„BUMA" OVER „SACEM"-ADRES Omtrek Donderdag 2 April 1931 „DE EEMIANDER" 29e Jaargang No. 233 HET MUZIEKAUTEURS- RECHT IN NEDERLAND Een internationaal gerechtshof DERDE BLAD THEEHUIS SOESTERDAL UITGEBREID Succes Tuin Waarom neemt de Sacem stelling tegen het wets= ontwerp tot wijziging der auteurswet? Naar aanleiding van het adres, dat het bestuur van de Fransche Société des Auteurs, Compositeurs et Editeurs de Mu- sique, de „Sacernaan de Tweede Kamer heeft gericht in verband rnet het aanhan gige wetsontwerp tot wijziging der auteurs wet 1912 met het qog op bemiddeling in zake muziekauteursrecht, beeft thans ook „Het Bureau voor Muziek-Auteursrecht Buma een adres aan de leden der'Tweede Kamer van do Staten-Generaal gezonden. Zooals men weet beoogt dat wetsontwerp de Buma, dus de Nederlandsehe instelling, tot het eenige vertegenwoordigend bureau voor muziekauteursrecht in ons land te maken, waardoor de Fransche Sacern haar werkzaamheden hier zou moeten 6taken iets waartegen dit buitenlandsch bureau zich natuurlijk met alle ma.cht verzet. De Buma nu heeft in haar adres zeer uitvoe rig de argumenten bestreden van de Sacem, ora de Kamerleden over te halen dit wets voorstel te verwerpen, waarbij zij tenduido üjkste de onrechtmatige en volkomen over bodige plaats aanduidt, die deze instelling in Nederland inneemt. Het doel van een bureau voor auteursrecht. Wat is het doel van een bureau voor muziekauteursrecht? Dit kan, ja moet, toch geen ander zijn, dan het innen van de z.g. autèurerechten ten bate van de au t e u r s. Het is geen instelling van handel of nij verheid, ma,ar zij bestaat slechts om, zon der eenig winstbejag, voor de inning zorg te dragen van de gelden, die den auteurs toekomen, en die onder hen moeten wordei. verdeeld. Elk geldelijk voordeel is haar ont zegd. Welriïti, indien dit ook ten opzichte van de Sacern het geval is, waarom stelt zij er dan zooveel prijs op in ons land te blijven? De auteurs kunnen er niet door benadeeld worden, wanneer hun belangen voortaan in handen zouden zijn van een ander bureau, dat toch hetzelfde doel voor oogen heeft, -an allesogaat hier toch louter om die belangen van de auteurs. Waarom wil de Sacem blijven? Uit den tegenstand van de Sacern, volgt logisch zoo merkt de Buma in haar schrijven op dat de Sacem wel degelijk voordeelen h»?eft van haar activiteit in ons land, voord.eelen, waarvoor zij in haar adres aan de Tweede Kamer echter niet kon, niet mocht, en niet durfde uitkomen, omdat zij onrechtmatig zijn Het bestuur (de conseil) van de Sacem oefent een dictatoriale macht uit, de ge wone leden hebben met deze zaak niets ie maken en hun belang is precies tegen gesteld aan dat van de conseii. Door de werkwijze hiervan gaat in Nederland zeker 85% van hot auteursrecht voor de com ponisten enz. verloren; in België is dat ge tal nog grooter. De Sacem is er in genoem de landen niet om wat te brengen, maar om wat te halen! De leden hebben niets in te brengen. Het wetsontwerp wil de door de Sacem aangetaste vrijheid herstellen. De conseil toch heeft door het uitoefenen van onge- oorloofden dwang tal van vreemde orga nisaties voor inning en verdeeling van mu ziekauteursrecht er toe gebracht, Neder land als Fransch gebied te erkennen. De wenscheFijkheid, dat elk land zijn eigen nationale vertegenwoordiging heeft wordt bij haast elke gelegenheid, waar men inter nationaal samenkomt uitgesproken, de Sa cern stemt daar ook voor, maar zet onder- tusschen kalm haar werk van dwang en afpersing voort. Alleen aan de vrijheid van dé Sacem, anderen in hun vrijheid te be lemmeren, maakt het ontwerp een einde. De vrienden der Sacem. Het Fransche bureau beroept zich erop, dat aflcn met wie zij hier te maken heeft gehad haar vrienden zijn geworden, o.a de besturep van de concertinstellingen. Maar zij benoikte dit resultaat alleen, doordat zij bet van deze besturen geëischte auteurs recht veel lager 6telde dan het overal elders is, hetgeen beteekent, dat zij eenvoudig teri nadoele van haar lastgevers handelt. Maar die lastgevers zijn machteloos. ïn haar eigen land heeft de Sacem zoo wel den staat als de R.K. kerk tegen zich, doch ook de eigen leden en de zusterver enigingen op kunstgebied oordeelen niet anders; vele bewijzen hiervan worden dooi de Buma in haar adres gegeven. Over de volstrekte afwezigheid van eenige nauw gezetheid, waarmee zij haar taak vervul», wordt, door de Fransche leden niet het minst, steen en been geklaagd. De beschul digingen van de Buma, o.a. dat de Sacem hier te landestelselmatig valschheid in geschrifte pleegde en neemt, wat haar niet toekomt, daarbij anderen onthoudend wat dezen wèl toekomt, zijn nooit weerlegd. He) belang van ons kunst- leven. Het belang van ons kunstleven is volko men Identiek met dat van de Buma, n.l.: dat de Nederlandsehe toonzetters, dichters en de Nederlandsehe uitgevers van muziek de voordeelen genieten, die de landelijke auteurswet en de Berner conventie hun toekennen opdat ook d« zen voor de diensten aan de samenle ving bewezen, worden beloond, als elk ander, die diensten bewijst van welken aard ook. dat de belooning, den Nederland- schen scheppenden kunstenaar toeko mende, dus niet worden weggenomen door vreemdelingen, die noch kunste naar zijn, noch op eenige ai?-»3re wijze de kunst dienen, maar alleen de eigen baatzucht. Het adres van de Sacem op den voet vol gend betoogt de Buma verder, dat een Ne- derlandsch bureau beslist niet duurder zou moeten werken dan een bureau in een groot land, dat een vreemd inningsbureaü, dat in ons land geen nationale belangen heeft wel degelijk ons muziekleven kan „knechten", maar dat het dreigement van de Sacem om het spelen van Fransche mu ziek in Nederland te verhinderen, nooit kan worden uitgevoerd. Ook zal de Sacem de wet niet kunnen ontduiken. De Buma vestigt er de aandacht op, dat het petitionnement van do Sacem geen ver klaring bevat van de schade die zij zou lij den, wordt het ontwerp wet. Zij mocht die verklaring ook niet geven; daarom kunnen ook haar adres en de nota van den Fran schen gezant aan onze regeering niet mei elkaar kloppen. De gezant vraagt voor zijn landgenooten het recht geld to halen uit Nederland, zij zelf vragen slechts te mo gen voortgaan dit land weldaden ie bewij zen. Het Fransche wetsontwerp van Herrioi tegen de Sacem geeft haar een vrij wat ge voeliger klap dan het Nederlandsehe bij mogelijkheid kan doen De inkomsten uit roof, di<* de Sacem nopen hier te blijven welke in het adres van de Buma nader ge specificeerd worden neemt het ontwerp van Herriot voor den staat. Een internationaal gerechts- hot. Van veel Selang acht de Buma echter het denkbeeld van den Franschen gezant om de zaak door een internationaal te doen uit maken. Dan zou eerst eens behoorlijk con tradictoir over deze aangelegenheid kunnen beraadslaagd worden. Zulk een debat durft de Sacem echter niet aan en naar het oor deeJ van de Buma zal de Fransche regec ring nooit voor deze organisatie in de bres durven springen zoodra maar eenig ernstig onderzoek door Buitenlandsche Zaken bij Schoone Kunsten wordt ingesteld. Samenvattend noemt de Buma hei adres, zoowel in wat het zegt, als in wat het met stuitende kwade trouw verzwijgt opzette lijk misleidend is. Toezicht op de handelin gen van de inningsbureaux, volstrekt ver bod van innen aan instellingen als de Sa cem, ware broodnoodig; geheel buiten de nationale zijde van het vraagstuk om en zonder in aanmerking te nemen, tot welke natie de Sacem behoort. „Dat de Sacern niet alleen vreemdelinge maar dat zij Fransch is daaraan danken wij de opschudding, die zij in de Nederland sehe pers heeft weten te maken, de onbe schaamde leugens, die men er dagelijks, van haar zijde, in aantreft, den opgewonden toon, den hartstocht, die tot dusver onzer dagbladpers vreemd waren, ook wanneer het den hoogsten belangen van ons land aangaat, het wegschenken van Fransche ridderorden aan degenen, die voor de Fran sche, tegen de Nederlandsehe zaak schrij ven. Wij beleven in heel ons openbare le ven een Franschen tijd in Nederland, een Fransche furie omdat do Nederlandsehe wetgever zich goreed maakt, een troep on- waardigen, die nemen wat het hunne niet is, hun handwerk te verbieden. Alleen om dat die lieden bij toeval Franschen zijn mag dat niet! Heeds opdat deze bedroevende dingen, die wij in den jongstcn tijd zien en die waarlijk niet doen verlangen naar een onbeperkte macht op welk gebied ook in ons iand door deze menschén uitgeoefend, vragen wij niet alleen als betrokkenen maar OuK als Ne derlanders de spoedige aanneming van dit wetsontwerp". FEEST DER KOLONIALE RESERVE. De viering uitgesteld tot 15 en 16 April. N ij rn e g e n, 1 April. Heden herdenkt de Koloniale Reserve den dag, waarop zij voor 40 jaren te Nijmegen in garnizoen kwam In verband met de stille week is de feest viering van dezen herdenkingsdag uitge steld tot 15 en 16 April a.s. BRANDEN TE ROTTERDAM De brandweer moet driemaal uitrukken. Rotterdam. 1 April. Dc brandweer heeft vandaag niet minder dan driemaal moeten uitrukken voor brand, waarvoor een middel-alarm moest worden uitgege ven. De eerste maal was het voor een brand omstreeks half drie in een opslagplaats voor Galanterieën in de Lange Torenstraai. Met twee stralen ou de waterleiding werd de brand gebluscht. Nog geen uur later brak brand uit in een pension gelegen boven een café van J. H Doensen, aan de Vredenoordlaan 43. Dc oor zaak van dezen brand was waarschijnlijk het achteloos wegwerpen van een sigaret door iemand die een kamer kwam huren. De kamer is geheel uitgebrand, evenals de gang: het vuur is met twee stralen op de waterleiding gebluscht. Om half negen vanavond ls brand uitge- broken in een sousterrain achter een lam- pekappenzaak van Profitljch aan de Van Speykstraat no. 6. De vlammen grepen snel om zich heen, zoodat de winkelier en zijn vrouw en twee kinderen, dio in een huis kamer boven het sousterrain zaten, over haast de vlucht moesten nemen. Ook de bo venburen hebben ijlings langs de trap het huis moeten verlaten Eenige minuten na dat do brand was ontdekt. hadden de vlom men zich door de voorruit een weg naar buiten gezocht cn joegen tot op het midden van de straat. De brandweer tastte den fel brandenden winkel met twee stralen aan. later met drie. waarvan een door een beien dend pand naar achteren werd geleid. Het vuur was spoedig gebluscht, doch men had niet kunnen verhinderen, dat s-nislet-rai'. winkel en woonvertrekken geheel zijn uit gebrand. De eigenaar is voor ƒ3000 verze kerd, De oorzaak is onbekend. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- ordè P. J. Fortanier directeur van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam; benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde M. C. Sissïngh, directeur van het ge meentelijk gasbedrijf te Rotterdam; toegekend de bronzen ecremedaille der Ornnje-Nassau-orde aan J. Guldemond, ar beider op dc boerderij van do familie Gerbens te Menaldum; aan P. J. van den Nieuwendijk, werkman in dienst van den geineentereinigingsdienst te Zaandam; aan B. v. d. Kraak, tuinarbeider in dienst van mevr. douairière jhr J. Steengracht van Oostcapelle geb. gravin Schimmelpen- ninck te De Bilt; met ingang van 1 April benoemd tot ad junct-commies bij de Rijkswerven A. W. Kwak, A. L. Slemmer en E. A. J. van Ges scl. Bij Kon. Besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar voor de afdeeling dei* bouw kunde aan de Technische Hoogeschool te Delft orn onderwijs te geven in het hand teekenen cn de geschiedenis der schilder cn beeldhouwkunst Huib Luns. directeur van het Instituut tot opleiding van teeken leeraren te Amsterdam. Tol ridder in de orde van Oranje Nas sau II. Janssen, hoofd der R.K. bizondere jongensschool te Beers. Bij beschikking van den Minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken en landbouw is voor het tijdvak 1 April 19311 April 1932 benoemd tot vast assis tent aan de tuinbouwhoogeschool te Wage- ningen R. Prakken te Utrecht; Toegekend de zilveien «ere medaille aan II. M. ter Haar, kantoorlooper bij de firma Kerkhoven en Co. te Amsterdam en <!e bronzen idem aan B J. Rats, wonende te Voorburg, huisknecht bij mevrouw de wed. Naefr", gob. van Hou weningen te 's-Gravón- liage. MINISTER REYMER MET VERLOF. 's-G raven-hage; 1 April. De Minister van Waterstaat mr. P. J. Reymer, zal.van heden af tot Woensdag 8 dezer met verlof afwezi^zijn. TYPHUS Bij aankomst to IJmuiden is aan boord van het Engelsche s.s. Carperby door den quarantairedokter aldaar geconstateerd, dat zich onder de leden der bemanning een viertal personen bevon, aangetast door typhus. Een hunner was ernstig lijdende aan deze ziekte, doch de overigen waren er beter aan toe. Dc Geneeskundige Dienst zal een uitgebreid onderzoek aan boord in stellen en verdere maatregelen treffen. VAN ONZE VEEMARKTEN. Waren dc markten in het einde der vori ge week al iets flauwer gestemd, ook de nu plaats gehad hebbende markten in deze week zijn verre van vlot te noemen. We zijn nu zoo ver gekomen, dat het weer een woordje mee gaat spreken m den han del. Niet dat alleen door het weer nu al lagere prijzen te verwachten zijn, maar we zouden kunnen zeggen als men een hond slaan wil vindt men allicht een stok cn het koude weer van de laatste dagen zullen de boeren wel als stok gebruiken, tegen de liooge prijzen die zij weer voor het gebruiksvee moesten betalen, om als het kan dien prijs omlaag te krijgen. Ons inziens zullen dc weide beesten, wan neer dit koude weer even aanhoudt het eerst omlaag gaan. Dit soort vee staat zeer hoog in prijs en dc weiders zullen gedwongen worden hun irjkoopen to sta ken, omdat nu nog niets in de weide ge daan kan worden. Wel staat daar tegen over dat deze weck het slachtvee weer iets vlotter geruimd werd, maar dit ligt ons inziens alleen aan de korte aanvoer welke wellicht het gevolg was van de zeer slefch- te handel der vorige weck. Rotterdam had op de Dinsdagmarkt een kortere aanvoer van versche melkkoeien, waarin een zeer stille handel en moeilijk te plaatsen. De prijzen waren wel niet zoo veel lager maar de winst bleef achter. Vare koeien tamelijke aanvoer, met eveneens flauwe handel, goedsoortige waren wel te plaatsen tegen ongeveer dezelfde prijzen, mindere kwaliteit moesten evenwel voor lagere prijzen van de hand gedaan worden, goedsoortige golden van 200—300. Jong vee flink aanbod met zeer stille handel en weinig omzet. België dat op dc vorige markten nog al wat kalfvee en ook jongvee kocht zagen we nu niets doen, wat natuur lijk op den handel van invloed was. Vaar- sen golden van J 180—250, pinken 90— 150. De slachtveemarkten hadden bijna al gemeen een kortere aanvoer, waardoor zoo wel Maandag te Amsterdam. Rotterdam en ook op do kleinere markten de prijs vooral van de 1ste kwaliteit iets omhoog liep. Dinsdag te Rotterdam was de prijs nog weer hooger, le kw. gold nu 1—1.05, 2de kw. 0.90—0.95, 3de kw. O.SO—0.85 alles per K.G. geslacht De vette kalveren worden momenteel wat minder aangeboden wat een flauwe handel veroorzaakt, orndat do vraag voor export en ook voor binncnlandsch gebruik niet groot is, de prijzen gingen dan ook iets omlaag, van 0.70—0.90 per K.G. le vend, de nuchtere kalveren zakkon ook steeds nog iets in prijs, hoewel er nog wel vraag is voor export, goede slachtkalveren golden van 8—11 per stuk. De vette varkensprijzen gaan wel niet zoo hard omlaag, toch heerscht er een zeer flauwe stemming, temeer daar Frankrijk weer hooger invoerrecht eischt. waardoor onze export weer zeer belemmerd wordt Gok op de magere varkensmarkten heerscht een zeer flauwe stemming, goede mestvarkens gelden dan ook zeer lage prij zen, 20—22 cent per pond levend, biggen zoo ongeveer 1 per week. H. Keurig ingerichte zoal is erbij gebouwd. Soesterberg, 1 April. Hedenmiddag heeft in het theehuis Soesterdal alhier de officieele opening plaats gehad van den nieuwen vleugel, welke in den afgeloopon tijd bij het bestaande gebouw is gezet. Het geheele theehuis was feestelijk opgetooid met wimpels, eenerzijds ter gelegenheid van de opening van de keurig ingerichte zaal, anderzijds ter gelegenheid van de plezier vluchten der K. L. M. Verschillende gehoo* digden hadden zich tegen half drie in de schier in een oranjerie herschapen nieuw bouw verzameld, om daar getuige te zijn van de gelukwenschen en sympathiebetui gingen, welke de familie Couturier in ont vangst mocht nemen. Alvorens met de toespraken een aanvang werd gemaakt, nam de heer W. Couturier zelf het woord, om het Soester gemeentebe stuur, dat vertegenwoordigd »vas door de wethouders Koenders en Grootewal, dank te brengen voor de medewerking, welke hét verleend heeft bij liet verbouwen en voor de wijze waarop het heeft meegeholpen om van de omgeving van het theehuis een aardig geheel te maken, dat een attractiepunt voor vele vreemdelingen is geworden. •Vervolgens dankte de heer Couturier den uitvoerder van het werk, om tenslotte er de aandacht op te vestigen, dat het theehuis in den loop der jaren langzaam in bloei is toegenomen. De Voorzitter van de Vereen, voor Vreem delingenverkeer „Soesterberg's Bloei" bracht o. m. naar voren, dat de vooruitgang van het theehuis „Soesterdal" samenhangt rnet die van de V. V. V.; het bezoek aan Soesterberg wordt telken jare grooter, de vreemdelingen treffen hier een zeer gezellig zitje, om te genieten van het mooie uitzicht op het vliegterrein. Tenslotte roemde spre ker de daad der familie Couturier, die den geheelen bouw aan Hollandscho leveran ciers en meer in het bijzonder aan ingeze tenen der gemeente heeft opgedragen. De heer Figi, voorzitter der V. V. V. te Zeist, noemde het stichten van het theehuis een daad, die getuigt van een vooruitzien- den blik. Met nadruk wees hij op het riante uitzicht dat men van het terras van dit theehuis heeft. Dc heer Baan, die het woord voerde na mens de V. V. V. te Amersfoort, vestigde er de aandacht op, dat het theehuis zoo bij uitstek gunstig gelegen is voor de Amers- foorters, voor wie een uitstapje naar het vliegterrein een zoo aangename ontspan ning is. Hij wenschte den exploitant dan ook geluk rnet deze uitbreiding. Wat nu de nieuwe zaal zelf betreft, deze is naar de eischen des tijds ingericht. Een warme aankleeding, die een gezellige sfeer schept, mede door dc aanwezigheid van kleurige wand-lampen en van een rustige plafondbelichting, geeft aan do zaal een cachet van intimiteit. Men heeft er een prachtig uitzicht op het vliegveld, waar de manoeuvreerende vliegers voor de verdere attractie zorgen. Een radio-installatie is aanwezig, om muzikale afwisseling te ge ven. Deze nieuwe zaal zal ongetwijfeld do reputatie van „Soesterdal" verhoogen. GEMEENTERAAD VAN UTRECHT. Woensdagmiddag kwam de Gemeenteraad bijeen onder voorzitterschap van den burge meester dr. J. P. Fockema Andreae. Nadat eenige kleinere voordrachten waren behan deld, kwam aan de orde een voorstel van den heer Ploeg (S.D.A.P.), die weinig in genomen was met het weren van „De Tri bune" uit de Openbare Leeszaal. Het be stuur der Leeszaal kon niet anders, daar anders het Rijkssubsidie zou vervallen zijn, zonder welko de Leeszaal niet bestaan kan. Spr. legde den nadruk erop, dat de ..Tri bune" het hoofdorgaan eener politieke par tij is en als zoodanig in een Openbare Lies zaal thuishoort. In dit verband wees spr. er op dat hetgeen vaak door andere groo- tere bladen wordt gepubliceerd over te rechtzittingen waar lustmoordzaken wor den behandeld, de pornografie zeer dicht nadert. Ten slotte stelde de heer Ploeg aan B. en W. eenige uit zijn betoog voortvloeien- f HET STEKKEN. Onder stekken verstaan we het afnemon van een meestal jong gedeelte van den plant, om ze in aarde gestoken verder te laten wortelen en aangroeien. Men heeft stengel-, blad- en wortelstok ken. Een plant die gemakkelijk is to stekken, is b.v. onze „Geranium", dio eigenlijk „Pelargonium" heet. Een ieder kent zo met haar roode bloemen. Men neemt met een scherp mesje een jonge scheut af, vlak onder het oog, er voor zorgend, dat er nog ongeveer tweo oogen op voorkomen. Uit hot bovenste oog zijn reeds jonge blaadjes ontwikkeld, welke men er kalm op laat zitten. Vervolgens vult men «en klein bloempotje met half vochtige turf molm cn half zand en steekt hier de stok in, ongeveer deel onder den grond. Do aarde wordt goed aangedrukt en over het potjo een waterglas gezet. Na eenigen tijd zal do stek zijn aange groeid en verder groeien. Eén ding moet men niet vergeten, vóór men stekt, en Jat is de stek eenige uren droog te houden Stekte men terwijl do wond nog vochtig was, dar» zou spoedig rotting ontstaan. Bij zeer sappige planten, zooals b.v. Cac tussen, laat men ze wel een week droog liggen, alvorens men stekt. Zoo kan men in het voorjaar ook stekken, Fuchsia's, Heliotropen en Hortensia's. Nadat men de planten uit den kelder heeft gehaald, waar men ze heeft overwinterd, brengt men ze in ion warme kamer aan den groei. Zijn de echquten ongeveer 10 c.M. lang, dan zijn ze goed voor de bovengenoemde voortkwee- king. Een heel aardig resultaat zal men ook krijgen met „Chrysanthemums." Menige plant hiervan wordt, nadat ze was uitgebloeid, weggegooid. Dit moet men niet doen, maar wel ze in den kelder overwinte ren, waar ze jonge scheuten nu gemaakt heeft, als men ze tenminste niet te donker heeft gezet. Deze jonge scheuten worden op de boven omschreven manier afgesneden, en na ze eenige uren droog te hebben bewaard, in potjes gezet. Weer liet glas over elk potje en na eenige weken zijn ze aangegroeid. Natuurlijk kan men meer stokken in een potje zetten, maar dan zoo dicht mogelijk langs den rand, daar ze daar het best aan groeien. Is de stek ongeveer 15 c.M. lang gewor den, dan snijdt men ze tot de helft ongeveer terug, waarna de zijscheuten gaan uitloo- pen en men ëen breedere plant krijgt. Na een paar maanden doet men dezelfde operatie weer op grooter lengte en krijgt hierdoor weer zijscheuten. Men vormt op die manier een aardig breede plant. Naar mate zo groeit en de pot te klein wordt, ver plant men ze in een grooteren. Bij het ver potten neemt men telkens de grond wat zwaarder, d.w.z. met meor klei en minder zand. Is Mei in het land en geen vorst van be- teekenis meer te verwachten, dan graaft men ze buiten in, op een niet al te zonnige plaats, doch ook weer niet zeer donker. In het najaar heeft men mooi bloeiende plan ten op deze manier, en komen de planten, in de kamer gezet, spoedig in bloei. Heel goed kan men ook stekken de ge wone struikrozen. Men neemt daartoe in den nazomer jonge scheuten af, van onge veer 30 c.M. lang en steekt die op een be schut gedeelte van den tuin in den grond. Ongeveer de helft er onder. Tegen het opvriezen stekt men ze schuin. Als de grond na het opvriezen weer zakt, gaan de stekken weer na den dooi. mee omlaag," omdat zo schuin staan. Stonden ze recht, dan zakte de grond en bleef de stek hangen. Een volgende rnaal vertel ilc U meer. J. O. W. F. RENS. de vragen, waarop door wethouder de Boei» (V.B.) werd geantwoord, dat het hier Gaat niet om de politieke strekking der „Tri bune", doch om de aanstootelijke wijze, waarop de „Tribune" meent haar politieke mecningen te moeten uiten. B. en W. ach ten het weren uit de Openbare Leeszaal ver- eenigbaar met het openbaar karakter der Leeszaal, terwijl cle houding tegen de „Tri bune" door dc Openbare Leeszaal aangeno« men, door B, cn W. wordt, onderschreven. Zeer in den breede ward hierop nader van gedachten gewisseld, waarbij dr. Oomcn (R.K.) eenige zeer krasse uitingen van „De Tribune" voorlas en de heer Ploeg, die er kend had dat niet clka uiting toelaatbaar is, sommeerde zijn meening te herzien. Deze diende echter de volgende motie in.*: De Raad, van oordeel, dat het weren van het dag blad eener politieke partij uit da Openbare Leeszaal in strijd is met. het karakter en openhaarheid der Openbare Leeszaal; overwegende dat het bestuur der O.L. bij het opzeggen van het abonnement op ..De Tribune" beeft gehandeld op instigatie van de Regeéring: beschouwt het oefenen van dezen dwang als een onge.wenschte censuur en dringt bij de Regeering aan op herziening van de terzake gevolgde gedragslijn. Door de heeren Oomen (R TC.). Zuidara (V.B.). Mever (V.D.), Vermooten (A.R.), SH- teur (R.K.V.P.) en van Maarseveen (R IC.) alsmede den wethouder de Boer (V.B 1 werd betoogd dat deze rnotie niet op het betoog des heeren Ploeg klopte. Daarna word de vergadering geschorst tot des avonds. De motie werd als toen verwor pen met 24 tegen 9 stemmen. IN DEN

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9