit huisje zeker niet voor zoo n lagen prijs verhuurd hebben." „Waarom liet u eigenlijk uw geld niet ra Nederland, vader?" „Die vraag, mijn kind. is gemakkelijk te beantwoorden." Peinzend keek de vader voor zich heen. „Toen wij naar Duitschland gingen, kon ik niet weten of en zoo ja, wan neer wij weer naar Neder'and zouden te rugkeeren; mijn stuk. immers hed een mis lukking kunnen worden of wel ik had kun nen sterven. In elk geval wilde ik zorgen, dat je ceen oogenblik in geldverlegenheid bad behoeven te verkeeren. Je zoudt dade lijk. indien ik in dezen tijd ware overleden, iri het ongestoorde bezit van ons geld zijn geweest, zonder omslachtige schrijverijen Daarom bracht ik het geld me- „Uw liefde denkt aan alles, beste vader" zei Ada met een blik vol warmte- naar hem „Zoodra wij weer in Amsterdam zijn, for meer ik een eersterangs tooneeigtzelschap' zei de Ruyter, teruggrijpende naar het on ierwerp van zooeven. „waarvan jij onder oe vrouwen de eerste persoon zult zijn en met het stuk „De Spion" zul'en we dan een jroote kunstreis door geheel Nederland ma ken." „En uw roemvolle naam zal als de klank van een fanfare voor ons uitgaan zei Ada met enthousiasme. ,Of jij met je lieve, harte'ijke ijdelheid. De vader was opgestaan. „Ik ga naar inijD kamer om me te verkleedcn waarschijnlijk komt mijnheer von Weiden >trak* Ada glimlachte tegen haar voUer, die d* kamer verliet. Zij trok de zijden sjaal nog wat dichte, ora zich heen en keek droomerig naar den zwarten, ijzeren kachel, achter welks half geopende deur het spel der vlam men, die begeerig om een dik beu kenblok lekten, zichtbaar was. Als vurige Lnten slingerden zij zich om heT narde hou» steeds snelier en sneller. Aia hid het koud daarom werd er al sinds weken gestookt Terwijl Ada het spel der vlammen bleet volgen, dacht zij aan het stuk, dat haar va der voor haar had geschreven eu in gedach ten doorliep zij den inhoud, dit- haar zoo boeide. Het stuk speelde in eon kleine. Duitsche residentiestad, ahvaar een jong officier, die toevallig door een stille straat liep, achtei een hek, dicht met klimop beplant, het ge zicht van een vrouw ziet, waarop hij smoor lijk verliefd wordt. Hij ziet uitsluitend hev hoofd; van het lichaam is door de heg niets te bespeuren. Van toen af ging de officie» dikwijls door de stille straat en bijna te» kens ziet hij het wonderschootie hoofd. Op ten dag waagt hij het de mooie vrouw te groeten, die daarop als wedergroet het boofd met een betooverenden glimlach buigi Voortaan verschijnt de officier dagelijks en nadat hij haar tenslotte had aangesproken wat vriendelijk werd opgenomen, raag hij de dame in liaar villa, die door den tuin is omgeven, bezoeken. Steeds ziet hij echter van de door hem innig vereerde vrouw slechts het hoofd. Hoe mooi moet het li ehaam zijn, dacht hij cn verzocht zijn aan ^.tbedene, die zich uitgeeft voor wed uw* van een hoogeren ambtenaar, dit spelletje ti- eindigen en zich volledig aan hem to ver t 'Onen. Onder allerlei voorwendsels weet echter de geslepen vrouw den armen ver liefde aan het lijntje te houJen, terwijl het ^aar, dank zij haar listigheid, gelukt van den officier, die werkzaam is bij den inlich tingsdienst, gewichtige geheimen te weten le komen, nadat zij hem door haar belofte, zich voluit aan hem te vertonnen, mededeel zaam had gemaakt. Wanneer zij alles weet wat zij wil weten, doet zij haar belofte ge stand en niet afschuw ziet jonge man, dat het mooie hoofd op een m/smaakt li chaam rust Wankelend treedt hij achter uit en de misvormde verdwijnt „Spion!" riep hij haar ontzet na. „Verliefde dwaas!" klinkt het spottend terug en de officier gaat heen, om een einde aan zijn leven te maken. Natuurlijk waren er in het stuk nog «enige grootere en kleinere rollen onder andere had dc schrijver een interessante rol voor zich zelf geschreven, maar om de hoofdpersoon, om „de spion", draaide alles. Ada nam plaats in den leunstoel, waarin haar vader zooeven zat en verdiepte zich geheel in „de Spion". Nu eens bewogen zich haar lippen zacht fluisterend en mur melden woorden voor zich heen, dan weer zei ze een zin overluid, om er den indruk van te onderzoeken. Haar gedachten waren volledig in beslag genomen door baar werk en daardoor hoorde zij niet dat de ouder- wetscbe bel aan de voordeur overging. Maar de Ruyter, die inmiddels in zijn kamer een ander pak had aangetrokken, hoorde het wel en ging open doen. Mijnheer von Weiden, dien hij verwacht te, 6tond voor hem. De kleine man verzocht den bezoeker binnen te treden en liet hem in de kamer, waar Ada zat Dat was de netste en gezelligste kamer van het huisje In alle vier vertrekken, die de woning be vatte, stonden oude en gebruikte huurraeu- bels. Mijnheer von Weiden begroette Ada, die een gedwongen vriendelijkheid aan den dag legde, want zij vond hel heel onplezie rig gestoord te worden. De zaak, waarover von Weidon met haar vader steeds heen en weer redeneerden en waarover beiden voortdurend lachten, interesseerdo haar absoluut niet Natuurlijk praatten zij van daag weer over dat onderwerp, waarover von Weiden nu meer dan ooit lachte, wat met de Ruyter thans echter geenszins het geval was. Op diens gelaat was een meng sel van droefheid en gemelijkheid zicht baar en het klonk niet al te vriendelijk, toen hij zei: „Eerlijk gezegd, mijnheer von Weiden, wilde ik, dat ik de heele zaak on gedaan kon maken." „Maar mijnheer de Ruyter," antwoordde de ander lachend, „eigenlijk is er niets ge beurd." De tooneelspeler mompelde iets voor zich heen, waarvan alleen 't woord „stom miteit" verstaanbaar was. Toen deelde hij von Weiden mede, dat hij de huur van het huis wenschte op te zeggen, omdat hij nu zijn zaken geregeld waren weer naar Nederland terugkeerde. Hij had per kwar taal gehuurd en betaalde, om eiken dag te kunnen vertrekken, telkens drie maanden huur vooruit." „Het doet me oprecht leed, u als huurder te verliezen," zei von Weiden, en sprak hiermede de waarheid, want de kans, dat zich weer een huurder voor dit huisje zou aanmelden, was niet groot En toch voelde hij door die opzegging een zekere opluch ting, want in elk geval was 't het beste, dat de tooneelspeler de residentie of nog heter Duitschland verliet (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5