Feuilleton DE KANÏTHË VAAS. Donderdag 9 April 1931 ■AMERSFOORÏSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" 29e Jaargang No. 237 TWEEDE BLAD WEGVERBETERINGEN BIJ MOORDRECHT msreORT: WIJ ALLEEN 1 IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. DE GESCHIEDENIS VAN DEN KOORZANG ELECTRISCHE TREINEN IN NOORD-HOLLAND ft Een onteigeningsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend Van Gouwe tot den Middelweg Ingediend is een wetsontwerp tot verkla ring van het algemeen nut der onteigening van perceelen enz. noodig voor den aanleg van de weggedeelten van de Gouwe tot den Middelweg nabij het station Moordrecht met inbegrip van de overbrugging van de Gouwe, en van Voorburg tot eerstgenoemd weggedeelte nabij de Gouwe, behoorende tot de rijkswegen AmsterdamBodegraven Rotterdam en 's Gravenhage— Utrecht- Driebergen Arnhem), welke verbindingen deel uitmaken van het Rijkswegenplan. Als beginpunt van het weggedeelte Gouwe —Middelweg, van de ontworpen weg Am sterdamBodegravenRotterdam is aange nomen het einde van den noordoostelijken afrit van de overbrugging van de Gouwe. Het tracé kruist de Gouwe in zuidweste lijke richting, buigt bij het aansluitingspunt met den ontworpen weg 's-Gravenhage UtrechtDriebergen in zuidelijke richting af en 6luit. aan tegen het in aanleg zijnde gedeelte station MoordrechtRotterdam van eenstgenoernden weg. Als beginpunt van het weggedeelte Voor burgGouwe is aangenomen het punt van samenkomst van de Laan van Nieuw Oost einde en de Koningin Wilhelminalaan te Voorburg. Het tracé volgt den spoorweg 's-Graven hageGouda aan de noordzijde tot den noordelijken Dwarsweg in den Zuidplaspol- der, alwaar het in oostelijke richting afbuigt om op het omstreeks 4 K.M. verdei gelegen punt van samenkomst met den ontworpen weg ArasterdamBodegravenRotterdam te eindigen. De met den aanleg van bovengenoemde wegedeelten in verband staande werken zijn: lo. verbindingswegen tueschcn den noordoostelijken afrit van de overbrugging van de Gouwe en den provincialen weg langs den oostelijken oever van dat vaar water; 2o. eenige werken in Voorburg ten behoeve van de Ned. Spoorwegen ter vvéers zijden van den spoorweg 's-Gravenhage— Gouda, tusschen den Trekvliet en het sta tion Voorburg; 3o. een verbindingsweg tus schen het weggedeelte Voorburg-Gouwe en den provincialen weg langs den oostelijken oever van den Trekvliet in de gemeente Stompwijk. De omschreven weggedeelten zullen wor den voorzien van doorgaande verkeersbanen voorloopig ter breedte van 6 M. (met moge lijkheid van uitbreiding tot 11 M.), bestemd voor autoverkeer en van een eenzijOignj- wielpad, voorloopig breed 2 M. (later uit te breiden tot 3 M.). De gezamenlijke lengte van beide wegge deelten bedraagt ongeveer 26 K.M. De kos ten met inbegrip van die der bijkomende werken, worden globaal begroot op 8 millioen. Amersfoortsche Moppen. Amersfoortsche Janhagel. Amersfoortsche Sprits. Petit four. DE PLANNEN VAN DE FA. JAMIN. Verkoop van brood en le vensmiddelen. Rotterdam, 8 April. De plannen voor ao stichting van levensmiddelen en -bedrij ven van de fa. Jamin te Rotterdam en van een broodfabriek zijn thans in zooverre haar voltooiing genaderd dat binnen en kele maanden de opening van de eerste winkels voor levensmiddelen kan worden tegemoet gezien. In deze winkels zal in de eerete plaats brood worden verkocht, en voorts allerlei levensmiddelen, boter, kaas, vleesch en eieren, kruidenierswaren etc., doch geen melk. Dit brood zal worden ge bakken in eigen fabrieken, waarvan de eer ste is ondergebracht in het complex fabrie ken dat de fa. Jamin aan de ITugo de Grootstraat bezit. Verschillende winkelpan den zijn voor dit doel reeds op tal van plaatsen in de stad aangekocht; o.a. wordt er een aan den Coolsingel gevestigd in het groote pand van Handel en Nijverheid. Het brood in deze winkels zal beduidend goedkooper zijn dan bij de bakkers; men zegt in Rotterdam dat de fa. Jamin daar voor zeer belangrijke hoeveelheden Rus sisch graan dat in de havens werd aange voerd heeft opgekocht. Ook op den L. Maas oever en in Schiedam zullen deze winkels worden geopend. Het ligt in de bedoeling dat zij later ook in andere plaatsen in ons land zullen worden ingericht. AANVULLING WEGENBELASTINGWET. Voor buitenlanders, die ons land bezoeken. In een nota naar aanleiding van het Ver slag over het ontwerp tot aanvulling van hoofdstuk I van de Wegenbelastingwet zegt de minister, dat art. lGtcr dient om do aangifte van het gew icht te controleeren van een motorrijtuig, waarmede een buitenhui der het Rijk binnenkomt. In den regel zal dit motorrijtuig volledig uitgerust" zijn. Het zou evenwel te ver gaan te vorderen, dat men, ter wille van de we ging, alle uitrustingsstukken op zijn reis meevoert. Indien er ontbreken, zal bij de weging hiermede dus genoegen moeten worden ge nomen. De minister meent daarom, dat de in ar! lGbis voorkomende woorden „volledig uit gerust", welke gelden voor een hier te lande wonend persoon, niet in art. lGtcr moeten worden ingevoegd. BRAND TE HENGELO. Hengelo (O.) 8 April. Heden nacht omstreeks 2 uur ontstond brand in de wo ning van D. Stokvis aan den Langeler- maatweg alhier. De brand werd het eerst door de bewoners zelf ontdekt. liet bleek dat het vuur in de keuken zoodanig woed de, dat aan blusschen niet te denken viel. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, tastte het vuur met twee stralen aan en gepaalde zich er toe de belendende percee len nat te houden. Het huis waarin fde brand uilbrak, brandde geheel uit. De Be lendende perceelen bekwamen waterschade Dc familie Stokvis was tegen brand ver zekerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De politie stelt een on derzoek in. m Amersfoort koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rijksvischhallen te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de billijkste prijzen en do noodzakelijke kwaliteits- contröle! Thuisbezorgen zonder verhooging Alléén: Utr.straat 40 TeL 92 Amersfoort Hoofdkantoor IJmuiden Opgericht 1 tóci 1900 Steeds voorhanden: Tarbot, Tong, Kabeljauw, Schelvisch. Schol, Bot enz. Vischconserven. Warme Croquetten en Visclikoekjes, Heerlijke gebakken Visch, gemarineerde Haring, Rolmops. Lezing van den heer Leo Mens voor den bond van Chr, Zangvereenigingen 's-Gravenhage, 8 April. De heer Leo Mens hield Dinsdagmiddag te Zwolle een lezing over bovengenoemd onderwerp bij ge legenheid van de 45e jaarvergadering van den Bond van Chr. Zang vereen igingeii in Nederland. Achtereenvolgens behandelde spreker lo. wat als aanleiding tot het ma ken van muziek kan gelden, 2o. welke vol ken en welke omstandigheden voornamelijk tot de ontwikkeling van den koorzang heb ben bijgedragen, 3o. hoe het met het schep pen en beoefenen van koorzang in ons land in den loop der tijden geweest is. Na erop gewezen te hebben, dat de mensch in zijn ontwikkelingsgang van eeni ge duizenden jaren geleerd heeft, steeds meer zielsgewaarwordingen in do muziek te leggen, behandelde spreker het vrij ma ken dezer kunst voor het hoffelijke, het geen voornamelijk gebeurde door het ge loof in den meest uitgebreid en zin van het woord. In 't kort behandelde hij Chinee- sche, Japanscho, Indische en Babylonische muziek om bij de koorzanggeschiedenis der Joden wat langer stil te staan. De oude Grieksche en Romeinsche muziek leidde naar de uitingen van de eerste chris telijke gemeenten, die meer van den ouden kapeldienst der Joden, dan van de muziek der Grieken en ROrpeïnen overnamen, vooral omdat bij de" laatstcn het uiterlijke virtuozendom hoogtij vierde. Na gewezen te hebben op de verbreiding, van het Grego- riaansch en de eerste proeven van meer stemmigheid. etpnd spreker langer stil bij het beroemde tijdperk der Nederlanders van 1450—1550. Daarna werd behandeld den grooten om mekeer, die hier de rederijkerij en de Cal vinistische hervorming te weeg brachten. De smaak voor zang en maathouden ging daardoor verloren, waarvan de kerkzang nog steeds een droeve getuigenis aflegt. De mooie psalmmelodieën werden in het keurs lijf van het majeur en mineur toongeslacht gewrongen, waardoor het karakteristieke dezer melodieën rhytmisch, melodisch en harmonisch verloren ging. Na gewezen te hebben op de funeste wer king van Fransche en tlaliaansche invloe den wees spr. op het goede werk, dat de Mij. tot Bevordering der Toonkunst nu ge durende ruim 100 jaar op het gebied van den koorzang gedaan heeft naast de Ver- eeniging voor Noord-Nederlandsche Mu ziekgeschiedenis, waarbij de namen van Vermeulen, dr. Ileye, Boers, Heinze' e.a. niet vergeten mogen worden. Om weer eigen koor-muziek te krijgen hebben vooral mannen als Hol, Zweers, Wagenaar, Averkamp; Dicpenbroek e.a. meegewerkt. Ten slotte zag spr. de taak van dezen Bond driedeclig: a. krachtdadige verbetering van den kerk zang; b. 't beoefenen van de muziek uit de oud- Nederlandsche, oud-Duitsche en oud-Ita- liaansche school; c. 't bestudeeren der werken vooral ook van de moderne Nederlandsche componis ten, dio werkelijk wat te geven hebben. Zonder chauvinistisch te willen zijn, acht te hij dit laatste van veel belang ora daar mede onze eigen karakter-eigenschappen te kunnen helpen bewaren. Hij geloofde dat de jongere hedendaagsche componisten ons de stoere contrapunctiek van vroeger terug zullen geven en plaats zullen moeten gaan krijgen voor do vele sentimenteels liedjes, die in vele chr. kringen nog steeds te veel opgeld doen. Bij deze lezing werden platen ten gehoore gebracht van historische koor muziek uit de verzameling van prof. Curt Sachs, welwillend afgestaan door den ver tegenwoordiger van „His Master Voice" to Leiden op een apparaat van de Fa. Ansing te Zwolle. Een weergave van o.a. con oud-Grieksche compositie (het seikilos-licd) alsmede oud- Gregoriaansch en een der eerste proeven van meerstemmigheid (organum en diskan- tus) waren mooie illustraties van 't behan delde. CAFÉ TE SCHIEDAM UITGEBRAND. Schiedam, 8 April. In den vroegen morgen te ongeveer vijf uur brak brand uit in het groote café „Rondeel" op den hock van de Rembrandtlaan en den Vlaar- dingerdijk. De brand werd ontdekt door een bewoner van het pand, die op de derde ver dieping sliep. Daar beneden reeds alles \ol rook stond, kon hij slechts met de grootste moeite een goed heenkomen zoeken. De brandweer, die met veel materiaal uitrukte, kon zich alleen beperken tot het nathouden van dc belendende perceelen Het pand brandde geheel uit, op de derde verdieping na, welke brand- en waterschade opliep. Dc inboedel van den huurder was laag ver zekerd; het pand is waarschijnlijk verze kerd op beurspolis. Naar schatting bedraagt de schade 20 A 25.000 gulden. MACHINEFABRIEK V/H. BACKER EN RUEB. Tijdelijke stopzetting der ijzer gieterij. Breda, 8 April. Naar wij vernemen, wordt aan het einde dezer maand de ijzer gieterij der machinefabriek te Breda v/h. Backer en Rueb tijdelijk stop gezet. De werklieden, die niet in andere afdeelingcn kunnen worden ondergebracht, worden op wachtgeld gesteld. POSTWISSELVERVALSCHER GE ARRESTEERD. Amsterdam, 8 April. Aangehouden is een 35-jarige correspondent, die ervan ver dacht wordt een aantal postwissels, ten be drage van 1532.31 te hebben gestolen ten nadeele van ccn firma, gevestigd aan den Nicuwendijk. Verdachte had de postwissels van een valsche handteekening voorzien. Heden de eerste proefritten naar Alkmaar Een groote verbetering voor het publiek Naar wij vernomen zullen vandaag (Don derdags dcor do Nederl. Spoorwegen proef ritten gereden worden op het geëlectrifi- coerde baanvak UitgeestAlkmaar, wat be- tcekent, dat heden do eerste elèctrischo trein het station Alkmaar zal binnenloopon. Deze proefritten zullen vandaag gemaakt worden tuesehcr tien en twee uur, onder leiding van den chef der clcctrischo tractie bij do NedcrlanJsefre Spoorwegen, den in-« geniour II J. van Lessen. Do ritten zullen gereden worden met normale treinstellen. In de volgende week zullen proefritten wor- din gehouden tusschen Uitgeest en Zaan dam en in de v>eek daarna tusschen Zaan dam en Amsterdam. De bedoeling dezer rit ten is natuurlijk om do nieuwe electrischo spoorbaan te beproeven, maar daarnaast hebben zij ten doel om het personeel in to rijden en met den nieuwen toestand geheel vertrouwd te maken. Half Mei wordt de dienst vor het publiek open gesteld, wat clan zal beteekenen de volledige electrischo berijding van do lijnen AmsterdamZaan damUitgeestAlkmaar, met aansluiting op de inmiddels geelectrificecrde baanvak ken UitgeestVelzen—Haarlem. De rit per eleclrische trein UitgeestAlk maar zal door sneltreinen worden afgelegd, in 12 miiuten. door stop-treinen in 17 mi nuten. Thans doen de stoomtreinen over dit traject, de sneltreinen 16 minuten, do boemeltreinen 24 minuten. Voor den dienst AmsterdamAlkmaar belcekent de electrificatic een belangrijke versnelling van het treinverkeer. Een stoomtrein doet al6 sneltrein over dit tra ject 44 minuten; een electrischo trein zal er al6 sneltrein ongeveer 29 minuten over rijden. Een stoomtrein doet er als bo'emel- trein 71 minuten over; een electrischo trein zal er als boemeltrein 41 minuten over rijden, daarbij dan stoppende aan ze ven tu6schcn-stations. Als half Mei het electrischo spoornet in Noord-Holland wordt in gebruik genomen voor het publick, zal gelegenheid bestaan: 1 keer per uur van Amsterdam naar Alk maar te reizen met directe aansluiting te' Uitgeest naar de richting Haarlem en met directe aansluiting u i t de richting Haar lem. 1 keer per uur van Alkmaar naar Am sterdam to reizen met aansluitingen naar en van de richting Velzen en IJmuiden. ieder uur een sneltrein Amsterdam- UitgeestHaarlem. ieder uur een sneltrein HaarlemUit geestAmsterdam. ieder uur een stoptrein UitgeestVelzen: en terug. een half-uurdicnst AmsterdamUitgeest met aansluitingen in heide richtingen. een half-uurdicnst VelzenUitgeest met aansluitingen in heide richtingen. een uurdienst UitgeestAlkmaar met di verse aansluitingen. Voor het reizend publiek dus een groote verbetering op dc baanvakken in Noord- Holland. UITVOERING DER TARWEWET. Installatie der commissie van advies. 's-Gravenhage, S April. Dc minister van Staat, minister van binnenlandsche za ken en landbouw, die morgen, na korte af wezigheid met verlof, zijn ambtsbezigheden hervat, zal morgenvoormiddag te half 12 de commissie van advies voor do uitvoering van de Tarwe wet installeeren. Het geweten is het beste boek over mo raal, dat men steeds cliënt te raadplegen. PASCAL. "Tit bet Engelsch door J. S. FLETSCHER. S3 Ik was niet gerust over onze vooruitzich ten om te ontsnappen, toen ik naar den lo- ren terugging. Pepita, die blijkbaar onder alle omstandigheden in haar slaap een be schermengel scheen te hebben, sliep nog rustig. Oom Joseph was wakker en bij mijn binnentreden bezig de verschillende kistjes te onderzoeken. Hij knikte mij vriendelijk toe. „Ik hoop, dat je een goeden nacht hebt gehad, Benjamin! De jonge dame, zie je. is nog in het land van Klaas Vaak. Wat mij betreft, ik heb wel eens beter geslapen en ook wel eens slechter. Als ik jou was, Ben jamin, mijn jongen, zou ik maar eens be ginnen met wat eten klaar te maken." Hij wees naar de kistjes en pakjes, pro viand voor vele dagen en niet alleen waren er eet- en drinkwaren, maar ook potten en pannen om een maaltijd gereed te maken. „Ik zou je willen voorstellen om met kou de tong te ontbijten, Benjamin. Dat is zeer smakelijk en gereed voor het gebruik Een andere keer, als wij hier een beetje zijn in geleefd, kunnen wij iets fijners nemen. Jij hebt zeker wel verstand van huishouden." „Hoe lang denkt u, dat wij hier ons eigen huishouden zullen moeten doen?" vroeg ik. „Ik zou dat wel eens willen weten." „Dat zou ik niet kunnen zeggen, Benja min. Daar licb ik geen flauw idéé van. Dat hangt van omstandigheden af, zie je en, hoewel je nog jong bent, ben je je er zeker wel van bewust, dat omstandigheden dik wijls een vreemden loop kunnen nemen. Je kunt ze niet besturen." „Zeer zeker kan ik de mijne niet bestu ren". merkte ik op, terwijl ik een spiritus- toestel aanstak en de waterketel vulde met water uit een meegebracht vaatje. „Anders zou ik nu hier niet zijn." Hij stond op en ging naar buiten. Ik be greep, dat hij een hoofdkussen had gemaakt van zijn bruine tasch de tasch, die hij des nachts onder de waranda had gezet, bij den aanvang van deze gebeurtenissen. Hij had daarop geslapen en nam haar nu on der den arm mede. En toen hij van zijn wandeling terugkeerde, droeg hij de tasch nog steeds onder zijn arm. Ik durfde er al les om te verwedden, dat de Ivang-he vaas daarin was opgeborgen. Ik maakte het ontbijt gereed en droeg zorg dat het bijzonder goed was; daarna wekte ik Pepita. Toen ze tot bezinning kwam cn onzen toestand besefte, had zij neiging om de geheele geschiedenis als een grapje en het ontbijt als een picnic te be schouwen en die luchthartigheid was mij buitengewoon welkom. Zij hielp mij ver der bij het klaar maken van het ontbijt Plotseling keek zij rond. „Ben", fluisterde zij. „Ik zie je oom daar buiten, maar waar is die kerel uit de her berg?" „Hij heeft de plaat gepoetst, Pepita... waarschijnlijk vannacht. In ieder geval was hij verdwenen toen ik wakker werd. Wij zijn dus alleen rnet mijn waarden oom." ..Ik heb niets tegen hem, Ben. Hij is zoo kwaad nog niet. Maar die andere kerel maakte mij bang. Ben jij er al achter, waar om ze ons hier gebracht hebben?" „Neen, ik heb rnijn gedachten daarover wel laten gaan, dat zal ik je later vertellen. Luister eensneem een raad van mij aan, Pepita, doe alsof je dit beschouwt als een soort picnic en toon geen vrees voor heni, daar buitenik zal het ook niet doen Wij moeten zijn gezelschap dulden en daar om doen wij het verstandigst met vriende lijk te zijn; zooals hij dat wenscht. In ieder geval zullen wij geen gebrek lijden en oom Joseph zal ons niet om zeep brengen... dat geloof ik niet... en wij moeten éénmaal verlost worden; daarom moeten wij trach ten ons te schikken in ons lot." „O, dat zal wel gaan, Ben", antwoordde zij opgewekt. „Voor oom Joseph ben ik niet bang. Ik zal liem wel weten in te palmen, als dat noodig is." Dat bleek niet noodig te zijn. Toen oom Joöfeph terugkeerde, aangetrokken door de geur van de versch gezette koffie, was hij zoo voorkomend en beleefd tegen haar als of zij een prinses was, die door hem het hof werd gemaakt. Hij sprak van haar helder kijkende oogen en roze wangen en hield te gen mij een betoog over de voordeelen van vroeg opstaan en vroeg naar bed gaan. Hij gaf aan Pepita de fijnste stukjes van cle tong en de room van cle melk; hjj verzocht mij om een blikje frambozenjam open te maken'. Jonge dames, zeide hij, zijn verzot op zoetigheid en daar wij er een in ons ge zelschap hadden, moesten wij daarmede rekening houden. Gevangenbewaarder of niet, oom Joseph was bijzonder minzaam. En al zat hij in angst, dit had zeker geen invloed op zijn eetlust, want hij at en dronk met smaak. Toen onze maaltijd ten einde was cn oom Joseph zijn pijp op had gestoken, begonnen Pepita en ik met op te ruimen. Maar er deed zich een moeilijkheid voor. „Waar" moeten wij water vinden om het servies af te wasschen?" vroeg ik. „Wij kun nen niet het water gebruiken dat wij mede brachten; dan zijn wij er spoedig doorheen En waar zullen wij drinkwater vinden als onze voorraad op is?" Ik keek naar oom Joseph en hij knikte met zijn hoofd. „Je hebt gelijk, Benjamin. Wij kunnen niet zonder water. Ik heb daarnaar geïn formeerd, bij mijnheer Getch natuurlijk. En mijnheer Getch wees mij er op, dat dit eiland eens werd bewoond door monniken. Monniken zijn gewone menschen, Benjamin Waar menschen wonen, daar moet ook wa ter zijn; dat was de redeneering van mijn heer Getch en dat lijkt mij niet zoo dom ge redeneerd. Er moet dus ergens op dit eiland water te vinden zijn." „liet is op zijn minst drie honderd en vijf tig jaren geleden, dat die monniken hier woonden!" riep ik uit. „Misschien wel vier honderd jaar en ik geloof niet dat er hier na dien tijd menschen hebben gewoond. Als er een put is of een bron, hoe moeten wij die dan vinden?" „Ik geloof niet, dat dit zoo moeilijk is, Benjamin", antwoordde hij kalm. „De mon niken woonden dichtbij de kerkde rui nes daarvan liggen rond dezen toren. En het water moet dus daar ergens te vinden zijn. Ik stel voor, dat jij en de juffrouw daar ergens gaan zoeken; dat is voor jullie een aangename bezigheid op dezen mooien morgen en als jullie wat lang wegblijven orn ook een beetje te vrijen, dan kan dat best, want er is geen haast. Het afwasschen van de ontbijtboel kan wel wachten." Wij treuzelden niet met zijn voorstel op te volgen en voorzien van een kan en ketel gingen wij op zoek. Voor wij de deur had den bereikt, riep hij ons terug. Er klonk een waarschuwing in zijn stem. „Jij begrijpt natuurlijk, Benjamin", zeide hij, terwijl hij rookwolkjes uitblies, „dat je in geen geval een poging mag doen om de aandacht te trekken. Dus geen gevvuif met zakdoeken, geen vuurtjes maken of iets dergelijks. Benjamin, dat kan ik niet toe staan en ik vraag je woord van eer, dat het niet zal gebeuren. Jullie moet rustig af wachten, tot het uur van verlossing komt. wij hadden nog le'elijker in de knoei kunnen zitten dan nu, dat verzeker ik je, Benjamin. Want wij hebben eten en drinken en water zul je ook wel vinden en wat kan je nog meer verlangen? Ik heb het wel eens min der gehad, dat is zeker." Hij gaf een wenk, dat wij konden gaan, daar over dat punt niets meer te zeggen viel en wij gingen, verplicht om te gehoor zamen. Wij onderzochten de onmiddellijke omtrek en het bleek, dat oom Joseph een goed profeet was er was een stroompje helder water achter de ruines. Wij vulden onze kan en ketel en gingen terug naar den toren. Oom Joseph was bezig orde te bren gen in onze bagage en het viel mij op, dat zijn oude tasch verdwenen was. Toen be greep ik, dat hij ons opzettelijk had weg gezonden, (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5