BETALING VAN ABONNEMENTS GELDEN PER GIRO AXMINSTER TAPIJTEN TAPIS BELGE KLEEDEN A. H. VAN NIEUWKERK DE HANDHAVING VAN ONS NEUTRALITEITSRECHT De Scheldekwestie WIJZIGING DER 0CTR00IWET De verlenging van den term'yn A.T.O. CONTRA B.A.T.O. DE ONWETENDE NEEFJES ADM. AMERSFOORTSCH DAGBLAD IS DE SIGARETTEN- ACCIJNS NOODIG? DE KWESTIE-FORD Een hygiënisch zwembad in de Koningshaven PRACHT COLLECTIE Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE EERSTE KAMER „De Volkenbondspolitiek een loterij met alleen nieten." Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken be toogt Prof. van Embden, dat einde den wereldoorlog onze kracht tot hand having van het neutraliteitsrecht relatief is verzwakt. De Volkenbondspolitiek, zooals cnze regeering die voert met militaire sanctie, acht spreker een loterij, waaruit alleen nieten getrokken kunnen worden. De heer Oudegeest bepleit verbete ring van de diplomatieke en consulaire diensten in overeenstemming roet de groo te internationale beteekenis van ons land, alsmede verruiming van de opleiding tot arbeid voor den internationalen opbouw van Genève. Tenslotte bepleit spreker pro- pagan la door de regeering voor internatio nale ontwapening. De heer Smeeago vraagt faciliteiten voor de Nederlandsche schippers inzake be taling van belasting, wanner zij België aan doen. De heer Van Cittert spreekt het ver trouwen uit in de regeering inzake de Scheldekwestie en acht het plan van de.* Lande niet aanvaardbaar. De heer B rt vraagt duidelijke verkla ring van den Minister, dat het Schelde kanaal geen Nederlandsche wensch is. De heer Fock wenscht betere voorberel cling van consulaire ambtenaren ook met oog op lndië. Minister Beelaerts van Blokland antwoordt, dat de uitbreiding van de diplo matieke en consulaire vertegenwoordiging door bezuinigingsnoodzaak wordt geremd Met betrekking tot het Schclde-vraagstuk kan de Minister in het openbaar niet he- oordeel uiten over het plan als dat van Vao der Lande. De plannen worden getoetst aan en scheidingsregeling op zoo practisch mogelijke wijze. In het streven naar Internationale ont wapening doet de regeering voor niemand onder. De heer v. d. Lande repliceert UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot lid van den voogdijraad te Tiel: N. F. Gambier van Nooten; op verzoek eervol ontslagen met dank Mevrouw A. J. A. Nederbragt geboren de Wilde als lid van den voogdijraad te 's-Gra- V' nhage II. benoemd tot burgemeester van Enkhulzen P. baron Mackay, burgemeester der ge meente Medan. VERDUISTERING VAN 117X100. Een oneerlijke procuratie houder. Rotterdam, 12 Maart De rechtbank heeft heden den 42-jarigen procuratiehou der H. Y. uit den Haag wegens voortgezette verduistering van geldsbedragen tot een totaal van 117.000 ten nadeele van de Mij. voor Scheepsbouwcredieten, waar hij werk zaam was, tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De eisch was twee jaar geweest. HET GEBOUW VAN DEN HOOGEN RAAD. Spoed achter de verbouwing. 's-Gravenhage, 13 Maart. Naar wij vernemen, wordt aan de voorbereiding van de voorgenomen verbouwing van het ge bouw van den Hoogen Raad met bekwamen 6poed gewerkt. Reeds gedurende eenige maanden is een drietal teekenaars in dit gebouw bezig aan de nadere uitwerking van het verbouwings pJan, dat hierop zou neerkomen, dat het gebouw zoo goed als geheel zal worden af gebroken, waarna dan een meer aan de eischen van den Hoogen Raad voldoend ge- houw met modernen gevel zal worden op getrokken. Verwacht wordt, dat reeds over eenige maanden met de daarvoor noodige werk zaamheden zal kunnen worden aangevan gen. Zooals van zelf spreekt, heeft het vraag stuk van de huisvesting van den Hoogen Raad gedurende de verbouwingsperiode tot verschillende moeilijkheden aanleiding ge geven. Onderscheidene plannen hiervoor zijn overwogen, doch uiteindelijk schijnt men tot een oplossing to zijn gekomen in dezen zin, dat de zittingen van het hooge rechts college tijdens de verbouwing zullen wor den gehouden in het perceel Alexanderplein 10, het vroegere gebouw „Concordia", waar in thans het crisis-archief is gevestigd. TWEEDE KAMER Monopolistische positie van Philips. Aan de orde is de wijziging van de oc- trooiwet. De heer v. d. VVaerden meent, dat dc octrooiwetgeving in de eerste plaats de maatschappij moet dienen en niet den uit vinder. Spreker wijst op monopolistische positie die bedrijven cis Philips innemen door de octrooirechten, hetgeen in het na deel van den consument is De vraag is nu of de termijn van geldigheid der octrooien moet worden uitgebreid. Spreker heeft op zichzelf geen bezwaar tegen verlenging, maar wenscht verkort te zien den termijn van drie jaar, die thans verloopt tusschen aanvrage en ocfrooiverleening. De heer v. d. B i 11 meent, dat de praktijk heeft aangetoond, dat de heschermingster- mijn te kort is en dat de regeering goed werk deed met de indiening van het ont werp. Mej. F. Kat z acht de argumentatie van de regeering voor verlenging van den be schermingstermijn zeer vaag en ontkent, dat het streven naar verlenging algemeen zou zijn. De octrooihouders hebben haar in ziens bescherming genoeg De heer van Hellonberg Hubar ziet in de verlenging van den beschermings termijn versterking der groote concerns ten nadeele van de verbruikers. Hij sluit zich aan bij mej. Katz en acht dc zaak aller minst urgent. De heer F1 o r i s Vos bestrijdt het ont werp, en dringt aan op terugneming tot aan de orde komt de algeheele wijziging der Octrooiwet. De heer K or tentio rst noemt het ont werp een lichtstraal voor de Nederlandsche industrie en betoogt dat van belangrijke be zwaren niets is gebleken. De heer Rutgers van Rozenburg wijst erop dat na deze wijziging Nederland met Selgiö staat aan den spits van den duur der Octrooibescherming. Dit lijkt spr. een fout Minister Verschuur zet uiteen dat reeds in 192S de gedachte rees aan een uit breiding van do beschermingsduur waarop de Bond van Octrooihouders aandrong. Een internationaal recht ontbreekt en moet hier vervangen worden door een ge middelde. Waar overal de tondenz bestaat tot verlenging, is 18 jaar een goed gemid delde. Met het oog op loopende octrooien is urgentie gewenscht. De vergadering wordt verdaagd. rAlweev een taxi-korts: l geding' Amsterdam, 12 Maart. Voor den Pre sident van de Amsterdamsche Rechtbank mr. P. Coninck-Westenberg diende heden de zaak in kort geding tusschen de N.V. A.T.O. (Algemeene Taxi-Onderneming) en den B.A.T.O. (Bond van Algemeene Taxi- Ondernemingen). Mr. Simon de Jong, optredende voor de A.T.O., de bekende gele band taxi onderne ming, eischte, dat van de B.A.T.O. taxi's de emblemen waarop een gele band en de let ters B.A.T.O. zouden worden verwijderd. Dc B.A.T.O. chauffeurs rijden n.l. met taxi's waarop emblemen, die sterk gelijken op die der NV. A.T.O. taxi-chauffeurs voe ren. Do B. is zeer klein gedrukt, zoodat deze niet opvalt Mr. de Jong, had een der B.A.T.O. chauf feurs doen dagvaarden, voor wien optrad Mr. van Vugk Mr. S. de Jong wees er in zijn pleidooi op, dat dit kort geding zeer verschillend is van het vorige, waarbij verwijdering van den gelen band werd gevraagd. De A.T.O. is nu geen vereeniging meer, doch een N.V. met een tweetal goed beklante garages in Am sterdam. Het B.A.T.O.-embleem gelijkt zeer veel op dat van de A.T.O. hierdoor word het de biet van de A.T.O. bedreigd. PI. heeft een klacht bij den Officier ingediend wegens oneerlijke concurrentie, doch een uitspraak vordert veel tijd. Het is echter dringend noodzakelijk, dat de president aan het on rechtmatig voeren van een embleem als dat der B.A.T.O. paal en perk stelt. PI. herin nerde aan dc uitspraak van den Kaagschen Kantonrechter inzake de kleur van de Shell- pompen. In dit geval is de kleur van be lang, doch vooral de letters. ÏT'\ van Vugt, optredende voor gedaagde zag in deze zaak geen verschil met de \o rige. Zoowel de B.A.T.O. als A.T.O. menschen oefenen het snordersbedrijf, een onwettig bedrijf dus, uit. De A.T.O. taxis zijn niet het bezit van de N.V., zij worden door de' chauffeurs zelf geëxploiteerd. Inbreuk op de handelsmerkenwet behoort bij den Kantonrechter bij verzoekschrift aanhangig te worden gemaakt, PI. bestreed de naamsovoreenkomst, van verwarring kan z.i. geen sprake zijn, van bedrog kan in dit geval niet gesproken worden. PI. concludeerde tot niet ontvankelijk verklaring subs, ontzegging van den eisch. Na re- en dupliek werd de uitspraak vast gesteld op Maandag 16 Maart te half elf. En de vriendelijke attentie van Tante Pos J. LOURENS. f Bekend journalist te Rotterdam. Rotterdam, 12 Maart. Hedenochtend is hier ter stede plotseling overleden de heer J. Lourens, sedert dertig jaar lid van de redactie van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, en werkzaam aan de rubriek Bui tenland. Dc heer Lourens is 55 jaar oud geworden. Zijn plotseling verscheiden heeft in den kring zijner collega's te Rotterdam, waar van hij een van de bekendste en bezadigste figuren was, zeer veel ontroering gewekt. i Het komt, vooral in handelskringen meer malen voor, dat. men niet volledig bekend is met het adres van sommige zijner relaties. De postdienst stelt nu voortaan zijn gege- i vens beschikbaar voor inlichtingen omtrent adressen. Hiertoe zijn kaartformulieren kosteloos verkrijgbaar, waarop het adres van ten hoogste vijf personen uit eenzelfden bestel- kring kan worden nagevraagd. Men kan overigens zelf ook lijsten inzenden vöor meer adressen. Het verschuldigde recht be draagt 214 cent voor elk adres en moet bij vooruitbetaling door middel van frankeer zegels worden voldaan, welke op de kaart of op de lij6t moeten worden aangeplakt. Alle ten postkantore van bestemming be schikbare gegevens worden dan geraad pleegd ter nasporing van het gevraagde adres; navraag bij burgerlijken stand, han delsregister of in de omgeving van het op gegeven adres wordt echter niet gedaan. Nadere inlichtingen verstrekken de post kantoren. Onze bij den GIRO-DIENST aangestoten abonné's wijzen wü op de bestaande gelegen heid om de abonnementsgelden voor het Amersfoortsch Dagblad ieder kwartaal AUTO MATISCH van hun giro-rekening te doen af schrijven. Deze automatische afschrijving brengt met zich een besparing van incasso kosten, geen geloop met de kwitantie aan de deur en voor ons een vereenvoudiging van de administratie. Abonné's, die ons ingaande 1 April a.S. willen machtigen abonnementsgelden automatisch van hun postrekening te doen afschrijven, verzoeken wij opgave van hun naam en adres, opdat wü een machtigings-formulier ter invul ling kunnen toezenden. afvaardiging; de heeren L. Meijersen, J. Takken, beiden administrateur aan het de partement van Financiën als afgevaardig den; de heeren G. A. Pos, vice-voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Wielrij ders Bond, Toeristenbond voor Nederland, B. W. van Weideren Baron Rengers, secre taris-penningmeester van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club en Adr Beers, vice-voorzitter van den Bond van Be drijfsautohouders in Nederland als deskun digen. OYER DE GRENS GEZET. 's-G r a v e n h a g e, 13 Maart. De indertijd hier ter stede aangehouden vreemdeling, die zich uitgaf voor handelsattaché der Duit- sebe legatie te Parijs, zal over dc grenzen worden gezet. Hoewel hij bij dé verschillende recherche diensten in de groote Europeesche 6teden geen onbekende is, waren er geen termen aanwezig zijn uitlevering te vragen. Waar hij zich ook hier te lande aan geen enkel strafbaar feit heeft schuldig gemaakt, I is het eenig-mogelijke, dat hij over de gren zen geleid wordt. DE WONINGWET. Het Bestuur van den Nationalen Woning raad heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt het wetsont werp tot wijziging van de Woningwet aldus te amendeeren, dat daarin een bepaling wordt opgenomen, die waarborgt dat de Regeering, alvorens maatregelen te nemen die de belangen der ingevolge de Woning wet toegelaten woningcorporaties raken, het advies inwint van de organisaties, die geacht kunnen worden deze corporaties te vertegenwoordigen. EUROPEESCHE VERKEERS. CONFERENTIE. De Nederlandsche afvaardiging. 's-G ravenhage, 13 Maart. Naar wij vernemen zijn benoemd als afvaardiging der Nederlandsche Regeering ter Europee sche Conferentie inzake het wegverkeer we! ke op 16 Maart 1931 te Genève zal worden gehouden: Mr. J. F. Schönfeld, administrateur aan het departement van Waterstaat, leider der De regeering betoogt nogmaals de noodzakelijkheid Verschenen is het verslag der vaste com missie voor belastingen inzake het wets ontwerp tot heffing van 30 opcenten op den tabaksaccijns, voorzoover die wordt geheven op sigaretten, waarin tevens het regeering6- antwoord is opgenomen. Bij verscheidene leden der commissie be stond ernstige twijfel aan de noodzakelijk heid van de invoering eener nieuwe heffing ter gedeeltelijke dekking van de bijzondero uitgaven, welke de huidige crisis met zich brengt. Zij zouden het op prijs stellen te mogen vernemen op welk bedrag de Regee ring de crisisuitgaven voor het loopende jaar raamt. In antwoord hierop zegt de minister dat het zijn ernstige overtuiging is. dat de nieu we heffing niet achterwege mag blijven Vooreerst is nog niet zeker tot welke hoogte de crisisuitgaven in de eerstvolgende jaren zullen oploopen. Reeds voor 1931 is een ra ming daarvan moeilijk te geven, daar bijv. niet vaststaat welk offer het ontwerp inzake den suikerbietenbouw van de schatkist zal vergen. Evenmin kan nu reeds met zeker heid gezegd worden, hoe hoog de extra uitgaven zullen zijn voor de werkloosheids- zorg in haar verschillende vormen, noch in hoever in volgende jaren de voorschotten aan de aardappelmeelindustrie zonder ver lies voor 's Rijks 6chatki6t zullen kunnen worden afgewikkeld. Toch meent de Regeering wel reeds than6 te mogen aannemen, dat de jaarlijksche uit gaven stellig niet beneden de 10 A 12 mil- iioen gulden zullen blijven. Dat zij daarbo ven zullen uitgaan is zeer mogelijk. In dit laatste geval is het denkbaar, dat de 41 raillioen (hot feitelijke saldo van het Lee- ningfond6) niet voldoende zullen zijn. Interpellaties in den Rotterdam* schen raad aangekondigd. .Rotterdam, 12 Maart. Do Rotterdam sche gemeenteraad heeft heden in een zit ting van eenige uren allerlei onbelangrijke voorstellen afgedaan, die allen zonder veel discussie onder den hamer doorgingen. Aan het eind van de zitting is bij de ingekomen stukken hot adres dor industrieelen nog even de Fordkwestie ter sprake ge bracht De heer Dutilh (v. b.) heeft toeD aange kondigd, dat hij dit adres wel ter notificatie zou willen aannemen, maar dat hij zich toch het recht voorbehield om in een interpel latie nader over deze zaak te spreken. De heer Reeser (v. d.) kwam toen snel mededeelen dat hij een interpellatie wilde houden en wel reed6 in de volgende ver gadering. Hetgeen niet zonder eenige hilari teit door den raad werd ontvangen. Voorts werd een reeks van busluiten afge daan. Besloten werd tot instelling van de functie van geneesheer-leider van den bui tendienst van de Psych inrichting Maas oord en benoeming-van dr. W. N. Donker sloot als zoodanig. Besloten werd een kleine negen ton te voteeren voor aanlog van kade muren en riolen op een terrein aan de Delf6havensche Schie. Een stratenplannet hoogbouw voor het terrein van de Erven Stolk aan de Schiekade werd goedgekeurd. Even is nog gesproken over een regeling voor den Zondagsdienst op de eiectrische tram, waarbij werd opgemerkt van a.-r, zijde dat deze regeling nop slechts voorloo- pig was en dat men de definitieve tegemoet wilde kunnen zien. Bij het voorstel van B. en YV. tot den bouw van een zwembad in de Koningshaven, welk zwembad van een zeer bijzondere constructie diende te zijn, afgesloten door gaas en oplichtbaar, zoodat het des nachts boven water kan worden ge bracht, heeft dr. Kleipool (v.-d.) betoogd, dat zeer nauwkeurige proeven met dit bad zul len moeten worden genomen, teneinde tot een conclusie te komen of het op deza ma nier mogelijk is dc ziekte van Weill, die het Zwembad aan de Baan gevaarlijk deed worden, buiten de deur te kunnen houden. Het voorstel, het verleenen \an een ere diet van bijna 214 ton, is zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. BRAND TE HELMOND. Helmond, 13 Maart. Gisteravond te on geveer elf uur bemerkte eenige bewoners \aa de Ameidestraat dat brand was ont staan in het café de „Ameidepoort", be woond door den heer A. de Kok cn in eigen dom van den heer G. J Deloup. Daar de bewoners afwezig waren en bij familieleden vertoefden, alarmeerden de buren de brand weer, die spoedig aanwezig was en er da delijk in slaagde het vuur tot het aange taste pand, gelegen in een dicht bebouwd stadsgedeelte, to beperken. Een paar brand weerlieden zijn nog met gasmaskers het huis binnen gedrongen om zich té overtui gen dat zich niemand in het huis bevond. Het café met daarachter liggende vertrek ken brandde geheel uit. De bovenverdieping kon worden behouden. Omstreeks een uur was het vuur gebluscht De schade, welke op eenige duizenden guldens wordt ge raamd, wordt door verzekering gedekt. DE TRIBUNE TE HAARLEM. Niet méér in de openbare lees zaal. Ingevolge dc circulaire van den inspec teur op de openbare leeszalen hebben B. en W. van Haarlem besloten, het dagblad De Tribune voortaan niet meer in de openbare leeszaal ter lezing te leggen. Tot nu toe werd het blad nog onder enveloppe ter in zage verstrekt aan belangstellenden in de leeszaal, die er persoonlijk den Zaalwach ter om vroegen. Hierin is dus verandering gebracht, zoodat De Tribune nu feitelijk uit de openbare leeszaal verdwenen is. Het abonnement op dit blad is evenwel met op gezegd; de exemplaren worden in de Stads bibliotheek in een legger bewaard en kun nen daar later eventueel aan belangstellen den ter inzage worden verstrekt. Zakenman (na gesprek met candldaat voor de hand van zijn dochter),Het spijt me u te moeten zeggen dat ik op het oogenblik geen termen vind om u te veroor loven met mijn dochter te trouwen Maar geel me uw naam en adresals zich in de toekomst niets beters voor doet, zult u nog van me kunnen hooren." 'Passing Show.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 10