I.A.sclotdt dat llTP:STFd7 Tekl'tl ST. ESVSiLION p. f I. f 1.40 p. anker f 56.- A. H. Ml 1IEUWKERK, Meubelfabriek N.V. WAT ER MET SUIKER GEDAAN WORDT MOTORRIJWIEL H.D. IN STRIJD MET GOEDE ZEDEN Bedenkelijke practijken gesignaleerd DE PSEUDO-RECHERCHEUR VRIJZINNIG CHRISTENDOM EN GELOOFSVRIJHEID Toekomstplannen DE SUBSIDIE AAN HET NED. T00NEEL In beroep bij Ged. Staten Beekensieiinsefaellaara Beekstraat Te!. 543 COMPLETE WONING1NRICHTENG HUMORHOEKJE p Zen interessante tentoonstel: ling te Amsterdam Wedstrijden voor bakkers De Internationale Tentoonstelling „De Suiker", welke van 10—26 April in het R, A.I.-gebouw aan do Ferdinand Bolstraat to Amsterdam gehouden wordt, is een der grootste gespecialiseerde industrieele expo sities, welke de hoofdstad tot dusverre ge kend heeft. Onder de exposanten van deze. ook naar het uiterlijk buitengewoon keurig verzorg de tentoonstelling, treffen wij vrijwel alle grooto fabrieken en ondernemingen aan, welke direct of indirect met de suikerindu strie in verband staan. De grootste ruimte wordt uit den aard dor zaak ingenomen door de exposanten, die met „bedrijven-in- werking" zijn. uitgekomen. Deze bedrijven zijn eigenlijk lot in de perfectie uitgevoerde miniatuurfabrieken, welke ons laten zien wat er zoo al met suiker gedaan kan wor den. Over het algemeen weten wij, voor zoover wij geen deskundigen zijn, hiervan maar heel weinig af. De eindproducten kennen wij natuurlijk wel uit de etalages, doch verder reikt onze suiker-kennis ge woonlijk niet Wie precies wil weten hoe al die fraaie chocolade- en suikerwerken gefabriceerd worden, die kan er op deze tentoonstelling tot in do finesses mede ken nis maken. Zoo laat een „bedrijf" van een bekende groote firma, hetwelk met niet minder dan 35 employe's voor den dag is gekomen, ons het geheele procédé zien dat de chocolade te volgen heeft, alvorens zij in den vorm van fraaiverpaktc lekkernijen de fabriek verlaat om aan den consument verkocht te worden. Zeor veel aandacht het spreekt eigenlijk vanzelf wordt bovendien be steed aan de emballage, die een zeer be langrijke factor is geworden in de suiker en chocoladewerkeninduslrie, want het is zaak bij de fabricage do grootst mogelijke hygiëne aan uiterlijke aantrekkelijkheid te paren. Diverse machinerieën toonen ons, dat het emballeeren, hetzij in karton, het- Eij in papier, geheel mechanisch geschiedt, zonder dat het eindpunt met de hand be hoeft te worden aangeraakt. De emballage zelf kunnen wij bewonderen in een aantal stands, die ons laten zien, dat tegenwoordig ook bij etiketten en kartonnen doosjes doel matigheid, hygiëne en smaakvolle uitvoe ring zeer wel kunnen samengaan. Wie belang stelt in de wijze, waarop li monade gazeuse gefabriceerd wordt, kan zijn kennis hieromtrent verrijken in enke le groote stands, die veel op machineka mers gelijken en waar men het geheele mechanische procédé kan volgen. Ook het wetenschappelijk gedeelte is niet verwaarloosd. Zoo zien wij b.v. een vrij uitgebreiden stand van het Proefstation voor de Java Suikerindustrie, filiaal Ne derland, waar wij statistieken cn grafieken helreffcnde productie en verbruik van dc suiker in de beschaafde landen kunnen raadplegen. Van de meeste cijfers staan wij even verwonderd te kijken Het is b.v. in teressant hier te leeren, dat juist Denemar ken aan de spits staat met een wekelijksch suikerverhruik van 954 gram per hoofd! Achter in de groote zaal is een uitgebreid vak ingeruimd voor banket bakkerij wed strijden, die tegenwoordig in het buiten land nogal in trek zijn. Amsterdam zal er dus ook van profiteeren. Hier zullen de virtuozen onder de banketbakkers elkaar de zege betwisten. De zijzaal achter het res taurant is ditmaal met behulp van geniaal schilderwerk en buitennissige gekleurde doeken omgetooverd in een groote spook achtige „grot", waar men bij do muziek \an Beiersche kapellen, den inwendigen rnensch kan versterken, liet bovenstaande, dat uit den aard der zaak geen aanspraak kan maken op volledigheid, is in een kort bestek een overzicht van wat er op deze „smakelijke" tentoonstelling te zien is. Zij is een bezoek ten volle waard. Te koop '29, 3!é PK. gegarandeerd prima ais nieuw met duo enz. Voordeelig Nieuwstraat 3.7 tel. 1200. liet Algemeen Rijksarchief te 'eGraven- hagc; op verzoek eervol ontslagen met dank voor de langdurige door hem in rechterlijke netrekkingen bewezen diensten mr. H. M. G. Kloppenburg, als kantonrechter te Rot-x terdam; hij hot departement van buitenlandsche zaken is bevorderd tot referendaris mr. dr. P. C. Witte, hoofdcommies, met den per soonlijken titel \an referendaris; tot hoofdcommies mr. S. M. van Brakel, commies; tot commies L. C. de Lint en C. A. Kruis, beiden adjunct-commies; benoemd tot ambtenares aan Hr. Ms. ge zantschap te Londen mej. M. Zaalberg. Amsterdamsche kantonrechter verklaart een huurkoopcon: tract ongeldig Drie Amsterdammers wegens chantage voor de recht bank Goedgeloovig timmerman DE POSTVLUCHTEN. Aneta-Vaz Dias meldt, dat hij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat het 15c postvlieg tuig naar Nederlandsch-Indiè Donderdag morgen om 5.30 uit Allahabad is vertrok ken, om 9.58 te Calcutta is aangekomen, vandaar is vertrokken om 10.28 en om 14.25 le Akyab arriveerde. Alles is wel aan boord Amsterdam, 9 April. Bij de K.L.M. is bericht binnengekomen, dat de P.H.A.F.L. om 5.50 uur uit Karachi is vertrokken en te 10.42 uur te Djask is aangekomen. Van daar vertrok hij te 11-59 uur en landde te 17.10 in Bushir. STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. Besluiten enz. uit de Staatscourant van heden avond. benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde J. Dam, secretaris en ontvanger der gemeente Harencanspel; op verzoek eervol ontslagen mr. J. A. G. Verspyok Mynssen, oud-commies, met den persoonlijken titel van secretaris van Amsterdam, 7 April. Op 7 dezer heeft de kantonrechter, mr C. A. J. Hartzfeld, al hier, naar het Hbld. meldt, een merkwaar dig vonnis gewezen, dat tevens een helder licht werpt op de bedenkelijke praktijken waartoe colporteurs van stofzuigers e.d. hun toevlucht nemen- om een weinig draag krachtig publiek afbetalingscontracten op te dringen Een stofzuigerhandelaar eischte van een cliënt nog ƒ132 als saldo-koopprijs van een op afbetaling verkochten stofzuiger. In zijn vonnis overweegt de kantonrech ter: le. dat gedaagde geen geregelde inkom sten heeft, daar hij alleen tijdelijk, des zo mers als gids op een boot voor vreemdelin genverkeer, verdiensten heeft en overigens steuntrekkende is; 2e. dat hij niets bezit dan cenige meube len: 3e. dat de stofzuiger hem voor den prijs van 138 is verkocht door een colporteur, die, om gedaagde tot den aankoop over te halen, uit eigen beurze de 'eerste betaling van 6 heeft gedaan: 3. dat gedaagde nimmer ecnige afbeta ling op den stofzuiger hoeft gedaan, zoodat thans het saldo ad 132 van hem wordt ge vorderd; Overwegende dat Wij bij de veroordeeling der aldus aangegane overeenkomst in aan merking nemen: le. dat een stofzuiger, hoe nuttig ook, voor personen, die in armoedige omstandigheden leven, is te beschouwen als een voorwerp van weelde cn dit zeker geldt voor ccn stof zuiger in den prijs van 138; 2e. dat stofzuigers in zoo groote hoeveel heden worden geproduceerd, dat die niet zonder uitoefening van pressie op het pu bliek kunnen worden afgezet; 3e. dat stofzuigers plegen te worden ver kocht door vertegenwoordigers, wier loon alleen of in hoofdzaak uit provisie bestaat; 4e. dat de aankoop van stofzuigers op af betaling door personen, clie reeds bij het aangaan van dien koop redelijkerwijze niet in staat kunnen worden geacht, de ver plichtingen, die zij op zich nemen, te vol brengen, hen aan een niet onaanzienlijk ge vaar van moreelcn of financieelcn onder gang blootstelt; Overwegende immers, dat die aankoop hen in een groote verleiding brengt, over den stofzuiger te beschikken voor hij is af betaald en zich dus aan verduistering schul dig te maken, terwijl die aankoop ook afge zien daarvan, hen kan nopen tot geldelijke praestaties, die hun draagkracht verre te boven gaan; Overwegende dat Wij de oorzaak eener onder de gemelde omstandigheden gesloten overeenkomst, strijdig met de goede zeden achten, zoodat aan die overeenkomst vol gens art. 1371 Burgerlijk Wetboek rechts kracht moet worden ontzogd. Rechtdoende: Ontzeggen der eischeres hare vordering. Veroordeelen haar in de kosten van het rechtsgeding. AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER VAN LEEK. In een openbare raadsvergadering heeft de heer R. L. Dijkhuis afscheid genomen als burgemeester der gemeente Leek. Zooals ge meld, is de oorzaak van de ontslagaanvrage van den heer Dijkhuis het conflict, dat ge rezen is tusschen de gemeente Leek en de N.V. Ontginningsmaatschappij „Dc Ver- eenigde Groningen Gemeenten". Bij het afscheid sprak de oudste wethou der, de heer B. A. D. Bakker, den vertrek- kenden burgemeester^toe cn dankte hem voor het vele dat hij in zijn 23-jarige ambts periode voor de gemeente Leek heeft gedaan. ^iwvmfi 1924. Amsterdam, 9 April. Een jcugdiee timmerman, zekere J D. stond in zakenre latie met de gebroeders M. cn A. A., resp. restaurateur cn kcllner. Dit tweetal ver telde den timmerman, dat zij heel gemak kelijk een „goed stuk geld" wisten te ver dienen. De timmerman had hier wel ooren naar en omzichtig informeerde hij of rij als compagnon op kon ireden. Aldus werd besloten. D. kreeg aandeel in een z.g. clan destiene jeneverstokerij In den loop vat. eenige weken gaf D 290 aan dc gebrc- ders voor „aankoop van instrumenten". In Augustus van het vorige jaar kwam de restaurateur M. A. bij zijn „compagnon'' D met het alarmeerencl bericht, dat de politie op het spoor was van de clandestiene sto kerij, waarin D. „aandcclen" had. Eenigon tijd later kwamen dc beide broers D. op zijn werk te Dieraen opzoeken, zij waren zooals zij toen vertelden, tot hooge geld boeten veroordeeld, tenslotte kwam het hooge woord er uit, ze moesten geld heb ben en anders zouden ze D. bij de po li Lie aanklagen. D., goedgeloovig en angstig voor politieinmenging gaf 30.—. Een paar dagen later kwamen ze weer op het werk met de mededeeling, dat er een rechercheur bij D. aan de deur was geweestOm 5 uur werd D. opgewacht door zijn „compag nons", op het Mercatorplein gekomen voed de zich een vierde persoon bij het gezel-schac zekere L. P., portier van beroep, doch P stolde zich in dit geval voor als reehor cheur van politic Van den Berg. Hij ver zocht den heeren hem te volgen naar het politiebureau Overtoom... Onderweg poogde M. A., om de comcdie te voltooien, weg te loopen, doch de „re chercheur" driegde hem „in zijn pooten t- schieten" en gelastte hem tenslotte „in naam cler Koningin'' mee te gaan. Onderweg kregen de gebroeders A. dors* de welwillende rechercheur 6temde er in toe een glaasje bier te gaan drinken. In het café werden onderhandelingen ge opend om de zaak in de doofpot te stoppen. Tenslotte werd het gezelschap het eens'. D zou 150— aan den rechercheur betalen en de „stukken" op het bureau zouden wor den vernietigd, 's Avonds werden de 150.- overhandigd Doch hiermede was de zaak nog niet geëindigd, ook de vader van D werd met dreigementen vervolgd door het drietal en ook deze gat geld om het stil zwijgen van den „rechercheur'' tc koopen Tenslotte was de familie D ongeveer 600 kwijt cn eindelijk werd het den timmerman te erg. Een aangifte volgde en neden ston den in de eerste plaats terecht de 43-jarige restaurateur M. A. en de 3'6-jarige portier L P. verdacht van oplichting. ITet slachtoffer deed een uitvoerig ver haal van het gebeurde. Op het Mercatorplein had P. een voorwerp uit zijn vestzak ge haald, hij had dit aangezien voor een po litiepenning. Toen men het in het café eens was ge worden, was D. naar huis gegaan om het geld te halen. Verdachte M. A. legde een bekentenis af, hij voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat hij onder invloed van zijn broer had ge staan. Verd. P., dc pseudo-rechercheur ontken de, A. A. had tegen hem gezegd: „ik heb van D. geld te vorderen, maar hij betaalt mo niet, doe me een plezier en help het in nen". P. had zich niet voor rechercheur uit gegeven, doch slechts met een pak 6laag gedreigd. De Officier van Justitie, mr. De Blecourt achtte de tenlastc gelegde feiten bewezen en eischto tegen M. A. een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Tegen P., die bij zijn ontkentenis bleef cn die zich bo vendien voor rechercheur had uitgegeven eischte de Officier een gevangenisstraf van twee jaren. De verdediger van M. A., mr. P. cle Jong wees er op, dat het plan voor de jenever stokerij een plan, dat nooit werd ver wezenlijkt was uitgegaan van den broer van verd. PI. noemde den timmérman zeer fichtgeloovig. Mr. de Jong drong aan cp een geringere straf waarbij de voorloopige hechtenis in rekening wordt gebracht. Subs, verzocht pl. een voorwaardelijke ver oordeeling van zijn cliënt. De verdediger van verd. P. mr. Harlog de Vries pleitte vrijspraak voor zijn cliënt. Pl. achtte verd.'s schuld niet bewezen, het stond z.i. niet vast, dat hij zich voor recher cheur had uitgegeven. Door gebroeders A. is chantage jarenlang gepleegd, P. heeft slechts een zeer ondergeschikte rol gespeeld Subsidiair drong pl. op clementie aan. De uitspraak werd bepaald op 23 April. De pseudo-recherclnur had zich vervol- ens nog eens wegens oplichting te verant woorden, ditmaal werd hij in de beklaag denbank geflankeerd door den broer van zijn mede-verdachte uit de vorige zaak, den 40-jarigen kellner A. A. Verd. A. had van een juffrouw geld ge leend om een autohandel te beginnen, om nog meer geld los te krijgen ging het twee- lal als volgt te werk. Per taxi begaven /:J zich naar de woning van de juffrouw. P. stelde zich voor als eigenaar van den auto. A. zeide den atu te willen koopen doch de 200 handgeld niet bijeen te hebben, hij kwam 170 te kort. De juffrouw gaf A. de ontbrekende som. Den volgenden dag was A. weer naar de geldschietster gegaan, met de mededeeling, dat de eigenaar nu plotse ling 300 handgeld moest hebben, ook dit bedrag werd A. uitbf'aald. Dit wat de tenlastelegging betreft. Tijdens de zitting bleek, dat de auto niet voor de woning stond, toen de juffrouw de 170. gaf, doch wel den volgenden dag. Dezo twee de oplichting was niet ten laste gelegd. De Officier van Justicie mr De Blecourt achtte de oplichting niet bewezen en eischte vrijspraak van beide verdachten, üo verde digers mr Hartog de Vries en mr. Polak sloten zich bij het requisitoir aan. Het 2e driemaandelijksch rap: port van den secretaris van het Int. Verbond Dezer dagen verzond het Secretariaat van het Internationaal Verhond voor Vrij zinnig Christendom en Geloofsvrijheid voor de tweede maal een rapport over zijn ver richtingen aan alle groepen, die zich bij dit Verbond hebben aangesloten. Aan dit twee de kwartaalrapport ontleenen wij het vol gende: In dezen korten tijd, waarin het Ver bond thans bestaat, heeft zich de arbeid van het Secretariaat niettemin ontwikkeld op een wijze, die weliswaar de moeilijkhe den, met het werk verbonden, eerst recht aan het licht doet treden, maar die toch belangrijke beloften voor de toekomst in houdt. Begin Januari maakte de eerste sccre laris, Dr. L. J. van Holk. een rondreis door West- en Midden-Duitschland. waar hij een aantal leiders der bij het Verbond aar. gesloten groeepen bezocht om zich op de hoogte te stellen van de situatie in Duitscli land, cn om tegelijk een te houden regiu nale conferentie nader voor te bereiden. Met dezelfde doeleinden bezocht de twee de secretaris, Ds W. Nooröhoff, terzeifdor tijd enkcie leidende figuren van het Vrij zinnig Protestantisme, te Berlijn De eerste secretaris ontving onlangs van de Amerikaanschc Unitarische Associatie, aangesloten bij het Internationaal Verbond rle vereerende uitnoodiging, een rondreis door de Vereenigde Staten te maken, ten einde door het houden van lezingen en preeken, en vooral ook door besprekingen met de leidende colleges der vrijzinnige kerken, het contact tusschen de Vrijzinnig- Christelijke groepen in Europa en Amerika te versterken. Dr. van Holk zal waarschijn lijk in de tweede helft van April deze reis aanvangen; hij denkt half Juni in Europa terug te keeren. Voor dit voorjaar staat verder op het program een reis van Dr. C J Bleeker, den secretaris van het bij het Verbond aange sloten ..Leidsch Internationaal Bureau" (dc Internationale der Vrijzinnig Christelijke Jeugdbeweging) naar Skandinavië. Dr. Bleeker's taak zal zijn. te trachten het ver band met de belangrijke- vrijzinnige stroo mingen in de Luthersche kerk van Zweden en Noorwegen te versterken. Het bezwaarschrift der Amster damsche raadsleden IFei'ss en Bruinsma. De raadsleden van Amsterdam, Weiss en Bruinsma hadden Ged. Staten van Noord Holland verzocht, het Raadsbesluit betref fende toekenning van een bedrag van 50.000 aan de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" niet goed to keuren, omdat men o.ra. geen waarborg heeft, dat zelfs met de zen grooten steun de volle vier maanden zal kunnen worden doorgespeeld; dat don Raad geen enkele balans of bcgrootlng van de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" is overgelegd, waaruit de stand van zaken zou kunnen blijken, noch wat met dit geld zal geschieden, cn dat het bedrag vermoe delijk, hoewel anders bedoeld, voor het grootste gedeelte zal moeten worden ge bruikt ten behoeve van enkelo dreigende crediteuren der Kon Ver. „Het Nederlandsch Tooneel"; dat dus blijkbaar dit bedrag zal verloren zijn voor de gemeente en het doel van het geschenk of het subsidie, namelijk om betere kunst te brengen, in het geheel niet zal worden bereikt. De zaak kwam Woensdagmiddag in open bare vergadering voor Ged. Staten van Noord-Holland. De heeren Weiss cn Bruinsma lichtten huil standpunt toe. Wethouder Ed Polak verklaarde, dat B. nn W. van Amsterdam het inderdaad geen goed gebruik vinden, dat eenige raadsloten uit de minderheid tegen een besluit in be roep komen, liet gemeentebestuur van Am sterdam is al sedert een tiental jaren van oordeel, dat zij verplicht is het tooneel in hare stad te. steunen. Spreker wees op het fiasco van den eersten vasten bespeler van den Stadsschouwburg. Het verheugde B en W., dat het Amsterdamsche Tooneel daarna kon worden opgenomen in het Ncd. Tooneel. Er is nog geen cent van de 50.000 aan het Kon."Ned Tooneel verstrekt, er is zelfs geen voorschot gegeven. Wel de gebruikelijke, goedgekeurde subsidie. Op verzoek van B. cn W. heeft de directie een begrooting ingediend voor het seizoen 1 Februari—1 Augustus. De ontvangsten steunend op de gemiddelde recettes van twee troepen, over het algeloopen jaar, heb ben tot grondslag gediend. Nu ziin deze re cettes tot lieden aanmerkelijk minder, maar dut komt volgens spreker, door de vele strubbelingen en dc verschillende reorgani saties. De commissarissen van het Kon. Ned. Too neel hebben de verzekering gegeven, dat zij er garant voor zijn, dat het gezelschap tot Augustus zal bliiven bestaan, als de gemeen te Amsterdam de f 50 000 verleent, en Ged. Gtaten dezo subsidie toewijzen. Als bet ge- -eK-ehan niet blijft spelen tot. 1 Augustus 1931. vergallen de verdere, voor volgende iaren verleende subsidies. De 50 090 is ge vonden. door de subsidies voor 1932 en 1933 te verlagen, met f 25.000. zoodat d»>s feitelijk geen extra subsidie verleend wordt. Na re- en dunliek verklaarden Ged. Sta ten nader te zullen beslissen. MINISTER REYMER. De minister van waterstaat, mr. P J. Reymer, is voornemens. Vrijdag 10 dezer de te Amsterdam te houden vergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs, waar dr. ir. N. Koomans een voordracht zal hou den over beeldtelegrafie. bij te wonen. Wegens uitbreiding en verbouwing van onze verkoopruimte, bijzondere aanbieding van MEUBELEN, TAPSJJTEN, TAFEL- en ©iVAMKLEEDEN. Profiteert van deze tïjdeSijke aanbieding. Y Bibberende vroege picnicker,js eet nniet ver- rukkuJdseUk een pppicnlc zonder vliegen te nebbcr. i* tPasslns Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6