COGNAC VIEUXX XX per flesch f 3.85 MR. PATIJN HEEFT DEN HAAG VERLATEN DE UITVOERING VAN DE TARWEWET DE POSTVLUCHTEN NASLEEP DER JANUARI- RELLETJES TE AMSTERDAM HULDE AAN TH0RBECKE RADIOPROGRAMMA BEUKEN GARNITUUR, HOLLE RUG, GESTOKEN KAP, (VSET CROCKET LEER BEKLEED F 29.75 MET MOQUETTE BEKLEED F 34.50 A. H. VAN MIEUWKERK Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HU MOR HOEKJE I Groote belangstelling bij het vertrek 6-0ravcnhage, 10 Maart. Da nieuw benoemde Nederlandsche gezant te Rome, mr. J. A. N. Patijn, oud-burgemeester van Den Haag heeft hedenochtend de residentie verlaten om zich naar zijn nieuwe stand plaats te begeven. Het was te verwachten, dat zeer velen den heer Patijn nog eenmaal de hand wilden drukken en bij zijn vertrek tegenwoordig wilden zijn. Reeds lang voor het vertrek van den trein van 11.24 waren vele op het perron aanwe zig. Het eerst van allen echter wa6 de oud- burgemeester zelf met zijn echtgenoote, die, onopgemerkt door de belangstellenden, rus tig eenigen lijd in de eerste klasse-wacht kamer het uur van vertrek had afgewacht. Eerst toen de trein voorgereden was, kwa men de nieuwe gezant en mevrouw Patijn op het perron. Dadelijk werden zij door oer. breeden kring van familieleden, kennissen en menschen omringd, die hen vaarwel wil den zeggen. Onder degenen, die bij het vertrek aanwe zig waren, werden opgemerkt dc cominis saris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. van Karncbeek, de burgemeester, jhr. Bosch ridder van Rosenthal, de Italiaansche ge zant, graaf Senni, de gemeente-secretaris mr. tor Pclkwijk, enkele leden van den ge meenteraad, de heer Robin, hoofdambtenaar ter gemeente-secretarie, luitenant-generaal b.d. van Tenvisga, voorzitter van het comité tot huldiging van den heer Patijn, dc procu reur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof jhr. mr. v. 1. Brandschel', jhr. van Suchtelen v. d. Haave. en verder vele vrienden van dc familie Patijn. De hoofdcommissaris van politie en de chef van het kabinet van den burgemeester waren beiden door ambtsbezigheden verhin derd aanwezig te zijn. Een aardige attentie was het nog toen hoofdinspecteur Sncthlage met de inspec teur van de verkeerspolitie op het perron kwam om den heer Patijn, die zoovele jaren hun hoogsten chef was geweest, de hand te drukken. Even voor het vertrek van den trein ver scheen de heer W. K. Paul us, voorzitter van ..Die Haghe-Sanghers" met een klein koor en als afscheidsgroet werd den heer en me vrouw Patijn toegezongen het Volkslied, een compositie van Cuypers. Hartelijk dankte de heer Patijn voor dit aardige huldo-bcwijs, dat hem buitenge woon getroffen had. Aan mevrouw Patijnde Brauw werd door het dochtertje van den secretaris, den heer Slokla een bouquet, bloemen aangeboden. Nadat zij nogmaals van alles een harte lijk afscheid genomen hadden, namen dc lieer en mevrouw Patijn plaals in de voor hen gereserveerde eerste-klasse coupé en direct, daarna werd het sein tot het ver- tiek gegeven. Nagewuifd door de aanwezigen verdween de trein uit het gezicht. Mr. Patijn reist tot Utrecht en gaat van daar met de Napels-express, welke driemaal per week tusschen Amsterdam en Napels rijdt, naar Home. Eenige nadere mede deelingen Van welingelichte zijde wordt opgemerkt, dat de mededeelingcn omtrent de samenstel ling der adviescommissie voor de uitvoe ring der tarwewet en omtrent oen eventueel vast te 6tellen maalpercentago in dit sta dium voorbarig zijn, aangezien omtrent de samenstelling der commissie eerst ietö kan worden medegedeeld, zoodra de bevoegde macht in 6taat zal zijn daaromtrent een be slissing te nemen, terwijl wat betreft de be paling van het maal percentage gewacht dient te worden op de vaststelling van een algemeenen bestuursmaatregel, die daar omtrent. richtlijnen zal aangeven. Omtrent de quaestie van de bloemlevering aan bloem verwerkende industrieën (broodbakkerijen tevens banketbakkersbedrijf uitoefenende inbegrepen), wordt uit goede bron vernomen dat het de bedoeling is de regeling van de distributie van voor doze bedrijven benoo- digde onvermengde bloem zooveel mogelijk in overleg met belanghebbenden vast te 'bellen, cn de uitvoering der regeling be- noudens de vereischto contróle zooveel mo gelijk aan hen over to laten. Zeer waar schijnlijk zal noodig zijn de oprichting van een centraal distributir-bureau. Omtrent deze aange4egenheden zullen de zer dagen besprekingen met vertegenwoor digers van de organisaties van belangheb benden worden gavoerd. J. DE BRUYN.f Overleden toen hij een rede nitsprek. Woensdagavond is tijdens het uitspreken van een propagandarede voor den bijzon deren vrij willigen landstorm te Emmen plotseling overleden de heer J. de Bruyn, secretaris der gewéstelijke landstormcom missie Drente en Noord-Overijsel te Kam pen. Hij was reserve-officier en oud-hoofd der Christelijke u. 1. s. te Clazinaveen, in welke functie hij 24 jaren werkzaam was, tot hij in 1927 als zoodanig werd gepen- sionneerd. In anti-revolulionnaire kringen was de overledene een bekende figuur, die in 1913 onder meer candidaat was voor de Tweeds Earner voor het district Weststel lingwerf. Na zijn pensionneering als school hoofd beijverde hij zich bijzonder voor de zaak van den vrij willigen landstorm. De overledene was tevens oud-directeur der Christelijke Normaalschool te Coevorden. Smirnof met de A-G.R. naar Indië vertrokken Amsterdam. 19 Maart. De P.IT.-A.G.R. van de K.L.M. is hedenmorgen te 6.13 ge start voor de veertiendaagsche postvlucht naar Nederlandsch Indië. Het toe-stel, dat 173.7 K.G. post en 30 K.G. lading aan boord heeft, is bemand met de vliegers Smirnof en Hulsehos en den werktuigkundige Weslraote. Het retourvliegtuig de P.H.-A.F.K. is he denochtend van Athene vertrokken en pos seerde volgens een draadloos bericht te half acht (Amst. tijd) Saloniki. Mot het vliegtuig, dat hedenochtend van Schiphol naar Indiö is vertrokken werden 24 zakken luchtpost verzonden met een totaal gewicht van 173 K.G en 700 bruto en 15S K.G. cn 660 gram netto. De zending bevatte 12.428 brieven bene den 5 gram, 133 briefkaarten en postwissels. 5929 6tuks zwaarder dan 5 gram en 982 stuks bestemd voor tusschenliggende lan den. Totaal 19.452 stuks. De PH—AGR. Amsterdam, 19 Maart. Bij dc K.L.M is bericht ingekomen, dat de PH—AGR, die hedenmorgen uit Amsterdam is ver trokken, om 13.17 to Weencn is aangeko men en vandaar is vertrokken om 13.53. Het landde to 35.25 te Boedapest. Het 11e retour-vliegtuig. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het 11c retourvliegtuig, dc PIT—AFK he denmorgen om 6.27 uit Athene is vertrok ken cn te 12.33 te Boedapest is aangeko men. Om 13.20 vertrok het toestel weer van Boedapest en arriveerde om 15.52 Hol- landsche tijd te Neurenberg. Morgenochtend om 7.20 II.T. vertrekt de PH—AFK uit Neurenberg en zal tusschen half 11 cn 11 uur te Amsterdam aankomen en op Schiphol landen. EEN SLAGER DIE OP ZIJN QUI VIVE WAS. Do „geldwisselaars" den. aangehou- Wij maakten melding van een brutale op lichting van een slager in Delfshavcn door twee vreemdelingen. Door hun succes van den vorigen dag waarschijnlijk aangemoedigd, hebben deze menschen Donderdagochtend hun slag pro- beeren te slaan bij een slager, die zijn zaak op den linker Maasoever heeft. Dezo rnan had het verhaal van de brutale oplichting echter in een Rotterdamsch ochtendblad gelezen en daaraan is het dan ook onge twijfeld te danken, dat hij zich niet liet beetnemen. Hij zag daarentegen kans de po litie te waarschuwen, die het tweetal on middellijk aanhield. Bij fouilleering bleken ze in het bezit te zijn van een vrij groot bedrag aan bankbil jetten. Zij zouden Donderdag nog met den sla ger uit Delfshaven geconfronteerd worden. TWEE DUITSCHE INBREKERS GEARRESTEERD. In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn door de Heorlcnsche politie te Heerlerbaan twee beruchte inbrekers gear resteerd, die verschillendo inbraken in de omgeving van Heerlen op hun geweten hebben. Het zijn de Duitschcrs L. on H. Bij het onderzoek is gebleken, dat L. een val- schen pas had en dat zijn portret overeen kwam met het signalement van een be- ruchten inbreker, die wordt gezocht in ver band met een inbraak bij dc familie E. te Brunssum. Beiden hebben bekend. Zij zijn ter be schikking van den Commissaris van poli tie te Heerier. gesteld. MUSEUM-MEDAILLE. Bij Kon. Besluit is aan H. van Oordt van Lau wen recht, ta Santiago de Chile, gewe zen consul-generaai der Nederlanden met den rang van buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister, als blijk van waar deering voor zijn belangstelling in de open bare verzamelingen van geschiedenis en kunst, door schenking betoond, toegekend de museum-medaille in zilver. Een inspecteur van politie met zijn eigen sabel mishandeld. Communist voor de rechtbank Voor de Amslerdamsché rechtbank heeft terecht gestaan do werklooze communist H. V., verdacht van mishandeling van in specteur Stuurman en poging tot mishan deling van een agent van politic bij een relletje op 6 Januari j.L in di 2e Lelie dwarsstraat. Den heelen morgen was het in de buurt van het gerechtsgebouw zeer druk met partijgenooten van den verdachte. Een groote politiemacht was echter op dibeèn om hij eventueele onregelmatigheden krachtig op te kunnen treden. Ook de publieke tribune was geheel vol. Nadat d» arts, die de gewonde politie- menschen verbonden had, zijn verklarin gen had afgelegd omtrent den aard der verwondingen, werd gehoord de politie agent J. Vlaanderen, die behoord heeft tot de kleine politicmacht, die op 6 Januari door oen troep betoogers werd aangeval len. Omstandig verhaalde getuigi, hoe het gevecht zich heeft toegedragen. Hij ver klaarde, dat te kwart voor een bureau Marnixstraat werd gewaarschuwd, dat er een optocht van werkloozen werd gehou den in de Jordaan Get. was er licen ge gaan met inspecteurs Stuurman en Mol. Ter plaatse, in de 2e Leliedwarsstraat, werd gesommeerd uit elkaar te gaan. Hieraan werd slechts door een gedeelte der mannen gehoor gegeven; er werd ge schreeuwd en met roodo lappen gezwaaid. Door do politie werd de sabel getrokken cn enkele klappen uitgedeeld. Plotseling ward inspecteur Stuurman op het moment, dat dezo met zijn sabel een aanvaller van zich wilde afhouden, door twee ander an aan gegrepen cn op den grond geworpen. Ge tuige is toen met ontblooten sabel toege sneld om den inspecteur te ontzetten Toen hem dat gelukt was, ontwaardde hij dat inspect ?ur Mol een eindje verderop het le kwaad had. Ook dezen is hij assistentie gaan verleenen. Hierna ontdekte hij weer dat inspecteur Stuurman ten tweeden male overweldigd was en op den grond lag, terwijl een dor betoogers hem met zijn eigen sabel aan het bewerken was. Toen getuige toesnelde, keerde de aanvaller zich om en kwam met opgeheven sabel op hem af. Getuige heeft toen zijn revolver getrokken en cenige schoten gelost, waarbij één ervan den man met den sabel in het been trof. Het gezicht van den man heb ik in mij opgenomen als een foto, zoo verklaarde getuige. Hot was V. Verdachte verklaart, dat getuige bewust staat te liegen. Hij is op 6 Jan. wel bij de betooging ge weest, doch heoft aan geen der handtaste lijkheden deelgenomen. Hij wilde fatsoen lijk doorloopen, doch w rd door getuige plotseling beschoten. Wel heeft, hij gezien, dat een man inspecteur Stuurman met een sabel geslagen hooft. ;.nh daaraan heeft hij niet deelgenomen. D' man met d; sabel is weggevlucht, dc 2de Leliedwarsstraat in. Inspecteur Stuurman legt gelijkluidende verklaringen af, als getuige Vlaanderen, doch kan den verdachte niet meer herken nen. Hierna werden 6 getuigen ii décharge ge hoord. Zij legden geheel tegenstrijdige ver klaringen af en beweerden allen, dat V. niet heeft geslagen, maar acn andere man. Drie van de getuigen kwamen zelfs in tegenspraak met de verklaringen van ver dachte, toen zij beweerden dat de man, die dan wel met do sabel geslagen zou hebben, niet de straat is ingevlucht, doch over de brug van de Egelantiersgracht is gegaan. De president wees hen met grooten na druk erop, dat zij onder ecdc staan, zoo dat zij de gevolgen van hun beweringen zelf moeten dragen Niettemin bleven zij hij hun verklaringen. Nadat de rechtbank in raadkamer was gegaan, werd besloten do zaak tot 's mid dags te schorsen, waarna nog een andere getuige a décharge gehoord zou worden. Na heropening van de zitting werd ge hoord de nieuwe getuige v d. M., die de heele demonstratio gevolgd heeft. Hij heeft gezien hoe verdachte aan inspecteur Stuur man den sabel ontrukte. Of hij hem er ook mee geslagen heeft, •kon getuige echter niet zien, daar er een heel klüwen menschen voor stond. Wel heeft hij verdachte een mi nuut later met den sabel op agent Vlaan deren zien afkomen, terwijl hij cenige uit vallen naar hem deed. De officier van justitie mr. Arkel achtte van het ten laste gelegde de zware mishan deling tegen inspecteur Stuurman on dc poging tot zware mishandelingen tegen den agent bewezen. Drie getuigen k décharge hebben klaarblijkelijk onware verklaringen afgelegd, waarom Spr. zich nog voorbehoudt deze getuigen wegens meineed te vervol gen. Tegen verdachte eischte de officier veroordeeling wegens beide genoemde mis drijven tot een straf van 1 jaar en 6 maan den. HET KAMERLID VAN KEMPEN. De heer C. J. van Kempen, oud-gouver neur van Sumatra's Oostkust, is ongesteld. Naar het Vad. verneemt, is er gelukkig geen reden voor ongerustheid, maar de behan delende geneesheer heeft bij het reeds veer tien dagen bed houden nog een maand ge daan ter, naar hij hoopt, afdoende bestrij ding der aderontsteking DE RAMP VAN DE „NOORDPOOL." Het overbrengen der lijken naar Nederland. Teneinde het plan om de lijken der slachtoffers van de ramp van den IJmuider stoomtrawler „Noordpool" van Fraserburgh (Schotland) naar Nederland over te bren gen, te kunnen uitvoeren, wordt dc stoom drifter „Victoria" van dc Yoreenigde Exploi tatie Maatschappij (V.K M.) te IJmuiden in de vieschershaven aldaar voor dezen droe ven tocht in gereedheid gebracht. Binnen enkele dagen hoopt men met dit schip naar genoemde Schotsche haven te kunnen vertrekken om het stoffelijk over schot van de op zulk een noodlottige wijze omgekomen visschers naar den vaderland- schen bodem over te brengen. Het i6 evenwel nog niet bekend, waar dc omgekomen visschers uit Maassluis ter aar de zullen worden besteld. KUNST. Kranslegging bij het monw ment te Amsterdam Amsterdam, 19 Maart. De beno-ming, vandaag voor honderd jaren, van den groo ten liberalen staatsman cn rechtsgeleerdo Thorbecke tot hooglecraar in dc geschiede nis van den Staat en het recht aan de Lcidscho Universiteit, is aanleiding geweest toi een korte plechtigheid, welke zich hedenmorgen bij het standbeeld van Thor becke cfp het Thorbeckeplein heeft voltrok ken Aan liet monument zijn n.l. kransen ge legd door prof. dr. Vogel, rector-magnificus der Leidschc Universiteit, namens den Aca- dernischon Senaat en door mr. Harm Smeengo namens de Liberale Staatspartij „Dc Vrijheidsbond". De kranslegging door prof. Vogel in al len eenvoud en zonder toespraak ge schiedde voor het aangekondigde tijdstip elf uur zoodat deze korte plechtigheid reeds een kwartier tot het verleden behoor de, voor de tweede aanving. Toen mr. Smeenge, in gezelschap van mr J. Rutgers, ter plaatse arriveerde, had zich rond do \oorzijdc van het monument een vrij grootc schare verzameld, leden van den Bond, een aantal jongeren, do Amst. ge meenteraadsleden der partij, mevrouw Koek—Mulder on dr. I. H. J. Vos, dc vice- president der aiTondiseements-reclitbank in de hoofdstad, mr. A. J. van Royen, vele an dere belangstellenden en louter nieuwsgie rigen. Ook een nazaat van Thorbecke, me vrouw Asser—Thorbecke, was aanwezig. Politicagenten zorgden er voor dat alles ordelijk verloopen kon. Daar dc te nauwe opening in het om het standbeeld geplaatste hek een beletsel wa6 om tot vlak voor het monument te tre den, richtte dc heer Smeenge zich, buiten het hek staande, lot de omstanders. Spr. wees er op, hoe veel het Nederland scbe volk verplicht is aan Thorbecke, die met taaie volharding en grooto werkkracht voor zijn ideeën gestreden heeft. Wanneer wij dan ook heden van vrijheid spreken, is dit begrip aldus spr. geen ijdele klank, doch zuivere waarheid. Begrijpelijk is het, dot. toen de Liberale Staatspartij vernam dat de Leidsche Universiteit op dezen dag de nagedachtenis van Thorbecke in het openbaar wilde ooren, de partij eveneens de gelegenheid heeft aangegrepen om opnieuw van haar verknochtheid aan dezen man te doen blijken. De partij zal in zijn gee6t en in zijn richting ten aanzien van het Staatsbe stel voortgaan; do kranslegging is niet al leen bedoeld aldus spr. als een sym bool voor onze verknochtheid, maar ook als een uiting van onzen groolcn dank voor een leven, dat besteed is in dienst der gemeen schap. (Applaus). Spr. overhandigde vervolgens do met blauwe linten getooide krans der partij aan VRAAGT UWENMy^ WINKELIER of NV HUL5KO mTSoo AMERSFOORT iemand, die binnen liet hek stond, waarna deze hem aan den voet van het monument neerlegde. Vervolgens sprak, namens de Amsterdam- scho Jonge Liberalen, de hoer J. L. van Amerongen. Nadat tenslotte do heer Smeenge er neg zijn verheugenis over had uitgesproken, dat de kranslegging was bijgewoond door een der nazaten van den grooten staatsman, was de plechtigheid ten einde. FORD-BESLUIT REEDS BEKRACHTIGD. Spoedige beslissing van Ged-p. Staten. Amsterdam, 19 Maart. Naar do Tel. verneemt, hebben Gedcp. Staten van Noord- Holland het besluit van den gemeenteraad van Amsterdam tot verkoop van een terrein in den Grooten IJpolder aan de N.V. Ne derland?'he Ford Automobielfabriek reeds hedenmorgen goedgekeurd HULDEBLIJK OUD-BURGEMEESTER PATIJN. Dc bestemming van het overschot. Het comité uit de Haagsche burgerij, dat aan oud-burgemeester Patijn oen hulde blijk heeft aangeboden, deelt mede, dat reeds thans, overeenkomstig den wensch van den heer Patijn, aan het overschot dc volgende bestemming is gegeven: do ver* eertigingen „Ons Thuis" en „Vacantiebozig- lieid voor schoolkinderen" krijgen elk 500. Een klein restant zal later zijn bestemming krijgen. Daaromtrent zal nader worden be richt. Zaterdag 21 Maart Hilversum. 10.15 V.A.R.A.orkest, 12.15 concert door het V.A.R.A. spet et. 3.15 pae- dagogisch concert P. Tiggers, 5.20 uitzen ding V.R.O., 7.00 concert, 7.45 vervolg con cert, 8.00 populair programma met mede werking van het V.A.R.A.-orkest, 11.30 gra- mofoonplatcn. Huizon. S.0Ö gramofoonplaten, 10.00 gramofoonplaten, 12.00 concert K.R Q.-sex- tet, 1.30 gramofoonplaten. 5.00 gramofoon platen, 7.45 gramofoonplaten, 8.00 .oncert door Arnhemsche Orkest Vereeniging, 0.30 vervolg concert, 10.25 gramofoonplaten. Da ven try (Midland Regional) 3.50 con cert, 4.18 concert, 4.50 Richard Merriman en zijn orkest. 5.05 orgelconcert, 7.05 „Come, Pipe a Song" door het Midland Koor, 7.35 populair concert, 8.50 militair concert. Kalundborg. 12.05 gramofoonplaten, 2.50 namiddagconcert, 7.21 oude dansmuziek door het Radio-orkest, 9.15 populair con cert, 10.05 dansmuziek. Lang en berg. 6.21 ochtcndconcert, 9.35 concert van gramofoonplaten, 12.25 middag concert, 4.20 vooravondconcert, 7.20 vroo- lijke avond, vervolgons tot 11.50 dansmu ziek. „Vliegen-papler Waarom ter wereld komt u met vliegen-papler m den winter „Dan ls er nog geen concurrentie." (Judge).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6