UITYERKOOP CONGAC VIEUX XXX per flesch f 3.85 lJTK:SrR:17 TekUS A. H. van NIEUW KERK ONBILLIJKE TOEPASSING BELASTINGWET ZONDERLING ONTSLAG VAN EEN LANDGENOOT Protest van minister Beelaerts HET RIJWIEL ALS GEREED SCHAP Queen Anne Theemeubelen en Theekasten Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 HUMORHOEKJE VOOR HET BEHOUD VAN DE ZUIDERZEE. Een telegram aan den mi* nister van Waterstaat. In oen door ruim 400 visschers *n belang: stelling bezochte vergadering in hotel Spaander te Volendam betuigde men gis termiddag onder groot enthousiasme ad haesie met de actie van het landelijk comi té tot behoud van de Zuiderzee. Met algemeene stemmen besloot men tot toezending van het navolgende t^ipgram aan den Minister van Waterstaat: „De Volendammer visschers en houders van nevenbedtijven, In hotel Spaander in groote vergadering bijeen, dringen er bij Uwe Excellentie met klem op aan. dat een onpartijdig onderzoek worde ingesteld naar de noodlottige gevolgen van de algeheele afsluiting van de Zuiderzee, alvorens over de inpoldering zal zijn beslist." WRAK VAN EEN NEDERLANDSCH SCHIP ONTDEKT. Na 32 jaar. Op 26 Maart 1898 is op de rede van Duin kerken vergaan het Nedcrlandsche stoom schip „Bussum", van de reederij Vinke en Co., te Amsterdam, nadat de bemanning met groote moeite was gered, door een zich in de nabijheid bevindend stoomschip. De „Bussum", welke met hout geladen was, kreeg tijdens zwaar stormweder zware 6lag zijde en toen bovendien de kettingen bra ken en het schip een speelbal van de gol ven werd, was het pleit spoedig beslecht. Dezer dagen nu, aldus de Maasbode, is het wrak ontdekt. Het schip ligt geheel on der het zand bedolven. Men is bezig het uit te graven, om te zien, of er nog wat gebor gen kan worden. DE BERLAGE BRUG TE AMSTERDAM. De bovenbouw aanbesteed. A ni6 t e r d am, 16 Febr. B. en W. hebben heden aanbesteed den bovenbouw van de in aanbouw zijnde Berlage-brug. Er waren 13 inschrijvers. De laagste insclirijfsler was de firma Jon- ikcr te Amsterdam met 60.920. Het hoogst werd ingeschreven door de Kon. Nederlandsche Machinefabriek v/h. E. H. Begemann te Helmond met 100.613. Voorts hebben B. en W. aanbesteed het verbouwen en inrichten van het schoolge bouw Laurierstraat 107 tot vakschool voor meubelmakers, behangers en stoffeerders. Het aantal inschrijvers bedroeg 28. Laagste inschrijfster fa. G. B. Terbraak le Amsterdam met 22.941. FELLE BRAND TE SLAGHAREN. Slagharen, 16 Febr. Hedenmorgen te ongeveer tien uur brak brand uit in het groote perceel van den heer Nijkamp, staan de in de dichte huizenrij langs de Heeren straat. In dit perceel was gevestigd een boerderij, een manufacturen-zaak en een rijwielhandel. De brandweer van Dedems- vaart en van Hardenberg was spoedig ter jilaatse cn wist verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Een 'gelukkige om standigheid was het feit. dat do wind zuid oost was. I-IeL gebeelo perceel en de inboe del brandden uit, de aangrenzende huizen kregen brand- en waterschade De oorzaak van den brand is onbekend. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. AUTO TE WATER. Drie drenkelingen. Bussum. 16 Februari. Gister? vond om streeks zeven uur werd een auto, die aan den Rijksweg lusschen Naardcn en de Ilak- kelaarsbrug stond en waarvan de bestuur der even de wagen had verlaten door een achter hem rijdende auto aanger-den en in een sloot geduwd. De inzittenden, twee dames en een 78-ja- rige heer, werden door den bestuurder, die het portier \vtet te openen, drijfnat uit het .water gehaald. De auto, een Chevrolet, lag op haar kop en was zwaar beschadigd. Van de Cadillac, waarmede do aanrijding is geschied, was het voorste gedeelte geheel in elkaar ge drukt, de ruiten waren verbrijzeld, een re serveband, die aan de rechterzijde van den wagen was bevestigd geweest, lag tien me ter verder aan den linkerkant van den weg, zoodat hij onder den wagen moet zijn door geschoten. De bestuurder, de hoer van B uit Amsterdam, beweerde dat hij door de lichten van een hem tegemoet komenden wagen verblind was geweest en hierdotr de stilstaande auto niet had gezien. De Haarlemsche familie werd door een auto van van Zalinge's Automobie'bedrijf naar huis gebracht, die de Cadillac liet weg sleepen; terwijl zij vanochtend de te wa ter geraakte auto, die niet verzekerd was, xnet een takelwagen beeft gelicht. Tegen den heer van B. is proces-verbaal typ go maakt. DE AVERIJ DER „KNIGHT OF ST. MICHAEL". Het schip teruggesleept naar Amsterdam. TT mu tel en, 16 Febr. Het Engelsche stoomschip „Knight of St. Michaeldat Vrijdagavond in de Noordersluis met den schroef op een drijfbalk sloeg, is Maandag morgen door twee sleepbooten van do ree derij Goedkoop naar Amsterdam terugge sleept. Het schip zal worden opgenomen in een der dokken van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij, waar de schroef zal worden vervangen en andere schade zoo- hoodig zal worden gerepareerd, Reorganisatie van het Internationaal Instituut voor Intelleclueele samenwerking- De Telegraaf meldt uit Parijs: Zooals men zich herinnert, wekte het plotselinge ontslag van Baron* de Vos van Steenwijk als chef van de wetenschappelij ke afdeeling van het „Institut Internatio nal de Cooperation Intellectuele" sterke ontstomming in onze vaderlandsche geleer- den-kringen. Minister Beelaerts van Blok land zond namens de Nederlandsche regee ring een nota, aan het algemeen secretari aat van den Volkenbond, waarin de recht vaardigheid der door het Instituut bewerk stelligde omwerking van personeel lichte lijk in twijfel getrokken werd. Do minister zegt daarin o.m.: „Hot comité, belast met de bedrijfsher- vorming en dat de secties van het Instituut tot vier wilde beperken, heeft het nuttig ge acht de leiding van die secties uitsluitend op te dragen- aan vertegenwoordigers der Europeeschc mogendheden, die een perma nenten zetel in den Consoil van den Vol kenbond bezetten. Dc hooge directie van 't Instituut, d.i. do directeur on de vier voor» naaraste secretarissen, zal dus geheel toe vertrouwd worden aan onderdanen der groo te Europeesche mogendheden. De Neder landsche regeering is de meening toegedaan, dat deze reorganisatie niet zal bijdragen tot de verwezenlijking van het hooge doel, dat het Instituut nastreef. Zij is steeds van oordeel geweest, dat de wetenschap niet het uitsluitend domein is van zekere mogendheden of van een bepaalde groep van mogendheden en het lijkt haar toe, dat de samenstelling van de directie dezer wetenschappelijke inrichting deze algemeen- j heid zooveel mogelijk dient te weerspiege len. De Nederlandsche regeering acht do wijze, waarop de samenstelling van het per soneel geregeld is, onvereenigbaar met de beginselen, aangenomen door de elfde ver gadering, zoowel wat aangaat de recht vaardige vertegenwoordiging van alle mo gendheden in dc internationale administra ties als het aanblijven der ambtenaren". Op verzoek der Nederlandsche regeering zond het secretariaat van den Volkenbond deze protest-nota door naar het Uitvoerend Comité en de directie van het Instituut. De president van het uitvoerend comité, Paul Painlové, schreef o.m. terug, dat het di rectie-comité geen enkel oogenblik de nood zaak uit het oog verloren heeft om in het personeel een juiste vertegenwoordiging der verschillende cultuur-groepen te bewa ren. „Het spreekt vanzelf, dat het niet ver tegenwoordigers van alle landen kan beroe pen, daar de eerste categorieën van ambte naren slechts een vijftiental personen be helzen, maar te midden dezer enge gren zen hield het directic-comité de billijkste verdeeling in het oog. Het heeft in het bij zonder besloten, niet in staat alle benoe mingen dadelijk af te kondigen, dat een der vacante posten zou gereserveerd wor den voor een vertegenwoordiger der Noor delijke Staten of van Nederland". Inmiddels nam de Nederlandsche com missie voor de Intellectueele Samenwerking eveneens stelling in. In een vergadering van 24 Januari werd een motie geslomJ, waarin de commissie haar ontstemming rr over uitsprak, dat baron de Vos van Steen- wijk, zonder woord van dank over den ver richten arbeid, was ontslagen. De Nederlandsche commissie gaf vervol gens onomwonden haar opinie aan het uit voerend comité van het instituut te kennen in eon uilvoerigen brief. Na zijn vertrek kreeg baron de Vos van Steenwijk van groote geleerden van den meest uiteenloopenden aard philosofon, philologen, natuurkundigen waardeeren- de en deelnemende brieven, waarin zijn heengaan als cèn groot verlies wordt ?e- schetst. Men stelt er niet alleen zijn talen kennis en zijn scherp inzicht in het licht, maar ook dc wijze, waarop hij bij het lei den van internationale vergaderingen de meeningen der verschillende partijen lot el kaar wist te brengen. Het comité, dat de hervorming van het instituut in handen heeft, stelde de beslis sing over de vervanging van onzen land genoot uit tot de algemeene vergadering, die in April zal plaats hebben. HANDELS- EN LANDBOUWBANK EN SPAARBANK In staat van faillissement. De Haagschc rechtbank heeft heden in staat van failissement verklaard de Han dels- en Landbouwbank en de Spaarbank van die bank. Tot rechtercommissaris in beide faillissementen is benoemd mr. Schol ten, tot curatoren zijn benoemd, de bewind voerders E. C. U. van Doorn, J. van Eek en H. M. de Vries. AANGEHOUDEN. Amsterdam, 16 Febr. Aangehouden is een 34-jarige kantoorbediende, die ervan verdacht wordt, zich te Utrecht aan diefstal van 400 te hebben schuldig gemaakt. FANTASTISCH VERHAAL VAN EEN 15-JARIGEN BENGEL. Jeugdige Bredenaar te Antwer pen aangehouden. De Anlwcrpsche correspondent der Mstt. meldt: Op een Antwerpsch politic-bureau heeft zich de 15-jarige H. St. uit Zevenbergen aangemeld, die het volgende verhaal deed. Hij was werkzaam tc Breda op het „Radio Centrum". Toen hij een paar dagen geleden op 't kantoor kwam, sprong een kerel ach ter een bureau vandaan en bedreigde hem met een groot mes. S, moest den man wij zen, waar het geld en de papieren lagen. Nadat de boosdoener heel wat op zak had gestoken, dwong hij den jongen mee 1e gaan. S. was zoo benauwd, dat hij gewillig volgde. De man nam hem mee naar België. Te Neerspelt kreeg S een nieuwe oet en een nieuwe regenjas. Van daaruit ging het naar Antwerpen, waar de geheimzinnige persoon plotseling verdween. S. ging in een logement overnachten. Aldus het zonderlinge verhaal van den jongen, die bij zijn aankomst op het poli tie-bureau nog 27 gulden op zak had. De politie kwam alles zeer verdacht voor en bij nader onderzoek block, dat dc jon gen alles gelogen had en zelf den diefstal bedreven had. S. is daarop ter beschikking gesteld van den Nederlandsche consul te Antwerpen. VERLEENEN VAN EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Inspectietocht van Z.K.H. den Prins. Z. K. H. de Prins der Nederlanden stelt zich voor op Vrijdag 20 Februari 1931 rnet eonigc genoodigden een gedeelte van den weg te bezichtigen, waarlangs dc eerste pos ten zijn geplaatst voor het verleen en van eerste hulp bij ongevallen. Dc tocht zal een aanvang nemen te Breda, na aankomst van de treinen van 10.35 cn 10.38 en eindigen te 's Gravenhage om Onge veer half zes. Bijeenkomst op het Stationsplein te Breda. Tijdens dezen tocht zal gezamenlijk wordci; genoenmaald. DR. J. H. WILTERDINK, f Oud-conservator bij de Leid- sche Sterrewacht. Leiden, 16 Febr. Te Rijswijk, waar hij de laatste jaren woonde, is op 74-jarigen leeftijd overleden dr. J. H. Wilterdink, oud conservator bij de Leidsche Sterrenwacht. De over'edene stom3 in Astronomische we tenschap hoog aangeschreven en genoot een internationale bekendheid. MEVROUW HOPMAN-KWAST f Amsterdam, 16 Febr. In den ouder dom van ruim 74 jaar is hedenmorgen te Amsterdam overleden mevrouw Hopman- Kwast, muzlekpaedagoge en componiste, leidster van het bekende kinder-operette- gezelschap dat zich tot voor enkele jaren ook te Utrecht geregeld deed hooren„ DE „EXPORT" BINNENGEBRACHT. D c 1 f z ij 1, 14 Febr. Tiet motorzeilschip „Export" van den heer D. Eisscns te Delf-1 zijl dat, zooals wij gisteren meldden, i Woensdagmiddag j.l. op den Dollard aan! den grond liep en vervolgens lek sloeg, is' hedenmiddag ruim 12 uur behouden de ha-j ven van Delfzijl binnengebracht door de j sleepbooten Duitschland 1 en 2. In den argeloopcn nacht tijdens hoog water is bet gelukt het schip boven water te halen. Een deel van de lading, die uit j gerst bestaat, is weggespoeld, daar do rcch- terkapluiken waren opengebroken, tengc- volge van den krachtigcn golfslag cn door dat de lading begon te werken. Het groot ste deel van de lading is evenwel behouden gebleven, maar sterk in waarde vermin derd MET EEN VAT TE WATER GERAAKT. Door hartverlamming ovorleden. Dordrecht, 15 Febr. Langs de Voor straat aan dc havenzijde bevinden zich ver scheidene steigers, die naar de haven af hellen en eenigc jaren geleden nog hellen- der gemaakt zijn, om bij hoogen vloed het "•atir te koeren, dat vroeger vaak over de Voorstraat stroomde. Aan een dier steigers nabij de Niéuw-brug was Zaterdag de 67-jarige J. Geerlof, in dienst van de brouwerij „De Oranjeboom'" bezig om vaten bier te lossen. Onverwachts rolde een vat bier van den v.agcn den stoiger af. Geerlof liep het vat na en bij zijn pogingen om het te grijpen, viel hij voorover in het water. Onmiddellijk was de noodigc hulp aan wezig. De drenkeling pakte een riem. die hem toegeworpen word en was betrekke lijk gauw uit zijn benarde positie venost. Op den kant gebracht, bleek hij bewus telcos. Verschillende doctoren constateer- don, dat de levensgeesten nog niet geweken waren Op hun last werd de man naar het ziekenhuis gebracht. Daar aangekomen lerfdc hij nog, maar na eenigo minuten is hij overdeden. Men verrcoeidt, dat de ongelukkige dier d-n s«*hiiK een harst citattuning heeft ge kregen. (mndgm.) BELASTINGEN EN RIJKSMIDDELEN. 's-Gravenhage, 16 Febr. In de eerste maand van het nieuwe jaar zijn de Rijks middelen 1.6 milliocn gebleven beneden 1/12 van de raming. Dc grondbelasting en de personeele belasting zijn bij dit cijfer uitgeschakeld. Voor die beide belastingen, die voortaan grootendeels aan de gemeen ten ten goede zullen, komen, is 1/12 van de raming met 5.6 rtnllioen overschreden. De oorzaak hiervan is, dat geraamd is wat in het dienstjaar 1931 aan het Rijk ten goede zal komen, terwijl de opbrengst in de eerste maand nagenoeg uitsluitend be talingen bevat over vorige dienstjaren HR. MS, „WITTE DE WITH". Hr. Ms. „Witte de With", op uitreis naar Ned. Indië, is Vrijdag t« Aden aangekomen.] Meer licht gewenscht omtrent de voorgenomen reorganisatie van den belastingdienst. De begrooting van Financiën Ontleend is aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk VII B. (Departement vn Financien) der Rijks- begrooting voor het dienstjaar 1931. Een der leden maakte eenige opmerkin gen inzake de beurscrisis, waardoor tal van fondsen ten'zeerste zijn getroffen. Hij vroeg, of het niet mogelijk was een einde te ma ken aan het optreden dor bassiers. Andere leden wezen er op, dat de uitvoe ring van hetgeen hier wordt gevraagd, op groote moeilijkheden zal sluiten, daar het hier internationale beurspraktijken betreft. Enkele loden waren van oordeel, dat de tijd is gekomen om wettelijke maatregelen te nemen ter invoering van een belasting op buitonlandsche handelshuizen, die hier te lande zaken drijven. Gewezen werd op de onbillijke wijze, waarop art. 19 der Wet op de Inkomstenbe lasting niet zelden wordt toegepast. Het ge volg daarvan is, dat personen die volko men te goeder trouw meoncn te hoog te zijn aangeslagen en het ongetwijfeld soms inderdaad ook zijn, van hun recht om in beropp te komen geen gebruik maken, uit vrees voor mogelijke straf, waarvoor niet de geringste rechtsgrond aanwezig is. Gevraagd werd, of de Minister niet een mildere toepassing door de Inspecteurs dei- Directe Belastingen zou willen bevorde ren. Ook bij deze begrooting kwam ter sprake de druk. welke in steeds toenemende mate op den grond gelegd wordt; in het bijzon der had men hier het oog op het opdrijvon der opcenten. De aandrang door tal van landbouworga nisaties uitgeoefend om zoo spoedig moge lijk tot afschaffing der crisisopcenten te ko men, vond'bij vele leden steun. Een der leden klaagde over de groote on zekerheid bij de opgaven, welke men moet doen voor de Vermogensbelasting ten op zichte van de waardebepaling van vaste goe deren. Eenige leden drongen aan op afschaffing der Rljwielbelasling voor de landarbeiders, die het betrokken voertuig gebruiken hij wijze van onmisbaar gereedschap hij de da- gelijksche uitoefening van hun werk. Eenige leden wezen op de telkens her haalde verlenging van den termijn, bedoeld in art. 88a van de Tabakswet en betreurden dat een wet is gemaakt, die niet kan wor den uitgevoerd. Gevraagd werd, hoe in het algemeen de regeling omtrent de betaling van belasting op dc postkantoren werkt. Gevraagd werd, of de indiening van het verslag der Commissie tot herziening van het fiscale strafrecht en strafprocesrecht spoedig kan worden verwacht. Door enkele leden werd de aandacht ge vestigd op de stroeve wijze, waarop de Cen trale Beleggingsraad, ingesteld ingevolge de wet van 29 December 1928 (St.blad 507) werkt. Betwijfeld werd of de Raad wel be antwoordt aan zijn doel. Vele leden achtten het wcnschelijk, dat omtrent de voorgenomen reorganisatie van den belastingdienst meer licht worde ont stoken, opdat er gelegenheid zij tot het bc- oordeelen van dc voornemens der Regee ring, alvorens hieraan vaste vormen wor den gegeven, welke Tiet later moeilijk zou den maken, daarop, zoo noodig, in meer dere of mindere mate terug te komen. Deze leden zouden gaarne zien aangege ven, hoe de Minister zich de inrichting van het dienstvak der belastingen denkt en hoe do indeeling der inspecties cn kantoren over het geheele land er ongeveer zal uit zien. Mede zouden zij gaarne worden ingelicht omtrent dc gevolgen van do reorganisatie voor de ambtenaren. Ten slotte bevreemdde het dezen leden ten zeerste, dat de Minister de afscheiding der invoerrechten en accijnzen noodzakelijk acht, maar die om practische redenen slechts kan doorvoeren bij de inspecties, waarvan onder meer het gevolg zal zijn, dat dc ambtenaren van den actieven dienst onder twee hoofden komen. Vrij algemeen zou men het invoeren der reorganisatie gaarne voorloopig zien uitge steld en gaf men den Minister in overwe ging om liet volgend jaar een volledig uit gewerkt. plan in te dienen. Door een lid werd de aandacht gevestigd op de landaanwinning, zooals die door de Pruisische regeering in dc laatste jaren wordt toegepast, o. a. in Holstein, ten noor den van den Elbemond in Ditmarschen, door de tewerkstelling van werkloozen. Weliswaar bevordert ook de Nederland sche regeering op min of meer overeen komstige wijze de landaanwinning langs de noordkunst van Friesland en in de Lau werzee en worden van Rijkswege bovendien een viertal proeven genomen met landaan winning langs de noordkust van Groningen, maar de wijze, waarop te dier zake in ons land wonjt gewerkt, wijkt sterk af van de veel meer afdoende Pruisische methode, bestaande in het aanleggen van 1 a 1^ M. hooge, met graniet bezwaarde, smalle rijs- dammen, tot beteugeling van de draaistroo- men, die de bezinking van slib verhinderen. Waar vooral langs de noordkust van Groningen verscheidene duizenden hectaren wad worden aangetroffen, die misschien tot zeer vruchtbaar eerste klasse bouwland kunnen worden opgeslibt, door toepassing van dc vollcdigo ITolsteinsche werkwijze, werd in overweging gegeven daarmede te dier plaatse althans een proef tc nernen, welke van groot belang zou zijn. HET 16DE DIETSCHE STUDENTEN CONGRES. Het Dictscli Studenten Verbond zot op het einde van Maart te Groningen zijn L6e Con gres houden. Het programma vermeld o.m.: 2G Maart: Aankomst en huisvesting der deelnemers, 27 Maart: Optocht der deelne mers door de stad. Opening in de aula der Universiteit mot een rede van prof H. Bur ger, Amsterdam Brocdergroeten lümcns de Nederlandsche Vlaamsche en 7iud-Afri- kaansche Studenten. Sectievergadering. Op voering van oen tooneelstuk door de Gron. Stud. Tooneeiciub. 28 Maart: Tweede congreszitting Prof dr. Geijl behandelt dc stof behandeld in de sec tievergadering. en waarin geschJeJ kundige vraagstukken aan de orde zijn gesteld. 29 Maart. Muziekuitvoering van de Gro- ningachc Orkest Vereeniging. Ncd-rlandscho en Vlaamsche composities. 30 Maart: Slotzitting. Spreker waarschijn lijk prof. G. Busselaar te Berlijn, een Zuid- Af rikaansch onderwerp en Wies Moens. Tenslotte Banket en Bal. DENKT U OM ONZE AXMINSTER KAIROKLEEDJES 140 C.M. LANG a 1 5.90. Zij: Dc denk er over om moeder een poosje te vragea HIJ: Maar lieveling. Je begrijpt toch wel dat lk niet ln emst sprak toen ik zei dat ik geen nieuwe hoed voor Je wou betalen? (Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6