MIDDENSIAND5-BANKvgf VERZILVEREN VAN COUPONS Willem Groenhuizen Feuilleton DE KANiTÏÏE VAAS. Vrijdag 13 Maart 1931 AMERSFOOBFSCH DL' 3BIAB -DE EET ANDER" 29e Jaargang No. 216 Binmeolaod RUMOER IN DE MAASSTAD DOODELIJKE ONGEVALLEN N.V. COMPAGNIE LYONNAISE —"3 AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFQQr~ directie: a. h. martens Pë?iEV2A KAMEELHAAR MANTELS VANAF F 32.50 HOOG WATER OP DEN RIJN TE WACHTEN? Geen denkbeeldig gevaar JUWELIER HET ALGEMEEN P. E. N. CONGRES 'Communisten en Rev. Socialisten raken slaags. R otterdam, 11 Maart. Gisteravond is er in Odeon een vergadering gebonden dooi de Rev. Soc. Partij die een vrij rumoerig verfiopp heeft gehad. Weliswaar had men gepoogd zooveel mogelijk event«,eelo oppo santen buiten do deur te hou'ien en zelfs liacl men met dat doel enkele ogenblikken na de opening van de vergadering de deu ren gesloten maar men had «»r,ch niet kun nen verhinderen dat er vrij veel oppositie in de zaal aanwezig was. Tjjdens een pro- pag'andaredevoering van d tri heer Snee vliet begon deze zich te v/eren en het ein digde er tenslotte mee da.t er in de hoeken van de zaal vechtpartijeii begonnen, terwijl het den sprekers onmogelijk was zijn rede verder voort tc zetten. De politie die met een vrij groote macht in öe buurt was, was buiten do deur en mei*.cte door het feit dat men de deuren geslo'rf.-n had niet veel van de herrie. Vanzelf ie het na een twintig minuten van het grr/otste tumult weer rus tig geworden. De vf rgadcring had verder een ordelijk verloo#^. Na afloop van de bijeenkomst is de leider Sneevliet door een aantal aanhangers naar het station gebratcht. Daar stuitte men op een troep oppo:j?.nten dia hun leider, den communist Frei.i?iy uit Schiedam, ook naai den trein brachten. Het is tot een vecht partij gekomen dié door de politie met den gummistok ui t elkaar is gejaagd. Op het perron hebberji twee aanhangers van beide kanten elkaa nog gedreigd met een groot mes, maar to/, verdere handtastelijkheden .is het niet me<ir gekomen. TjP DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. besluiten enz. it de Staatscourant van heden- .vond. ^rorOtord tot officier van den marine- eloomva? rtdienst 2e klasse die der 3e klasse G M. 1-7 ïllenius; tijdeli/k voor een jaar benoemd tot inge nieur cjer marine Ir. K. de Munter; op verzoek eervol ontslagen uit den zee dienst de officiervlieger 2e klasse E. A. Brunrier; op werzoek eervol ontslagen de eerste lui tenant A. de Wit van het regiment genie troepen; bepaald is dat het pantserdekschip Gel derland, thans in dienst opgelegd te Wil lemsoord, 16 Maart voor den actieven dienst beschikbaar wordt gesteld onder bevel van den kapitein ter zee M. H. van Duim, thans belast met het bevel over het wachtschip tc Willemsoord; met, de waarneming van laatstgenoemd bevel tijdelijk belast luitenant ter zee eerste klasse Th. K. Baron van Asbeck. Benoemd tci burgemeester van Wanroy P. A. Cornelissen; c»p verzoek eervol ontslagen A. C. Muste als leeraar aan dc R.H.B.S. te Neuzen. Bij K.B. is aan den Reserve-Officier van gezondheid dor 2e klasse J. G. A. Bosch een eervol ontslag verleend uit don militairen dienst. Bij K.B. zijn op grond van de bepalingen van het dienstplichtbesluit voor Neder- landsch-Indië benoemd: a. tot luitenant ter zee der 3e klasse bij de Koninklijke marine-reserve de hg eren: B. I. M. W. Ouwerkerk, J. A. van der Vliet, W. J. Jansen, E. Bogerd, F. Wiekenga, H. Vollen, D. van der Schelden, P. C. J. Clig- nett, J. J. Plugge, N. J. C. van Ormondt, A. Blankenstijn, G. Lnidenga, P. H. van Dijken, G. de Grecuw, L. M. W. Schalt- meijer, N. W. dc Boer, F. P. Hoek, J. Ben- nink. b. tot officier van den Marinestoomvaart dienst der 3e klasse bij dc Koninklijke Ma rine-reserve de heeron: P. J. Hooft, C. G. L. Pillen, B. P. de Groot, M. E. Krul, J. W. T. A. Kayzer, A. J. N. Xauta, J. J. Engel kast, J. Trouw, N. J. de Troije, H. J. Riko, T. J. W. II. Kaijzer. Bij K.B. is aan den majoor A. A. van Ny- natten van het 13de Regiment Infanterie, vergunning verleend tot het dragen van hei gouden Eerckruis Pro Ecclesia et Pontifice, hem geschonken door Z.H. Paus Pius XI. Bij K.B. is benoemd bij het reserve-perso neel der landmacht, bij het personeel van den Geneeskundigen dienst, tot Reserve- Officier van Gezondheid der tweede klasse, dc heer J. W. Bruins, arts. Bij K.B. is aan den Reservc-Eerste-Luite- nant M. Visser van het regiment Grenadiers vergunning verleend tot het dragen van het gouden cereteeken van verdienste der Oos- tenrijksche Republiek. Bij K.B. is met ingang van 16 Maart 1931 lo. den Ritmeester W. A. M. Westerouun van Meeleren, van het le regiment huzaren op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; 2o. benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der cavalerie, tot reserve-ritmeester bij het le regiment hu zaren, de eervol ontslagen Ritmeester Wcs- tcrouen van Meeteren voornoemd. Rotterdam, 11 Maart. Hedenmorgen is in de woning van R Houweling aan de van Waerschutstraat een wieg in brand geraakt waarin een acht maanden oud kindje lag. Deze wieg vatte vlam door het omvallen van een spiritusbrander van ccn inhaleer toestel dat in de buurt stond Toen buren, de ouders waren even afwezig, de wieg naar buiten hadden gedragen en de vlam men hadden gedoofd, bleek de kleine reeds te zijn omgekomen. Hedenmiddag omstreeks drie uur is een tachtigjarige vrouw, mcj. P. Bakker, op den Oostzeedijk door een auto gegrepen, en te gen den grond geslingerd. Zij is door den G. G. en G. D. naar het ziekenhuis C.oolsin gel overgebracht waar'bleek dat zij reeds was overleden. DE POSTVLUCHTEN. Eet 13q postvliegtuig. Aneta.-Vaz Dias meldt, dat bij dc K.L.M. bericht Is binnengekomen, dat het 13e postvliegtuig, te 5.08 uit Calcutta is vertrok ken en om S30 uur in Akyab is aangeko men. Om 9.18 uur werd vandaar vertrok ken en te 16.45 uur in Bangkok geland. j Het elfde retourvliegtuiij. Ancta-Vaz Dias meldt: Het elfde retour- vliegtuig is volgens bij dc K.L.M. ingeko men bericht te 4.15 uur uit Djask vertrok ken, te 8.40 uur te Bushir geland, te 9.45 uur vandaar vertrokken en te ,14.45 uur le Bagdad aangekomen. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT TELEFOON 304 en G97 POSTREKENING 28860 Enorme sneeuwmassas in Zwitserland en Duifsclv land Men schrijft aan de N.R.C. uit Zuid- Duitschland d.d. 9 Maart: De maand Februari heeft zoowel in Zwit serland alsook in de Duitsche middenge- bf-rgten abnormaal veel sneeuw gebracht. In het Zwarte Woud vermeit zich de ski- looper in meer dan twee meter droge sneeuw In de Vogezen is het al niet an ders. Nog merkwaardiger is het echter, dat ok de noordelijker gelegen gebergten als Taunus, Rhön, Hunsrück, Eifeï, ja zelfs het Sauerland nog door een sneeuwlaag van meer dan een halven meter bedekt zijn. Een klein gedeelto van de in Februari ge vallen sneeuw is door de eind Februari plotseling opgekomen dooi gesmolten. Het heeft toen in het geheel twee dagen sterk gedooid met het gevolg, dat ongekende wa termassa's naar benoden zijn gekomen Wij hebben hier gebeefd voor de gevolgen in Nederland, totdat evenzoo plotseling als de Jooi was gekomen er ook weer een einde aan kwam Het vriezende weer. dat toen den waterstroom uit dc bergen deed ophou- don, heeft zeer waarschijnlijk Nederland .oer een groot gevaar behoed. Maar het ge vaar is nog geenszins van de baan. Want in deze eerste dagen van Maart heeft het wm»r dnrhlic gesneeuwd en toen sterk ge vroren. Deze strenge vorst heeft den grond doen hevripzen en als nu de meteorologen, die nieuwen sneeuwval voorspellen, gelijk krijgen, waartoe blijkbaar alle kans be6taat, dan kan het heel goed gebeuren, dat deze nieuwe sneeuwval gevolgd wordt door „Föhn d.w.z. een sterken dooi met warme winden en slagregens. Het voorjaar staat voor de deurl Krijgen wij dan aanhouden den dooi. dan staat er hoog water op den Rijn voor de deur. waarvan men zich alleen een voorstelling kan maken, als men nu met ski s door de bergen is gegle den. ITet gevaarlijke van den dooi in het voorjaar is altijd, dat de bevroren grond geen water kan opnemen, waardoor het. gehcele sneeuwwater al6 over oen goot naar beneden stroomt. Hoog water in den herfst is in de meeste gevallen niet tc vreezen. omdat dan de gevallen bladeren in dc bos schen veel water vasthouden, wat in het voorjaar niet meer het geval is. Voorloopig vriest het hier in Zuid- Duitschland nog hard. Is dit aan den éénen kant een gevaar, aan den anderen kant heeft dit op het oogenblik ook weer een goeden kant, doordat de vorst oorzaak is, dat de waterstand van den Rijn vooral in den bovenloop sterk daalt. Wel heeft Caub nog een stand van c.a. 4.50 meter, maar Kehl, Karlsruhe enz. melden een val van 30 lot 50 c.iïi. gedurende het laatste etmaal. Komt er dus dooi, dan zal het nieuwe smelt water niet meer in een reeds met hoog wa ter voorzienen Rijn stroomen. IToe langer Tel. 852. Langestraat 43. GOUDEN TROUW- EN VERLOVINGSRINGEN. MODERNE MODELLEN. het hier nu mooi droog vriezend weer blijft, hoe beter voor de verdere ontwikkoling en dus voor Nederland. De scherpe doordrin gende Maartsche winden helpen op het oogenblik ook mede het gevaar zooveel mo gelijk to verminderen. Zij hebben er ten minste krachtig toe bijgedragen de sneeuw in de vlakte te doen verdwijnen. Maar het groote gevaar dreigt daarom niet minder. Vooral nu het in Duitschland 6edcrt eer gisteren dermate heeft gesneeuwd dat daar ook het lager gelegen land op het oogenblik weer onder dc sneeuw bedolven ligt. DE KV/ESTIE DER FORDFABRIEKEN. Een brief aan hot t emcntebesluur. Rotterdam, 12 Maart. Een aantal bekende personen uit handel en scheep vaartkringen van de Rotterdamsche burge rij, liccft een brief gericht aan den Gemeen teraad van Rotterdam, waarin zij in ver band mot het feit, dat Ford zijn fabrieken in Amsterdam gaat vestigen, er op wijzen, dat het toch ook mogelijk moet zijn om binnen het raam van de wet zoodanige in grijpende veranderingen tot stand te brens gen, dat het Rotterdamsche Gemeentcbe stuur beter clan thans, zich kan instellen op de cischcn der praktijk bij de commer- cieele taak, welke dit bestuur heeft te ver vullen. ERNSTIG ONGEVAL. Sas van Gent, 12 Maart. Hedenmld dag heeft op de Compagnie Neerlandaise de cl' Azöte te Sluiskil een ernstig ongeval plaats gehad. Een 35-jarige arbeider uit Spui (gemeente Axe!) geraakte bekneld tus schen ccn kolentransportwagen De man werd in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Men vreest voor zijn leven. VRIENDEN IN DEN NOOD. Een gevangene bevrijd. In het Brabantsch dorp Zeelst was J. S. door de politic in het gevang ofwel het brandspuilhuis opgesloten. Maar zijn vrienden waakten; haalden dc pannen van het dak cn verlosten hun mak ker uit de duisternissen van den kerker. Daarna braken zij de deur open, haalden dc twee brandspuiten te voorschijn en brachten deze naar twee ver uit elkaar lig gende punten van het dorp. Daar werden zij in alle vroegte opge merkt door kerkgangers, wier nieuwsgie righeid naar mogelijke nachtelijke branden geen grenzen kende. (Tijd.) Op 21 Juni ie S'Gravenhage te houden 's-Gravenhage, 11 Maart. Hot alge meen P. E. N.-congres (Poets, Essayists and Novellists, een internationale voreeniging van schrijvers, die door John Galsworthy na den oorlog is opgericht), zal op 21 Juni te 's-Gravenhage worden geopend met eon rede van den Minister van Staat, Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. liet congres zal worden gehouden in de Ridderzaal en vijf dagen duren. Er is een tocht naar Rotterdam aan verbonden, waar de havens zullen worden bezichtigd en de maaltijd gebruikt aan boord van een stoom> schip van dc Rotterdamsche Lloyd. De twee laatste dagen zullen aan Amsterdam worden gewijd en aan een bezichtiging van de Zui derzeewerken, Volendam en Marken. To 's-Gravenhage zal o.a. een toonceivoorstel ling plaats hebben en een groot diner in het Kurhaus. President van de Nederlanclsche P. E. N club is de heer Routcns, die mede bij do opening het woord zal voeren en verder waarschijnlijk hot congres zal prosideeren Fr wordt deelneming verwacht van een 30 A 40 staten, die alle officieel door een tweetal afgevaardigden zullen zijn vertegenwoor digd, terwijl voorts het bezoek van verschil lende schrijvers is aangekondigd. President van hot Comité van ontvangst is de heer Herman Robbers. Men verwacht deelneming van ccn 200 A 250 bekende schrijvers uit Europa en Amerika. KRANIGE REDDING DOOR EEN MOEDER. Terbregge, 11 Maart. Het twaalfjarige dochtertje van dc familie de H. uit Terbreg ge dat gistermiddag uit school thuis kwam heeft den weg naar huis bekort door over het ijs den Boezem over te steken. Onder do oogen van de moeder is hot kind erdoor gezakt. Do moeder is het nagesprongen en kon het kind weer op het ijs schuiven waar door het naar den wal kon kruipen. De moeder kon er echter niet uitkomen cn heeft een kwartier moeten wachten totdat er hulp op kwam dagen en zij met haken en touwen naar den wal kon worden ge haald. Zij schijnen geen van beiden letsel te hebben gekregen. STICHTING VAN EEN CRISIS-BUREAU. Do besturen van S.D.A P. en N V.V. heb ben volgens het Volk besloten, gezamenlijk een crisisbureau te stichten ter behartiging van alles wat met werkloozenzorg in ver band staat. De leiding van dit bureau berust bij de dagelijksche besturen der beide organisa ties, die daartoe elk twee bestuursleden ge delegeerd hebben. De leiding der dagelijköche werkzaamhe den is onder verantwoordelijkheid der bei de besturen cn hun gedelegeerden opgedra gen aan den heer C. van Lienden. die daar- too tijdelijk uit zijn functie van vertegen woordiger van het N.V.V. in Brabant zal worden losgemaakt. Het bureau is gevestigd te Amsterdam. - OJ BOTERSPRIT5 JANHAGEL Ruime sorteering gevulde EIEREN MET BONBONS Wanneer men door een publicken vijand wordt aangevallen, blijft er niets anders over dan hem neer te slaan, Tennyson. Uit het Engelscb door J. S. FLETSCHER. 10 „Tante Kittle! tante Kittie!" schreeuwde hij. „Heeft u dat gehoord weet u wat er is gebeurd? Werkelijk een verschrikkelijke moord, heel dicht hij vannacht een man! Kapitein Marigold Hij hield op, toen hij mij zag, zijn oogen sprongen bijna uit zijn kassen cn zijn mond ging hoe langer hoe wijder open. Toen wees hij naar mij. „Maar! maar! riep hij uit. „Hij zag het jij zag het, Ben, niet waar? Pe pita zegt..." Pepita keek mij ook hoogst verbaasd aan en ik begreep, dat ik op dat oogenblik een voorsprong had op jongeheer Bryce. Ik was op de hoogte! de voornaamste getuige' Ik speelde die rol met groote onverschil ligheid „O, ja!" zeide ik, terwijl ik een paar kruirael> jes van de tafel nam. „O, ja ik heb het gozien." „Waar?" vroeg juffrouw Ellingham, met een blik van den een naar den ander. „Wat beteekent dat? Een man vermoord? Welke man? .Wanneer? En waarom heb jy m© dat niet verteld, Ben? Wij hebben er nog niets van gehoord!" „Ik dacht, dat u er alles van af wist, me vrouw. De heele buurt weet het, zou ik den ken." „Niemand van ons is vanmorgen uit ge weest", zei ze vlug, „behalve Bryce. Maar \ertel dan toch, Ben! begrijp ik goed, dat jij er bij geweest dat jij gezien hebt wat gebeurd was jij? Vertel ons toch „Ja, vertel, vertel", riep Bryce, springen de van nieuwsgierigheid. Ik voelde mij na het glas port veel beter en ik zag mijzelf voor het gerecht om als getuige op le treden. En terwijl ik hoc woord richtte tot juffrouw Ellingham, was ik er mij van bewust, dat Bryce aan den ecnen kant cn Pepita aan den anderen kant met de begeerte der jeugd naar het hooren van griezeligheden opgingen in al de bijzonderheden van mijn verhaal. Maar zoo jong als ik was, begreep ik, dat het niet het griezelige, maar het geheimzinni ge van de zaak was, dat op mijn voor naamste toehoorster indruk maakte. Juf frouw Ellingham luisterde met gespannen aandacht. Toen ik eindigde met te vertel len, wat Veller hedenmorgen aan Keziah en mij had gezegd, namelijk, dat er waar schijnlijk een detec ivo van Scotland Yard zou gezonden worden, schudde zij het hoofd. „Ik zie volstrekt geen enkele aanwijzing geen enkel houvast voor hem", merkte zij op. Maar dit is iets voor jou om je te oefenen in de crimineele practijk. Ben! Een vreemde, duistere zaak! En zoo dicht bij! Het lijkt wel Toen hield zü op, er was iemand binnen gekomen; een man, die eertige zilveren din gen op een schaal droeg en ze rustig op hel buffet zette. Ik kende hem niet. Juffrouw Ellingham met haar bedienden waren tij dens mijn afwezigheid op het landgoed ge komen. Hij moest volgens mij de butler zijn daarvan had hij alle allures met z'n grij ze broek zijn zwarte jas en vest en zijn keurig gestrikte halsdas. Het was een klein rustig mannetje, stijf, netjes, precies, met een zeer innemend, peinzend gelaat met donkere bakkebaardjes. Terwijl hij zich van de ecne naar de andere zijde van het buffei bewoog, waren zijn bewegingen even rustic en zacht als zijn gezicht. Juffrouw Ellingham draaide zich naa»- hem toe. „Carsie!" zeide zij, „heb je van den moord gehoord?" „Ik hoorde het zoo even, mevrouw", ant woordde hij, op rustigen, gelijkmatigen toon „van een koopman, die juist aan de deur kwam alleen de hoofdzaken." „En heb je er anders niets van gehoord? Heeft men vermoedens?" „Voor zoover ik weet, niet, mevrouw. Mijn zegsman is van oordeel, 'dat het ongeluk kige slachtoffer van uit zee aan wal is ge bracht." „Dat denk ik ook", antwoordde juffrouw F.llingham. „Mijn zegsman, mevrouw", merkte Carsie op, nog steeds bezig met het zilver op het buffet, „zeide mij, dat hij had gehoord, dat op den bewusten avond tegen donker een vreemd schip buiten de bank was gezien Men gelooft in het dorp, dat hij, dat de ver moorde van dat schip aan wal werd ge bracht." ,.Er zal wel een onderzoek plaats hebben" zeide juffrouw Ellingham. „Misschien komt dan alles tot klaarheid „Het onderzoek, mevrouw, is bepaald op morgennamiddag om drie uur", antwoordde de butler. ,,In de dorpsschool, mevrouw „Laten wij daarheen gaan! Daar moe ten we een!" riep Bryce uit. „Gaat u mee tanio Kittie?" Juffrouw Ellingham gaf geen beslist ant woord toch zag ik haar met Bryce onder het publiek, toen Keziah en ik den volgen den namiddag in het schoolgebouw kwa men. Zij stonden bescheiden in een hoekje Kez ah en ik, die verzocht waren aanwezig te zijn, kregen een plaats voor in de zaal. Er \Aarcn onder de aanwezigen velen, die ik niet kende rechters, niet uit Kingshaven, want die kende ik allen van aanzien en politie-autoriteiten en nog vele anderen, die ernstig en geheimzinnig keken. Er was een jonginensch. keurig gekleed, met een aange naam gezicht, die naast den plaatselijken inspecteur van politie zat en zoo nu en dan met hem op fluisterenden toon sprak. Ik hield hem voor een klerk van een der hooge oomes, vooral, omdat liij van tijd tot tijd aanteekeningen zat te maken. De officier van justitie, de oude heer Voules, wien iedereen in het district kende, zeide bij het begin, dat dit een zaak was, die niet in een oogenblik tot klaarheid was te brengen, zoodat vandaag alleen getuigen zouden worden gehoord, om daarna het on derzoek te verdagen voor een of twee we ken, totdat meer inlichtingen waren verkre gen. Ik begreep daaruit, dat Keziah en ik nist« meer zouden hooren, dan hetgeen wij reeds wisten, maar ik oordeelde verkeerd. Veller en kapitein Marigold somden de bij zonderheden op van het vinden van den vermoorde en dr. Bellairs gaf een verkla ring betreffende de oorzaak van den dood. Daarna kwam in de getuigenbank iemand, dien ik niet kende, Iemand, die zich John Watson noemde, de directeur van het Col- lingwood Hotel in Kingshaven. Hij was een man van middelbaren leeftijd met een norsch uiterlijk. Toen dc officier hem vroeg of hij de doode kende, antwoordde hij be vestigend, doch op een toon, die te kennen gaf, dat hij het minder aangenaam vond om daar te moeten komen getuigen. „Herkende u hem als de man, die u on langs heeft gezien?" vroeg mijnheer Vou-< les. „Ja! Het is dezelfde, die eenige dagen geleden in mijn hotel kwam." „Op welken dag?" „Maandag, jongstleden Maandag, des na middags." „Maandag! Laat eens zien de man werl gevonden juist, Dinsdagnacht, Goed. Dus hij kwam in uw hotel Maandag namiddag. Hoe laat?" „Tegen theetijd, omstreeks vijf uur." „Heeft u hem vroeger gekend?" „Voor zoover ik weet niet." „Dus een vreemdeling. Wat wenschte hij?' .,IIIj verlangde een kamer en zeide, dat hij een of twee nachten zou blijven. Daar hij geen bagage had, vroeg ik hem vooruit een bedrag te storten. Hij gaf mij een paarbank biljetten van een pond. Ik zag, dat hij vrij veel geld bij zich had." „Is uw hotel goedkoop?" Middelmatige prijzen. Het is een hotel voor handelsreizigers, maar er komen ook wel andere gasten." (Wordt vervolgd)-^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5