UTF:STiR:l7 Tel:h5 COGNAC VIEUX XXX per flesch f3.85 AX^INSTËR TAPIJTEN TAPIS BELGE KLEIDEN A. H. TAN H1EI7WKESK vtfMiA/l/üft MUNITIEMAGAZIJN TE ZWOLLE LEVERANTIES DOOR EEN RAADSLID, KAN NEDERLAND NOG NEUTRAAL BLIJVEN? EEN TOTALE MAANSVER DUISTERING ÏS 's GRAVENPOLDER EEN RUSTIGE GEMEENTE? PRACHT COLLECTIE BeekensteinscheSaan Beekstraat Tel. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHQEKJE Bezwaren behandeld voor den Raad van State. 's-Gravenhage, 4 Maart, Door den Raad van State, afdeeling -voor de Geschil len van Bestuur, is heden behandeld het beroep inzake de bezwaren ingebracht tegen de door het Departement van Defen sie voorgenomen oprichting van een muni tiemagazijn in de voormalige Brocren- kazerne te Zwolle, De bezwaren, gegrond op gevaar voor ontploffing, waren door Gedep. Staten van Otferijsel ongegrond bevonden. Van de appellanten was heden niemand voor den Raad van State verschenen. De le luitenant der genie Boot deelde mede, dat de opberging der munitie ge schiedt in eenigo lokalen van de kazerne, wélke practisch brandvrij zijn, en waarvan de steenen muren 22 c.M. dik zijn. Bovendien liggen deze lokalen in een ge bouw, waarvan de muren meer dan 40 c.M. dik zijn. Voorts zijn de vloeren van beton, terwijl het gebouw een lichte kapconstructie heeft. Ontploffing acht spreker vrijwel uitgeslo ten, evenals brandgevaar, en wanneer er eventueel een ontploffing mocht plaats hebben, dan zal deze door dc lichte kap constructie een uitweg vinden cn daardoor slechts plaatselijk blijven. De sleutel van het toegangshek berust bij den commandant der politietroepen in het zelfde gebouw. Ten slotte deelde spreker mede. dat bet gebouw aan één zijde wel grenst aan een muur van een in de nabijheid staande kerk, maar overigens geheel vrij gelegen is van de perceelen van hen, die bezwaren hebben geopperd. De beslissing volgt later. TECHNISCHE GEHEIMEN, Oud-employé der A.K.U. voor de rechtbank. Voor de rechtbank te Arnhem heeft, naar le N. R. Ct. meldt, terecht gestaan de -56 jarige technicus J. van D., woonachtig te Arnhem. Hem werd ten laste gelegd dat hij in Duitschland technische geheimen van de A.K.U. bij welke onderneming hij in dienst was, hoeft bekend gemaakt, in hot bijzonder ging het hier om z.g. spinpom- pen. De verdediger rnr. Roobol wees onmid dellijk op den ondergrond van do beschul diging, welke volgens pl. niet aan de door de wet gestelde eischen voldeed. De rechtbank besliste echter, dat de aan klacht gegrond was. Na een langdurig getuigenverhoor, waar in ook de directeur van de A.K.U., prof. I. P. de Vooys werd betrokken, oischte het O AI. tegen verdachte een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden in verband met den zwakken gezondheidstoestand van verd. In zijn pleidooi critiseerde mr. Roobol de hpuding van de A.K.U. die de vindingen van haar personeel octroieert, zonder ver dere belooning. Uitspraak over acht dagen. WERKTIJDVERKORTING. Op een textielfabriek te Almelo. 'Almelo. 4 Maart. In de fabrieken van de NA". H. Edemaii Jr. Textielfabrieken, is bekend gemaakt, dat in bet begin van c',3 vozende week voorloopig slechts -i ctagen :n de week zal worden gewerkt. Deze maatregel houdt verhand met de crisis in de Textielindustrie. HET VEER TE ZALT-BOMMEL. De K.N.A.C. meldt ons: De veerweg van den Rijksvecr te Zalt- Bommel is overstroomd. De overtocht ge schiedt met twee stoombootponten. BEGRAFENIS-Mr. H. M. MOLL De „Apostel der Vriendschap". Onder groote belangstelling is op de Be graafplaats Westerveld ter aarde gesteld het stoffelijk overschot van mi*. H. M. Moll, m leven directeur van de Bijbank van de N'ederlandsche Bank te Rotterdam. Onder de aanwezigen waren o.a. mr. G. Vissering, president van de N'ederlandsche Bank en P. 't Hooft, agent der Nederland- sche Bank in den Haag. Gesproken heeft mr. J Drost, die zcide, dat de overledene te kennen had gegeven, dat geen officieele toespraken zouden wor den gehouden; zijn zusters, die hem het best. van allen kenden en in wier hart de overledene zulk een groote plaats innam, hadden gewild, dat slechts één spreker het woord zou voeren cn dat zou spreker zijn. Spr. noemde dit heel moeilijk, want velen zullen zeker gaarne hebben getuigd van hun hoogachting en liefde voor don overle dene. Zeker zou de directie van de Bijbank van de Nederlandsc.be Bank te Rotterdam van die hoogachting hebben willen getui gen en ook andere instellingen hadden dit zeker gaarne willen doen. Maar die maatschappijen konden toch in spr. een vertegenwoordiger zien, omdat hij ook op maatschappelijk gebied met den overledene in aanraking kwam. Den her Moll, 2eide spr., kon men den 'Apostel der vriendschap noemen. Het was dus geen wonder, dat, toen de Rotarianbe weging in ons land opkwam, hij meewenue deze te organiseeren. Ofschoon spr. geen Rotarian is, weet hij toch wel, dat het doel der beweging is vriendschap en vriend- schappelijken omgang van de menschen on derling tc bevorderen en dit was juist iets voor Hein MoiL Na deze rede spoelde de organist Wenn ich einmal soil scheiden, van Bach, waarna onder het spelen van Ases Tod von Edward Grieg het stoffelijk overschot werd uitge dragen. Bij liet graf lieeft nog oen familielid, mèj. Coninck Westenberg, het woord gevoerd waarna een zwager van den overledene, mr. dr. W. P. Vis, uit Haarlem, dante voor de groote belangstelling. Een Stompwijksche kwestie voor den Raad van State 's-Gravenhage, 4 Maart. Door den Raad van State, afdeeling voor de Geschil len van Bestuur is heden behandeld het be roep van N. J. ai. Willemse tegen hot be sluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij hij wegens leveranties van mate rialen aan hot gasbedrijf der gemeente ver vallen is verklaard van zijn raadslidmaat schap van de gemeente Storapwijk. De heer Willemse voerde aan, dat het hier betrof een leverantie, welke niet door hem, maar door zijn zoon N. J. H. Willemse was gedaan. Van het geleverde is door ap pellant niets bij den leverancier gekocht. Alles is door of namens zijn zoon besteld. Het onderzoek hiernaar is zeer onvolle dig geweest en spr. merkt op, dat zonder meer maar wordt aangenomen, dat de ma terialen door hem zijn besteld en gekocht. De oorzaak daarvan is, dat de facturist van dc firma R. v. d. V. to den Haag, toen een bestelling van den zoon binnenkwam, aan een schrijffout heeft gedacht, aange zien de naam van don zoon nog r.iet in de boeken voorkwam, cn toen deze bestelling op naam van appellant heeft geboekt. Deze verkeerde boeking is later door de firma er kend. Spr. acht het onjuist, dat hij daar van de dupe moet v. orden. Zijn zoon werkt sinds 1 Januari 1930 zelfstandig cn is niet meer bij hem in dienst. Dc burgemeester van Stomp wijle, dc lieer Keizer merkt op, dat deze laatste mededee- ling betwist moet worden en voorde daar voor aan, dat de zoon van appellant niet bokend was bij den Raad van Arbeid, dc Kamer van Koophandel en hij de Rijksver zekeringsbank, voorts dat hij in Jienst van zijn vader opruimingswerk in Wormervcer heeft verricht, terwijl verder zijn vrouw bij de invulling van het belastingbiljet heeft opgegeven, dat haar man in loondienst werkzaam was bij zijn vader, den appel lant. De heer Willemse merkt nog op, dat zijn zoon reeds door den Raad van Arbeid is be boet, omdat hij geen zegels plakte cn geen loonlijst had opgehangen. Dit zijn echter zaken, die zijn zoon raken en met de onder havige zaak niets te maken hebben. Spr. blijft er bij, dat hij geen materialen heeft gekocht, welke aan de gemeente zijn geleverd. Dc Kon. beslissing volgt later. De Regeering beantwoordt de vraag bevestigend- Onze volkenrechtelijke positie De minister van Buitenl. Zaken deelt in zijn Memorie van Antwoord de zienswijze, dat he tv dringend gewenscht is, dat om trent Nederland's volkenrechtelijke, politie ke en moreelo positie in ecval van oorlog tusschen andere staten klaarheid bestaat. Misvattingen dienaangaande ,en met name de stelling, herhaaldelijk van eenice zijden verkondigd, dat in geval van oorlog tus- schori derden de mogelijkheid onzijdig te blijven zoo gering is, dat practischo staat kunde daarmede seen rekening meer be hoeft te houden, kunnen er toe leiden de gevaren die uit den huirligeu wereldtoe stand voortvloeien, te vergrooten. De Regeering staat niet op het standpunt dat in geval van oorlog tusschen derden, do neutraliteit, ondanks het lidmaatschap van den Volkenbond, zal kunnen worden geproclameerd in alle gevallen, waarin zulks in 1914 had kunnen geschieden^ zij is echter van oordcel. dat ook thans nog re kening moet worden gehouden met geval len van oorlog tusschen anderen, waarin ons land, evenals in 1914, onzijdig zal kun nen blijven. Aangenomen moet worden, dat de moge lijkheid, dat Nederland ondanks het be staan van den Volkenbond in een gewapend conflict tusschen derden gerechtigd of zelfs moreel verplicht zal zijn, onzijdig te blij ven, juridisch en practisch van zoodanige beteekenis is, dat naar het oordeel van den minister geen leider der buitenlamischë po litiek de verantwoordelijkheid zou kunnen dragen voor het vcrwaarloozon van deze kans. Mitsdien moet ons Regocringsbeleid er van uitgaan: a. dat in geval een oorlog gevoerd wordt nabij óns territoir in Europa of onze over- zeeschc gebieden, de doortocht van een der partijen over het Nederlandsche territoir uitsluitend in de door het Volkenbondsver- drag voorgeschreven gevallen zal moeten worden gedoogd, en dat in de overige ge vallen Nederland vrij zal zijn In het bepa len van zijn gedragslijn; b. dat de verplichte deelneming aan de economische afsluiting van den Staat-aan- valler eveneens beperkt zal zijn tot do door bet Volkenbondsverdrag voorgeschreven ge vallen; c. dat ondanks de Volkenbond gevallen van onzijdigheid niet alleen juridisch con strueerbaar. maar ook practisch mógelijk blijven, waarin de bel mgen. dit tol dusver een belligerent van schending van onze neutraliteit konden weerhouden, aller minst zijn weggevallen; d. dat de aanwezigheid van een weer macht dan een preventieve werking kan hebben, óók van de zijde van zich ton on rechte als Volk'onbondsweermacht voordoen de strijdkrachten, en dat deze aanwezigheid van een weermacht, in stede van ons tot practischc deelneming aan den strijd te nopen, ertoe kan bijdragen, het conflict te beperken on overbrengen van den strijd op ons grondgebied te voorkomen; e. dat door het onderhouden van zooda nige weermacht Nederland zijn aandeel bij draagt in de gemeenschappelijke rechts handhaving, zonder welke de verwezenlij king van de Volkenboridsidec onuitvoerbaar moet worden geacht. In den avond van 2 April Gp 2 April vindt een totale maansver duistering plaats, die in Nederland waar neembaar zal kunnen zijn. Hemel en Dampkring vermeldt de volgen de gegeven: Opkomst van do maan. IS u. 21 min. Arnst tijd; intrede in de kernscha- duvv: IS u. 44; begin der totale verduisto ring: 19 u. 43; midden: 20 u. 28;-einde: 21 u. 13; uittrede uit de kornschaduw: 22 u. 12. Bij een maanraiddellijn =.t 1 is de diame ter van de verduistering 1,51. H. on D. teekent nog aan, dat het oogen- blik van de intrede der maan in den scha- auwkegel der aarde ongeveer samenvalt met dat van haar opkomst-, waaronder hei verschijnsel tenzij do lucht zéér helder mocht zijn noodzakelijk lijden moet. Maar gedurende do totaliteit stijgt de maan van 11 gr. hoogte tot 22 gr. Deze phase der verduistering cn die waarin do maan weder uit de aardschaduw treedt, zal dus als hot weer meewerkt, uitstekend zijn waar tc ne men. NA HET AUTOBUS-ONGELUK TE BLERIK. De spoorwegdirectie en de chauffeur. De Ned. Bond van Aautobusdienstonder- nemers meldt ons: Naar vermeld werd, was de chauffeur van den verongelukten bus dermate overspan nen, dat hij naar bet ziekenhuis te Venïo moest worden gebracht. Aldaar werd hem een slaapmiddel toegediend. s Nachts om één uur werd deze chauffeur door den vertegenwoordiger der Ned. Spoor wegen gewekt om hem een verhoor af te nemen. Naar aanleiding daarvan heeft de Ned. Bond van Autobusdienstondernemers zich tot de Directie der Ned. Spoorwegen gewend met de vraag of dit op last van de Directie geschiedde. In dit schrijven zegt de Bond o.m. dat hij zich kan voorstellen dat de Spoorwegdirectie in verband met het on derzoek onder haar eigen personeel het ook gewenscht achtte den chauffeur te hoo- ren. Het recht daartoe ontkent de Bond echter, hij meent dat dit alleen de justitie toekomt. Echter verzoekt zij de Directie te berichten of zij ook niet van meening is, dat het tijdstip waarop men den chauffeur vragen meende te moeten stellen ongeschikt was en dat daarmede zonder bezwaar tot Zondag of Maandag gewacht had kunnen worden. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau de heer Ch. J. I. M. Welker, vice-president van den Raad van Neder- land6ch Indie; toegekend de bronzen eere-medaille der Oranje Nassau-orde aan P. van Leyden. ar beider bij de firma wed. C. Dieten en Zoon te Leiden. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. Z a n d v o o r t, 4 Maart. In de Hollandia- wasscherij werd de rnachinedrijver M. G. u.t Haarlem bij het overleggen van een drijf riem, die in beweging was door het leer gegrepen. Bij het stopzetten der machine bleek hij ernstig gewond te zijn. Dc heer Wecnink, eigenaar der fabriek, riep onmid deliijk geneeskundige hulp in Ovorhrenging naar de Mariastichiing te Haarlem was noodzakelijk. Behalve een verbrijzelde duim en kneuzingen aan rug cn hoofd werd een dubbele armbreuk geconstateerd. PREMIERE VAN „CAGLIOSTRO" BIJ HET NED. TöONEEL Amsterdam, 4 Maart Zaterdagavond a.6., 7 Maart, wordt naar de Tel. bericht, in den Stadsschouwburg, door de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneei directie Louis cornedie in 9 tafereelen van A. Defresne, on- voering gegeven van ..Cagliostro", Iragi- comedie n 9 tafereelen van A. Defresne, on der regie van den schrijver, in décors, ont worpen door A van Dalsum cn vervaar digd op de ateliers der Kon. Vereeniging. Dit stuk speelt in de laatste helft der 13e eouw. De rostuums. naar ontwerp van Cruys Voorbergh. werden vervaardigd op het atelier der Kon. Verceniging en door de firma Serné Zn. DE KINDERMOORD TE ROTTERDAM. Verde hto veroordeeld lol 5 jacr govangenisslral. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak van den ge- wezen portier P. S., die door de Rechtbank te Rotterdam wegens doodslag, geploegd op zijn beide kinderen is veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstel ling van de Regeering. I Het Gerechtshof veroordeeld S. geheel overeenkomstig hot requisitoir van den proc. generaal, Mr. de Visser, tot 5 jaren e vangen isstraf door te brengen in een pjzondere strafgevangenis en met ter be- hikking stelling van de Regeering. MARKT OP DEN OPENBAREN WEG. Een tegenvaller voor Dootinchem. Naar hel Hbid. verneemt, heeft het ge mcentebestuur van Doetinchem van bet Rijk aanschrijving ontvangen dat na het einde van dit jaar de Hamburgerstraat (rijksweg) niet moer als marktterrein mag worden gebruikt, daar de weg geheel voor het verkeer beschikbaar moet blijven. Deze aanschrijving komt geheel onver wacht cn is voor de gemeente eon geduente financieole tegenvaller. Het gemeentebe stuur i6bezig met een groote doorbraak om op marktdagen het verkeer om te kun nen leiden. De daarvoor ten koste van vele duizenden aangekochte perceelen zijn juist gesloopt. w. H. WISSELINK. Afscheid bij de Nederland» schc Heidemaatschappij. Op 28 Februari, aan het einde van den loopenden cursus, heeft de heer W. H. Wis- selink, hoofd van den cursus der Neder landsche. Heide Maatschappij, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd, den dienst der Maatschappij verlaten. De heer Wisselink heeft gedurende ruim 24 jaren deze functie vervuld, terwijl hij vóór dien tijd een der eerste onderwijzers was, die zich door het geven van landbouw- cursussen verdienstelijk maakte Hij heeft er toen aan medegewerkt het instituut voor hot landbouwonderwijs aan boerenzoons in winleravondcursussen te stichten en tot ont wikkeling te brengen. Ten kantore van de Xed Heidemaat schappij waren Zaterdag bestuursleden en ambtenaren derMaatschappij, de directeur van het Staatsboschbehccr, leeraren van den cursus en een aantal oud-leerlingen bij eengekomen om van den heer Wisselink afscheid tc nzmen en hem te huldigen. De heer Dr Lovink deelde daarbij mede, dat het Hare Majesteit behaagd had, den heer Wisselink te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Gedep. Staten van Zeeland meenen van niet. Onwillige gemeentebesturen 's-Gravenhage, 4 Maart. Door den Raad van State, afdeeling voor de Geschil len van Bestuur is heden behandeld hot beroep van den Raad van e Gravenpolder tegen de beslissing van Ged. Staten van Zeeland, waarbij het salaris van don Rijks veldwachter werd verhoogd. De gemachtigde van het gemeentebe stuur. de beer Hulst merkte op, dat de vaststelling van het salaris van den Rijks veldwachter geheel aan den raad behoort. Naar het oordeel van den raad ver-Jient de veldwachter voldoende, ook met het oog op de door hem te vervullen ambtsbezigheden in een rustige gemeente als 's Gravenpol der. De gemachtigde van Ged. Staten merkte hiertegen op, dat Ged. Staten wel degelijk het salaris van den veldwachter kunnen vaststellen en dat hierover een vaste juris prudentie bestaat sedert 1902. Voorts zegt 6pr. dat s Gravenpolder geens zins den indruk wekt van een rustige plat telandsgemeente, waarbij bij herinnert --.an een kerkelijke quaestie, welke zich ce iige jaren geleden in die gemeente heeft voor gedaan, cn waarbij partijen slaags raakten, zoodat van politiezijde moest uorden inge grepen. Spr. deelde verder mede, dat Ged Staten aanvankelijk hun goedkeuring aan de be groeting hadden onthouden, docb dat de raad onwillig bleef om de gewenschte wij ziging aon te brengen en evenmin van het onthoudingsbesluit bij de Kroon in bwoep ging. Door deze illegale houding van den Raad zijn Ged. Staten er daarna toe overgegaan, om art. 212 der Gemeentewet toe te passen, hetgeen geenszins hetzelfde is als hei ont houden van goedkeuring. Voordat Ged. Sta ten daartoe overgingen, hebben zij eerst weder hun besluit tot onthouding hunner goedkeuring ingetrokken. Spr. w.s.n niet zeker, of het mogelijk is, om dan weder op oen eenmaal genomen besluit terug te ko men, maar hij hoopt, dat dc Raad van State in zijn advies aan de Kroon ten deze reke ning wil houden met de noodzakelijkheid als gevolg van de houding van den raad. De heer Hulst merkt nog op, dat de ge noemde kerkelijke kwestie zeer is opgebla zen. Kr zijn geen gevechten geleverd, alleen is door een jongen met een parapluie gesla gen. liet gaat niet aan, alleen daarom de gemeente als onrustig te kwalificeeren. Nog merkte spr. op, dat de raad het niet noodig vond om van het onthoudingsbesluit in beroep te gaan, er. hij vond het wel wat te ver gaan, dat Ged. Staten met toepassing van art. 144 der Grondwet hebben gedreigd. Toen Ged. Staten zelf onwettig handelde, is de raad in beroep gegaan. De gemachtigde van Ged. Staten sprak ten slotte de hoop uit, dat de Kroon in deze prealabele quaestie het besluit van Ged. Staten zal goedkeuren, aangezien anders dc positie van Ged. Staten die reeds eenige ja ren bezig zijn tegen onwilligo gemeentebe sturen, zeer zou verzwakken. De Kon. beslissing volgt iater. Vooral niet vergeten de bestelling on to geven voor de versche visch, alle soorten, het billijkste bij GLASTRA'S Vischhandel. Utrerhtsrheriraat 40 „Dus je gelooft niets „Ik geloof alleen wat ik weet,"" „Nou Ja, dat bedoel lk toch." (London Opinion)'^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6