SPOOR'/ Q§) MOSTERP (■IJA. Sclicterrnfn liTR:STR:l7Tel:l/r5 ST. EMILION p. f I, f 1.40 p. anker f56.- A. VAN NIEUWKERK SMAAD TEGEN EEN MEERDERE WIERINGERMEERPOLDER HET TRAMONGELUK TE ROTTERDAM Te hard gereden? DE RELLETJES TE NIEUWERBRUG FORD EN ROTTERDAM Beekensteanschelaan Beekstraat Tel. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE VRAAGT Y.. Let op het Fabrieksmerk k_-^ 1924. f 100 boete geëischt. 'fi-Gra ve nil age, 31 Maart. Hedenmid dag 6tond voor het Hoog Militair Gerechts hof terecht de 51-jarige opzichter der for tificatiën 2e klasse J. L. P., in garnizoen te Arnhem. De krijgsraad heeft verdachte vrij gesproken, doch de auditeur-militair was in hooger beroep gekomen bij het Hoog Mi litair Gerechtshof. Het betrof een uitlating van P. over een beweerd advies dat hij ge kregen zou hebben van den majoor v. R inzake het afleggen van verklaringen voor de commissie, die een onderzoek instelde naar malversaties tc Soc6terbcrg. Getuige v. Recnen, majoor der genie, eerstaanwezend ingenieur te Amersfoort, verklaarde, zelf niet gehoord te hebben, dat verdachte de ten laste gelegde woorden heeft gesproken. Hij hoorde dit later pas van anderen. Get. Schol ten, assistent-hulpschrijver te Amersfoort, had de ten laste gelegde woorden gehoord Hij beschouwde die woor den als een uiting van verbolgenheid. Als getuigen décharge werden gehoord luik-kol. Scharroo en de kapt, H. J. H. v Farel uit Den Haag, die beiden verklaarden nooit eenige moeilijkheden met verdachte te hebben gehad. De advocaat-fiscaal, rar. De Visser, achtte het vonnis onjuist gewezen. Al hoeft verdachte in drift gesproken, dit sluit niet in de onmogelijkheid, dat opzet aanwezig is geweest, ruchtbaarheid aan deze zaak te geven. Spreker zeide, dat in de klachtzaak reeds duidelijk is gebleken, dat hier smaad in 't 6pel is. Door getuigen is verklaard, dat de woorden inderdaad gesproken zijn en de verdachte ontkent dit ook niet De bedoeling kan geen andere geweest zijn, dan ruchtbaarheid te geven. Spreker eisch- te in die omstandigheden vernietiging van het vonnis van don krijgsraad en veroor deeling van den verdachte tot 100 boet»1 subs. 20 dagen hechtenis. Mr. W. P. M. v. d. Loo, die als verdediger optrad, pleitte vrijspraak. Overleg iusschen directie en arbeiders Alkmaar. 31 Maart Het overleg, het welk geregeld ongeveer maandelijks tus- schen de landarbeidersbonden en de direc tie van den Wieringormeerpolder plaats heeft, is hedenmorgen alhier voortgezet. De op 7 Maart j.l. vastgestelde regeling, dat voor de arbeiders in dc kampen en uit de randgemeenten de 10-urigo arbeidsdag en voor de arbeiders uit dc verder afgelegen gemeenten den 9-urigcn arbeidsdag zou gelden, bleek voor arbeiders uit de gemeen te Anna Paulowna op moeilijkheden te still ten. Hoewel deze gemeente tot de randge meenten behoort, bleek, dat de arbeiders voor het overgroote deel op grootcn afstand van den polder wonen In verband hier mede zal ook voor de arbeiders uit deze gemeente den 9-urigcn arbeidsdag worden ingevoerd. Voor de-overige arbeiders blijft de Wie ringermeerdirectie van mecning, dat dc 10 urigc arbeidsdag kan worden gehandhaafd Het vorige jaar is door de arbeiders daar tegen geen bezwaar gemaakt, terwijl bo vendien in het ontginningsbedrijf den 10- urigen arbeidsdag algemeen gebruikelijk i6. Daarbij komt dat bij veel aannemers van Zuiderzeewerken, zelfs de bouw- en trans portarbeiders. waarvoor de wettelijke 8- urendag geldt, vrij algemeen 'den 10-urigen arbeidsdag door de arbeidsinspectie wordt toegestaan. Doch als de arbeiders uit de ba rakken met behoud \an den loonnorm van 40 cent den 9-urigen werkdag boven den 10-urigen preferccren, dan zal de directie een dergelijk verzoek in ernstige overwe ging nemen. Met behulp van dc landarbeiders-organi saties zal hierover onder de arbeiders een enquête worden ingesteld. Op verzoek der organisaties zal het menu der kampbewoners iets worden gewijzigd Opnieuw werd aangedrongen op spoediger uitkeering van het ziekengeld. Dc directie zegde alle medewerking toe, maar kan zelf aan deze k\vest:e weinig veranderen. Besproken werd door welke maatregelen kan worden voorkomen, dat phy6iek-onge- schikten en arbeiders, die het ontginriings werk niet verstaan, in den polder worden te werk gesteld. Naar aanleiding van de wilde staking van enkele honderden meest ongeorgani seerde arbeiders te Wieringen in de vooraf gaande week stelde men zich unaniem op het standpunt, dat het werk in den Wierin- germeerpolder. begrebbelen en drainecren, ontginningswerk is en dus tot de taak der landarbeiders behoort. Dc6 middags werd een tocht gemaakt naar Kolhorn ter bespreking van enkele ta riefkwesties. MR. H. M. G. KLOPPENBURG. Rotterdam, 31 Maart. Het ligt in het voornemen van mr. H. M. G. Kloppenburg, kantonrechter hier ter stede, om tegen 1 September a.s. ontslag als zoodanig aan te vragen. MILLIOENEN STEENEN STUK- GEVROREN. Het Hbld. meldt: Tengevolge van de nachtvorsten in de laatste nachten zijn op de steenfabrieken lang6 Rijn cn Waal milliocnen stoenen door de vorst vernield en totaal stuk gevroren, waardoor zeer aanzienlijke, schade is aan gericht. Tegen den wagenbestuurder drie maanden hechtenis geëischt. Rotterdam, 31 Maart. Op 17 April van het vorige jaar is op den hoek van Berg weg en Insulindestraat een ernstig tramon- gcluk gebeurd. Een tramwagen van lijn 22, die met vrij groote snelheid de Iloulbrug afkwam, reed n.l. niet recht uit zooals het behoorde, maar sloeg ineens dc Insulinde straat in. Het gevolg was dat twee fietsers werden aangereden: een veertien-jarige jongen werd onmiddellijk gedood en een 18- jarig meisje liep een schouderfractuur op tengevolge waarvan zij maandenlang in het ziekenhuis heeft moeten liggen. De trambestuurder, de 39-jarige J. B., heeft heden voor de Rotterdamsche recht bank terecht gestaan. Hij werd ervan be schuldigd dat hij te hard door het wissel zou hebben gereden het voorschrift luidt 100 M. per minuut, teneinde bij verkeer den wissclstand ineens te kunnen remmen, cn dat hij te vroeg weer stroom gegeven had, tengevolge waarvan het electrischc wissel dat hij voor rechtuit rijden zonder stroom moest passeeren, was omgeslagen. De bestuurder ontkende dit. Hij had alle voorschriften opgevolgd en had ook niet tc hard gereden. Overigens kon hij er geen verklaring van geven, hoe het kon dat dc wissel was omgeslagen. Volgens hem ge schiedde dat wel eens onder hei rijden. Hij erkende dus geen schuld aan het gebeurde. Er waren daarentegen verschillende ver klaringen van deskundigen, o. m. ir. Kol dijk van de Tram en ir. Goedhart van de Spoorwegen, die verklaarden dat dit om slaan onder het rijden niet mogelijk wa9 en in het geheel niet bij dit wissel, dat vol komen in orde was. Zij waren het eens met het resultaat van het aigemeene on derzoek dat de Tramdienst had ingesteld, dat verdachte schuldig was en alle schuld had aan het gebeurde. Daarbij bleek dat deze trambestuurder al achttien malen door een wissel heen is gereden en daar voor is gestraft. Nu pas echter was hij van den wagen afgenomen en in do remise te werk gesteld. Door den president werd dit twee maal tijdens liet geding „een schan daal" genoemd. Na het hooren van eenige getuigen en deskundigen werd door mr. J. S. Loke, sub stituut-officier van justitie, tegen den ver dachte drie maanden hechtenis geëischt. Spéker hield daarbij rekening met het feit dat verdachte's zenuwen na het geheurdo zoo in de war zijn geraakt, dat hij zich ook nog aan een zedenmisdrijf heeft schuldig gemaakt, waarvoor hij ook heden nog te recht stond. Dat de tramwagen na het ge beurde zoo ver de Insulindestraat is inge reden achtte spreker juist een bewijs van verdachte's schuld, daar daaruit bleek dat hij te hard had gereden. Twee getuigen a décharge hadden dit ook opgemerkt en spreker kon niet aannemen dat verdachte bij de onverwachte bocht zich had vastge grepen en daardoor bij ongeluk het handle had overgehaald. De verdediger mr. J. J. Fokma heeft dit requisitoir bestreden. Uitspraak over veertien dagen. Behandeling in hooger beroen voor het Amsterdamsche Hof. Amsterdam, 31 Maart. In hooger be roep diende heden voor hei Hof de straf zaak tegen den 37-jarigen schipper D. de V. wonende te Bodegraven. Hij was in ap pèl gekomen van her vonnis van de Utrcchtsche rechtbank van 29 September 1930, waarbij hij wegens mishandeling was veroordeeld tot 50 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Op 29 Juni 1929 zou er te Nieuwerbrug, in de nabijheid van Bodegraven, oen propa- gandaTuitvoering worden gegeven door de afdeeling Alphen a. d. Rijn van de S. D. A. P., die een tocht door de Rijnstreek had georganiseerd. Te Nieuwerbrug 6tond een zanguitvoering en een rede op het pro gramma. Doch ernstige ongeregeldheden maakten de uitvoering onmogelijk. De vlag gen werden van de wagens gerukt, getracht werd de demonstranten in een sloot te dringen en het zingen werd door een groo te groep menschen overstemd met het „Wilhelmus". Twee meisjes, leden van het zangkoortje, werden getrapt en gestompt. Als verdacht van deze mishandelingen had D. de V. zich te verantwoorden voor het Hof. Als eerste getuige werd gehoord mej. M Britsenncr. Zij was, zoo verklaarde zij. door verd. in de zijde getrapt. Toen het zingen zou beginnen, hieven bewoners van Nieuwerbrug Oranje-liederen cn schimp liedjes op de S. D. A. P. aan. i „Dus het was een ouderwetsch kabaal tegen de socialisten?" merkte de president mr. Jolles op. Verdachte ontkende te hebben geslagen of getrapt: wel was hij bij het gebeurde aanwezig geweest. President: ..De dader ligt zeker weer op het kerkhof?" Een volgende getuige wist met zekerheid te verklaren, dat verd. het meisje B. ge trapt had. De zangvereeniging was onge veer twintig minuten in Nicuwenbrug ge weest. Na het overschreeuwen van de zang ontstond een vechtpartij en een hevig ge drang. De S. D. A. P.-ers hadden een goed heenkomen in de auto's moeten zoeken. Achtereenvolgens verklaarde nog een drietal getuigen, w.o. de heer P. H. Olde- mans, raadslid te Boderaven, dat verdach te do V. geslagen cn getrapt had. Get. Oldemans verklaarde nog te hebben gezien, dat verd. een mes trok: dit was gebeurd, toen het relletje reeds wras afgeloopen. Er was geen proces-verbaal van opgemaakt. Verd. had ook geroepen: „er moet geknokt worden". Op den terugweg had men een Rijksveldwachter aangeroepen, doch deze verklaarde,, er geen werk van te kunnen maken, omdat het gebeurde niet in zijn rayon was gebeurd. Get. Oldemans was bekeurd, omdat hij een „dolk" een papiersnijder bij zich droeg en deze uit zelfverdediging te voor schijn had gehaaiu Een 18-jarigo dienstbode verklaarde, dat zij was geduwd of gostompt. De procureur-generaal mr. Van Harinx- ma thoe Slooten achtte de mishandeling ten opzichte van mej. Britsenner wettig en overtuigend bewezen. Spr. eischte bevesti ging van het vonnis der Utrechtsche recht-, bank. De verdediger mr. La Gro pleitte vrij spraak, subs vroeg hij de zaak terug te wijzen naar 'de instructie. Het Hof wees dit verzoek af. Uitspraak 14 April. DIEFSTAL TE ROTTERDAM. Op klaarlichte dag. Rotterdam, 31 Maart. Uit het kan toor van den goederenhandel K. aan het Gr. Kerkplein is gisteren op klaarlichten dag een bedrag van 200 gestolen. De cas- sière heeft dit verlies pos bij het opmaken der kas bemerkt. Het eigenaardige bij de zen diefstal is dat de dief, die zich op de een of andere manier binnen heeft weten te dringen zonder opgemerkt te worden, de schrijftafel waarin het geld lag heeft open gemaakt met een sleutel, die in een andere kamer lag en die daar later keurig weer neergelegd is. Bovendien is een vrij groot bedrag aan wisselgeld, dat naast het an dere lag, geheel onaangeroerd gelaten. DE MOORD TE GESTEL. De verdachte overleden. Eindhoven, 31 Maart. Hedennacht is in het R.K. ziekenhuis te Eindhoven aan de gevolgen van zijn verwondingen over leden de tweede persoon betrokken bij do bloedige vechtpartij in een café te Gestel van verleden week Zaterdag, n.l. de 22-ja- rige timmerman F. Jansen, verdacht van den moord op Bertens te Gestel. De?e vecht partij heeft dus thans twee slachtoffers ge- eischt. IR. J. J. L SPRENGER. Hoogleeraar In de water- bouwkunde te Bandoeng. Ir. J. J. I. Sprengcr, van den dienst van gemeentewerken te Rotterdam, zal ter be schikking van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indic worden gesteld om te wor den benoemd tot hoogleeraar in do water bouwkunde aan de Technische Hoogeschocl te Bandoeng. LUCHTPOST VOOR INDIË. Donderdag a.s, wedar eon vliegtuig. l 's-Gravenhagt, 30 Maart In herin nering wordt gebracht, dat Donderdag a.s. weder een vliegtuig van den regelmatigen luchtdienst naar Ned.-Indic vertrekt. Ook voor tusschenliggende landen wordt post medegenomen. Voor Britsch-Indié (met Birma), Siam, Indo-China en Straits Settle ments, alsmede voor landen verder dan Ned.-Indië is het luchtrecht voor stukken tot 5 gram verlaagd en bedraagt thans, evenals voor Ncd.-Indië 30 cent. STEUNREGELING BIJ PHILIPS. Eindhoven, 31 Maart. Dc N.V. Philips heeft voor de kostwinners, die nog niet in aanmerking komen voor het trekken uit de werkloozenkassen cn ook voor dc niet verze kerden een toeslag op de gewone steunre geling ingevoerd tot een bedrag, dat niet overschrijden mag 80 van het inkomen per werkweek van 42 uur. DE BROODPRIJS TE AMSTERDAM. Vragen van het gemeente raadslid Boissevain. Amsterdam, 30 Maart. Het gemeen teraadslid Boissevain heeft aan het college van B. en W. de volgende vragen gesteld- 1. Is het juist, dat de Maatschappij voor Brood- en Meelfabrieken aan de Vijzelgracht in de laatste helft van het vorig jaar een aanbieding aan het gemeentebestuur heeft gedaan om brood te leveren tegen een prijs, die 4 of 5 cent per brood lager was dm de coöperaties berekenden? 2. Zoo ja, op welken datum werd deze aanbieding gedaan en welke motieven had den burgemeester cn wethouders om deze aanbieding niet te accepteeren? 3. Kunnen burgemeester en wethouders mededeelen, welke schade hierdoor voor do gemeentefinanciën is ontstaan? 4. Zijn burgemeester en wethouders be reid aan den Raad over te leggen een staat, aangevende de prijzen, waartegen op 1 Maart j.l. dc verschillende levensmiddelen aan de gemeente werden geleverd, met var melding of de gunning al of niet na open bare inschrijving is geschied? 5. Achten burgemeester en wethouders het niet gewenscht de leveringen aan do gemeente meer dan tot dusverre slechts na openbare inschrijving toe te wijzen? EERSTE KAMER. Tegen 14 April bijeengeroepen. 'sGravenhage. 30 Maart. De Eerste Kamer, die tegen Dinsdagavond li April, 's avonds 9 uur, is bijeengeroopen, zal dien avond behandelen de wetsontwerpen tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der Rijksbegrooting 1930 (uit keering van vergoedingen aan den gewezen Rijksbouwmeester J. A. W. Vrijman, en tot wijziging van art. 66 der Drankwet. De voorzitter is voornemens aan de Cen trale afdeeling voor te stellen in de afdee- lingen te doen onderzoeken op Woensdag 15 April, des voorm te 11 uur een groot aan tal wetsontwerpen, w. o. de wijziging dor Octrooiwct, dc wijziging der N. O.-wet, de wijziging der wet op het notarisambt en het suikerontwerp (steun aan do verbouwers van suikerbieten). DE MOORD IN DEN BLÏJDORPPOLDER. Weer op vrije voeten gesteld. De 29-jarige stoker, die in verband mot den moord in den Blijdorppolder, op trans port naar Rotterdam was gesteld is. na ver hoord te zijn, weer op vrije voeten gesteld, zoo meldt de „Avondp." Aanleiding tot zijn aanhouding was geweest zijn verklaring omtrent den moord op Marietjc van Os. Naar uit het verhoor gebleken is. had men hier met een vreemdsoortig „grapje" te doen. De stoker had namelijk, toen hij met twee oude mannen in het Tluygcnspark in Den Haag zat, tegen deze mannen de op merking gemaakt: „Als jullie graag geld wilt verdienen, zeg dan maar dat ik de da der van den moord in den Blijdorppolder ben. Dan krijgen Jullie een belooning." Het is echter komen vast te staan, dat de stoker op don daturn van den moord niet in liet land was. De man is daarop weer vrij gelaten. VIER BOERDERIJEN AFGEBRAND. Veldhoven, 31 Maart. Gistermiddg te omstreeks 3 uur ontstond door tot nog to« onbekende oorzaak brand in de boerderij van den heer Van Mol in het gehucht Oer'- (gom. Veldhoven). Het vuur greep snel om zich heen, zooilat hot niet mogelijk was iccs van het huisraad te redden. Twee varken-» kw amen in do .vlammen om. Door hot wegwaaien van vonken vatten ook drie in de nabijheid gelegen boerderijet die alle een rieten dakbedekking hadden, toebehoorendo aan Van den Berk, Gopken-» on Ticleman, vlam Het bleek onmogelijk den brand met do brandspuit van Oerle te blusschcn. Ook deze drie boerderijen gin gen in vlammen op. Het huisraad en he* vee kon men in veiligheid brengen, De Burgemeester van Veldhoven was te" plaatse. Geruchten over hervatting der onderhandelingen. Rotterdam, 31 Maart Na d3 raads vergadering van Donderdag j.l. doen ge ruchten dc ronde, aldus de Maasbode, dat de gemeente Rotterdam weer met da N.V. Ford in onderhandeling zou zijn getreden. Aanleiding voor die vermoedens is het feit, dat da aangekondigde interpellatie var» ean tweetal raadsleden over het verloop de gevoerde onderhandelingen niet is doorge gaan. 'En dit besluit om de interpellatie tot „aen" volgende vergadering, dus tot vrij onbepaalden tijd uit te stellen, werd genomen na een geheime raadszitting, wel ke meer dan een half uur duurde. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit comité-gene- ral is aangevraagd door één der Raadsle den, die relaties had met de Fordmaat schappij en niet voor uitgesloten hield, dat een nader contact met do Ford-Mij. voor Rotterdam alsnog van beteekenis zou kun nen zijn. Er wordt in dit verband herinnerd aan oen uitlating van wethouder dc Zeeuw in een interview van 5 Maart j.l.: „voor mij is de Ford-kwestie nog niet afgehandeld; de verhuizing naar Amsterdam is voor mij nog geen voldongen feit." Hoewel de directie der N.V. Ford deze geruchten ontkent, is het niet uitgesloten, dat men hier moet denken aan relaties tus- schcn een der commissarissen der Ford maatschappij en een der leden van het Colljge van B. en W In dien zin zou de uitlating van den wethouder voor de finan ciën kunnen worden verklaard. De thans loopende geruchten worden van de zijde der gemeente niet tegengespro ken: wat voor waarheid ze bevatten, zal dj toekomst moeten uitwijzen In elk geval schijnt het wel vast te staan dat de interpellatie Donderdag j.l. is uit gesteld. omdat men de kans niet voor uit gesloten hield, dat de onderhandeling®! zouden worden hervat. En hiervoor moet de Raad toch eenige aanwijzingen hebben gehad. Het is dus o.i. niet uitgesloten, dat de relaties, die reeds eerder bij de vestiging der Fordfabriek in Rotterdam eene rol hebben gespeékl, thans bezig zijn om voor Rotterdam nog tc doen wat mogelijk is. Ieder zal begrijpen, dat het hier een deli cate kwestio betreft en publicaties het be lang van Rotterdam niet zouden dienen. WINKELDIEVEN GEARRESTEERD. Rotterdam, 31 Maart, Hedenmiddag omstreeks twee uur verschenen er in den winkel van Au Bon Marchó in de Passage te dezer stede twee mannen, die overhem den te koop vroegen. Zij konden geen keus doen, besloten toen om maar overhemden te laten maken en wilden daarna weer overhemden klaar koopen, terwijl zij ten slotte zonder iets te hebben gekocht, wilden vertrokken. Hun gedrag had de aandacht getrokken van den zoon van den firmant, die had mecnen op te merken, dat een der mannen een coupon stof onder zijn jas had gemoffeld. Hij stelde zich bij de clour op en hield de mannen toen zij weg gingen tegen. Do een liet zich gewillig grijpen, maar de andere ging er van door en rende de Passage in. Daar werd hij echter gegre pen cn naar het politiebureau Paauwesteeg gebracht. Het tweetal is daar opgesloten; het waren twee handelsreizigers uit Brus sel cn uit Parijs. Wegens uitbreiding en verbouwing van onze verkooprulmtef bijzondere aanbieding van MEUBELEN, TAPIJTEN, TAFEL- en DIVANKLEEDEN. Profiteert van deze tijdelijke aanbieding. Conducteur .riei meneei spring ei niet af vóór^ hl] stopt, als u uw nek breekt, heb ik er de last maaj van." (London Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6