AM ERSFOpWOT DAÖBI AD VOORJAARSSTOFFEN. I Fa. B. KRAAL DE KANG-HE VAAS. Zaterdag 28 Maart 1931 29e Jaargang No. 229 TWEEDE BLAD HENRI POLAK TEGEN DE DROOGLEGGING De kamer op reces OP RECES TOT 28 APRIL 8. RUITENBERG Hzn.1 DAMES- en HEERENKLEEDING LANGESTRAAT 26 Lijstenmakerij en Kunsthandel A. J. C. GRAAF VAN LIMBURG STIRUM t Iemand die veel voor Friesland deed CARBIDKETEL ONTPLOFT EERSTE KAMER. Hij acht demping der Zuiderzee financieel en economisch een debacle. Bij de voortgezette Waterstaatsbegrooting antwoordt minister R e y m e r, dat de Spoorwegen bij de opdrachten rekening j blijven houden met de belangen der Neder- landsche Industrie. Verbetering van het Noordzeekanaal zal in 1934 gereed komen. Bij de Spoorwegen is door rationalisatie loonsverlaging vermeden en de klassifica- tie verbeterd. De Waterstaatsbegrooting wordt goedge keurd z. h. s. Bij de Zuiderzecfonds-begrooting bepleit "de heer v. d. Berg voorloopige beperking van A van de drooglegging en met de rest wachten tot betere tijden. De heer Hendriks erkent, dat de kos ten van afsluiting en de voorloopige droog legging de raming belangrijk overschrijden. Hij zou spoedige beslissing omtrent de voortzetting willen zien genomen door de Staten-Generaal. De heer Polak stelt de vraag, of de land bouw behoefte heeft aan een 12e provincie. De Zuiderzeevisscherij-opbrengst is ver meerderd. doch zal bij voortzetting van de drooglegging verloren zijn. Spreker meent, dat de voortzetting van de drooglegging geen nut zal hebben, daar bij deze een fi nancieel en economisch débacle acht. Hij zal tegen deze begrooting stemmen. De heer Slingenberg acht het voor nemen van den heer Polak om tegen te stemmen evenals diens betoog weinig door dacht. Deze Kamer is op zulk een loop der debatten niet voorbereid Minister R e y m c r antwoordt, dat deze begrooting een uitvloeisel is van een be staande wet. Verwerping zou de Regeering in de grootste moeilijkheden brengen met de afgesloten contracten en met de arbei ders. De heer Polak repliceert en vraagt op schorting totdat een volledig overzicht door de Kamer zal zijn verkregen. De heeren Smeenge en Slingen berg achten afstemming der begrooting onjuist Minister R e y m e r zal een overzicht verstrekken, opdat de Kamer zich dit jaar nog volledig kan uitspreken. Na dupliek van den heer Polak wordt 'de Zuiderzeebegrooting z.h.st. aangenomen. De begrootingen voor Staatsvisschersha- venbedrijf en de Staatsmijnen worden z.h.st. aangenomen. Bij de begrooting voor het wegenfonds be pleit do heer Hendris matigheid in zake de wegbreedte, daar anders do kosten te hoog worden. Do heer v. d. Lande dringt aan op aan leg van een vaste IJselbrug te Deventer. De heer Dobbelman acht een brug over do Waal bij Zaltbommel minder ur gent dan bij Nijmegen. Na verdere discussie wordt de bcgrooting z.h.st. aangenomen, waarna de Kamer op reces gaat tot half April. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit is do heer A. J. Becht Azn., commies bij het kabinet der Koningin bevorderd tot hoofdcommies: bij beschikking van den minister van financiën is de inspecteur der directi be lastingen enz. A. Sis6ingh, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe be lastingen enz., te Winterswijk, verplaatst naar Eindhoven en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der eerste a'dee- ling aldaar. Benoemd tot burgemeester van Houten V. R. Los. TWEEDE KAMER Een initiatiefvoorstel van mevrBakker*Nort- De Voorzitter deelt mede. dat inge komen is een initiatief-voorstel van mevr. Bakker—Nort, om de mogelijkheid te ope nen, dat vrouwen benoemd worden tot nota ris. Voortgezet wordt de behandeling der Woningwet. Het amendement-v. d. Berg om in geval van onteigening van den grond bij de waar debepaling ten volle rekening te houden met de plaatselijke verordeningen, wordt verworpen met 51—24 stemmen. Het betreffende ontwerp wordt vastge steld met 48—25 stemmen. Na bestrijding door de hoeren Schokking, de Wilde, dr. Vos en minister Verschuur, wordt ingetrokken het amendement-v. d. Berg om te doen vervallen de bepaling, dat door een bouwverbod ten hoogste *A van iemands grond mag worden getroffen. Do heer v. d. Berg licht een amende ment toe, om de bestaande wettelijke toe stand, dat de Raad bebouwingsvoorschrif ten kan vaststellen, los van het uitbrei dingsplan, te handhaven. De Minister bestrijdt het amende ment v. d. Bergh en vindt de bcvoegdhe den der gemeente ten deze ruim genoeg. Het amendement wordt gesteund door de heeren Rutgers van Rozenburg en Mar chant en bestreden door de heeren De Wil de en Schokking. Het amendement wordt verworpen met 47 tegen 22 stemmen. Het amendement-v. Hellenberg Hubar om de gemeenten vrij te laten in de keuze, van den vorm waarin zij haar samenwerkings- regeling volgens de Gemeentewet kunnen gieten wordt na bestrijding van den Minis ter ingetrokken. De eindstemming wordt gehouden op een nader te bepalen dag. De Voorzitter zal clc Kamer bijeenroepen op Dinsdag 28 April. Dan is aan de orde do Drankwet, wijziging der auteurswet en visscherijwet, het voorstel v d. Bergh (geldschietersbedrijf), regeling der ziekenfondsen en het voorstel-Florls Vos tot wijzigng der registratiewet. De Kamer gaat hierna op Paaschreces. VICE-ADMIRAAL QUANT. 's-Gravenhage, 27 Maart. Naar wij verfnemen is de vice-admiraal L. J. Quant bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. BEROOFD? Rotterdam, 26 Maart. Gisteravond omstreeks twaalf uur kregen eenige Engel sche zeelieden ruzie met oen paar bezoekers van een café aan den Schiedamschen dijk. Do een, de 22-jarige Engelschc zeeman F. B., trok zijn jas uit om beter le kunnen vechten. Hij legde deze even op den grond neer, doch bemerkte, toen de gemoederen wat gekalmeerd waren, dat hij uit zijn bin nenzak een tiental biljetten van een En- gelsch pond vermistte. Waarvan hij aan gifte deed bij de politie, tot heden nog zonder resultaat. DE EERSTE KIEVITSEIEREN. 's-G ra venhage, 27 Maart. De eerste kievitseieren werden H. M. de. Koningin heden aangeboden door de fa. Van Lith t2 's-Gravenhage, door 2 jongelui uit Wasse naar, een inwoner van Rijsenburg en een inwoner van Sas3enheim. 'Jtr. straat 26 Tel. 243 Ontvangen de nieuwe BLAUW is de mode en ook BRUIN Ziet onze speciale étalage Arnh. weg 32 Tel. 10G9 MAROKAANSCH LEERWERK als visitetaschjes, div. groote tasschen, porternonaies, dassen. N. BRÜGMA.i De teraardebestelling. 's-G raven h age, 27 Maart. Onder zeer groote belangstelling is heden op dc R.-K. begraafplaats ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den bij het vliegongeluk nabij Waalhaven om het leven gekomen Delftschc student N. Brugma. Aanwezig waren dc Senaat van het Delftscho Stu dentencorps, deputaties van verschillende sportvercenigingen, vertegenwoordigers van de Rotterdamschc Aëroclub. der Lucht- vaartschool te Amsterdam, van de Lucht vaartaf deeling Soestcrberg, benevens vele vrienden en studenten. Tal van kransen dekten de baar. DE INBRAAK BIJ DE HEMA TE EINDHOVEN. De rechtbank te 's-Hertogenb06Ch deed uitspraak inzake dc inbraak met diefstal van een brandkast bij de Hema te Eindho ven. Zij veroordeelde den chauffeur G. C. II. te Nijmegen, wegens heling tot VA jaar, den bankwerker M. M. v. B. en den granictwer- kcr A. H. te Eindhoven wegens diefstal met inklimming tot 8 maanden en den los- werkman A. M. {I. te Eindhoven wegens he ling tot S maanden. Bijzetting van hef stoffelijk over schot in den grafkelder te Oranjewoud bij Heeren Onder zeer groote belangstelling is bet stoffelijk overschot van wijlen A. J. C. graaf van Limburg Stiium in den grafkel der to Oranjewoud bij IIecrcn\een bijge zet. Nadat in do rouwkapel op het buiten goed een rouwdienst was gehouden onder leiding van ds. Kroncman, Herv. predikant te Oudeschoot, vertrok do stoet to voet naar het op 10 minuten afstand gelegen kerkhof. Naast do familieleden werden o a. opgemerkt Baron van Geen, particulier secretaris van H.M. de Koningin, jhr. Six- ma van Heemstra, particulier secretaris van H.M. de Koningin-Moeder, verder loten uit den stam van de families van Weide ren Rcngcrs, van Burmania Rengers, Bcn- tinck, do Kempenacr, van der Fcllz, de Blocq, van Harinxma thoe Sloten, van Sijt- sema, Godin de Beaufort, van Sminia, Haitsma Muiier, e.a. De kist werd door leden van do Verceni- ging Heidebloem te Oranjewoud grafwaarts gedragen De pachters van den overledene hadden zich in rijen bij den grafkelder op gesteld. Slechts een paar bloemstukken van nabestaanden dekten de kist. Aan de groeve sprak mr. P. baron van Harinxma thoe Sloten, Commissaris der Koningin in Friesland. Hij bracht dank aan den overledene voor al hetgeen hij in deze omgeving en voor Friesland had ge daan, waardoor zijn nagedachtenis in cere zal worden gehouden Jhr. Godin de Beaufort herdacht den be proefden vriend als studiegenoot aan de Kon. Militairo Academie. Mr. baron van der Feltz voerde het woord namens dc vele vrienden in do bur gcrmaatschappij. Dc kolonel der marcchaussée Van der Minne herdacht den overledene als een kranig officier in den tijd der mobilisatie. Ds Kroncman wees op de verdiensten van den overledene als administrateur van de Julia Wouters-stichting te Oudeschoot en sprak daarna een dankgebed uit Namens do familieleden sprak mr. T. van Limburg Stirum, Hr. Ms. gezant te Berlijn, een woord van dank voor de groote deelneming bij het overlijden van zijn bes ten broer betoond. BENZINEKACHEL ONTPLOFT. Dame ernstig gewond. Dcdemsvaart, 27 Maart. Toen mevr. Mittendorp heden in de keuken bezig was met het vullen van een benzinckachcl, vit te de benzine vlam door het omvallen van een theelichtje. Een ontploffing volgde. Me vrouw M. bekwam zeer ernstige brandwon den en werd in zorgwekkenden toestand naar het R -K. Ziekenhuis te Zwolle over gebracht. waar zij ter verpleging is opgeno men. Het dienstmeisje, dat zich in de keu ken bevond, bekwam brandwonden aan de DE OFFICIERSOPLEIDING. ITet ligt in het voornemen van den Minis ter van Defensie, tc bepalen, dat voortaan ook voor de officiersopleiding in aanmer king kunnen komen ingeschrevenen, die in het bezit zijn van het einddiploma van een der door den Minister nader aan to wijzen Middelbaar Technische Scholen. In dc in- deelingsbeschikking 1932 zullen, in verband hiermede, nadere aanwijzingen worden ge geven. SCHOONMAAK Wat tot reinigen bekwaam is Wordt „gepakt" door onzo dames Reken maar! Want ze moeten schrobben, boenen Tot de boel is om Je „zoenen"! Rein cn klaar! Allee moet er aan gek»von En finaal to onderste bpvcn! Obstinaat Is mevrouw decz' tijd geworden Tegen huiselijke orde Potentaat! Alles moet zich naar haar, schikken En er komen oogenblikkcn Dat Uw haard Uw zoo knusse vriend'lijk „kluisje'1 Tot een pittig gekkenhuisje Wordt verklaard! Niets blijft meer daar waar het zijn moot* En ofschoon dat. alles pijn doet, Schoonmaaktijd 't Eldorado van de vrouwen Waarin z' alles gaan versjouwen Is een feit, Waaraan w' allen moeten wennen En, onwillig soms, bekennen, Al schijnt 't dwaas, Vrouwlief toont zich onomwonden In decz' \Teeselijko stonden Persé baas! .4 Zeer geplaagde manlijk wezen Toon U lijdzaam ook in dezen Draag uw smart Moedig! Toon U held! Draagt 't lijden Het is toch niet te vermijden Blijf .kei-bard". Doe alsof het U ijskoud laat En wanneer zelfs alles fout gaat Hou jo taai. Tors geduldig al die plagen Wil deez' plaag der plagen dragen 't Boen lawaai! Schoonmaak! On volprezen bende Janboel, rommel, ohne endo 'k Ril er van' Nergens waar ik in m'n kluisje M'n zoo echt gezellig huisje "t. Vinden kan: 'k Ben als lijdend man-mirakel Ben van t veeg cn boen-spektaki 't Allen tijd. Vloek ik oc onzaal'gc stonde Waarin eens werd uitgevonden Schoonmaaktijd !t GROEGROE (Alle rechten voorbehouden) Een doode en een ernstig gewonde Amsterdam, 28 Maart. Hedennacht te ongeveer kwart over één is op het terrein der Amsterdamsche Droogdok Mij., terwijl men daar bezig was met het verrichten van herstellingswerk een carbidketel met een ge weldige knal in dc lucht gevlogen. Bij dit onge:uk heeft een persoon een z.g. brander den dood gevonden, terwijl een ander ern stige verwondingen opliep. Nadere bizonder- hederi ontbreken nog. VUUR IN EEN TUINDERSKAS GEDOOFD. Een schade van 150. B. 1e Loo6duinen heeft bij de politie aan- gifto gedaan, dat bet, vuur van de centrale verwarming in een zijner kassen opzettelijk is gedoofd, ten gevolge waarvan een partij komkommers, ter waarde van 150, bevro ren is, en de ketel werd beschadigd. Genie is de kunst om zich voortdurend in te spannen. TJit het Engelsch door J. S. FLETSCHER. 23 „Vrij wat meer dan iemand kan veron derstellen. U moet weten, dat dit telegraaf kantoor drie dorpen bedient. En tegenwoor- grammen, dat auto-eigenaars, die hier langs komen, verzenden." „U bewaart uw telegramm niet waar?" vroeg Cherry. „Kunt u ze nakijken om te zien of u een handschrift kunt vinden, dat op dit lijkt Juffrouw Apps beloofde dat zij dat doen zou; wij lieten de enveloppe bij baar achter en gingen heen. Cherry ging naar zijn ka mers en ik naar huis, waar Keziah mij on getwijfeld wachtte om mij te kapittelen over Londen. Daar kwam het echter niet toe, want op weg naar huis, waar Keziah mij ongetwijfeld wachtte om mij te kapittelen over Londen. Daar kwam het echter niet toe, want op weg naar buis ontmoette ik juffrouw Ellingham's buttler. Hij zag er keurig netjes uit, hij droeg een zijden hoed en lichte glacé handschoenen. Toen hij mij zag, aarzelde hij een oogenblik en stak daarna den weg over, verlangend om eeD praatje te maken. HOOFDSTUK XII. De paarsch-oranje pyama. Ik kon het mij moeilijk verklaren wat daarvan de reden was, maar ik mocht Car- ,sie niet. Ik had hem nog weinig ontmoet, 'dat is zeker twee of drie keeren op het iaadgoed, in tegenwoordigheid zijner mees- ervs en zoo nu en dan eens in de dorps straat er was echter iets in zijn zach- ten gang en zijn onderworpen wijze van spreken, dat mij deed denken aan sluipende dieren. De wijze, waarop hij nu op mij toe trad had niets sluipends; hij naderde zelf bewust en zijne eerste woorden werden op beminnelijken toon geuit „Goeden avond, mijnheer Ben! Een mooie avond mijnheer. Het verheugd mij u weer te zien de zomersche lucht zal u goed doen na zoo langen tijd binnenshuis te zijn geweest". Ik dankte hem voor zijn vriendelijkheid, keek hem brutaal aan en hoopte, dat hij verder fcou gaan. Dat scheen hij niet van plan te zijn en meer geneigd om een praatje te maken. „Is er nog iets nieuws over die buitenge woon geheimzinnige zaak, mijnheer Ben?" vroeg hij, met een blik, die duidelijk de be doeling te kennen gaf, dat ons gesprek strikt vertrouwelijk zou zijn. „Daar op het landgoed hooren wij niets hier in het dorp zitten jullie er meer in". „Ik weet niets met zekerheid", antwoord de ik. Hij knikte en begon met zijn paraplu gaatjes te boren in het zand. „Van zoo'n vreemde zaak heb ik in mijn leven nog nooit gehoord. En ik heb wat van de wereld gezien en buitengewone dingen ook! Natuurlijk stel ik een groot belang in de diefstal omdat die bij ons plaats vond Onder ons gezegd geloof ik dat mijns mees teres het aan zich zelf te wijten heeft. Als dat Chmeesche porselein zooveel waard is als zij nu beweert, dan heeft zij door de af beeldingen in een tijdschrift de dieven als het ware uitgenoodigd. Er is zeer zeker in Londen rijk volk genoeg, dat zich voor die soort van dingen interesseert. Natuurlijk had ik niet de flauwste idee, dat die vaas van eenige waarde was. Het is wel opmer kelijk, mijnheer Ben, dat zoo'n ding eenige duizende ponden waard is". „liet is door zijn zeldzaamheid. Ik geloof niet, dat er veel van die vazen in Engeland zijn." „Ja, dat zal de reden zijn. Ik heb er geen verstand van. Maar die twee kleine beeldjes, die tegelijkertijd verdwenen gelooft u dat die iets waard zijn? Een som van be- teekenis, meen ik natuurlijk." „Dat kan ik niet zeggen, mijnheer Carsie. Daarvan heb ik geen verstand." Hij knikte weder, alsof hij het volmaakt met mij eens was en ging door met gaatjes in het zand te maken. „Ja ja. Het is een vreemde zaak, mijn heer Ben en wat eigenaardig is, dat die kleine beeldjes niet meer dan een paar dagen in die kast waren, toen ze gestolen werden. Ik zag, dat mijn meesteres ze er in plaatste. Zij maakte op een zekeren dag die kast schoon, toen ik in de salon was en zij zeide plotsriing: op die plank zou nog wel iets kunnen staan, vind ik, Carsie. En ik geloof, dat ik de juiste dingen daarvoor wel heb. En zij ging de kamer uit en kwam terug met die twee beeldjes en zette ze in de kast, een aan eiken kant van de Chineesche vaas. „Dat ziet er beter uit", zeide zij. Ik vond die beeldjes grof en afschuwelijk en een daarvan in het bijzonder. „Ik heb ze nooit gezien", antwoordde ik. „Nu, ze zijn niet wat je noemt Engelsche stijl. Een er van heeft vele hoofden en armen een monster. En de ander had de kop van een beest in plaats van een men- schcnhoofd. Over smaak valt intusschen niet te twisten en de meesteres heeft in Indië gewoond en zij was natuurlijk aan die dingen gewend. Toch gebeurde er iets eigenaardigs, nadat zij die beeldjes in het kastje had gezet. Toevallig ging ik op dien middag in de salon en zag daar dien Indischen jongen, Madhu Khan, bezig die beeldjes te aanbidden. Het is een feit, mijn heer Ben! Hij stond er voor te buigen en maakte daarbij vreemde bewegingen met zijn armen en handen; ik stond daarover verbaasd. Het deed mij denken aan een regel uit Kiplings' poëzie, waarvoor ik een voorliefde heb: „De heiden buigt in zijn blindheid neer voor hout en steen". Dat was het geval, mijnheer Ben! En in een En gelsche salon dingen met zooveel hoof den als die driehoofdige kalveren, waar-1 over je wel eens in de couranten leest." Hij schudde zijn hoofd en daarmede zijn mooie zijden hoed op mistroostige wijze, alsof de smaak van juffrouw Ellinghara in heidensche dingen niet te rijmen was met de tradities, en toen tikte hij mij op mijn arm. „Maar ik zal u eens zeggen, wat ik denk, mijnheer Ben. Ik geloof, dat de geheele ge schiedenis het werk is geweest van een slimme, Londensche bende en dat die man, die daar opgehangen werd op Gallowstree Point er een van was. Ik geloof, dat zij ruzie kregen over hun buit en dat twee van hen niets met de derde te maken wil den hebben. En wat denkt de politie er van, mijnheer Ben?" Gelukkig voor mij verscheen Keziah toen in de tuindeur en vroeg op luiden toon om te komen eten; na een haastige opmerking aan den butler, dat ik niet wist wat do politie er van dacht, verontschuldigde ik mij cn verliet hem. Na het avondeten ging ik vroeg naar bed, moe van mijn avonturen, en als ik dien nacht gedroomd heb, dan was het eerder van de wonderen van Lon den dan van Chineesche vazen cn Indischo beeldjes. Den volgenden morgen was ik daarmede wederom vervuld en ik brak er mijn hoofd over, terwijl ik rondslenterde voor ons huis, toen Pepita Marigold kwam aanwandelen. Pepita was even onverschillig en vroolijk als altijd. Ik was dat niet, want ik had een appeltje met haar te schillen. En ik pro beerde daarom haar aan te kijken als een streng rechter naar een misdadiger in de bank der beschuldigden. Ongelukkigerwijze was Pepita een van die personen, waarnaar men niet lang op deze wijze kan kijken. Zij kwam naast mij zitten op een bank, alsof dit de meest natuurlijke zaak ter wereld was. „Hallo, Ben! Ik was benieuwd of jij er zoudt zijn. Je bent in Londen geweest vooruit, vertel mij daar eens alles van!" Ik deed een poging om mijn streng ge-* zicht te bewaren. „Pepita, ik heb je wat to zeggen. Heb je mij niet beloofd, dat je mijn meisje zoudt zijn? Je weet, dat je dit beloofd hebt!" "(Wordt vervolgd'J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5