AMËBSFQOKTSCIH DAGKIAD KRIMP' Ymuider vischlianriel H. Glastra Co. N.V. Willen? Groenhuizen Maandag 9 Februari 1931 29e Jaargang No. 188 SOCIAAL DEMOCRATEN EN COMMUNISTEN De dreigende vuist JUWELIER EEN TRANSFORMATOR ONTPLOFT N.V. COMPAGNIE LYONNASSE^ DE V0RSTKANSEN DOOR EEN MESSTEEK GEDOOD 'T ZAND 3 E. FRANKENHUIS Zijn Laatste Wensch „DE EEMLANDER" 'Angst voor de concurrentie van de Tribune? Het Vaderland schrijft: Dat al het mogelijke dient gedaan te wor den om de economische crisis spoedig te bo ven te komen en om intusschen den socialen nood, welken zij meebrengt, zooveel mogelijk te lenigen, daaraan zal wel niemand twijfe len. Alleen omtrent de middelen waarover omtrent de wijze waarop, kan er verschil van meening zijn. Het Volk van Zaterdag avond bevat b.v. een lijst van sociaal-demo cratische middelen, waarmee de meeste eco nomisten het wel niet eens zullen zijn. Dat de verkorting van den werktijd in een perio de van slapte een goed middel zou zijn om de slapte te boven komen, zal b.v. toch 3lechts door zeer weinigen geloofd worden. Wij willen hier trouwens de socialistische «risispolitick niet bespreken, maar wel wil len wij even wijzen op de manier waarop ieze politiek wordt aanbevolen. Van aanbevelen is er eigenlijk zelfs geen iprake meer. De desiderata verschijnen, vet gedrukt, onder den kop „De Eischen". Over de heelc arcedte van de pagina, waarop men deze eischen vindt, staat de kop: „Zouden de werkeloozen nog langer hongeren?" Dat kan nog wel: er is groote nood en alhoewel de meeste werkloozen niet werke lijk hongeren, zijn wij aan dergelijke termi nologie toch gewend. Maar er is meer: op diezelfde pagina vindt men nog een teekening, waarop men boven vele vragende handen een gebalde vuist ziet opsteken. Boven de teekening staat: „Rogce- ring, wees voorzichtig!" en er onder: „Dui zenden vragende werkeloozenhanden kun nen één vuist maken!" Zou een revolutie misschien het geschikte middel zijn om de crisis te overwinnen? Het blad noemt de bijeenkomst van de bestuur ders van het N. V. V. „een krijgsraad" en een der bestuurders, die te Utrecht sprak, ein digde zijn rede met de verklaring, dat de regeering allerlei socialistische eischen dient aan te nerncn; „die is de evolutionaire weg: het kan ook anders." Kan het ook anders? Wij gelooven het niet. Wij gelooven ook niet, dat de N. V. V.-leidcrs en de siciaal- democratic err.stg denken aan die andere methode, aan de niet-evolutionarie, 'aan de revolutionaire methode. Waartoe dan al die gevaarlijke woorden? Alleen maar om niet onder te doen in het gebruik van revolutionaire 'rethoriek voor de Tribune? Dag aan dag scheldt de Tribune op alles en nog wat, maar niet in laatste instantie op de leiders der zoogenaamd moderne vak beweging en op de sociaal-democratische leiders. Zij doen niets voor de werkeloozen, zoo beweren de Tribunisten, die blijkbaar van mecning zijn, dat zij zelf, al scheldende goed zorgen voor wie geen werk kunnen vinden. Het lijkt mij zot maar toch hebben de SCHELVISCH of KABELJAUW is toch je ware delicatesse. Vanaf heden worden orders aangenomen ALLEEN: AMERSFOORT - UTRECHTSCHESTRAAT 40 - TELEF. 92 Wij GARANBEEREN de echte krimpvisch met kuit en lever. EET MEER VISCH DAN BLIJT GE SLANK GEZOND EN FRISCH! Tel. 852. Gevastsgd 13S5 VERTR0UWENSHU5S. lieercn succes, want het Volk is blijkbaar bang geworden en heeft nu de Tribune- terminologie overgenomen: de dreigende vuist, de krijgsraad, de niet-evolutionairc weg, enz. het is alles zuiver Tribunistisch. De geheele Veluwe een half uur in het duister Een schade van 60 a 70000 gulden Apeldoorn, 8 Febr. Zaterdagavond is een der transformatoren van de Provinciale Geldersche Elektriciteitsmaatschappij, staan de in bet buurtschap „Het Wormen" door geslagen. Een geweldige vlam sloeg uit liet transformatorengebouw, waarin in totaal een zestiental transformatoren staan opge steld. Tengevolge van do explosie werd de geheele Veluwe in duister gehuld. De brand weer was spoedig ter plaatse cn slaagde er na een half uur in, om onder leiding van Ir. Bruins, bedrijfsleider van de P. G. E. M. het vuur te blusschen, waarna dc stroomleve- ring over de Veluwe weer kan plaats vin den. De schade wordt op CO.OOOO a 70.000 geschat, die echter door verzekering wordt gedekt. PRINSES JULIANA TE LEIDEN. *'s-G ra venhage, 7 Febr. H. K. H. Prin ses Juliana bracht hedenmiddag een bezoek aan het Leidsch Academiegebouw op het Piapenburg, waar zij werd ontvangen door het College van Curatoren der Lcidschp Uni versiteit ter overhandiging van een herinne ringsgeschenk. Vervolgens heeft dc Prinses een vóórbc- zoek gebracht aan de tentoonstelling, welke a.s. Maandag in het Academiegebouw zal worden geopend betreffende „ch Academi schc gebouwen in den loop der tijden". UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AïïJERSFüÜST Ontvangen Nïeuwe Japonnen in zuiver v/o!f tricot, tivses?, psinta coupe f 19.75. Zwakke depressies mogelijk Onze weerkundige medewerker schrijft: In de laatste dagen is de vorst in de om geving geleidelijk sterker geworden, het geen o.a. blijkt uit temperaturen van de 4 laatste nachten, die 1.2 graad, 2,5 4.9 en —7.0 gr. Celsius bedroegen. Dit houdt verband met het feit, dat in geheel Oost- huropa de vorst sterk is toegenomen en dat het vorstgebied zich gaandeweg verder naar liet Westen heeft uitgestrekt. Vrijdag kwamen in Lapland temporaturen voor van 25 gr. onder nul, in Finland en Polen tem peraturen van 20 tot 25 graden onder het vriespunt cn in Midden-Duitschland van 10 graden onder nul. Zaterdagmorgen werden echter uit die streken iets hoogere temperaturen gemeld, maar dit heeft niet de betcekcnis. dat de vorst in het Oosten haar hoogtepunt reeds gehad heeft. Van meer belang is het te we ten, dat de algemeene luchtdruk en tempe- ratuurverdeeling van dc laatste dagen, en in het hijzonder van Vrijdag en van 6 Febr. 1929 als twee druppels water op elkander gelijken. Het eenige verschil tus- schen beide getallen is een qunntitalicf ver schil. In Februari 1929 was het gebied van lioogen druk over Noord Oost en Oost- Europa uitgebreider en krachtiger en was de vorst over het algemeen strenger dan thans, maar dezelfde storingen door kleine depressies over en rondom de Noordzee, thans optredend, kwamen ook toen voor. liet verloop van de weergesteldheid na de zen datum zal bij velen nog versch in het geheugen liggen. Sterke vorst in de nachten van 3 en 4 Februari en een belangrijke tem peratuurstijging van 5 op 7 Februari ver oorzaakt door dezelfde soort storing in West-Europa, nam de vorst na den 7don Februari af sterk toe en was tot den 17dcn ongewoon streng voor ons land. Een en ander geeft wel te denken. Het is n.l. best mogelijk, dat het verdere verloop der weergesteldheid, uitgaande van den- zofden toestand in Europa als in Februari 1()?9, thans dezelfde zal zijn als in dien tijd. Sterker vorst dan wij nu gehad hebben, zal dan wel te verwachten zijn en wij kunnen wel met een zeer grooto kans op verwezen lijking daarvan rekenen, wanneer geen sto rende depressies in het Westen uit den At- lantischen Oceaan opkomen. Tot nog toe worden slechts vrij zwakke depressies, die op komst zijn gesignaleerd, die mogelijk cn zeer waarschijnlijk in het Westen van Europa een temperatuurstijging zullen brengen. Er is echter veel kans, juist als in 1929, dat. zulke zwakke depressies niet ver inogen door te dringen naar het vasteland om daar de vorst te verdrijven. Natuurlijk bestaat geen enkele zekerheid omtrent het verloop der weersgesteldheid, maar de tref- fondp overeenkomst van den tegenwoordi- gen weerstoestand met die in 1929 verdient eer zeker de aandacht. (Nadruk verbodenl De twist te Haarlem Haarlem. Zooals gemeld is, heeft Donderdagavond in perceel Bakkcnstr. 12 te Haarlem een noodlottige twist plaats ge had tusschen tien zestigjarigen C. en den 45-jarigen d. V. C. is daarbij in elkaar ge zakt en kort daarna overleden. Aanvan kelijk nam do politie aan, dat do oorzaak van dezen plotselingen dood aan hartver lamming moest worden toegeschreven, doch bij de sectie op het lijk is er aan»hot licht gekomen, dat C. door een messteek in de hartstreek, waarbij een 6lagader word doorgesneden, is overleden. In verband hier mede heeft de recherche d. V. aangehou den; d. V. bekende bij zijn verhoor, dat hij na een woordenwisseling met C. handge meen is geworden cn hem met een knip mes in de borst heeft gestoken. Toen C. in elkaar zakte, is d, V. het huis uitgevlucht en heeft het knipmes op straat weggewor pen. Hij is in bewaring gesteld cn zal aan de justitie worden overgeleverd. Aanvan kelijk had de politio aangehouden den on geveer 50-jarigen G. A., die ook bij den twist betrokken was. Deze is thans weer op vrije voeten gesteld. ONMIDDELLIJK VRIJGESPROKEN. Politieagent als verdachte. Amsterdam, 7 Febr. In den nacht van 20 op 21 April van het vorig jaar had op den O.Z. Voorburgwal een vechtpartij plaats, dio'tot gevolg had, dat dc kamer verhuurder V. met nog enkele andere ka meraden overgebracht werd naar het poli tiebureau in dc Warmoesstraat. Een paar dagen later diende V. ccn klacht in tegen den politieagent B. dat deze licm op het bureau van politie zou hebben mis handeld en hem o.a. op het hoofd had ge slagen. De agent B. heeft thans voor de recht bank terecht gestaan wegens mishandeling. V., die thans als getuige werd gehoord, kon niet met \olkomcn zekerheid verkla ren dat dc agent B. hem op het hoofd had geslagen. Ook de andere getuigen waren weifelend in hun verklaringen. Dc verdediger mr. J. de Vrieze vroeg na deze houding der getuigen A charge of de zaak nog verder voortgang kon hebben. Het O.M., waargenomen door Mr. van Dul- lemen, vroeg vrijspraak van beklaagde. Dc Rechtbank velde, na eerst in raadka mer-te zijn geweest, onmiddellijk vonnis en sprak overeenkomstig den eisch van liet O.M. beklaagde vrij. DE POSTVLUCHTEN. Het negende retcurvüegtuig. 's-G r a v e n h a g e, 8 Febr. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat het negende rc- tourvliegtuig, de P.H.A.E.Z., Zondagmorgen te 5.25 uur uit Bangkok is vertrokken en te 11.10 uur te Akyab aangekomen. Te 11.55 uur vandaar vertrokken en te 15.43 uur te Calcutta geland. Alles is wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. Het elfde vliegtuig heeft oponthoud door slecht weer. Bij dc K.L.M. is bericht ontvangen, dat liet elfde postvliegtuig op weg naar Neder- landsch-Indië, de P.H.A.F.K., ook Zondag wegens sneeuw en slecht weer niet uit Wee- ncn is vertrokken. De vliegers hopen mor gen dc reis te kunnen voortzetten. IJS O? DE ZUIDERZEE. Amsterdam, 8 Febr. Buiten de Oranje sluizen is de Zuiderzee, zoover het oog reikt, met drijfijs bedekt. Dc vaart voor zeilschepen zonder motor kracht van Amsterdam naar de Zuiderzee is gestremd. IJS-ZONDAG. Dc winter doet warempel dus Nog eventjes zijn plicht! De ijsbaan was geopend want De ijsbaan die was „dicht" De stadsbus droeg de ijsbaan-vlag En joeg ons naar de baan! Wat geen verband met ijs hield moest Voorditmaal „van-de-baan" Alleen aan echte wintervreugd Werd deze dag gewijd, En men vergat lunch cn diner, Had maling aan den tijd! Wat bccnen had en zwieren kon, Bond schaatsen aan den voet! Wat krabb'lcn kon cn rijden wou, Dat ondervond met 6pocd, Dat 't ijs nog altijd glad is en s 't Philosofeerde wijs, „Wat doet men ook in vredesnaam Met-d'-klompcn-op-het-ijs!'' Maar als „het-ijs-gebroken-was" Men even was gewend, Dan voegde men zich zwierend bij Dc schuifelende bent O, feestelijk bcvlagdc baan, Wat schonk g'ons een ploizier! Echt Hollandsch blijft dc schaatsensport Als vadcrlandsch vertier! O, nooit volprezen wintervreugd, Geliefde wintersport, j U' oeren wij maar 'k vraag ditmaal Met nadruk: Maak het kort Hoo dankbaar of we allen zijn Dat g'even kwam: decz'tijd, Waarin een massa menschen toch. Al veel ellende lijdt, Is niet geschikt voor iets wat nog Meer zorg en kommer brengt, En bij 't genot wat g'aan een deel Van 't tobbend menschdom schenkt Gccfl gc toch altijd weer de „kou" En daarom, hoor, vorst Vorst, Nu ieder kan bevredigd zijn, Die op U hopen dorst, Vertrek van hier! We eeren U Daarvoor in dankbaarheid, En roepen U tot weerziens toe In beet'ren milder tijd! Dc ijsbaan „open''! Dus weer dicht Ja, éénen ijs vreugd-dag, Is een genoegen wat zelfs nu, In dezen tijd nog mag GROEGROE'. (Alle rechten voorbehouden). AUTO TEGEN BOOM. Castricum, 8 Febr. Hedenmiddag reed dokter Lcenaerts uit Castricum op den Zeeweg te Bakkum met zijn auto door on bekende oorzaak in volle vaart tegen een boom. De auto werd bijna geheel vernield. Dc dokter zelf kwam met den schrik vrij. DOOR EEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag is op de Laan van N.O. Indië te 's-G ra venhage, nabij het eindpunt,., van lijn 7, de 8-jarige K. van L., wonende in de Koningin Wilhelminalaan te Voorburg, door een wagen van lijn 7 der H.T.M. over reden. Dc jongen is tijdens het transportt naar het ziekenhuis aan den Zuidwal aan zijn verwondingen overleden. Het oudste en vertrouwdste adres voor Goud- Zilver- Diamant en Uurwerken. Aanbevelend, De moed van het geduld is zeldzamer dan de moed op het slagveld. („Ueber den Tod hinaus1'). Roman van ANNY VON PANHUYS. Uit het Duitsch door W. H. C. BOULLAARD. 29 Zie zoo, nu waren alle knoopjes er af geknipt. De jas, kniebroek en schoenen met gespen zou hij morgen heel in de vroegte verbranden, steek en pruik ook; hij wilde die dingen, die bij een slechte daad dienst hadden gedaan, niet meene men naar zijn vaderland. Do knoopjes be hield hij als souvenir aan de oude dames. Het moesten er twee dozijn zijn. Langzaam begon hij te tellen, maar bracht het niet verder dan drie en twin tig. Hij had zich zeker verteld en begon weer van voren aan, waar weer mhnkeerde er een. Een derde maal overtellen leverde hetzelfde resultaat op. Toen nam hij de jas cn keek of er nog ergens een knoopje vergeten was neen, ©ok dat niet. Dan was het zeker op den grond gevallen, wat hij misschien niet had hemerkt, omdat hij zoo met zijn gedachten bezig was. Hij stond op en zocht met be hulp van de tafellamp, maar hij kon het knoopje nergens vinden. Vrouw Retter moest er morgen maar eens naar zoeken, en na de knoopjes zorgvuldig te hebben opgeborgen ging hij naar bed. In den voormiddag na de brgrafenis van den professor zou notaris Stern tot de ope ning van het testament overgaan en begaf zich daartoe naar de Alleesraat. De o\erledene had zijn geheele, op de Berlijnsche Spreebank gedeponeerde ver mogen aan zijn vrouw nagelaten, onder ver plichting om aan Else bij haar huwelijk een behoorlijken uitzet mee te geven en een toereikende som gelds uit te keeren. Voorts zou zijn dochter na den dood harer moeder het nog resteerendc vermogen erven. Mau- rer kreeg een legaat van vijfduizend mark „voor zijn trouwe diensten." „Ik zal mij natuurlijk dadelijk met de Spreebank in verbinding stellen, om vast te stellen hoeveel geld daar voor u gedepo neerd is", sprak de advocaat, toen hij van de weduwe afscheid nam. Deze knikte heel vluchtig, want het inte resseerrle haar werkelijk nog niet in 't minst, wat het'bedrag der nalatenschap van haar man was. Haar leed was nog te groot. Overigens wist ze, dat dc som ongeveer een kwart millioen mark bedroeg, wat haar een zekere geruststelling gaf van voor geldzor gen gevrijwaard te zijn. Het ophouden van het aanzienlijke salaris, dat haar man als directeur van het museum kreeg, zou na tuurlijk in het huishouden zeer merkbaar zijn, want het weduwenpensioen, waarop zij recht had, was slechts onbeduidend. Maar niettemin zou zij zonder zorgen en overeenkomstig haar stand kunnen blijven leven en zich niet behoeven te bekrimpen. Deze zekerheid deed haar zeer weldadig aan. Maar zij mocht zich niet lang vleien met deze zekerheid. Reeds den volgenden morgen kwam de notaris wederom in het huis van mevrouw Berner. „Mevrouw, ik weet, dat het voor de nage laten betrekkingen van belang is", begon hij, „heel spoedig bekend te geraken met de financieele omstandigheden waarin zij zich bevinden daarom heb ik onverwijld telegrafische inlichtingen ingewonnen en ben r.u in staat, u die te verschaffen." Mevrouw Berner had den bezoeker een stoel aangeboden en zat tegenover hem. Zij was vandaag, hoewel een beetje bleek, heel mooi en haar kapsel zat keurig, want trots haar leed had zij beslag gelegd op de dien sten van een kapster. De advocaat dacht in stilte, dat die vrouw tegenover hern nog menig mannenhart sneller dan gewoonlijk zou doen kloppen en dat het geenszins uit gesloten was, dat zij voor de tweede maal voor het altaar zou treden. „Maar mijnheer Stern, zoon haast had dat niet was mevrouw Berner's antwoord, „want ongeveer 'weet ik toch wel hoeveel mijn man heeft nagelaten, In elk geval ech ter, vind ik uwe bemoeiingen heel vriende lijk." De advocaat boog en zei„Ik ben er altijd voor om mijn cliënten zoo spoedig mogelijk op de hoogte van hun zaken te brengen en wil u daarom niededeelen, dat het op de Spreebank gedeponeerde vermogen van wijlen uw man honderdduizend mark be draagt." Een schaduw van een glimlach, meer was het niet, trok over mevrouw Berner's lip pen, toen zij antwoordde „Maar mijnheer Stern, nu maakt u toch een foutEen die naar van het recht mag zich eigenlijk nooit verspreken." De advocaat keek de vrouw ln het diep zwarte rouwgewaad verbaasd aan„Het verheugt mij, mevrouw, dat mijn woorden u lichtelijk konden doe.i glimlachen, maar eerlijk gezegd, begrijp ik niet wat u bedoelt met te zeggen, dat ik een fout maak en dat een dienaar van het recht zich feitelijk niet mag verspreken." „Maar mijnheer Stern, dat is toch heel duidelijk. U vertelt mij namelijk dat mijn man honderdduizend mark heeft nagela ten." „Zeker, dat heb ik gezegd." „Ja, maar dat is toch niet mogelijk", me vrouw Berner s trekken versomberden zich, „dat is toch een vergissing." „Ik moet u ronduit bekennen, mevrouw, dat ik ook verwacht had een hooger bedrag te vernemenhij wilde doorspreken, maar mevrouw Berner viel hem in de rede: „Welnu, indien men u dat bedrag noemde, dan heeft de bankbeambte, die het telegram zond, zich vergist." „Het telegram is van den bankdirecteur zelf." „Dan werd het telegram door een tele- craafbeambtc verminkt, dat gebeurt meer." De advocaat maakte een beweging, als wilde hij zeggen dat kan ik nauwelijks aanne men, maar zei, dat hij voor alle zekerheid een tweede telegram zou zenden. Tegen zeven uur des avonds, juist op het uur, waarop Zernikow bij vrouw Retter was, meldde de advocaat zich ten tweeden male aan de villa in de Alleestraat. Me vrouw Berner ontving hem in bijzijn van Else en vroeg haastig„Niet waar, de ver gissing is opgehelderd „Het spijt mij, mevrouw, het was helaas geen vergissing. Het antwoord op mijn tweede telegram was gelijkluidend aan het eerste." „Maar dat kan niet." De woorden van de mooie vrouw gingen vergezeld van een blik van ontzetting. „Dat is onmogelijk aan te nemen." Zenuwachtig liep ze in de kamer heen en weer. „Een paar wehen geleden lagen er op de Spreebank nog tweemaal honderd vijftig duizend rnark ik las dat ge tal op de laatste afrekening, die mijn man werd toegezonden." „Weet u dat zeker, mevrouw „Absoluut zeker", sprak ®4j, „en juist daarom kan de zaak «vet in orde zijn. Er moet bij de bank een vergissing zijn en om die op te helderen ga ik rnet den nacht trein zelf naar Berlijn, ik wil zekerheid hebben haar stem begon lichtelijk te be-' ven, „want met de rente van honderd dui-1 zend mark zou ik niet ver komen en wij zouden ons zeer moeten bekrimpen." Ziji lachte even. „Het kan niet zijn; 't is on mogelijk." Zij begon weer door de kamer te loopen. „Indien u een paar dagen geduld hebt, mevrouw, behoeft u die reis niet te maken, want ik kan mij dadelijk per brief tot de Spreebank wenden en als het antwoord daarop niet bevredigend is, zou ik zelf naar Berlijn kunnen gaan. Morgen en overmor gen kan ik helaas niet wegens dringende andere zaken „Laat u dat maar, mijnheer Stern, die onzekerheid kan ik niet langer verdragen. Ik moet en zal weten of er niet meer op de bank aanwezig is." Else had tot nu gezwegen, maar thans mengde zij zich in het gesprek. „Moeder, laat u de regeling \an die zaak toch aan mijnheer Stem over." (Wordt vervolgd)/;

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5