AMEDSFOORTSCH DAGBLAD Mantelcostuums en Complets Bieecelaaid Willem Groenhuizen Feuilleton DE KANG~HE VAAS. Donderdag 2 April 1931 -DE EEMIANDER" 29e Jaargang No. 233 TWEEDE BLAD KLOPPENBURG CONTRA „DE TELEGRAAF" WIJ ALLEEN IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. N.V. COMPAGNIE LYONNAISE A WAT ER VERVOERD WORDT PER SPOOR JUWELIER Vonnis tegen den redacteur wegens smaadschrift Amsterdam, 1 April. De Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den redacteur van het dagblad de „Telegraaf', die zich te verantwoorden heeft gehad, verdacht van smaadschrift, 6ubs. eenvoudige beleediging. De redacteur zou opzettelijk de eer en den goeden naam van den heer P. J. F. Kloppen burg hebben aangerand door „met kennelijk doel daaraan ruchtbaarheid te geven, in het ochtendblad van de „Telegraaf" van 5 Maart 1930 een artikel op te nemen of tp doen opnemen onder de hoofden: „3 of -1 ton verduisterd?" „PraktJjken van een ban kier en de opzienbarenden arrestatie van den heer K. te Haarlem". In dit artikel wordt o.m. betoogd, dat de heer K. toen hij zag aankomen, dat het met zijn zaken bin nen afzienbaren tijd zou misloopen een flink bedrag „als appeltje voor den dorst" had willen reserveeren. Bij de echtscheiding aldus het artikel, werd ondermeer overeen gekomen, dat zijn echtgenoote 100.000 zou ontvangen. Die ton werd op haar naam overgeschreven, doch de heer en mevr. K. bleven samenwonen. Het O.M., waargenomen door mi*. Mas- eink, had tegen verdachte wegens smaad schrift een gevangenisstraf van 2 weken geëischt. De rechtbank veroordeelde heden den re dacteur tot een geldboete van 300 subs 60 dagen hechtenis benevpns tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van 3 jaar. De overwegingen van het vonnis werden niet medegedeeld. EINDEXAMEN MIDDELBARE LAND BOUWSCHOOL TE GRONINGEN. Groningen, 1 April. Voor het eind examen van de Middelbare Landbouw school te Groningen zijn geslaagd de Uceren L. L. E. Beuvory te Haarlem en G. L. Kolff te Amersfoort. MEVR. HOEFER-BARONESSE VAN HEEMSTRA f Oud-hofdame van H.M. de Ko ningin. Dinsdagmiddag is op het kerkhof te Hat- tera ter aarde besteld het stoffelijk over schot van mevr. C. M. baronesse van Heemstra, echtgenoote van den heer F. A. Hoefer, generaal-majoor-tit. der artillerie. Volgens Geldersch gebruik werd de lijk koets gevolgd door familie, belangstellen den en ondergeschikten te voet. Op ver zoek waren geen bloemen aanwezig; alleen dekten een viertal bloemstukken van het Vorstelijk Huis de baar. Onmiddellijk ach ter de koets bevonden zich Prins Hendrik en baron van Heemstra, vertegenwoordiger van de Koningin-Moeder; verder tal van in Amersfoort koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rijksvischhallen to IJmuiden. U is dus staecls verzekerd van de billijkste prijzen en de nood/akelijke kwaliteits controle! Thuisbezorgen zonder verhooging Alléén: Utr.straat 40 Tel. 92 Amersfoort Hoofdkantoor IJmuiden Opgericht 1 toei 1903 Steeds voorhanden: Tarbot, Tong, Kabeljauw, Schelvisch Schol, Bot enz. Vischconserven. Wanno Croquetten en Vischkoekjes, Heerlijke gebakken Visch, gemarineerde Haring. Rolmops. autoriteiten, onder wie dc burgemeesters van Zwolle, ITattem en Hasselt en verte genwoordigers van het Museum Doorwerdt en de Vereeniging Ovenjsels Recht en Ge schiedenis. Bij het graf las ds. Koldcvvijn, Hervormd predikant, een woord van afscheid voor, door de overledene eenigen tijd geleden samengesteld, gevende een getuigenis van haar diepe geloofsleven. Namens de fami lie sprak een kort woord baron van Heem stra, waarna de heer Visser uit Zeist na mens zijn grootvader, den heer Hoefer, dio wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn, dankte voor de bewezen belangstel ling. HET AMSTERDAM—RIJNKANAAL. Landmeetkundige Dienst bij den Rijkswaterstaat ingesteld. Naar wij vernemen zal binnenkort bij don Rijkswaterstaat een aparte landmeetkun dig,} dienst worden ingesteld, welke onmid dellijk zal aanvangen met.de opmetingen van het AmsterdamRijnkanaal. In ver band met de vele groote werken en de ge brekkige wijze waarop de kadastrale dienst aan de aanvragen van den Waterstaat kan voldoen, zoowel als door tekort aan perso neel als anderszins zal de nieuwe dienst permanent worden. De heer J. N. Tienstra, landmeter van het kadaster, zal worden benoemd tot adj.- lioofdingenieur van den Rijkswaterstaat en als hoofd van den dienst optreden, terwijl het personeel van het particulier landmeet kundig bureau van prof. Schermcrhorn te Delft eveneens in Waterstaat's dienst zal overgaan. De nieuwe dienst zal worden ge- vestigd te Delft. POLITIE-AGENT BEWUSTELOOS AANGETROFFEN. Later overleden. L i t li1 A p i 1. (N.-Br.) Hedenmiddag ca. half vier werd de rijks-politieagent Masse- Ting bewusteloos gevonden in een sloot langs den weg tusschen Lithoyen en Litli. Zijn rijwiel lag op eenige meters afstand van hem. Spoedig was geestelijke en ge neeskundige hulp aanwezig, doch reeds te vijf uur is dc man overleden. Aan misdaad wordt niet gedacht. Men denkt hier met een ongeval te doen te hebben, waaromtrent men echter nog geheel in het duister tast. KOL. A. VOORSLUYS VAN ELK f In den ouderdom van 85 jaar fs te den Haag overleden de kolonel-titulair b. d. van het Ned. O.-I. leger A. Voorsluys van Elk. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT WP Alleen Amsterdam S5.000 passa giers per dag Wij lezen in het heden verschenen num mer van Spoor- en Tramwegen: In 1929 bedroeg het aantal reizigers der Nederlandsclic Spoorwegen 107 millioen. waarvan 59 millioen met gewone plaats kaarten en 48' millioen' ahonné's. Do gemid delde afstand per reis bedroeg 35 km; per inwoner werden gemiddeld 2X7 reizen per jaar afgelegd. Het aantal reizigers van de stations te Amsterdam, Den ITaag en Rotterdam be droeg (zonder abonné's) 13,9 millioen, 9,2 millioen en 9,6 millioen; samen 32,7 mil lioen; in liet laatste getal zijn echter de reizigers tusschen dc drie steden onderling dubbel geteld. Nadat onderbroken door den oorlog het verkeer tot 1921 was gestegen, daaid© het van 1921 tot en met 1925, en was in 1929 grooter dan ooit. Amsterdam/Muider- poort vertoont daarbij cene uitzondering, doordat in 1919 de vrachtprijzen gelijk wer den gemaakt aan die te Amsterdam/Cs; dit had tengevolge, flat de halte Muider- poort vele reizigers aan het Centraalstation moest afstaan. In Juni 1929 bedroeg volgens proeftel- lingen het lo'tafe aantal reizigers per dag te Amsterdam, Den Haag en Rotter dam 83000, 13000 en 45000. Amsterdam had dus bijna evenveel reizigers als Den Haag en Rotterdam samen In ,Juni 1930 waren deze waarden 86000, 40000 en 45000. Het ver keer van en naar Den ITaag is dus eenigs- zins gedaald, hetwelk gedeeltelijk zal zijn toe te schrijven aan de daling van het ver keer tusschen Den 1-Iaag en Delft In den zorner van 1929 kreeg de electrischc tram een gunstig eindpunt in Den Haag, en werd zij te Delft over de volle lengte van de lange stad doorgetrokken. In 1928 be droeg de opbrengst N.S. van liet verkeer tus schen Den Haag en Delft 604.000.en van 1 Juli 1929—1 Juli 1930 527.000.—. PAASCHTAARTEN GEVULDE PAASCHEIEREN met slagroom. NCUGATEIEREN met slagroom. FANTASIETAARTJES. STEUNREGELING WERKLOOZEN. Naar aanleiding van het bericht over de te Den Haag gehouden besprekingen van wethouders van maatschappelijk hulpbetoon der vier grootste gemeenten (over het ver krijgen van een rijksbijdrage in de kosten van dc steunregeling voor werkloozen) ver neemt het Ilbld. bij nadere informatie, dat men ter conferentie wel tot overeenstem ming gekomen is omtrent de te volgen ge dragslijn maar dat de zelfde wethouders nog opnieuw bijeen zullen komen na ieder in het dag. bestuur waarvan zij lid zijn de zakelijke uitvoering Ier sprake te hebben gebracht- op deze tweede conferentie zullen zij do conclusies bespreken, om daarna met de Regcering in overleg te treden. WERKLOOZEN-DEMONSTRATIE TE ASSEN. Socialistisch kabaal in den gemeenteraad. In de Maandagavond te Assen gehouden raadsvergadering was ingekomen een adres van den Asser Bestuurdersbond, waarin verzocht werd een betere steun regeling voor de werkloozen In verband daarmee hadden de A.B.B. en het bestuur van de S.D.A.P. Maandagavond hare leden en allo werkloozen opgeroepen om een demonstratie te houden ter verkrijging van een hetero werklöozenzorg. Een 300-tal trokken in optocht naar het gemeentehuis en voor zoover er op de publieke tribune plaats was, werden deze door hem bezet. De voorzitter, burgemeester Mr. J. Bo- thenius Lohman deelde mede, dat de meer derheid van liet college van B en VV. voor stelde, het adres van den A.B.B. voor ken nisgeving aan te nemen, met welk voorstel de meerderheid van den Raad instemde. De heer Brader (S D.A.P.J keurde in scherpe bewoordingen de houding van den Raad af Het aanwezige publiek op de tri bune toonde door handgeklap, voctgetrap- pel en geschreeuw instemming met deze woorden, waarop de voorzitter dreigde de vergadering te schorsen en de tribune te ontruimen. Dc heer Kalma (V.D.) was van oordeel, dat voor de heftigheid van den heer Brader geen aanleiding was; men heeft kort geleden de steunregeling bespro ken en de V.-D.-Jractic vond geen aanlei ding om de zaak weer van voren af te be handelen. Dc fractie der S.D.A.P. verliet daarop demonstratief de vergadering, even als hét publiek de Tribune. Voor het ge meentehuis werden vervolgens de betoogers nog door den heer Brader toegesproken. HEENGAAN VAN DS. BAKKER? Amsterdam, 31 Maart. In verband met liet feit, dat ds. Bakker een beroep heeft ontvangen naar Drachten, heelt, naar de Tel. meldt, 'do Vereen, van Vrijz. Ned. Her vormden aan haar leden een schrijven ge richt, waarin zij o.m. zegt dat 't heengaan van ds. Bakker als predikant voor dc ver eeniging een zwaren slag zou betcekencn. Toch is het zeer denkbaar, dat de predikant dit beroep zal aannemen, indien dc vereeni ging hem zijn salaris niet kan garandeeren. In verband hiermede doet het bestuur een beroep op de leden, die nog niets toezegden boven hun minimum contributie, om dit thans te doen. Ds. G. J. GOEDE i Geref. predikant te Apeldoorn. Dinsdagavond overleed te Apeldoorn G. J. Goede, Gereformeerd predikant aldaar. Ds. Goede werd geboren 20 April 1893, studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en werd bevestigd te Westzaan op 28 November 1920. Na van 1924 tot 1928 de Gereformeerde kerk te Voort huizen gediend te hebben, werd hij beroepen te Apeldoorn. Ds. Goede was o. m. voorzitter van de vereeniging „Kinder- vacantiekolonies" en secretaris van de pro vinciale afdeeling der Vrije Universiteit. Hij had tevens zitting in de classis voor exa mina. (Hbld.) Tel. 852. Langestraat 43. De voorraad tafelzilver is rijk. W. A. WOUTERLOOD In den ouderdom van 62 jaar is na een kortstondige ongesteldheid in het Sint Eli- subcth-Gesticht te Leiden ovorlcden dc hoer W. A. Woutcrlood, in leven directeur van dc N.V. Woutcrlood PJzn. fabriek van verduurzaamde levensmiddelen Do Ster, lid van dc Kamer van Koophandel voor Rijn land en Fabrieken voor Rijnland en be stuurslid van verschillende Katholieke in stellingen cn vereenigingen. DE STAKING IN DE MANDEN INDUSTRIE. Vrij ernstig karakter. Am ci de a. d. Lek, 1 April. De staking in de mandenindustrie alhier neemt do laatste dagen een vrij ernstig karakter aan. Enkele werklieden worden van en naar hun werk door politic cn stakers begeleid. Hoe wel zich tot op heden nog geen ongeregeld heden hebben voorgedaan, heeft dc burge meester der gemeente politieversterking aangevraagd en is heden een detachement rijkspolitie alhier gestationeerd. Tot dusver is alles rustig vcrloopen. HET VETGEHALTE VAN DE GOUDSCHE BOERENKAAS. Vragen van den heer Braat, Dc heer Braat aan den Minister van Bill- nenlandsche Zaken en Landbouw: Is het den Minister bekend, dat de Utrechtsche en Zuid-Hollandscho kaaspro- ducenlen zeer klagen over het door do Re geering bepaalde hooge vetgehalte in de volvette Goudschc boerenkaas, die voor uit voer bestemd is, en dat de groot-exporteurs van die klaas klagen over het veelvuldig voorkomen van „knijperig, bitter, groot- gaterig en blindheid", wat een gevolg is van de nieuwe methode van bereiding, welke noodzakelijk gevolgd moet worden om dat hoogo vetgehalte te bereiken? Is de Minister bereid, deze klachten to onderzoeken en zoo spoedig mogelijk aan de algemeene wenschen van die boeren en de kaasexporteurs tegemoet to komen, door het voorgeschreven vetgehalte van die kaas te verlagen? KNAAPJE VERDRONKEN. Rotterdam, 1 April. Vanavond is dS 7-jarige J. G. van Tol uit do Dillenburg^ straat, toen hij met een vriendje aan do Feijcnoordkade 6peelde, te water geraakt en verdronken. Het vriendje, dat tevergeefs om hulp geroepen had, heeft zijn vader ge haald, die het kindje korten tijd later met een sclieepshaak ophaalde. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het lijkje is naar de ouderlijke woning ver voerd. Fantasiegebak Groote sorteering koekjes. Ruime keuze Paaschartikelen. Dat ge niet kunt, zal U vergeven wor- 'den; doch nooit, dat ge niet wilt. IBSEN. Uit het Engelsch door Q J. S. FLETSCHER. 28 „De gegeven omstandigheden zijn, dat juffrouw Marigold en ik tegen onzen wil zijn opgesloten en dat wordt streng ge straft. En die straf zult u niet ontloopen. Denkt u, dat wij geen vrienden hebben en dat die ons niet zullen vinden? Sinds van middag wordt er naar ons gezocht en Weer een wuiven met de hand en weer de zalvende stem oom Joseph was blijkbaar buitengewoon zeker omtrent de veiligheid zijner schuilplaats. „Ik zou mij daarover niet druk maken, als ik jou was, Benjamin Jij bent hier veilig en de jonge dame ook evenals wij hier veilig zijn. Wij zul len niet gestoord worden. Het zal wel lang duren, voordat men ecnig idee heeft waar je bent of dat iemand jullie komt zoeken in de Shooting Star en als ze dat doen, dan gaan ze even wijs heen, als ze kwamen. Jij werd door niemand gezien, toen je hier kwam, en behalve ik en mijnheer Gotch en de juffrouw, die jullie eten bracht, weet niemand, dat jullie hier zijn. Ik zou je daarom raden om de verstandigste partij te kiezen en heel vriendelijk te zijn. Vriende lijkheid! dat is alles wat wij wenschen." „Is u van plan ons te laten gaan?" Oom Joseph gaf niet dadelijk antwoord. In plaats daarvan nam hij een stoel, viel daar in neer en maakte het zich zoo gemakkelijk mogelijk. Terwijl hij zijn handen op zijn knieën legde, keek hij ons om beurten aan. De herbergier leunde tegen de deur met de handen in de zakken. Het duurde een poos je voor oom Joseph antwoord gaf. „Dat is een moeilijk te beantwoorden vraag", zeide hij eindelijk. Jij moest weten, dat dit vragen zijn waarop het buitenge woon lastig is om een bevestigend of een ontkennend antwoord te geven. Ik zie daar van de moeilijkheid zelf zeer goed in, want als het mocht gebeuren, dat ik in de getui gen bank werd gezet „U zult nog wel ergens anders terecht ko men dan in de getuigenbank, als u zoo doorgaat. Er is een andere plaats de bank der beschuldigden. Het is waarschijnlijk, dat u daarin komt op weg naar een ge bouw, waaruit het moeilijk is te ontsnap pen!" Ik voelde aan mijn jas trekken en Pepi- ta sprak zachtjes. „Stil toch, Ben!" fluisterde zij. „Het is niet noodig „Dank je, juffie!" zei oom Joseph. „Het is niet nnodig. zooals u zegt en ik ben blij, dat Benjamin iemand achter zich heeft om hem terecht te wijzen. Het komt niet te pas, dat jongelui zoo heftig optreden tegen oudere menschen en zeker niet ala een oudere hun familie is een broeder van zijn eigen moeder!" „Wiens 6chuld is dat? Uw schuld! U ge bruikt geweld „O, neen, neef Benjamin, dat is niet waar. Neen, Benjamin! Een dergelijke uiting kan ik in tegenwoordighéid van mijnheer Getch niet goedkeuren. Mijnheer Getch, daarvan ben ik zeker, zal geen vlieg kwaad doen, doch nog minder een jonge dame en een jongenheer „Ik heb ze met geen vinger aangeraakt", mompelde Getch. „Ik niet." „En hij zond jullie een smakelijk diner, hoor ik", vervolgde oom Josoph verwij tend. „Hetzelfde als hij en ik aten. Neen, Benjamin, als ik in aanmerking neem, hoe je hier kwam als een vijand, door je neus te stekep in zaken, die je niet aangaan, dan vind ik wel, dat jij bijzonder goed be handeld wordt en ik hen er zeker van, dat de juffrouw het met mij eens is." „Laat juffrouw Marigold er buiten!" riep ik uit. „Wat wcnscht u?" Oom Joseph wreef zich in de handen en knikte. „Dat is het eerste verstandige woord, dat wij van je hooren! Dat bevalt mij he ter. En zooals ik reeds gezegd heb, alles wat wij verlangen i6 vriendelijkheid. Vrien delijke antwoorden op vriendelijke vra gen." „Zooals bijvoorbeeld?" „Nu, bijvoorbeeld waarom kwam jij hier?" „Om u te bezoeken zooals ik gezegd heb." Ik wees op Getch. Maar oom Joseph schudde het hoofd. „Jij bent niet zoo dol op mij, om dat te doen, neef Benjamin. Jij en Keziah waren heelemaal niet in hun schik, toen ze mij zagen. Neen. Benjamin, daarvoor kwam je niet!" „Tenminste, daarvoor niet alleen", merk te Getdh op. „O, neen!" „Daarvoor niet alleen, zooals mijnheer Getch vriendelijk opmerkt. Ik geloof, dat je hier kwam om te zien of ik hier was, omdat je buiten mijn linnengoed hebt zien hangen." „En als dat eens waar was?" „Dan, Benjamin, als je bemerkt had, dat ik hier was, had je rechtstreeks naar Middlebourne moeten terugkeeren, om dat te vertellen. En dat zou weinig met mijn plannen gestrookt hebben." „Ik kan wel zeggen", riep ik hoonend uit, „dat ik dat volkomen begrijp. Mis schien had ik dat moeten doen, want u weet even goed als ik, dat u onder ver denking staat." „Daarover zou ik heel wat kunnen zeg gen, Benjamin. Daarover zou ik zeer veel kunnen zeggen. Iedereen kent zijn eigen zaken het beste en zij, die het meest wor den verdacht, zijn dikwijls het onschul digst. Maar, vertel eens, waarvan word ik verdacht?" Ik aarzelde een oogenblik, terwijl ik hem met verwondering gade 6loeg. Ik was er toen zeker van, dat noch Pepita noch mij eenig leed zou worden aangedaan en lat dit tweetal ons gevangen hield om inlich tingen te verkrijgen. En terwijl ik den toe stand, waarin wij verkeerden overdacht, besloot ik openhartig te zijn het kwam mij voor, dat als ik mijn kaarten op tafel legde, er kans zou zijn, dat ik ook kwam te weten welke kaarten oom Joseph in zijn hand Ihad. En dan zouden wij kunnen zien, wiens troeven de sterkste waren. „U worcTt verdacht iets af te weten van den moord op dien Cousins en van den diefstal van een Chineesche vaas uit het huis van juffrouw Ellingham", zei ik plot seling. „Dat is het!" Hij trok zijn handen van zijn knieën te rug en begon over zijn beenen te wrijven. „Lieve hemel!" riep hü uit. „En veron derstel nu eens, dat ik daarvan iets afwist. Benjamin?" hij hield een paar seconden stil en kpek mij van ter zijde aan „iets, zeg ik, niet in bijzonderheden tredende hoeveel welk recht geeft dat dc politie om mij te zoeken?" „Zij wcnscht te weten, wat u er van af weet." „Dat is wel heel vriendelijk, dat is ze* ker", antwoordde hij met eenigen humor. „Zoo zijn ze, ze willen altijd, dat een ander het werk voor hen doet. Ze hebben geen verbeeldingskracht, die kerels van de po litie, Benjamin! dat zul je ook wel ont« dekken, lang voor je minister van justitie bent. Wat jij of V'eller of dien jongen snui ter van Scotland Yard weten, zou ik.... „Wat?" vroeg ik, toen hij ophield „Wat?" „Daarvan zou ik ook wel op de hoogte kunnen zijn." Ik staarde hem aan. „U is geen detective!" riep ik uit. Hij keek mij verachtelijk aan cn kreeg toen een harden trek om den mond. „Jij weet niet wat ik ben. mijn jongen. Je weet niets. Maar nu moet jij me eens vertellen" cn hij begon te spreken alsof ik aan zijn genade was overgeleverd „wat of die jonge Cherry omtrent mij ontdekt heeft, mijn jongen. En laat ik je nu vertellen, dat je openhartig kunt zijn en ik zal ook openhartig zijn en vergeet niet, met een woord van mij kan Getch jou en de jonge dame opgesloten houden en met een woord van mij kan hij jullie ook laten gaan!" (Wordt vervolgd^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5