„EEN LAMP PHILIPS LAMP Sport BRANDEN TE ROTTERDAM HET WAPENFEEST VAN DEN K.O.O.S. ^tlauwclüks klaar .Overal Voet-afdrukken. JA,.DAT ONTSIERT VREESELUK JOHNSON'S GEPREPAREERDE. VLOEIBARE WAS 5s<. •-••• X DE BOERENLEENBANK TE SOEST vraagt een 't Is een kleinigheid, maar een die Uw stroomrekening laag houdt. RADIOPROGRAMMA Twee kamers en een alkoof uitgebrand. Rotterdam, 29 Jan. Hedenavond om half negen ia brand uitgebroken op een slaapkamer gelegen aan de achterzijde van do derde étage van pand 39 aan de Dier gaardelaan, waarvan het bovenhuis in ge bruik is bij de tirma Knctbe en Co in vel len en pelterijen. Er was toen de brand uit brak niemand thuis. Binnen weinige oogen- blikken waren do balcondeuren van de achterkamer doorgebrand en sloegen do vlammen ver omhoog, zoodat de alarm centrale niet alleen direct middel-alarm maakte maar ook een motorspuit naar den brand zond. Het vuur is in een half uur tijds met vior stralen op de waterleiding gebluscht. Twee daarvan zijn langs de trap naar bovengehaald, een derde is bij den gevel van een belendend pand omhoog ge lrokken en heeft op het dak gewerkt, ter wijl tenslotte een vierde slang door het on bewoonde benedenhuis is geleid naar don achterkant, waar vanaf een plat schuurdak de straal op de vlammen word gericht. Een tweotal kamers zijn uitgebrand, terwijl er zeer veel waterschade is. Tijdens de blussching is een straal van de motorspuit in reserve gebleven. Tot laat in den avond heeft men de uitgebrande kamers nat moeten houden. Terwijl deze brand nog niet geheel ge bluscht was is door het omvallen van een petroleumlamp brand ontstaan in een al koof aan het Prins Frederikploin, welke bewoond werd door den 73-jarigen H. W. Buren hebben de vlammen met emmers water gepoogd te dooven, welk werk door de brandweer met één straal is voltooid. De bewoner hoeft brandwonden gekregen, die in het ziekenhuis Coolsingel zijn ver bonden. De corpswedstrijd op sabel Spannende partijen 3 en Haag, 29 Jan. Heden was het de voorlaatste dag van het vijfdaagsche tour- nooFvan den Koninklijken Onderofficieren Schermbond. Om half negen stonden de schermers op (Ten looper voor den corps wed strijd op sabel. Onafgebroken werd tot 12 uur aan de voorronden gewerkt, en op dat uur is men x»t de samenstelling van de equipes voor Je finale kunnen komen. Na mting werden de overeenkomstige nuraers van elk equipe in een poule onder gebracht, zoodat drie poules van negen schermers werden gevormd. De strijd was uiterst spannend. De Rij school en het derde ha'fregiment Huzaren traden zeer op den voorgrond, zij waren fa voriet, terwijl ook het vijfde en het 21o re giment infanterie en de Politietroepen zich uitstekend weerden. Na drie ronden had de Rijschool de leiding met twaalf gewonnen partijen en het derde halfregiment huzaren volgde met elf gewonnen partijen. Op het laatst kwam het vijfde regiment infanterie geweldig opzetten en eindigde tenslotte met een gelijk aantal winstpartijen als de Rij- J OF WEER l ANAAR...., EIGEfl SCHULD! geeft r Hier ra i I AMERIKA* BEROEMDE SATUN-VAS! fKVOOR ALLE SOORTE.N VLOE.RE.N Efl MEUBLlS)" a O a a BPS BDBOGI Wr «tjfHui iverkrijgbaar via uw| DROGIST OF KRUIDtnitRH i HUISHOUDELIJK MAGAZ'JHI 5.C. JOH M s OM asors (aa HOLLAND KANTOOR 5 OEN HAAG JACOB HQPSTPAAT31 school en het derde ha'fregiment huzaren. De drie ploegen boekten elk vijftien winst- partijen. zoodat het aantal ontvangen en gegeven treffers den doorslag moest geven. De uitslag luidt: 1. 5e Rcg. Infanterie te AmersRort met de schermers, sergeant A L. Velikamp, sergeant M. F. A. Kolen, ser geant W. D. Beutket met 15 gewonnen par tijen en 22 ontvangen treffers. Rijschool Amersfoort mei den adjunct-onder officier S. van Dijk, opperwachtmeester J J. Peeter3 en D. Peters mei 15 gewonnen par tijen, 43 ontvangen en 59 gegeven froffors. 3. 3e Halfregiment Huzaren te Den Haag met opperwachtmeester W. F. Besling wachtmeester J. A. Rijken en A. Boef met 15 gewonnen partijen, 43 ontvangen en 58 gegeven treffers. 4. Politietroepen Breda met 12 gewonnen partijen. 5. School voor Verlofsofficieren der In fanterie te Kampen met 12 gewonnen par tijen. 6. 6e Rcg. Infanterie Breda met 12 ge wonnen partijen 7. 21c Reg. Inf. Harderwijk met 11 ge wonnen partijen. S. Ie Reg. Inf. Assen met 9 partijen ge wonnen 9. 2e Rcg. Onbereden Artillerie te Naar- den met 7 gewonnen partijen. De heer G. van Rossem, voorzitter van den Koninklijken Nederiandschcn Amateur Schermbond volgde de wedstrijden in den voormiddag. NED. CHR. GYMNASTIEK VERBOND. Kring Utrecht. Donderdag is ten bureele van „Fraterai- tas" Utrecht een vergadering belegd om te komen lot oprichting van een turnkring utrecht". Na ampele bespreking werd tot oprichting besloten. Toegel reden zijn voorloopig de vereeni- gingen „Fraternitas" Utrecht, „Jahn" Amers foort, Excelsior" Baarn en O.D.I.L.O. Hil versum. ,Fraternitas" de Bilt en „Wilhelmina" Amersfoort waren niet vertegenwoordigd. Een voorloopig bestuur werd benoemd: T. Ziedscs Des Plantes, Amersfoort, voorzitter; E. Jansen, Baarn, secretaris, J. Rcitsma, Hilversum, penningmeester. Herdenking van het 25:jarig bestaan. Soest. De Boerenleenbank vierde ln de afgeloopen wéék haar 2o-jarig bestaan, Wegens het groot aantal leden werden vier avonden voor het feest bestemd. Door den voorzitter van den Raad van Toezicht wer den Bestuur, Raad van Toezicht, kassier on leden welkom gchceten, gefeliciteerd en bedankt, inzonderheid het Bestuur en den Raad v. Toezicht voor alles wat zij in de afgeloopen 25 jaar voor de Boercnleonbank hebben gedaan. Do voorzitter zeide, dat er alle roden is om eens flink feest te vieren, daar de Boerenleenbank een zegen ie ge weest voor haar leden en zeer gunstig heeft gewerkt. Het initiatief tot de oprichten van Raif- fcisen-banken of te wel Boerenleenbanken is in 1862 uitgegaan van den Burgemeester van Heddcedorf, den heer Raiffeisen. Zijn doel was niet om winst te maken, doch al leen om voor hen, die geld beschikbaar hadden, dit soliede te beleggen en hen die kapitaal voor hun bedrijf noodig had Jen cr op een geschikte manier aan te helpen Zij. die lid werden, waren in hoofdzaak aansprakelijk voor al de handelingen der spaar- en leenkas: Daarin bestaat ook thans nog hun grooto kracht. Zoer 6ncl verspreidde zich deze 6paar- en leenkas over een groot deel der wereld, en ook ons land vond zij ingang. De Centrale Raiffciscnbank is gevestigd te Utrecht en telt thans reeds 725 afdeelln- gen. Van de Centrale Raiffeisenbank te Eindhoven is spreker niets bekend. Tot aan den oorlog waren er in Rusland 9510 afdeelingcn en toen de revolutie kwam 13000 afd Door de zegeningen van het communisme zijn alle van den aardbodem verdwenen. Daarna werd een overzicht gegeven van don toestand te Soest in 1905 en 1906. Al- lerwege werden Boerenleenbanken opge richt. Ook voor Soest was dit zoo al niet noodzakelijk toch gewonscht Vandaar, dat hij zelve zijn licht eens ging opsteken bij verschillende pas opgerichte afdeelingen en tenslotte bij de Centrale Bank te Utrecht. Daar werd hem aangeraden eenvoudig een begin te maken met het passceren cencr akte waarbij de leenbank werd opgericht, do rest kwam dan terecht. Voor dat pas- seeren was een 5-tal kapitaalkrachtige personen nood tg om al dadelijk eenig ver trouwen te hebben. Hiertoe werden bereid gevonden do lieeren Wouter van Logten- steyn (nu overleden), A. Hilhorst AznP. Hilhorst RKzn, P. van den Bremer Hzn. en H. van Klooster. Genoemde personen trokken 30-Dec. 1905 naar Utrecht tot het passceren der akte bij notaris Bosch van Oud-Ameliswecrd. Op 9 Januari d a.v. werd de conste algeraeene vergadering gehouden, waarbij 19 leden werden aangenomen, zoo dat cr toen 21 waren. Uit hun midden werd een bestuur, Raad v. Toezicht en kas sier gekozen. Tot bestuursleden werden gekozen P. van Roomen als directeur, P. Hilhorst Rkzn. als directeur en tot bestuursleden A. Kil» horet Azn., W. van Hofslot Gzn en P. Kuy- per. Tot leden van don Raad van Toezicht P. Hartman, A. van Hofslot en II. van Klooster. Tot kassiers P. v. d. Bremcr Gzn. Alzoo was een bestuur en Raad van Toe zicht gekozen en kon de leenbank haar vork beginnen. Op 26 Januari 1906 werd do 2e Alg. Verg. gehouden, waarop een huishou delijk reglement werd vastgesteld on waar tevens een lezing werd gehouden door den heer Van do Hurk, Hoofdinspecteur der Centrale Bank. Na deze lezing gaven zich 58 loden op, zoodat hun getal 82 bedroeg. ITet getal loden Is sinds dien gestadig ge stegen en bedraagt thans 472. Het getal spaarders in 1906 begonnen met 58 is tot 31 Dec. 1930 gestegen tot 900. Do inleg in de spaarbank bedroog in 1906 27.284, thans 1.145.879.07. Aan 30 loden is een rekeningcourant verstrekt. De leden van het Bestuur en R. v. T. ontvingen do eerste 12 jaar niets voor hun werk, thans een presentiegeld van 2 per vergadering Hierna wordt een verkort totaal over zicht gegeven. De gezamcnlijko spaarders hebben thans een te goed op do spaarbank van ruim 1.2S0.000 In de afgeloopen 25 jaar is aan 1010 personen een voorschot gegeven tot een gezamenlijk bedrag van 2.437.101. In totaal werd in die 25 jaren evn verlies geleden van pl.m. 170. Onder de leden waron o.ra. opgenomen: R.K. Kerkbestuur, de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, de Scholen met den Bijbel tc Soost en Soesterberg, Coóp. Landbouwver., Coöp. Zuivelfabriek, Waterschappen Soes- terveen en Langeïndsche Maten en de Bouw vereeniging St. Joseph. Door den spreker werden nog dankbaar herdacht de overleden leden van het Be stuur en Raad v. Toezicht n.l. de hecren P- Hartman, Jan Kok en R. Stalenhoef. Die allen hebben met al hun kracht de belan gen der loenbank behartigd, evenals de heer P. van Roomen, dio in 1914 zijn ontslag nam. Hiermede was in grove trokken het werk van de leenbank in de afgeloopen 25 jaar aangetoond en werd door den voorzitter ge vraagd of hij bij de opening te veel gez -gd had, toen hij Bestuur en Raad v. Toezicht en den kassier gefeliciteerd en bedankt had voor hun werk en gezegd had, dat de leen bank een zegen vobr Soest is geweest en nog is. Spreker eindigde met 'den wensch, dat de leenbank in groei en bloei moge toenemen tot waarachtig welzijn van Bestuur en leden en van hun kinderen en kindskinderen tot in lengte van dagen. Uit het geweldig applaus dat volgde bleek duidelijk, dat alle aanwezigen met het ge zegde instemden. Daarna werden voordrachten en humoris tische stukjc9 ten besto gegeven an midde lerwijl werden de leden royaal getracteerd. Tot des nachts 2 uur bleef men echt ge zellig samen. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE JACHTVEREENIGING. Slipjecht op 3 Februari. Zeist. Slip-jacht met de Meute der K.N.J.V. te Zeist op Dinsdag 3 Fobr. a.s. Meet 2 uur kruispunt Verlengde Slotlaan en Lindcnlaan nabij „Pasadena". De jacht wordt gereden in samenwerking met de Utr. Jachtver. Voor belangstellenden zal de jacht te zien zijn: le op de Leusdcnscne hei nabij Wallenburg. 2e bij de boerderij op het landgoed „De Paltz" te Soesterberg. 3c. op de beido „de Pan" te Bilthovcn (5 minu ten gaans pal oost van station Bilthovcn), dus niet tc verwarren met de uitspanning „De Pan" aan Hen Amersfoortschcn straat weg. DE WERKLOOSHEID TE BAARN. Medeworking tot leniging ge« vraagd van ingezetenen en wlnkolstand! Baarn. In verband met dc buitonge- wono tijdsomstandigheden en de daarmedo gepaard gaande werkloosheid, vestigon bur gemeester en wethouders de aandacht op het groote belang, dat zal worden gediend, indion jn deze tijden niet alleen zoo weinig mogelijk tot ontslag van porsoneel wordt overgegaan, doch daarnaast beproefd wordt zooveel mogelijk arbeidsgelegenheid te vin den, opdat meerdere werknemers tewerkge-» steld kunnen worden. Het 'n wen dig opknappen van woningon enz. (stucadoors-, schilders-, bohangers-, timmerwerk, dat in den regel in het voor jaar of later wordt uitgevoerd, is ook in het koude jaargetijdo technisch zeer wel uitvoorbaar. Tevens verdient het ten zeerste aanbove- ling bestellingen en inkoopen zoovool mo gelijk l»ij ingezetenen dezer gomoente te doen, terwijl op winkeliers en verdere le veranciers een beroep wordt gedaan om, voor zoover zij daartoe nog niet overgin gen, hun prijzen meer in overeenstemming te brengen met de sterk gedaalde groot- handelprijzen. Zaterdag 31 JanuorL Hilversum. 8.00 Gramofoonplaten, I.30 Gramofoonplaten, 2.40 Gramofoonpla ten, 2.45 Paedagogisch concert, 4.45 Con cert, 5.30 Vervolg concert, 5.55 Gramofoon platen, 6.00 Concert. 7.10 Gramofoonplaten, 7.45 Gramofoonplalen, 8.00 V.A.R.A.-Orkeet, II.00 Gramofoonplaten. Huizen. S.00 Gramofoonplaten, 12.00 Concert K.R O.-sextet, 1.20 Gramofoonplaten, 5.00 Gramofoonplaten, 6.35 Gramofoonpla ten, 7.45 Zang door dameskoor. 9.00 Con cert door het K.R.O.-orkest. 10.45 Gramo foonplaten. Brussel. 5.20 Grapiofoonplatcn, 0.50 Gramofoonplaten, 8.35 Speciaal concert, 9.25 vervolg concert. Da ven try (Midland Regional) 2.50 Concert voor de jeugd, 4.05 Dansmuziek, 5.05 Orgelrecital, 6.20 Dansmuziek, 7.50 Dansmuziek, 9 00 vervolg dansmuziek, 9.53 Licht concert. Kalundborg. 2.50 Concert. 9.00 Piano- soli, 10.25 Dansliederen, 10.35 Pianosoli, 10.45 Dansmuziek. Langonberg. 6.20 Ochtendconcert. 12.25 Middagconcert. 7.05 Vrooüjike avond, tot 11.20 Dansmuziek, 11.201220 Jazz van gramcfoonplaten. Parijs. 9.20 Concert, 12.50 Radioconcert, 5.15 Concert, 9.05 Radio-concert. XXX. Nu, die zeeziekte is waarlijk, zoo als ik geloof nog erger, dan eone der plagen van Egipten, althans ik hob er zoo veel van ga aien, dat ik er niet nieuwsgierig naar ben. Echter begon het langzamerhand te beteren, én in het laatst schikte het zich met hen alle vrywel. Trouwens, zoo is het alle inen- echelijke zaken: men gewent in het. laatst aan alles. En dit is waarlijk eene weldadige schikking der Natuur, want anders was men niet bestand tegen alle dc wederwaar digheden dezes levens. Dit heb ik meerma len ondervonden, want wanneer men mij alles te voren voorspeld had, wat ik zoude moeten lijden, zoude ik dit voor onover komelijk gevonden hebben. En echter toen ik in het geval was, schikte het zich toch altijd nog ten beste. Hier uit kunnen wij dus leeren, dat wij, wanneer het ons in do wereld tegenloopt, den moed niet moeten laten zakken, maar geduldig op een beteren toekomst hopen, want de Hemel geeft dik wijls kracht naar Kruis. Den 8sten, des morgens ten 10 uren pas seerden wij de droogte van Koppenhagen, en kwamen 's middags ten 12 uren op de rede van Elsener ten anker. Wij werden nog dienzclfden dag uitgeklaard, doch daar de wind niet gunstig was, moesten wij blij ven liggen. Wij besloten dus eens een uit stapje te doen, en lieten ons ten dien einde, door een van de menigvuldige kleine vaar tuigen, welke altijd in de Sond heen en weder varen, voor een klein prijsje aan wal zetten en kwamen dus te Elseneur aan. De Deensche wacht aan de haven vroeg óns, wia wij waren, en toen wij het gezegd hadden, liet men ons ongehinderd passee- ren. Wij zogten dadelijk eene herberg op, die wij ook weldra vonden. Dan hoe klopte ons hart van vreugde, teen wij aldaar aan de wand, eor» plakkaat zagen hangen, be- treffendo de Tollen in de Soml in de Hol- landsche taal en getekend Willem, souve- rein vorst der Nederlanden. Wij waren ver rukt van blijdschap, wij hadden dus weer een vaderland, wij waren weer Hollanders, wij werden niet langer door vreemdelingen beheerscht, maar geregeerd door eenen vorst, onder ons geboren, uit het aloude ge slacht dier helden, aan welke ons vader land, eens zijne vrijheid en onafhankelijk heid te danken heeft. Wij toonde dit met fierheid aan onze Fransche reisgenuotcn, die daar zeker zoo veel behagen niet in schepten als wij. Het spreekt van zelve dat wij daar een glaasje op namen en onze eerste toast was, aan het vaderland en den vorst, en de tweede op onze gelukkige reis. Toen wij dus aan boord kwamen, hadden wij een klasse verheuging. Onze stuurman speelde op do viool en wij zongen en dans ten, dat het plaisier was cm tc zien. Doch het was niet altoos even aardig aan boord, want terwijl wij hier voor anker lagen, kre-, gen wij 'n storm uit den N. O. met donker en bliksem vergezeld, zoodat wij genood zaakt waren het geheele andortouw uit te steken. Eindelijk den li Sept. lig te de wij het anker en gingen weder onder zeil, met stilte, in gezelschap van wel 150 schepen, en kwamen eindelijk in de Noordzee, die cea gedeelte van de kusten van mijn vaderland gcspoelt, en dat gaf mij hoop dien dierbaren grond eerlang tc zullen aan schouwen. Dan uit hoofde van aanhouden de stilte, dreven wij met een Josse schoot voort, totdat wij op Doggersbank kwamen. Hier bragten de matrozen de hoeken bui ten boord. Weldra kregen wij in dc kajuit de tijding, dat or kabeljauw gevangen was. Nu vloog alles naar het dek om hem te zien, zijn vonnis was weldra geveld, en eer een uur verlopen was, had hij reeds dc reis naar onze maag aangenomen. Nimmer heb ik, dat durf ik gerust tc zeggen, lek kerder gegeten, want na zoo langen tijd zulk een edel vaderlandsch geregt weer te proe ven, dit was voor mij eone zaligheid. In- tusschen werd het vissohen voortgezet en wij vingen 14 kabeljauwen, 1 lenge en 5 haijen. De kabeljauwen cn lenge werden gesneden en ingezouten. De matrozen trok ken de haijen hot vel af en hingen het te drogen, wijl het veel geld waard is, cok sneden zij er de ruggenstreng uit en droog den die. Zij zeiden dat die vrij goed smaakt. Nu kregen wij een stijve koelte uit den Z. Z. W. en onze kaptein voorspelde ons, dat wij weldra de vaderlandsche kust in het gezigt zoude hebben. Den 30stcn. des morgens te 4 uren seinden wij eenen Tcxel- sche loods, welke terstond op ons aan stuurde, en weldra aan- boord kwam. Hij plaatste zich dadelijk aan het roer. Wij waren natuurlijk zeer begerig naar nieuws uit het vaderland en bestormden hern met allerlei vragen, die hij ook zoo veel moge lijk beantwoordde. Onder alle deze gesprek ken hield de loods gestadig het oog op mij gevestigd, even als of hij mij herkende en ik verheelde mij .ook hem meer gezien tc hebben. Eindelijk vroeg ik hem, waarom kijkt gij mij zoo aan? Mijnheer, zeide hij, daar heeft in 1810 een kaptein Wage vier bij ons op het oude Schild gecommandeerd en daar lijkt gij magtig veel op. Wel nu, ant woordde ik, wat zoud gij wel zeggen, als ik u zeide, dat ik dat zelf was. Hiermede was de goede man zeer jn zijn schik, hij greep mij de hand en heette mij hartelijk welkom en wij moeten dadelijk een glaasje rum samen drinken. Ik had dus reeds, eer ik nog in mijn vaderland was, weder een oude kennis gevonden, want deze man woonde op het oude Schild naast de herberg de Moriaan, waar ik toen gelogeerd was, en ik had menige pijp met hem gerookt. Het deed mij dus groot vermaak hem hier zoo onverwacht weder aan te treffen. Eindelijk zagen wij den 30 September des nachts ten één uren het vuur van Kijk duin, laveerde met een O.N.O. wind, met gen van boord cn nu stonden wij weder op den vaderlandschen grond, dien grond, dien wij voor meer dan twee jaren verla ten, en menigwerf gevreesd haddon, nim mer te zullen wederzien. O, welk een on uitsprekelijk gevoel overmeesterde ons. Wij drukten elkaar sprakeloos de hand, en onze tranen vloeiden. Dadelijk gingen wij den dijk over naar den Helder, alwaar wij ons bij den commandant van het fort ver voegden en onze namen opgaven. Na in het logement, waar de postwagen afrijdt, ecnlgo ververschingen genoten te hebben, een mooye koelte en heldere lucht naar de rede van Texel, en passeerde 's morgens ten 6 uren de eerste buitenton van het Zuider gat. Er ging een vreugdefeest onder ons op cn toen wij de vlag van liet fort Erf prins zagen wapperen, en ons verlangen om aan wal te zijn, vermeerderde in een.1 omgekeerde reden van den afstand. Einde lijk lieten wij het anker vallen op de reede van Texel, en praaiden dadelijk eeri Tcse'.sche boot om ons aan wal te zetten. Na afscheid van den schipper cn stuurman genomen te hebben, verlieten wij het scaip, waar op wij 32 dagen geweest waren, en kwamen weldra in het Nieuwcdiep aan wal. <»ns ongeduld om aan land te komen was zoo groot, dat wij nauwelijks wachten konde tot dat de schuit \ast lag. Wij spron- vertrokken wij dienzelfden dag naar Alk maar. Hoe klopte mij het hart, toen ik deze stad weer aanschouwde, maar een onbe grijpelijk gevoel beklemde mijne borst. Ik had ccncn broeder en twee zusters in het vaderland achtergelaten, cn een duister voorgevoel zeide mij, dat ik hen niet allen zoude wederzien. Mijne oudste zuster woonde te Amsterdam, de jongste te Alphen. Ik begaf mij dus eerst naar mijnen neef, die dichtbij den Dam woonde, om be- rigten omtrent hen in tc winnen. Hoe ver baasd stonden dezen menschen van mij weder te zien, dien zij dachten, dat reeds lang niet meer in het land der levenden was, want op de lijsten van gevangene offi cieren, die uit Petersburg gekomen waren, had men mij onder de dooden geplaatst,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9