AMEbSF OORTS OH DAGBLAD NAAR EEN PARLEMENTAIRE REGEERING! HET DOEL DER LIBERALE POLITIEK Zaterdag 7 Maart 1931 -DE EEMIANDER" 29e Jaargang No. 211 REDEVAN Mr. D. FQCKV9QR DEN VRIJHEIDSBOND Het z.g. kapitalistische stelsel niet te vervangen DE OPERETTE VAN HET „VORSTENDOM GELEEN" GELDLEENINGEN VOOR HET RIJK Een Zuiderzeebank? GENERAAL SEYFFARDT'S MISSLAG De positie van ons parlement legem over de regeering verzwakt. Mr. D. Fock. voorzitter van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" heeft de gisteravond te Deventer aangevangen algc- meene vergadering van deze partij geopend met een redevoering, waarin hij alvorens enkele algemccne opmerkingen over Jen politieken toestand in ons land, een blik wierp op dien in het buitenland. Het is een teekenend verschijnsel al dus mr. Fock dat men bij het bepalen van zijn standpunt ten opzichte van de nationale politiek niet meer volstaan kan met të letten op de toestanden in het eigen land, maar genoodzaakt is zijn blik verder te laten gaan ook naar hetgeen zich om ons afspeelt, in de ons omringende landen, in Europa, ja in de geheele wereld. Wanneer wij dan de blik laten gaan bui ten onze grenzen, ontmoeten wij daar ner gens een toestand, die voor ons aantrekke lijk is, noch op politiek, noch op econo misch terrein. Vóór 1014 waren er 17 souvereinc staten Jn Europa, thans niet minder dan 28! De vrees voor herhaling van een oorlog drijft de volkeren tot het streven naar een geslo ten huishouding, die spot met de eerste be ginselen van de economie ora daar voort te brengen, waar dit met de minste moeite en dus het goedkoopst kan geschieden. Daar enboven werd aan de overwonnenen een schadevergoeding opgelegd en tegelijk door hot optrekken van tariefmaren worden be let deze te betalen op de eonig mogelijke wijze om dit te doen, n.l. door een zoo groot mogclijken uitvoer. Het is niet de eerste maal en het zal helaas ook wel niet dc laatste maal zijn, dat door rcgecringen getroffen maatrege len hetzij nationaal, hetzij Internationaal evenzoovele belemmeringen zijn voor een opbloei van het internationale vrije ruilver keer en dus van de wereldwelvaart. Na beschouwingen over de wereldcrisis, die overal zwaar drukt, ging nir. Fock voort: „Ook. ons land ondervindt dc gevolgen der wereld-crisis in ruime mate. maar toch mag gelukkig worden geconstateerd, Jat wij cr hier minder van merken, dan in vele landen om ons heen, hetwelk ongetwijfeld een gevolg is van het feit, dat ons econo misch leven, dank zij ons hier te lande ge huldigd handelsstelsel, veel minder kunst matig in stand gehouden bedrijven kent dan elders. En het behoeft geen betoog, dat in moeilijke tijden die takken van bedrijf, die in normale tijden reeds niet anders Jan door steunmaatregelen van de overheid in het leven gehouden kunnen worden, hel corst gedoemd zijn te verdwijnen. Vergele ken bij tal van ons omringende landen moge het werkloosheidscijfer niet zoo hoog zijn, toch is het onrustbarend, en behalve door steunmaatregelen en uitvoering van productieve werken, zal ook door overleg met werkgevers en werknemers getracht moeten worden verbetering te brengen. Intusschen is het noodzakelijk, om le venskrachtige bedrijven, die door deze wereldcrisis zwaar getroffen zijn en drei gen te niet te gaan, doch van grootc betee- kenis zijn voor onze volkswelvaart, over deze moeilijke tijden heen te helpen. Het staat wel vast, dat de regcering zelve geheel onvoorbereid stond tegenover de crisis: zij is achtereenvolgens gekomen met maatregelen, telkens voor een bepaali onderdeel zonder blijk to geven van een zelfstandigen algemcencn kijk op de gevoJ gen. die de door haar in navolging van de landbouw-crisis-commissie gedane voorstel len voor ons economisch leven hebben. Zon neklaar is wel gebleken de groote behoefte aan de spoedige instelling van een economi- schen voorlichtingsdienst, zooals de cora- missie-Posthuma ook heeft aanbevolen en waarvoor nu eindelijk door do regeering een toezegging is gedaan. Voorts wreekt zich thans het gemis aan een Ministerie van Landbouw, waarop door onze afgevaar digden in het Parlement zoo herhaaldelijk is aangedrongen. Het is onze groote grief tegen deze regeering, dat zij niet heeft ontworpen een vast plan, waarnaar zij onze wel levenskrachtige bedrijven, die thans door de crisis getroffen zijn, tijdelijk steun wil verlecncn. doch dat zij slechts telken male is gekomen met wetsontwerpen, die alleen op een bepaalde tak van bedrijf be trekking hebben. Daardoor is het onmogc lijk om te kunnen overzien welke econo mische en financieele gevolgen deze steun verleeningen voor ons land hebben, temeer waar het toch moeilijk is om aan den eenen tak van bedrijf de steun te onthouden, welke men aan een anderen reeds heeft ge geven. Ten aanzien van den landbouw, bepleitte spreker verder nog doeltreffende maatrege len in dezen tijd te nemen, zooals b.v. de af schaffing van de vleëschaccijns, uitgebrci der toepassing van de landbouwuitvocrwet, .verlaging van keurloonen en andere kosten aan den uitvoer van vee verbonden en dor- gelijke. In meer algemeenen zin, afgescheiden van de crisis, is het wenschelijk dat men kome tot een spoedige invoering van Staatspensioen, gepaard mot het streven voor de overblijvende invaliditeits-vcrzeke- ringen naar een vereenvoudigde regeling, dio heel wat minder administratiekosten meebrengt. De invoering van Staatspen sioen, zooals dit door onze sociale commis- sie-Lely reeds een paar jaren geleden 's aanbevolen in haar rapport, is thans meer dan ooit een dringende eisch des tljds. Natuurlijk ontbreekt het in deze tijden niet aan stemmen, die luide verkondigen dat deze crisis weer bewijst, dat het kapi talistische stelsel heeft afgodaan en ten spoedigste moet worden vervangen door een ander. In tal van uitspraken van socia listische zijde wijst men de verantwoorde lijkheid voor deze crisis af, daar zij is ont staan onder het kapitalistische stelsel, dat de S. D. A. P. niet gemaakt heeft. Ik zou kunnen volstaan met op te merken, dat ook wij dit niet hebben gemaakt. Van een stel sel kan men ook eigenlijk niet spreken, maar de tegenwoordige wijze van voort brenging, gebaseerd op arbeidsverdeeling en ruil, i3 zoo gegroeid cn heeft geleid tot een welvaartspeil ook van de arbeiders als in vroeger dagen voor onmogelijk zou zijn gehouden Wanneer heden ten dage gewezen wordt op den grooten vooruitgang in den levensstandaard van den arbeider, moet men niet vergeten twee dingen er bij te vertellen: in de eerste plaats dat de so cialisten dit niet hebben bereikt nog nimmer hebben zij zelfs maar aan de regee ring deel genomen en, toen aan hen de ge legenhcid daartoe geboden werd, hebben zij geweigerd en in de tweede plaats dat deze toename van welvaart alleen mogelijk is gemaakt door de vrije ontwikkeling van den maatschappclljken arbeid cn de onder nemingslust onder hot tegenwoordige zoo genaamd kapitalistisch stelsel. Onze tegenwoordige wijze van voort brenging heeft de techniek en de rationali satie gebracht en niot omgekeerd. Zij heef! aan de mcnschheid goede diensten bewe zen zii heeft de emancipatie van de arbei ders mogelijk gemaakt; en met vreugde mag worden geconstateerd, dat een groot deel van onze bevolking beter is gevoed, gekleed en gehuisvest dan veertig of vijftig jaar terug, maar dit alles is zóó geworden onder het huidige stelsel van vrije voort brenging. Waar is het betere stelsel, dat men er voor in de plaats wil stellen? Na bij de beantwoording dezer vraag te hebben aangetoond dat ook bil de aanhan gers der S. D. A. P. en zeker ook bij de leiders van het Ned. Vakverbond de leer van Marx voor goed dood is, vervolgde mr. Fock: Wat wij op het gebied van voortbrenging thans in Rusland zien geschieden, wat wij vernemen omtrent de vrijheid van den mensch als arbeider in dit productie systeem, geeft ons zeker geen aanleiding om ons standpunt te herzien. Hoezeer wij dus, ook juist in dezen cri sistijd, het onvolmaakte van de tegenwoor dige wijze van voortbrenging ervaren en aan den lijve ondervinden., cr is geen weg gewezen, die ons tot een beter resultaat zal voeren. Na do gebleken onhoudbaarheid van 't Marxisme, bestaat er geen ander stel sel meer. En als men van socialistische zijde het simplistisch wil doen voorkomen alsof de huidige crisis uitsluitend een gevolg is van de kapitalistische wiize van voortbren ging. dan rijst bij mij de vraag, of deze cri sis niet verscherpt wordt door tal vnn over heidsmaatregelen, die onder socialistischen invloed mede door anderen zijn genomen. Het zijn niet alleen de staatslieden, die de vrede van Versailles hebben gemaakt, bij wie nu en dan het inzicht in dc economi sche gevolgen van hun maatregelen heeft ontbroken Ook binnen onze grenzen ziin ze helaas talrijk. Als ik denk aan het ontwerp-pacht- wet en de bedenkelijke bepaling, waarbij het aan den rechter is overgelaten om tus- schen verpachter en pachter een bindenden prijs vast te stellen; als ik denk aan do rijkswinkelsluitingswet, nog wel in to voo ren in zoo moeilijke tijden als nu. als ik denk aan de vele gevallen, waarin gemeen tebesturen ook thans nog tot verbetering van de arbeidsvoorwaarden van het toch al zoo bevoorrechte gemcentepersoneel, zijn over gegaan, dan zijn dit evenzoovele voorbeel den, dat men zich van do economische go- volgen van dergelijke maatregelen geen juiste voorstelling maakt Na enkele politiek-historische beschou wingen te hebben gegeven, wees de heer Fock er thans op hoe gedurende bijna twaalf jaren het bil de samenstelling van de volksvertegenwoordiging niet mogelijk gebleken is een ministerie tot stand tp brengen, dat steunde op een meerderheid in de Tweede Kamer Hierdoor is de nositie van het parlement tegenover de regeering verzwakt, die, naar spreker met voorbeelden aantoonde, moer- malen door het stellen der portefeuille kwestie dreigend ootreedt, waarvoor do volksvertegenwoordiging dan zwichtte. Niet alleen uit deze feiten, maar ook nog in andere opzicht blijkt de toenemendp macht van de reeecring en do achter hsnr staande ambtenaren tegenover den volksin vloed. Zoowel de tarwewet als het ontwerp inzake het rauzlekauteursrecht houden zoo goed als geen bepalingen In. doch laten al les aan den Minister over. Op dezo wijze is het niet meer de volksvertegenwoordiging, die de door de regcering ingediende wets ontwerpen beoordeelt en vaststelt, doch be paalt de rol van Tweede cn Eerste Kamer zich tot het geven van een zoo goed als blanco volmaakt aan de regeering. om in bepaalde zaken naar goedvinden te hande len. Ook dit is een symptoom van den ver- mindcrendcn invloed van het parlement. Wij kunnen en wij mogen deze verschijn selen niet anders dan met groote bezorgd heid opmerken, maar daarnaast zijn wij ge houden om al hetgeen in ons vermogen is te doen om paal on perk te stellen aan deze steeds grootere albrokkeling van de ware democratie. Onder volledige handhaving van onze beginselen, waarover morgen voor U oen drietal inleidingen zullen worden go- houden, mecnon wij, dat de zoo juist door mij gesignaleerde feilen nopen tot hot zoe ken naar een gemeenschappelijke basis, waarop eon nieuwe groopeering van par tijen mogelijk is, naar een samenwerking van allen, die van overtuiging zijn, dat do ware democratie, dat is de invloed van de volksvertegenwoordiging op de regeering. en een juiste werking van het parlemen taire stolsel weder moet worden hersteld. Moeilijk zal het ongetwijfeld zijn om bij ons volk zulk een geest van samenwerking te kweeken, geneigd als het is ora meer to zien naar wat verdeelt dan naar wat ver eenigt. D. FOCK, Indien men streeft naar samenwerking en naar een gezonde ontwikkeling van de democratie, naar behoud van onze parlo mentaire instellingen en rechtmatige uit oefening van don volksinvloed bij de regoe- ring, dan zal de scheidslijn niet loopen naar godsdienstige gezindheid, maar getrokken moeten worden tusschen hen eenerzijds, die onze nationale volkseonheid willen be houden en zich onvoorwaardelijk willen neerleggen bij de beslissing van do volks vertegenwoordiging, en anderzijds hen, dio niet of niet meer gelooven in het parlo mentaire stelsel, dan wel meenen zich bij de uitspraken van het parlement niet on voorwaardelijk te moeten neerleggen. Aan het eind zijner rede deed mr. Fock een beroep op allen, partijgenooten en geestverwanten in den lande, om bij de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten samen eendrachtig op te trekken, teneinde voor de zoo mooie liberale beginselen een zoo groot mogelijke vertegenwoordiging in de verga derzalen van Provincie cn Eerste Kamer te verkrijgen. „Meer dan ooit aldus de spre ker „is het thans noodig om pal te staan voor de handhaving van het parlementaire stelsel, voor het verschaffen van den noo- diaon invloed aan het Parlement tegenover de Regeering, ons opnieuw aan te gorden tot den strijd voor do democratie in ons staatkundig leven, gelijk Thorbecke dien vóór ons heeft gestreden, teneinde den rechtmatigen invloed van het volk op de reeeering te verzekeren. Het gaat in deze tijden om groote levensbelangen van ons volk. Het algemeen kiesrecht heeft niet, zooals ook wij verwacht hadden, geleid tot een grooteren invloed van het volk op de regeering, doch heeft deze integendeel ver zwakt. Dit ligt niet aan het algemeen kies recht zelf, maar aan een onjuist gebruik, dat velen nog van hun kiesrecht maken. Nog te velen onder ons volk verkeeren in de meening, dat het mogelijk is om door middel van het stemrecht kleine speciale belangen te dienen en zijn nog te weinig doordrongen van liet inzicht, dat het niet de Staat, maar de maatschappij zelve is, die grootere welvaart kan scheppen. Te velen zijn nog niet doordrongen van het feit, dat niet de Staat geroepen is om b* paalde dogma's aan anderen op te leggen Op ons, liberalen, rust dc taak om die allen voor te lichten en het besef bij te bren gen, dat het geen toeval is. dat de vermin derde invloed van de liberalen in het Parlo ment samenvalt met een verminderden in vloed van het Parlement op de Regeering Laat het voorbeeld van Dultschland ook voor ons een les zijn! Wanneer de bestaan de politieke partijen, die ondanks alle ge schilpunten toch één zijn in hun waardee ring voor het behoud van het parlementaire stelsel en van onze nationale volkseenheid voortgaan met den nadruk te leggen op wat verdeelt ln plaats van to strevon naar wat voreenigt, zullen de kiezers zich steeds meer wenden tot uiterste groepen, afkcerig als zo zullen worden van de machteloosheid van de tegenwoordige politieke partijen om ons parlementair stelsel naar behooren te doon functioneoren De heer Rink heeft dezer dagen in zijn ultnemendo redevoering ln dc Eerste Kamer erop gewezen, dat een groopeering, die tot con meerderheid zou leiden, waarop een parlementaire regeering zou kunnen steunen, niet gemakkelijk to verkrijgen zal zijn. Ik ben dit met den heer Rink eens, maar alles moet toch in het werk worden gesteld om het doel, d 1. een parlementaire regoe- ring, te bereiken. Laten daarom allen, die streven naar sa menwerking, naar enn zoo groot mogelijke vrijheid voor individu en maatschappij ons liberalen, steunen in het waarachtig belang van ons land vóór dc vrijheid, vóór dp democratie, vóór samenwerking, tegen split sing, tegen dictatuur en anarchie!" Pretendent voor een denk beeldige Kroon Een tijdje lang was het stil, rnaor nu schijnt een nieuw bedrijf te zijn begonnen van do operette ,,'t Vorstendom Goloen*', zoo lezen wij in 't Hbld. De kranten berichten tenminste, dat de „vorst" naar Den Haag is getrokken, om er te „debatte-jren'' met prof. Fruin en met den ministerpresident kater lazen we weer een tegenspraak van het een en ander, gelijk dit ook wel ge beurt omtrent mededeelingen heusche vor sten betreffende. Intusschen wentelt zich de troonpreten dent in een kluwen van processen-verbaal blijkbaar ook al met de bedoeling zijn doorluchte naam en vorstelijke titels in al lerlei officioele stukken te doen opnemen. Nog altijd worden voorname families lastig gevallen en op kosten gejaagd, hetzij om hun kastcelcn af te geven, hetzij om zich tegen aanspraken op hun goederen te ver dedigen. Het moet ook onlangs zijn voorge komen, dat de held dezer zaak zich aan meldde bij den overste van een retraitehuis gelegen op „zijn" territoir, met de mededee- ling, dat hij hom rustig zou laten wonen waar hij was, mits hij hem en don zijnen domicilie verleende. Meer en meer begint men tot de meening over te hellen, dat de Maastrichtsche recht ljanU indertijd beter gedaan had inzake ze kere, wonderlijke eischen van den preten dent, geen rechtsingang te vcrleenen. Dat werd het begin van een reeks aanmatigin gen, waarover oion ln het buitenland zelf6 zich aardig begint te amuseeren. In krin gen van Belgische oudheidkundigen heeft men zich al afgevraagd, of men in Neder land niet wijs is, door een dergelijke affaire te laten ont6taan, in plaats van ze, als een onschuldige dwaasheid te ignoreeren. De grond van het geheel moet dan ook, naar de pertinente uitspraak van meest be voegden, ongelooflijk wrak wezen. Voor- oerst een genealogie, die als geforceerd wordt afgewezen. Doch zelfs indien die juist waren zou, door verjaring en door niet herroepen bepalingen der Napoleonti sche wetten, aan het een en ander toch geen gevog meer gegeven kunnen worden. Het allermooiste schijnt nog te wezen, dat het fameuze vorstendom Galeen feitelijk nimmer heeft bestaan. Bezittingen der Huyns zouden vroeger, van Philips IV van Spanje, den titel van graafschap verkregen hebben. Dezo bezittingen behoorden tot de landen van Valkenburg en meteen tot die van Overmaze. Dc Spaan9cho konmg, her tog van Brabant, had die verworven en was cr vorst. Nogmaals, volgens eerste historie kenners zijn er nimmer souvereinc vorsten van Gcleen geweest cn bestond het vorsten dom, in den zin als door den „kroonpreten dent", bedoeld, niet. Men begint zich in Limburg, waar men toch wel van een grap houdt, af te vragen, hoelang die operette nog voort moet duren, tot wat die nog leiden kan. Bij behandeling voor liet gerecht van een der vele hierbij betrokken zaakjes, gewaagde het O.M. van „onderzoek naar geestvermogens". We we ten niet of daartoe reden bestaat. Mocht dit niet wezen, welnu, dan ware het wel het beste, als op een vrijen Zondagmiddag, on der bescherming van de Nederlandeche po litie, een plaatselijke Carnavalsvereniging, welke eventueel, mocht zc te Geleen niet bestaan, voor dit doel zou kunnen worden opgericht, den vorst van den troon stiet! HET AUTO-ONGEVAL TE BLERIK. Venlo, 6 Maart. Heden is in het R K. Ziekenhuis te Vcnlo overleden Mej. Kraus uit Horst, die ernstig gewond werd bij het autohusongeluk nabij Blerik Dit is het vijf de slachtoffer van deze ramp. Momenteel worden nog vier gewonden in het Ziekenhuis te Venlo verpleegd. Hun toestand is redelijk wel. IN EEN ZUUBPUT OMGEKOMEN. Gistermiddag is de 18-jarige uit Meuiun- teren op de Kunstzijdefabriek te Ede in een zuurput gevallen. Hij werd levenloos eruit opgehaald. UIT HET RAAM GEVALLEN. Uit hot raam der derde 'verdieping van een perceel aan de Korte Kèizèrstraat is een meisje van ongeveer 15 maanden op de binnenplaats gevallen. Een b'uilrman, die het ongeluk zag gebeuren, bracht het kind naar het posthuis op de Nieuwrtarkt, van waar de G. G. D. het naar het Ned. Isr. zie kenhuis vervoerde. Het kindje is daar over ieden. Het ontwerp met Instemming ontvangen. Blijkens het voorlnopig verslag Inzake het wetsontwerp tot het aangaan van eer. of moer geldleenlngen ten laste van hu Rijk, werd dit ontwerp algemeon mot instem ming ontvangen Men 'uichte net Fjc. dat de Regeering do gelegenheid aangrijpt ora te komen tot vermindering vnn don rente last der rintlonalo schuld. Het 'oogenblik voor deze conversie nentte men gelukkig gekozen, al hadden deze leden de indiening van het daartoe strekkende wetsontwerp oerder verwacht. Men twijfelde dan ook niet, of, ondanks het voor Nederland ab normaal hoogc bedrog der leening. dezo ge makkelijk ingang zal vinden bij do tegen woordige srhuldeischcre. Verscheidene hden zooien niet gaarne zien dat het lnvaliditcits- -*n het Pensioen fonds genoopt zullen worden tot zooda ïige bedragen in de leaning deel te nemen dat voor de tegen woordigo schuldcischere slechts eon betrekkelijk gering deel over blijft Zij achtten bet niet in het belang an den Nederlandschen Staat dat zijn bur gers, die mc! moeite geleerd bobben hun geld in schuld van het eigen land te be leggen, daarvan op deze wijze weer afkce rig worden gemankt. Eenige leden vroegen of de Minister zich een deel van het benoodigde bedrag, dal op de openbare markt zal moeten worden op genomen b.v. 25 millioen, niet togen een lagen rentevoet zou kunnen verschaffen in den vorm van schuldbrieven van een op te richten Zuidcrzee-Bank. De hier aan liet woord zijnde leden stel den de vraag, of, nu de eerste ongeveer 20.000 H A. Zuiderzeegronden zijn droogge legd. de tijd niet is gekomen om het denk beeld van een Zuiderzeebank en het uitge ven van Zuiderzoeschuldbricven tegen een laag rente-type in overweging te nemen. Andere leden vreemden het gevaar, dat de uitgifte van die Zuiderzeeschuldbrioven licht zou kunnen mislukken, waardoor de credietvanrdigheid van het Rijk zou wor den benadeeld. Zij meenden te weten, dat in de kringen van den Noord-Hollandschen Landbouw nog weinig vertrouwen in die Zuiderzeegronden bestaat. Een zeer ernstig verzuim van den Minister van Oorlogwaarvoor ook minister Beelaerts ven antwoordelijk is Wij lezen in hot orgahn Nederland, voreenigd met de Bultenlandsche Post: Naar aanleiding van de ongelukkige uit lating van Gen. Seyffardt, den chef van on zen Generalen Staf, waardoor voedsel ge geven is aan de idee, dat de Duitschers via Nederlandsch territoir tegen Belgic-Frank- rljk kunnon willen operccren en Nederland onmachtig kan blijken doortocht over zijn gebied te beletten, heeft de Minister van Oorlog ter kennis van de Autoriteiten van Leger en Vloot gebracht, dat zij „bij mede deelingen betreffende de landsverdediging, ook al spreken zij alleen uit eigen naam' (wat Gen. Seyffardt kennelijk naar het ge voelen van den Minister deed) „do omzich tigheid moeten betrachten, welke met het oog op hunne bijzondere positie geboden is". Men zou dit eene beleediging kunnen achten van die autoriteiten. Zij toch heb ben geen openlijke terechtwijzing verdiend. Deze behoorde uitsluitend tot generaal S. te zijn gericht. Het is o.i. een zeer ernstig ver/uim van den Minister van Oorlog, waarvoor ook aan onzen Minister van Buitenlandsche Zaken verantwoordelijkheid moet. worden opge legd, dat de appreciatie-Seyffardi van Je Belgische versterking op de Nedenandsche grens, op geenerlei wijze is gerefuteerd ge worden, ofschoon zij niet alleen uitgaat van de veronderstelling, dat aan Duitschcn kant kwade bedoelingen bestaan, maar ook supposeert, dat Nederland buiten machte kan zijn een Duitschen doortocht af te wij zen. Het is een zelfcritiek, die bijna met zelfmoord gelijk staat. De Belgisch-Fran- sche Diplomatie zal haar voordeel doen, met onze jegens België zoo beminnelijke op vatting, dat zijn militaire voorbereidingen aan onze grenzen "geen bedreiging doch cene beveiliging van Nederland beduiden! We zullen er plezier van beleven, als straks weer gesproken wordt over ontwapening, veiligheid cn arbitrage; bij welke gelegen heid de contentie van socialisten «n vrijzin nig-democraten, dat Nederland weerloos is, ook opgeld zal doen. L. A. VAN TETTERODE, f Bekend musicus en componist. Amsterdam, C Maart. In den afge- loopen nacht is hier ter stede op 72-jarigen leeftijd plotseling overleden, de heer L. A. vnn Tetterode, bekend musicus on compo» nist op hot gebied van pianojliteratuurg zang- en koorwerken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 13