WOLLENi DEKENS EEN ENQUETE NAAR SLIPGEVAAR HULSKO röntgen-toestellen j Kalundborg. 11.20 concert, 2.20 con cert, 9.40 concert. M. H. van Kaalte DE MEESTE GEVALLEN OP ASFALTWEGEN MededeeSingen van A.N. W.B. en K.NA.C. OPRUIMING RESTANTEN M. H. van Kaalte J DE DAAD VANVANSPEIJK VOOR UW SLAAP KAMER Fa. v. Achterbergh KOrrlE(tS THEE GROOTE KINDEREN- CONGRESSEN Een rondschrijven over dit „teeken des tijds" VEERDIENST ENKHUIZEN- STAVOREN RADIOPROGRAMMA Slechts op enkele weien vele gevallen Wij ontvingen de volgende voorloopige inededeeling betreffende de resultaten van de door de Wegencommissie A. N. W. B.— K. N. A. C. ingestelde enquête betreffende het slipgevaar, loopende tot ultimo Decem ber 1930. Met de enquête werd aanvang gemaakt medio 1930. Volgons de ingekomen concrete antwoor den komen op de asfaltwegen slipgevallen het meest voor; een totaal van 88 gevallen werd hiervan ter kermis van de Wegencom missie gebracht. In bijna al deze gevallen heeft het slippen plaats gehad op een nat wegdek, zoowel onder a(s na mot- of hevigen regen. Hoewel een aantal gesignaleerde gevallen plaats had met constante snelheid rijdend (de op gegeven snelheden varieerden van 1060 K.M.) werden als voornaamste oorzaken op gegeven: plotseling remmen, geleidelijk remmen, gladde afgesleten banden, sterke tonrondte van den weg, afgevallen blade ren. Het is gebleken, dat een groot deel van de slipgevallen zich heeft geconcentreerd op slechts enkele wegen en wel: lo. Leiden—de Vink (alle op hetzelfde punt nabij de houtzagerij Noordman). 2o. HengeloEnschede. 3o. Amsterdamsche Poort te Haarlem. 4o. AmsterdamBaarn. 5o. MaastrichtSittard (en wel op één punt nabij „Marienwaard"). 6o. Princenhage—Rijsbergen. Het grootste aantal slipgevallen kwam voor in de maanden Juli t/ra. October (het meest in de maand September). Behalve bovengenoemde mededeelingen zijn nog een aantal brieven ontvangen, waarin in het algemeen wordt gewezen op het gevaar van slippen op zwarte wegen, terwijl ln andere gevallen op de goede eigenschappen van deze wegen werd gewe zen. Voorts werden verscheidene brieven ont vangen, waarin met betrekking tot het slip- vraagstuk diverse wenken werden gegeven, welke in de hieronder volgende beschou wingen zijn verwerkt: le. De enquête loopt nog slechts over een kort tijdsbestek. Voor een juiste beoor deeling van het onderwerpelijke, thans zoo actueele, vraagstuk wordt het in hooge mate wenschelijk geoordeeld, dat de weg gebruikers in het belang van het algemeen «Je hun overkomen ongevallen onverwijld en voorzien van een zoo juist mogelijke omschrijving ter kennis brengen van de Wegencommissie A. N. W. B.—K. N. A. C., Parkstraat 20 's-Gravenhage, welke met het zorgvuldig en systematisch ordenen van de ontvangen gegevens voortgaat. 2e. Uit de tot dusver bereikte resultaten blijkt, dat een groot deel der slipgevallen zich concentreert op de enkele weggedeel ten, welke boven zijn aangegeven; in vele dezer gevallen was het wegdek afgedekt met een dun „slijtlaagje", dat, naar de on dervinding heeft geleerd, bij onoordeelkun- digen aanleg teveel bitumineuse stoffen bevat in verhouding tot de hoeveelheid vast materiaal, waardoor de gladheid wordt be vorderd. Op asfaltbetonwegen zonder slijt laag en op die, afgedekt met een laag shcet- asfalt werden geen gevallen van slippen gemeld. Verbetering van de bovengenoem de wegvakken door het inbrengen van meer vast materiaal (split) wordt derhalve het meest urgent geacht. Van den wég Huis ter HeideAmersfoort, waarop vroeger zeer veel werd geslipt, en welke intusschen op deze wijze werd ver beterd, is van geen enkel geval mededee- ling ontvangen. 3e. Behalve een passende verbetering van het gehecle wegdek voor de daarvoor in aanmerking komende wegen, zoude naar het oordeel van de Wegencommissie reeds een goed deel van het gevaar in dit op zicht kunnen worden ondervangen, indien: a. bij den bouw van nieuwe wegdekken, vooral op .buitenwegen minder dan thans wel voorkomt, wordt gestreefd naar *>nn „mooi" wegoppervlak, waartoe dikwijls een overmaat van bitumen wordt toegepast, en wanneer voorts niet wordt gewerkt bij te lage temperaturen, waarbij de ingebrachte hoeveelheid fijn aggregaat niet wordt vast gehouden; b. aan de noodzakelijke stroefheid van het wegdek in het bijzonder aandacht wordt geschonken op de meest slip-gevaarlijke punten van de wegen, b.v. bij wegkruisin- gen, bij den ingang van bebouwde kommen, scherpe (onverwachte) bochten, onbewaakte overwegen enz. c. in de buitenbochten van de wegen, ook bij bochten met betrekkelijk grooten straal, een passende verhooging van het wegdek .wordt aangebracht; d. de gevallen van plotseling remmen zoo- .veel mogelijk worden verminderd, waar voor als eerste maatregel noodig is, dat den wielrijders een afzonderlijke baan (rij wielpad) wordt gegeven. Indien goede fietspaden beschikbaar zijn, behoort zoo wel in het belang van de wielrijders als van het snelverkeer de rijbaan voor wiel rijders te worden verboden. 4e. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat vele 6lipgevallen worden geweten aan de gladheid van het wesrop- pervlak, terwijl de directe oorzaak in de eerste plaats moet worden gezocht in: a. de onbedrevenheid van den bestuurder die door te snel of onvoorzichtig rijden niet onder alle omstandigheden het meester schap over zijn wagen heeft behouden; b. gebreken aan het voertuig (niet juiste afstelling van de remmen, afgesleten ban den, de minder juiste spanning van de banden ook ten opzichte van elkaar de niet goed geregelde wijze van belasting van het voertuig, het niet juiste sporen van de wielen enz.) 5e. Aangezien blijkens de buitenlandse!»» literatuur ook in andere landen aan het slipgevaar volle aandacht wordt gewijd, werd de meening daarover ingewonnen van de groote buitenlandsche verkeersor- ganisaties. De van daar ontvangen beich- ten sluiten geheel aan bij de hier opge dane ervaring. De A(utomobile) Association) schrijft „dat het slipgevaar in Engeland geleidelijk aan hot minderen is en dat het van vol doende bekendheid is, dat door het gebruik van split van bepaalde afmetingen yA in het wegoppervlak met een passende verhouding aan bitumen een stroef opper vlak kan worden verkregen." Uit de Vereenigde Staten werd de uit spraak ontvangen van het „Bureau of Pu blic Roads" van het „United States Depart ment of „Agriculture", „dat het slipgevaar in Amerika geen ernstig probleem is, hoe wel slipongevallen op bitumineuze wegdek ken aldaar geen ongewoon verschijnsel zijn. Zoodanige wegoppervlaikken", schrijft bet Bureau, kunnen echter zoo stroef wor den gemaakt als wenschelijk is door het inwalsen van een hoeveelheid passend ma teriaal iri het weg-oppervlak." A 1E US FOO li r LANGESTRAAT 34-36 In hoofdzaak LEIDSCHE QUALITEITEN ook groote maten zeer goedkoope prijzen Een opzienbarende en bizondere daad in het licht van den tijd waarin ze geschiedde Het oordeel van „De Standaard" De Standaard, on6 anti-revol. hoofd orgaan, schrijft, in een asterisk, wijzende op de verschillende bcoordeeling van Van Speyk's daad voor A'ntwerpen: Sommigen hebben haar veroordeeld als ongeoorloofde zelfmoord. Wat dan zoo wel dient te slaan op de bemanning als op den commandant, aangezien men elkaar plechtig beloofd had het schip liever in de lucht te doen vliegen dan het in handen van den vijand te doen vallen. De beman ning kende het voornemen van den com mandant en stemde ermee in. Anderen hebben haar hoogelijk goprezen en de dichtkunst van voor een eeuw heeft do daad van Van Speyk bejubeld in alle mogelijke toonaarden. In dit laatste is hrfer en daar cenige over drijving niet te miskennen. Zoo heel bui tengewoon kunnen we de daad van Van Speyk niet zien. Hij heeft gedaan wat men redelijkerwijze verwachten mag van een aanvoerder, die in gelijke omstandighe den zou verkeeren. Dat de daad destijds grooten indruk maakte en de volksstem ming in Nederland in die dagen zeer be paaldelijk beïnvloed t^eft, kan niet worden ontkend en is ook begrijpelijk. De tijden van Tromp en De Ruyter lagen al heel ver te rug. Met opzienbarende heldendaden was men in Nederland nu juist niet verwend. De laatste maanden van 1830 hadden op militair gebied allerminst roem gebracht. Integendeel, de toestand moest door ieder, die nog aan nationale eer hechtte, als sma delijk gevoeld worden. De stemming zal wel zoo wat geweest zijn, als korten tijd ac- leden onder ons gevoeld werd, toen de sma delijke gebeurtenissen op Curasao zich af speelden. In die atmosfeer moest de daad van Van Speyk al6 een verlossing door voeld worden, als iets heel bijzonders. Terwijl zij in den grond der zaak van een f 1 i n k e n aanvoerder verwacht mocht worden. De rnoreele bedenkingen, die er tegen in gebracht worden, zijn o.i. niet houdbaar. Onder andere vormen komeh bij de oorlog voering handelingen, die een zekeren dood meebrengen, bij herhaling voor. Voor dezen vorm van optreden een uitzondering te ma ken, lijkt ons dan ook volstrekt willekeu rig. Wie ten oorlog trekt, moet bereid zijn het leven te offeren. Onze vaderen hebben dat verstaan en Van Speyk staat in dit opzicht met hen op één lijn. In zooverre hij leefde in een tijd die niet uitmuntte door groote volkskracht, door drang tot groote daden, steekt hij boven zijn tijd uit, heeft zijn daad ook grooter beteokonis dan wanneer zij verricht ware in den tijd van onze gouden eeuw; verdient zij mitsdien ook de bijzondere waardeering van het nageslacht. FRAUDE BIJ EEN VAKVEREEN1GING. Aanklacht tegen twee penningmeesters. Almelo, 4 F e b r. Bij de afd Almelo van dc Federatie van Transportarbeiders moet een belangrijke fraude zijn gepleegd, door twee elkaar opvolgende penningmees ters G. P. en F. H. Beiden hebben zich in den loop van het vorige jaar geld uit de kas toegeëigend, ook zouden zij uitkeerin- gen bestemd voor werkloozen hebben ach tergehouden, waardoor talrijke uerklooze arbeiders zijn gedupeerd. Beide penning meesters werden reeds geruimen tijd gele den ontslagen Een vervolging werd niet ingesteld, daar zij de verduisterde bedragen zouden terugbetalen. Daar zij echter in gebreke bleven is thans een aanklacht In gediend De voorzitter der afdeeling heeft zijn ontslag genomen. M EUBELEN GORDIJNEN DEKENS MATRASSEN TAFEL- EN VLOER- KLEEDJ ES VACHT EN Meubilcering Westsinget 10-13 VRAAGT UWENNj~y WINKELIER or NV HULSKO tStzoo AMERSFOORT De rector van het Leidsche gymnai sium acht congressen van gymnasiasten ongewenscht De rector van het Leidsche gymnasium heeft aan de rectoren van gymnasia en lycea in Nederland den volgenden brief ge richt: Bij den aanvang van dezen cursus werd mij medegedeeld, dat er plannen bestonden om in de Kerstvacantie to Leiden een con gres te houden van Nederlandsche gymna siasten. De organisatie van d.t congres zou geschieden door het besttuur der Leidsche Gymnasiasten-vereeniging U.S.A. Zoodra ik daarvan kennis had gekregen, heb ik den voorzitter van deze vereeniging gezegd, dat ik voor een „congres" van scholieren abso luut niets gevoelde, dat ik begreep, dat zoo'n congres besloten zou worden door een bal en souper met alcoholica en vermoede lijk aanleiding zou geven tot zeer onge- wenschte tooneelen. Ik achtte een dergelijk congres te Leiden in strijd met de belan gen van mijn gymnasium, van U.S.A., maar bovenal een groot gevaar voor den goeden en eenvoudigen geest, die onder de Leid sche gymnasiasten heerscht. Het bestuur van U.S A. wertl overtuigd en liet congres werd niet to Leiden gehouden. Alkmaar werd uitverkoren. Nu bereikte mij verleden week het ver zoek van de Nederlandsche Gymnasiasten Federatie orn mee te werken, dat in de Paasclivacantie te Leidon oen sportfeest zal worden gehouden, waaraan* gymnasiasten van alle Nederlandsche gymnasia zullen kunnen deelnemen; ook werd mij gevraagd dit sporlfeest te willen openen met een rede over de Olympische spelen. Ik meende good te doen door mij ook ditmaal tegen de plannen van de Federatie te verzetten. Een herhaling van wat er voor enkele jaren te Zwolle en Arnhem geschiedde of dit jaar te Alkmaar, waar nachtelijke wandelingen in de duinen plaats vonden en de burge meester moest ingrijpen, wensch ik te Lei den niet. Het is mijn overtuiging, dat deze congres sen voor dc opvoeding van onze jongens en meisjes! die zich zelf hoeren en dames noe men, zie Orgaan v. d. N.G.F. tweede jaarg. n. 4) hoogst ongewenscht zijn en dat de rec toren van onze gymnasia en lycea niet on* verschil'ig tegenover deze uiting van den geest van den tijd mogen blijven. Ik zou het daarom zeer op prijs steller, wanneer ik van u zou mogen vernemen, of u het met mij eens is, dat aan deze groote kinderen-congressen een eind moet worden gemaakt Het ligt in mijn bedoeling om het resultaat van deze enquête te gelegener tijd te pubüceeren» Waar deering over de indiening van het wetsontwerp Veiwchenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp» houdende regelen betreffende het hebben van Röntgen-toestellen en het in voorraad houden van radio-actieve stoffen. Vrij algemeen 6prak men zijn waardee ring uit over de indiening van dit ont werp Intusschen zijn naar de meening van verscheidene leden dc moeilijkheden, ver bonden aan het tot stand brengen van «tu doeltreffende regeling, niet alle tot^ oplos sing gebracht. In de eerste plaats concludeerden deze leden, dat aan den persoon van hem, die een vergunning aanvraagt voor een vete rinair, technisch of wetenschappelijk doel dit laatste voorzoover daarbij niet op raenschen wordt geëxperimenteerd gee nerlei eisch wordt gesteld; dat in die ge vallen het doel reeds do middelen heiligt. Kan echter ook een onbekwaam persoon, die niet de behandeling of het onderzoek van een men6ch tot doel heeft, met de hier* bedoelde toestellen en stoffen geen ge vaar veroorzaken? In do tweede plaats vreesden dezelfde le den dat bij aanvaarding van het ontwerp in ongewijzigde» vorm in de praktijk zou blijken, dat de daarin vervatte bepalingen niet voldoende zijn om een behoorlijke na leving van de noodig geachte maatregelen te verzekeren. Eenige leden 6telden dc vraag, of geen bijzondere regeling behoort te worden ge troffen ten aanzien van ziekenhuizen. Naar hun meening zouden deze van de toepassing der bepalingen kunnen worden uitgeslo ten, voorzoover daaraan een erkend Rönt genoloog is verbonden. Voorts zouden verscheidene leden gaarne vernemen of de hoogtezonapparaten, zoo als die thans ook bij vele particulieren in gebruik zijn, onder de regeling van het ontwerp zullen vallen. Ook vroegen eenige leden of dit ontwerp niet dienstbaar zou kunnen worden ge maakt aan een regeling van het toezicht op voedingsstoffen, die als „bestraald" worden aangediend. Andere leden meen den, dat zulk een regeling in de Warenwet zou behooren te worden ondergebracht. Men achtte het een zonderlinge figuur, dat aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, en in beroep aan de Kroon, de beslissing wordt gegeven in zake de vraag of een bepaald arts, tandarts of tandheelkundige als genoegzaam bekwaam kan worden beschouwd om met de hierbe- doclde toestellen om te gaan. Welke vor men zullen hier gelden en hoe zullen ze worden gehanteerd Deze leden achtten het het beste, dat zoolang geen algemcene re geling in zake bekwaamheid op Röntgeno- logisch gebied bestaat, de beslissing over deze bekwaamheid tert aanzien van hen die krachtens deze wet een vengunning vra gen wordt'gelegd in handen van één of meer deskundige commissies, die bij gun stig resultaat van haar onderzoek een di ploma uitreiken. De heer Graafland zou het besluit goed vinden, wanneer het een algemeene maat regel in den lande was, maar niet een van de gemeente Maastricht. Hij hoopt dat B. en W. die oekase zullen herzien. De voorzitter zeide, dat nu de minister geen weg heeft gevonden in den chaos cn dat aan de gemeentebesturen heeft overge laten, hij hoopte, dat er nog een goede op lossing voor het heele land zal komen. De route over den Zuid er zeen dijk zal verkorting van reistijd geven Wij lezen in het jongste nummer van I Spoor- cn Tramwegen: I Zooals op bldz. 2i9 en 272 van Spoor- en Tramwegen van 16 en 30 April 1929 is be toogd zal bij totstandkoming van den spoor weg over den afsluitdijk van de 7uiderzee de afstand Leeuwarden—Amsterdam over den nieuwen weg ongeveer 10 K.M stijgen en LeeuwardenAlkmaar (en Haarlem en transiet) ongeveer 10 K.M. dalen. Tevens wordt de reistijd over de genoemde afstan den met een uur en meer beperkt; ook voor een reis van Sneek naar Alkmaar en van Leeuwarden naar Hoorn zal verkorting van reistijd ontstaap. Dit zal tengevolge kunnen hebben, dat minstens SO van de gemid delde 800 reizigers, die thans per dag via Enkhuizen—Stavoren reizen, aan de route via Ziirig dc voorkeur zullen geven. In vergelijking met 1913 daalde het aantal vaarten van 5 op 3 paar per dag en steeg het aantal jariefkilometers van het veer van 22 op 30; bovendien werd het eertijds verlaag- do aantal tariefkilometers via Mcppel tot de normale afstanden teruggebracht. Door al deze maatregelen is (mede door de mooie booten cn haar goede bedrijfsvoering) het exploitatietekort van den veerdienst jaar lijks gedaald; daarmede ging dan ook in vergelijking met 1913 een verkeersstij- ging van 70 gepaard. Betreffende de sneltreinen worde opge merkt, dat in 1930 de bezetting der zes snel treinen tusschcn Stavoren en Leeuwarden gemiddeld 900 reizigers per dag bedroeg; daalt dit aantal met 640 der bootreizigers, die voortaan den weg via HarlingenAnna Paulowna zullen gaan volgen, d-in daalt de gemiddelde bezetting per sneltrein op de lijn StavorenLeeuwarden van 150 op ruim 40. welke bezetting voor een sneltrein te gering is. Bovendien is het reizigersverkeer over het veer veei meer dan het geheeie verkeer van de Nederlandsche Spoorwegen een seizoen- verkeer. De opbrengst van het reizigersver keer der Nederiandsche Spoorwegen is in Augustus bijna tweemaal zoo groet als in Februari. In de 12 maanden, aanvangende 1 December 1929 bedroeg echter bij den veer dienst het aantal reizigers per maand: optocht VAN werkloozen. Een demonstratie te Heerenveen. Een groote schare arbeiders uit de ge meente Smallingerland Opsterland en Schoterland trok Woensdag Heerenveon binnen, om den heer Falkena, inspecteur der werkverschaffing in Friesland, te spre ken. Het waren arbeiders uit de werkver schaffing te Boornbergum, die door den minister stopgezet is, omdat de arbeiders wegens de lage verdiensten Maandag het werk neerlegden en daarop gingen demon- streeren. Twee hunner werden bij den heer Falke na toegelaten, welke hem het verzoek de den te willen bewerken, dat de stopzetting zou worden opgeheven. De heer Falkena antwoordde, dat hij zich telefonisch in ver binding met den minister zou stellen en het resultaat zoo spoedig mogelijk aan de burgemeesters der betrokken gemeenten en den opzichter der werkverschaffing zou me- dedeelen. Op het marktplein werd dit antwoord aan de aanwezigen medegedeeld. Andere spre kers wilden het woord nog voeren, maar dit werd niet toegestaan. De schare trok daar op af. de a.f.o. weer thuis. Gisterenmiddag geland. Het 8ste retourvliegtuig de P.H.A.F.O. met de piloten Tepas en Van Onlangs en de mecanicien Buitenhuis is gistermiddag om 14.52 uur op Schiphol geland. Behalve fa milieleden cn kennissen der bemanning was namens de K.L.M. ter begroeting aanwezig de secretaris der K.L.M. De post werd in ontvangst genomen door den heer v. d. Poll, chef van de expeditie van hot postkantoor Centraal Station en werd onmiddellijk naar Amsterdam vervoerd. het Spellingvraagstuk. Debat over eon Maastrichtsche „oekase", In de gemeenteraadszitting van Maas tricht heeft de heer Sassen gevraagd, hoe B. en W. gekomen zijn tot een oekase aan de hoofden van scholen tot weglating van dc buigingsuitgangen van het bepalende lid woord, de bijvoegelijke naamwoorden en de bezittende voornaamwoorden. De wethouder van onderwijs antwoordde, dat men, nu de minister aan de gemeen tebesturen daarin vrijheid heeft gelaten en hier op de verschillende scholen verschil lende soorten van spelling werden gevolgd, op deze wijze eenheid hoopt te krijgen. De heer Hagdorn wees erop, dat hier een gevaar voor de leerlingen schuilt. Als zij zich aan een examen moeten onderwerpen, weten zij niet, hoe de examencommissie bet wil. December 1927 19.000 Januari 1930 17.000 Februari 1930 16.000 Maart 1930 18.000 Augustus 1930 52.000 November 1930 17.000 Maandgem. 1930 25.000 Hoewei er in den winter 1929/30 geen sta king was van den veerdienst is dus in Au gustus het verkeer driemaal zoo groot als in ieder der maanden November tot en met Maart. In deze vijf wintermaanden bedraagt de bezetting der zes sneltreinen in Friesland 110 reizigers per trein, van welk aantal in dit jaargetijde 75 reizigers naar de land- route zullen overgaan; er blijven dus slechts 35 reizigers per trein over. uit de staatscourant. Bij K. B. zijn met ingang van 1 Februari 1931 benoemd tot ingenieurs bij den Octrooiraad de heeren dr. R. T. A. Mees en ir. W. L. van Voorst Vader, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Bij Koninklijk besluit is de aspirant- vice-consul, de heer G. Blaauw, werkzaam aan het consulaat-generaal te Sydney, be vorderd tot vice consul. Bij Koninklijk Besluit is de heer C. Hellraud. eervol ontslagen uit zijn betrek king van vice-consul der Nederlanden te Cartagena (Columbië), de heer P. R. Maal is belast met de waarneming van het vice- consulaat. Vrijdag 6 Februari H i I v v s u m. 8.00 gramofoonplaten, 11.30 concert V.A.R.A. septet, 12.30 concert A.V.R.O omroeporkest, 3.00 concert A.V.R.O. kwintet» 4.00 orgeelspel, 5.15 concert V.A.R.A. orkest, 7.05 gramofoonplaten, 7.45 gramofoonplaten, 11.00 gramofoonplaten. Huizen. 8.15 morgenconcert» 11.00 gra mofoonplaten, 12.30 concert, 2.00 gramofoon platen, 3.15 concert, 5.30 orgelconcert, 8.00 concert, 9.30 vervolg concert, 10.30 gramo» foonplaten. Brussel. 5.20 concert, 6.05 concert, 8.20 concert. Daventry (Midland Regional ).12.20 con cert, 2.35 dansmuziek, 7.00 symphonie-con- cort. Langenberg. 6.20 ochtendconcert, 1225 middagconcert, 420 vooravondconcert, 820 concert. Parijs. 12.50 symphonie-concert, 9.05 nu dio-concort, 9.50 vervolg concert

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 10