WImés AMERSFOORTSCH DAGB1AB .VOORJAARSSTOFFEN NIEUW PARIJS Fa. B. KRAAL Zaterdag 4 April 1931 .DE EEMLANDEET 29e Jaargang No. 234 DERDE BLAD EXPORT VAN LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN De Duitsche Machtigingswet BESCHERMING VAN DE KIEVIT Het rapen der eieren vroeg staken VERBODEN FILMS Een brief van den heer D. van Staveren Magazijn DE DOM 3. RUITuUBERG Hzn.1 DAMES- en HEERENKLEEDING LEERDAM LANGESTRAAT 26 Lijstenmakerij en Kunsthandel STEENZETTERSTWIST VOOR DE RECHTBANK Met een dolltmes gestoken DWANG OP EEN GEMEENTE BESTUUR? Het conflict te Leek TRETJAK0WS WEIGERING Geen nadere overweging Internationale besprekingen in Amsterdam In verband met de moeilijkheid bij den export van land- en tuinbouwproducten, speciaal wat betreft de totstandgekomen Machtigingswet der Duitsche ftegcering, werd door het comité van economisch ver weer uit de Nederl. Land- en Tuinbouw organisaties een bijeenkomst georganiseerd met de vertegenwoordigers van don georga- niseerden landbouw in Denemarken, Let land en Litauen. Een vertegenwoordiger der betreffende organisatie in Estland kon niet tijdig aanwezig zijn. De besprekingen, welke op 1 April te Am sterdam onder leiding van oud-mIni6ter Dr. F. E. Posthuma plaats vonden, voerden tot de volgende besluiten. Ie. Elk der vertegenwoordigende organi saties zal haar regeering verzoeken, zich tot de Duitsche regeering te wenden ten einde te vernemen, op welke wijze men ie Machtigingswet denkt toe te passen. De Deensche Regeering heeft dit verzoek reeds gedaan. 2e. Door de organisaties in de verschil lende landen zullen gegovens verzameld worden in verband met de moeilijkheden, welke men ondervindt tengevo'ge van de handelspolitieke maatregelen der landen, waarheen uitgevoerd wordt en evontueele maatregelen, welke daartegen, zoowel in eigen land als in internationale samenwer king, te nemen zouden zijn. Deze gegevens zullen internationaal door "de organisaties onderling worden uitgewis seld, waartoe het Comité in Den Haag alg het centrale punt is aangewezen. 3e. Zoodra hiertoe aanleiding bestaat, zal er een nieuwe bijeenkomst plaats vin den, waarbij ook vertegenwoordigers van landbouworganisaties uit andere landbouw- exportlanden zullen worden uitgenoodigd. Haar voortbestaan bedreigd door de intensievere cultuurmethoden. Van vele zijden wordt tegenwoordig aan gedrongen op een meer afdoende bescher ming van de kievit en andere weidevogels. Door de intensieve cultuur-methoden, die ook op grasland den laatsten tijd meer ingang vinden, wordt het voortbestaan van de weidevogels bedreigd. De veel zwaarde re bemesting doet het gras spoediger rijp zijn, waardoor het veel vroeger gemaaid wordt dan een dertigtal jaren geleden. Daardoor zijn vele weidevogels niet meer in staat hun broedsel vóór den maaltijd groot te brengen. Veel zeer laag gelegen landerijen, die vroeger laat gemaaid werden, zijn ingepol derd en van moderne bemalingswerktuigen voorzien, waardoor de hooioogst zeer veel vervroegd is. Daarbij knmt, dat het. aantal maaima- chineS steeds toeneemt, en daar de jonge vogels aan de machine veel moeilijker kun nen ontkomen dan aan de zeis, vallen hier door veel meer slachtoffere bij het maaien. Al deze omstandigheden wettigen de vrees voor een achteruitgang van de stand der weidevogels. Daar de kievit, en de andere weidevogels tot onze zeer nuttige vogels gerekend moe ten worden doordat zij groote hoeveelheden in en op den grond levende insecten eten, heeft de weidecultuur groot belang bij een goeden stand van de weidevogels. De wettelijke termijn \oor het rapen van eieren eindigt op 28 April. In verband met het bovenstaande meent de Plantenziekten kundige Dienst aan eigenaren van hooi- en weilanden ernstig in overweging te moeten geven, het rapen van eieren van de weide vogels na 20 April niet meer toe te staan. Hierdoor worden de vogels in de gelegen heid gestold hun broedsel juist vóór den maaitijd groot te krijgen t H. A P. DE WAABT f Organist uit de Engelsche kerk r te 's-Gravenhage. üNa een langdurige ziekte is te Voorburg /erleden de musicus H. A. P. de Waart, fganist van de Engelsche kerk te Den Haag. De Waart, geboren te Amsterdam, 28 Juni 1863, studeerde aan de Kon. Muziek school te 'sGravenhage bij Nicolai, Wirtz, Giese en Ackermann en kreeg het diploma öiefc de zilveren rijksmedaille. Piano en orgel waren zijn hoofdinstru menten. Als pionist en organist is hij nu en dan opgetreden en hij ie 1 eeraar geweest voor de genoemde twee vakken en tevens voor theorie en compositie. Van zijn hand zijn verscheidene compo sities verschenen, waaronder voor orkest, koor- en solozang en -instrumenten. De teraardebestelling is Zaterdag n.m. half drie op Oud Eik Duinen in Den Haag. zich tot hem te wenden als men inlichtin gen kon geven omtrent bedoelde transactie of omtrent den persoon, van wicn het hand schrift afkomstig was. Deze oproep heeft inderdaad het beoogde succes gehad: een be diende van een effectenfirma heeft de po litie medegedeeld, dat hij de effecten, waar op de aanteekeningen betrekking hadden, voor een der drie verdachten gekocht heeft. Deze effecten welke zich nog ten kan tore van de effectenfirma bevonden, zijn oen dezer dagen in beslag genomen. Tevens is gebleken, dat de betaling met twee brief jes van duizend heeft plaats gehad, terwijl het geld, dat van den loopjongen gestolen was, eveneens uit briefjes van duizend heeft bestaan. De klacht van den Bioscoop bond over de steeds scherm pere keuring In het verslag der werkzaamheden van den Ned. Bioscoopbond over het jaar 1930 werd gewag gemaakt dat de filmkeuring „steeds scherper" jazelfs „angstwekkend" geworden is. In verbaud daarmee heeft de voorzitter der centrale commissie voor de filmkeu ring de heer D. v. Staveren zich tot het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoopbond gewond met een schrijven, waaraan het volgende is ontleend: „Do cijfers, die Gij hieromtrent geeft, be wijzen dat ons inziens in gcenen deele. De metragc der verboden films is, alle alsnog toegelaten films en de dubbele tel lingen meegerekend, summa bummarurn proccntsgewijs gelijk aan die van 1929. Maar zelfs, als er dit jaar meer zou zijn verboden dan verleden jaar, dan valt hier uit nog niet met zekerheid de gevolgtrek king te maken, dat de keuring scherper is geweest. Het kan ook aan den aard der films gelegen hebben, die ter keuring zijn aangeboden. Precies zoo 6taat het met do leeftijds grenzen der toegelaten films. Is het U niet bekend, dat overal in het buitenland vooral in Duitschland het aantal jcugd- vrije hoofdnummers het laatste jaar sterk is afgenomen? Weet uw hoofdbestuur niet even goed als wij, van welk gehalte een belangrijk deel van het grootste aantal „stomme" Duitsche films is geweest, waarmede ons land in 1930 werd gezegend? Moeten wij U 6qms de verhuurkantoren noemen, die dit jaar zoo wat geen enkele behoorlijke film over onze grenzen hebben gebracht, doch bij gebrek aan beter in Duitschland films gekocht heb ben, waarvan zij meerdere malen zelf te-, genover ons verklaarden het inferieure ka rakter zeer goed te beseffen? Weet gij niet, dat er directeuren van verhuurkantoren bij ons gekomen zijn rnet bet verzoek om hun film alsjeblieft toch te verbieden, omdat zij dan het gold konden terug krijgen voor den „rommel", waaraan zij waren blijven „han gen"? Gaarne zal ik van u de bewijzen tegemoet zien, dat de volgens uw opinie minder gun stige cijfers niet het gevolg zijn van den aard der aangeboden filrns, doch uitslui tend van de strengere keuring onzer com missie. Alleen met het noemen der cijfers dio wij zelf trouwens in ons verelag uitvop rig eveneens gaven, bewijst gij te dien aan zien niemendal. Dat do filmkeuring naar uw mcening steeds te scherp is, kan ik begrijpen. Wij zullen het daarover, gezien het feit, dat bij U andere overwegingen moeten gelden dan bij ons, nimmer eens worden. En dal behoeft ook hcelemaal niet. Doch gij beweerdet, dat de keuring tot „angstwekkend" toe, steeds scherper is ge worden. Waar dit voor mij geenszins vast 6taat en het uit uw cijfers volstrekt niet mag geconcludeerd worden zie ik met be langstelling Uw nadere gegevens hierom trent tegemoet. EEN BRUTALE INBREKER. Onder de oooen van een ver schrikte huisvrouw. N ij m e g e n, 2 April. Vannacht heeft een brutale inbreker zich toegang verschaft tot een woning aan den Berg en Palschen weg te Nijmegen. De man had zich tot de wo ning toegang verschaft door verbreking van twee ruiten. Nadat hij verschillende ver trekken doorzocht had, begaf hij zich naar het slaapvertrek van de bewoners, waar de vrouw des huizes den indringer zag bin nenkomen. Zij was daardoor zoozeer ont steld, dat zij haar echtgenoot niet durfde wekken. De man doorzocht het vertrek en vond een portefeuille, waaruit hij een be drag van ongeveer 100 wegnam. Door het geritsel was inmiddels ook de heer des hui zes ontwaakt, die onmiddellijk opsprong ten einde den Inbreker te pakken. Deze sloeg op de vlucht en wi6t te ontkomen Het onderzoek door de politie ingesteld heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. (Hild.). coupe en .ke"* de laagste prijzen UTRECHT AMERSFOORT'XJEIST Jtr. straat 26 Tel. 243 Ontvangen de nieuws Drinkserviezen Waterstellen, Serviezen LANGESTR. 35 TEL. 303 J BLAUW is de mode J t en ook BRUIN i Ziet onzj speciale étalage Arnh. weg 33 Tel. 10S9 MAROKAANSCH LEERWERK als visitetaschjes, div. groote tasschen, portemonaies, dassen. Wegens mishandeling twee maanden geëischt. Wederom had de rechtbank tc Amster dam een twist tussclien steenzetters te be rechten. Ditmaal had zich de steenzetter IT. W. ten C., lid van dc Steenzettersverecni ging E. M. M., ie verantwoorden, verdacht van mishandeling. Op 1 September n.l. zou verdachte volgens de dagvaarding den steenzetter P. C. Strubbe mot een dolkmes in den linker onderarm hebben gestoken De officier van justitie eischte tegen ver dachte wegens mishandeling een gevange nisstraf van 2 maanden. Dc rechtbank zal 16 April uitspraak doen. Vervolgens had zich nog te verantwoor den de 106 werkman H. C. B. wegens mis handeling vau den agent, die na die relle tjes in het café was gekomen. Verdachte was niet verschenen en verstek werd tegen hem verleend. Volgens de verklaringen van do getuigen bad verdachte den agent een klap gegeven. De officier eischte tegen ver dachte een gevangenisstraf van 4 weken. Ook in deze. zaak zal de rechtbank 16 April uitspraak doen. VERSLAG VAN HET A.C.O.P. OVER 1929 EN 1830. Wij ontvingen een fraai uitgevoerd ver slag van het moderne comité ter behar tiging van de algemeeno belangen van Overheidspersoneel (A.C.O.P.) In dit verslag wordt o.a. een overzicht ge geven van de gevoerde acties tot verbete ring van de salaris- en rechtspositie van het Overheidspersoneel en verder van de werkzaamheden van het A.C.O.P. in het Georganiseerd Overleg bij het Rijk. Ook wordt melding gemaakt van de op richting van een en twintig plaatselijke comité's in de groote en middelgroots go- meenten van het land. Bij deze plaatselijke comité's waren op 1 Januari 1931 meer dan 30.000 werklieden in Overheidsdienst, amb tenaren, onderwijzers en politiemannen aangesloten. Op dezelfde datum bedroeg het totaal aantal in het landelijk A.C.O.P. georgani seerden ruim 41.000. In de verslagperiode (1 Januari 1929 tot 1 Januari 1031) werd een vooruitgang ge boekt van circa zee duizend leden. De groei sedert de oprichting alsmede de verhouding tot andere centrales van Overheidspersoneel wordt door een grafiek en cirkels in kleurendruk duidelijk weer gegeven. Het standpunt van de N.V. Onti ginnlngs Maatschappij. Inzako de ontslagaanvrage van den bur gemeester der gemeente Leek heeft het „Nbld. v. h. Noorden" een onderhoud ge had met den heer Buiskool, Rijksinspecteur van de Werkverschaffing en voorzitter der N.V. Ontginnlngs Mij. „De Vereenigde Gro ninger Gemeenten". Tegenover de motivee ring van den heer Dijkhuis omtrent zijn ontslagaanvrage, waarbij deze do N.V. ver weet dwang op het gemeentebostuur uit te oefenen en een gedane belofte niet na T.c komen, h»eft do heer Buiskool het stand punt der N.V. uiteengezet. Wij konden, aldus dc heor Buiskool, dc ontgonnen gronden met geen mogelijkheid verhuren of verkoopen en zoo kreeg di N.V. een eigen bedrijf van bijna 300 H.A., dat natuurlijk behoorlijk gefinancierd moest worden. Daarna zou het aandeclenkapitaal tot ƒ300000 worden uitgebreid, zoodat alle nog niet aangesloten gemeenten konden toe treden. Dit voorstel werd door de algemeo- ne vergadering goedgekeurd, evenals het voorstel om eerst éénmaal en later twee maal het aandeelen-kapitaal garant te stel len ton behoeve van de leeningen der N.V. Aan het bestuur werd opgedragen te zor gen voor een verdeeling van het kapitaal en het werd gemachtigd den gemeentebe sturen te verzoeken daarmee accoord te gaan. De dagelijksche besturen gingen hier mede accoord behalve Leek, waar de zaak reeds behandeld was, voor de algemeene vergadoring der N.V. Medegedeeld werd, dat de arme gemeente Leek niet meer aan- dcelen kon fodrnecren, tenzij de Raad van Commissarissen de verzekering zou geren, dat de arbeiders uit die gcn\eente daar in de buurt on niet meer te Jipsinghuizen zou den worden tewerk gesteld. Intusschen werd het aandeelenkapitaal dor gemeente L°ek van 10 op 12 duizend gulden gebracht, waar na de Raad van Leek accoord ging, met die restrictie, dat hij zich garant verklaarde voor éénmaal en niet voor tweemaal dat bedrag. Dat was, aldus de heer Buiskool, oen aanval, een bedekte verdachtmaking tegenover het bestuur, omdat de garantie een kwestie van vertrouwen is, waarbij nog komt, dat do Ministers van Binnenland- sche Zaken en Waterstaat lccningcn en aankoop van objecten moeten goedkeuren Een eri ander was aanleiding, dat het bestuur der N.V., waaronder do wethouder van Leek uitsluiting proclameerde, door te besluiten uit Leek geen werkloozc arbeiders meer toe te laten. De gemeente Leek richt te zich toen in een buitengewoon scherp gestald schrijven tot den Minister, maar deze antwoordde, dat er voor de geuite be zwaren geen redenen aanwezig waren. Een gevolg van genoemd bestuursbesluit was in tusschen, dat de werkloozen uit Leek ook niet in eigen gemeente tewerk konden wor den gesteld met Rijkssubsidie, omdat zij daarvoor eerst drie weken in Jipsinghuizen moeten zijn geweest en zelf kon Leek dit niet financieren. Waarop Leek haar besluit herriep, doch tevens mededeelde, dat de burgemeester art. 70 der Gemeentewet zou toepassen. Dit laatste was oorzaak, dat de uitsluiting niet werd opgeheven, hetgeen eerst geschiedde, toen het beroep op art. 70 ongegrond was verklaard. Toen zijn de ar beiders weer toegelaten, terwijl de gemeente het geld stortte. De hoer Dijkhuis beroept zich verder op een belofte van den Rijksinsp3cteur van 1927, waarin boloofd zou zijn dat L-^ek voel baar aandeelenkapitaal van ƒ19 000 - het recht verkreog om 100 arbeiders of zooveel als noodig mocht blijken, te plaatsen In de werkverschaffing. Met deze opvatting ging de heer Buiskool in geenen deele accoord. Van een belofte is z.i. geen sprake en door bovenbedoeld besluit is dan ook geen b;- lofto gebroken, doch slechts een noodzake lijk geworden nieuwe regeling getroffen. De heer Buiskool h?eft verder nog ern stige critiek laten hooren. Hij zcide dat de N.V. gebelgd is over de houding van Leek, omdat de uitbreiding, waarvoor dc gilden noodig waren, in hoofdzaak sloegen op plan nen tot ontginning der Tolberterpetten, wel ke in de gemeente Leek liggen, welke ge meente nu in de eerste plaats tegenwerkte. AGENT IN EEN BADCEL GESTIKT. Noodlottig ongeval op een politiebureau. Amsterdam, 2 April. Ilidenraorgen is aan het politiebureau Kattenburg een noodlottig ongeval gebeurd. Om halfnegen gaf een a.gent aan den brigadier-wachtcom mandant van dat bureau te kennen, dat hij een bad wilde nemen. Daar de badinstal latie voor het lager personeel een lek ver toonde, gaf de brigadier hèm den sleutel van de aangrenzende badkamer voor briga diers en inspecteurs. Om negen uur was er appél, en toen viel het den wachtcommandant, op dat de agent niet aanwezig was. Onmiddellijk is men naar do badcel gegaan, waar men den man in bewusteloozen toestand aantrof. Getracht werd de levensgeesten op te wekken door kunstmatige ademhaling toe tc passen, ter wijl tevens de Geneeskundige Dienst ge waarschuwd werd. Deze zette de reddings pogingen met behulp van een zuurstofap paraat voort doch omstreeks elf uur bleek, dat al deze hulp vergeefsch was geweest. De ongelukkige, die 37 jaar is, laat een vrouw en een kind achter. Gebleken is. volgens de Tel., dat zijn dood te wijten ia a>an een noodlottige samenloop van omstandigheden. De verbrandingsgas sen worden van den geyser afgevoerd door «en zinken buis naar een gemetselde schoorsteen die op zij van het gebouw is aangebracht Gebleken is, dat in dat gemet selde kanaal een steen is losgeraakt en dat de opening aldus verstopt werd. Daar de agent de deur en de ramen van do cel ge sloten had gehouden, werd het defect hem noodlottig. De vragen van den heer Vos door de regeering beantwoord. Dc heer I. H. J. do Vos had aan de Regee ring do volgende vragen gestold: lo. Is het juist, dat aan don Russischcn schrijver S. Tretjakow, die zich om gezond heidsredenen tijdelijk in Duitschland be vond, een Nederlandsch visum is gewei gerd? 2o. Zoo ja, is het den Minister bekend, dat do heer Tretjakow was uitgonoodigd door: a. eenige vooraanstaande personen uit de toonoelwereld, w.o. de heeren L. Saalbor», directeur van de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". Johan de Meester Jr. en eenige andere Nederlandsche intollectueelen: b. de Kunstenaarssociëteit „de Kring" te' Amsterdam; c. hot genootschap „Nederland-Nieuw- Rusland", te Amsterdam, om op 24 Januari 1931 te Amsterdam in besloten kring een enkole voordracht te houden? 3o. Is de Minister bereid, aan de Kamer mede te doelen, welke beweegredenen aan deze weigering ten grondslag hebben ge legen? 4o. Is do Minister bereid, deze quacstie nog eens te overwegen en eventueel zijn medewerking te verloenon tot het verstrek ken van oen visum aan den heer S. Tret jakow voor het beschreven doel? Daarop heeft thans de Heer Donncr, mede namens den heer Beclaerts van Blok land, het volgende geantwoord: Vraag 1 wordt bevestigend beantwoord. Ad 2. Het antwoord hierop kan slechts in zooverre bevestigend luiden, dat, blij kens een schriftelijke mcdedeeling van de Ambassade der Sovjet-Republieken te Ber lijn aan hot Consulaat-Generaal der Neder landen aldaar, de bedoelde Rus zich voor den tijd van tien dagen en voor het houden van voordrachten over dc Russische litera tuur naar Amsterdam wilde begeven, der halve niet slechts voor een enkele voor dracht in besloten kring op 24 Januari 1931. Ad 3. De weigering berustte op de over weging, dat in het algemeen een visum verklaring aan personen van bedoelde na tionaliteit voor doeleinden, als do onder- wcrpelijke, met het oog op het gevaar voor ongcwenschte propaganda niet pleegt te worden verleend en voor het onderhavige geval van voldoende redenen tot uitzonde ring niet bleek. Op vraag 4 wordt ontkennend geantwoord, DE MARINE-VLIEGDIENST. Een commissie benoemd. Het Vod. meldt: Naar wij vernemen heeft de Minister van Defensie, mede naar aan leiding van het ongeluk te Loosdrecht, een commissie benoemd, die hem zal adviseeren over de vraag, of de voorschriften, welke thans voor den Marineluchtvaartdienst van kracht zijn, gelet op de eischen van den Dionst, geacht kunnen worden, een zoo vei lig mogelijk bedrijf te waarborgen, dan wel of zij herziening behoeven. De commissie is samengesteld uit de hee ren: Mr. G. Kirberger,raadsheer in don Hoogen Raad en voorzitter van den Marine- raad, voorzitter, den kapitein ter zee J. C. Fl. Hooykaas, lid van den Marineraad en kapitein ter zee F. J. Heeres, commandant van het Kon. Instituut der Marine in Den Helder, leden. Als secretaris is aan dc com missie toegevoegd de heer J. N. do Ronde, ambtenaar bij de Scheepvaart-Inspectie. Aangezien de commissio wellicht getui gen van het ongeluk te Loosdrecht wil hoo ren, die thans in Oost-Indié vertoeven, zal vermoedelijk met het onderzoek eenigen tijd gemoeid zijn. MOORD TE HAARLEM. Vier jaar gevangenisstraf. Op 5 Februari van het afgeloopen jaar heeft in een woning aan de Bakkunstraat te Haarlem een drama plaats gehad. De 45- jarigo D. de V. kreeg met zijn kostbaas Vv nadat men tevoren do drankflescb flink had aangesproken, twist, waarbij hij hera met een beeldje op het hoofd sloeg. V. over leed later. Na het onderzoek bleek, dat V. niet tengevolge van emotie, maar tengevol ge van een messteek in de hartstreek ge dood was. Het O.M. bij de ITaalemsche Rechtbank had wegens moord tegen D. de V. vijf jaar gevangenisstraf gecischt. De Rechtbank veroordeelde De V. tot vier Jaar gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. TELEFOON- EN TELEGRAAFKANTOOR OP WIER1NGEN. Wier in gen,-2 April. Woensdag is in den Wieringermeerpolder nabij 6luis I m het aldaar bestaande cantinegebouw naast het poststation een rijkstelefoon en tele graafstation geopend en in dienst gestehj.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9