STOFZUIGERS ST. EMILION p.fl.f 1.40 p. anker f56.— liAIHiMJ A. H. VAN NIEUWKERK EEN VORSTELIJK OPPERBEVELHEBBER LEGERORDER UIT HET JAAR 1831 DE INVOER VAN RUSSISCH AARDAPPELMEEL NA HET VLIEGONGEVAL OP SCHIPHOL HET VLIEGONGELUK OP WAALHAVEN RADIOPROGRAMMA PRACHT COLLECTIE AXMINSTER-KARPETTEN IN DIVERSE MATEN Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE Een historische datum in herinnering gebracht Formatie van het veldleger 's-Gravenhage, -3 Maart. Evenal door onze zuidelijke naburen worden ook door ons met levendige belangstelling de gebeurtenissen gevolgd, welke voor 100 jaar plaats grepen en zoo naderen wij ook nu weer een belangrijken datum, die ver dient in herinnering te worden gebracht Op laót des Konings had di - tweede zoon. Prins Fredïrik, admiraal en kolonel- generaal. zich den 17en October 1830 naar 's-Gravenhage begeven, ten einde de hoog noodige reorganisatie der strijdkrachten met kracht ter hand to nemen. Nadat de scheiding tusschen de Noord en Zuid-Nederlandsche troepen tot stand was gebracht, was het opperbevol over het leger te velde, het z.g. mobiele leger, door den Koning toevertrouwd aan den luite nant-generaal Van Geen, die het hoofd kwartier te Breda had gevestigd. Met in spanning \an allo krachten was het den generaal Van Geen gelukt om de grenzen van Noord-Brabant tegen de opdringende henden te verdedigen en door doortastende maatregelen de weifelende houding, welke zich hier en daar ten plattclande open- haarde, meester te worden, terwijl door ecnige succesvolle ondernemingen, zooals de tocht naar Baerle-ITertog en de expedi tie naar Maastricht, daar de nieuw-aange- komen troepen zelfvertrouwen en geest drift waren ingeboezemd- Intussclien was het leger op uitstekende wijze gereorganiseerd en versterkt onder de leiding van Prins Frcderik. De admiraal en kolonel-generaal vertrok daarop den 23 Maart 1031 naar Breda, teneinde het opper bevel over het leger te velde wederom zelf op zich te gaan nemen. Bij dagorder van den 25cn Maart 1831 voor het leger tc velde verklaarde Prins Frederik het opperbevel over te nemen. Met kracht werden de maatregelen tot ver sterking en organisatie van het leger voort gezet, vrijwillige jagertroepen en batal jons schutterij werden tusschen de linie- bataljons bij dc brigades ingedeeld. 25 Maart 1S31 was een belangrijke.datum \oor het leger tc velde en de dagorder van Prins Frederik, die de nieuwe formatie voor het leger aangaf, verdient te worden gememoreerd. De dagorder luidde aldus: ..Ik heb het kommando over het leger le velde weder aanvaard. Het is mij aangenaam mij weder in Uw midden te bevinden, trouwe Nederlandschc krijgslieden; gij hebt U steeds niet allen lof gedragen en voorbeeldig van alle Uw verplichtingen gekweten. Vele ongemakken hebt gij moeten verduren en ontberingen geleden gedurende dezen winter, maar ook gij hebt de onschendbaarheid van liet oude Nederlandschc groudgebied weten te hand haven. Uw gedrag is immer onberispelijk pewcest; de geest, clie U bezielt is, steeds voor Koning en vaderland alles veil ie heb ben. Ik vertrouw, dat gij zult voortgaan U als ware brave Nederlandsche öoldaten te gedragen en U al meer en meer ver dienstelijk te maken, door met ijver al het geen van U als krijgslieden kan gevorderd worden aan te leeren en te beoefenen. Uwen waardigen bevelhebber, den luite nant-generaal Van Geen betuig ik mijne üiooge tevredenheid en clank voor dc trouw, die hij sedert den aanvang der onlusten in 'de Zuidelijke Gewesten heeft aan den dag gelegd en het beleid waarmede hij het loger heeft weten aan te voeren. Ten blijke der hoogc tevredenheid van don Koning heeft Hoogstdczelve mij opge dragen den voornoemden luitenant-gene raal kennis te geven, dat hij door Zijne Ma jesteit is verheven tot den Adelstand met den titel van Baron. Ik betuig ook mijn algehcele tevreden heid aan dc heeren generaals, hoofd- en verdere officieren van het leger over hun loffelijk gedrag en ik hoop thans oogge tuige te zijri van don ijver dien zij steeds zullen aanwenden om hun onderhoorigen ö1 meer en meer te bekwamen. Daar het leger opvolgend met. verschei dene korpsen versterkt zal worden, zoo is ingevolge besluit van Zijne Majesteit van den 22cn Maart no. 19 voor hetzelve de hieronderstaandc formatie bepaald: Drie divisies infanterie, onder bevel van Öe luitenant-generaals Bar Van Geen, Her tog vaiiSaxen-Weimar cu Meijer, waarbij aan den generaal Van Geen bovendien het meer bijzondere toezicht over de infanterie >an het leger werd opgedragen. Een divisie cavalerie onder hevel van den luitenant-generaal Trip en dc artilleiie te .velcje onder bevel van den kolonel Eist. De functiën van chef van den generalen staf, bij liet leger te velde zullen worden waargenomen door den luitenant-gene raal baron de Constant Rebecque. De generaal-majoor Trip, directeur van het departement van den Grootmeester der artillerie en dc kolonel Van ITooff, adju dant van den Prins \an Oranje, zullen in &»t hoofdkwartier met het oppcrbeleid van 8en dienst der arlille: o en genie heiast *ezen. t>e genei aal-majoör Reuthcr blijft belast Rjet de directie over den administralievcn dienst. De overige diensten zullen vervuld blijven zoo als tot nu toe bij het mobiele leger heeft plaats gehad Het hoofdkwartier van het leger zal te Breda gevestigd worden, evenwel zal de ambulajice en de chef van den geneeskun digen dienst voorloopig te Vught verblij den. De eerste divisie infanterie, onder bevel yan den luitenant-generaal Baron Van Geen, was samengesteld uit twee brigade*, onder bevel van den generaal-majoor Schuurman en kolonel de Tavange. De eer ste brigade bestond uit do 2 bataljons gre nadiers, 1 bataljon jagers, het bataljon Haagsche schutterij, het bataljon Noord-» Hollandsclie schutterij en de compagnie flankeurs der Groningsche Hoogcschool De tweede brigade uit het 2de bataljon jagers; twee bataljons der 5de afdecling, 3 bataljons schutterij en dc compagnie jagers van Van Dam. Aan de divisie was toegevoegd de batterij veld-artillerie no. 6, kapitein Meyll. De tweede divisie infanterie, onder bevel van den luit,-generaal Hertog van Saxen Wei- mar, bevatte twee brigades onder bevel van den generaal-majoor Bar d03 Tombe en ko lonel Bagèlaar, terwijl aan deze divisie was toegevoegd de batterij veld-artillerie no. 5, kapitein van den Beek. De eerste brigade bestond uit: tweo bataljons der 12e afdee- ling, twee bataljons der 7e afdeeling, twee bataljons schutterij en de compagnie vrij willige jagers der Utrechtsche Ilooge- school. De tweede brigade uit twee bataljons der 18e afdeeling en twee bataljons der 2e af deeling, het bataljon van het algemeen de pót no. 33, twee bataljons schutterij en de compagnie Koninklijke jagers. üe derde divisie infanterie onder bevel van den luit.-generaal Meijer, bevatte twee brigades onder bevel van twee nader to be noemen hoofdofficieren, terwijl aan deze di visie werd toegc\oegd de batterij veld-artil lerie no 8, kapitein van dc Wall. De ecrete brigade was samengesteld uit twee bataljons der 13e afdeeling, het re serve-bataljon der 8e afdeeling, drie batal jons schutterij en de compagnie vrijwillige jagers van de Leidsche Hoogeschool. De tweede brigade uit twee bataljons der 17e afdeeling, 3 bataljons schutterij en de com pagnie Noord-Hollandsche jagers De divisie cavalerie onder hevel van den luit.-generaal Trip was samengesteld uit twee brigades onder bevel van de genc- raals-majoor Pest en jhr. Boreel. Dc eerste brigade bestond uit de afdeeliugen kuras siers No. 3 en No. 9, het regiment lanciers No. 19 en een halve batterij rijdende artil lerie. Dc tweede biigade uit de regimenten dragonders No. 4 en 5, het regiment hussa- ren no. 6 en een halve batterij rijdende ar tilleric. De artillerie te velde bestond behalve de reeds genoemde batterijen uit drie batte rijen rijdende artillerie, de batterij veld-ar tillerie no. 7 en de reserve-parken der ar tillerie. Ten slotte werd in de dagorder aan het leger tc velde bekend gemaakt dat het op perbevel der troepen in de provincie Zee land is opgedragen aan den luit.-generaal De Koek en dat de luit.-generaal Cort Hey- iigers het opperbevel zal hebben over de troepen die verzameld worden tusschen Nij megen en Grave. De regeering beraamt geen af weermaat regelen Antwoord op vragen van den heer Zylstra C»p dc vragen van den heer Zijlotia 1. Is liet den minister bekend, dat een hoeveelheid van 8000 balen Russisch aardappelmeel bestemd is oin naar Groningen te worden vervoerd? 2. Indien dit den minister bekend is, of Zijne Excellentie eventueel bij on derzoek de juistheid hiervan mocht blijken, is de minister dan niet van oordeel, dot een soortgelijke invoer, vooral indien hij groote afmetingen mocht aannemen, den onlangs door de Tweede Kamer aangenomen maatregel in zake de aardappelmeelindustrie in zijn werking ernstig zal schaden? 3. Is de regcering voornemens Ier zake maatregelen te nemen, en, zoo ja, welke? luidt het antwoord der ministers van bin- ncnlandsche zaken en landbouw en van ar- beid, handel en nijverheid: 1. De eerste vraag wordt bevestigend be antwoord. 2. Ofschoon do prijzen van het ingevoerde Russische aardappelmeel met het oog op qualiteitsvcrschillen niet geheel vergelijk baar zijn met die van Nederland6che meel soorten, schijnt toch te kunnen worden aangenomen, dat zij slechts weinig lager waren dan die, welke destijds golden voor Nederlandsch aaidappelraeel van overeen komstige hoedanigheid. Bij den reed6 zeer grootcn voorraad grondstof, welke hier te lande beschikbaar is voor de glucose- en dextrine-industrie komt nu derhalve een hoeveelheid buitenlandsche grondstof, vrij wel tegen de thans geldende marktprijzen, hetgeen uiteraard den afzet van het bin- r.enlandsche fabrikaat bemoeilijkt en mits dien niet bevorderlijk is aan de werking 'van de ln de vraag bedoelde regeeringsbe- moeiingen. 3. Bij de beoordeeling van maatregelen, als in de derde vraag bedoeld, dient niet alleen rekening te worden gehouden met den nadeeligen invloed, welken de invoer op den afzet van het inheemsclio artikel kan uitoefenen, maar tevens met de belan gen, welke verbonden zijn aan hot gebruik van bet ingevoerde als grondstof voor de productie van fabrikaten, welke, zooals in het onderhavige geval, voor een niet onbe langrijk deel worden uitgevóerd. Met het oog hierop is de regeering vooralsnog niet voornemens, tot het treffen van afweer- raaatr'egeUn over te gaan. LAFFE AANRANDING TE MONSTER, Toen de huishoudster \an dr. Kleipool tc Monster des avonds huiswaarts keerde, werd zij even oorbij de R.K. kerk onver hoeds door een onbekend gebleven persoon aangevallen en op den grond geworpen. De huishoudster trachtte om hulp tc schreeu wen, doch de onverlaat wilde haar den mond snoeren. Toen hulp kwam opdagen, is cle aanrander in do duisternis verdwenen. Een achtervolging van den dader had geen rcsultaaat. Dc politic stelt een onderzoek Teraardebestelling van den officiersvlieger D. F. Wulfers Amsterdam, 24 Maart. Onder buiten gewoon groote belangstelling der Amster dammers is hedenmiddag het stoffelijk overschot van den Vrijdag j.l. bij een vlieg ongeval op Schiphol omgekomen officier vlieger luitenant ter zee D. F. Wulfers uit gedragen. Het feit, dat de plechtigheid met militaire eer geschiedde, had honderden be langstellenden doen komen. Te kwart over een werd dc kist met het stoffelijk overschot uit dc woning aan de Jacob Marisstraat door een aantal onder officieren van de marine naar buiten ge dragen. Op dat oogenblik presenteerde het uit 21 man bestaande uurpeleton het ge weer. Toen de kist in de koets was geplaatst onder een rood wit en blauwe vlag, werdén daarop de onderschcidingsteekcneii van wijlen luitenant Wulfers neergelegd. Tegen half twee had het vertrek naar de begraafplaats Zorgvlied plaats. Vooraf ging rle Koninklijke Militaire Kapel uit Den Helder. Achter den lijkwagen, die met een schat van bloemen w as bedekt, gingen een aantal marine-officieren, enkele officieren 'der landmacht, een detachement onderofficie ren der marine en een detachement ma trozen. Vier officieren der marine fungeer den als slippendragers. Aan de volgrijtuigen ging nog een apart open rijtuig vooraf, dat geheel met bloemen was gevuld. Op Zorgvlied, waar om de groeve zeer veel belangstelling was, loste het vuur-pe- leton bij het binnenkomen van den stoet een salvo. Op het kerkhof waren onder rpeer aanwezig luitenant ter zee le klasse G. G. Bozuwa, ais vertegenwoordiger van den minister van defensie, luitenant ter zee 2a klasse Moolenburg als vertegenwoordiger van vice-admiraal L. J. Quant en de com mandant van het vliegkamp de Kooij kapi tein ter zee J. P. Remijnêê. Toen de kist in de erroeve was neergela ten, werd cpnieuw door liet vuur-peleton een salvo gegeven. Aan het graf voerde ka- pitein ter zee Remijnse het woord. ln aansluiting om het roeds in een vorig nummer vermelde omtrent do begrafenis van den vlieger Wulfers kan nog het vol gende worden medegedeeld: Dc commandant vaji hei vliegkamp ./De Koov", kapitein ter zee I P. Remijnse, trad het allereerst naar voixu en herdacht den zonnigen, altijd opgeruimde», aller harten veroverenden, enthousiasten jongen vlie ger-officier, die in Wulfers verloren is ge gaan. liet onverbiddelijk noodiot koos ditmaal tot slachtoffer een, die tot de vurigste, meest toegedane beoefenaars van rle mili taire luchtvaart behoorde, een der be kwaamste onder de bekwamen, met niet al- ledaagsch fijn vlieggevoel en vliegcrin- stinct. Wulfers bekleedde de positie van tweeden instructeur: de vliegschool be treurt haar toegewijden leeraar, doch wij allen een trouw oprecht, onvergetelijk ka meraad. Mogen de velen, die hem hebben Lef gehad, zich vereenigen in gemeenschap pelijke!] rouw. ..Beste kameraad, rusL zacht!" Hierna sprak ir. Steph3n, die gewaagde van het offer, dat de militaire vliegdienst heeft geëischt Hij hoopte, dat het offer niet vergeefs was geweest en dat anderen weer eering zullen putten uit hetgeen is ge beurd. De Nederlandsche Vliegtuigenfa- Lriek, zoo zeide spr., betuigt haar deelne ming aan do zwaar beproefde familie en aan den Militairen Luchtvaartdienst, dio een goed kameraad verloor. Nadat een zwager nog eenige woorden van afscheid had gesproken, dankte een broeder van den overledene in het alge meen voor de belangstelling, in het bijzon der de verschillende officieele vertegen woordigers. NED. ORGANISATIE VOOR DE INT. KAMER VAN KOOPHANDEL. De heor Du Mosch treedt af als voorzitter. De heer H. Rud. du Moseli, voorzitter van do Nederlandsche Organisatie voor de In ternationale Kamer van Koophandel, heeft aan het bestuur van deze organisatie mede gedeeld. dat hij zich tot zijn grooten spijt door gezondheidsredenen genoodzaakt ziet, zijn functie neer te leggen. Met den heer du Mo6ch, welke sedert de oprichting van de Nederlandsche organisa tie daarvoor 6teeds rnet hart en ziel werk zaam is geweest, gaat een leider heen, die do Nederlandschc organisatie gedurende een tiental jaren niet alleen aan betcekenis in ons eigen land heeft doen winnen, doch dio daarnaast de gave bezat om ook haar invloed in de Inteinationalo Kamer van Koophandel te doen gelden. Vandaag eens wat extra's bü de boterham alle soorten gerookte visch, natuurlijk al leen in GLASTRA'S Vischhandel, Utrecht- schestraat 40. 1924. Een onderzoek door deskundigen Rotterdam, 24 Maart. Vandaag is oen onderzoek ingesteld naar de oorzaak an het vliegongeluk, dat gisteren op Waal haven is geschied en waarvan de student N. Brugma uit Den Haag slachtoffer is ge worden. Dit onderzoek is ingesteld door dr ir. v. d. Maas, van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, en den hoer v. d. Heij den, inspecteur voor dc Luchtvaart. Verschillende ooggetuigen zijn door hen gehoord en zoo werden tal van gegeven9 verkregen, die in een rapport zijn ver werkt. In dit rapport komt men tot do conclusie, dat het zeer waarschijnlijk moet vvorden geacht, dat Brugma niet opzettelijk een technische manoeuvre had verricht, die hij niet had mogen doen. Er is een fout ge maakt, doch pas op het oogenblik, dat het toestel door de een of andere oorzaak in een side-slip was geraakt en niet daarvoor. Een ervaren vlieger zou waarschijnlijk de machine er nog wel uitgehaald hebben, doch daarvoor bezat Brugma niet de noo dige routine. Bij een side-slip zal een erva ren vlieger het toestel even cloor laten val len orn do snelheid daardoor te vergrooten, terwijl daarentegen de automatische reac tie van een niet ervaren vlieger zal zijn het cp te trekken. Bij gebrek aan snelheid wordt dan het töestel overtrokken. Het onderzoek heeft wel deze waarschijn lijkheid aan het licht gebracht, doch heeft niet voldoende gegevens opgeleverd om het geval geheel le reconstrueeren. Wel is ge bleken, dat het toestel niet defect is ge weest. Het wrak is vandaag geborgen. Mgr. L. SCHRIJNEN. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, bisschop van Roermond, die sinds eenigen tijd ongesteld is. is gisteren uit voorzorg van de laatste IJ.H. Sacramenten voorzien. De bediening, welke op eigen verzoek van Mgr. geschiedde, werd verricht door d?n Hoogeerw. Deken van Roermond, mgr. L. N. Lc Bron de Vexcla. Verbetering in den toestand. Naar de Tijd verneemt was de toestand van Z. II. Exc. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond, die Maandag van de H.H. Sacramenten der Stervenden werd voorzien, Dinsdagmorgen aanzienlijk ver beterd. EEN AANSLAG OP EEN TREIN. Een ijzeren balk dwars over een spoorweg gelogd. Men schrijft uit Lochem aan do N.R.C.t.: Zaterdagavond om ongeveer half 9 be merkte de machinist van den trein Ensche de--Lochem enkele kilometers van het sta tion Lochem, dat de locomotief tegen iets dat op de lijn lag, stootte. Nadat hij aan liet station Lochem daarvan had kennis gege ven, heeft uitgezonden personeel naast de lijn een zvvaren ijzereu zgn. dubbelspoor aangetroffen, vermoedelijk afkomstig van de werken aan het Twente-Rijn-kanaal. Doordat de binnenkomende trein langzaam reed, zijn er geen ongelukken gebeurd. On geveer een uur later zou de D-trein naar Duitschland hebben moeten passeeren. Had de versperring er dan nog gelegen, dan zou den er ernstige dingen zijn gebeurd. De po litie heeft de zaak in onderzoek. ELECTROLUX 125—, 155—, 195— VAMFYR Alleen nieuwste uitvoering 105.— PROTOS 115— MIELE105—, 65.00 OUDE STOFZUIGERS ruilen wij in. Betaling in overleg. lajvgjestjf*. qojfei.288 HET DRIEJARIGE ZWERVERTJE. Verregaande nonchalance der moeder. Bij onderzoek is gebleken, dat het Zater dag op het Plein in Den Haag zwervende aangetroffen jongetje is genaamd J. W. v. L.. bi»! a 3 jaar oud en wonende aan de Nieuwe Haven ln Den Ilaag. De moeder is eerst aangehouden als verdacht van het te vondeling leggen van een kind. doch be- bleeken is, dat hier sprake was van een verregaande nonchalance van cle moeder. Zij is weer op vrije voeten gesteld. Donderdag 26 Maart. IT i 1 v e rs u ni. 8.01 Gramofoonmuziek, 10.30 Concert door het A.V.R.O.-kwintet on der leiding van Francois Lupgens, 12.15 gramofoonmuziek, 5.00 concert door Kovaca Lajos en zijn orkest. 7.45 Bach-concert door het A.V.R.O.-orkest, S15 aansluiting con certgebouw te Amsterdam, abonnements concert, 10-15 gramofoonmuziek. Huizen. 8.00 gramofoonplatcn, 11.00 gramofoonplaten, 12.00 concert door K.R.O.- trio, 1.30 gramofoonmuziek, 5.00 gramofoon platen, 6.30 gramofoonplatcn, 8.00 concert, 10.10 gramofoonplaten. Da ven try (Midland Regional) 12.20 so- listenconcert, 7.10 orkestconcert, 9.00 ver volg concert. Kalundborg. 11.20 concert, 3.50 con cert, 7.20 concert, 9.35 dansmuziek. Lange nb erg. 6.21 oclitendconcert, 12.25 middagconcert. 4.20 vooravondconcert, 7.05 avondconcert, daarna tot 11.20 nacht en dansmuziek. Denkt U om onze Cairo kieedjes 1.40 M. lang, 0.70 M, breed f 5.90 Professor.: „Heere, daar heb ik m'n zakdoek ver geten." (Life).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6