AMERSFOOKTSQH DAGilAB LUCHTVERBINDINGEN IN DE WEST Zijn Laatste Wensch Donderdag 5 Februari 1931 «DE EEMLANDER" 29e Jaargang No, 185 EEN REGEERINGS- OPDRACHT VOLBRACHT Tal van adviezen TWEEDE BLAD DE KOFFIECULTUUR IN SURINAME De marktprijzen beneden den productieprijs WIJ ALLEEN IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. De reis van de heeren Deilaert en De Vries naar West Indië Den 26en September 1930 zijn de heeren U. F. M. Deilaert, havenmeester van Schip hol, en D. J. de Vries, hoofd van cle buitcn- landsche afdeeling van de K.L.M., per „Sta tendam" naar Amerika vertrokken teneinde in opdracht van den minister van koloniën de luchtverbindingen in onze West te be- studeeren on daaromtrent de gouverneurs te adviseeren en den minister rapport uit te brengen. Gistermiddag tegen drieën zijn beide hee ren te Amsterdam per „Stuyvesant" van den West-Indischen Maildienst terugge keerd en zij hebben aan het Handelsblad onmiddellijk na het debarkement nog achter de douanehekken een en ander van hun belangwekkende en belangrijke reis verteld. In de eerste plaats aldus de heeren Deilaert en De Vries, die eikaars mededee- lingen steeds wisten te completeeron hebben wij gedurende een paar weken de organisatie van de vliegdiensten in Ame rika bestudeerd. Wij brachten er o.a. een bezoek aan Fokker's hoofdkantoor cn heb- ben^ er ook met zijn vliegtuigen gevlogen. Vervolgens bezochten wij de bekende vlieg tuigfabrieken van Sikorsky en het Lucht vaart-ministerie te Washington. Daarna vertrokken wij naar Miami, het technisch centrum van de Pan-American Airways. Van Miami vlogen wij naar Havanna en daar scheidden zich onze wegen. De heer Deilaert vloog nu over Centraal-. Amerika naar Curasao en de heer De Vries van Havanna over Portorico m Trinidad naar Curagao, beide trajecten van 6000 K.M. welke vlot werden afgelegd. Alles wat be langrijk is in verband met het uitgebreide systeem van vliegdiensten van de Pan-Ame- rican hebben de heeren gezien en bestu deerd. Het systeem zit goed in elkaar en geregelde en uitgebreide luchtdiensten wor den in Midden-Amerika onderhouden. Op Curasao, hebben de heeren Deilaert en De Vries den gouverneur, geadviseerd in zake het vliegterrein daar, dat in aanleg en zelfs reeds nagenoeg gereed is. Het wordt een uitstekend vliegveld, dat niet bijzonder groot behoeft te zijn omdat men er slechts met één windrichting heeft rekening te houden. Ook omtrent den wegenaanleg naar en rondom het vliegterrein hebben de beide deskundigen advies uitgebracht. Reeds on derhoudt de Pan-American een wckelijk- schen dienst van Miami cn Havanna op Curasao. Op Aruba vroegen de plannen voor een gecombineerde land- cn water-vlieghaven Amersfoortsche Sprits Amersfoovtsche Moppen Amersfoortsche Janhagel. F. M. DELLAERT. de aandacht en het advies der heeren Ool- laert en De Vries. Ten aanzien van de speciale haven voor watervliegtuigen in het Schottegat waai de emplacementen der oliemaatschappijen zich bevinden op Curasao, hebben «ie deskundigen eveneens van advies gediend teneinde daar een verbeterde outillage te verkrijgen. Van Curasao vlogen zij naar Caracas, waar zij den Nederlandscben gezant, den heer W. G. E d'Artillact Brill, ontmoet heb ben, die buitengewone belangstelling voor het vraagstuk der luchtverbindingen aan den dag legde. Nu ging de tocht naar Trinidad, ditmaal voor 't eerst en bij uitzondering .ïiot per vliegtuig, maar met de boot. Maar an Tri nidad naar Paramaribo geschiedde de tocht weer per watervliegtuig van de Pan-Ame rican, een wekelijksche verbinding; de tocht duurde van 11.30 v.m. tot 5.30 over dcnzelfdcn afstand doen de booten tweo a drie dagen! Kerstavond kwamen beide hoe ren te Paramaribo aan Watervliegtuigen hebben er een goede gelegenheid voor da len en opstijgen op de rivier; de heeren Deilaert en De Vries hebben den gouver neur van Suriname geadviseerd inzake den aanleg van vliegterreinen aan land. Uit hun verschillende projecten zal men Ier plaatse nader zijn keus bepalen. Thans wacht den heeren Deilaert en De Vries nog de taak van hun bevindingen en voorstellen den minister van Koloniën rap port uit te brengen en hun conclusies op te Btellcn ten aanzien van de luchtverbindin gen in onze West, conclusies, waarover zij zich uit den aard der zaak thans nog niet konden uitlaten. Vast staat in elk ge val, dat mede onze West zich bij uitstek voor tal van belangrijke luchtverbindingen leent, verbindingen, die ook daar do af standen tot een minimum terugbrengen. Tot. de uitgebreide reeks adviezen, die de deskundigen den minister zullen uitbren gen, behoort ook dat inzake de mogelijk heid van het gebruik van vliegtuigen voor de grensbepaling tusschen Suriname en Brazilië, een moeilijk cn reeds jaren oud vraagstuk, dat nu wellicht op de modern ste wijze tot oplossing kan worden gebracht. Den 17den Januari zijn de hoeren Dei laert en De Vries van Paramaribo met de „Stuyvesant" weer naar hier vertrokken en tusschen Ouessant en Plymouth hebben zij een stormachtige reis gehad. Niettemin kwam de „Stuyvesant" nog een dag vóór den datum van de dienstregeling binnen; tusschen twee en half drie voer het witte schip naar zijn ligplaats aan de kade van de Kon. Ned. Stoombootmij. Hartelijk wer den de heeren Deilaert en De Vries in de eerste plaats door hun familie-leden on ook door eenige heeren van de K.L.M. ontvan gen. De rcgeeringsopdracht was volbracht! DE ZONEN VAN HET HEMELSCHE RIJK. Zij beginnen onrustig te wor den. De zonen van het ITcmelsche Rijk, die hun land hebben verlaten om op zee in hun levensonderhoud te voorzien, ondervinden thans de gevolgen van de malaise in het scheepvaartbedrijf. Het aantal, dat door het opleggen der schepen waarop zij meevoe ren, te Amsterdam of Rotterdam heeft moe ten afmonsteren is beduidend gestegen. Te Rotterdam, waar de, Chineezen op Katen- drccht bij elkander wonen, dat om de vaak voorkomende raeeningsverschillen bij deze heeren, welke gewoonlijk nogal hardhandig worden opgelost, 'n groote beruchtheid ge niet, is het aantal bijna verdubbeld, zoodat er thans ver over de duizend Chineesche ex-stokers en bootslieden in deze stadswijk rondzwerven. Iedere boot. die wordt opge legd, vergroot het aantal werkloozen met- ruim twintig. Dat er dus een prikkelbare stemming hecrscht laat zich begrijpen. De politie, die haar mannetjes uit de ervaring kent en weet, dat het, als er bij een vecht partij dooden en gewonden vallen, zeer moeilijk is den schuldige te vinden, terwijl wraaknemingen dan voortdurend te duch ten zijn, heeft reeds uitgebreide maatrege len getroffen en haar waakzaamheid ver scherpt Er valt op het oogenblik zelfs eenige vijandigheid tusschen do verschillen de groepen te bespeuren. Deze gespannen verhouding vindt haar oorzaak in het feit, dat er een aantal Chineezen moet worden aangemonsterd. Daar ook een Chinees lie ver mét een houtje eet, dan öp een houtje bijt, meent ieder persoonlijk, dat hij voor deze betrekking in aanmerking moet ko men. Kunnen wij „Het Volk" gelooven, dan is de aanmonstering opgedragen aan me vrouw Tam Sing. Het is dus te vreezen, dat er naast de broodkwestie nog een gevoels kwestie zal ontstaan. Hoe het ook zij, de in Amsterdam wonende Oosterlingen schij nen de zaak van groot belang te achten. Dies is er een twintigtal vertrokken om ter plaatse, dat is dus te Rotterdam, eens een onderzoek naar de gedragingen van deze mevrouw in te stellen. Of dc Rotter damsehe Chineezen erg op het „vriend schappelijk" bezoek uit Amsterdam gesteld zullen zijn diont nog (e worden afgewacht Dinsdagavond werd op Katendrecht een vergadering gehouden, die nu niet bepaald een sprekende getuigenis was. dat er onder de gesjochte zonen van het Hemelsche Rijk pais en vrèe hecrscht. MR. J. A. N. PATIJN. Zijn benoeming tot gezant to Rome eerstdaags to verwach ten. De Haagsche correspondent van het Hbld. meldt: Dc ambtelooze periode van den oud bur gemeester van 's Gravenhage, mr. J. A. N. Patijn, die met ingang van 1 October van het vorig jaar zijn functie van hoofd der gemeente na een twaalfjarige ambtsvervul ling neerlegde, zal van korten duur zijn. Het reeds eenigon tijd loopende gerucht, dat rnr. Patijn gezant bij het Italiaansche hof te Rome zal worden, werd ons heden van zeer betrouwbare zijde bevestigd. De benoeming van mr Patijn kan eerstdaags tegemoet worden gezien-. Zij wacht slechts op de vervulling van enkele formaliteiten. De tegenwoordige gezant te Rome, jhr. mr A. van der Go^s zal dan, aldus deelde men ons roede, een bestemming naar Cairo volgen om daar als gezant op te treden. DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE ONDERHANDELINGEN. 's G r a v e n h a g e, 4 Febr. De onderhan delingen tusschen Nederland6che en Duit- sche tariefverlaging en -consolida-.ic, welke heden op het departement van buitcnland- sche zaken zijn aangevangen, zullen mor gen worden voortgezet. De ondernemersraad voor West' Indië dringt op financieelen steun der regeering aan De Ondernemersraad voor West-Indic heeft een request gericht aan den Minister van Koloniën terzake van de koffiecultuur in Suriname. In dit request wordt er op gewezen, dat volgens de berichten omtrent de financice- lo resultaten der Surinaamschc koffiecul tuur. deze cultuur in een hoogst critiek stadium is konien te verkeeren. aangezien de prijzen, welke voor de Suriname-Liberia koffie worden gemaakt, belangrijk beneden den normalen productieprijs dezer koffie liggen cn thans gemiddeld op ƒ0.30 per Vi K.G. bedragen, zoodat het voorkomt, dat plantages gedurende maanden geen baal koffie kunnen verkoopen, en hierdoor go- heel of voor een groot deel van inkomsten zijn verstoken, zoodat zij niet meer over de gelden beschikken om de hoogst noo- dige uitgaven van beheer en onderhoud te \oldoen. De koffiecultuur in Suriname wordt der halve zeer ernstig bedreigd. Aangezien deze cultuur een der weinige pijlers Is, waarop Suriname nog steunt zou het te gronde gaan daarvan heillooze gevolgen hebben voor bet geheele gewest cn moet zij zoo eenigszins mogelijk behouden worden. In verband hiermede, aldus het request, veroorlooft de Raad zich met den meesten nedruk bij den minister er op aan te drin gen aan de Surinaamsche koffiecultuur zoo spoedig mogelijk financieelen bijstand te v^rleenen om te voorkomen, dat deze tak van bedrijf te gronde zou gaan, waarbij volgens adressant de eenige afdoende op lossing zal zijn aan de cultuur een subsidie a fonds perdu te geven, m a w. een tege moetkoming in het verschil tusschen den normalen gemiddelden productieprijs en do thans geldende marktprijzen welke wordt voorgesteld vast te' stellen op 0 06 per V; K G. verkregen product. Zulks voorloopig voor den tijd van één jaar Rekenende op een totalen oogst voor 1931 van ruim 3 miilioen K.G., zou de gevraagde subsidie neerkomen op een uitgave van ƒ400.000 a 500.000. Er wordt voorts op gewezen, dat bij een ondergang van dit bedrijf het gouverne ment belangrijke kosten zou moeten ma ken om de ruim 3000 contractarbeiders dio in deze cultuur werkzaam zijn, weder to- rug te voeren. Volgens den Raad zal het meermalen ge opperde denkbeeld met. rentelooze voor schotten te helpen geen baat geven, terwijl de leiders der plantages van zulk een hulp geen gebruik zouden kunnen noch willen maken. Ten slotte wordt er op gewezen, dat dc nood zoo hoog gestegen is, dat alleen nog onverwijlde hulp kan baten, zoodat do on dernemersraad voor West-Indiö hoopt, dat de minister telegrafisch deze aangelegen heid met den gouverneur van Suriname zal willen behandelen en de noodige modewer king zal vragen van den minister van fi nanciën en van de Staten-Goneraal. Hr. Ms. HEEMSKERK. *sGravenhage, 4 Febr. Het departe ment van defensie heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat Hr. Ms. „Heemskcrck" heden te Palermo is aangekomen. DIERENMISHANDELING. Bij het dresseeren van een paard. Het Haagsche gerechtshof heeft uitspraak gedaan in dc zaak van den pikeur L. Wyler, te Wassenaar, die door den Ilaogschen po litierechter wegens mishandeling van een rijpaard is veroordeeld tot ééu week gevan genisstraf. Het Hof verniotigde het vonnis en op nieuw rechtdoende, legde verd. 7 dagen ge vangenisstraf op. DOODELIJK AUTO-ONGELUK TE SCHIEDAM. Belgisch chaufleur veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in dc zaak tegen den Belgi schen chauffeur H. E. S.t uit Lanaekcn, die terecht had gestaan ter zake van het ver oorzaken van dood door schuld. Op 14 Mei had verdachte, terwijl hij in staat van dron kenschap verkeerde, een aulo bestuurd, die met een snelheid van 80 K.M. over den Rot- terdamschedijk te Schiedam reed. Verdach te had niet opgemerkt, dat de weg een bocht maakte en was rechtuit gereden, met het gevolg, dat de auto tegen een paal van het net der electrische tram reed. De bot sing was zóó hevig, dat de auto totaal ver nield werd. T. Smit, die naast den bestuur der was gezeten, geraakte bekneld, waarbij zijn borstkas werd ingedrukt. Weinige oogenbükken later was hij overleden De rechtbark veroordeelde hem fot 4 maanden gevangenisstraf en intrekking van het rij bewijs voor 1 jaar. Het O M. had geèischt 4 maanden hech tenis cn ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te bastiiren voor den tijd van 1 jaar. DE STRANDING VAN DE „MYRIEL". Geen Hollandsch schip, doch al léén onder Hollandsche vlag. Rotterdam, 4 Febr. Men deelt ons mede, dat het gestrande schip de „Myriel" in de Zwarte Zee een boot is, die toebe hoort aan den heer Van der Zee te Kon- stantinopel Het schip is niet van Holland sche origine, doch vaart wel onder Hol landsche vlag. Er bevindt zich geen zoo ver hier bekend is Hollandsche beman ning aan boord. m Amersfoort koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rijksvischhallen te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de billijkste prijzen en de noodzakelijke kwaliteits controle! Thuisbezorgen zonder verhooging. Alléén: Utr.straat 40 Tel. 92 Amersfoort Hoofdkantoor IJmniden Opgericht 1 Mei 190Q Steeds voorhanden: Tarbot, Tong, Kabeljauw, Schelvisch. Schol, Bot enz. Vischconserven. Warme Croquetten en Vischkoekjes, Heerlijke gebakken Visch, gemarineerde Haring, Rolmops. Geduld is een plant, waarvan de wortel bitter, maar de vrucht zoet is. („Ueber den Tod hinaus,r). Roman van ANNY VON PANHUYS. Uit het Duitsch door W. H. C. BOULLAARD. 26 Verleden jaar was zijn wensch bijna in vervulling gegaan, want professor Berner had zijn voornemen te kennen gegeven zijn ambt neer te leggen maar op het laatste oogenblik bezon hij zich en bleef directeur. Dat was oen heel "'elijkc tegenvaller voor Welschman en nog leelijker voor von Weiden, die or eindelijk schoon genoeg van kreeg, altijd opnieuw de geschokte finan ciën op de bovenverdieping van zijn huis in orde te brengen. De hertog had hem reeds jaren geleden beloofd, dat niemand anders dan Welschmann in aanmerking zou komen als opvolger van Berner en die belofte zou vcor hem zijn als een wissel, dien men den hertog ter honoreering zou aanbieden, zoodra do professor zijn ambt neerlegde of overleed. En nu was Berner overledeD. Geheel on verwacht was de post van directeur va earn geworden, welk bericht groote vreugde in den huize Welschmann teweegbracht Me vrouw Welschmann hoorde men weer een liedje kwinkeleeren, wat in lang niet ge beurd was en zij Doemde haar man, even als in de eerste dagen van haar huwelijk, „Ilansi De dikke von Weiden wilde vóór al'es van den hertog zekerheid verkrijgen, dat zijn schoonzoon n ook inderdaad direc teur van liet sch erijmuseum zou worden en eerst toen hij die had, stemde hij in de algemeene vreugde in. Met een stralend gezicht liep hij rond cn vond het een prettige gedachte, dat hij nu weldra den inhoud van zijn beurs voor zichzelf zou kunnen besteden, want hij hield van een goed glas bier. terwijl een snoepreisie naar Berlijn tenslotte ook niet te versmaden was. Zoolang zijn vrouw, die ontzettend op den penning was, leefde, kon hij zich niets gunnen en sedert zijn dochter getrouwd was, werd dit niet veel beter. Nu moesten de kinderen hem een beetje mol rust laten, nu wilde hij in de eerste plaats op adem komen. Hij had meer voor hen gedaan, dan zijn plicht was. Professor Berner lag nu reeds sinds dagen onder de aarde en de hertog had Welsch mann bij zich ontboden Gelukzalig was deze na dat bezoek thuis gekomen,, want hrt ambt van directeur van het schilderij museum was hem opgedragen geworden. In zijn volle lengte uitgestrekt op zijn canapé, met een lange pijp in den hoek van zijn mond, had von Weiden het zich gemakkelijk gemaakt. De kamer stond vol rook, die als een mistwolk langzaam op en neer golfde. Om 's mans lippen lag een glimlach; hij was met zich zelf tevreden, want alles was gebeurd zooals hij had ge- wenscht. Keurig bad hij de kaarten geschud en het spel gewonnen. „Die luidjes daarboven moesten eens we ten, hoeveel dank zij mij verschuldigd zijn", zei hij zachtjes voor zich heen erf hij sloeg zijn oogen op naar het plafond, waarboven het rijk van het gezin Welschmann lag en toen dacht hij er plotseling aan de Ruyter weer eens tc gaan bezoeken, om te zien hoe het met diens vertrek stond. Welschmann had hem verteld, dat de vrachtrijder aan het huis in de Slotsteeg eenige groote kisten had afgehaald. Langzaam stond hij op en opende de beide ramen van de kamer. In breede, grijze wolken trok de rook naar builen, en na zijn pijp te hebben uitgeklopt ging hij in zijn aangrenzende slaapkamer om een andere jas aan te trekken en zich na zijn middagdutje wat te verfrisschen. Spoedig daarna verliet hij het huis en slenterde op zijn gemak naar de Slotsteeg. Vrouw Better, die hem dc deur opende, maakte geen bezwaren toen hij den heer de Ruyter wenschte te spreken, want zij wist dat von Weiden altijd toegang had. Ada bevond zich alleen in de kamer. „Dag juffrouw de Ruyter", en haar zachte hand kussend, die "zij dadelijk wegtrok, vroeg hij: „Waar is. uw vader?" Met Ada onderhield hij zich altijd in het Fransch, een taal die hij goed sprak. Ada woes naar de deur van de aangren zende kamer en zei kortaf: „Vader pakt, hij komt dadelijk." „En zooals ik zie, bent u zelf ook druk aan het pakken", zei hij, ziende hoe zij bezig was met de laden van de schrijf tafel. „Het meeste is al weg en morgenavond vertrekken wij. Do meubels blijven staan, want die zijn gehuurd en vader heeft den meubelmaker doen weten wat er mee te doen." „Bent u blij Nederland weer terug te zien?" yroeg yon Weiden, terwijl hij op. een stoel ging zitten, die het meisje hem aanbood. „Onbeschrijflijk!" riep Ada uit en een glimlach van zaligheid vertoonde zich op haar mooi gelaat. Slechts dit eene woord had zij geantwoord, maar een wereld van gevoelens wist ze daarin te leggen. O, als die dikke man met zijn zelfgenoegzaam ge zicht eenig begrip had van hetgeen zij bij dien uitroep dacht! Achter een prachtig, purperkleurig gordijn zag zij haar naaste toekomst liggen en zoodra haar voet deh dierbaren vaderlandschen bodem zou be treden, dan vloog het gordijn wijd uiteen en de heerlijke vervulling van haar innig verlangen lag voor haar. Von Weiden keek met aandacht naar Ada's mooie, zielvolle trekken cn onwille keurig vond hij, dat de natuur, toen zij dit meisje geschapen had, zich zelf eigenlijk een klap in het gezicht had gegeven. Ha-J bij dit hoofd een welgevormde gestalte be hoord,'dan ware Ada de Ruyter de mooiste vrouw geweest, die ooit op aarde was. Arme Ada! moest von Weiden denken en een oogenblik rustte zijn blik medelijdend op haar. Ada ving dien blik op en begreep dien. Een spotachtige glimlach krulde haar lie pen, maar met geweld drong zij de woor den, die in haar opkwamen, terug. Die plompe man, wiens medelijdende blik haar bijna lichamelijk pijn deed, zou haar waar schijnlijk niet eens begrepen hebben wan neer zij hem had toegeroepen: ik heb je medelijden niet noodig, want benijden moest je mij, omdat ik een groot geluk tegemoet ga! Een geluk dat zoo groot is, dat jou verstand het niet eens zou kunnen bevatten. Het moisje ycrloor zich in dc toqkomst- droomen cn vergat, terwijl haar handen mechanisch den inhoud der schrijftafel ordenden, volkomen dat zij niet alleen was. De deur van de aangrenzende kamer ging zachtjes open en de oude tooneelspeler trad binnen Hij gaf vandaag von Weiden niet zooals gewoonlijk een hand en scheen de hem toegestokene heelemaal niet te zien. De be zoeker kreeg slechts een korten groet en zich tot zijn dochter wendend zei hij. „Wil je ons alleen laten, kind, ik heb met mijn heer von Weiden over zeer gewichtige dingen te praten." Met een stillen groet ging Ada de kamer uit. „Wat wilt u nog bij mij?" begon de too neelspeler op scherpen toon in het Duitsch en keek von Weiden met donker, gefronst voorhoofd aan. „Maar mijnheer de Ruyter", klonk het mateloos verbaasd, „waarom bent u zoo onvriendelijk?" ..Dat is toch waarlijk niet moeilijk te raden"; toornig bliksemde het in de oogen van den Nederlander. „Ja, toen ik u onlangs bezocht, was n ook niet erg vriendelijk, omdat gij u aller lei dingen in 't hoofd hebt gehaald, die heelemaal niet bestonden". Von Weiden streek met de hand langs zijn kortge knipte baard. „Niet bestonden?" stoof de kleine man op en deed een paar snelle passen. „Durft u werkelijk zoo iets te beweren? Een arg listig, gemeen spel hebt u met mij ge speeld, en ik. oude domkop, liet mij door u aan den leiband nemen." (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5