AMEDSFOOETSCH DAGBiAB DE VERHOUDING NEDERLAND-BELGIE Zaterdag 21 Februari 1931 -DE EEMLANDER" 29e Jaargang No. 199 DERDE BLAD BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW Voorloopig verslag der Eerste Kamer LEZING VAN Mr. J. ZAAIJER Eerst België los van Frankrijk! FANTASIE EN WERKELIJKHEID Oplichting ten nadeele van chauffeurs Burgemeestersbenoemingen. Socia: listische burgemeesters in u geval van mobilisatie Verschenen te het Voorloopig Verslag Eerste Kamer nopens het Wetsontwerp tot Vaststelling van Hoofdstuk V (Binnonland- sche Zaken en Landbouw) der Rijksbcgroo- ting voor 1931. Aan dit venslag wordt het volgende ont leend: De bekende bezwaren, welke de z.g. zo mertijd voor het platteland met zich me debrengt, werden weder sia&r voren ge bracht. Betoogd werd, dat bezwaarlijk zal kunnen "worden gezegd, dat dit instituut het onder ons volk als geheel genomen tot een beteekenende mate van populari teit heeft geberacht. Gevraagd werd, of de minister, nu hij op grond van d© bestaande bepalingen geen subsidie kan voorstellen ten behoeve van do vestiging van het Goorsche natuurre servaat, niet op andere wijze het verleenen van geldelijken steun aan dezen zaak zou kunnen bevorderen. In verband hiermede werd voorts de vraag gestold, of de minister, gezien den nieuwen toestand, door de stichting van het reservaat In het leven geroepen, ver- eeniging der Gooische gemeenten tot een enkele niet noodig acht* Burgemeestersbenoemingen, Sommige leden wraakten de Juistheid van don theoretische grondslag bij benoe mingen van burgemeesters, zooals de mi- n;sfer dien ten vorige jaren heeft aange geven. Andere leden betoogden, dat bij de benoeming van burgemeesters niet zoozeer op de. partijen, waartoe de candidaton be lmoren, dan wel op hun geschiktheid moet worden gelet. Het zou deze leden geenszins verwonde ren, indien de minister ï.*a de bekende ver klaring van den heer Albarla, zijne ten vorige jare kenbaar gemaakte zienswijze niet meer zou handhaven. Dezo leden toch meenden, dat, aangezien buiten allen twij fel vast moet staan, dat burgemeesters in geval van mobilisatie de hun door de Wet opgelegde verantwoordelijke plichten zul len nakomen, leden eener politieke partij, die uitdrukkelijk voor zich het recht op- eischt om van geval tot geval uit te ma ken of de wettelijke voorschriften aangaan de de mobilisatie zouden worden nageko men, dan wel op nader door de partij vast te stellen wijze zouden worden gesabo teerd, hetzij in het geheel met, hetzij eerst nadat door hen op dit punt "en bevredi gende verklaring zou zijn afgelegd, tot bur gemeester zouden kunnen worden benoemd. De betrokkenen zouden zich daarover be zwaarlijk kunnen beklagen, daar wie zich buiten de Wet stelt, de gevolgen daarvan heeft te aanvaarden. Een der leden wenschte zijn bezwaren kenbaar te maken ten opzichte van de han delingen van enkele burgemeesters, waar van hij het optreden moest afkeuren. Hij somde vijf gevallen op, waarvan één te 's- Gravenhage: aanbieding van een petition nement, waarbij Kamerleden en bestuurs leden van het N.V.V. met een groote volks menigte in opdracht naar het Binnenhof trok. Slechts vier aanbieders van het pe titionnement werden daar toegelaten. Verscheidene leden verklaaidon. dat in dien tijd het bij de politie geheel cn al aan een krachtig beleid heeft ontbroken. On voldoende gesteund verloor de gemeente lijke politie allengs haar prestige. Steunverleening en Werk verschaffing. Gevraagd werd. op welke wijze het per centage. dat het Rijk in de Ioonen dor ge meentelijke werkverschaffing toekent aan de hand van de door het Centraal Bureau voer de Statistiek uitgegeven rangschik- kingsltjefc naar den belastingdruk wordt berekend. Tevens zou rnen gaarne worlen ingelicht cuntrent de wijze, waarop de minister zich vrorstelt. dat deze percentages in het vor- vo'g, na de wijziging in het gemeentelijk belastingstelsel zullen worden berekend. Voorts, zoudmen gaarne vernamen in hoeverre de in de laatste jaren getroffen steunregelingen in overeenstemming kun nen worden geacht te zijn met dc Armen wet. Hoewel werd ingestemd met het streven der regeering om in crisistijd het doen uit eren van werden door gemeentebesturen aan te moedigen, door het verleenen van financieelen steun in de aan te werk ge stelde werkloozen uitbetaalde loonen, had men bezwaar, dat het loon daarbij werd gesteld op lager peil dan dat van verka- heiders ter plaatse. Landbouw. Eenlge leden drongen met klem aan op wederaanstelling van een directeur-gene raal van den landbouw. Andere leden waren van oordeel, na de zeer stellige uitlatingen van Jen minister nog onlange in de Tweede Kamer tegen DE AANVARING NABIJ SLIKKERVEER. Dc „Reederij de Lek II" kwam in aanvaring met de vrachtboot „Stad Tiel IV", waardoor belde schepen bijna onder het wateroppervlak verdwenen. de aanstelling van een directeur-generaal voor den Landbouw, daarop thans niet meer te moeten terugkomen, hoewel zij geenszins overtuigd waren van het bovre- digende van den tegen woord i gen toestand. Aan de aanstelling van een consulent In algemeenen dienst achtten dsze leden be zwaren verhonden. In verband met het ontwerp Tanvewet achten sommige leden het van belang, dat in Nederland proeven werden genomen rnet het kweeken en onderzoeken van tarwe rassen op hun bakwaarde on dat een bij zondere instelling daarvoor worde aange wezen. Aangedrongen werd op bebossching van de woeste gronden, die wegoii6 onvoldoen de vruchtbaarheid voor bebouwing niet in aanmerking komen Deze boboss-ciiing w.ord aanbevolen ter verkrijging van productief vverk, ook vqor de toekomst en van hout, vooral mijnhout, waarnaar meer en meer vraag zal ontstaan. Dringend werd in overweging gegeven den rentevoet van 4 pCt., waarnaar de an nuïteiten volgens de Landarheidcrswe: wor den berekend, althans gedurende den cri sistijd, te verlagen tot 3 pCt. of nog liever 2 pCt. HET UITBETALEN VAN POSTWISSELS. Een postambtenaar die niet lette op het endossement Rotterdam, 19 Februari Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft zich heden middag een incidentje afgespeeld waarbij de president mr. dr. van Vierssen Trip zich zeer ontstemd heeft uitgelaten over de ge ringe controle bij het uitbetalen van post wissels door de Ned. Posterijen. Het ging om een postwissel van f 3.50 die door een ver dachte bij zijn familie uit de bus gehaald was, vervolgens aan zichzelf was geëndos seerd, en tenslotte door hem was geind. Bij het verhoor werd de postambtenaar die den wissel had uitbetaald verhoord door den president, speciaal naar aanleiding van het feit dat. het endossement verkeerd was ge daan. De man verklaarde den wissel, te hebben uitbetaald. ,Hebt U dan niet gezien dat hot endosse ment verkeerd was, vroeg de president, af gezien nog van het feit dat dc wissel valsch was, wat natuurlijk niet op het eer ste oog behoeft te bi ij ken?" Getuige had dit gezien. De president maakte hem er toen op op merkzaam dat li ij zijn plicht niet had ge daan door dezen wissel uit te betalen, in- plaats van hem te weigeren. Als hij dit had gedaan was een misdrijf voorkomen en had de verdachte niet. terecht behoeven te staan. Getuige1 verklaarde dat die endossemen ten wel eens meer niet heelemaal in orde zijn. „Indien dat zoo is, zei de president ,en die wissels worden toch uitbetaald dan wordt er grof verzuim gepleegd. Heeft men dien wissel alsnog aan den geadresseerde uitbetaald nu er dit verzuim was ge maakt?" „Neen. antwoordde de getuige. Met deze uitbetaling beschouwde men de zaak als af gedaan." Waarop de president zich nog eens zeer ontstemd toonde. Eisch: zes maanden gevangenisstra) BRANDSTICHTING. Landbouwersknecbt gearresteerd. Helmond, 20 Febr. In den avond van 17 Februari brak in de voorraadschuur van den landbouwer Timmermans te Bakel brand uit. Na eon ingesteld onderzoek door den gemeente-veldwachter en de ma rechaussee uit Helmond bleek dat hier brandstichting had plaats gehad, üe ver moedelijke dader, zekeren C. C., gewezen landbouwersknecht van Timmermans, is thans door de politie gearresteerd. C. C. die niet van deze streek afkomstig is, is, na de brandstichting bekend te hebben, naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht. Het is vooralsnog onmogelijk de scherpe kanten glad te slijpen Voor de afdeeling- 's-Gravenhage van den Bond van Jonge Liberalen hield Donder dagavond in gebouw Excelsior a. d. Zee straat, mr. .1. Zaayer een lezing over: De verbouding tusschen Nederland en België In zijn openingswoord wees dc voorzitter er met nadruk op, dat de spreker voor de zen avond geen lid is van den Vrijheids bond of .van den Boud van Jonge Liberalen. Sedert in 1925 minister van Karnebeek met zijn ontwerp-verdrag met België voor den dag kwam, hoeft het vraagstuk der ver houding met onzen Zuidelijken nabuur in het centrum der belangstelling gestaan Dc. Belgische Staat is na den oorlog een in Ne dorland niet erg bemind instituut. Toch is er voel voor toenadering te zeggen, hoofd zakelijk ook als een Nederlandsch belang. In 1905 streefde België naar een militaire overeenkomst met Nederland, doch deze kwam niet tot stand, hetgeen in 1911 maa' goed bleek. Er is een streven naar een z.g. Groot België, door toevoeging van geheele of dee- Jcn van randstaten. (Limburg, de Schelde, Luxemburg, etc.) Een bepaald motief hier voor bestaat niet. Dc tegenwoordige eischen van Belgische zijde hebben meer een economischcn onder grond. Spr. verwijst in dit verband naar de rede van den lieer Colijn in 1927 bij de ver werping van het ontwerp-verdrag. Nederland wcnscht de bemoeienis van derden (groote mogendheden) in de ver houding met België te voorkomen lil 1919 ia gebleken, dat hiervoor wel degelijk ge varen bestaan. Na hot vervallen van de Belgische neutra liteit was een somenwerking tusschen Bel gië en Frankrijk te verwachten, en dat. is ook geschied. Hierdoor is ontstaan één Fransch-Belgisch imperialisme. Het gevaar was in 1919/20, dat Frankrijk België aan zich zou binden, en dat moest Nederland zien te voorkomen. Desniet tegenstaande kwam het militaire contract tusschen België en Frankrijk tot stand Daarna vangt de periode aan, eindigende met de verwerping van het verdrag in 1927. Aan de overeenkomst met Frankrijk werd niet al le veel uitvoering gegeven. Daarvoor waren aan die samenwerking te veel be zwaren verbonden. Dc verwerping van het verdrag heeft be zwaren meegebracht, doch niet zoo ernstig, als minister v. Karnebeek verwachtte. De tegenwoordige houding der regeerin gen van België en Nederland wijst op een langen duur van het hangende conflict. De Nedevlandsche regeering is hiernan voor een groot deel schuld. De eerst al te lank moedige houding stuitte op verzet bij de Volksvertegenwoordiging (1927) en «eerst in 1929 werd een krachtiger geluid gehóórd, dat echter bij dc kwestie der Antwerpen- Riin-verbitiding weer geheel zoek was. Een goed verdedigd België is in overeen stemming met één der Locarno-god&chten, en als zoodanig ook voor Nederland van be lang. Er zijn echter anderzijds tè groote ge varen aan verbonden. Uit alles is wel komen vast te staan, dat het vooralsnog onmogelijk is, de scherpe kanten tusschen België en Nederland glad te slijpen. Eerst wanneer België geheel los is van Frankrijk, bestaat hierop een kans. Voordien moet er aan Ncderlandsc.ho zijde een geest van vertrouwen zijn, die niet weg u» praten is. Ei zullen echter steeds wrij vingspunten blijven, hetgeen ook geogra fisch zeer verklaarbaar is, en hiervoor zul len dan t.z.t. regelingen getroffen moeten worden. Bolgiè moet echter h'ervoor de an- ti-Nederlandsche houding van 1920 laten varen. Slechts over de Schelde en. de Antwerpen Rijnverbinding wil spreker nog een nadere uiteenzetting geven. De Schelde is in do ter ritoriale verhouding met België een teer -punt,- en Nederland .moet^te dien aanzien dan ook een tegemoetkomende houding aannemen. Dit onderwerp is.echter zoo ge vaarlijk, dat hierbij de uiterste voorzichtig heid in acht moet worden genomen. Wat dc Antwcrpen-Rijn-verbinding bo treft, merkt spr. allereerst op, dat de ligging aan riviermonden naast lusten, ook lasten rnet zich brengt, Belgie heeft vroeger in 1839) een recht van vrije doorvaart gekrc gen, doch dit slaat alleen op- de bestaande tusschemtatercn. Laat men die laatste grens echter los, dan komt het er ten slotte op aan, dat België een nieuwen Rijnmond naar Antwerpen zou krijgen, en dat is een dwaasheid. Wij behoeven de voordeden van onze positie niet prijs te geven, en aan den anderen kant is er van onze zijde ook nog reden genoeg om op herziening van de voor ons nadeelige passages in de verouderde verdragen van 1839, aan te dringen. Frankrijk is de eënige hinderpaal voor 'n goede vorstandhouding tusschen Nederland en België. Een hartelijk applaus beloonde spr. voor zijn heldere uiteenzetting. Na een korte pauze bestond golegenhei t tot gedacht en wisseling, waarbij geen nieu wo gezichtspunten naar voren kwamen. DE P.H.—A.E.2. EN DE POST NAAR INDI2. De P.H.A.E.Z., die Zaterdagmorgen a.s. van Schiphol vertrekt, zal de post overne men van het bij Popelin gestrande 12e postvliegtuig, de P.H.A.F.Ó. en verder naar Indië brengen. Inmiddels heeft de P.T.T. in overleg met de K.L.M. besloten om ook met dit vlieg tuig van Zaterdag opnieuw post te doen verzendon op de gewone voorwaarden. De correspondentie voor dit vliegtuig moet uiterlijk Vrijdagavond a.s. in Amster dam zijn. Voor post uit Rotterdam en Den Haag kan dit ook Vrijdag a.s. nog met den •nachttrein geschieden. BIJZONDERE COMMISSIE VOOR GEORGANISEERD OVERLEG. Tegen reorganisatie van den Belastingdienst In haar dezer dagen gehouden vergade ring van de Bijzondere Commissie voor Ge organiseerd Overleg voor do Dienstvakken der Directe Belastingen enz., en der Re gistratie enz. behandelde de Commissie het verzoek van den Minister van Financiën om advies over het denkbeeld van een reor ganisatie van don belastingdienst in dien zin. dat de invoerrechten en accijnzen van het dienstvak der directe belastingen, enz., worden afgescheiden cn de diensten dor directe belastingen en die der indirecte be lastingen worden samengevoegd De Com missie besloot na.ampele bespreking den Minister te adviseeren bovenbedoelde reor ganisatie -niet door te voeren. Voorts werd een advies samengesteld inzake toelagen en vergoedingen voor kashouders ën kassiers. De thans toegekende bedragen zouden moe ten worden gesplitst in een toelage voor het bijzondere karakter der werkzaamheden en een vergoeding voor eventueele kastekorten. De overige punten van de agenda werden aangehouden tot de volgende vergadering. Een delinquent die hel vee, schil niet meer kende Rotterdam, 19 Februari. Voor de Rot terdamsche rechtbank heeft terecht gestaan de 26-jarige melkhandelaar W. V. uit Dip- teloord, verdacht van oplichting. Deze ver dachte heeft eenigen tijd geleden per ad vertentie mepschen opgeroepen voor chauf feur van een melkhandel. Ilij nam er ver scheidene in dienst en verklaarde dat zii borg moesten storten. Deze bedragen liepen uiteen, de een moest f 200, de ander f 150 betalen, naar gelang van hun draagkracht. Toen het geld begon binnen te komen en daarmee tegelijkertijd do informaties van de nieuw aangesteldcn die eerst wel eens wil den weten hoe de vork in de steel zat, ver telde hij dat hij directeur was van de On derlinge Handelsver. „De Eendracht" in den Haag, die een filiaal had aan den Oost- zeedijk te Rotterdam. Het ging er om melk. uit te venten per auto maar later zou de zaak een verkoopcentrale worden van bo ter, daar de directeur een neef was van een zeer bekend margarinefabrikant hier ter stede. Inderdaad hebben de namen op den. klank afgaande wel eenige overeenkomst. De gedupeerde menschen die bij het fili aal verschenen vonden daar een Jeege win kel en den directeur. Auto's waren er ook niet, maar deze konden worden gehuurd. En melk word elke morgen gebracht door een melkboer De nieuwe chauffeurs die opdracht kregen deze melk uit te venten in de huurt vertrouwden al gauw 't zaakje niet. Zij sta ken de koppen bij elkaar en toen de ver dachte, om hen gerust te stellen, ook nog het verhaal vertelde dat hij een grooten veestapel bezat in Dinteloord. gingen zij naar de Centrale Recherche. -Deze heeft na eenige dagen van onderzoek V. aangehou den en opgesloten. Bij zijn verhoor verklaarde hij dat hij van de heele geschiedenis niets meer afweet Dit was mogelijk, zoo verklaarde de psy chiater, dr. van Woerkom ,die hem beeft onderzocht. Verdachte's toerekenbaarheid is sterk afgenomen, en hij kent het verschil niet meer tusschen fantasie en werkelijk heid. Het beste is maar hem ter beschikking van de regéering te stel Ten. Misschièrr dat; gezinsverpleging hem weer wat vérder helpt zoo'dat hij later wellicht weer aan het werk kart gaan, mits onder toezicht. De éisclï van hèt O. M„ mri E. D. H. Schut ter luidde: 1 maand gevangenisstraf door te brengen in Scheveningen en verder ter beschikkingstelling van de regeering. De verdediger mr. v. cL Linde heeft aangedron gen op een zoo kort mogelijke vrijheidsstraf, daar de verdachte zeer slecht tegen do cel kan en nu al veel geleden heeft van de de tentie. DE INDISCHE LUCHTPOST. Adres van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel, Rotterdam, 19 Februari. De Rotter damsche Kamer van Koophandel en Fa brieken heeft een adres gezonden aan den minister van Waterstaat oVer het groote belang dat de Rotterdamsche handelshui zen hebben bij een snelle en goede verbin ding met Indië. De Kamer verwacht dat binnenkort een sterke stijging van het aan tal poststukken zal plaats vinden, hetgeen dus een intenser verkeer tusschen de dee- len des rijks met zich brengt, wat in dezen tijd van malaise groote waarde heeft, In verband daarmee verzoekt dc Kamer den minister met kracht te willen bevorderen dat nog in dit jaar, in overeenstemming met de oorspronkelijke plannen een weke- lijkschc luchtpostdienst zal worden ingc« sleld. AFPERSING VAN EEN SCHIPPERS VROUW. Rotterdam, 19 Februari. De recht bank hier ter stede heeft hedenmiddag vonnis gewezen tegen den 25-jarigen va rensgezel M. C. S. die terecht had gestaan wegens afpersing van een schippersvrouw, en wegens diefstal van 64 en een trouw boekje van een kostganger tot twee straf fen van resp. 2 jaar en zes maanden. DE BRANDKASTDIEFSTAL TE BLOKZIJL De dadors voor de rechtbank. Zwolsche Voor de Zwolsche rechtbank hebben te rechtgestaan de 28-jarige rijwielhersteller J. v. V. en de 42-jarige chauffeur G. v. S. belden te Rotterdam, verdacht in den nacht van 17 Januari de deur van de coöp. zuivelfabriek De Volharding te Blokzijl te hebben opengebroken en daaruit de brand kast, toen zij deze niet konden open krij gen, in een auto to hebben meegenomen. De gemeenteveldwachter Hoedemakere ging hen met een auto na, en achterhaalde ben even voorbij Zwartsluis, daar de auto, waarin zij met de brandkast zijn gevlucht, een gebroken st»urwiel had gekregen. Het O.M. eischte tegen v. wiens eerste ernstig misdrijf dit was, drie jaar gevange nisstraf en tegen v. S. die medeplichtige was aan een soortgelijke inbraak op 22 Ju li 1927 te Zwolle, waarvoor hij drie jaar kreeg, zes jaar gevangenisstraf. Van S. was door zijn uitstekend gedrag in de gevange nis te Rotterdam voorwaardelijk in vrij heid gesteld. Uitspraak 5 Maart

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9