DE VLAGGETJESKWESTIE A.V.R.0.-H.T.M. AXMINSTER TAPIJTEN TAPIS BELGE KLEEDEN A. H. VAN NIEUWKERK iTp.QrR.|7 TpMVï CGGNAC VIEUXX XX P.r tiesch f sss 'T JOLIGE CONDUCTEURTJE DE RONDVAART DOOR NEDERLAND EX-BANKDIRECTEUR VOOR HET HOF Opnieuw 3 jaar geëischt CIVIELE PROCEDURE VOOR DE RECHTBANK PRACHT COLLECTIE Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE Kom maar binnen in me wafelenkraam" Wij leien in de „N.R.C!": De eene conducteur is de andere niet- U moet geenszins denken, dat deze stel ling de vrucht is van langdurige over- neinzing. Maar iets diepzinnigere viel me niet In, terwijl ik naast oen bejaard con- ductourtje het centrum vormde van 't pak menechen, dat 's middags vijf uur altijd in de antichambre onzer nieuwe tramwagens naar adem staat te snakken. Gewoonlijk doen wij dat zwijgend; ditmaal echter heerechte er ongewone vroolijkheid. Het weigeluimde conducteurtje verhoogde de ermming met zijn kortswijl. Ik zei u reeds, dat hij en ik het middel punt waren van het on-ontwarbare winter- jassengeknoedel in 't tramalkoofje. Zie, dat ik mij niet bewegen kon. was uit ver keerstechnisch oogpunt van geen belang. Maar dat hij... klein mannetje... vastge-j schroefd zat tusschen die hoog boven hem uitgetorende ruggen, zoodat bij zonder periscoop, niet in staat was een blik op de buitenwereld te werpen, veroorzaakte wel degelijk moeilijkheid. Niettemin wist hij deze met opgewektheid te overwinnen. Zich met verheffing van stem wendend tot deggnen, die de buitenkoret van dezen menschelijken p&té vormden, informeerde hij: ,.Ken het heeren?" hiermede zekerheid willende erlangen, of zijn voertuig wel alle gegadigden had ingeladen. „fa", zei hulpvaardig hot koor. „Rijen Jan!" riep vervolgens het vin dingrijke conducteurtje tot zijn bestuurder, die in het erkertje stond, en we startten en we vielen en bloc een halve meter achter uit. „Hon je maar an mijn vast", ried ons het conducteurtje, „dan valt het altijd mee". Och, wat was dal een prettig ritje. Het conducteurtje wendde zich tot een kaasbleeke juffrouw, die gelijktijdig met een blazend meiske in ons gezelschap was geperst, geboord, geschoven. „En de dame?" Dé dame reikte hem haar knipkaartmet gemelijk gebaar. „Twee?" vraagt het conducteurtje. „Eén!" blaft de dame. „Menscb. ik doch, dat dat perrikkie je dochter was". Men grinnikt Het perzikkio wordt een tomaatje en knikt energiek van noe. Men lacht Halte. Er komen méér men6chen. Uit de diepte in ons midden klinkt zijn vriendelijk noodende stem: „Kom maar binnen in me wafelen- kraam... gaat u maar in de voorkamer!" en tot een meneer, dje meer als appendii dan als passagier moeriidt: „Kom u een beetje meer nh binnen6lel je voor dat je d'r af slaat, als je nog niet betaald heb'.. heb' de maatschappij 'n strop... ach, meneer, wees zoo goed en kijk 's of er nog iemand meemoet". „Nee „Rijen Jam" tan rijdt De halte Kruisstraat roept ons conducteurtje af, of hij een bruiloftevoor- dracht ging zingen „Ken het heeren?" Het koor: ..Ja!" „Rijen Jan!" ...hoe prakkezeere we dat nou, dat ik effe in de achterkamer kom om de centen? Ik haal me buik opkon je de grauwe erwten niet zoo hooren rammelenja mebeer, nou zitten we samen in de knel lange niet het genoegen gehad u op me wagen te zienLetten de heeren, die op de stoep staan, nog effe' op mijn winkel?" Op 't Stationsplein elboogt hij zich zoo rap hij kan door het tochtige middenver- trek en zijn bariton zingt: Staatsion Delft- sche Poorrrtde heeren voor 5.32 uit stappenen boenen maken!" 't Was vreeselijk gezellig en 't is mij een raadsel, wat de menschen in Rotterdam toch altijd tegen de tram hebben. aan den rechter-commissaris is ter hand gesteld. Zooals te begrijpen is. wordt de geloof waardigheid van de door M. ten opzichte van W. geuite beschuldigingen thans tot een minimum teruggebracht Ook in andere opzichten zijn er tegen M. ernstigs vermoedens naar aanleiding waar van ook een Instructie wegens brandstich ting indertijd te Zwijndrecht gepleegd, te gen hem ts geopend. Als verdediger van M. is aangezocht mr. F. A. Kokosky te Amsterdam, die dit aan zoek voorioopig heeft aanvaard, doch zich zijn definitieve beslissing heeft voorbehou den tot tijd en wijle de instructie zal zijn gesloten. Tochten, waaruit een keuze kan worden gemaakt HET TORENDRAMA TE AMSTERDAM. Poging tot verkrijging eeaei valsehe verklaring. De Haagsche leidekkerspatroon M„ die verdacht wordt in den toren van de Gerar- dus Majellakerk te Amsterdam zijn com pagnon van het leven beroofd te hebben, zit nog steeds in de hoofdstad in voorar rest. Dezer dagen is, naar de „Nwsbr.' meldt, door de schuld van M. zelf in deze zaak een verrassende wending gekomen, waardoor de vermoedens tegen hem ten zeerste worden versterkt M. heeft n.l. aan een mede in het Am slerdarnscbe Huis van Bewaring vertoeven den gedetineerde een briefje ter hand ge steld, waarin hij dezen trachtte om te koo- pen tot het afleggen van een valsehe ver klaring, waardoor de vermoedens tegen zijn gewezen knecht W. zouden worden ver sterkt. M. had dit briefje verstopt in een stuk brood, dat hij daarna dik met boter, hom uit de cantine verstrekt, had besmeerd. Tijdens bet luchten trachtte bij dit stuk brood aan den medegedetineerde te over handlgen, hetgeen door een bewaker werd gezien. Deze narp het brood in beslag en ontdekte daarbij het briefje, dat-aanstonds DE JOODSESE INVALIDE, Maandagavond werd onder leiding van notaris Ottema te Leeuwarden de trekking gehouden ven de loterij der Joodsche In valide, afdeeling Frle6iapd. Voor de pauze werd het huis uitgeloot op nummer 13640. De eigenaar van dit lot bleek te zijn de heer M. van der Meer, wo nende Eewal 62 te Leeuwarden, van beroep bakkersbediende. In do pauze leidde de heer Gans, lirec- teur der Joodsche Invalide, den winnaar van het huis de zaal binnen. Hij had e:n groote ovatie in ontvangst te nemen. De auto viel op nummer 12507, welk iot in Amsterdam verkocht moet zijn. De verduisteringen ie Uithoorn Amsterdam, V Maart. Voor liet ge rechtshof alhier stoud in hooger beroep te- Vergoeding voor gemis aan propaganda 's Gravenhage, 17 Maart. Voor de tweede kamer var. de rechtbank werd gis teren de vordering van de A.VÜ.O. contra de H.T-M. behandeld, welke was ingesteld naar aanleiding van de verbreking door den directeur der H.T.M. van een op 28 Augustus 1930 door den onder-directeur gesloten ovor- eenkomst tot plaatsing gedurende eenige dagen, n.L van 3—7 September d.a.v„ van 200 A.V.R.O.-vlaggetJee op de trams in ver- band met de bekende demonstratie op „Houtrust", op 6 September. Men zal zich herinneren, dat deze verbre king van een overeenkomst tijdens va cantia van den dirocteur gesloten door den directeur geschiedde op 2 September, omdat hij van oordeel was, dat de H T.M„ welke dient voor het geheeie publiek, neu- - rp wgjitvo uioue vkjzji not, ïciiocio itul'iiva, iicu- recht de 38-jarlge «^-bankdirecteur J. v Z (raa, moest b]|jv6n jn den 6(^d tll8schen Liefhebbers van watertoerisme kunnen ook dit jaar weer deelnemen aan de rond vaart door Nederland, welke van 1 April tot October wordt gehouden cn waarvoor de commissie voor de rondvaart ditmaal tion tochten heeft uitgeschreven, waaruit een keuza kan worden gedaan. De tochten, waarbij de hier in alphabeti- ache volgorde samengestelde volgorde ge noemde contrdlestations moeten worden aangedaan, zijn als volgt samengesteld: Voor alle soorten vaartuigen. Tocht no. 1: Alkmaar. Alphen a.d. Rijn. Amsterdam. Haarlem, Loosdrech! Maeresen. Oudewetcring, Purmerond. (Roeivaartuigen kunnen ook, in plaats van Alkmaar, Edam aandoen). Tocht no. 2: Alphen a.d. Rijn Dordrecht, Gorkum, Gouda, Rotterdam, Utrecht, War mond, Wijk bij Duurstede. Tocht no. 3: Aalsmeer, Geldermalsen, Gouda, Utrecht, Vianen. Warmond, Woer den, Wijk bi) Duurstede. (Roeivaartuigen kunnen ook, in plaats van Geldermalsen Nieuwkoop aandoen). Tocht no.' 4: Dordrecht, Geertruidonberg, Gouda, Hellcvoetsluis, Heusdon, Rotterdam, Vianen. Tocht no. 5: Arnhem. Gorkum, Helmond, s Hertogenbosch, Mook. Nijmegen, Rozr- mond Wijk bij Duurstede. Tocht no. 6: Apeldwrn, Arnhem, Daif6on, Giethoorn, Kampen, Zutphen, Zwartsluis, Zwolle. Tocht no. 7: Asaen, Bergumerdam, Giet hoorn, Groningen, Grouw, Leeuwarden, Lemmer Sneek. Tocht no. 8: Akkrum, Eeracwoude, Gala madammen, Grouw, Langweer, Leeuwarden, Lemmer, Snfek. Alleon voor zeewaardige vaartuigen: Tocht no. 9: Dintoioord, Dordrecht, Hellc voetsluis, Rotterdam. Terneuzen, Veere, We- meldinge Zierikzee. Tocht no. 10: Amsterdam, Blokzijl, El- burg, Enkhuizen, Harderwijk. Hoorn, Kam pen, Lommer, Marken, Mcdemblik, Muiden, Spakenburg, Stavoren, Urk, Voiendam. De rondvaart wordt dit jaar vroeger aan gevangen dan vorigj jaren. Met het maken van de tochten kan al op Woensdag 1 April begonnen worden, zoodat de Paaechdagen (5 en 6 April) voor den tocht o( een ge deelte ervan kunnen worden besteed. De laatste dag, waarop aan de contróle-station6 de toerboekjes worden afgeteekend, is Maandag 5 October. Iedere deelnemer ontvangt een toerbockje, tevens journaal, een vlagje, dat gedurende de rondvaart als onderscheidingsteeken kan worden gevoerd, cn na volbrachten tocht een bronzen herinnerings-plaquette. Evenals vroeger kunnen de stations in iedere gewenschte volgorde worden bezocht en kan de tocht overal tot later worden on derbroken. Hieruit blijkt duidelijk het toeristisch karakter van de rondvaart, want het komt er volstrekt niet op aan, in hoeveel dagen een tocht wordt volbracht, mits het leer boekje maar op de aangegeven stations is afgeteekend. Verschillende vereenigingen hebben nog ostra prijzen uitgeloot! Om de dealneming, ook onder de jonge ren, zoo algemeen mogelijk ie maken en in ruimen kring propaganda te maken voor het watertoerisme, is de rondvaart openge steld voor ledereen, ook voor hen, die utct bij een Vereeniging of Bond zijn aangeslo ten en is het inleggeld voor kano-vaardere verlaagd en op S 2.50 gebracht. De overige inlcggelden zijn: voor de zeewaardige vaar tuigen (tochten en 10) 10, voor andere zeil- ot motorvaartuigen 7.50 en voor roeivaartigen 5. Het secretariaat van de commissie.voor de rondvaart, dat alle inlichtingen ver strekt, is gevestigd te Amsterdam, bureau van den A.N.W.B, Toeristenbond voor Ne derland, Keizersgracht 588/590. Het doel van de rondvaarten ts de water sport-liefhebber» een prikkel te geven, in hun vacantiedagen hun tochten een» wat verder uit te strekken dan tot de plassen en stroomen waarop zij gewoon zijn te varen, ze wat verder van honk te lokken en ze ont dekkingsreizen te laten maken in het eigen mooie land. Het mag gezegd worden dat dit doel met de reeds gehouden rondvaarten wel is bereikt en het is te verwachten, dat bet met de rondvaart 1931 eveneens het geval zal zijn: de eerste inschrijvingen kwamen al ln, toen het Ijs nog in het water vroeger directeur van het bijkantoor der N.V Nationale Bankvereaniging te Uit hoorn. Verd. was in hooger beroep gekomen van het vonnis der rechtbank van 18 Doe. j.l., waarbij hij wegens valschheid In geschrif te. diefsta' cn verduistering in dienstbe trekking. werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie jaren. Het O.M. had twee jaar geêtsch! Verd had op 3 en 17 Mei 1929 een twee tal quitantiee, groot 11.500 en 1500 met een vatecbe handteekenlng onderteekend. Deze quitanties had hij als echt gebruikt bij de verantwoording dier kasgelden. de A.V.R.O. en den minister van Water staat. De H.T.M.-directie verklaarde zich bereid tot vergoeding vim de schade lot het bedrag van de koopsom der vlaggetjes 100), de A.V.R.O. verlangde bovendien oen schade vergoeding voor het betreffende gemis aan propaganda, naar haar meening matig ge steld op i 600, alzoo in totaal 700, met het geen de H.T.M. echter niet accoord ging. Blijkens een kort woord van den president der Civiele Kamer. mr. Van Rhede van dor Kloot, ter inleiding, was tusschen partijen omtrent verschillende punten overeenstem ming verkregen zoo erkende de H.T.M I UJiMg V6t ai Ojjvu ouu Ui Ubiruv uo Voorts had hij in de periodo 19.3—rep! wanpraestatie harerzijds, met recht op lOft ol.v rlisAefAiifi «ton rlc, K \7 Meh4lritlhQ IA 1930 als directeur van de N.V. Nationale Bankvereeniging effecten weggenomen tot een bedrag van nominaal pl.m. 16.600 Tenslotte was hem ten leste gelegd de verduistering van ruim 100.000 geduren de do periode '21 tot Sept. 1930. Subsidiair waren in dil geval enkele afzonderlijke posten ten laste gelogd. Verdachte legde, evenals voor de recht bank, een volmondige bekentenis af. Toen hij in Januari 1921 directeur van het bij kantoor te Uithoorn werd. had hij reeds schulden, hij had gespeculeerd, terwijl zijn gezin veel geld had gekost. De accountant Verbon. als getulgo ge hoord, verklaarde, dat verd. zijn volle me dewerking bij het onderzoek had verleend, geen enke! stuk had hij achtergehouden. De procureur-generaal, mr. van H&- ecbadevergoeding aan de A.VJl.O. doch bleef het geschil loopen over het bedrag en omtrent de vraag of aan de plaatsing der vlaggetjes propagandistische waarde zou moeten zijn toegekend, welke vraag de A.V.R.O. bevestigend, de H.T.M. ontkennend meende te moetori beantwoorden. De elscheres san 'I woord. Mr. J. de Vrieze, als pleiter voor de A.V.R.O. optredend, zeide, dat de vorm, waarin de H.T.M schadevergoeding heeft aangeboden, voor zijn partü aanleiding is ge weest om een vonnis (e wenschen. Met een brief, zooal6 de A.V.R.O. van do H.T.M. had ontvangen, kon geen genoegen worden ge nomen. Do kwestie van de propagandlsti- rinzma thoe Siooten, achtte de tenlaste ge- sche waarde is er oen van „ieeiing". Het was legde feiten zeer ernstig, verd. bekent vol mondig, het gaat hier uiteluitend om de op te leggen straf Spr. meende mede te moeten gaan met het vonnis der rechtbank. de bedooling de stad voor de Houtrustbe- tooging zooveel mogelijk in de sfeer van de A.V.R.O. te brengen. De vlaggetjes op de motorwagens der H.T.M. zouden daartoe be langrijk hebben bijgedragen. als De procureur generaal etschte tenslotte J Qp de vraag hoeveel loden door de vlag- bevestiging van het vonnis der rechtbank, gotjesplaatsing zouden zijn aangebracht ook wat de strafmaat betref! De verdediger, mr. A. Korvcr uit Atphen a. d. Rijn, pleitte clementie. PI. wees erop, dat verd. te Uithoorn zeer gezien was, hij heeft steeds hard gewerkt en heeft hot bijkantoor merkbaar vooruit gebracht. Verd.'s huishouding was duur. doch voor zich zelf gaf hij zeer weinig ui! Het Hof zal 31 Maart arrest wijzen HET GOUDEN TIENTJE. Ds houding van de Nederland, sehe Bank U niet veranderd, zeggen de agenten- Wij lezen in Het Vaderland: Het gerucht bereikte one. dat Je Neder- landsche Bank geen goud meer afgeeft voor circulatie onder het publiek. wy hebben ons om inlichtingen tot de agenten in Den Haag gewend, die ene me dedeelden, dat er geen vevande-ing in de houding van de Bank gekomen ts. Zooals gebruikelijk was wordt ook nn etke aan vraag om gouden tientjes op zichzelf be oordeeld. Tot zoover de agenten. Verder kunnen wij verwijzen naar de houding, die algerqeen aangenomen wordt door circulatiebanken- in alle landen neemt men het streven waar, om het goud in de eerste plaats beschikbaar te houden om den koers van het eigen geld tegenover het buitenland 6tabiel te houden; moesten uiteraard zoowel de president pleiter het antwoord schuldig blijven. De practyk bewyst intusechen aldus ■nr. Do Vrieze dat systematische reclame nuttig effect heef! Per saido is nog een accoord door de H.T.M. aangeboden, doch toen was de dag vaarding reeds uitgebrach! Het verweer der B.TJH. Mr. Stipriaan Lulscius optredend voor do H.T.M, wees er op dat het binnon- komeu der groepen on auto's tot laat in den middag op zichzoii reeds een goede reclame voor de A.V.R.O. in de verschillende dqplcn dqr stad beteekende; aan de vlaggetjes die bij allerlei gelegenheden op de trant ko men kende pleiter geen propagandis tische waarde toe. Overigens zou de A.V. R.O., die de beschikking over de vlaggetjes weer gekregen heeft, deze op het Binnenhof kunnen plaatsen, bijvoorbeeld op den ver jaardag van den minister van Waterstaat, meende pleiter. Op een vraag van den president, waarom de H.T.M.-directie ditmaal wèl bezwaar had tegen de vlaggetjes die zij van anders vereenigingen niet weigerde en of daar in dan niet sen zekere erkenning van de propagandistische beteekents der vlaggetjes was te zien, antwoordde mr. Stipriaan Luls cius, dat de weigering niet eenige propagan distische erkenning, doch slechts een niet- partijkiezen in het conflict mlnister- A.V.ft.O. impliceerde. Na replieken deelde de president mede, dat de rechtbank Donderdag 16 April uit spraak zal doen. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Botsing met een auto, Varsseveld, 17 Maar! Hedenavond kwam de heer D. A. Kerkhof, houthande laar te Westendorp, op den straatweg tus schen Varsseveld en Doetinchem in botsing met een auto, toon hy op zUn moiorrywiel za! De heer K. was op slag dood Hij laat een vrouw cn twee kinderen achter. De auto is beschadigd. Er wordt een on derzoek ingesteld. RAAD VOOR DE VISSCHERIJ, Bij Kon. besluit zijn te rekenen van 15 Febr. 1931 opnieuw voor drie jaren in den Raad voor de Visschorlj benoemd tot lid van de ie afdeeling voor zeevisscherlj: J, F. de Klercq te Haarlem; Maarten de Vries te Bloemendaal; J. J. de Niet te Schevenin- geu; Joost Pot Fzn. te Vlaardingen en A, Ouwehand Dzn. te Katwyk aan Zes. DE KANTER EN HORDIJK'S BANK TE GOE8. De directeur aangehouden. Op last van de Justitie te Middelburg is aangehouden de heer J. A. W. van R.. di recteur van de gefailleerde Kanter en Hor- dyk'6 Bank te Goes. OPCENTEN TABAKSACCIJNS OP SIGARETTEN. By tweede nota van wyziging van het wetsontwerp inzake aanvulling van de lee- ningwet 1914 en beffing van opcenten op don tabaksaccüns op sigaretten wordt voorgesteld de invoering der nieuwe bef fing in plaats van op 1 April te stellen op 1 Juni 1931, daar verwacht wordt dat het gereed maken en distribueeren van de ■voor de uitvoering van de wet benoodigde aanvullingszegels een zoodanigen tyd ver- eisch! dat de invoering der niouwe heffing veiligheidshalve niet vroeger gesteld moet worden dan op 1 Juni. Voorts wordt het wenscbelijk geacht, met het oog op de ter uitvoering van de wet uit te vaardigen voorschriften, dat de we* zoo spoedig mogelijk na hare tot standko- ming in werking treed! weshalve in het ontwerp oen nieuw artikel VIII wordt toe gevoegd, luidende: „De-ze wet treedt ln werking met ingang van den dag na dien harer afkondiging" daarom ziet men algemeen een zekere te rughoudendheid tegenover he'. in circula tie brengen onder het pubifek van gouden munt. WELKE HOLLAND8CHE DAMD HEEFT IN FRANKRIJK EEN RING VERLOREN? H.ar ring lu»cht, maar haar adres verdwenen. De Matin van Zondag bevat een bericht, waarin wordt medegedeeld, dat een Hol- landsche dame in Mei of Juni 1930, op haar doorreis te Langres in haar hotelkamer een platina ring met een groote diaman! om geven door brillanten, heeft vergeten. Toen zij het bemerkte, was de ring niet terug te vinden en een klacht wegens diefstal werd ingediend. Thans is te Nancy een meisje van 18 jaar aangehouden, dat al daar een kostbaren ring te koop aanbood en heeft bekend dat zy dezen inderdaad in het bewuste hotel to Langres, waar zij kamermeisjo was, had gevonden- Zij tracht te het kleinood nu te verkoopen, omdat zij geen geld meer had. Het slachtoffer van den diefstal, wier naam en adres htj de politie te Langres on gelukkigerwijze zijn zoek geraak! kan zich weer in het bezit van haar eigendom stellen door zich te wenden tot de politie (chef del 1 la Süreté) te Nancy, Autorijdster (tot haar gezellin, terwyi twee telefoon- reparateurs naar boven gaani JCyk die zenuwachtige idioten nn eens Ze denken zeker dat ik nog noon ge chauffeerd heb" (Passing Show),i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6