UITVERKOOP A. H. van N1EUWKERK BRANDSTICHTING TE WORMERVEER? DE ZAAK OPNIEUW VOOR HET HOF HOE EEN MIJNRAMP GERUCHT KAN ONSTAAN Ontsnappend gas in brand gestoken WAARTOE DE CENSUUR LEIDT DE BIOSCOOPKWESTIE TE GRONINGEN Personeel ontslag aangezegd HOEVEEL R0EKEL00ZE RIJDERS? Queen Anne Theemeubelen en Theekasten Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 HUMORHOEKJE Volgens den advocaat generaal is het politieonderzoek zeer goed geweest Eén jaar geëiscbt Amsterdam, 29 Jan. Het Gerecht hof zette heden de behandeling voort van de bekende brandstichtingszaak te Wor- merveer. De smid A. de B. zou op 11 December 1929 brand hebben gesticht op den zolder van een perceel aan den Zaanweg te Wormer- veer, waar verdachtes smederij was geves tigd. De Haarlerasche Rechtbank sprak verd. vrij. De Officier ging van dit vrijsprekend vonnis in hooger beroep en 4 November diende de zaak voor het Hof. werd '2S Nov. d.a.v. voortgezet, doch moest worden ge schorst, daar de inspecteur van politie, De Groot, de zitting wegens ziekte niet verder kon bijwonen. Heden werd eerst gehoord getuige De Groot, inspecteur van politie. De president mr. Jolles, informeerde belangstellend naar getuige's gezondheid, die nu weer in orde is De verdediger mr. Stokvis: (tot get.) „Is getuige De Groot den avond van den dag waarop do zitting werd geschorst, tot laat in den avond voor zijn plezier uitgeweest?" Get De Groot gaf de waarheid hiervan toe. Get. Brunet do Rochebrune, hoofdbrand meester te Amsterdam, bleef volharden tij rijn reeds eerder uitgebracht rapport, even els de scheikundige de heer Mol. President mr. Jolles: (tot verdachte) Hoe is de groote olieplek in het hout gekomen? Verd.: Er is een bus petroleum van de Sc naar de 2e zolder gevallen, dit moet reeds vóór de brand zijn gebeurd, die bus was drie kwart vol. Pres.. Hoe komen de benzinevlokken in het hout? Verd.Dat is van boven naar beneden gespat. Hierop ontspon zich tusschcn de deskun digen een debat over de vraag welke bus op een niet verbrande plek van den zol dervloer heeft gestaan. Ter zitting if# een groot deel van de uitgezaagde en half ver kooide zoldering aanwezig. Deskundige Van Ledden Hulsebosch be toogde, dat de ook ter zitting aanwezige benzinebus niet in den brand heeft kun nen staan, de verbrande planken wijzen er op, dat de brand vrij hevig moet hebben gewoed, terwijl op de benzinebus nog stuk jes papier, onverbrand, aanwezig zijn. De bus kun volgens deskundige n-i e t mid den in den vuurhaard hebben gestaan President mr. Jolles: (tot deskundige Van Ledden Hulsebosch) Vindt U het niet vreemd, dat op de plaats waar brand uit brak, zóóweel benzine, consistentvet e.a. brandbare stoffen aanwezig waren Desk.Dat is wel vreemd. Pres.: Acht U 't mogelijk, dat de brand gesticht is door een kaarsje, omringd mot brandbare stoffen. Desk.: Zooiets is altijd mogelijk. Deskundige Rillal, scheikundige bij de brandweer, had op 19 November een brief aan het Gerechtshof geschreven, waarin hij zijn conclusie van zijn aanvankelijk uitge bracht rapport eenigszins wijzigde. Hij kwam nu tot de conclusie, dat, aannemen de dat de in do processen-verbaal van de politie te Wormerveer vermelde feiten en verklaringen, voor zoover niet in het rap port van den scheikundige weerlegd, niet in strijd zijn met de waarheid, er naar zijn meening in den namiddag van den Hen December 1929 op de eerste verdieping van de werkplaats aan den Zaanweg, opzette lijk is brandgesticht, door houtwerk en an dere spoedig brandbare stoffen met petro leum of een andore licht brandbare vloei stof te overgieten nadat in de nabijheid bussen met petroleum, benzine en consis tentvet waren geplaatst en vervolgens een brandend stuk kaars in de onmiddellijke nabijheid achter te laten. Door deze voorbe reidingen kon verwacht worden, dat een brand van aanzienlijken omvang zou uit breken. Vervolgens werd gehoord de agent van politie, S. Zandstra. Getuige had, naar hij zeide, als wachtcommandant, het eerste verhoor bijgewoond, dat inspecteur De Groot verdachte had afgenomen. Volgens een maanden later opgemaakt rapport door getuige zou verdachte toen tegenover in specteur De Groot den indruk hebben ge wekt brand te hebben gesticht. Verdachte: „Getuige was bij dat verhoor niet aanwezig Verdachte bleef er bij, dat hij onschuldig was en de kaars uit was toen hij de smede rij verliet. Pres. Mr. Jolles: Dus TJ hebt getuide niet bij dat verhoor gezien? Hij is ande«* geen persoon om over het hoofd te zien. Mr. Stokvis (tot get): „Hebt u niet ge vraagd, waarom dat proces-verbaal nog zoo laat moest worden opgemaakt Getuige: „Dat past mij niet" Hierop werd de zitting geschorst om te pauzeeren. Na de pauze werd deskundige Mol nog maals gehoord, verschillende foto's, door hem vervaardigd, werden door president Toch gemakkelijk, even TELEF. 92 bellen en een staf van Jongens staan klaar U alles thuis te bezorgen, zonder verhooging, bij GLASTRA'S Vlschh. Utr.straat 40. cn raadsheeren door een stereoscoop met aandacht bekeken. Get. desk. Kaper, brandmeester te Wor merveer, had niet den indruk gekregen, dat hier van opzettelijke brandstichting sprake was. Deskundige achtte het ook wel moge lijk, dat vonken uit iV kachel in de smede rij naar boven zijn gesprongen. Hierop werd verdachte aan een nader verhoor onderworpen. Verdachte hield zijn onschuld vol, hij had tegen Rebel gezegd, dat hij 't niet gedaan had cn dat bovendien door den wind geen gevaar bestond voor de belendende percoelen. Met een kaarsje had verdachte ongeveer een half uur ge werkt. Op zolder lag altijd vcèl rommel, daar stond ook de motorfiets, omdat er geen andere plaats voor was. Verdachte had geen voordeel, doch nadeel van het gebeurde gehad, bij kon niet zeg gen hoe het vuyr' was ontstaan. Requisitoir. Op een zeer leelijke manier is geinsinu- eerd tegen de Wormerveersche politie, al dus de advocaat-generaal Mr. Harinxma thoe Slootcn in zijn requisitoir. Er is niets ten nadeele van de politie of van inspec teur De Groot gebleken. Naar het oordeel van spreker is dit politieonderzoek zeer goed gefeest. Spreker is van meening dat verdachte opzettelijk brand heeft gesticht. Verdachte heeft het kaarsje opzettelijk laten branden, hij was alleen het laatst boven geweest om, zooals hij zeide liet licht uit te doen. Verd. had een zeer groote hoeveelheid brandbare stoffen in huis, hij had meermalen ge- wenscht, dat er brand zou komen. De fa briek ging niet bijzonder goed, zij was oud en verdachte had het grootste gedeelte van zijn personeel moeten ontslaan. Inspecteur Do Groot heeft verdachte ge vraagd: „Heb je dan niet aan do buren gedacht". Verdachto heeft toen geantwoord: „Ja, maar de wind was af." Dit sluit een bekentenis in. Spreker achtte de brand stichting met gemeen gevaar voor goederen bewezen en hij eischte een gevangenisstraf van één jaar en verdachtc's gevangenne ming bij het uitspreken van het arrest. Pleidooien. Allereerst was hot woord aan mr. dr. Ben- no J. Stokvis voor het houden van zijn plei dooi. Pleiter voerde verschillende punten aan ter staving van de bewering van de verdediging, dat de politie zich wel dege lijk heeft vergist en zich in het politie-on- derzock vele onnauwkeurigheden bevonden Fel hekelde pleiter de wijze, waarop de po litie werd gehoord. Inspecteur de Groot heeft als journalist tendentieuse berichten verstrekt. De toestanden bij de Wormer veersche politic noemd mr. Stokvis treu rig. Mr. Stokvis onderbrak hier zijn pleidooi. De zitting werd geschorst tot 2 Februari. Ruim drie uur zonder stroom. Wegens hot doorslaan van een kabel op Staatsmijn Hendrik te Brunssum, is deze mijn Dinsdagavond van half 6 tot ruim 9 uur geheel stroomloos geweest. Om kwart over 9 uur kon eerst de hoofd- ventilator en daarna de ondergrondsche pompinstallatie weer in bedrijf worden ge steld. Terwijl het om 11 uur in den avond gelukte de liften van sohacht 1 weer in werking te brengen, waarmede de arbei ders van de nachtploeg konden afdalen, zoodat toon alles weer zijn gewonen gang kon gaan. Inmiddels had de 6troomverbreking op de Hendrik ook op de mijn Emma tot stoor nis geleid, welke echter binnen een half uur weer verholpen was. Op dc ookesfabriek, welke gedurende dien tijd natuurlijk ook stroomloos was, kon men het gas der cokesovens niet wegpom pen, en om verder onheil te voorkomen, stak men het ontsnappende gas in brand. De geweldige hoog uitslaande vlammen, die heinde en ver zichtbaar waren, ver spreidden schrik en angst in den omtrek en gaven aanleiding tot het genacht., dat er een groote mijnramp had plaats gehad. Hiervan is evenwel geen sprake aldus de Msb. Er was slechts een ernstige, maar korte bedrijfsstoornis, zonder per soonlijke ongelukken en met geringe öchade. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste koninklijke besluiten uit de Staatscourant van beden- avond. Benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuni versiteit te Groningen, om onderwijs te ge ven in de anatomie en embryologie dr. H. M. de Burlet, prosector met den persoon lijken titel van lector aan de Rijksuniver siteit te Utrecht; met ingang van 2 Februari is bij het leger In Ned.-Indië benoemd tot generaal-majoor bij 't wnpen der infanterie de kolonels E. J. Geldorp en P. F. Hoeksema de Groot; toegekend de bronzen eere-medaille der Oranje Nassau-orde aan J. van Enkhulzen, schuitenvoerder bij de N.V. Houthandel v.h. P, Donker en Zn. te Zaandijk Wat er in een rede voor den liberalen omroep werd geschrapt De Liberale Omroep deelt aan het Hbld. mode: Naar reeds werd bericht, heeft de Radio- omroep-controlecommissie een scherpere regeling inzake dc radio-censuur ingevoerd. Waartoe dit leidt, kan blijken uit de be lemmeringen, welke den Liberalen Omroep, die slechts een enkele maal voor de micro foon verschijnt en daarom gaarne Donder dagavond 8 uur in ecnige korte woorden zijn standpunt inzake radio-aangelegenhe den had uitoengezot, in den weg zijn golegd. In de eerste plaats werd in de rede van den heer mr. dr. F. Hollander oen passage over de radio-censuur zelve geschrapt. Deze luidde „Als vierde punt zou ik nog even aan dacht willen schenken aan de radio-quaes- tie. Het moge vreemd klinken, maar het ware me liever geweest, als ik me hier van avond niet tot de luisteraars had kunnen wenden. Immers, wij scharon ons bij hen, •die alle politiek uit den aether willen we ren, met uitzondering wellicht in verkie zingstijd. In ieder geval zal allo voorafgaan de censuur van het uitgezondoDe moeten verdwijnen. Die censuur strijd dermate te gen de meest elementaire liberale beginse len, dat wij ons daarbij nooit zullen kun nen neerleggen." Voorts werden in de aankondiging van den omroeper de volgende passages go- schrapt: „Wij zijn den minister zeer erkentelijk voor deze beschikking, waarmede de Libe rale Omroep opnieuw als daadwerkelijke zendorganisatio is toegelaten. Hoewel wij bij de zcndtijdverdeeling geen gelijkgerech tigde plaats hebbon verkregen tusschen de vier algenicene omroeporganisaties, hopen en vertrouwen wij, dat wij dan als bijzon dere omroepvereeniging zeer spoedig tot regelmatige radio-uitzending zullen worden toegelaten, cn dus geregeld zullen kunnen uitdragen de cultureele beginöelen van het politiek-vrijzinnige volksdeel, dat in hot Parlement met één tiende is vertegenwoor digd. „Maar al kunnen wij nog niet regelmatig, gelijk anderen, onze eigenlijke omroeptaak vervullen, wij hebben niet stilgezeten. Voort du rond hebben wij er tegen geprotesteerd (zij het in heel wat gematigder termen dan waarin anderen u voor de microfoon plegen toe te spreken), dat het liberale volksdeel is ingedeeld bij de kleine groepjes, welke tezamen 5 pet. van den zendtijd zullen krij gen. En nog van de laatste weken zult u herinneren onze vertoogen tot den minister, om de vroegere uitzending naar Indiè weer mogelijk te maken, en ons de beschikking te géven over de omroep-programma's ten einde aan onze leden een behoorlijk ora- roep-orgaan te kunnen verschaffen. De ont wikkeling van den toestand op radio-gebied maakt het ondragelijk, dat wij op omröep- organen van anderen zijn aangewezen." en moeten wij thans inzien, dat het ideaal van den algemecnen nationalon om roep próetisch onbereikbaar is geworden, zoodat wij nu wel gedwongen zijn om tot eigen uitzending over te gaan, wanneer wij niet de liberaal-cultureele richting geheel willen doen uitschakelen." Ook het slotwoord van den omroeper moest het ontgelden, daaruit werd zelfs hot volgende geschrapt: „Voor u allen, die gedwongen zijt steeds naar anderen, met hun bitse aanvallen op ons, te luisteren, moet het een verademing zijr. eens een enkele maal uw éigen geestes richting te hooren." DE POSTVLUCHTEN. Aneta Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat dc P.H.-A.G.R. om 5.05 uit Calcutta is vertrokken en om 9.05 te Akyab is geland; vandaar vertrok het toestel om 9.55 uur en landde om 16.50 in Bangkok. Alles is wel aan boord; morgen wordt de reis voortgezet, HET MUZIEKAUTEURSRECHT. Blijkens het eindverslag over het ont werp tot wijziging van de auteurswet 1912 met het oog op bemiddeling inzake muziek- auteursrecht is de commissie van rappor teurs van oordeel, dat een duidelijker, meer preciseerend antwoord op de vraag betreffende bezwaren van do Fransche re geering gewen6cht is. Daarbij zouden ook de door den minister ter sprake gebrachte andere regeoringen met name zijn te noe men. Voorts heeft de commissie niet aan getroffen een beantwoording van de vraag, of de regeering etappen zou willen doen tot het verkrijgen van een oplossing door overleg. NAWEEËN VAN STAKINGEN. Wegens mishandeling van een werkwillige voor de rechtbank. Dezen zomer werd de Friesche gemeente Het Bildt verontrust door een landarbeiders staking. De werkgevers trachtten toen per soneel van elders te requireeren, wat hun somtijds ook wol eens gelukte, maar waar bij het soms ook wel eens tot heftige too- neelen tusschen stakers en „onderkruipers" kwam. Zoo arriveerden 3 September aan het stationnetje t© Hyum ook een tweetal landarbeiders, die door een landbouwer te Oude Bildtzijl waren aangenomen. Aan het station werden zij evenwel door een troepje stakers aangehouden, die hen verzochten weer naar huis te gaan. Zij hadden daar naar echter geen oor, waarop een der werk willigen eenige klappen zijn toegediend. Verdacht van deze mishandeling stond he den de 35-jarige arbeider Christoffel v. d. W. terecht, die echter ontkende de klappen te hebben toegebracht De beide werkwilligen hielden echter per tinent vol dat het verdachte geweest was, die de klappen had toegediend. Als getuige A décharge voor de Leeuwar der Rechtbank werd een gemeenteveld wachter gehoord, die verklaarde, dat hij den door de stakers geslagen werkwillige in het veld heeft ontmoet maar dat deze over mishandeling of molestatie niot ge sproken heeft. De Officier van Justitie eischte 3 maan den gevangenisstraf. De sluiling der theaters zal 6 Februari ingaan. Groningen, 29 Jan. De Directeuren van de Groningsche Bioscooptheaters heb ben vanmorgen van het hoofdbestuur van den Nederlandschon Bioscoopbond een te legram ontvangen, waarin het Hoofdbe stuur mededeelt, dat de sluiting der Gro ningsche Bioscopen 6 Febr. zal ingaan, zoo dat heden het personeel ontslag moest wor den aangozegd. DE NAARDENSCHE „SIRENE"- KWESTIE. Verd. door het Ho! vrijge sproken. Amsterdam, 29 Jan. Het Gerechtshof sprak heden den veearts H. ter B. uit Nuarden, dio terecht had gestaan, verdacht van beloediging van het oud-Raadslid P. Groenhart te Naarden, vrij. Verd. zou tijdens de verkiezingen in 1929 in een toen uitgegeven blaadje „De Sirene" een voor P. G. beleedigcnd artikel hebbon geschrevon. Op 27 Juni werd verd. door de rechtbank veroordeeld tot een geldboete van 100. Zoowel de officier als verdachte kwamen van dit vonnis in hooger beroep. HET STEENZETTERSCONFLICT. Er rallen nog 11 getalgen worden gehoord. Amsterdam, 29 Jan. Heden zou het Hof arrest wijzen in het steenzettersconflict. Zooals men weet, waren door de rechtbank de steenzetters G. S. en P. S. tot een maand gevangenisstraf veroordeeld wegens ge weldpleging. terwijl G. L. en W. Z. waren vrijgesproken. Verd. G. L. had het Hof verzocht alsnog get. Grotjohan te hooren. Het Hof oordeelde het onderzoek niet volledig, zoodat het noodig geoordeeld werd op 10 Maart a.s. het onderzoek te heropenen. Er zullen nog 11 getuigen worden ge hoord o.w. een doktor, die ten Cate in het ziekenhuis had behandeld. Negen tiendef zegt het O.M. bij de Haagsche RechU bank 's-G ravenhage, 29 Jan. De 30-jarige chauffeur, Jacob K., te Ridderkerk, heeft heden voor de 5e Kamer der Rechtbank te recht gestaan wegens het veroorzaken van dood door schuld. Bij dagvaarding is hem ton lasto gelegd, dat hij cp 17 Juli 1930 te Delft, op den Haag- weg hoogst roekeloos, onvoorzichtig, onhan dig en onachtzaam heeft gereden met een door hem bestuurd vierwielig motorrijtuig, tengevolge van welk rijden hij in botsing is gekomon met den zich ter plaatse bevin denden wielrijder J. L. van Wingerde, waar door deze zoodanige kwetsuren heeft beko men, dat hij tengevolge daarvan overleden is. Als deskundige werd de geneesheer dr. v. d. G., alhier, gehoord, die eenige inlich tingen gaf omtrent den aard der toege brachte verwondingen, en daaruit ontstane verbloemingen, welke den dood tengevolge hadden. Eenige ooggetuigen geven verklaringen omtrent den toestand ter plaatse waaruit bleek, dat de wielrijder bij het kruispunt na bij de Rijneveldbrug van den rechterkant kwam en door de auto die uit de richting Delft kwam, werd aangereden. De zoon van het slachtoffer, verklaarde, dat zijn vader dien morgen volkomen nor maal het huis verliet. Verd. beweerde kalm gereden te hebben, doch bij het zien naderen van den wielrij der, niet te hebben kunnen zien weiken kant deze uit wilde. Toen hij bijna ötopte zou W. tegen de auto zijn opgereden. Het O.M. achtte de schuld van verd. aan het ongeval bewezen, doch, waar hier ver zachtende omstandigheden aanwezig zijn, meende het met een eisch van f 50.boete subs. 50 dagen hechtenis te kunnen vol staan. Mr. Roeper Bosch bestreed in zijn pleidooi art. 5 van de Motor- en Rijwielwet dat tegenwoordig verkeerd wordt geïnter preteerd. PI. meende, dat hier onoplettend heid van den wielrijder, oorzaak van het ongeval is. Het woord „voorrang" is een uit vinding van de politie, dat plaats gemaakt heeft voor „doorgang" zooals men die vroe ger kende. Het percentage roekelooze rijders is zeer klein. Officier: Negen tiendef PI. is overtuigd dat de Rechtbank een vrijsprekend vonnis zal wijzen. Uitspraak 12 Febr. a.s. FAMILIEDRAMA OP DE WETERING SCHANS. A ms t e r d a m, 29 Jan. De Vijfde Kamer der Rechtbank wees heden een interlocutoir vonnis in de strafzaak tegen den 22-jarigen chauffeur H. F. N., die zijn stiefvader in een pension aan de Weteringschans na een woordenwisseling had doodgestoken. De Officier van Justitie mr. Van Arkel had acht jaar gevangenisstraf geëlscht, niet tegenstaande de doctoren Bakker en Over- beek verd. verminderd toerekeningsvatbaar hadden verklaard. Het O.M. had het rap port der psychiaters ter zijde gelegd. De verdediger mr. Kokosky pleitte vrij spraak Heden besloot de rochtbank de zaak naar de instructie terug te wijzen, daar zij het onderzoek niet volledig achtte. De rechtbank beval een nader onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. DENKT OH ONZE AXMINSTER KAJ ROKLEEDJES HO cjfi. LANG i 1 5.90. TraowBef_Bn all moeder niet ran rader weg gmg Mn du one te i" men wonen, dan am Ik Je rast en zeker laten attten om cm ben in te trekken.' (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 8